T ZEEUWSE i riuTBtjMui PLAKKEBORD I I Nieuws uit de Provincie. Boeren in rampgebieden staan voor vele problemen ZEELAND LEVERDE RUIM 23.000 KG WOL Dit jaar nog geen afbraak van huizen Sanering in de polder Kruiningen is zeer noodzakelijk DE AFSLUITING VAN DE KOUDEKERKSEWEG Het water is weg, maar de grond is nog ziek DE BUS .J BAAYENS UW OPTICIEN Thans 1160 Zeeuwse leden Zoutelande krijgt een gemeenteblad Middelburg Zierikzee. Zaterdag 29 Mel 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD paqfna 2 Kan dat niet anders? Mooie geschenken voor Ouwerkerkse school. delburg en Koudekerke, te beginnen bij de Lageweg is afgesloten voor alle door gaand verkeer. De Herver kavelingscommissie heeft opdracht gegeven om de •weg aanmerkelijk te verbe- jector met scherm en stan daard en enige persoonlijke geschenken Voor de leer krachten. De burgemeester dankte in warme bewoor dingen voor het geschonke- ne. Nadat foto's waren ge nomen werd afscheid geno men en maakten de 3 auto's nog een rondrit over het eiland, waarna het gezél- een actie op touw gezet om schap 's avonds weer in de iets te doen voor leerkrach- *Merwestad terugkeerde, ten en leerlingen van de dankbaar voor de hartelijke school te Ouwerkerk. Dat ontvangst, deze actie succes heeft ge Op initiatief van het hoofd der Mühringschool" uit Dor drecht, de heer J. A. Haze laar, is onder de ouders der leerlingen van die school Het zal velen bekend zijn, en zelfs de A.N.W.B.-hand- dat de weg tussen Mid- wijzers bij de Nieuwe Vlis- singseweg en bij de kruising LangevielewegPoelendae- leweg onafgedekt richting Koudekerke via de afgeslo ten weg wijzen, is een zeer vervelende toestand ont staan. We waren er getuige teren, waarbij tevens enkele van, dat op Hemelvaartsdag ^ad" bleek dezer dagen toen gevaarlijke bochten worden tientallen auto's, meestal 3 aut0's uit Dordrecht arri- rechtgetrokken. Dank zij de met toeristen, toch probeer- veerden. Hierin zaten 12 droge maanden, die we den over de afgesloten weg jeeriing4n van de school, het achter de rug hebben, maakt Koudekerke te bereiken, der school en de foto- „Oefening Kweekt Kunst", het werk goede vorderingen, omdat men geen andere uit- graaf de heer J. L. Parant. het populaire muziekgezel- Er zit echter aan dit kar- weg zag. Waarom, zo heb- Burgemeester Romeijn en schap uit Wemeldinge, heeft •wei één maar, dat al meer ben wij ons afgevraagd, is zjjn echtgenote ontvingen de een bazar georganiseerd, die gesignaleerd, maar op He- er op diverse punten niet „asten in hun ge2eiiig inge- Donderdag door de waarne- melvaartsdag wel heel dui- duidelijk door borden aan- dichte woonwagen, waar mend burgemeester, de heer delijk waar te nemen viel: gegeven, dat men via de Ko- koffie werd gedronken. M. C. Lindenbergh, met een Er mankeert iets, neen; ninginnelaan en Breeweg of Hier waren het hoofd, de hartelijk toespraakje is ge- alles, aan de afsluiting van via Abeelse Zandweg en heer Joh Berrevoets en de opend. Hij dankte het gezel deze weg. Groeneweg ook Koudekerke T f kan bereiken? In het belang Bij de Lage-weg is een af- van stroom van toeristen sluiting aangebracht, die ge- ^jent aan ,jeze ongewenste makkelijk gepasseerd kan onverwijld een worden. Daar hebben zij, 'die er persé moeten zijn en de auto's met zand gemak van. Aangezien echter op geen enkele manier blijkt op welke wijze men thans Koudekerke moet bereiken KRUININGEN, 28 Mei. Het water is weg uit de rampgebieden van Zuid west Nederland, maar de grond is nog ziek. De boer ondervindt dat dage lijks. Hij kan volstrekt niet doen wat hij wil: zijn teeltplan ziet er heel anders uit dan voor de Februari-ramp. Dat zou op zichzelf helemaal niet zo erg zijn, wanneer de grond nu juist nét niet geschikt was voor de teelt van producten, waaraan een goede verdienste zat. Deze gedwongen teelt beperking betekent dus, dat de boer in het rampgebied financieel heel wat slechter uitkomt. Per bedrijf ligt dat verschillend. In de polder Kruiningen en in de Vierbannenpolder van Duiveland zijn de nadelige gevolgen van de overstroming oneindig veel ernstiger dan in de omgeving van b.v. Steen bergen en Rilland-Bath. Om dan nog maar niet te denken aan de kreken en aan de op vele plaatsen afgespoelde bouwvoor. Wij hebben op uitnodiging van de afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw en de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst een bezoek gebracht aan twee bedrijven, welke representatief geacht kunnen worden voor de gedupeerde bedrijven in het algemeen en ons op de hoogte gesteld van de landbouwkundige toestand in een lichter en in een zwaar getroffen gebied. Het eerste bezoek gold het bedrijf van de heer C. A. van. Poortvliet aan de Nieuwe Heidijk te Steen bergen en het tweede bezoek werd gebracht aan het bedrijf van de heer Ph. Meijaard, Polderweg, Kruiningen. eind te worden gemaakt. Mosselpraat. Het is bijna gebeurd met de visserij op de Wadden: De collecte voor „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" heeft te Poortvliet opge bracht f 127.16. De Blauwe Week-collecte heeft te Goes opgebracht nieuwe verbinding. onderwijzeres, mej. Poulus- schap voor de grote bereid- se met al de kinderen in willigheid waarmee het één, gezellig versierd, lokaal steeds bij alle voorkomende aanwezig. De kinderen zon- gelegenheden zijn medewer- gen het Schouwse Volkslied, king verleent. Tevoren had De gasten reden hierna met de heer Jac. Burger de heer de burgemeester, wethouder Joh. Ruissen bedankt, omdat Kujjper, de politie en nog deze zijn „hangar" ter be- enkele andere belangstel- schikking had gesteld voor lenden per zandauto naar de de bazar en hij vergat ook Groote Kreek, achter de de vele helpers en helpsters caissons. Daar werd juist niet, die hun best hebben het laatste gat in een daar gedaan er een echt gezellig aangelegde dam gedicht. Als „koopfeest" van te maken, eersten liepen de leden van En nu maar afwachten hoe- het gezelschap over deze veel er in het laadje geteo- verschillende plaatsen zijn f~2la04; te Kloetineë f24.85 Hierna keerde men terug verscnuienae pinassen zijn f216 04, te Kloetinge f24,85 al schoon leeg gevist, enkele gn t'e .'3„Heer Hendrikskin deren f 12,14. vissers zijn al voor goed naar huis gekomen en velen zullen zeer spoedig hun voorbeeld volgen. Natuur lijk blijven er nog verschei- denen achter, op hoop van zegen.... De gehele visserij is nu eenmaal steeds voor de een gelukkig, voor de an der matig en voor een der de ongelukkig geweest. De verwachtingen zijn echter niet hoog gespannen en me nigeen ziet met zorg het ko mende seizoen tegemoet. Van de Zeeuwse mosselen is nog niet veel te zeggen; de meningen van de deskundi gen zijn verdeeld. We hou den ons maar aan het gezeg de van een grote oesterboer: „Licht lukt het!" Deense oesters. Denemarken, op het ge bied van landbouw en visse rij zo'n grote concurrent van Nederland, heeft in de pe riode 1953/54 op het gebied van de oesterexport niet meer dan 16 pet kunnen halen van wat Zeeland in dat seizoen heeft geëxpor teerd. De export bedroeg 2,7 millioen stuks voor een to taalbedrag van f 553.258. Het binnenlandse verbruik in Denemarken was ruim 1,5 millioen stuks. Voor het ko mende seizoen heeft men 4 millioen stuks broed uitge zaaid, geïmporteerd uit Noorwegen. naar de school, waar de heer Hazelaar diverse meege- De collecte voor Sonne- brachte geschenken aan- vanck en Zonnegloren haal- bood: 180 boeken en 100 ca de te Rilland-Bath het talogi voor de schoolbiblio- mooie bedrag van f 109,13. theek, een Filmstrokenpro- a zult wel -al gemerkt hebben, dat wij iedere dag nieuwtjes brengen over de herdenkingsdagen op Walcheren eind Juni a.s. U weet ook wat de bedoe ling van deze dagen is: herdenken van het gereed komen van het herstel en de opbouw van onze pro vincie. Het programma voor de drie dagen mag ge zien worden. Het staat op zeer hoog peil. Moeilijk kunnen wij op alle onderdelen de aandacht gaan ues- tigen: het is een aaneenschakeling van goede en mooie dingen. Vandaag willen wij èèn uitzondering maken en dat is voor de grootse parade, zeker niet het minst spectaculaire gedeelte van de 25e Juni. Uit vele plaatsen des lands zullen de militairen des mor gens in alle vroegte vertrekken naar Middelburg. Een groot gedeelte zal in ceremonieel tenue zijn gestoken en wie zich parades uit vroegere jaren herinnert, zal dit schouwspel ook nu niet willen missen. Het zal nog niet vaak vertoond zijn, dat de muziekcorpsen van alle drie de legeronderdelen op dezelfde plaats zijn en aan hetzelfde programma meewerken. Welnu: dit zal in Middelburg het geval zijn. Broederlijk trek ken zij op om het herstel van Zeeland te herdenken. Deze medewerking van de Marinierskapel, de Ko ninklijke Militaire Kapel en de Luchtmachtkapel is een speciaal woord van waardering waard! En dan in ceremonieel tenue! De Stichting „Nieuw Walcheren" blijkt wel over goede contacten te beschikken om dit voor elkaar te krijgen. De muzikanten behoeven niet bevreesd te zijn, dat er voor hun optreden geen be langstelling zal bestaan! Het is bekend dat een benzinepomp vóór een ga rage behoort te staan in Wissekerke gebeurde het echter dat zo'n pomp door de étalageruit heen naar binnen kwam. Oorzaak van dit merkwaardige ongeval was, dat de automobilist P. L. W. uit Kamperland in de bocht Voorstraat/Noord- eindstraat het stuur kwijt raakte en daardoor de ben zinepomp precies omver reed. En dit was nog niet hel einde van dit kleine ver- keersdrama: na de botsing reed de heer W. achteruit en ramde toen een gepar keerd staande auto van de heer K. te Wissekerke! Ver zekering dekt alle schade. In Westkapelle hoopt het echtpaar CijsouwMinder- houd volgende week Don derdag zijn 50-jarig huwe lijksfeest te vieren. Onze ge lukwensen! Vaandrig J. Looisen uit Vlissingen boft: op 2 Juni gaat hij scheep op de „Maas dam", want hij is uitverko ren (met nog enkele ande ren) om in de Ver. Staten een speciale opleiding te volgen. Maar omgekeerd boft de kapitein-waarnemer Bergen op Zoom ook weer: hij komt vandaag thuis na enige maanden een techni sche opleiding gevolgd te hebben in Canada! Ingezonden Mededeling (adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 Ned. Wolfederatie GOES,28 Mei. De Afdeling ?ee land der Nederlandse Wolfederatie heeft in Hotel „Centraal" te Goes haar algemene ledenvergadering gehouden. De vergadering stond onder leiding van de heer N. A. Deist, die in zijn openingswoord melding maakte van de gunstige prijs, welke door de Wolfede ratie over scheer 1953 aan de leden is uitbetaald. Uit het overzicht van de secretaris penningmeester, de heer W. C. Sinke bleek, dat in 1953 ruim 23.000 kg wol in Zeeland werd ingenomen, waarvoor Inclusief de nabetaling f 93.702,44 werd uitbetaald. Aan wolproducten werd voor ruim f28.500.verkocht, het geen, gezien het wegvallen van de af nemers in Schouwen-Duiveland in het betreffende boekjaar niet ongunstig mag worden genoemd. De secretaris kon voorts mededelen, dat het ledental opnieuw is gestegen en thans ruim 1160 bedraagt, waarvan een deel momenteel geen schapen meer bezit. Tot leden van de ledenraad werden benoemd in de plaats van de heren van Hemert en Boot, de heren D. M. Rouw, Goes en J. A. de Bourgraaf te Oost burg. De heer N. A. Deïst werd als voor zitter herkozen en in de plaats van de heer Rouw als bestuufslid de heer de Jager te 's-Heer Hendrikskinderen. De heer Govers, vert, van de Ned. Wolfederatie, gaf vervolgens een uit eenzetting over de financiële situatie van de Ned. Wolfederatie, die hij zeer gezond noemde, niettegenstaande de afzet der ruwe wol in het afgelopen jaar niet gemakkelijk is geweest. Het op 25 Juli a.s. feit, dat nog dit jaar een partij van 260.000 kg naar Frankrijk kon worden uitgevoerd, heeft er zeer toe bijgedra gen, dat de nabetaling op de gelever de wol weer op 331/» kon worden gesteld. De Nederlandse Wolfederatie heeft van de totale binnenlandse productie ruim 92 ingekocht, waaruit moge blijken, dat de grote meerderheid der schapenhouders hun vertrouwen in de N.W.F. blijft schenken. Over de te verwachten wolprijzen, zei de heer Govers, dat de voorschot- prijs wellicht iets hoger zal zijn, dan in 1953, hetgeen enkele maanden gele den nog niet kon worden verwacht. Spr. verwacht, dat er dit jaar minder wol zal worden geleverd, omdat veel z.g. jarige schapen in verband met de export zijn geruimd. De vergadering werd voorts bijge woond door ir Harmsen, de Rijksvee- teeltconsulent. Prov. Staten op 6 Juli bijeen MIDDELBURG, 28 Mei. De Com missaris der Koningin heeft de Prov. Staten bericht, dat op Dinsdag 6 Juli a.s., om 2 uur, een zitting zal wor den gehouden, waarin o.m. het onder zoek der geloofsbrieven zal plaats vinden. De volgende morgen om 10 uur zullen de Staten de leden van Ged. Staten kiezen. De vergadering za' dan worden verdaagd tot Dinsdag 3 Augustus en zal, zo nodig, de vol gende dag worden voortgezet. De motorclub „Sparta" te Zierikzee heeft het voornemen een sterrlt te or ganiseren naar Schouwen en Duiveland Geslaagden binnenvaartschool Ter neuzen. TERNEUZEN, 28 Mei. Voor het examen Schipper bij de Binnenvaart te Vlissingen gehouden namens het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart slaagden de heren: P. Dees te Zaamsdag; R. de Klerk, A. Ha melink, I. van Oppen, A. v. d. Berg en J. Walhout te Terneuzen. Zij verkregen het diploma Ruime Vaarwaters en Kanalen. De heer Wal hout bovendien voor Rivieren. Afgewezen werden twee candidaten. Allen waren leerlingen van de Bin nenvaartschool te Terneuzen. Hen weet het: 133.000 ha cultuur grond werd op 1 Februari 1953 over stroomd, waarvan ongeveer 80.000 ha met zeewater. Het zout verrichtte zijn funeste werking: eerst oefende het 'n direct giftige invloed uit en later een indirect groeiremmende werking op de gewassen. Die giftigheid was te wijten aan het chloride, de groeiremming aan het natrium van het keukenzout of natriumchloride. Niet alle gewassen z'.'n even chloorgevoelig. Zomergranen en vooral zomergerst kunnen vrij veel verdragen, maar erwten en bonen wei nig. Het chloride is vrij vlug in herfst en winter door het regenwater mee genomen, zoJat de grond ontzilt. Dat betekent, dat er weer al meer moge lijkheden komen voor de boer: hij kan zomertarwe, suikerbieten en rode klaver verbouwen. Maar het natrium doet de boer lelijk de das om. Want met het voort schrijden der ontzilting laat zich de groeirem .ïing door het natrium in toe nemende mate gelden: de structuur van de grond is bedorven. En het her- st daarvan duurt lang. Het kan be langrijk worden bespoedigd door het toedienen van gips. Maar ook dan nog moet gerekend worden op 3 tot 5 jaar vanaf de dag van de ramp, voordat er weer enigszins sprake kan zijn van normale bedrijfsomstandigheden. GRONDIG GEWIJZIGD TEELTPLAN Een mooi voorbeeld hiervan levert het 'bedrijf (60 ha) van de heer Van Poortvliet. Vóór de ramp was het nog al arbeidsintensief. Nu staat er voor namelijk zomergerst en wintertarwe. Van Poortvliet ploegde vorig najaar niet dieper dan 4 centimeter. Hij heeft één perceel suikerbieten, maar mist een derde van de planten, juist op de trekkersporen, maar daaraan was niet te ontkomen. Als het.regelmatig regent verwacht de boer een naar omstandig-. heden redelijke oogst. Ook hie- is het meeste zout eruit, maar speelt het n.trium nog een grote rol. Van Poort vliet rekent, dat het nog wel 5 jaar zal duren, voordat hij zijn vroegere bouwplan weer kan invoeren. Vorig najaar strooide hij 4 ton gips per ha en dit voorjaar 2 ton. Hjj noemt het een tovermiddel. De onkruidvegetatie is meer dan erg: de meldeplanten overwoekeren de plantjes, cis er niet streng de hand aan gehouden wordt. En de distels doen dapper mee! Dat tenonder hou den van het onkruid kost een kapitaal. Het „Amerikaanse" bouwplan (gra nen) ligt Van Poortvliet niet erg. Hij verwacht van 'tjaar er ongeveer uit te springen. Maar hij zal er geen cent aan verdienen. Zijn totale winst zal dit jaar niet meer dan een zevende van normaal bedragen. TRIEST. Op het bedrijf van de heer Meijaard ligt de situatie volkomen anders. Voor de ramp bezat hij een bedrijf van 7.20 ha goed doorlatende lichte klei grond. Hij had een goed bestaan. Hij teelde arbeidsintensieve gewassen en werkte zelf volledig mee in zijn be drijf. Uien, mais voor zaadteelt, vlas, consumptie-aardappelen, wortelen, suikerbieten, tarwe, gerst en wat fruit: ziedaar het bouwplan van Meijaard vóór 1 Februari 1953. Nu is 0,6 ha blijvend verloren ge gaan dOor kreekvorming. Er is 4 ha totaal en 1,2 hectare gedeeltelijk ont daan vr.n de bouwvoor. 1,4 ha is nor maal, maar nog altijd verzout. De wening is zwaar beschadigd, de schuur is verwoest. Hij is er nog niet eens het slechtst aan toe. Alleen in de polder Kruiningen zijn er zo'n 25 gevallen gelijk of erger dan zijn „ge val". Meijaard heeft ingezaaid, maar het staat er schriel bij. Hij haalt het bovenste zandlaagje weg: klei is er niet te bekennen. Het is en blijft zand. OVERSCHAKELEN. Wat is de enige consequentie? Dat Meijaard en met hem vele anderen op gemengde bedrijfsvoering overschake len. Met zware bemesting is van de grond nog wel weiland te maken. Meijaard zal om te beginnen van in stelling moeten veranderen. Het zal hem niet meevallen. Maar goed, als het dan maar een bestaan wordt. Hij zal zwaar moeten investeren: 10 koei en wat jongvee zijn het minste om te beginnen. Hij moet weide-afrasterin gen aanschaffen en een silo bouwen. Hij moet melkmateriaal hebben en ga zo maar door. Wie betaalt dat? Meij aard weet niet waar hij het van moet doen, want zijn inkomsten staan prac- tisch stop. Bovendien: 7 ha voor een gemengd bedrijf is het alleruiterste minimum. Renc" -bele bedrijfsvoering is niet wel mogelijk. Zeker 3 ha moet er bij komen. En daar ligt het probleem Kruinin gen. Er is geen grond beschikbaar voor sanering van bedrijven. Maar als er dan eens een paar grote boeren weg trokken? Zij willen graag naar de Noord-Oost-Polder of de Braakman. Meijaard ook. Zij kunnen niet, omdat op de polder Kruiningen de Herver- kavelingswet niet van toepassing is. Natuurlijk kunnen de boeren zich voor een bedrijf elders opgeven, maar zij hebben geen enkele voorrang zoals hun collega's in de herverkaveling- gebieden. Herverkaveling als zodanig is niet nodig in deze polder, sanering wél. In Kruiningen zegt men, dat mi nister Mansholt gronden elders heeft toegezegd, maar men hoort er niets van. En toch zal hier iets moeten ge beuren. De Meijaards mogen niet aan hun lot worden overgelaten. WAT DE R.L.V.D. DEED. Dr ir C. W. C. van Beekom, Rijks- landbouwconsulent en voorzitter van de Werkgroep van de afdeling Akker en Weidebouw van het ministerie van Landbouw voor het Rampgebied, heeft de pers nog een algemene indruk ge geven van het landbouwkundig her stel en o.m. medegedeeld, dat vorig jaar 250.000 ton gips werd verstrekt en dat dit jaar 175.000 ton verwerkt zal worden. De Landbouwvoorlich- tingsdienst nam vorig jaar 22.000 mon sters en zal ook in 1954 enkele 10.000- en monsters nemen. Elke boer in het rampgebied ontving een individueel advies. Er werden in de afgelopen winter 100 praa vond n gehouden en 8000 boeren ontvingen voorlichting. Op de Zeeuwse eilanden volgde 93 der boeren de adviezen op. Van elk bedrijf is een gipskaart aangelegd. Radioberichten en vlugschriften wer den ter voorlichting gebruikt en er werden 10 excursies met zo'n 250 boe ren en hun vrouwen gemaakt om de inrichting van nieuwe boerderijen te bekijken. Men ziet: een respectabele lijst van activiteiten van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst! In West- Brabant deed ir Kupers het ongeveer op dezelfde manier met zijn mannen. Kampeergelden gaan omlaag. ZOUTELANDE, 28 Mei, De gemeente raad van Zoutelande heeft Woensdag middag besloten om voortaan eens per maand een gemeenteblad uit te geven, dat kosteloos aan ieder gezin zal worden uitgereikt. Verder heeft men in de kampeerveror- dening dusdanige wijzigingen aange bracht, dat de kampeergelden verlaagd zijn n.l. van 50 tot 30 ets en van 25 tot 15 ets. Voor elk huisje zal een gulden per week betaald moeten worden, zowel voor de erkende als de niet-erkende terrei nen. Een verzoek om een bijdrage voor de Christelijke Stichting voor School en Be roepskeuze werd aangehouden. Aan het comité Nationaal Monument Dr A. Ples- man zal geen bijdrage worden gegeven. Voor elke leerling uit de gemeente die de opleiding voor het Chr. Kleuteronder wijs bezoekt, zal f 25.worden betaald. Medewerking zal worden verleend aan de bouw van een bijzondere lagere school, welke ruimte zal moeten bieden aan 150 leerlingen en die vier lokalen moet bevatten. Het brandspuithuisje aan het Kerk plein wordt voor f 6.25 per week ver huurd aan de Coöp. Brandstoffenver. De gemeente zal twee aandelen van f 250. elk nemen in de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten. Bij de rondvraag vroeg de heer Kleine- pier inlichtingen over het stichten van een badhuis; de voorzitter achtte een badhuis ook zeer nuttig en nodig, maar de gelden ontbrekenVerder werd verzocht het wegdek van het „Pauwtje" in dezelfde toestand te brengen als dat van het „Stepseltje". C.J.B.T.B. vergaderde. Voor de afdeling Middelburg van de C.J.B.T.B. heeft de heer D. Lorier het een en ander verteld over vlas en de ver werking van vlas. Hij sprak over de ver edeling van vlas, rassenkeur, teelt, oog sten, verwerking en over de organisatie. Er volgde een drukke bespreking onder leiding van voorzitter P. Ton Pzn. De nleuwgekozen voorzitter, de heer A. Dekker, nam zijn benoeming aan. Nieuw verkoopkantoor. Het fraaie herenhuis aan de Dam 21, dat in de afgelopen weken geheel ge restaureerd is, heeft gisteren zijn nieuwe bestemming gekregen: toen is het n.l. in gebruik genomen als Zeeuwsch ver koopkantoor van Heybroek-Zélander N.V. groothandel in electrotechnische-, radio-, verlichtings- en verwarmingsartikelen. Kantoor, magazijnen en toonkamers zijn in het pand ondergebracht. De dagelijkse leiding is in handen van de heer A. L. van Gastel. Personeelsvereniging PZEM, In de jaarvergadering van de Perso neelsvereniging der PZEM, welke Woensdagavond in de koffiekamer van het PZEM-gebouw werd gehouden, wer den bij acclamatie als bestuursleden her kozen de heren J. Huser, A. H. Donze en J. van de Repe. In de plaats van de heer A. C. van der Welle, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd mej. T. Reekers. Aan de bestuursleden werd dank gebracht voor hun vele werk ten behoeve van de vereniging verricht. Geslaagd Mej. A. J. van Westen Cd. werkzaam in het Diaconessenhuis te Dordrecht, slaagde aldaar voor het diploma Zieken- huisverpleging A. AXEL Geslaagd. Mej. E. van Doorn slaagde te Dordrecht voor de akte A Fröbelonder wijs. BORSSELE Nieuw S.G.P.-raadsIid. Om gezond heidsredenen heeft de heer P. J. van Llere (S.G.P.) eich genoodzaakt gezien te bedanken als lid van de gemeenteraad. Tot zijn opvolger Is benoemd de heer Jacob Bras. KRABBEN Dl ]KE N.C.VJB.-vergadering. In de maande lijkse vergadering van de N.C.V.B., af deling Krabbendijke, die onder leiding stond van mevr. de Pagter, heeft mevr. de Jong-Bikker uit Middelburg het on derwerp „Beroepskeuze" behandeld. Tij dens de vergadering werd medegedeeld, dat de afdeling over de 100 leden telt. OOSTKAPELLE N.C.V.B. vergaderde. Voor de afdeling Oostkapelle van de Ned. Chr. Vrouwen Bond heeft de heer Polet uit Amsterdam een lezing gehouden over deze belang rijke vraag: „Wat kan de goedhorende doen voor de slechthorende?". De secre taresse heeft in deze vergadering verslag uitgebracht van de bondsdagen te Rotter dam. Klaar voor eerste hulp. Twaalf perso nen hebben, deelgenomen aan het exa men dat door dr Van Gelder uit Middel burg is afgenomen ter verkrijging van het diploma E.H.B.O. Elf candidaten slaagden n.l. de dames J. Annot, E. Din- gemanse, J. P. Duvekot, B. W. Knier, M. P. de Wit en W. v. d. Linde en de heren J. Vos, J. Ludikhuizen J, W. Menheere, allen te Oostkapelle, J. J. Wijkhuijs te Grijpskerke en H. Duijne te Vrouwen polder. Alle cursisten werden opgeleid door dr P. J. Bom. De heer Wijkhuijs dankte hem en de heer J. Aalewijnse die practijk gaf, voor de prettige wijze waar op de cursus werd gegeven. RILLAND-BATH Pols gebroken. Tijdens het spelen met haar vriendinnetjes kwam het dochtertje van de familie G. de Vos zo ongelukkig te vallen dat zij haar pols brak. In het Gasthuis te Bergen op Zoom moest zij verder behandeld worden ST. ANN ALAND Beplanting. Het ligt in de bedoeling om bij gebleken bodemgeschiktheid de Dorpsweg met boompjes te beplanten. ST. LAURENS Bromfietsbotsing. Donderdagmiddag wilde de bromfietsrijder G. D. uit Grijps kerke. komende de richting Middelburg, het rijwielpad en de Noordweg bij de Oranjelaan oversteken, waarbij hij in botsing kwam met de bromfietser B.V. uit Yerseke, die uit de richting Seroos- kerke kwam. De bromfietsen waren ka pot, de berijders bleven ongedeerd. WESTKAPELLE Achttien verkeersdeskundigen. Aan achttien leerlingen van de School met den Bijbel is Woensdag het verkeersdi- ploma uitgereikt. De zeewering te Zoutelande. ZOUTELANDE, 28 Mei. Een hoog ge zelschap, n.l. enkele leden van Ged. Sta ten, de hoofding.-directenr van de Rijks waterstaat en die van de Prov. Waterstaat in Zeeland, voorzitter, griffier en ingeni eur van de Polder Walcheren hebben Woensdagochtend met de gemeenteraad van Zoutelande een bespreking gevoerd over het plan tot versterking van de zee wering. Naar verluidt behoeven dit jaar nog geen huizen te verdwijnen, daar men eerst de zeewering van het eerste strand zal gaan versterken. In de toekomst zul len waarschijnlijk echter dertig huizen moeten verdwijnen. Ingezonden Mededeling (adv.) Vulpenhouders .met gold- plated pen, extra groot inkt- reservoir, vergulde clip en vacuum-vulsysteem. Dit zijn eigenschappen, die U van werkelijk goede vulpen nen kunt verwachten, van vul pennen dieaanmerkelijk meer kosten dan de prijs die U er voor gaat betalen. Want alleen door het feit, dat U deze pen over de post gaat bestellen en onze postorder-afdeling op minimale kosten werkt, is het mo gelijk zo'n volslagen vulpen te verkopen voor nog geen gulden. Onze post- klanten kunnen zo'n gold- plated vulpen bestellen in de kleuren grijs, zwart en rood (en er zijn er honderden die er meer dan één /ff} nemen), voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'OAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2