O Strijd voor een Ghr. vakbeweging in Australië en Canada. DEZE WERELD v&n 6&Q tot ö&q Nederland weer aan de spits als exporteur van aardappelen „President Robert" staat Maandag terecht G' -v RHEUMIN Guatemala in 't brandpunt Wat blijft (H) De geschiedenis herhaalt zich. Christen-werknemers hebben het moeilijker dan hun grootvaders hier. Leger op Ambon geconsigneerd maar wat doet UP Wat Amerikaanse ouders zeggen over jeugd-televisie Dat is het einde van een avontuurlijke reis vol pracht en praal ffie. Radio* bienql ont „Geef mij maar,,,, spinnen" Raadgevende vergadering eist afschaffing douanepapieren voor auto's Vrijdag 28 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 ngelooflijk zijn de veranderin gen, die zich hebben voltrok ken in de levensomstandighe den gedurende de laatste jaren. Het lijkt wel, of zelfs de dierenwereld voor problemen komt te staan. Eenden, die op kerkhoven gaan broeden; een me rel hadden we hier, die tot tweemaal toe het kunstig nest bouwde op een balk van het fietsenhok, waar op 50 cm. afstand elke dag tientallen jon gens hun fietsen stalden. De schep pingsdrang zoekt een uitweg, waar an dere mogelijkheden worden afgesne den. De problemen, die hieruit voor ons, ouderen, voortvloeien met betrek king tot de opvoeding van onze kinde ren, zijn niet gering. In ons vorig arti kel wezen we reeds op de mentaliteit: „Halen, wat er te halen is! Probeer je er door te slaan, want we beleven een rare wereld: je kunt nergens meer staat op maken!" Dit alles heeft natuurlijk met opvoe ding niets te maken. Of men zou als opvoedingsdoel moeten stellen: geraf fineerdheid. We kunnen er ook als machteloos tegenover gaan staan. Dan gaan leven bij de feiten, die elk ogenblik zich wijzigen, zodat we ons onophou delijk hebben in te stellen op wat nieuws. Krant en radio, straks televi sie, staan ons hierbij ten dienste. Maar dan gaan wij (en ook onze kin deren) toch wel heel veel gelijken op een gramofoon, waar het ene ogenblik een vrolijk deuntje op staat en even later een andere plaat een treurzang laat horen. Het ding zelf is dood. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 26 Mei. Het is bekend, dat Nederlandse emigranten uit onze kring in Australië en Canada vaak grote financiële offers bren gen om een kerk in stand te houden en om Christelijk onderwijs te ver krijgen voor hun kinderen. Minder bekend is, dat in beide emigratie- landen niet alleen geofferd, maar gestreden moet worden voor het ver krijgen van Chr. organisaties op het terrein van de arbeid. Door de bestaande machtige organisaties in deze landen hebben vele Christen- werknemers het daar in die strijd soms moeilijker, dan hun grootvaders het in Nederland hadden toen hier een halve eeuw en meer geleden de eerste Chr. vakorganisaties ontstonden. Wat is dan de zin van ons leven? Waar leven we dan voor? Waartoe heeft de Here ons dan in deze wereld geplaatst? Het zich steeds weer opnieuw in stellen op wat nieuws, het leven bij de ieder moment wisselende stroom van feiten, het ,moet leiden tot een uitermate oppervlakkig leven, voor zwakke zenuwen tot aangrijpende nervositeit. Het zou toch zo moeten zijn, dat deze benauwende jacht, waarin worden meegesleept, met onze kinde ren, ons bracht tot de bezinning: „Wat blijft er nu eigenlijk van waarde, door alle wisseling heen? Zijn er idealen, die altijd waard zijn nagestreefd te wor- den?" Juist, zegt men, geld heb je altijd nodig, en een huis, eten en drinken, kleding, een bed om te slapen... Daarom moeten we in zulke tijden als de onze proberen om daar genoeg van te hebben. Men kan nooit weten Grijp dus de kansen, nu ze geboden worden, stel je leven daarop in. Misschien kan dan gevraagd worden, waarom ook de Zondag, als het zo ligt, dan niet besteed wordt aan het jagen naar dit „blijvend" goed. Maar dan zal men antwoorden, dat het 's Zaterdags avonds tegen twaalven tijd wordt even te stoppen. De mens heeft ook ver plichtingen tegenover God; die moeten evengoed worden nagekomen. Hij heeft een ziel en daarvoor moet ook worden gezorgd. Daar hebben we de kerk voor, en de Bijbel, en de Zondag. Het blijvende-hier: materiële wel vaart; het blijvende bij het sterven: de gerustheid, dat we toch ook nog enkele godsdienstige verplichtingen hebben nageleefd. Hier hebben we nu juist hetgeen on ze jonge mensen in ons, ouderen, ver oordelen: het eten van twee walletjes. Wat u misschien tot op zekere hoogte nog ernst is, dat is bij hen een lege, nietszeggende vorm, die ze voor het minste en geringste loslaten, omdat voor hen daarin toch geen waarde ligt. Ze lachen hartelijk, wanneer ze u Zondags naar de kerk zien gaan, wel wetend, hoe u in de dagen-zes hele maal geen blijk geeft dat de dingen, waarmede u zich in de kerk gaat be zig houden, u ook maar iets interesse- Hoe denken we zelf over een man, die buitenshuis niets er van laat blij ken, dat h(j thuis vrouw en kinderen heeft? Wat van een vrouw, die buiten haar gezin het moeder-zijn verloo chent? In onze tijd hebben we, bij onder wijs en opvoeding, maar ook in het kerkelijk leven, het maatschappelijk en politiek leven, vooral te letten op de waarden, die blijven. En we hebben -d te beseffen als ouderen, dat waarden tot onze jongens en meisjes komen in de personen, met wie ze omgaan. De waarde van het leven, wat dit leven waard maakt om geleefd te wor den, in alle tijden, onder alle omstan digheden, ligt niet in het genot, in het prettige, in het geld, in eer, macht, aanzien, of wat ook. Zelfs niet in een mooie baan, een goed huwelijk. Het doel van het leven kan niet liggen in datgene, dat elk ogenblik kan worden weggenomen, afgesneden, weggevaagd. Dat kan het blijvende niet zijn. Daar toe moet dit leven, in welke omstan digheden ook, steeds worden gezien in het licht der eeuwigheid. „Daer is hier in het vleysch, daer is geen rechte vreught, Als in Godts eygen werck, en in de ware deught." (Cats.) Ondanks protesten van verschillende kanten, heeft de socialistische regering van de belangrijkste Australische staat New South Wales (Sydney) besloten, dat het lidmaatschap van de vakbewe ging verplicht gesteld wordt voor alle onder „State awards" werkende ar beiders. Daar alle immigranten een dergelijke .werkvergunning nodig 'heb ben, worden zij direct door deze bepa ling getroffen. De eenheidsvakbeweging, waarover het hier gaat, draagt een sterk socia listische signatuur en is nauw verwant met de socialistische Labour-partij zo dat zelfs de partijkas mede door de vakverenigingscontributie wordt ge vuld. De kerkeraden van de Reformed Churches in New South Wales hebben nu naar aanleiding van deze kwestie een schrijven gericht naar de regering va deze staat. Daarin wordt gezegd, dat dit verplicht lidmaatschap wel zeer in strijd is met de geestelijke traditie, die de immigranten uit Nederland hebben meegekregen, waar mede dank zij een sterk Calvinisme een vrij orga nisatieleven opbloeide, ook op maat schappelijk terrein. Er wordt op ge wezen, dat als gevolg hiervan de klas senstrijdsgedachte sterk werd terugge drongen en dat men het als een grote teruggang voelt in het nieuwe vader land door de overheid gedwongen te worden zich aan te sluiten bij een vakbond, welks leiders deze klassen strijd verheerlijken. Bovendien wordt gesteld, dat de overheid door deze mac' gel buiten de haar van God ge geven roeping treedt. Tenslotte schrijven de kerken, dat zij hun leden het volgend advies heb ben gegeven: 1. Aansluiten bij de Unions wordt ontraden en geadviseerd wordt ontheffin van de verplichtin gen aan te vragen. 2. Alle leden wor den opgeroepen God te bidden om de doorwerking van Zijn Geest, ook in de verhouding werkgever-werknemer en om, als de tijd daar is, van heler harte mee te werken aan de oprichting van een Chr. vakbeweging, die Christus erkent als de Heer der wereld en dus ook van het maatschappelijk leven. De ontheffing, waarover gesproken wordt, kan worden verleend als de Ingezonden Mededeling (adv.) Het RODE KRUIS helpt U wel... werknemer op een formulier zijn ge wetensbezwaren tegen het verplichte lidmaatschap vermeldt en daarna voor de rechter met de hand op de Bijbel zweert, dat deze verklaring waarheid bevat. Wordt ontheffing gegeven, dan moet het bedrag, dat anders als con tributie aan de Union verschuldigd is, nu aan een staatsinstantie worden af gedragen. Dat betekent dus dubbele contributie-betaling, als men ooit een Chr. organisatie zou kunnen oprichten, In hun brief schrijven de kerkera den, dat wellicht ontheffing zal wor den verleend, m-iar dat zij te zeer in de zaak der vakbeweging zijn geïnte resseerd om alleen maar te verlangen terzijde te mogen blijven staan. IN CANADA Wij schreven reeds eerder over het pionierswerk van de heer F. P. Fuyk- schot, die in Canada een Chr. vakbe weging oprichtte. Deze Chr. Labour Association of Canada telt thans reeds ruim 1500 leden in 32 plaatsen. De grote moeilijkheid voor het ont plooien van activiteit is het Ameri kaanse systeem, waarbij een vakbond alleen een contract mag afsluiten met een bepaalde onderneming als de grootste helft van de werknemers in die onderneming zich daarvoor uit spreekt. En de bond kan pas om een uitspraak vragen als hij 30% van de werknemers heeft georganiseerd. Zo doende is de C.L.A. al op enkele kleine ondernemingen aangewezen. Nu deed zich weer een nieuwe moei lijkheid voor, toen de C.L.A. bij de Raad voor Arbeidszaken voor Ontario het verzoek indiende het eerste co-, tract in deze staat te mogen afsluit, Het ging hier om een contract met de firma Bosch en Keuning te Hau .Jtoi waar 10 leden van de C.L.A. werkzaam zijn. De Raad maakte hiertegen oezwaar op grond van de overweging, dat wet geen vakbond erkent, die discn minatie om redenen van geloofsover tuiging toestaat. Dit op grond van het statuut van de C.L.A., waarin als basis wordt genoemd: „de Chr. oegmselen van sociale rechtvaardigheid en naas tenliefde, zoals de Bijbel deze leert". Dezelfde basis dus, naar Fuykschot op merkt, die uiteindelijk binnen de lan den van het Britse Gemenebest nog steeds aan de staat ten grondslag ligt. Als hierin discriminatie schuilt, dan geldt dat ook voor de grote erkende vakbonden, die zich baseren op „de de mocratische beginselen en de geliefde tradities van het land". Hierdoor wor den immers ook communisten, lieden met totalitaire neigingen en leden van de Ku Klux Klan buitengesloten. De Raad heeft zijn beslissing opge schorst. Als zij afwijzend mocht uit vallen, betekent dat een nieuwe en enorme hinderpaal op de toch al zo zware weg vai? de jonge Chr. vakbe weging in Canada. Soekarno: „Islam en Christen dom zyn van God". DJAKARTA, 25 Mei. „In Ambon liet leger geconsigneerd om onge wenste gebeurtenissen te voorkomen. De toestand daar Is gespannen tengevolge van de toespraak van de tweede vice- voorzitter van de Masjumi, mr fiasman, aldus meldt „Suluh Indonesia". Hasman werd verboden het eiland te verlaten in verband met een rede, die hy in Ambon heeft gehouden. 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen.. Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blijl Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... DEN HAAG, 26 Mei. De Nationale raad van Christelijke Kerken in de Ver. Sta ten heeft gedurende enkele jaren een enquête gehouden onder een aantal ouders over de vraag wat zij dachten van de televisie-programma's voor kinderen. Een veel voorkomend antwoord was, dat „het hen bezig hield en hen bewaar de voor kattekwaad". Ongeveer 69% van de ouders verklaarde zich voor de tele visie-programma's. Anderen evenwel - vooral onder de meer intellectuele gezin nen - hadden ernstige bezwaren. Zij zijn er niet zo zeker van, dat de programma's hun kinderen bewaren voor ander kwaad. „Het leven heeft geen waarde in deze uitzendingen", zo klaagde een der ouders. „Er wordt veel te veel gemoord en ge schoten". Anderen zouden graag meer leerzame uitzendingen zien en dan op betere tij den van-de dag. „Wij hebben de grootste moeite om de kinderen gedurende het eten aan tafel te houden. In een rede, die hij Maandagavond ter gelegenheid van het vierjarig be staan van de Bond van Invaliden heeft gehouden, heeft ook Soekarno deze kwestie aangeroerd. Over de redevoe ring van Kasman zei de president: „Volgens de kranten is er iemand, die verklaard heeft, dat de Pantjasila door mensen is samengesteld en dat het Christendom van mensen afkom stig is en dat alleen de Islam van God komt. Indien die verslagen juist zijn betreur ik deze woorden. Zowel de Is lam, als het Christendom komen van God. De uitlatingen van die persoon indien de verslagen juist zijn zijn niet verstandig, omdat zij de Christe lijke gemeenschap kwetsen. Dergelijke gebeurtenissen veroorzaken verdeeld heid onder het volk", aldus Soekarno. Ingezonden Mededeling (adv.) J?0 tabletten 65 ct. Aefyt/ Niets van veiligheid te merken MAASTRICHT, 26 Mei. De byna 31-jarig-e vertegenwoordiger R. L. beter bekend als „President Robert" uit 's-Gravenhage, die, Maandag a.s. voor de Maastrichtse rechtbank terecht zal staan, heeft zich dan te verantwoorden ter zake van twee hem ten laste gelegde oplichtingen, n.l. vanj de leraar A. L. H. R., thans wonende in 's-Gravenhage, voor bedragen van in totaal f 56.000.— van de oom van verdachte, de manufacturer J. H. L. eveneens uit 's-Gravenhage, voor een totaal bedrag van f 65.000.—. ZATERDAG 29 MEI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Radio Rally. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Amus. ork. 10.45 Gram. 10.55 Radio Rally. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb. med. 12.33 12.40 Radio Rally). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Radio Rally. 13.25 Promenade ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.15 Radio Rally. 14.20 Eng. les. 14.40 Verz. progr. en Radio Rally. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Plechtigheden t.g.v. de Heiligverklaring van Z.H. Paus Pius X. 19.15 Nws. 19.25 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de veertien landen van het Atlantisch Pact. 19.45 Gram. 20.25 Inlei ding Indische Missieweek. 20.30 Lichtba ken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Een mens kan wat meemaken. 22.30 „Ziedaar Uw Moeder", klankb. Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.25 Uit slag Radio Rally. 23.3b24.00 Kamerork. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld". caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia, 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.30 Zaanse streekuitz. 14.55 Cel lo en clavecimbel. 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Gram. 16.00 Boekbespr. 16.15 Kamerork. 17.00 Radio- weekjournaal. 17.30 Topsongs v. Mei 1954. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „Het Boek Hande lingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Het hangt aan de muur en het tikt." 20.50 Dansmuz. 21.15 Cabaret. 21.45 „Klein# Naties in de UNO", caus. 22.00 We en se muz. 22.30 Interv. met gram. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.25—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Koorconc. 14.45 Gram. 15.00 Koorconc. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuz. 16.30 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Litur gische gezangen. 17.30 Orgelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws, 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 20.45 Gram. 21.00 Ge- var. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.05 Dansmuz. 23.4524.00 Gram. „Robert" zou deze bedragen van ge noemde personen hebben gekregen „door een samenweefsel van verdichtselen en beweringen", dat zij zich op een luxe jacht, de „President Rober" in veiligheid zouden kunnen stellen tegen het gevaar van een dreigende oorlog met Rusland. Verdachte zou daarbij hebben verteld, dat hij president was van een „Conseil Consulaire Secret Diplomatique", een internationale veiligheidsdienst, waartoe verder ook behoorde Eugene Black, de president van een intern, bank van her stel en ontwikkeling in Washington, ver der o.a. Winston Churchill en Lord Not tingham. De leraar en de oom zijn ingegaan op déze praatjes, hebben hun geld, afkom stig uit te gelde gemaakte bezittingen, afgestaan voor de combinatie waarin „President Robert" op protserige wijze leiding gaf aan boord van het luxe jacht, dat een reis langs de kusten van West- Europa maakte. Deze zwerfreis eindigde na een tweetal maanden in Engeland, waar het luxe jacht in een dok terecht kwam en later is verkocht omdat de deel nemers aan deze zwerftocht tenslotte niet argwaan het avontuur vol pracht en praal hadden opgegeven. Als president van 'de rechtbank, die deze zaak Maandagmorgen zal behande len, treedt op mr H. Schillings. Officier van justitie is jhr mr F. van Rijckevors- sel. Verdachte zal worden verdedigd door mr Jos Stroom uit Maastricht. Getuigen in deze zaak zijn behalve'en kele politie-functionarissen uit Heerlen, de Haagse Leraar R, de manufacturier J. H.L. en zijn echtgenote en een zoon van de leraar R. Ingez. Mededeling (advertentie) j Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Met een of twee hem..es bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. ij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze da.-rom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. De „Chicago Tribune" schrijft in een bericht uit Tegucigalpa (Honduras), dat een oorlog tussen Honduras en Guatemala op handen schijnt. DEN HAAG, 25 Mei. Uit thans vrijwel volledige cijfers over 1953 en over het oogstjaar 19531954 blijkt, dat Nederland opnieuw aan de spits staat als exporteur van consumptie- en pootaardappelen. In 1953 werd ruim 212.000 ton consumptie aardappelen - voor bijna 31 millioen gulden - uitgevoerd en 278.000 ton poters - voor ruim 70 millioen gulden. In vergelijking met de V.S., Canada en Frankrijk, de drie grootste concurrenten, blijkt, dat ons land gedurende de laatste LONDEN, 24 Mei. Een gezin in Hythe, Kent, heeft zijn huis van vliegenzwer- men bevrijd met de hulp van spinnen. De spinnen zijn gekocht bij een plaatselij ke geleerde. Het gezinshoofd zei: „Nie mand van de familie heeft bezwaren te gen de spinnen. Zij zijn zindelijk en ver oorzaken geen last. Zij zijn in ons huis als geëerde en geëerbiedigde gasten". UATEMALA, een kleine staat in centraal-Amerika, komt weinig in het nieuws voor Het ziet er naar uit. dat men de za ken in dit land echter in de komende weken nauwlettend zal gadeslaan, want er konden daar wel eens din gen gebeuren, die nu niet bepaald prettig zijn. Het was reeds bekend, dat Gua temala een linkse zo niet com munistisch getinte regering heeft. Daarover is op de onlangs gehou den pan-Amerikaanse conferentie te Caracas genoeg gesproken. Er zijn nu echter twee dingen, die plotse' ling dit kleine land in het middel punt van de belangstelling hebben geplaatst: 1. De ontdekking van een uitge- breide wapensmokkel van achter het ijzeren gordijn naar een Guate- malaanse haven en 2. De mededeling van het State Department te Washington, dat Amerika de "buurlanden van Guate mala, Honduras en Nicaraqua, waj pens zal zenden. Hoe erpstig deze dingen wel zijn is door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, wel benadrukt op zijn wekelijkse pers conferentie. Dulles zei, dat de wapen- zendingen van achter het ijzeren gor dijn wellicht beogen het vestigen van een door communisten beheerst bas tion in de nabijheid van het Panama- kanaal. Dulles wees er ook op, dat de regering van Guatemala door de laat ste wapenzendingen de mogelijkheid heeft gekregen om centraal-Amerika militair te overheersen. Het land zou thans de zwaarst bewapende staat in Centraal-Amerika zijn en een militair apparaat hebben opgebouwd, dat drie tot vier keer zo groot is als dat van de buurstaten, zoals Nicaraqua, Hon duras en El Salvador. Dat het hier niet om een kleine partij onbelangrijke wa pens gaat, blijkt ook uit de mededeling van Dulles, dat de jongste wapenver scheping uit Stettin een waarde ver tegenwoordigde van tien millioen dol lar! e Voor Amerika staan hier ontegen zeggelijk grote belangen op het spel. Het is geen geheim meer, dat de com munisten pogen in centraal- en wel licht ook in Zuid-Amerika voet aan de grond te krijgen. Het ligt trouwens wel voor de hand, dat de Sowjet-Unie zoekt naar mogelijkheden om Amerika in dien het er op aan mocht komen, van zo dichtbij mogelijk naar de keel te grijpen. In dit licht bezien krijgt de pan- Amerikaanse conferentie te Caracas van enkele maanden geleden, een veel grotere betekenis, dan er wellicht des tijds aan gehecht is. Men achtte het communistische gevaar in de centraal- Amerikaanse landen niet zo groot en vond al dat gepraat over dreiging van de zijde der communisten eigenlijk eén beetje overbodig. Maar dat dit gevaar reëel dreigt en zich in ernstiger mate openbaart, dan men had verwacht, komt voor velen als een verrassing. Op de conferentie van Caracas is door Dulles een resolutie ingediend om de communistische dreiging het hoofd te bieden. Daarin wordt gezegd, dat het overheersen van de politieke in stellingen van een Amerikaanse staat door het internationale communisme een bedreiging van de souvereiniteit en de politieke onafhankelijkheid van de Amerikaanse staten zou betekenen. Ie dereen was het daar direct en van har te mee eens, zij het, dat men deze re solutie niet als hoogstnoodzakelijk be schouwde. Alle deelnemende staten hechtten er hun goedkeuring aan, maar Guatemala bleek er tegen te zijn, toen het op stemmen aankwam. Dat het communisme voedingsbodem vindt in dit deel van de wereld is niet zo onbegrijpelijk als het wel schijnt. Het gaat er in deze Amerikaanse lan den niet zo toe als wij in West-Europa Wel gewend zijn. Er heerst vaak onge rustheid, de sociale toestanden zijn er niet direct om over te roemen, en er heerst nogal eens ontevredenheid. Al rtiet al er gebeuren zo heel dikwijls dingen, die koren op de communisti sche molen zijn. Het zijn meestal kleine groepen die hun wil opleggen aan de bevolking, totdat er weer een andere kleine groep komt, die de eerste verdrijft en na enig bloedvergieten, de macht in handen neemt. Daarin zien de communisten hun kans en zij hebben in Guatemala blijkbaar een dankbaar object voor in- infiltratie gevonden. Zo is Amerika thans begonnen door het zyiden van wapens de buurstaten te bewapenen en op militair gebied een evenwichtstoestand te scheppen. Af gewacht zal dienen te worden, hoe de regering van Guatemala hierop zal reageren. vier jaar regelmatig het grootste percen tage van de wereldexport bezat. De vast# klanten, zoals Ceylon, Malakka en de Ca- raibische eilanden kochten weer flink, hoewel de concurrentie van Japan, Italië en de hierboven genoemde landen groot was. Ons land besteedt echter grote zorg aan gekoeld vervoer per schip, waardoor de aardappelen in goede staat bij de tro pische afnemers aan wal komen. Dat de overzeese kopers daarna d# aardappelen en de poters nu niet altijd behandelen zoals het behoort is een pro bleem dat de Nederlandse exporteurs ter- wille van de goede naam van het pro duct trachten te verbeteren door voor lichting te geven. Van de oogst 1953, die 400.000 ton po ters, voornamelijk in de gewilde kleine maten aan de markt bracht, werd 90.000 ton in eigen land en 275.000 ton (in oogstjaarcijfers) naar het buitenland ver kocht. Ongeveer 30.000 ton werd door het pootgoedegalisatiefonds voor een bedrag van f 4 millioen overgenomen en voor andere bestemmingen, als veevoer e.d., verkocht. Werden in 1951 en 1952 resp. 155.000 en 160.000 ha bouwland met aardappelen be plant, in 1953 was dit 149.784 ha. Geraamd wordt, dat het beteelde oppervlak dit jaar ongeveer hetzelfde zal zijn. Raad van Europa STRAATSBURG, 25 Mei De Raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft in haar eerste zit ting, waarin de Nederlander mr A. Struijcken tot plaatsvervangend se cretaris-generaal werd gekozen, een aanval gedaan op de grensformalitei- ten voor automobilisten. Er werd een resolutie aangenomen, waarin van de ministers verlangd wordt, dat deze een conferentie bij een zullen roepen om zo snel moge lijk te trachten tot opheffing te komen van de douanepapieren. Nationale autopapieren moeten voldoende zijn. Voorts drong men er op aan, dat het nationale rijbewijs als internationaal wordt aanvaard. Internationale rijbe wijzen acht men een overbodige luxe.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3