MUTSAERTS KINDERWAGEN Jt. WSlkSng Garantietermijn voor ambtenaren in Indonesië geldt tot eind 1959 1675 Reclame aanbieding BEDDEN I m u^/ RIVIERA DE LUXE MATRAS KABOUTERS Eis van Duitsers afgewezen Naar betere visafzet Een jaar geëist tegen on bekende vreemdeling WW TILBURG Koopt uw Mutsaerts Kinderwagen in Goes bij Miaister Drces opende „De Gouden Schakel" Avonturier pleegde heling en diefstal Vrijdag 28 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 moat 1 diverse kleuren leeftijd 3-8 jaar ^r maat (ZOMER- EN WINTERKANT) 15 jaar garantie op verend binnenwerk. Deze kenrfor afgewerkte ma tras kunnen wij U leveren in 2 verschillende kleuren: goud geel en groen TEGEN RECLAME-PRIJS: 80X190 ƒ117.50 90X190 ƒ128. 120X190 ƒ171.50 Hierbij als reclame een DEKEN CADEAU Jonge moeders, grijpt die kans aan om voor uw kleine baby het beste te geven wat te krijgen is, n.l. frisse lucht en zon Laat uw baby genieten in een uitzonderlijk mooie m geStTKW-HCCK UHMBMti BiRCEN OP ZOOM. U weet het: een zwevende vering een zeer lichte gang prima bekleding en chromewerk loopt op kogellagers de meest sierlijke modellen in de Klokstraat POLDER WALCHEREN De Voorzitter van het Bestuur van de Polder Walcheren maakt bekend, dat op Donderdag 17 Juni 195" een verkiezing zal plaats hebben van zes com missarissen in het Polder- oestuur, vertegenwoordigen de de eigenaren van de on gebouwde eigendom wegens periodieke aftreding van de heren L. Minderhoud Jzn., P. de Visser Pzn., P. Cevaal, J. C. Blaupot ten Cate, J. Koene en A. de Buck. Op de dag der verkiezing kunnen van des voormiddags elf tot des namiddags drie uur bij de Voorzitter, zitting houdende in het Polderhuis te Middelburg, opgaven van candidaten worden ingele verd. Blanco formulieren voor opgave van candidaten zijn kosteloos verkrijgbaar ter Griffie van de Polder. Middelburg, 26 Mei 1954. De Voorzitter voornoemd, W. VAN LYNDEN TE KOOP. Twee vaarsjes, 8 en 5 maan den oud. t.b.c.-vrij. A. HOL- LEBRANDSE, Grijpskerke. 12-weekse R. I. hennen. A. WIELEMAKER Cz., Zwaan- weg 13, Koudekerke. - Een zo goed als nieuwe 4- wielige éénmans bediening Mulder wiedmachine geheel compleet; Martin harkkeer- der; een ijzeren rolblok. Fa WILLEMSE, Aagtekerke, Tel. K 1188—310. DIVERSEN. De poppen van de verlo ting van het kinderkoor „Zuiderstemmen" te Souburg zijn gevallen op lot no 380. Een mooie Onderjurk, Een sterke Onderjurk, Een K.T.W. Onderjurk, met prachtige kant en strook, met R.H. en S.B. in alle mogelijke kleuren, reeds voor 2.98 een prachtige On derjurk 't Interlockhuis win kel en marktverkoop. Met de feestdagen, een Mooie Kous, een sterke kous, Koopt de prachtige Enkalon kousen voor 2.95 en voor 3.50 een prachtige geminderde En kalon 't Interlockhuis winkel en marktverkoop. Zie de mooie Charmeuse Dames Onderjurken voor 2.98 in onze etalage. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes. Prachtige Charmeuse On derjurken met kant en strook garnering 3.98 zie etalage. De Goedkope Simon, Klokstraat, Go ^.oekt U een mooie Dame» Pyama? wij brengen ze reed! vanaf 6.95. De Goedkope Si mon, Klokstraat, Goes. Katoenen Heren Pyama's ia effen kleuren of streepdessin9 kosten maar 7.95. De Goedko pe Simon, Klokstraat, Goes. Voor het Hollandse klimaat de bekende Ascot Dames Swe aters met 74 mouw 4.95. De Goedkope Sirr.on, Klokstraat, Goes. Als Japonnetjes zo mooi zijn onze Japonschorten spe ciaal Favorita met Bolero. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes. T WREDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur), DEN HAAG, 26 Mei, Vrq regelmatig verkeert de Staten-Generaal In de droeve noodzakelijkheid om wetsontwerpen te bespreken, die - als uitvloeisel van de souvereinlteitsoverdracht - de positie van getroffen Nederlanders moeten regelen. Ditmaal heeft de Tweede Kamer zich bezig gehouden met de wijziging „Garantie- wit burgerlijk overheidspersoneel Indonesië". De verwachting, dat de nieuwe Indonesische Regering het Nederlandse ambtenarencorps nog tal van jaren groten deels in Stand zou houden is niet in vervulling gegaan, In vele gevallen moesten ■ij plaatsmaken voor Indonesische functionarissen, terwijl vaak ook de levensom standigheden zo slecht waren, dat men niet kon verlangen dat zij hun dienstver band nog langer zouden voortzetten. Om die gevallen te kunnen opvangen la destijds een garantiewet gemaakt, die nu verschillende technische wijzigingen heeft ondergaan, terwijl zij ook op ver- acnillende principiële onderdelen verbe terd is. Op 1 Jan. 1953 waren van de 7700 vaste ambtenaren en 5000 tijdelijke amb tenaren, die op 27 December 1949 in dienst van de Indonesische Regering overgingen, er nog slechts 2100 vaste en 2200 tijdelijke ambtenaren in dienst. De hoofdstrekking van de Garantiewet is, dat het rfijk zich garant stelt voor de voldoening van alle rechten en aanspra ken welke de ambtenaren toekomen als ■ij binnen 5 jaar na de souvereiniteits- overdracht ontslag krijgen als gevolg van de houding van de Indonesische Regering. Ir is ook een garantie voor die ambte naren, die ontslagen zijn, maar naar Ne derland zijn teruggekeerd omdat hun positie onhoudbaar is geworden. De Ga- rantiewetcommissie beoordeelt deze ge vallen. De Regering heeft nu enkele verbete ringen aangebracht omdat de levens omstandigheden van de nog in dienst ■ijnde Nederlandse ambtenaren slechter Is geworden. Zo is de wenselijkheid ge bleven om ook aan degenen, die na de beëindiging van de huidige garantieter mijn van 5 jaar in Indonesië wensen door to dienen, een bepaalde garantie in het uitzicht te stellen. Deze bestaat hierin, dat de garantiebepaling met 2 jaar ver lengd zal worden, tot eind 1956. TRAGISCHE CIJFERS. Wat een tragiek schuilt er in de cijfers van het ambtenarenverloop, zo zeide de KVP-afgevaardigde De Graaf. Aan het ijverige en onkreukbare ambtenarencorps in Indonesië heeft het stellig niet gele gen, dat de zaken zo verlopen zijn. En de heer v. d. Wetering (CH) meende dat het vorige Kabinet te optimistisch is ge weest. Indonesië heeft schandelijk gesold met de Nederlandse ambtenaren en hun gezinnen. Maar alle sprekers - ook de heren Ritmeester (WD), Lemaire (KN P) en Stufkens (arb.) waren het met de heer Hazenbosch (AR) eens, dat de wij zigingen die de Regering heeft aange bracht ook verbeteringen zijn, al bleven en natuurlijk nog verschillende wensen over. Een van da wensen heeft betrekking op de verlenging van de garantiewetbepa lingen. De heer" De Graaf (KVP) heeft een amendement ingediend om deze verlen ging niet twee jaar te doen gelden, maar vijf jaar. Een amendement dat steun vond bij alle fracties. Want, zo redeneer de men, over twee jaar zal de situatie nog weinig veranderd zijn. De heren Hazenbosch (AR) en Stuf kens (arb.) vroegen zich af waarom de Regering geen onbeperkte verlenging voorstaat, maar als deze gedachte wordt afgewezen dan zullen zü ongetwijfeld achter het amendement De Graaf (KVP) staan. De heren Hazenbosch en De Graaf vonden elkaar ook op een ander punt. Voor de wachtgeldperiode geldt een be perking tot eind 1959. De Regering heeft deze periode niet willen verlengen. Maar nu krijgt men de situatie, dat de ambte naar die in 1954 de dienst verlaat, vijf jaar lang wachtgeld kan genieten, terwijl hij, die doorwerkt tot 1956 maar 3 jaar wachtgeld krijgt. Wie het langst blijft doordienen heeft dus de korste wacht geldtermijn, zo zeide de heer Hazenbosch. En dat vond hij niet billijk. Eensgezind waren de afgevaardigden De Graaf (KVP), V. d. Wetering (CH), Hazenbosch (AR), Ritmeester (WD), Lemaire (KNP) en Stufkens (arb.), dat men nog iets moet doen aan de ppsitie van de zgn. kortverbanders en dat het recht op vrije overtocht naar Nederland gegarandeerd moet worden. Wat betreft de kortverbanders is door de heer v. d. Wetering (CH) een amen dement ingediend om hen een kortver- bandtoelage te geven en een bonusbe rekend over de volledige periode waar voor het verband was aangegaan. In de avondvergadering werd mede ge deeld dat de regering naar aanleiding van de amendementen van de heer Van de Wetering en van de heer De Graaf be reid is gedeeltelijk tegemoet te komen aan het amendement van de heer De Graaf, met uitzondering evenwel van de bepaling, dat het wachtgeld na 1959 nog vijf jaar zou kunnen duren. De minister meende, dat wanneer het jaartal 1959 voor de Garantiewet wordt aangenomen, een wachtgeldtermijn tot 1961 voldoende is. Het amendement van de heer van De Wetering meende de minister te moeten afwijzen, er op wijzende, dat bij moeilijke gevallen het wetsontwerp voorziet in voorzieningen naar billijkheid. Stemming volgt op Dinsdag 1 Juni. ROTTERDAM, 25 Mei Minister president dr W. Drees heeft vandaag in de Ahoy-hallen de tentoonstelling „De Gouden Schakel" geopend. Zoals bekend manifesteert deze expositie al les wat er op het gebied van hand vaardigheid in vrije tijd wordt gepres teerd en heeft dan ook ten doel rich ting te geven aan de vrije tijdsbeste ding. Alle mogelijke vormen van liefheb berijen en vrije tijdsbesteding zijn hier te bewonderen op deze expositie, die tot 7 Juni a.s. te bezichtigen is, de Zondagen uitgezonderd. Voor de eerste maal in Nederland wordt op deze tentoonstelling stereo- fonische weergave op gramofoonplatèri ten gehore gebracht. Ook bij de Nederlandse Strijdkrach ten blijken heel wat hobby-isten te zitten. Ondermeer is een miniatuur model te zien van het vliegdekschip „Karei Doorman". Interessant is ook de stand waarin de uitvinders zich hebben verenigd. Lutherse Mannenbond. GOES, 26 Mei. De Ned. Bond „Maarten Luther" komt op Zaterdag 29 Mei a.s. in Enkhuizen bijeen voor zijn jaarl. algemene vergadering. Be halve huishoudelijke zaken komt op de agenda een bespreking door de bonds voorzitter, M. Ruppert, Utrecht, van „De nieuwe kerkorde en de bond" voor. De bijeenkomst zal worden be sloten met een opwekkend woord door Ds W. J. Manger, Bussum: „Kentering der tijden". Aan de vooravond, Vrijdag 28 Mei, wacht de afgevaardigden een feeste lijke begroeting door de ontvangende afdeling. Apothekers vergaderen te Rotterdam. ROTTERDAM, 26 Mei. Op 1 en 2 Juni zal de Kon. Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharma- cie te Rotterdam haar jaarlijkse alge mene vergadering houden, gevolgd door een congres. Dit congres is be doeld om de apotheker ook na het ver laten van de universiteit geregeld te confronteren met de ontwikkeling der Pharmaceutische wetenschap. Uitspraak over de tractaatgronden. VENLO, 26 Mei. De Raad voor Rechtsherstel heeft het beroep afgewe zen dat door de Duitsers Freiherr Ru- dolf de Loë en diens broer Max de Loë was ingesteld tegen de verkoop door het Nederlands Beheersinstituut van hun in Siebengewald gelegen eigen dommen. Deze waren krachtens het besluit op het vijandelijk vermogen aan de Nederlandse Staat vervallen verklaard. Het ging in het ene geval om 57 hectare cultuurgrond en twee boerderijen met bedrijfsgebouwen, in het tweede geval om 13 hectare cul tuurgrond, eveneens met twee boerde rijen. Deze gronden waren aan de ge meente Bergen verkocht. Deze ge meente heeft de grond verpacht aan 5 landbouwers en 5 landarbeiders. Drie van de vier boerderijen zijn eveneens door landbouwers gekocht, de vierde is door de gemeente gekocht. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. Mr J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw' Visserij en Voedselvoorziening, heeft namens minister Mansholt de Contro- leraad voor de verbetering van de af zet van visserijproducten geïnstalleerd, Deze raad zal toezicht uitoefenen op de besteding van de gelden, welke de regering van de Verenigde Staten van Amerika voor genoemd doel ter be schikking van de Nederlandse regering heeft gesteld. Er zal een project wor den uitgevoerd, dat voornamelijk be oogt de distributie van vis te verbete ren, waardoor men stabielere détail- prijzen en daardoor een verhoging van de visconsumptie in Nederland, die ruim 9 kg per hoofd per jaar bedraagt, verwacht. Negen Belgische arbeiders verongelukt. LUIK, 27 Mei. Woensdagochtend zijn bij een instorting in de steengroe ven van Florze, nabij Rouvreux, negen arbeiders om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde in een oude hardsteengroef, welke door een Luik se firma wordt geëxploiteerd, aan de voet van een steenafvalberg. Dadelijk nadat de negen arbeiders werden bedolven werd met het red dingswerk begonnen, maar na drie uur was men er nog niet in geslaagd de slachtoffers te bevrijden. Zeven paspoorten maar geen vaderland AMSTERDAM, 26 Mei. Vergeefs heeft de Rechtbank te Amsterdam getracht achter de nationaliteit te komen van een jongeman in de verdachtenbank, die opgaf in 1926 te Bratislawa te zijn geboren, die bij /ijn arrestatie zeven paspoorten - o.a. een Duits, een Frans, een Zweeds en een paar Spaanse - en diverse andere legimitatiepapieren, steeds onder andere namen, bij zich droeg en die eruit ziet en gebaart als een Spaanse grande. Een tengere figuur met een weelderige haardos, een smalle scherpe snor en een baardje onder de kin. Op de vraag - in het Frans gesteld - welke zijn moedertaal is, antwoordde An ton Vinograd - de naam onder welke hij wegens oplichting, heling en diefstal te recht stond - „zowel Italiaans als Frans". Hij vertelde voorts, dat hij ook Duits, Engels en Spaans spreekt. Met een Zweeds schip was hij in Am sterdam gekomen. Hij raakte in contact met een cafetariahouder ,die bekend staat als de „Talenkoning van de zeedijk" (tijdens de zitting, waarop hij als getuige verscheen, gaf deze Amsterdammer een staaltje van zijn kunnen door uitvoerig in het Frans en Spaans met de verdachte te debatteren), deze liet hem werk ver richten in de keuken. Voor de cafetariahouder zou Vinograd vier gouden napoleons verkocht hebben aan de Spaanse consul in Amsterdam. Het geld, dat hij voor de Napoleons had ontvangen, heeft hij netjes afgedragen. Tenminste, aldus de cafetariahouder. Want de mysterieuze vreemdeling ont kent het. In het cafetaria kwam Vinograd in con tact met de zoon van een horlogemaker uit Aalsmeer. Deze horlogemaker was in bezat 26 gouden tientjes en 3 gouden vijfjes, die hij wel tegen een goede prijs wilde verkopen. Vinograd zou de gouden munten voor hem verkopen aan de Spaanse consul. De zoon reed daarom met „F-ancois", zo liet de verdachte zich destijds noemen, naar het Spaanse consultaat en voor de deur gaf getuige - zo verklaarde hij - een doosje, waarin zich de gouden munten bevonden, aan de vreemdeling. Samen gingen zij naar binnen en „Francois" had in een vreemde taal een gesprek met een juffrouw van het consulaat. In gebroken Engels maakte hij de Alsmeèrse liorioge- makerszoon duidelijk, dat de consul in een bar in de omgeving van de dam zou zijn, waar zij het geld voor het goud in ontvangst konden nemen. Samen reed het tweetal naar de dam en voordat de motor was afgezet en de wagen afgeslo ten, was „Francois" verdwenen. Drie kwartier heeft de Aalsmeerder gewacht en toen begreep hij, dat hij de munten kwijt was.... ONTKENDE ALLES. De verdachte ontkende dat allemaal hartstochtelijk. Hij had een afspraakje met een vriendinnetje, dat op het consu laat werkte en de Aalsmeerder was zo vriendelijk geweest hem er even heen te rijden. Na de terugrit naar de Dam zou hij - „Francois" - gewoon afscheid van de bestuurder hebben genomen. Voorts' was de verdachte heling van twee travellers-cheques ten laste gelegd. Op zekere dag bood hij de cafetariahou der twee travellercheques aan waarvoor de cafetariahouder f 165.betaalde. Op het bijkantoor van de Twentsche Bank werd hem verteld, dat de cheques in Zweden als gestolen waren opgeheven en niet uitbetaald konden worden. De ver dachte zei, dat de cheques hem door „een vriend" zijn toegestuurd. Tenslotte wordt hem diefstal van een pakje kleren verweten. De cafetariahou der had als onderpand van een Ameri kaanse soldaat een regenjas, een over hemd en een windjack in ontvangst ge nomen. Op zekere dag was het pakje kleren verdwenen. Toen de onbekende vreemdeling later in Rotterdam gearre steerd werd, was hij in het bezit van de kleren. Hij ontkende ook deze diefstal en zei de kleren te hebben gekocht. De officier van justitie mr J. Kem per, zei in zijn requisitoir: of verdachte is een vluchteling, die nergens meer te recht kan, of hij is een doortrapte msi- dadiger, die voor de politie van alle landen vlucht. Wanneer het eerste het geval zou zijn, dan zou hij zich in enor me moeilijkheden hebben gebracht, door steeds onder een andere naam te leven. Ik houd het er dus op, dat deze ver dachte langs de zelfkant van het leven gaat". Mr Kemper achtte alle ten laste geleg de punten bewezen en vroeg een jaar ge vangenisstraf met aftrek. AANBESTEDING Weg verbetering te Othene. ZAAMSLAG, 25 Mei. Alhier werd aan besteed een wegverbetering te Othene. Er werd als volgt ingeschreven: J. p. san- derse, Axel f 16.506; Gebr. de Bokx, Ter- neuzen f 15.875; Fa de Ruijscher en Ram- melo, Biervliet f 15.550; G. A. Sponselee, Kloosterzande f 15.300; H. Bunschoten! Voorburg f 13.371. Gunning is aangehou den.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4