T ZEEUWSE PLAKKEBORO VIER JAAR 6EEIST TEGEN KASSIER BOERENLEENBANK LEWEDORP UIT ZEELAND'S STEDEN - 'T SPIEGELTJE Raadsvoorstellen Vlissingen N"mnAKKERTJE Rekeninghouders zullen er geen schade van ondervinden „WATERRIJK NEDERLAND" Ruim 7 ton verduisterd en valsheid in geschrifte gepleegd DE BUS Lezers Een muzikant lucht zijn hart Nieuwe gastarieven in Middelburg Middelburg. Zierikzee. 7 holen Middelburg wil onderzoek instellen Raad van Waarde besprak uitbreidings plan Woensdag 26 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Weer een schilderijententoonstelling te ljzendijke b heb er nu eenmaal plezier in en ik houd van schil- u derijen. En daarom heb ik ook ditmaal weer een schilderijententoonstelling georganiseerd, hoewel de ge meente dit jaar niet weer garant kan zijn!" Jhr L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhave, burgemeester van Uzendijke, zegt dat zo heel simpel. Maar als hij zo verder vertelt blijkt dat achter dit „Van 't jaar weer...." een behoorlijke portie werk schuilt en dat er heel wat doorzettingsvermogen voor nodig is. door particulieren, als door dan andere jaren, officiële instanties, wijzen er Klaagt men in andere be- op, dat de mosselen er mo- drqfstakken en voornamelijk menteel goed voorstaan en ook in de landbouw over een veel beloven voor het aan- tekort aan personeel, ook Het vorig jaar heeft deze actieve burgemeester met de tentoonstelling van schilde rijen, die de jacht tot onder werp hadden, veel succes geboekt. Rond de 5000 be zoekers hebben leven ge bracht in Uzendijke en dit Srettige dorp groter bekend- eid gegeven. Vooral de bezoekers van de Belgische badplaatsen kwamen ter afwisseling eens graag de tentoonstelling bezien. Dit jaar is er dan weer een tentoonstelling, die tot titel draagt: „Het water rijke Nederland". Land schapsschilderijen dus, zo wel van oude als van mo derne meesters uit de perio de van 1650 tot 1950. „Geen abstracte kunst" zegt de burgemeester, „want daar begrijp ik zelf niets van!" Verreweg het grootste aantal van de te exposeren doeken komt uit de verza meling van de wereldbeken de collectioneur Guus van de Heuvel, die in zijn kas teel „Rupelmonde" te Loe- nen aan de Vecht verschei dene honderden schilderijen van erkende meesters heeft hangen. Enkele meester werken uit de verschillende Loos alarm. Nadat een radiobericht was opgevangen heeft het loodswezen te Vlissingen aan de schepen op de Westerschelde medegedeeld, dat een vliegtuig op de plaat Walsoorden een lan ding zou hebben gemaakt. De nationaliteit van het toe- Stel was onbekend en ver dere bijzonderheden ontbra ken. De reddingboot van Breskens, de „President Wïerdsma" voer direct na ontvangst van het be richt uit. Ook de rijkspolitie ging in de omgeving van Walsoorden polshoogte ne men. Men heeft echter niets kunnen ontdekken. musea zullen de tentoonstel ling compleet maken. Het ligt in de bedoeling dat de expositie op Maan- staande seizoen, waardoor de kwaliteit nog kan worden be ïnvloed, maar onverhoopte tegenslagen buiten beschou wing gelaten, heeft men goe de moed. Jammer is echter, dat de voorraad Zeeuwse mosselen beperkt is zodat niet alle kwekers wanneer de levering een aanvang neemt, over Zeeuwse mosselen kunnen beschikken. Van de kwaliteit op de Waddenzee kan nog weinig worden gezegd, daar de hierover heeft men ln de zil veruien niet te klagen. Het wachten is echter, evenals voor alle landbouwproducten, ook hier op de regen. dag 21 Juni a.s. geopend waddenzee mosselen iets la- wordt en zal voortduren ge durende de zomermaanden tot 21 September. De offi ciële opening zal geschieden door Mr Dr A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten die o.a. de culturele zaken onder zijn bestuur beeft. Mosselen van goede kwaliteit. Hoewel de opening van het mosselseizoen nog wel onge veer een maand op zich zal laten wachten, is men in vak kringen optimistisch over de kwaliteit der Zeeuwse mos selen. Zowel proéven, genomen ter leverbaar zijn dan de Zeeuwse. Drukte bij de zilver uien. In de niet geïnundeerd geweest zijnde polder van St. Phillpsland en de aan grenzende polders van Noord Brabant heerst thans weer grote drukte, omdat naast het dunnen der suikerbleten, men daar ook weer bezig is met het wieden der zilver uien. De zilveruientelers blij ken de moed nog niet te hebben opgegeven, want het areaal is belangrijk groter De opbrengst van de in zameling voor de Stichting 1940'45 bedroeg dit jaar te Middelburg 1.475,42 d.i. iets meer dan vorig jaar, Daarnaast werden ook nog enkele vaste contribuanten gewonnen. De collecte voor de t.b.c. sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegoren" heeft te Kort- gene opgebracht 145,50. De telefoon is een onmisbaar communicatiemiddel in onze moderne tijd. Wie kan zich tegenwoordig nog een zakenman, een ambtelijke dienst of een krant voorstellen zonder telefoon? En wie herinnert zich niet het gemartel in de jaren onmiddellijk na de be vrijding, toen er geen materiaal was om voldoende aansluitingen tot stand te brengen? P.T.T. heeft zeker niet het geringste aandeel geleverd in de uiteindelijk nog snelle wederopbouw van Nederlands economisch bestel. Naar een weldoordacht plan is en wordt voortgewerkt aan de automatisering van het telefoon net en in Zeeland is het nu zover, dat verreweg het grootste gedeelte van het land langs automatische weg kan worden bereikt. Dat is van groot belang en het betekent voor velen een vereenvoudiging. Al kan het wel eens gebeuren, dat men er meer tijd mee kwijt is, omdat een bepaald nummer steeds in gesprek is, terwijl vroeger het nummer maar aan de telefo niste behoefde te worden opgegeven en men rustig met zijn werk verder kon gaan in afwachting van het totstandkomen der verbinding. Maar in het al gemeen is de automatisering toch een vooruitgang van grote betekenis. En van niet minder belang is, dat steeds meer mensen een telefoonaansluiting krij gen. Wie door zijn werk met vele mensen contacten moet onderhouden, wenst wel eens, dat ieder huis in welke stad of welk dorp ook telefoon heeft. Het is zeker iets duurder, maar het spaart een zee van tijd aan brieven schrijven en aan reizen! Vijf en twintig leerlingen uit de hoogste klasse van de lagere scholen te Rilland- Bath zijn Maandagmiddag per trein naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken om daar een viertal weken een zonnige en zorgeloze va- cantie door te brengen. Een en ander wordt gefinancierd door een aantal Nederlan ders aldaar voor kinderen uit het rampgebied. In Heinkenszand gaat men de kas van de Chr. Kleuter school trachten aan te vul len door het houden van een bazar op 28 en 29 Mei a.s. in de bedrijfsgebouwen van de heer B. Nieuwen- huize aan de Stationsstraat, De heer P. Zandee te Goes is geslaagd voor het diploma adspirant-monteur van de Ver. Electrotechnisch Vakonderwijs Nederland. In de laatstgehouden ver gadering van de reisclub „Ons Genoegen" te 's-Heer Arendskerke is besloten op 11 Juli a.s. een reis te ma ken naar Dinant. Bij K.B. van 13 Mei j.l. is benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen, mr L. W. van Os, hoofdinspecteur van 's Rijks belasting aldaar. Te St Maartensdijk is het 3-jarig zoontje van de heer J. B. bij een buurvrouw in een wasbekken met kokend water gevallen. Het knaap je liep veel brandwonden op en voorlopig moest over brenging naar het zieken huis te Bergen op Zoom nog worden uitgesteld. MIDDELBURG, 25 Mei. De Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Middelburg, mr J. L. Andreae, heeft vanmorgen een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 38-jarige voormalige kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Lewe- dorp C. R„ die er van beschuldigd werd in de jaren 1950 tot en met 1953 een bedrag van ruim f700.000 te hebben verduisterd. Hem waren bovendien twee gevallen van valsheid in geschrifte ten laste gelegd. In het ene geval had hij onder een eontrólebiljet de handtekening van een landbouwer gezet en in het andere geval had hij het op een cheque voorkomende bedrag van f 2000.veranderd in f 30.000.R. gaf alles toe, ook zijn knoeierijen in de administratie van de bank, welke hij zo lang kon volhouden, doordat hij het onbegrensde vertrouwen van de rekeninghouders had. Elke maand hield het bestuur kas' grypen na&r do Na Koninginnedag is er vol lof ge- si even over de wijze waarop Goes dit fe<.st heeft gevierd en waarderende woorden zijn gewijd aan de medewer king van de Goese muziekcorpsen. Dat doet ons, mensen van de muziek, deugd al 60 of 70 jaar lang zetten de Goese muziekcorpsen op zulke dagen hun beste beentje voor. Maarde vraag is nu of die waar derende woorden ten aanzien van „de muziek" ook practische waarde hebben. Ik denk nu aan een goed repetitielokaal - toch een noodzaak wil men goed voor ie dr.g komen. Welnu, een behoorlijk lokaal is er niet! Het mooie repetitielo Jcaal in het beursgebouw op de Grote Markt is de corpsen ontnomen. Ze zou den terug mogen komen als het gebouw klaar was, maar daar is niets van terecht gekomen. En nu repeteren èn Euphonia èn Hosanna in can kerker onder het stadhuis, waar 2 kleine bovenraampjes voor wat licht zorgen. De „zaal" heeft een oppervlakte van plm. 40 vierkante meter, daar gaan af bergplaatsen voor stoelen, lessenaars, paukenkistsn, enz., zodat er zo'n 15 vierkante meter over blijft Vorige winters hebben de corpsen de zaal verwarmd door zelf petroleum kacheltjes en electrische straalkacheltjes mee te brengen - nu is er dan gasver- warming gekomen. Is er nu heus niet een schoollokaal over waar het tenminste licht is en waar frisse lucht binnen kan komen? Een andere kwestie: tot dusver re was de muziektent op de Grote Markt het middelpunt van de feestvieringen - nu is die tent afgebroken, want er zal «en verplaatsbare tent komen. Waar was die tent op de 30ste April? Nu zaten we op een platform, zonder zeil boven ons hoofd, waardoor het klankvolume ver loren gaat. Moet dit zo de hele zomer duren? Het is toch geen gezicht onze corpsen daar te zien zitten! Ze hebben recht op een mooie tent en op een fat soenlijk repetitielokaal. Geef ons die en we zullen er heel blij mee zijn. Redactie, hartelijk dank voor de plaats ruimte! EEN MUZIKANT. Nagekomen Advertentiën Inplaats van kaarten Ondertrouwd:- JAN JACOBUS LOUS en PIETERNELLA TA VENIER Kerkelijke huwelijksbevestiging D.V. 28 Mei 1954 te 2.30 u. in de Geref. Kerk te Oostkapelle. Receptie 4.305.30 uur in het Ver gaderlokaal, Dorpsstraat. Oo-t ipelle, 25 Mei 1954. Meer crediet voor Guys- tentoonstelling. Het blijkt, zo delen B. en W. de raad mede, dat het op de begroting 1954 uit getrokken bedrag van f 1500.wegens netto-kosten der deze zomer te houden Constantin Guys-tentoonstelling niet vol doende zal zijn. Verhoging van uitgaven is grotendeels een gevolg van het feit. dat heel wat meer werken van deze schilder zijn afgestaan dan werd ver wacht. Dit betekent echter hogere ver voerskosten en verzekering, alsmede in tensievere reclame en een catalogus, waaraan hogere eisen gesteld moeten worden. Oorspronkelijk werd een pro vinciaal subsidie van 50% in 't tekort ver wacht, maar gebleken is, dat dit vermoe delijk slechts f 500.zal bedragen. De netto-kosten worden nu geraamd op f 3000.Een aanvullend crediet van f 1500.is noodzakelijk. Voorzieningen voor volkstuinen. De Volkstuinvereniging „Nooit Ge dacht" heeft bij de volkstuinen op het vroegere vliegveld aan de Nieuwe Vlis- singsewegBaskenburgweg enkele voor zieningen te treffen teneinde het betre den van het terrein en het vernielen van gewassen tegen te gaan. B. en W. stellen de raad voor een greppel te graven en deze door beplanting te omgeven, als mede een afrastering voorlopig te her stellen en een heg te planten. De kosten bedragen f 2250. Zwemmen in schoolverband B. en W. hebben de raad voorgesteld te besluiten tot invoering van het zwem men in schoolverband voor de leerlin gen der 5e en 6e klasse der openbare scholen, de openbare vglo- en ulo-school en de beide nijverheidsscholen. Zij vra gen daarvoor, alsmede voor het school zwemmen der leerlingen van de bijzon dere scholen, een crediet van f 1500. alsmede een crediet van f 500.(waar van f 350.van het Rijk terugkomt) speciaal voor het schoolzwemmen nijver heidsonderwijs. Stichting Internaat De Ruyterschool. De statuten der vorig jaar in het leven geroepen Stichting Internaat De Ruyter school zijn door Ged. Staten niet goedge keurd. Zij brachten bezwaren in tegen de omstandigheid, dat handelingen van het stichtingsbestuur, die onder hun toe zicht dienen te vallen, daaraan werden onttrokken. B. en W. stellen voor aan deze bezwaren tegemoet te komen en te gelijk een andere bestuurssamenstelling te kiezen. De wethouder van onderwijs, die als voorzitter zal optreden, dient dit ambtshalve te zijn en niet gekozen te worden. Verder wordt voorgesteld drie bestuursleden op voordracht van B. en W. te benoemen en drie op voordracht van het bestuur der Vereniging De Ruy terschool. Nieuwe motor voor wals kost 3700. De motor van de wals, die de gemeente in gebruik heeft, is defect en niet meer te herstellen. B. en W. vinden het beter een nieuwe motor aan te schaffen dan in voorkomende gevallen een wals te hu ren. Zo'n motor kost f 3700, Speelweide achter nieuwe r.k, school. Het ligt in de bedoeling achter de nieuwe r.k. schooi aan de Adriaen Coor- telaan een speelweide aan te leggen, die niet alleen dienst zal doen voor het ge val van gymnastiekonderwijs aan de leerlingen der diverse scholen, maar ook als speelplaats voor de kinderen uit deze stadswijk. De kosten worden op f 2100. geraamd, tot welk bedrag een crediet wordt gevraagd. Voorts zullen naast de school t.z.t. schooltuintjes worden aange legd. controle en één keer per jaar werden de boekjes der rekeninghouders gecon troleerd. Tenslotte was er één maal 's jaars inspectie door de Centrale Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven. De kassier heeft kans gezien deze contro les te doorkruisen. Na de inspectie door de Centrale Bank werden aan de rekeninghouders contrólebiljetten toe gezonden. Vaak klopten die niet met hun eigen gegevens. Zij gingen dan naar R. toe om inlichtingen. Deze had altijd een antwoord klaar en beloofde te zorgen, dat het in orde kwam. HIJ ONDERTEKENDE ZELF. Soms vroeg hij zo'n biljet aan de cliënt, al dan niet door deze onderte kend. In het eerste geval stuurde hij het biljet naar Eindhoven, in het twee de geval ondertekende hij zelf met de naam van de cliënt of stopte het biljet in de kachel. Het gebeurde ook wel, dat cliënten helemaal geen controle- biljet kregen. R. bleek in de gelegen heid te zijn deze bij de post te onder scheppen. De knoeierijen waren veelzijdig: de éne keer boekte hij in zijn administra tie geen stortingen, een andere maal geen opnamen of noteerde hij stortin gen, die helemaal niet verricht waren, terwijl hij ook (om „uit te komen") met de data der boekingen marchan deerde. Al deze manipulaties zijn tenslotte aan het licht gekomen, doordat één der rekeninghouders, de als getuige optre dende landbouwer J. C. van 't West einde uit 's-Heer Abtskerke, argwaan kreeg. R. was in October 1953 bij hem gekomen om te vragen, of hij al een eontrólebiljet had ontvangen. Dit was nog niet het geval, maar dezelfde dag kwam het en toen bleek, dat hij niet een .debetsaldo van f 1800.maar van f 18.000.zou hebben. Hij had R. zijn biljet ongetekend meegegeven, maar MIDDELBURG, 25 Mei. Als de ruad daarmee accoord gaat, zullen de gastarieven met i ngang van de meteropname over de maanden Juli Augustus a.s. een wijziging ondergaan. Het nieuwe tarief ziet er als volgt uit: vastrecht voor alle gewone ver bruikers f 4.80 per jaar, 1 tot en met 20 kub. m. per maand 34 cent per kub. m„ 21 tot en met 50 kub. m. per maand 20 cent per kub. m. en boven 50 kub. m. per maand 19 cent per kub. m. Voor muntgasverbruikers gel den dezelfde prijzen en een vastrecht van f 6.per jaar. Een voordeel van dit tarief is, aldus B. en W. aan de raad, dat iedere verbruiker automa tisch de gunstigste gasprijs in reke ning wordt gebracht en niet, zoals bü het oude tarief, bij wijziging van het verbruik herindeling in een andere vastrechtklasse nodig is. Bij een ge- lij'. over het jaar verdeeld verbruik zullen de kosten voor de kleine ver bruikers practisch dezelfde blijven, terwijl voor de grotere verbruikers het nieuwe tarief een voordeel op direct een briefje naar Eindhoven ge schreven. Daar werd ook het biljet, door R. ondertekend met de naam van de landbouwer, ontvangen. WAAR HET GELD BLEEF. De kassier bleek het geld, dat hij met zijn knoeierijen zich toeëigende, voor 2% tot 3 ton in boerderijen te hebben gestoken. Eerst trad hij op als bemiddelaar, maar later handelde hij (vooral met bedrijven in Groningen) Zelfstandig. Bovendien leende hij rond 1 ton aan landbouwers. Hij had ook grote bedragen aan be lasting betaald. In het begin vulde hij normaal zijn aangiftebiljetten in, maar toen zijn aanslag hoger was dan hij verwachtte, reclameerde hij niet. In het vervolg vulde hij geen biljet meer in, maar betaalde de steeds hogere ambtshalve aanslagen, omdat -hij be vreesd was voor onderzoek. Ter zitting bleek, dat er nog een te kort is (na de verkoop der boerderijen, de aflossing der leningen en na resti tutie van het teveel betaalde bedrag aan belasting) van rond lVz ton. De rekeninghouders zullen echter niets te kort komen, aangezien de bank voor 1 ton verzekerd was tegen schade door fraude en er bovendien nog een bank- reserve is. VERHOOR. Mr P. van Empel, de president, zei tegen R„ dat alles zou zijn goed ge gaan, als hij zich maar bij zijn kas siersschap had gehouden. R. verklaar de, dat hij pas met zijn knoeierijen was begonnen, toen de belastingen hem in een hoek drongen, maar de president was van oordeel, dat de belasting dienst zich pas met hem ging bemoei en, toen men ging vermoeden, dat er iets niet klopte. De boekjes der cliën ten werden steeds goed ingevuld, maar de boekingen werden niet of onjuist verricht. Nadat als getuige waren ge hoord de heren G. A. van der Wijst, inspecteur der Centrale Bank (die verklaarde, dat R. er op den duur zelf niet meer uit kon), en J. Boonman te Lewedorp, die de chèque van f2000. tekende, hield mr Andreae zijn requi sitoir. REQUISITOIR. Mr Andreae was van oordeel, dat gebrek aan controle niet het belang rijkste argument was. R. maakte n.l. de controle practisch onmogelijk. Hij misbruikte het grote vertrouwen, dat hij bezat. De Officier vatte het onder scheppen van de post bijzonder ern stig op. De verdachte leende gelden (vaak zonder schuldbekentenissen), omdat hij (volgens het psychiatrische rap port) groot wilde doen en de grote meneer wilde uithangen: R. wilde de Gemeentelijke indeling nieuwe polder in het Sloe 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag goedgekeurd het wetsontwerp nopens gemeentelijke indeling van een nieu we polder in het Sloe. Voorgesteld wordt het tengevolge van de bedijking levert, stijgend bij toename van hun I van een gedeelte van het Zuid-Sloe jaarverbruik. Indien het tarief wordt gewonnen gebied, de Quarlespolder, ingevoerd mag voor 1955 op een klein I bij de gemeente 's-Heer Arendskerke batig saldo worden gerekend. 1 te voegen. Burgerl. Stand. Geboren: Jacobus N. M., z.v. C. M. Clarijs en V. van Eekelen; Jacoba C„ d.v. P. Sturm en C. Dekker; Mariana B. S., d, v. N. Thenu en C. E. Karelse; Johanna W., d.v. J. Allewijn en N. C. van der Plank. Ondertrouwd: F. Raadman, 30 j. te Hil versum en M. A. Pluijmers, 22 j. Gehuwd: J. A. Burger, 31 j. en Chr. v. d. Berg, 32 j.; H. Hendrikse, 33 j. en M. G. van Meel, 23 j. Overleden: A. Labruijère, 86 j., geh. m. S. A. Overduin; C. A. Meijers, 74 j., geh. m. P. J. de Pagter; D. Slot, 70 j., geh. m. N. Kristalijn; D. Nederhand, 44 j., geh. m. A. Markusse; P. C. Homburg, 71 j., geh. m. J. C. Baljé. „Spaar je geld en je leven" sluit Vrijdagmiddag De tentoonstelling van de tekenin gen van de wedstrijd „Spaar je geld en je leven" in het Kunstmuseum is reeds door tal van leerlingen van la gere en middelbare scholen en gymna sium bezocht. Het bezoek van vol wassenen is tot dusver nog slechts ge ring geweest. Morgen, Hemelvaarts dag, is de tentoonstelling gesloten. Vrijdagmiddag is zij voor het laatst geopend van 1417 uur. „Opmars der techniek" Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der fa Louisse werd voor ge nodigden in het Schuttershof een de monstratie gegeven door General Mo tors onder de titel „Opmars der tech niek". Deze demonstratie, die op zeer aantrekkelijke wijze de resultaten van wetenschappelijk onderzoek voor de praktijk aantoonde, viel zeer in de smaak en de proeven, die op het to neel genomen werden, overtuigden de aanwezigen niet alleen van het nut van een dergelijk onderzoek, maar ook van de grote vooruitgang in de wereld der techniek. Middelburgse Zangschool gaf openbare les Als de (vele) leerlingen van de Middelburgse Zangschool troetel kind van de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" voor het voet licht treden ter gelegenheid van hun jaarlijkse uitvoering, dan wordt het steeds een goede avond. De heer en mevrouw Kuiler-Puijpe hadden ook Dinsdagavond in de Concert- en Ge hoorzaal weer alle eer van hun in het afgelopen jaar gegeven zanglessen, toen de jeugd met plezier en geest drift haar prestaties tijdens de open bare les aan het publiek liet horen. 'tWas een programma in de stijl van het kind. Alle drie klassen werkten mee. Voor de pauze werden er enkele liederen gezongen (en de kinderen zongen goed), terwijl ook de blokflui ten zich lieten horen. Na de pauze volgde de uitvoering van „Een winter dag", een cantate voor kinderkoor, solo en piano, op woorden van Kath. Leopold en muziek van Kor Kuiler. De avond werd besloten met de uit voering van „Die winter is ver- ganghen", voor kinderkoor, orkest en blokfluiten, in de bewerking van Jan Kuiler. Dat de vele ouders en andere belangstellenden het gebodene met 'n hartelijk applaus waardeerden, be hoeft eigenlijk niet eens speciaal te worden gezegd. Bij beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat is de heer W. A. L. G. M. Jeurgens te Middelburg met In gang van 1 Mei j.l. benoemd tot inspec teur in algemene dienst der P.T.T. Goes Benoeming. Onze oud-stadgenoot, dr M .A. J. Ver- wer, thans dierenarts te Arnhem is be noemd tot hoofdambtenaar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Raadsvergadering op 1 Juni a.s. Dinsdagavond 1 Juni a.s. zal de ge meenteraad in openbare zitting bijeen komen. Aan de orde komen o.m. de vol gende voorstellen: benoeming van de heer L. M. A. Nijssen tot tijdelijk leraar aan het lyceum; verlening van subsidie voor restauratie der kleine kerk; voorstel tot het aanvaarden van een gedenkplaat idem van een bank van de adoptie-ge meente Hatfield en mededelingen inzake toekenning ere-penning der stad. Knaapje onder rijdende vrachtauto Maandagavond is het driejarige zoon tje van de familie A. Bout op de Een- drachtsweg onder de rijdende vrachtauto van de firma H. Wassink en Zn uit Til burg terecht gekomen. Na geneeskundig onderzoek is het ventje met kwetsuren aan het been overgebracht naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom. boeren van zich afhankelijk maken. In drie jaar tijds heeft hij 30 mille uit gegeven aan transacties met allerlei auto's. Hij maakte vele reizen naar Groningen. Vaak nam hij een chauf feur mee. VERDEDIGING. Mr W. F. P. Kurtz was van mening, dat niemand kan zeggen wat R. heeft bezield. Het geval is en blijft irratio neel. Deze man, met 6 jaar lagere schoo) en zonder enige administratieve scholing, bracht het tot een functie, waarin hij door zijn capaciteiten ge zien was en het vertrouwen had. De Centrale Bank liet meer aan hem over dan gewenst was. Het begon op het moment, toen hij geld uit de kas nam om belasting te betalen. Het is onbe grijpelijk, dat de Rijksaccountantdienst geen onderzoek heeft ingesteld en dat de belastingdienst maar domweg aan slagen bleef sturen. Het enige aanne melijke motief voor 's mans handel wijze is, dat hij tot het uiterste de be langen der rekeninghouders heeft wil len dienen. R. werd slachtoffer van zijn grote hulpvaardigheid en van een verkeerd opgevat plichtsbesef. Wat de controle betreft: het bestuur deed al hetgeen nodig was, maar vaak waren er 200 hoekjes niet ter controle aanwezig. In Eindhoven wist men dat, maar men liet de zaak op haar beloop. Moreel komt een deel der verantwoor delijkheid daarom neer op deze Cen trale Bank. Het nog te overbruggen tekort van rond f 69.000 kan naar het oordeel van mr Kurtz gevonden worden bij een verstandige realisering van de onroe rende goederen. Hij vroeg tenslotte voor R., die „de eenvoudige man" is gebleven, een milde straf. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 2 Juni a.s. Ingezonden Mededeling (adv.) Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Drie-eilandenplan en lozing van afvalwater MIDDELBURG, 25 Mei. Bij het uitvoeren van het Drie-eilandenplan zullen ook voorzieningen getroffen moeten worden voor de afvoer van het afvalwater van Middelburg, het geen momenteel nog altijd door een open leiding en via sluizen bij Veere geschiedt. B. en W. hebben de raad medegedeeld, dat hoewel de uit voering van het plan zeker niet vóór 1959 gereed zal zijn zij het gewenst achten reeds nu een onderzoek te laten instellen door de dienst van ge meentewerken naar de meest ge schikte wijze van aanpassing van de vuilwaterafvoer aan de afsluiting van Veersegat en Zandkreek. Daarom wordt voorgesteld ten laste van de kapitaaldienst der begroting voor 1954 een crediet van f 10.000.te verle nen. De regeling der afschrijving wil len zij uitstellen tot meer bekend is over de subsidiëring der werkzaam heden. Een in voorbereiding zijnde wet op het zuiveren van afvalwater zal subsidiebepalingen inhouden. Bo vendien moet de wijziging van de af voer worden beschouwd als een nood zakelijke consequentie van de uitvoe ring van het Drie-eilandenplan. WAARDE, 25 Mei. In de gister avond gehouden raadsvergadering werd een uitvoerige bespreking gewijd aan het uitbreidingsplan. De reeds door de gemeente aangekochte 5 ha bouw land van het B.A. zal in ruil voor grond in het uitbreidingsplan worden over gedragen aan de Herverkaveling. Te vens zal bij het B.A. getracht worden nog 1.80 ha te kopen. Aan de Kerkweg zullen, beginnende bij de woning van de heer P. M.'Kopmels, middenstands woningen worden gebouwd. Voor de te bouwen herbouwplicht-woningen zal op voorstel van B. en W. de rege ling volgens de woningwetbouw wor den aangehouden. Voor acht woningen zal een crediet worden aangevraagd van f 100.000. Besloten werd in de Achterweg 400 meter nieuwe riolering aan te leggen in verband met het dempen van da bestaande watergang. Aan de Nederl. Heide Mij zal opdracht worden gege ven een begroting op te maken voor de aanleg van een sportveld. Rondom het park zal inplaats van een heg een muurtje worden aange bracht. Wat betreft de beplanting zal men zich laten voorlichten. Het verkeersprobleem hoek Kerk wegDorpsstraat zal worden opgelost door het plaatsen van een stopverbod bij het park en het aanbrengen van een flikkerlicht in de Kerkweg. De heer Waterman (Vrije Lijst) in formeerde naar de mogelijkheid om het een en ander bij ,4e dragen voor de vernieuwing van het kerkgebouw der Geref. Gemeente. B. en W. zullen dit nader bekijken. Tenslotte deelde wethouder van Fraassen mede, dat èr een lijkwagen is aangekocht alsmede dekkleden voor de paarden.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2