B1DAULT KOMT WEER MET NIEUWE VOORSTELLEN ver V.S. voeren besprekingen over verdrag voor Z.O.-Azië Ontploffing op vliegdekschip eist 91 doden 55T1 '4//?. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND CvanöAAcO Kalme dag in Genève Zaterdag gaat men onderzoeken «vanr de standpunten overeenkomen Attlee en Be van naar China Weer wapensmokkel ontdekt 1 In Indo-China is de strijd om de Delta in alle hevigheid ontbrand Puertoricanen in de V.S. gearresteerd Hemelvaartsdag met haast tropische hitte 200 gewonden moesten in een hospitaal worden opgenomen Thunderjet maakt buiklanding Vk SNIPPER NIEUWS Sch. 236 reeds op weg naar huis Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD XOe JAARGANG No. 2793 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 28 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. brengen wij U op pag. 5 van onze speciale verslaggevers de verslagen van de Bondsdagen, die op Hemelvaartsdag op ver schillende plaatsen in het land door de Christen-jeugd zijn ge houden. Gesterkt zijn zij huiswaarts gekeerd om in de afdelingen met nieuwe moed de hand aan de ploeg slaan. GENEVE, 27 Mei. Communistisch China en Frankrijk hebben Donderdag op de conferentie over het Indochinese vraagstuk voorstel len ingediend, aldus hebben conferentiekringen na afloop van de zeven de besloten vergadering meegedeeld. Het Franse plan, dat werd ingediend door Bidault, bevat zes nieu we voostellen voor een bestand in Vietnam. De Chinese voorstellen, uiteengezet door premier Tsjoe en Lai, komen in grote lijnen overeen met het plan, dat Dinsdag door de vice-premier van de Vietminh, Pham van Dong, werd ingediend, doch zij bevatten ook de denkbeelden, welke vorige week Vrijdag door minister Molotof naaf voren werden gebracht. Velgens genoemde kringen werd besloten op de volgende besloten bijeenkomst op Zaterdag a.s. alle tot dusver ingediende voor stellen te analyseren en te pogen de punten van overeenkomst hieruit te lichten, en op grond daarvan verder te werken. Bidault stelde voor, dat eerst het vraagstuk-Vietnam wordt geregeld en daarna de problemen betreffende de kleinere staten Laos en Cambodja. Voorts stelde de Franse minister voor, dat vertegenwoordigers van het Franse en van het Vietminh-opperbevel op 1 Juni te Genève beginnen met het uit werken van een regeling om in Viet- »*m het vuren te staken en daar de •trijdkrachten te hergroeperen. Deze militaire deskundigen zouden bij tus senpozen verslag moeten uitbrengen aan de conferentie, welke intussen moet voortgaan met de behandeling van de andere agendapunten. Ook wordt in het Franse plan gesproken van overleg over middelen ter verze kering van de veiligheid van de troe pen de% beide partij Met nadruk wordt gezegd, dat elke overeenkomst Betreffende hergroepering van troepen niet beschouwd moet worden als een deling van het gebied. HETZELFDE LIED Tsjoe en Lai voegde niets toe aan de reeds eerder door de communisten gedane voorstellen, aldus conferentie kringen. Het plan van de Vietminh, dat hij herhaalde, voorziet in het in stellen van grote argroeperingsgebie- den, te bestuderen door de twee par tijen, hangende het tot stand komen van een politieke hereniging van het land. Ook wordt een gelijktijdig sa- ken van het vuren in geheel Indo- China gevraagd. Terwijl het beginsel van het terugtrekken van troepen te Genève zou moeten worden bespro ken, zou een „practisch onderzoek" in de drie verbonden staten moeten wor den ingesteld. De Vietminh oppert de mogelijkheid om met Vietnam te be ginnen, waarna Laos en Cambodja moeten volgen volgens een „voor allen aanvaardbare procedure". Gemengde commissies, bestaande uit vertegen woordigers van beide partijen en aan gevuld door controlecommissies van neutrale landen, moeten toezicht hou- Britse regering is er niet mee ingenomen LONDEN, 28 Mei. Clement Attlee, de leider van de Britse Labourpartij zal met Bevan, de leider van de linker vleugel in deze partij, in Augustus en September een bezoek brengen aan communistisch-China. Zij zullen deel uit maken van een Labourdelegatie van acht personen, die op uitnodiging gaat van het Instituut van buitenland se zaken van het Chinese volk. Het partijbestuur, dat de uitnodiging had ontvangen, heeft beslist deze ook te aanvaarden. In Britse diplomatieke kringen is dit bericht met verbazing ontvangen. Men vreest, dat het besluit van het partijbestuur er zeker niet toe zal bijdragen de Brits-Amerikaanse so lidariteit, die de laatste weken toch al zo op de proef is gesteld, te ver stevigen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken schijnt in het geheel niet te zijn geraadpleegd in deze aangelegenheid. den op de naleving van het bestand, waarbij „veelzijdige en collectieve"ga- ranties door de aan de conferentie deelnemende landen moeten worden gegeven, aldus het plan van de Viet minh. Het werk van de besloten vergade ring van Zaterdag a.s. zal worden voorbereid door functionarissen der negen delegaties, die Vrijdagochtend bijeenkomen ter bestudering van de tot dusver ingediende plannen. BIDAULT IN PARIJS Bidault is Woensdag even heen en weer gevlogen tussen Genève en Pa rijs in verband met het komende debat over Indo-China in de Nationale Ver gadering, dat tegen zijn zin volgende week zal doorgaan. Het Franse Kabinet heeft zijn ver trouwen uitgesproken in het beleid van Bidault op de conferentie te Ge nève, nadat hij op de vergadering van de regering verslag had uitgebracht. Men meent te weten, dat Bidault heeft verklaard, dat de besprekingen van de komende dagen beslissend zullen zijn voor de uitslag van de conferentie. Bidault zou er ook op hebben aan gedrongen snel al die maatregelen voor te bereiden, die nodig zijn inge val het komt tot een eventuele in ternationalisatie van de strijd in Indo-China. Vogens kringen, die in nauw con tact staan met de regering, zijn Bi dault en Eden het er over eens, dat tegen het eind van de volgende week te Genève een beslissing moet wor den geforceerd. Indien dan geen overeenkomst wordt bereikt, zal het Westen aannemen, dat de communis ten geen accoord wensen. De Weste lijke mogendheden zouden zich er dan op voorbereiden de conferentie te verlaten. Frans schip in Panamakanaal aangehouden WASHINGTON, 28 Mei. Het Franse vrachtschip „Wyoming", dat lading voor Guatemala in heeft, is bij Christobal, aan een der ingangen van het Panamakanaal, op last van Ame rikaanse autoriteiten aangehouden, op dat de lading kan worden onderzocht. Er zouden zich o.m. verscheidene kis ten Belgische jachtgeweren aan boord bevinden. Van welingelichte zijde wordt voorts vernomen, dat Amerikaanse autoriteiten in verband met berich ten over wapensmokkel naar de Midden- en Zuid-Amerikaanse sta ten, thans alles in het werk stellen om zoveel mogelijk inlichtingen te krjjgen over bepaalde rederijen en over de gezagvoerders van schepen, die voor eigen rekening varen. Mededeling van Amerikaanse stafchef WASHINGTON, 28 Mei. De voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, admiraal Arthur Radford, heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat de V.S. met nationalistisch China, Groot-Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland, de Filippijnen en nog andere, niet nader genoemde Zuidoostaziatische landen, onderhandelen over het sluiten van een vérdedigingsverdrag. Dit is te Washington van welingelichte zijde vernomen. Bij deze onderhandelingen was na tionalistisch China tot nu toe niet ge noemd, zulk op wens van Groot-Brit- tannië, dat zelf de communistische re gering te Peking heeft erkend en dat er tegen was, dat de Chinese nationa listen in een Aziatisch beveiligingsver drag zouden worden betrokken. Verd icht van samenzwering tegen de regering. WASHINGTON, 28 Mei. De Ame rikaanse minister van Justitie Brow- nell, heeft Woensdag bekend gemaakt, dat elf Puertoricaanse nationalistische leiders zijn aangehouden op beschuldi ging van samenzwering om de Ameri kaanse regering omver te werpen. Zes arrestaties werden verricht in Chicago, vier in New York en één in San Juan, de hoofdstad van Puerto Rico. De minister heeft voorts verlenging van het voorarrest gelast van zes Puertoricaanse nationalisten, o.w. de vier, die wegens de schietpartij in het Ar -rikaanse Huis van Afgevaardigden op 1 Maart, waarbij vijf afgevaardig den werden gewond, gevangen zitten. De arrestaties zijn een gevolg van een langdurig onderzoek door de Ame rikaanse federale recherche. INDO-CHINA Van dezelfde zijde wordt verno men, dat admiraal Radford de com missie heeft meegedeeld, dat Indo- China geenszins door het Westen is afgeschreven en dat nieuwe plannen voor zijn verdediging worden opge steld. Deze mededeling is in overeenstem ming met hetgeen de drie Franse ge neraals, die zich in Indo-China over de militaire toestand hebben beraden, hebben geadviseerd. De generaals zijn n.I. van mening, dat in tegenstelling tot eerder in de week in omloop gebrachte geruchten, de Delta van de Rode Rivier, met Ha noi als hoofdplaats, wel verdedigd zal kunnen worden en moet worden. Er zou geen sprake zijn van een zich te rugtrekken op Haiphong. FELLE GEVECHTEN In de gehele Delta van de Rode Ri vier zijn hevige gevechten ontbrand Naar te Hanoi werd meegedeeld heb ben de Fransen weer twee posten moe ten prijsgeven. De Franse luchtmacht richt aanvallen op de vier Vietminh- divisies, in totaal ter sterkte van 30.000 man, die na de verovering van Dien Bien Phoe oprukken naar de Delta. Het nieuws over de gevechten in Noord-Vietnam valt samen met de voltooiing van de evacuatie van de ernstig gewonden uit Dien Bien Phoe. In totaal zijn thans 859 gewonden dat is één meer dan werd verwacht in Hanoi aangekomen. De laatste groep arriveerde Woensdag. Op iedere hon derd manschappen werd een officier meegezonden. Onder de teruggekeer den zich 80 Vietnamezen. Dit is alles wat er overbleef van de autobus, die op een on bewaakte overweg in Fries land door een Dieseltrein werd gegrepen. Bij dit gebeuren werden drie personen onmid dellijk gedood, 'n vierde over leed enkele uren daarna in het ziekenhuis. Woensdag over leed nog de heer R. Meetsma, 'at dit ongeluk thans aan vijf ensen het leven heeft gekost. Hoe warm het was en hoe druk AMSTERDAM, 27 Mei. Het heeft niet veel gescheeld of de Hemelvaarts dag was een van de weinige tropische dagen geworden, die we in ons land jaarlijks beleven. Wel kwam de ther mometer op het Brabantse vliegveld Gilze Rijen tot een temperatuur van omstreeks 30 graden, doch verder kwam het niet, zodat volgens K.N.M.I. nog niet van een tropische dag gespro ken kan worden. De meeste stations in het binnenland registreerden maxi mum-temperaturen van omstreeks 28 graden. Aan de kust was het de zee wind, die in de middaguren voor een aangename afkoeling zorgde en daar mee de dreigende onweerswolken op de vlucht joeg. Dat het overal in het land bijzonder druk is geweest, behalve in de grote steden in het Westen van land, omdat iedereen verkoeling zocht aan de stranden, laat zich begrijpen. Zandvoort en Scheveningen beleef den hun eerste topdag en de politie kon overal slechts met veel moeite en zweetdruppels het verkeer in goede banen leiden. In Zandvoort was het zo erg, dat om 10 uur in de morgen de parkeerplaatsen overvol waren. Om van de ellende die de automobilisten beleefden bij de Velzerpont maar te zwijgen. Ernstige ramp treft Amerikaanse marine QUONSET, 28 Mei. Aan boord van het 32.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Bennington" heeft zich Woensdag een ontploffing voorgedaan, waarna brand uitbrak. Volgens de laatste cijfers zijn 91 opvarenden om het leven gekomen en 201 gewond. Van de zijde van de Amerikaanse marine, die onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld, zijn er geen aanwijzingen gevonden, die op sabotage zouden wijzen. De explosie deed zich voor, toen het vliegdekschip, dat voor een oefentocht langs de Amerikaanse Oostkust uit de basis Norfolk was uitgevaren, zich 75 mijl uit de kust bevond. Volgens de gezagvoerder, kapitein-ter-zee Raborn, vond in het voorschip een ontploffing plaats, toen de eerste groep vliegtuigen was opgestegen. Onmiddellijk werd ook de rest van de toestellen de lucht in gestuurd om de dekken vrij te ma ken voor de gewonden. Dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen, was te danken aan het feit, dat het merendeel van de 2800 opvarenden in het achter- Piloot kwam er heelhuids af. TEUGE, 28 Mei. Woensdagmiddag is een straaljager van de vliegbasis Volkel verongelukt in de nabijheid van het vliegveld Teuge. De piloot trachtte op het vliegveld, dat klein van afmetingen is en alleen voor de sport- en zweefvliegerij gebruikt wordt, een noodlanding te maken. Hij slaagde er in het toestel met de buik op de grond te krijgen, doch kwam in de nabijheid van het veld terecht en richtte zich daarna met de neus om hoog. De piloot kwam er heelhuids af en klaagde alleen over pijn in de rug. Het toestel werd beschadigd. schip aan het ontbijt zat. Volgens één der opvarenden was men de brand, welke na de ontploffing was uitgebroken, na vier uur meester. De Amerikaanse minister van Ma rine, Charles Thomas, die aan boord van het schip ging, toen dit te Quonset op Rhode Island was aangekomen, prees de moed van de gewonden en de wijze, waarop het reddingswerk was aangepakt. T 7 i l' i Vangsten vallen tegen 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Voor zover bekend, maakt de Sch. 236, die thans van de visgronden reeds op weg naar de thuishaven is, een goede kans de haringrace van dit jaar te winnen. In welke haven het schip zal binnen lopen is niet bekend. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het vaartuig vanmorgen zal aankomen. In de nacht van Woensdag op Don derdag is men aan schot gegaan. De vangsten vielen echter tegen. De vloot is opgestoomd naar het Noorden, waar men hoopt meer „Hollandse nieuwe" te kunnen verschalken. >*- In enkele regels melden wij nog DAT de 56-jarige mej. J. H. v. D., die zonder op het verkeer te letten, de druk ke verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen over stak, gisteren door 'n auto, bestuurd door mej. H. N. uit Kapelle, is aangereden. De wielrijdster kwam op de auto terecht en werd enige tientallen meters meege sleept, waarna ze op de straatweg terecht kwam. Zij liep buiten een shock in wendige kneuzingen op en werd op dokters advies naar het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom vervoerd. DAT ook op de Noordweg tussen Serooskerke en Oost- kapelle een wielrijder is aangereden, toen hij de ver keersweg overstak. Met zware hoofdwonden moest de man naar „Bethesda" te Vlissingen worden overge bracht. DAT de bewoners van de St. Donisstraat te Zierikzee Woensdagavond opgeschrikt werden door een geweldig lawaai, dat op een hevig onweder geleek. Na onder zoek bleek, dat van een zij de van het dak van het ma gazijn van de fa v. d. Valk over de gehele lengte alle pannen plus latwerk naar beneden waren geschoven. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. DAT evenals vorige jaren ook ditmaal, de oudste in woner van Nederland, de 103-jarige Jan Kip te Drei- schor aan het bevolkings onderzoek op t.b.c. heeft deelgenomen. En dat de doorlichtingsploeg, inzonler- heid de leider, de heer Paardekoper, zich zeer on der de indruk van dit feit toondc.i. Burgemeester Ver meulen en dokter Braber waren aanwezig toen de or.de baas zich voor het toe stel opstelde. DAT en dit schrijven we speciaal, voor diegene, die de gevolgen van de ramp willen bekijken bij de Willemsbrug bij Ouwerkerk door middel van grondstor- ting een dam in de grote kreek is gelegd. Zodoende kunnen de caissons thans te voet worden bereikt en is tevens een verbinding tot stand gekomen tussen het oorp en het haventje. DAT dit bericht zal door de mosselkwekers met veel instemming worden be groet het Centraal Ver koopkantoor heeft besloten een extra bonus van f 1.59 uit te keren voor iedere honderd kg geleverde mos selen. DAT de voetbalwedstrijd tussen een jeugdig Middel burgs elftal en het militaire elftal van de C.O.A.K. ten bate van de stichting '40 '45 is geëindigd in een 33 gelijkspel. De groenwitten speelden een tamelijk grof spelletje. DAT vermoedelijk in de tweede helft van Juni a.s. te Nieuwerkerk de herbegrafe nis zal plaatsvinden van de rampslachtoffers. Daar het aantal slachtoffers zo groot is, eisen de .oorbereidingen veel tijd en de plannen zijn dan ook nog niet vast om lijnd. DAT op de hoek Nieuwe OostersestraatMolenwater te Middelburg mej. A. P., leerlinge van de Industrie- en Huishoudschool, met haar fiets tegen een door Th. J. N. uit Gouda bestuur de auto is gereden, omdat zij geen voorrang verleende. Dokter Pel, die eerste hulp bood, constateerde een her senschudding, terwijl het meisje ook enkele ontvellin gen had opgelopen. Fiets en auto werden beschadigd. De Westduitse kanselier, dr Konrad Adenauer, heeft gisteren te Aken de „Karei de Grote-prijs" voor 1954 in ontvangst genomen. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan degene, die zich bijzonder verdienstelijk maakt voor de Europese eenheid en dat was ditmaal Adenauer. In Finland wordt blijkbaar geducht gespionneerd. Tien Finnen zijn tenminste opgepakt, omdat zij er van verdacht worden inlichtin gen aan Rusland te hebben verstrekt. Tussen Egyptenaren en Israëliërs botert het ook nog niet bepaald. Don derdag was er een botsing aan de grens tussen patrouilles, doch er vielen geen slachtoffers. Het comité, dat de anti-communistische Zuid-Oost-Azia tische conferentie voorbereidt, heeft meegedeeld, daet de besprekingen op 15 Juni te Seoel zullen beginnen. In Tunis en Marokko zijn de afgelopen dagen verzetsdaden gepleegd. Vijf ko lonisten en een politieman werden daarbij gedood. Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" is thans in New York voor een beleefd heidsbezoek van vijf dagen. Woens dag is tussen Winterswijk en Aalten al weer op een onbewaakte overweg een personenauto door een trein ge grepen. De autobestuurder werd ge dood. Op 1 Juni vertrekt de 50.000ste emigrant naar Australië. Het is mej. M. A. Scholte uit Amsterdam. Uit de brand, in de brand. De tankauto, die op de brug over de Oude Maas bij Dordrecht dagenlang heeft liggen branden, is uitgebrand en weggesleept. Bij Heeze raakte Woensdag het na tuurreservaat in brand: 75 tot 100 ha bos en hei gingen verloren. Ten slotte een bericht van de koude grond. De eerste nieuwe aardappelen zijn er, zo meldt de Westlandse veiling. De prijs? 50 ct voor de consumptie; 45 ct voor pootgoed. Per kg dan natuurlijk. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zomerweer. DE BILT, 27 Mei. Warm tot zeer warm weer met over het algemeen weinig bewolking maar met een kleine kans op enkele verspreide onweers buien in de namiddag en avond. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost, aan de kust ech ter tijdelijk zeewind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.28 u., onder 20.48 u. Maan op 2.22 u., onder 17.44 u. Hoogwater Zaterdag 29 Mei: Vlissingen: 11.20 u. 1.93 m., 23.39 u. 1.84 m. Terneuzen: 11.47 u. 2.14 m., u. m. Wemeldinge: 0.14 u. 1.44 m., 12.56 u. 1.75 m. Zierikzee: 12.42 u. 1.54 m., u. ui.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1