MILITAIRE VERSTERKINGEN VOOR INDO-CH1NA &eMte „HoMcuidd ïlieuw-e." is üinnen C_vd.n0Ad.q3 „Amsterdamse trams voldoen niet in alle opzichten" Verhoging overname prijs baconvarkens PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Als de Franse Nationale Vergadering er mee instemt Enige tienduizenden dienstplichtigen worden vervroegd opgeroepen Reacties op de opmerkingen van generaal Dürst Britt Reglement op de krijgstucht verkeerd geïnterpreteerd üretu nieuws over Korea Militaire staven op 3 Juni bijeen 1 SNIPPER NIEUWS Vliegende schotel of lichtspeling 1 Conferentie tot bevordering van wederzijds begrip Communisme, eenwording van Europa, de E.D.G. en andere problemen worden besproken Uitgave: ..lichting „Zeeuwsch Dagblad" rloofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, ""elef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2794 .ft Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 29 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. zal in Oosterbeek de door Prins Bernhard georganiseerde confe rentie tot bevordering van we derzijds begrip worden geopend. Er bestaat in vele landen bij zondere belangstelling voor deze bijeenkomst, getuige het aantal vooraanstaande deelnemers. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar hetgeen daarover op deze pagina vermeld staat. PARIJS, 28 Mei. Het Franse kabinet heeft vanmorgen besloten tot drastische maatregelen ter versterking van de militaire strijdkrach ten in Indo-China. In de eerste plaats zullen de dienstplichtigen, die in October a.s- zouden worden opgeroepen, onmiddellijk of binnen twee of drie weken in dienst komen. Dit besluit betekent, dat ongeveer 80.000 van de 200.000 recruten van dit jaar hun diensttijd twee tot vier maanden eerder zullen beginnen. In de tweede plaats zullen maatregelen worden genomen om nieuwe reserves van geregelde troepen (beroepsmilitairen) te vormen, ter sterk te van twee divisies. Door de vervroegde oproep van de dienstplichtigen zullen ervaren troe pen in Frankrijk en Afrika vrijkomen, zodat zij naar Indo-China gezonden kunnen worden. MAAR.... Naar Reuters correspondent, Harold King, berichtte, weraen er in Parijs onmiddellijk bespiegelingen gehouden of de kabinetsbeslissing betekent, dat dienstplichtigen naar Indo-China kun nen worden gezonden. Hierover is van officiële zijde geen uitsluitsel ge geven. Volgens de wet kan de rege ring dienstplichtigen naar Indo-China zenden, mits zij niet in „gevechts- gebied" worden gestationneerd. Het schijnt niet bijzonder waarschijnlijk te zijn, dat de regering de dienstplich tigen naar Indo-China zal sturen, voordat de Nationale Vergadering hier voor toestemming heeft gegeven. Wat deze hierover zal besluiten, blijft een vraag. De regering zal in elk geval spoe dig om extra fondsen moeten vragen om de vervroegde oproep te finan cieren. Dan zal de vergadering gele genheid hebben haar houding kenbaar te maken. In Parijs is vandaag de gehele op mag van hst weekblad „Expresse" in beslaggenomen. Het blad be vatte een artikel, waarin mede delingen werden gedaan over het geen generaal Ely, die zich in Indo- China van de militaire toestand op de hoogte heeft gesteld, aan de re gering heeft gerapporteerd. WEINIG STRIJD. De toestand in de Delta van de Rode Rivier is thans betrekkelijk rustig. Aanvallen op de post van Yen Phoe in de sector van Phoely duren echter nog voort. De Vietminh be stookt de post met zwaar en licht mortiervuur, maar wordt zelf door vliegtuigen gebombardeerd met bom men van 500 pond. Generaal René Cogny, opperbevel hebber der Franse strijdkrachten in Noord-Vietnam, heeft te Hanoi ver klaard, dat hij de toekomst met op timisme tegemoet ziet, dank zij de versterkingen, die in het Noorden van Vietnam zijn aangekomen. Inmiddels zijn met een Amerikaans vliegdek- schip jachtbommenwerpers ea verken ningsvliegtuigen voor de Franse lucht macht aangekomen. GENÈVE. In Genève hebben de afgevaardig den, die deelnemen aan de besprekin gen over Indo-China, vandaag beraad slaagd over een lijst van beginselen voor een wapenstilstand, waarover Oost en W»-t het eens zijn. Men meende, dat er een bemoedi gende ontwikkeling was waar te ne men. Men was bovendien hoopvol ge stemd, omdat verwacht werd, dat het mogelijk zal zijn een compromis tus sen beide standpunten te vinden. Na vijf dagen hongerstaking hebben de Roemeense Joodse leiders in Tel Aviv besloten in te gaan op de talrijke verzoeken om de staking te beëindi gen. Zij staakten uit protest tegen wat zjj noemden vervolging van Zionisten in Roemenië. Drie chefs van staven maken hun standpunt kenbaar 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Het was te verwachten, dat de generaal b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, oud-bevelhebber van de 7 December-divisie, zou wor den aangevallen over zijn vorige week in Amsterdam uitgesproken rede, waar hij heeft gezegd, dat de eerste politionele actie in Indonesië helaas werd stopgezet. Hij voegde daaraan toe, dat het leger niet had moeten gehoor zamen en met het reglement op de krijgstucht in de hand verklaarde hij, dat dit helemaal niet oproerig is, want dat een militair ook eigen initiatief kan ontplooien, als zulks noodzakelijk blijkt. De drie chefs van staven hebben aan de onder hun bevelen staande mili tairen hun standpunt bekend gemaakt over deze opmerkingen van generaal Dürst Britt. Zij zeggen daarin, dat de generaal de wet verkeerd interpreteert. +oeds moet handelen in GENÈVE, 28 Mei. In de loop van de plenaire vergadering over Korea van Vrijdagmiddag heeft het hoofd van de Amerikaanse delegatie, Bedell Smith, de voorstellen gesteund, welke de Zuidkoreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pjoen Joeng Taj, Zaterdag j.l. had ingediend. Ook Bedell Smith was van mening, dat de alge mene verkiezingen in Korea onder toezicht der V.N. moeten worden ge houden. Vervolgens verklaarde spreker, dat het vobrstel der communisten om het toezicht op de verkiezingen toe te ver trouwen aan een commissie van neu trale landen, een „nieuw ijzeren gor- di; betekent om de constructieve po gingen om tot overeenstemming te komen, te neutraliseren". Bij afwezigheid van minister Molo tof, die een beleefdheidsbezoek aan de Zwitserse regering te Bern bracht, werd deze twaalfde plenaire vergade ring geleid door minister Eden. De bijeenkomst duurde twee-en-een-half uur. Over de datum van de volgende vergadering zal het secretariaat van de conferentie beslissen. Toestand in Zuid-Oost-Azië wordt besproken LONDEN, 28 Mei. Te Londen is vandaag officieel meegedeeld, dat de militairj stafbesprekingen te Washing ton, waaraan vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, de V.S., Austra lië en Nieuw-Zeeland zullen deel nemen, op 3 Juni beginnen. Voor Engeland komt Sir John Har ding, chef van de imperiale staf; voor Amerika admiraal Carney, chef van de Marinestaf; Australië en Nieuw- Zeeland worden ook door hun chefs van staven vertegenwoordigd. Men weet nog niet, wie Frankrijk zal zen den. Men neemt aan, dat het de Fran se vertegenwoordiger bij de perma nente N.A.V.O.-commissie in Washing ton zal zijn. Een raket van het type Viking heeft boven het proefterrein van White Sands in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico een hoogte bereikt van 253 kilometer. Zij bereikte een snelheid van 6.880 kilometer per uur. In België zijn meer dan 15.000 televi sietoestellen geplaatst en geschat wordt, dat dagelijks ongeveer honderdduizend personen naar de uitzendingen kijken. De chef van de generale staf, gene raal Hasselman, zegt, dat de gewapen de macht, fundament van de staat, altijd en overal niet meer en niet minder is dan een instrument der regering. Zij heeft mitsdien geen eigen wil, doch tot enige plicht de bevelen der overheid stipt en loyaal uit te voeren. Er is volgens de generaal maar één geval, waarin de militair en ook de niet-militair het recht en de plicht heeft gehoorzaamheid te wei geren, namelijk ter wille van het ge weten. De chef van de Marinestaf, vice- admiraal de Booij, legt er de nadruk op dat 't zelfstandig handelen van de militair afhankelijk wordt gesteld van de vraag of nieuwe bevelen niet of niet tijdig door hem kunnen wor de i gevraagd of verkregen. Nog daar gelaten dat zulks tengevolge van de snelle communicatiemiddelen zo goed al; steeds te verwezenlijken is, aid s vice-admiraal de Booij, dient iedere militair zich te ealiseren, dat hij als dienaar van de staat, ook en zeker als hij deel uitmaakt van de hoogste f r i j Het Zweedse schip „Alfhelm", dat de grote voorraad wapens clandestien naar Guatemala heeft vervoerd, is op last van de rederij naar Florida ge varen. De Amerikanen zullen daar kapitein en bemanning ondervragen. Het Franse schip „Wyoming", waar van mén vermoedde dat het ook wa pens voor Guatemala vervoerde, is na onderzoek vrijgelaten. Er bleken slechts wat sportwapens en repeteer geweren aan boord te zijn. De sta kende machinisten en stokers van de Westengelse spoorwegen zijn weer aaii het werk. De ontevredenen maak ten bezwaar tegen de nieuwe dienst regeling, wa rdoor ze niet thuis kon den slapen. Drie gewonde leden van de bemanning van het Ameri kaanse vliegdekschip „Bennington" zijn in het hospitaal overleden. Het aantal doden tengevolge van de ont ploffing aan boord van dit schip is daarmee tot 94 gestegen. Een Ne derlands escadrille Thunderjet-straal- jagers is gisteren in Oslo aangeko men. Tevoren waren staatssecretaris mr Kranenburg er. de chef lucht machtstaf generaal Baretta, in Noor wegen gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen. Naar vernomen wordt hebben de voorzitter der Su rinaamse delegatie ter R.T.C. en een lid van deze delegatie, anonieme dreigbrieven ontvangen. Daarin wordt gezegd, dot wie het statuut tekent, onherroepelijk vermoord zal worden. D justitie heeft de zaak in onderzoek. Gistermiddag heeft dr L. Geschiere, Zeeuw van geboorte, zijn ambt van gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de V.U., aanvaard. Door het uitvallen van de stroom op de bovenleiding van de spoorlijn AmsterdamHaarlem was het treinverkeer gistermiddag enige tijd gestagneerd. - Tenslotte is in Drente weer een grote veen- en turf- brand uitgebroken. Ruim 75.000 tur ven werden een prooi der vlammen. bevelvoering, de geest van de door de regering ge geven orders. De regering is daarbij alleen in staat de orders te toetsen a- n het algemeen belang. Luit.-gene -al Baretta, chef van de luchtmachtstaf zegt, dat het door ge neraal Dürst Britt gehanteerde artikel beoogt de militaire commandant onder zeer bijzondere omstandigheden eigen i '"-tief en verantwoordelijkheid te laten en dat het niet geschreven is om een duidelijk bevel' van de wettige overheid te doorkruisen. SCHEVENINGEN; 28 Mei. Gis termiddag tussen half vier en vier uur hebben de heer C. F., employé van een magazijn in Amsterdam, zijn echtge note, en volgens zijn zeggen nog drie hem onbekende omstanders iets in de lucht waargenomen, dat hen deed den ken aan een aluminium schijf met daaromheen een lichte cirkel, die aan waterdamp deed denken. De heer F., die nogal sceptisch zegt te staan tegenover verhalen omtrent „vliegende schotels", ontkent ten stel ligste, dat hetgeen hij zag een vlieger of een ander dergelijk voorwerp zou kunnen zijn geweest. De schijf was maar tien a twaalf seconden zichtbaar. Hij verwijderde zich daarop in Weste lijke richting met een snelheid, zó EEN KLEIN „RIJDEND DRAMA". AMSTERDAM, 28 Mei. Een klein rijdend drama heeft zich gisteren af gespeeld in een tramwagen van lijn 24, die van het Stationsplein op weg naar het Stadionplein. De tram was juist vertrokken, toen een vrouwelijke pas sagier een naburige medereiziger in het gezicht sloeg. Zjj verklaarde bij de drukte van het Instappen een hand te hebben gevoeld en vastgegrepen in haar tas, die bleek te zijn geopend. Er werd niets vermist, en terwijl de discussies oplaaiden bleef de tram verder rijden. Bij het eindpunt heeft de vrouw de man die zij had geslagen aangewezen aan een agent van politie op het Stadion plein. Belden zijn op het bureau War moesstraat verhoord, en daarna vrij gelaten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Interimrapport zegt: AMSTERDAM, 28 Mei. De Am sterdamse trams voldoen niet in alle opzichten aan de te stellen eisen. Hoe wel de genomen remproeven geen on bevredigend resultaat hebben opgele verd, is verbetering van de inrichting en onderhoudstoestand van het materi eel op korte termijn wel gewenst." Dit staat te lezen In een interimrap port, dat op verzoek van B. en W. van' Amsterdam is ingesteld door een com missie onder leiding van dr lr J. G. J. C. Nieuwenhuis, oud-dii-ecteur van de Rotterdamse tram. Men weet waarom: de trams willen nog wei eens niet al te best op tijd stoppen, waarover in den lande menig grapje is gemaakt. De gemiddelde snelheden waarop de tramdiensten zijn berekend, zo zegt het rapport voorts, dienen enigermate te worden vertraagd. Niet vanwege het remmen, doch om een mogelijkheid te openen de onderhoudstoestand van het trammaterieel te verbeteren. Te Wateringen zal de echtgenote van mr dr A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken op Donderdag 22 Juli de „Westlandse Centrale Werkplaats voor vrouwen" openen. De Inrichting is de Gistermiddag om half vier meerde in de haven van IJmuiden de SCH 238 „Noordster", die als eerste in 1954 de „Hollandse Nieuwe" aan land bracht. Het vaartuig bracht 20 kantjes mee. Later zijn de kantjes in Scheveningen verkocht en de prijzen vielen in tegenstelling tot de vangst, niet tegen. Het eerste kantje ging voor f 1,166.Slechts eenmaal bleef de wijzer van de veilingklok beneden f 1000.staan. Het tweede kantje boekte het record, want dit bracht liefst f1336.op. Dit is nog nimmer voorgekomen. Met deze prijzen kan men reeds aannemen, dat de consument uiteindelijk geen goedkope „Hollandse Nieuwe" op tafel krijgt. De foto toont hoe de kantjes uit bet schip in de IJmuider haven, aan de wal worden gebracht. Vandaag begint in Oosterbeek AMSTERDAM, 28 Mei. Uit verscheidene Westeuropese landen, uit de Ver. Staten en Canada, komen meer dan 70 leidende persoonlijkheden uit het politieke, het publiciteits- en het economisch leven, werkgevers en vak- hondbestuurders van alle politieke en religieuse richtingen op 29, 30 en 31 Mei a.s. te Oosterbeek bijeen voor een conferentie ter bevordering van wederzijds begrip. Over deze conferentie heeft Prins Bernhard, die het initiatief hiertoe genomen heeft en de besprekingen ook zal leiden, vandaag nadere mede delingen gedaan. Men zal zich vrij en openhartig de conferentie presideren. Als vice- eerste in den lande waar moeilijk plaats groot, dat men aan een vliegtuig niet bare vrouwen te werk kunnen worden behoeft te denken. gesteld. kunnen uitspreken over de diverse problemen, die allen bezighouden, doch die elk voor zich van een in veler lei opzicht van de overigen afwijken de denk- en zienswijze benadert. ONDERWERPEN. Besproken zullen o.m. worden het communisme, kwesties omtrent overzeese gebiedsdelen, zoals de ver schillen in opvatting daarover in de Europese landen onderling en tus sen die in Europa en Amerika. Ook komt aan de orde de eenwording van Europa en de E.D.G. Voorts is er ruimte gelaten voor hetgeen even tueel uit de discussies als belang rijk onderwerp ontstaat. Vooreerst zullen de overeenkomsti ge opvattingen worden bepaald, die als practische basis kunnen dienen voor de pogingen wegen te vinden naar ruimer en vollediger overeen stemming. De besprekingen zijn strikt „ongouvernementeel". Het ligt in de bedoeling na afloop van de conferen tie een synopsis (overzicht) samen te stellen. WIE ER KOMEN. Prins Bernhard, die aan de voor bereiding van deze bijeenkomst circa vijf maanden geleden is begonnen, zal presidenten treden op John S Coleman, captain of industry uit Detroit en Paul van Zeeland, ou '-premier en minister van Buitenlandse Zaken van België. F "cretaris-generaal is mr J. H. Retinger. Negen rapporteurs hebben de reeds bekende te behandelen stof beknopt samengevat. Onder hen bevinden zich Sir H. T. N. Gaitskell, oud-kanselier van de Engelse schatkist, Alcide da Gasperi, oud-premier van Italië en dr II. M. Hirschfeld, economisch adviseur der Nederlandse regering. Aan de con ferentie wordt deelgenomen door Amerikaanse, Engelse, Franse, Itali aanse, Belgische, Duitse, Noorse, Zwit serse, Deense, Zweedse en Griekse autoriteiten. In enkele regels melden wij nog DAT volgende week het nieuwe fruitseizoen volop gaat beginnen, want Maan dagmiddag wordt inKapelle weer de eerste veiling van groene kruisbessen gehou den. DAT gisteren door de groentekweker M. Evers- dijk-Vleugel uit Kapelle op haald in fanfare. de 2e afdeling DAT de Middelburgse Berge heeft de man, dieniet taxihouder J. A. B., die zijn kon zwemmen, opgepikt. DAT het bestuur van de o.l.-school te Yerseke inder- auto tussen enkele andere DAT te Nieuwerkerk de wagens in de Stationsstraat eerste nieuwe woning onder bad geparkeerd, bij het weg- StfSitanten*h£ft"nae'. jde kap is gegaan. De heer rijden door een andere auto, '^Den voor de betrekkfns W. A. Lievense, electricien, bestuurd door A. N. uit - -• is er de gelukkige eigenaar Antwerpen, werd geramd, van. Beide automobilisten kwa- fmen met de schrik vrij en DAT de leden van de de materiële schade was ge- nieuwe aardappelen werden aangevoerd. Ze brachten 69 cent per kg op en met deze prijs zal deze groentekwe ker zeker tevreden geweest zijn. DAT het Chr. Muziek gezelschap „Soli Deo Glo- van onderwijzer. Het resul taat was nihil en daarom heeft men besloten tijdelijk een gepensionneerde onder wijzer te benoemen. Men forHarv, Hio T - -- heeft echter weer een twee ben gebracht aan Schouwen DAT de heer ,W" L' H.ir" gedaan: resultaat en Duiveland, f80- bijeen ^tenaar ^Ster" S°lllCltatles- hebben gebracht voor de DAT gisteravond de brand de veiling aldaar de eerste Ned. Reisvereniging te Rot- ring. raadsvergadering «ge- L"urm mene stemmen is benoemd °pt£de?„Je,gei}s een b,rand tot gemeente-ontvanger. op de stortplaats voor huis- vuil aan de Smgelweg. Het DAT de sportvisser A., die duurde geruime tijd voor - - et zijn kar.o uit vissen het vuur, dat gretig voedsel muziekconcours te Broek op vieren. In café Neele zal zij was, overboord is geslagen, vond, was geblust. Men ver- Langendijk met 254 punten die dag in de bloemetjes De juist passerende motor- moedt, dat kwaadwilligheid de tweede plaats heeft be- worden gezet. oot van de heer van den in het spel is. boomplantactie. DAT te Kerkwerve zuster C. P. van Zijp, de wijkver pleegster, op 1 Juni a.s. haar ria" te Colijnsplaat op het 25-jarig jubileum hoopt te 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Da wenselijkheid bestaat te komen tot meer regelmaat in de leveranties in gevolge het baconcontraet met Enge land dan in het verleden het geval is geweest. De prijsstijging van de varkens boven het bacongewicht heeft het Be drijfschap voor vee en vlees doen besluiten, teneinde de levering van con redelijke hoeveelheid bacon voort gang te doen hebben, met ingang van 31 Mei a.s. de overnameprijs voor baconvarkens van 2e kwaliteit te ver hogen tot f2,38 per kg koud geslacht gewicht. Met ingang van genoemde datum zal derhalve de toeslag uit het vlees fonds 6 cent in plaats van 3 cent per kg geslacht gewicht bedragen. DE BILT ZEGT: Enige afkoeling DE BILT, 28 Mei. In het Zui den van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien met een zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen 'en plaatselijk be langrijk koeler. Elders vrij zonnig met een kleine kans op een bui, een matige wind tussen Oost cn Noord en iets minder v arm. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.27 u., onder 20.49 u. Maan op 2.47 u., onder 19.14 u. Hoogwater Zondag 30 Mei: Vlissingen: 12.15 u. 2.10 m., u. m. Terneuzen: 0.09 u. 2.05 m., 12.42 u. 2.30 m. Wemeldinge: 1.21 u. 1.54 m., 13.57 u. 1.84 m. Zierikzee: 1.03 u. 1.32 m., 13.44 u. 1.60 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1