OPGEWEKT VIERDE DE CHRISTEN- JEUGD HAAR BONDSDAGEN J.V.s gaan voor aankleding der militaire tehuizen zorgen Ds. de Wolff keerde zich tegen de geest van onze Stralend weer trok duizenden De heer A. van Rijn tot erelid benoemd Adviescommissie inzake alcoholvraag stuk geïnstalleerd. Dr van Itterzon waarschuwt voor vervlakking door industrialisatie Volgend jaar Bondsdag in Zeeland; de heer C. J. de Jonge, hoofdbestuurder KERK <2- Ds. de Vink als voorzitter herkozen Predikanten wezen op betekenis van het reformatorisch belijden Ds. Hiensch pleit voor aanpak van het werk onder de onkerkelijke jeugd Nederlandse bijdrage aan de Europese televisie-uitzending Vrijdag 28 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD panfna 5 Minister Staf bij de Geref. jongeren (Van onze speciale verslaggever). AMSTERDAM, 27 Mei. De hitte in de zonovergoten Apollohal te Am sterdam, waar duizenden J.V.-ers op Geref. Grondslag bijeen waren om hun 63ste Bondsdag te vieren, is velen bijna te machtig geworden. De meesten hebben de felle zonnestralen, die in deze broeikas een dubbele uitwerking hadden met mannenmoed getrotseerd. En zij hebben het bij het rechte eind gehad. Want het programma dat hen door het Bondsbestuur was voorgezet was dermate fris, dat het een prachtig tegenwicht tegen de warmte vormde. De 63ste Bondsdag is beslist niet de slechtste geweest! Daarvoor was het animo van de bezoekers te groot, daarvoor was de redevoering van minister Staf te uniek en daarvoor was het afscheid van de bondspenningmeester, de heer A. van Rijn,die erelid is geworden, te hartelijk. Onder de stuwende leiding van de bondsvoorzitter Algra hebben de enthousiaste J.V.-ers weer een goede dag meegemaakt, die ongetwijfeld een stimulans zal zijn voor de verdere arbeid. Het was een goede greep geweest van het Bondsbestuur om minister Staf voor deze jonge mensen te laten spreken. Zij staken het niet onder stoelen of banken, dat zij het op prijs stelden. En trouwens de be windsman van Oorlog en Marine moest zelf erkennen, dat het voor hem goed was om contact te hebben met de jongeren, die bijna allen de wapenrok zullen dragen. De minister zei er geen behoefte aan te hebben om in deze kring te spreken over de vraag of een parade op Konin ginnedag geoorloofd was. Neen, liever sprak hij over het liefdegebod, dat voor alle Christenen geldt en dat in houdt dat mensen en volken bij elkan der gebracht moeten worden. Wij wer ken aan onze verdediging omdat wij de vrijheid willen behouden. Niet om die vrijheid zelve, maar om God te kunnen dienen op de wijze waarop Hij dat van ons vraagt. Het gaat er om, dat wg de kracht, die in het Neder landse volk schuilt, behouden. En daarom heeft de overheid de plicht te zorgen voor de geestelijke en lichame lijke belangen van de dienstplichtigen. Twee elementen springen daarbij naar voren: het werk van de legerpredikan- ten en van de militaire tehuizen. Wat dit laatste betreft had voorzit ter Algra nog een appeltje met vele J.V.-ers te schillen. Alle militairen werden voor het podium geroepen om kaarten uit te delen, die met postzegels beplakt moeten worden, zodat leder Chr. Militair Tehuis ook voorzien kan worden van het noodzakelijke meubi lair. De overheid zorgt voor het huis. Vrijwilligers moeten zorgen voor de aankleding daarvan. En het is de Jon gelingsbond, die de actie voor het meubilair voor een groot deel voor zijn rekening wenst te nemen. VOORRECHT EN ROEPING De enthousiaste openingsrede van bondsvoorzitter Algra bracht de stem ming er direct in. Hij wees er op, dat de huidige generatie een geestelijke er fenis heeft gekregen, die haar een bij zondere verantwoordelijkheid oplegt. Deze erfenis is zo groot, dat we ons moeten schamen, dat we er zo achte loos en lauw aan kunnen voorbijlopen. En het is een schande wanneer bevoor rechten gaan praten alsof zij veronge lijkten zijn. „Onze roeping is: verde digen!" zo riep de heer Algra uit. De aanvallen hebben vandaag op het Ge reformeerde leven een ander karakter dan vroeger. Er is een tijd geweest, dat felle onverdraagzaamheid zich tegen ons keerde. Maar de wereld is veel minder zelfverzekerd geworden en zij vraagt ons het gesprek over vele pro blemen te beginnen. Wij hebben er geen bezwaar tegen. Integendeel, wij hebben de roeping om mee te spreken. Maar wij laten ons niet ontfutselen v/at ons als een "and is toebetrouwd. Onze roeping betekent ook bouwen. Bouwen aan ons kerkelijk leven, mee doen als moedige vrijwilligers aan werk, dat er in de nieuwe tijd moet worden gedaan. En wat dat betreft kregen vele J.V.-ers te horen dat er nog wel een schepje bovenop kan en dat meisjes dit bouwen in de practijk vaak beter verstaan dan de jongens, Aan gasten had men op deze bondsdag geen gebrek. Natuurlijk waren er de oude getrouwen, dr J. Schouten, die een stormachtige ovatie ten deel viel en prof dr K, Dijk, maar de oudste van allen was ongjtwijfeld de heer B. J. R. Camp- huysen, 82 jaar, die een der oprich ters van de Bond is geweest en alle hoogtepunten in het Bondsleven heeft meegemaakt. Helaas kon mr J. A. de Wilde deze vergadering niet bijwonen. Hem werd een hartelijk telegram ge stuurd, nadat eerst de trouw aan H. M. de Koningin per telegram werd betuigd. DE BETEKENIS VAN DE BIJBEL Het is een goede gedachte geweest om juist dit jaar nu het Bijbelge- rvaotschap zich opmaakt om een lustrum te vieren de Bijbel in de middagvergadering als centraal punt te nemen. Zo sprak prof. dr G. C. Berkouwer over de „Bijbel in het jon ge leven", waarbij hij inging op de eigenschappen van de Bijbel: duide lijkheid, genoegzaamheid, gezag en noodzakelijkheid. Hij bepleitte de per soonlijke omgang met het Woord van God. En ds M. de Goede sprak over de Bijbel in het volle leven. De grote worsteling van het Christendom zal altijd weer gaan om die verbinding: de Bijbel in het volle mensenleven. Zolang de religie maar een aparte, af gezonderde en afgesloten grootheid is en blijft naast het volle leven en zo lang de Bijbel alleen maar een boek blijft voor „de godsdienst der ziel" is er voor beide, religie en Bijbel nog wel sympathie. Maar het conflict komt wanneer men de verbinding: bijbel- leven maakt. Ds de Goede bestreed de stelling dat het Christendom sectarisch is. Niet minder dan 43 bondsdagen heeft de heer A. van Rijn meegemaakt. Sinds 1921 als bondsbestuurslid. En nu nam de bondspenningmeester afscheid, „Volharden", zo heette zijn afscheids speech. Men kan zeggen dat ons werk verouderd is, dat er een nieuwe aan pak moet komen, maar wjj moeten goed begrijpen, dat de beste methode zal falen als de geestelijke achtergrond ontbreekt. „Ik vraag meer geestelijke inspanning en dan kunnen we eens over ontspanning gaan praten. Het gaat ons niet om een liefhebberij, maar om een stuk van de dienst van God in ons leven!" Het was een treffend slot- betoog, aan het einde van de middag. Met warm applaus beloofden de dui zenden te zullen volharden en trouw te blijven. Met even groot enthousias me ging de vergadering accoord met het voorstel van het bondsbestuur om de heer van Rijn, tot ere-Iid te benoe men, terwijl hem door alle verenigin gen een fraai bankstel werd aange boden. Mevrouw van Rijn nam een bloemstuk in ontvangst. Dit was een der hoogte punten van de dag, waarvan verder nog vermeld moet worden, dat ds G. N. Lammens met grote meerderheid tot Bondsbe stuurslid werd gekozen, dat er af scheid werd genomen van vijf Bonds- bestuursleden, dat het oud-modera- menlid, wijlen de heer Jac. van Nes, werd herdacht en dat de club van Goeree dankten voor de steun die zjj van de andere verenigingen na de ramp hebben ondervonden. En op de levendige huishoudelijke vergadering werden de verslagen goedgekeurd en de Haagse voorstellen verworpen. DEN HAAG, 26 Mei. Minister Suurhoff heeft in de Lairessezaal de twee adviescommissies inzake het al coholvraagstuk geïnstalleerd. Zoals bekend zijn deze adviescommissies in gesteld omdat het wetenschappelijk- medische inzicht om sommige aspecten van het alcoholvraagstuk zich de laat ste jaren aanzienlijk heeft verdiept. Men heeft nu hoop, dat naast de re sultaten op curatief gebied ook op pre ventief terrein vooruitgang zal kun nen worden bereikt. Minister Suurhoff vertelde, dat het gebruik van sterke drank in Neder land de laatste eeuw sterk is vermin derd. De georganiseerde drankbestrij ding heeft daarbij een zeer belangrijke rol gespeeld, terwijl ook van betekenis is geweest de ingrijpende verandering, die zich in de levensomstandigheden en levenswijze, in het bijzonder van hen, behorende tot de lagere inkom stenklasse, heeft voltrokken. De twee commissies zijn een sociaal- hygiënische onder voorzitterschap van de heer A. G. W. Severijn, hoofdin specteur van de Volksgezondheid en een commissie van overleg met het be drijfsleven onder voorzitterschap van mr J. C. van Heuven, hoofd van de afd. Gezondheidsbescheming van het de partement. 2000 C. M. V.'ers m Ensche bijeen ENSCHEDE, 27 Mei. Ongeveer 2000 C.J.M.V.-ers waren vandaag voor hun Bondsdag in Enschede bijeen, de stad, waar de voor de Zeeuwen ver trouwde Bondssecretaris, de heer J. C. Gordeau, het werk onder de industrie- jeugd heeft aangevat. Dat er ditmaal slechts 2000 waren had een oorzaak, die zeker niet te zoeken is in een minder liefde voor het aloude Verbond, dat vorig jaar het Eeuwfeest op luisterrijke wijze heeft gevierd. De werke lijke oorzaak was, dat het Bondsbestuur besloten heeft, niet langer ieder jaar een massale Bondsdag te houden, waartoe men altijd in de grote steden in het Westen of Centrum van het land zou moeten vergaderen. Slechts om de paar jaar zal dit gebeuren. Dat men ook om de meer afgelegen streken heeft gedacht resulteerde in het besluit om volgend jaar de Bondsdag in Zeeland te houden! m <3^ ending Nederlands Bijbelgenootschap steunt Brits Bijbelgenootschap, 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. In zijn gis teren gehouden vergadering heeft het bestuur van het Nederlands bijbelge nootschap naar aanleiding van een ver zoek van het Brits en buitenlands bijbel genootschap besloten 25% van de jaar lijkse kosten van de agentuur der samen werkende bijbelgenootschappen in de Congo op zich te nemen. Bovendien be sloot het hoofdbestuur als een jubileum- gave aan het Britse genootschap een be drag van 500 pond sterling aan te bieden als bijdrage in de kosten van een colpor- tagewagen in de Congo. De Bondsdag wierp Woensdag de schaduw al vooruit, toen 350 leden uit alle delen va" het land, door hun afdeling afgevaardigd, naar de toog- dag, in sectievergaderingen bijeen kwamen. Zy bespraken de meest uit eenlopende onderwerpen. Referaten werden gehouden over het C.J.M.V.- werk in de grote steden, het werk op het platteland (het woord werd daar gevoerd door de secretaris voor Zee land, de he r M. J. Bijleveld), de Zending en de drankbestrijding. In de Lasonderkerk werd daarop de huishoudelijke vergadering ge houden, waar op voorstel van het Enthousiaste bondsdag der vrijgemaakte J.V.'s AMSTERDAM, 27 Mei. In twee Amsterdamse zalen, n.l. in de grote congreszaal van hotel Krasnapolsky en in de Remonstrantse kerk heeft de Bond van vrijgemaakte Geref. Jongelingsverenigingen vandaag zijn bondsdag gehouden. Beide zalen waren geheel gevuld en vol geestdrift klonk steeds het gezang op. De ochtendvergaderingen (onder leiding van voorzitter ds J. A. Vink en van het hoofdbestuurslid C. Huizinga uit Heerenveen) werden gebruikt voor het geven van een nabeschouwing op het in deze winter afgelegde bonds- bezoek. In de middagvergaderingen refereerde ds J. Smelik uit Groningen, welke rede door de radio werd uitgezonden, terwijl in Krasnapolsky ds I. de Wolff van Enschede sprak over „Onze roeping in het verbond", waarvan we hier een verslag geven. Ds de Wolff zette zich in zijn rede af tegen de piëtistische stromingen, die, zoals wc dat in Duitsland vinden, 'n kerkje in de kerk vormen en in lijde lijkheid vervallen; maar tegelijk ook tegen het activisme van vandaag dat opgaat in machtsvorming. Aan ie woorden van Christus in de bergrede „Gij zijt het zout der aarde Herv. Bonden op G. G, in de Domstad (Van onze §-redacteur). UTRECHT, Hemelvaartsdag 1954. De meeste jeugdbonden mogen wat hun bondsdagen betreft een zwervend leven leiden, de Hervormd-Gerefor- meerde jongeren blijven trouw aan de Utrechtse Beatrixhal. Ook gisteren was deze grote ruimte weer gevuld met duizenden leden van de Ned. Herv. Meisjes- en Jongelingsverenigingen op G.G. uit alle hoeken van het land. Dat laatste bleek wel uit de Huizer mutsen, de fleurige drachten van de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden en de Staphorster kledij, die hier en daar ver spreid de menigte een kleurig accent verleenden. Mevr. A. A. E. MulderRupke, die als presidente van de meisjeshond de ochtendvergadering leidde, kon echter naast de jeugd ook enkele ouderen verwelkomen. Zo b.v. de grijze luit. generaal b.d. L. T. Duymaer van Twist, die hier nooit op het appél ontbreekt,prof. dr J. Severijn en het Tweede Ka merlid mr dr E. P. Verkerk. Zij herdacht het overlijden van ds H. A.de Geus, die ook altijd een trouwe bezoeker van deze bondsdag is geweest. Na de Hemelvaartsmeditatie van ds scepter over de vergadering. Ds H, J. W. J. W. de Bruyn uit Harderwijk werden telegrammen gezonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prin ses Wilhelmina, gevolgd door de en thousiaste zang van ons volkslied. Prof. Severijn sprak de jongeren toe namens het hoofdbestuur van de Geref. Bond en wekte hen op tot trouw en activiteit. De titels van de drie toespraken, die door evenzovele predikanten ge houden werden, waren aan het jonge lingsbondslied ontleend. Ds A. J. Jo- rissen van Wilsum schreef „De vaan ontplooid" boven zijn rede, waarin hij wees op de blijvende betekenis van het reformatorisch belijden. Wij dragen de banier van onze Koning, aldus spr., die eenmaal aan Israël was toever trouwd, daarna aan de gemeente van Christus en die door de hervormers opnieuw werd opgeheven. Ook nu moet die vaan ontplooid en daarom zijn we niet gerust, als in onze kerk over „het nieuwe belijden" gesproken wordt. Wordt het pand, dat aan de kerk der reformatie werd toebetrouwd, wel altijd ongerept bewaard We mis sen vaak een eenheid des geestes met het geloof der reformatie. Als jong Nederland, dat dit geloof liefheeft, zich weer eens wilde vereni gen rond deze banier. Als we ook in de gescheiden kerken ons persoonlijk geloof weer doorleefden, wat een werfkracht en een samenbinding zou er dan tot des Konings eer van ons uitgaan! zo riep ds Jorissen uit. NIEUWE VORMEN 's Middags zwaa'de ds Jac. Verm-as, voorzitter van de Jongelingsbond, de Hiensch van Arnhem sprak hier over „Het heilig werk". Hij beantwoordde de vraag, of het Calvinisme zijn tijd heeft gehad en verdrongen werd door de midden-orthodoxie met een krach tig „neen". Deze stelling moet echter bewezen worden door aan te tonen dat er geen groter enthousiasme, werf kracht en ijver mogelijk is dan in de kring van hen, die met beide voeten staan op de belijdenis. Spr. schetste de mentaliteit van de huidige van de kerk vervreemde jeugd. Daartegenover moet worden gesteld een persoonlijk getuigenis en de hoogste activiteit in het verenigingsleven. Te lang werd misschien door ons vastgehouden aan oude vormen, zo zei ds Hiensch. Met behoud Van onze prin cipes moeten wij de moderne jeugd aanpakken op een wijze, die door haar begrepen en verstaan wordt. De roeping is: ga uit tot de jeugd en dwing ze om in te komen. Ds H. Harkema van Zeist besloot de cyclus met zijn referaat over: „De zege is ons beschoren", waarin hij betoogde dat die strijd en actie nooit tevergeefs kan zijn. Niet omdat onze ijver en krachtsontplooiing zo onweerstaanbaar zijn, aldus spr. Neen, alleen vanwege de waarheid ^-ods, waarvan wij in onze strijd belijdenis afleggen. Het gesproken woord werd afgewis- seld door massale samenzang o.l.v. Jan ®r K. A. E. Gravemeyer, sedert kort Kaasschieter uit Groot Ammers met teruggekeerd uit Zuid-Afrika, is ten Pa- een uitstekende begeleiding door de en het licht der wereld" illustreerde spreker hoe onze roeping tegenover en in deze wereld heeft te zijn. Zout is bederfwerend en maakt het voedsel smakelijk. Onze levenswandel heeft zo te zijn, dat we 't bederf remmen en smaak en kleur aan het leven weten te geven. In heel eenvoudige dingen moet dit uitkomen. ■ferder noemt Christus ons ook een licht. Het licht van het Woord Gods, dat we bezitten, moeten we laten schjjnen. Onze vaderen hebben het beeld gebruikt van Christus als de zon en de kerk als de maan, die haar licht van de zon ontvangt en het duister opklaart. Het beeld van het zout is het negatieve, het verborgene, dat van het licht is het positieve, het agressieve. Zo is er een grote variatie in onze roeping in het verbond. Tegen over de een moeten we weer anders optreden dan tegen de ander, al naar omstandigheden. Maar in alles is het doel het bederf tegen te gaan en het Evangelische licht te doen uitstralen. Dat toont Christus ook in het vervolg als Hij zegt, dat een stad op een berg ni i verborgen kan zijn. We moeten openbaar worden, ons niet terugtrek ken uit de wereld in wereldmij ding. Geen clubgeest en sectevorming. Chris tus onderw'jst ons hier over ons agres sief optreden tegen de geest van de tü 1. Deze arereld wordt beheerst door satanische machten. Dat is niet iets abstracts, maar zeer concreet. De kenmerkende verschijnselen voor onze tijd zijn die van de Franse re volutie, n.1. de valse vrijheids- gelijk heids- en broederschapsgedachte. On gebonden vrijheid los van het Woord. Gelijkheid van godsdiensten, rechten, enz. En de valse oecumeniciteit: allen kinderen van één Vader! Let op de valse eenheidsgedachte zoals die met name in Amerika uitgewerkt wordt. Wanneer wij nu ons licht moeten late" schijnen, zullen we onverzwakt de antithese hebben te laten zien tussen licht en 'sternis. Door Woord en levenswandel zullen we zó héél het leven hebben aan te rijpen, of ze het horen willen of niet. Want het hele leven in al zijn sectoren is gedrenkt in het vergif van de revolutie. We zullen dat niet moe ten doen met de gedachte, dat de wereld van die revolutiegeest zal worden losgemaakt; we zullen ons geen illusi .s moeten maken. Maar het recht G ids zal moeten worden uit geroepen, opdat ze allen eenmaal dat recht zullen moéten erkennen. Bondsbestuur werd besloten volgend jaar in Zeeland bijeen te komen. Ook werd daar tot Bondsbestuurder voor Zeeland gekozen verklaard, de heer C. J. de Jonge uit Yerseke, penningmeester der Prov. Commis sie. Hij zal de heer C. Leunis uit Terneuzen opvolgen, die acht jaar zitting heeft gehad in het Bonds bestuur en dus niet meer herkies baar was. De heer Th. Wijtman te Middelburg werd als Zeeuws Bonds bestuurder herkozen. Aan de huis houdelijke vergadering was een bidstond vooraf gegaan. BONDSREDE. Op het Schuttersveld wed vandaag in een grote tent de toogdag gehou den. Dr G. P. van Itterszon, de bonds voorzitter, hield zijn traditionele Bondsrede, daarin een overzicht ge vend van het afgelopen Bondsjaar. ij stond uitvoerig stil bij de gevol gen, die de enorme toeneming van de industrialisatie in ons land heeft. Hij merkte op, dat het gevaar bestaat, dat de mens ten prooi raakt aan een ver vlakking, die door het werk in de industrie in d< hand wordt gewerkt. Als de techniek ons de baas wordt en wij komen er onder, dan ziet het er voor de wereld niet rooskleurig uit. Als jonge mannen mogen wij, aldus dr van Itterzon, van het Woord van God niet wegraken en als de mens oj de ene manier niet met de Blijde Boodschap kan worden bereikt, dan moet het lang de andere weg. Want van de goede tijding, die God ons ge geven heeft, mogen wij niet af. Hij wees er op, dat het Verbond op twee plaatsen in ons land een eigen „proef station" heeft opgericht n.l. te En schedé en in Zuid-Oost-Drente, waar samen met zusterorganisaties en de Ned. Herv. Kerk aan een experiment is begonnen en men naar nieuwe we gen zoekt. Wij willen, zo besloot de Bondsvoorzitter, temidden van de stroom en in de wereld gaan staan en er niet uit weglopen. Laten wy geen materialisten wor den, want dan wordt ons leven koud en arm, dan raken wij niet alleen ons hart kwijt, maar ook God. 's Middags sprak ds P. Luchtigheid uit Den Haag, over: „Waar maken wij ons druk voor". In het G. J. van Heekpark werd verbolgens een sport middag gehouden, waarvoor grote be langstelling bestond. Jaarvergadering Ned. Zondagsschoolvereniging. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De 88ste jaarvergadering van de Ned. Zondags school Vereniging zal op 1 en 2 Juni a.s. in het concertgebouw te Haarlem worden gehouden. Op deze toogdagen zullen on geveer 1500 Zondagsschoolleiders (sters) nit het gehele land bijeengekomen om zich te bezinnen op hun arbeid. De jaarvergadering zal op 1 Juni wor den geopend door prof. dr E. L. Smelik, die zal spreken over het onderwerp „Kindergebeden". „Zondagsschool over de gehele wereld" is de titel van een inleiding, die de heer C. Roodhart 's mid dags zal houden, 's Avonds zal de Leidse oecumenische speelgroep het Pinkster spel „Des Heilands Tuin" van M. Nijhoff opvoeren. De huishoudeiyke vergadering begint op 2 Juni. De jaarrede zal worden uitge sproken door de vice-voorzitter van de vereniging ds J. ter Schegget. De Vrije Geref. Gemeente te St. Annaland. Zondag j.l. is de houten noodkerk die in de Cureelanden is verrezen voor de Vrije Geref. Gemeente te St. Anna land, in gebruik genomen met het le zen van een leerrede naar aanleiding van Jozua 24 15b: „Maar mij aan gaande, mij en mijn huis, wij zullen den Here dienen". Van verschillende zijden heeft men ons erop gewezen, dat ons eerste be richt over deze noodkerk niet geheel juist was: overeenkomstig de ons ver strekte mededelingen meldden w(j toen, dat men tot het in gebruik ne men van deze kerk was overgegaan omdat de Vrije Gemeente zich steeds uitbreidde. Dit strookt niet met da feiten: van het ogenblik af dat de splitsing een feit was en 90 leden en doopleden zich aan de Geref. Gemeen te hadden onttrokken, zijn tot dusver re zeker niet meer dan vyf leden naar de Vrije Geref. Gemeente overgegaan. Niet uitbreiding van het aantal was derhalve de reden tot aanschaf van de noodkerk wel deed zich iedere Zondag het feit voor dat het gebouw aan de Noordelijke Achterweg te klein was. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amersfoort, vac. C. G. H. Blok, P. J. de Geeter te Deventer. Aangenomen de benoeming tot vi caris te Wieringermeer, W. A. Bos, vic. te Gemert. Geref. Kerken. Beroepen te Domburg en West- kapelle, O. van Noort te Nieuwendijk. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal te Utrecht, vac. prof. H. J. Sc" i'der, G. Janssen te Leeuwarden en W. G. Visser te Scheveningen. Geref. Gemeente. Beroepen te Gouda en bedankt voor Meliskerke, F. J. Dieleman te Yerseke. „Een feest ver van huis" AMSTERDAM, 26 Mei. De Nederlandse bydrage aan de Europese televisie uitwisseling, een experiment dat zich voor de eerste maal over een afstand van 2000 km. door acht Europese landen uitstrekt, bestaat uit een kinderprogramma onder de titel „Een -feest ver van huis". Het wordt uitgezonden op 14 Juni van 17 tot 18 uur uit de speeltuin „Oud-Naarden", gelegen aan het IJselmeer. Dit programma zal, zijdelings, het probleem van de ontheemden, vooral der ontheemde kinderen, behandelen. Daarom wordt dit tuinfeest aangeboden aan 120 tijdeiyk in ons land vertoevende vluchtelingetjes, geselecteerd door „Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht. H. M. de Koningin heeft zich bereid verklaard dit tuinfeest by te wonen. Ds DE VINK HERKOZEN. Op de Woensdag gehouden huis houdelijke vergadering werd de voor zitter, ds J. A. Vink, herkozen. Na een uitvoerige discussie werd het be sluit genomen het abonnementsgeld voor het Calvinistisch Jongelingsblad voortaan in de Eondscontributie op te nemen. Tot dusverre was dit niet het geval. Utrechtse muziekver. „Maranatha". De N.C.R.V. bracht een deel van het pro gramma in de huiskamers. leize Soestdijk ontvangen om aan H.M. de Koningin verslag uit te brengen van zijn werkzaamheden tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika. Men meent in de speeltuin Oud- Naarden, een plaats te hebben gevon den, die er typisch Nederlands uitziet en die de kijkers in de acht Europese landen een zo goed mogelijke indruk kan geven van Nederland. Aan het programma zullen voorts meew/ ken een balletgroep, gevormd uit leerlin gen van Sonia Gaskell, het kindercir cus „Elleboog" en het jeugdharmonie- orkest „Na lang streven" uit Klaas waal. Het programma is samengesteld en geregisseerd door Dick Simons. Bui tenlandse commentatoren zullen op 14 Juni van hun eigen land uit commen taar geven, daarbij geholpen door aan wijzingen, die Piet te Nuyl Jr hun in het Engels, via speciale telefoonlijnen, zal geven. De N.T.S. onderhandelt op het ogen blik met België tot het verkrijgen van uitzendingen uit Vlaanderen naar ons land. Dit jaar zal de N.T.S. gedurende de vacantiemaand Augustus de uitzen dingen niet onderbreken. Indien het experiment van de Euro pese uitwisseling in Juni a.s. volledig slaagt, wil de N.T.S. trachten te komen tot een duurzame verbinding met Duits land en België. De mogelijkheid zal n.l. worden onderzocht om de verbinding met Duitsland en België ook na de uitwisseling te handhaven, indien deze niet al te zeer de eigen nationale uit zendingen schaadt. Het voor de inter-Europese televi sie-uitzending te stichten net strekt zich uit van Kirk in Schotland tot /an Rome in Italië over een afstand van 2000 km door acht landen. Hiermee wordt wat uitgestrektheid betreft het Amerikaanse televisienet benaderd, dat een lengte heeft van circa 6000 km, van New York naar San Francisco. Men deelde mee, dat de uitzending „een zeer riskante onderneming" blijft, omdat in bijna alle landen al het re servemateriaal moet worden inge schakeld, zowel alle relaiszenders als de linkzenders. Bü een bomaanslag te Marrakesj, ge pleegd bij het afscheidsbezoek van de Franse resident-generaal, Generaal Guil- laume, is een soldaat om het leven ge komen, terwijl 41 personen werden ge wond. Ónder de gewonde Franse militai ren bevinden zich drie onderofficieren van wie beide benen moesten worden af gezet. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Hede i nam de Heere tot Zich, na een zeer langdurig, doch ge duldig gedraeen lijden, onze lie ve, zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MARIA VLIEGER-JAKOBSEN, in de ouderdom van 75 jaar. „Zij is verlost; God heeft haar welgedaan." Uit aller naam: G. VLIEGER. Meliskerke, 26 Mei 1954. Valkenburgstraat 25.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5