DEZE WERELD va>ri ö&Q tot öaq OPGENOMEN Geen onrustbarende prijsstijging van huisbrandkolen te verwachten POPENT De haringjacht belooft spannend te worden* Qa-va-Seul Pakistan accepteert -v SDe ïladio. Hemelvaartsdag Eierbriketten worden nog laag in prijs gehouden Bibliothecarissen bespreken hun werk Kansen liggen vrijwel gelijk. Scelba wil heel Triest Vlam sloeg in petroleumbus Grootverlof voor K. U-personeel Middenstand niet tevreden Woensdag 26 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBIAD pactfns 3 Ingezonden Mededeling (adv.) In de eerste bladzijden van de Bijbel lezen we, dat God de mens plaatste in de hof van Eden. Een paradijs voor de mens. Dat was een plaats waar de mens in paste. God gaf aan de mens een plaats in overeenstemming met de mens. Daar om kon de mens in dat paradijs niet blijven, toen hij gevallen was. Zon dige mensen kunnen niet wonen in heilige plaatsen. Zij behoren thuis op plaatsen, die evenals zijzelf de gevolgen van de zonde vertonen. Maar evenmin als de mens na de zondeval in het zondeloze paradijs kon blijven, kan de Here Jezus, na de verzoening der zonden, op deze zondige aard blijven. Wanneer Hij Zijn arbeid op deze aarde verricht heeft dan gaat Hij terug naar de plaats, waar Hij thuis hoort, naar de hemel. De hemel is de plaats voor Jezus. En zo zal de door Christus ver nieuwde en geheiligde mens straks ook thuis gehaald worden in de vernieuwde hemel en op de nieuwe aarde. Jezus is immers naar de he mel gegaan om daar plaats te be reiden voor allen, die door Zijn ge nade, de vergeving van zonden heb ben ontvangen. In sobere woorden wordt in de Bij bel van dit machtige feit, de hemel vaart, gesproken. „En als Hij dit ge zegd had, werd Hij opgenomen, daar zij het zagen, en een wolk nam Hem weg van hunne ogen". (Hand. 1 9). Een machtig feit is dat opnemen ze ker. De discipelen, die bij Hem waren, zagen het gebeuren, dat voor ons men sen onmogelijke, dat Jezus van de aar de werd losgemaakt en dat de afstand tussen Hem en de aarde al groter werd. De Here Jezus had zelf al meerdere malen gesproken van „heengaan" en van „opvaren". Maar als de schrijver van de Handelingen er over spreekt dan zegt hij „opgenomen". „Opgeno men, daar zij het zagen". Het is alsof er een paar onzichtbare handen zijn, die Hem opnemen en van de aarde naar de hemel brengen. Jezus wordt hier dus geheel pn al passief gedacht. Wat een soDe..-c,„. Trouwens het Evangelie is altijd sober. Wij mensen willen vaak grote en geweldige woor den gebruiken. Maar het Evangelie schrijft in sobere woorden geweldige dingen. Er wordt hier in weinige woor den, maar tevens met nadruk gezegd, dat de discipelen het zagen: „daar zij het zagen". Zij konden het duidelijk waarnemen. Met hun ogen hebben'zij het wonderlijke en tegelijk onloochen bare gezien, wat ieder mens voor on mogelijk houden zou, dat Jezus opge nomen werd. Het is alsof de schrijver reeds heeft geweten, dat er in latere eeuwen mensen zouden komen, die de hemelvaart een verzinsel zouden noe men en die beweren zouden, dat die hemelvaart er minder toe deed. Ja, men heeft wel beweerd en men doet het nog, dat de hemelvaart ons alleen maar beschreven was, om ons te laten weten, dat om leven zich in opwaartse richting zou moeten bewegen. Alsof een mens zelf zou kunnen opklimmen naar een betere toestand en de hemel hier op aarde zou kunnen bereiken. Het Woord van God gaat uit van het waarachtige feit: Jezps is opgenomen in de hemel. Dit gebeuren moet die discipelen aangegrepen hebben. Want dit gebeuren was evengoed een won der als de opstanding uit de doden. En de hemelvaart was dan ook een ge volg van de opstanding. Die twee houden verband met elkaar. Sinds de opstanding uit de doden was de omgang der discipelen met Jezus anders dan voorheen. Na de op standing was Jezus er zo maar plot seling, maai even plotseling was Hij ook weer verdwenen. Nu was het toch anders. Nu is Hjj niet plotseling ver dwenen zonder dat ze wisten waar Hij heenging. Nu zien ze Hem opstijgen, totdat een wolk zich schuift tussen Hem en hun ogen. De wolk nam Hem weg. Ze zien Hem niet meer. Ze turen nog wel, maar de wolk gaat niet weg. Daarom blijft Hij verder voor hen verborgen. S Maar terwijl ze nog opzien naar bo ven wordt hun aandacht door wat an ders getrokken. Daar klinkt een stem tot hen door: „Gij Galilese mannen, wat staat gij en ziet op naar de hemel, deze Jezus, die van u opgenomen is in de hemel zal alzo komen gelijker- wijs gij Hem naar de hemel hebt zien heenvaren". Na deze boodschap zijn de discipelen met lidschap wederge keerd, gelijk Jezus hun ook bevolen had. Jezus is nu heengegaan naar de plaats vanwaar Hij gekomen was. En Hij zal terugkeren. Jezus is van hen opgenomen in de hemel. Daarin ligt uitgedrukt, dat de kracht, waardoor Hij opgenomen werd, van uit de hemel werkt. Een mens kan zelf niet opklimmen naar de hemel. De kracht, die in Jezus werkt is niet een beperkte, zondige kracht, zoals de kracht, die in ons werkt. Wanneer Je zus' kracht was als de onze, beperkt en zondig, dan zag het er voor ons mensen niet best uit. Dan zouden we nooit van de zondekracht verlost kun nen worden. Dan was er geen moge lijkheid voor een mens om eenmaal in de hemel te komen. Wie van ons men sen kan breken met de banden der zonden en de banden der ellenden en des doods? Wanneer Jezus' macht beperkt was als de onze, dan was er geen hoop en geen uitzicht meer. Maar nu is Hem gegeven alle macht in hemel en op aarde. Nu kunnen hemelse, goddelijke dingen hier op aarde worden verwer kelijkt. En daarin ligt de mogelijkheid van de verlossing van de zondaar. Want dit weten we toch wel: wij zondige mensen kunnen onmogelijk opklimmen naar de hemel. Wij missen ten enenmale de kracht om op te stij gen naar de hemel, maar bovendien zijn het onze zonden, die ons de toe gang tot de hemel beletten. Maar nu Jezus door de kracht des Vaders op genomen werd, nu is Zijn hemelvaart een getuigenis voor ons, dat de weg naar de hemel ontsloten is. Wat voor ons mensen onmogelijk was door onze zonden opgenomen te worden in de hemel is nu door de hemelvaart van Jezus mogelijk geworden. Maar dan ook door Hem en door Hem al leen. Want Jezus is pas opgenomen, nadat Hij Zijn werk hier op aarde had vol bracht. En Zijn werk was immers het verzoenen der zonden. En nadat Hij de zonden aan het kruis heeft gena geld en in het graf heeft gebracht kon Hij opstaan en ten hemel gaan. Wan neer Hij de gerechtigheid heeft ver worven dan gaat Hij ten hemel. En nu in de hemel laat Hij Zijn gerechtigheid gelden voor God de Vader. Door wat Hij verworven heeft kan Hij de voor spraak voor al de Zijnen zijn bij de Vader. De door Hem verworven gees telijke goederen deelt Hij uit aan al de Zijnen op aarde. Hij vernieuwt, rei nigt en heiligt hen. Hij schenkt hun vrede en gerechtigheid. Hij richt daar door het hart van al de Zijnen naar de hemel. Door Zijn Heilige Geest werkt Hij in hen en brengt dat alles in hen teweeg, zodat zij gaan zoeken de dingen die boven zijn, waar Chris tus is zittende ter rechterhand Gods, en niet die op de aarde zijn. En daar boven pleit Hij voor hen bij de Vader; „Vader, Ik wil, dat waar Ik ben, ook die bij Mij zijn, die Gij- Mij gegeven hebt". Zo is Hij boven bezig vóór de Zijnen, en hier beneden is Hjj door Zijn Geest bezig in de Zijnen. En daardoor kunnen de onmogelijk heden toch werkelijkheid worden. Maar dan moet die verandering, vernieuwing, reiniging en heiliging in dit leven ook in ons plaats hebben, Kennen wij die? Dan moeten we niet zoeken de dingen dezer wereld, maar de dingen die boven zijn. Dan leren we hier ook onze taak in deze wereld zien. Want dan moet heel ons hart en heel ons leven, heel ons werk en heel deze wereld voor Hem opgeëist wor den. v. D. Minister Zijlstra in „Kolennota" UTRECHT, 24 Mei. Voor de 25ste keer zijn bibliothecaressen uit geheel Nederland te Utrecht bijeengekomen om te spreken over hun problemen en plannen. In 1917 werd, op initiatief van de Ned. Ver. van Bibliothecaressen, de eerste „Bibliothekendag" gehouden en daaruit vloeide een hechte samenwer king voort. De voorzitter, dr A. K e s s e n, noem de als belangrijke punten die in het afgelopen jaar zijn verwezenlijkt: het streven van de bibliotheken om tege moet te komen aan de steeds hogeTe eisen die de gecompliceerde maatschap pij stelt en de vorming van een groep medische bibliotheken binnen de sectie der wetenschappelijke bibliotheken. Dr Kessen bracht ook naar voren dat nieuwbouw voor vele bibliotheken een eerste vereiste is. Des middags heeft de heer A. A. M. Stols een voordracht gehouden over de productie van het boek en daarna be gon de algemene ledenvergadering van de Ned. Vereniging van Bibliotheca rissen. DEN HAAG, 25 Mei - De mi nister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft in een nota in zake het kolenbeleid meegedeeld dat sedert 1 Mei alleen nog het ar tikel eierbriketten kunstmatig laag in prijs wordt gehouden n.l. met be hulp van het brandstoffen-egalisatie fonds. Voor alle andere kolen, zowel huisbrand als industriekolen wordt thans de reële prijs geheven. Zoals bekend werd in Nederland door het bovengenoemde egalisatie fonds een bepaald prijsniveau voor ko len gehandhaafd, ongeacht van welke mijnen de kolen werden betrokken en ongeacht de hoogte van de vrachtkos ten. Een aantal Nederlandse mijnon dernemingen betaalde n.1. heffingen ten behoeve van dit fonds, zodat de prijs lager lag dan de werkelijke prijs. Sedert 1 April is in overleg met de Hoge Autoriteit van de K.S.G., deze regeling niet meer van kracht voor in dustriekolen. Men achtte dit niet meer In Den Haag is een vereniging op gericht, die streeft naar meer be scherming van de voetganger in het grote stadsverkeer. Er is een orgaan verschenen, dat de naam „De Voet ganger" heeft gekregen. Medewerking is verkregen van verscheidene ver- keersdeskundigen. Ingez. Mededeling (advertentie) DOODT RAT EN MUis doos a 90 ct Met loeiende scheepshoorns vertrokken. SCHEVENINGEN, 25 Mei. Met loeiende scheepshoorns vertrokken om middernacht zestig Scheveningse ha- ringloggers uit de haven op jacht naar de malse haring. De eerste, die in deze koele windstille lentenacht het ruime sop koos was de Sch. 81 „Maria". Het vrouwvolk, velen nog in klederdracht, stond op de kade om vader of zoon vaarwel te wuiven en behouden vaart te wensen in deze kamp tussen de vis sersvloten van Vlaardingen, IJmuiden, Katwijk en Scheveningen. De hele avond was het druk geweest bij de haven en die drukte bleef tot de laatste logger was vertrokken dat was om tien voor een. Als een snoer lichtgevende kralen trok de vloot over de spiegelgladde donkere zee naar het Noord-Westen. T"--=7onden Mededeling (Adv.) SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS PALERMO, 25 Mei. De Italiaanse premier Mario Scelba, heeft verklaard dat Italië onmogelijk verdere opoffe ringen in de kwestie-Triëst kon aan vaarden. Hij zei dit in commentaar op berichten, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten binnenkort een compro misvoorstel voor het Italiaans-Zuid- Slaviscl e geschil over Triest naar vo ren zouden brengen. Hij verklaarde, dat de Westelijke bondgenoten de terugkeer naar Italië van het gehele gebied van Triest, met de nog door Zuid-Slavië 'bezette zóne, in het verleden hadden erkend als een rechtvaardige oplossing van het ge schil. „Wij hebben geen reden om te betwijfelen, dat, wat in het verleden rechtvaardig werd geacht, nu niet meer rechtvaardig geacht zou worden", aldus de Italiaanse minister. Vrouw aan brandwonden overleden. VAASSEN, 25 Mei. Mevrouw van Bussel is vanochtend in een ziekenhuis te Apeldoorn aan de gevolgen van een huishoudelijk ongeval overleden. Zij liep gisteren ernstige verwondingen op toen, bij het aanmaken van de ka chel, de vlam in een bus met petrole um sloeg. In zorgwekkende toestand was zij naar het Liduinaziekenhuis overgebracht. Duizenden Hagenaars stonden op de boulevards. Het was er net zo druk als midden op een zomerse dag. Aan de hellende zijde van de duinen- wal zaten niet minder kijklustigen en daar bleek ook de jonge liefde nog goed te gedijen.... Onder het vuur torenlicht werd tenminste menig kusje gewisseld. Het oudere manvolk stond meer bij de kraampjes aan de voet van de duinen en menig harinkie oude voorraad verdween daar in de genietend opengesperde kelenAls voorproefje! SPANNING. De voortekenen wijzen erop, dat de jacht van dit jaar bjjzonderd spannend gaat worden. Vele vissers hebben na melijk hun geografische handicap havens ten Zuiden van IJmuiden overwonnen door de race op de eerste Hollandse Nieuwe vanuit IJmuiden zelf te beginnen. Het voordeel hiervan is, dat zij evenveel kans hebben om een plaats te vinden, waar goede ha ring wordt gevonden. Wat dat betreft liggen de kansen nu geheel gelijk. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. Blij kens een ministeriële beschikking van 18 Mei 1.1. zullen de dienstplichtigen behorende tot de eerste, tweede, derde en vierde ploeg van de lichting 1953 voorzover zij de eerste oefening in de eerste maand van een kwartaal hebben aangevangen met groot ver lof vertrekken uiterlijk op de hierna te noemen data: Groep a: korporaals (der le klasse) en soldaten (der le kl.) van de le lich tingsploeg 1953: 30 Sept., 2e lichtingsploeg 31 December, 3e lichtingsploeg 31 Maart, 4e lichtings ploeg 30 Juni. Groep B: sergeanten en korporaals (der le kl.) van de le lichtingsploeg 1953: 31 December, 2e lichtingsploeg 31 Maart, 3e lichtingsploeg 30 Juni, 4e lichtingsploeg 30 September. Groep C: sergeanten, korporaals (der le kl.) en soldaten (der le kl.) van de le lichtingsploeg 1953 van alle dienstgroepen van de technische dien sten, die gerekend kunnen worden een technische opleiding te hebben ontvan gen: 31 December, 2e lichtingsploeg 31 Maart, 3e lichtingsploeg 30 Juni, 4e lichtingsploeg 30 September. Het technisch personeel, dat geen vakopleiding heeft genoten vertrekt met groot verlof na precies 21 maan den werkelijke dienst voor eerste oe fening. De dienstplichtigen behorende tot de hiervoor genoemde ploegen, die in de tweede respectievelijk de maand van een kwartaal de eerste oefening hebben aangevangen, zullen uiterlijk een, res pectievelijk twee maanden later met groot verlof vertrekken dan de hier voor genoemde data. De dienstplichtigen, die zijn opge leid of in opleiding zijn genomen tot reserve-officier komen voor groot ver lof in aanmerking met ingang van de datum, waarop zij in totaal 24 maanden werkelijke dienst voor eerste oefening zullen hebben volbracht. nodig gezien de grote voorraden, waar over de mijnen beschikten. Voor huisbrandkolen lag de zaak anders, want in deze sector kon nog van schaarste worden gesproken. Minister Zijlstra heeft daarop laten uitrekenen, wat opheffing van het egalisatiefonds zou betekenen voor de prijsontwikkeling. De conclusie was, dat dit per gezin een meerdere uitgave van plm f8.zou beteke nen oftewel 0,3 tot 0,4 punt van het prijsindexcijfer van het gezinsver- bruik. Dit achtte de minister niet on overkomelijk („al wil ik de beteke nis van de genoemde prijsstijging voor het gezinsverbruik allerminst kleineren!", zo schrijft hij) en daar om is ook voor huisbrand de egali satieregeling afgeschaft. Een uitzondering is gemaakt voor de eierbriketten, die ongeveer een vierde gedeelte van de behoefte aan huisbrand dekken .Op deze wjjze wil minister Zijl st ra voor de minder draagkrachtige be volkingsgroepen de last van de over gang naar de vrije prijsvorming ver lichten. Aan het slot zegt hij echter, dat hij er met kracht naar zal blijven streven, zowel hier te lande als op het gebied van de gemeenschappelijke markt, dat alle belemmeringen worden weggeno men, die aan de ontplooiing van de normale concurrentie op de kolen- markt in de weg staan. Wet op de omzetbelasting. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. „Hoe wel het gewijzigde ontwerp van wet op de omzetbelasting belangrijke tegemoet komingen brengt voor een groot aantal middenstanders, zijn de wijzigingen voor een nog groter aantal middenstanders van geen enkele betekenis en brengen voor bepaalde categorlën zelfs een ver zwaring van lasten". Dit heeft de com. missie van overleg van de Middenstands vakcentraien, waarin samenwerken de christelijke, de koninklijke en de katho lieke middenstandsorganisaties, in een desbetreffend adres aan de Tweede Ka mer gesteld. Volgens het oorspronkelijke wetsont werp, aldus het adres, zouden ongeveer een 100.000 ondernemers tegemoetge komen worden. Door de aangebrachte wijzigingen wordt dit aantal uitgebreid tot 120.000 a 130.000 ondernemers. Ge zien dit aantal ondernemers op een to taal van 380.000 betekenen deze tege moetkomingen echter nog geenszins een oplossing van de door de regering gedane toezeggingen door middel van deze wijzigingen de fiscale lasten van de middenstand als zodanig te vermin, deren. Hoewel de middenstandsorga nisaties erkentelijk zijn voor de inwil liging van belangrijke verlangens, vragen zij in dit adres wederom de grens van vrijstelling van fabrikanten leveringen en dienstverlening van f 1.200.te verhogen tot f 5.000.Met name het kleine ambachtsbedrijf zou met een dergelijke wijziging gediend zijn. lieuiub ui 't koAi Te Noordwijk begint Donderdag a.s. de wereldconferentie van de „Inter national Council for Christian Leader ship" met een openingswoord van Prinses Wilhelmina, de erevoorzitster. H.M. de Koningin zal vervolgens een rede uitspreken. Te Rotterdam zal Zaterdag a.s. bur gemeester Van Walsum, als voorzitter van de kringraad van de A-kring Rot terdam in de burgerzaal van het Rot terdamse stadhuis elfhonderd kader leden van de B.B. installeren. In oprichting is een stichting die zich ten doel stelt de eenzaamheid van de ouden van dagen te verzachten. Men hoopt in deze stichting de beter gesitu eerde ouden van dagen te kunnen or ganiseren. Secretaris van het comité van voorbereiding is jhr mr C. A. Elias te Apeldoorn, oud-burgemeester van Zaandam. De Ned. Vakcentrale zal op 17 Juli te 's-Gravenhage beseheiden het 25 ja rig jubileum vieren. Dr E. Diemer, hoofdredacteur van 't dagblad „De Rotterdammer" heeft voor de afdeling Ned. van de werkge meenschap voor Protestantse informa ties in Europa te Utrecht een causerie gehouden over doei en taak der werk gemeenschap, die een basis zoekt om te kunnen samenwerken met diverse landelijke protestantse organisaties. Te Maasbracht wil de vereniging „Nationaal comité voor onderwijs aan schipperskinderen door Chr. Scholen met internaat" een Prot. Chr. inter naat oprichten. In Victoria, een stad in Australië, is een jager in het ziekenhuis overleden, die door zijn jachthond neergeschoten wasDe jager bestuurde een vrachtauto waarin zich in de laad ruimte zijn hond bevond. Het dier raakte in een speelse bui de trekker van het geweer aan, dat daar even eens lag en het schot, dat de cabine- wand doorboorde trof de jager dode lijk. Ingezonden Mededeling (adv.) MAXf l«- tlDDSN- IN STAAlWARENf ARSIS KKN liViNIlielN Het zal velen ontgaan zijn, dat de Verenigde Staten en Pa kistan vorige week een over eenkomst hebben aangegaan, waar in Amerika zich verplicht het kleine Aziatische land, daar vlak aan de grens van India economische en militaire hulp te verlenen. Wie zou denken, dat het hier een kwestie betreft van hulp aan 'n onontwikkeld gebied, dat nu door Amerika uit de moeilijkheden wordt geholpen, heeft het bij het verkeerde eind. Zowel Amerika als het ontvangende Pa kistan hebben er het grootste be lang bij en, was India de naaste buur geweest, er zouden voorzeker ook wel Amerikaanse bases in Pa kistan zijn gekomen, in ruil voor de hulp die zal worden geboden. Is dit Aziatische land nu waarlijk van zo groot belang, zult U zich onge twijfeld afvragen. Daarop moet het antwoord een volmondig ja zijn, want een blik op de kaart leert, dat Pakis tan ligt ingeklemd in wat genoemd wordt het Midden-Oosten (het land wordt ook nog wel tot de staten van het Midden-Oosten gerekend) en het uitgestrekte India. India, waar premier Nehroe de laat ste jaren tracht een politiek van strik te neutraliteit te voeren, zich afkerend van de Ver. Saten en evenzeer van de communistische landen, een politiek ook, die zeer gewaagd moet worden genoemd in deze tijd, waarbij de keuze tussen Oost en West nu eenmaal prac- tisch onvermijdelijk is geworden. Is het een wonder, dat Amerika hunkert naar een gebied, waarin bases zouden, kunnen worden aangelegd, niet omdat Pakistan vlakbij India ligt, maar om dat de afstand tussen het land en de rijke Russische gebieden in de Kau- kasus, gemakkelijk overbrugd kan worden. En gezien de politiek van Nehroe is het zeer onwaarschijnlijk, dat indien het tot een treffen tussen .JK. de grote wereldmachten zou komen, Amerika het recht zou krijgen bases in India te gebruiken. Een bevriend land in deze situatie en met deze geo grafische ligging is voor Amerika van het allergrootste gewicht. Temeer nog, omdat het Midden-Oosten ook niet di rect zo Amerikaans gezind is. En welke belangen heeft Pakistan nu bij zo'n verdrag met de Ver. Sta ten! Natuurlijk, het land wordt eT be ter van, maar riskeert de regering geen ruzie met India, door het aanvaarden van de Amerikaanse hulp? Och, er is in dit deel van de wereld al zo lang ruzie tussen India en Pa kistan. Ten Noorden van India, gren zend aan communistisch China en Ti bet enerzijds en aan Pakistan ander zijds ligt Kasjmir, waarop zowel India als Pakistan aanspraak menen te moe ten maken. Als katten loopt men rond deze hete brei en zelfs de Ver. Naties moesten er aan te pas komen om een oorlog om dit gebied te voorkomen, Bovendien liggen hier niet alleen po litieke belangen, maar ook godsdien stige. Kasjmir is oorspronkelijk een Brits-Indiase vazalstaat. Toen Brits- fndië in twee dominions, Pakistan en tndia uiteenviel (in 1947) besloot de vorst van Kasjmir zich bij geen van beide staten aan te sluiten. Na grens incidenten met Pakistan werd hulp ge vraagd aan India, waardoor later een fusie tussen beide landen werd aange gaan, natuurlijk zonder goedkeuring van Pakistan. Gevolg: gevechten tus sen Moslems en Hindoes en tussen troepen van India en Pakistan. De V.N. beslisten, dat er een volksstemming moest worden gehouden, doch ondanks een accoord tussen beide landen, kwam het er nog niet van. Nu Amerika Pakistan gaat helpen, ziet dit land daarin een kans zijn po sitie tegenover India in de kwestie- Kasjmir, aanzienlijk te versterken. Dat India dit helemaal niet op prijs stelt blijkt wel uit de afkeurende woorden van premier Nehroe. Het felst keerde hij zich destijds tegen de be richten, dat Amerika ook bases in Pa kistan zou krijgen. De Russen protes teerden eveneens. Lange tijd heeft men toen niets meer gehoord en om geen ruzie te maken heeft Amerika onge twijfeld afgezien van bases in Pakis tan. Hoe het zij, een nieuwe zet op het politieke schaakbord van Azië is ge daan en om in schaaktermen te blijven: de volgende zet is onder couvert afge geven. Immers: men weet nooit als het tot een oorlog zou komen, welke voor delen deze hulp aan Pakistan aan Ame rika nog zal kunnen opleveren. fcienqt atli DONDERDAG 27 MEI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal kwartet. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Omr. ork. en soliste. 12.15 Sopr. en piano. 12.30 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.10 Bas-bariton en oigel. 13.35 Gram. NCRV: 14.00 Bondsdag Ned. Bond v. Jongelingsverenigingen op Ge- ref. Grondslag. 14.45 Gram. 15.00 Bonds dag Chr. Jonge Mannen Verbond. 15.45 Gram. 16.00 Bondsdag Ned. Bond v. (vrijgem.) J.V. op G.G. 16.45 Gram. 17.00 Salonork. 17.30 Viool en piano. 18.00 Kin derkoor. 18.15 Sportpraatje. 18.35 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Bondsdag v, d. Bonden v. Ned. Herv. Meisjes- en Jon gelingsver. op Geref. Grondslag. 19.40 Gram. 19.55 Ga mee naar Jubo II. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Auferstehung und Himmelfahrt Jesu". oratorium. In ds pauze: „Hemelvaart", caus. 22.15 Amus. muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (2ad m.) AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kamerork., koor en sol. 9.45 Voordr. 10.00 Twee piano's. 10.20 Amus. muz. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kinderkoor. 11.20 Voor dr. 11.35 Metropole ork. 12.00 Hammond- orgelsp. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Radio Philh. ork. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.30 Hobo, klari net en fagot. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Negerzang. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Sportrevue. 17.30 Gram. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Ds I. S. Kijne: „Geestelijk en maatschappelijk werk in Nieuw-Guinea. 18.00 Nws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Lichte muz. 18.40 „De Con ferentie in Genève". 18.45 Zangrecital. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Dameskoor, twee piano's en sol. 19.40 Ronde Tafelparle- ment. 20.00 Nws. 20.05 Voordr. en -muz. 20.15 Radio Philh. ork. en solist. 21.20 Interview over reizen. 21.35 Mannenkoor en Mil. Kapel. 22.15 Med. 22.20 Amus, muz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Grar „,jOA(i 28 MEI las*. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Voor de vrouw. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.33 Gram. 14.00 Schoolra dio. 14.30 Kamerork. en soliste. 15.15 Voordr. 15.35 Amus. muz. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Geestelijke en wereldlijke solocantates. 16.45 Radiophilharm. ork. 17.45 Gram. 18.00 Orkestconc. 18.20 Gram. 18.30 Friese uitz. 18.45 Muz. v. blazers. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen een klankbeeld over brand oorzaken en het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Utrechts Sted. ork., kerkkoor en sob 21.00 „Hebt U een Bijbel voor mij?", klankbeeld. 22.00 Metropole-ork. 22.25 Langs wegen van kunst en schoon heid.- 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM D. (298 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. v. d. huisvrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamer- muz. 10.55 Voordr. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamermuz. 10.55 Voordr. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en nrog- nose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Sopr. en piano. 14.50 Boek- bespr. 15.10 Omr. ork. en sol. 15.10 Gram. 15.30 Musette ork. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 „Wij en de muziek", caus. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.35 Kinderkoor, 19.00 „De Haverkist", hoorsp. 19.15' „Van Pic colo tot Pauk", muz. caus. VPRO- 19.30 „Op huisbezoek", caus. 19.45 Nws én ber. 20.05 Boekbespr. 20.15 „Het Protestantse Kerklied". 20.30 Een half millioen vluch telingen. 20.40 „Het Omroepbestel", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Gevar. muz. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Gev muz. 22.15 Gevar. muz. VPRO: 22 40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding VA RA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15 30 Kamermuz. 16.20 Gram. 17.00 Nws 17 10 Lichte muz. en sport. 18.00 Gram 1810 Discussie. 18.25 Gram. 18.30 Voor de sold 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph. ork' en soliste. 21.45 Gram. 22.00 Nws 22 15 Caus. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nwsi

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3