BESTAND IN INDO-CHINA THANS IN HET VERSCHIET L-VAnöA&qJ TREIN RAMDE BUS: VIER DODEN TWEEDE GEREF. KERK TE GOES ZAL f160.000.- KOSTEN Militaire stoet van enkele kilometers lang SCI PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Er is weer hoop in Genève Vertegenwoordiger van India bij de Ver. Naties speelt bemiddelaar achter de schermen Toch debat over Indo-China Wapens voor landen in Zuid-Amerika Slotvergadering R. T. C. op 3 Juni Ontzettend ongeluk op onbewaakte overweg in Friesland Onderscheiding voor Genevieve r (van buiten een blokkendoos, van binnen heel practisch) Tweede Chr. Nationale School op het overblijvende perceel grond DItgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2792 Abonnementsprijs ƒ0A"t per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 26 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuid erna, Goes. zullen duizenden jongeren in het gehele land zich opmaken om morgen op Hemelvaartsdag hun Bondsdagen te houden. Het C.J.M.V. komt in En schedé bijeen, de Herv. jonge ren op G.G. in Utrecht, de Geref. Jongelingsbond in Am sterdam, terwijl ook de Vrij gemaakte Jongeren de hoofdstad voor hun toogdag hebben uil gekozen. GENEVE, 25 Mei. Op de zes geheime vergaderingen over Indo- China heeft men vandaag plotseling de procedurekwesties losgelaten om in een betere atmosfeer dan gewoonlijk te beginnen met een be spreking van een staken van de strijd in Indo-China, aldus werd van avond in conferentiekringen vernomen. Het staken van de strijd in de drie Indochinese staten is het eerste van de zeven beginselen voor een bestand, die door Oost en West als basis voor een debat naar voren zijn gebracht. Naar verluidt, zou Eden daarin weer een belangrijke rol hebben gespeeld, want hij zou nieuwe en belangrijke voorstellen ingediend hebben. Teneinde deze voorstellen te bestuderen zal de conferentie een dag worden onderbroken en Donderdag worden voortgezet. Naar verluidt heeft minister Eden voorgesteld, dat vertegenwoordigers van de beide oppercommando's in Indo-China naar Genève zouden ko men ter bespreking van .een staken van het vuren en hergroepering der strijdkrachten. Zij zouden dan optre den als adviseurs. De minister van Buitenlandse Zaken van de Vietminh stelde voor de twee groepen strijdkrachten in twee zones te hergroeperen, doch hij zei er niet b\ of dit voorstel van toepassing was op alle drie de verbonden staten, Laos, Cambodja en Vietnam. BEMIDDELING? Hoewel niet als officiële afgevaar digde in Genève, speelt de vertegen woordiger v». India bij de Ver. Naties, Menon, ongetwijfeld de rol van be middelaar, ondanks het feit, dat hij dit ontkent. Hij doet zijn uiterste best om de partijen bij elkaar te brengen door besprekingen achter de scher men met de delegatieleiders. Hij schijnt naar een compromis te zoe ken in de gees van de voorstellen, waarover de ministers-presidenten Franse Nationale vergadering beslist: PARIJS, 25 Mei. Tegen de wens van de Franse regering in heeft de Nationale Vergadering besloten om volgende week Dinsdag en Woensdag een volledig debat over Indo-China 1 houden. Tevoren had de vergadering met 385 tegen 231 stemmen een voorstel der regering om de kwestie van de datum van het debat tot Dinsdag a.s. open te laten, verworpen. De socialistische afgevaardigde en oud-minister van Oorlog Le Jeune, die de campagne voor een spoedige behandeling van de Indochinese kwes tie leidde, verklaarde dat de houding van minister Bidault te Genève „wel eens niet zou kunnen overeenkomen met de hoop van de vergadering". Hij verzocht de regering ook uit te leggen, hoe zy van plan is de veilig heid van de Franse expeditionnaire macht in Indo-China ter sterkte van 200.000 man te verzekeren. „Verkla ringen zjjn noodzakelijk, omdat de situatie met het verstrijken van de dagen kan verergeren, aldus Le Jeune. Het kabinet-Laniel, dat.de jongste vertrouwensstemming met 'n meer derheid van slechts twee stemmen overleefde, 1 an een stormachtig de bat tegemoet zien, tenzij te Genève tegen die tijd enige wezenlijke voortgang in de richting van een bestand wordt gemaakt. van de vijf Aziatische landen, die te Colombo hebben vergaderd, overeen stemming bereikten. De Colombo-voorstellen voorza gen in een beroep op de strijdende partijen onderhandelingen te ope nen om tot een onmiddellijk ingaand staken van het vuren te komen en een beroep op Groot-Brittannië, de V.S., de Sowjet-Unie en communis tisch China om een regeling te waarborgen door in te stemmen met maatregelen, die er op gericht zijn een hernieuwd uitbreken der vijandelijkheden te voorkomen. Zendingen door de Ver. Staten WASHINGTON, 24 Mei. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft meegedeeld, dat de V.S. thans militaire uitrusting (uitsluitend liehte wapens voor gebruik door de infanterie) naar de Zuid-Amerikaanse staten Nica- raqua en Honduras zenden. Een en ander zou geschieden overeen komstig de bepalingen der overeenkom sten tot wederzijdse hulpverlening, die de V.S. kortgeleden met beide landen hebben gesloten. Honduras ligt ten Oosten en Nica- raqua ten Zuiden van Guatemala, dat een zeer linkse regering heeft. Kort geleden is een scheepslading wapens, afkomstig uit communistische landen in een Guatemalaanse haven gelost. Laatste bezwaren reeds weggenomen 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. Op Donderdagmiddag 3 Juni a.s. zal in het gebouw van de Eerste Kamer de slotvergadering gehouden worden van de R.T.C. met de West, zo is van daag aan het eind van de plenaire vergadering bekend gemaakt. Volgens het communiqué, dat is uitgegeven, zijn de bezwaren, die nog tegen de formulering van enkele arti kelen bestonder, voor zover dit moge lijk was, weggenomen. O.m. is art. 1 door de Nederlandse delegatie enigs zins gewijzigd. (In dit artikel wordt over de troonopvolging gesproken.) "oorts is enige wijziging gebracht in hetgeen wordt gezegd over de po sitie van de procureur-generaal, die aan het hoofd van de politie komt te staan. Zowel van de zijde der Surinaamse delegatie als door de afgevaardigden der Antillen is waardering uitgespro ken voor de tegemoetkomende hou ding, die de Nederlandse delegatie heeft aangenomen, waar het ging om die punten, waarover men het nog niet geheel eens was. Zij waren op weg naar een bruiloft in Blija BUITENPOST, 25 Mei. Op een onbewaakte overweg tussen Buitenpost en Zwaagwesteinde, aan de spoorlijn Groningen—Leeuwar den, is vanmiddag even voor twee uur een autobus met bruilofts- gangers door een Dieseltrein gegrepen en totaal vernield. De gevolgen waren catastrofaal: drie inzittenden werden op slag gedood, vier wer den ernstig gewond, van wie er één inmiddels is overleden en 12 per sonen moesten met verwondingen in ziekenhuizen te Leeuwarden en Groningen worden opgenomen. Voorts waren er nog enkele lichtgewonden, die in woningen in het gehucht Zandbulten, waar het ongeluk gebeurde, zijn opgenomen- Hoe het mogelijk was, dat bij goed zicht, de chauffeur van de door de bruiloftsgangers gehuurde bus, de trein niet heeft opgemerkt, is een volslagen raadsel. De bus, die op weg was naar Blija, werd in de flank gegrepen en over een afstand van ongeveer 60 m. mee gesleurd. De bestuurder van de trein kwam met de schrik vrij, terwijl ook geen enkele treinreiziger verwondin gen opliep. Het treinverkeer was tot kwart voor vijf gestremd. Ook de buschauffeur kwam met de schrik vrij. Van de zijde der Spoorwegen is over dit ongeluk meegedeeld, dat de bus kort voor de overweg heeft gestopt om passagiers op te nemen en daarna weer optrok. De bus reed in de richting Noord-Zuid, zodat het onmogelijk is, dat de chauffeur door de zon werd verblind. De trein bestuurder, die het gevaar zag aan komen, heeft uit alle macht geremd, doch kon een botsing onmogelijk voorkomen. Het uitzicht op de over weg was volgens N.S. zeer goed. DE SLACHTOFFERS. Bij het ongeluk zijn een groot aan tal families betrokken. Op slag ge dood werden mevr. H. Meetsma-de Haan, wier man verwondingen opliep, mevr. T. de Haan-Haima, wier echt genoot licht gewond werd en mej. A. de Haan. In het ziekenhuis overleed vanavond de heer R. IJtsma, wiens vrouw, mevr. IJtsma-de Haan, ernstig werd gewond. Gewond in een ziekenhuis liggen voorts nog: A. de Haan, mevr. Ham- stra-de Haan, de heer de Haan, H. de Haan, mej. M. Broersma (zwaar ge wond), mevr. Veenstra, de heer G. Poortinga, mevr. Poortinga en mej. W. Poortinga, mej. Vonk, mej. Laan stra en mej. Kempenaar. Florence Nightingale medaille toegekend OSLO, 25 Mei. De raad van gou verneurs van het Rode Kruis, die in Oslo vergadert, heeft eenstemmig 'n resolutie aangenomen, waarin Gene vieve de Galard Terraube, de ver pleegster van de Franse luchtmacht, die uit Dien Bien Phoe naar Hanoi is teruggekeerd, wordt voorgedragen voor de Florence Nightingale-medaille. De verpleegster, die thans in Ha noi verblijft en over enkele dagen naar Parijs terugkeert, heeft een aanbod van 100.000 dollar om een verhaal over haar belevenissen te schrijven, van de hand gewezen. „Ik zal er nog eens over denken, als ik in Parijs terug ben", was haar commentaar. Ze was zo vermagerd, dat zij de overigens goedmoedige bijnaam „tandenstoker" had ge kregen. =T\ EEN MAQUETTE van de even tueel te bouwen kerk, die dan zal verrijzen op de splitsing van de Bergweg en de Van Melle- straat (het linker gebouw is de in aanbouw zijnde flat, de reeds bewoonde flat is op de foto niet zichtbaar). De ingang is gepro jecteerd in de Van Mellestraat. Op de maquette siert een kleine toren het gebouw, de mogelijk heid bestaat ook dat er een klokkestoel op gebouwd zal worden. Plannen werden voorgelegd GOES, 25 Mei. In een drukbezochte, geanimeerde gemeente vergadering hebben de leden van de Geref. Kerk van Goes vanavond kennis kunnen nemen van de plannen die zijn opgesteld voor de bouw van een tweede kerk, annex vergaderlokalen en zijn zij in de ge legenheid gesteld over deze plannen van gedachten te wisselen. Uiter aard is nog geen beslissing genomen. Eerst zal een nog nader in te stellen commissie aan het werk gaan om te zien of de gemeente bereid is de nodige financiële steun aan het bouwplan te verlenen. Pas daarna zal men tot een definitieve beslissing kunnen komen. Toch is er één belangrijk besluit gevallen: een gedeelte van de grond die reeds onbelast eigendom is van de Kerk, zal verkocht worden ten behoeve van de bouw van de tweede Christelijk Nationale school, die thans nog is ondergebracht in de R.K. school. Daardoor zal het niet mogelijk zijn een pastorie of 'n kosterswoning op het terrein te doen verrijzen in het con tract worden echter dusdanige voorwaarden opgenomen, dat hierin redelijk kan worden voorzien. De kerk zelf is niet ten onrechte J. J. van Antwerpen, gaf de Commis- getypeerd als een blokkendoos gezien de opdracht die de Commis sie van Beheer had te vervullen kon dit ook moeilijk anders. Die op dracht was n.l. om binnen het raam van de financiële draagkracht der gemeente een tweede-preekgelegen- heid mét vergaderlokalen te doen verrijzen. Het uiterlijk van het kerkgebouw ziet men op de foto van de maquette, hoe het er van binnen uit zal (kun nen) zien, vertelde de heer J. Oranje (niet als directeur van Gemeentewer ken maar als kerklid!). Het hoge ge deelte is de e'genlijke kerk, waarin 350 zitplaatsen zijn geprojecteerd. Dit hoofdgedeelte k: n dusdanig uitgebreid worden dat het plaats zal bieden aan 600 kerkbezoekers. Aan de Westelijke zijde is hiervoor n.l. nog de nodige grond beschikbaar. De lage gedeelten zfj i twee vergaderzalen, een ruime hall en twee kleinere kamers. Deze vergaderzalen kunnen indien nodig bij de keikruimte getrokken worden: het Oostelijke lokaal biedt dan plaats aan 85 mensen, het Zuidelijke aan 120 mensen. Als deze zalen als vergaderruimte worden gebruikt kunnen ze naar be lieven in kleinere ruimten gesplitst worden door verplaatsbare wanden, di bovendien behoorlijk geluiddem pend zijn. NOG MEER MOGELIJKHEDEN. Om de gemeente keuze te geven heeft men ditzelfde plan ook opge zet met een kleine uitbreiding. Noor delijk van het gebouw is dan nog een vergaderlokaal geprojecteerd. Bij monde van haar voorzitter, de heer De parade van 25 Juni te Middelburg ***më&ÊsÊ MIDDELBURG, 25 Mei. De pa rade, die op Vrijdag 25 Juni in de Zeeuwse hoofdstad wordt gehouden, wordt er één van een omvang, zoals in Zeeland niet vaak aanschouwd Is. Het wordt bovendien een fleurig ge heel, want een groot aantal der deel nemende onderdelen zal in ceremo ni:el tenue zijn gestoken en zoiets is niet vaak in onze provincie te be wonderen. Koningin Juliana zal de parade afnemen vanaf een podium, dat aan de Oostzijde van de Markt wordt opgetrokken. Het schouwspel van de defilerende troepen wordt voorafgegaan door een demonstratie n twee squadrons straaljagers der Luchtmacht. De stoet van militairen ter leng te van enkele kilometers zal wor den opgesteld langs de Dam Zuidzijde en verder op de Rouaanse Kaai. De kop komt ter hoogte van het Griffie gebouw op de Dam. De Mariniers- :rnel zal het défilé openen. Daarach ter volgt een compagnie mariniers en een compagnie matrozen uit Vlissin gen. Daarop sluit aan de Kon. Mili taire Kapel, in ceremonieel tenue. Vervolgens komen de garderegimen ten, eveneens in ceremonieel tenue: een compagnie van de Grenadiers, 100 man Jagers en 100 man Fuseliers. Achter hen komen 500 man van de le C.O.A.K., het Middelburgse garnizoen. De ook weer in ceremonieel tenue gestoken Luchtmachtkapel zorgt voor afwisseling en vormt de inleiding tot een afvaardiging van de KLu, n.l. een bataljon grondtroepen. Van de Dam trekt de stoet door de Korte en de Lange Delft naar de Markt. Nadat de Koningin de parade heeft afgenomen, maken de onder delen een mars door de stad via de volgende route: Markt, Lange Noord straat, Korte Noordstraat, Heren gracht, Seisbinnenbrug, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt Westzijde, Markt Zuidzijde, Nieuwe Burg, Groen markt, Korte Burg, Balans, Wage- naarstraat, Hofplein, Korte Noord straat, Berghuyskazerne, waar de stoet zal worden ontbonden. In enkele regels melden wij nog DAT de plannen van de Middenstandscentrale te Vlissingen voor een étalage wedstrijd, koopweken en 'n braderie, die de vreemdelin gen naar deze stad moeten trekken en die gedeeltelijk zouden aansluiten bij de festiviteiten van Nieuw Walcheren door te weinig deelname van de winkeliers komen te vervallen. DAT uit het politierap port te Vlissingen blijkt, dat de 14-jarige wielrijder H. op de hoek Groenewoud- Vier Windenplein, in aan-, rijding is gekomen met een vrachtauto, waardoor hij lichte verwondingen opliep en zijn rijwiel werd bescha digd. DAT een 10-jarig meisje H. uit de Walstraat te Vlis singen door een fietser werd aangereden met het gevolg, dat ze Isaar beentje brak. Het meisje werd naar het St. Josephziekenhuis over gebracht. DAT de voor vanavond aangekondigde wedstrijd tussen Marathon en Vlissin gen, tijdens welke in de eerste helft zou worden ge handbald en in de tweede gevoetbald, niet door gaat. De K.N.V.B. heeft namelijk haar toestemming voor deze wedstrijd geweigerd, omdat Marathon (een handbalver.) niet bij de K.N.V.B. is aan gesloten. DAT, naar we gisteren /ernamen, de M.A.C. „Schel- degouwen" thans ook de of ficiële inschrijvingen van de drie grootste Nederlandse cracks, Rietman, Baudoin en Clijnck, voor de motor cross heeft ontvangen. Men kan dus morgen op het Vlissingse industrieterrein verzekerd zyn van een spannende wedstrijd. DAT de bekende fotograaf cineast Alex Roosdorp gis teravond te Veere op uitno diging van de burgemees ter, jhr I. F. den Beer Por- tugael, enkele prachtige kleurenfilms van Nederland voor leden en genodigden van de herensociëteit „Bel vedère" heeft vertoond. Vooral de schitterende films van Veere viel bij de aan wezigen in de smaak. DAT te Ellewoutsdijk 45 gereedschappakketten zijn uitgereikt aan getroffen landbouwers, geschonken door het Canadese Rode Kruis. Het eerste pakket werd door de wnd. burge meester, de heer J. Oele, uitgereikt aan de heer S. Schipper. sie van Beheer echter als haar mening dat dit plan niet dient te worden uitgevoerd gezien de hoge kosten. Bovendien meent men dat men met het eenvoudiger plan voldoende lo kaliteiten heeft voor al het Geref. werk, als tenminste het nodige over leg wordt gepleegd. Met de besturen der verenigingen zal nog nader over leg over dit alles worden gepleegd, zodat de gemeente zich op een vol gende vergadering een gefundeerd oordeel kan vormen. DE FINANCIERING. Met de bouw is een bedrag gemoeid van f160.000 (voor het grotere plan omstreeks f25.000 meer). Hieronder is dan alles begrepen, dus ook de kosten van meubilering, de aanschaf van een eenvoudig orgel, de verlich ting en de verwarming en alle an dere aankleding. Aangezien het bouwfonds, behal ve over de grond en over de op brengst van het te verkopen stuk grond, slechts over f4000.be schikt, zijn de jaarlijkse exploitatie kosten aan de hoge kant: ze zijn geraamd op f 14.000, waaronder een aflossing van schuld van slechts f 2500.jaarlijks begrepen is. Om dit niet geringe bedrag te kunnen opbrengen zijn de gedachten in da eerste plaats uitgegaan naar rente loze geldleningen. Men wil obliga ties uitgeven van f 10.af te los sen in maximaal 10 jaar. Daarnaast wil men komen tot op voering van de wekelijkse bouwfonds collecte en wil men een jeugdactie organiseren, waarbij van alle ge meenteleden nog eens minimaal een kwartje per maand zal worden ge vraagd. Over dit alles is in deze vergade ring weinig gesproken, aangezien men eerst wil zien welke resultaten de in te stellen commissie zal boeken in de komende periode. Wel is mee gedeeld dat men het gebouw in uiter lijk 35 jaar lastenvrij wil hebben. TOEKOMSTPLANNEN. Enkele malen viel in de vergade ring het woord „kerksplitsing". Dr C. Stam, die de vergadering presideerde, deelde hierover mede, dat het niet in de bedoeling ligt tot splitsing over te gaan. De gehele Geref. Kerk van Goes zal door één kerkeraad overkoepeld blijven; waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de smalle kerkeraad in twee wijken zal worden gesplitst. Daar geen nieuwe pastorie zal wor den gebouwd, zal men mogelijk in de toekomst overgaan tot het huren van een geschikte woning, die bin nen een straal van omstreeks 200 m. van de kerk zal moeten zijn gelegen. Ook een kosterswoning zal men hu ren; deze zal gelegen moeten zijn binnen een straal van maximaal 1000 m. Bij de verkoop van de grond voor de schoolbouw zijn deze punten aan de gemeente Goes als voorwaarde ge steld. Bovendien zijn aan deze ver koop nog enkele andere voorwaarden van minder belang verbonden. Mocht het gebouw in een nog verder verwijderde toekomst weer te klein blijken (wat bezien in het licht van de thans bestaande uit breidingsplannen niet te verwach ten is) dan zal men tot de bouw van een derde kerk moeten over gaan. Algemeen is men thans n.l. van oordeel,dat een kerkgebouw niet veel groter moet zyn dan 600 zitplaatsen. „Maar, zo zei Dr Stam, dat is pas weer een zorg voor een volgende generatie1" DE BILT ZEGT: Opnieuw warmer DE BILT, 25 Mei. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot' matige wind uit Zuidelijke richtingen. Opnieuw warmer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.30 u., onder 20.45 u. Maan op 1.45 u,, onder 14.48 u. Hoogwater Donderdag 27 Mei: Vlissingen: 9.15 u. 1.60 m., 21.36 u. 1.47 m. Terneuzen: 9.39 u. 1.81 m., 22.04 u. 1.69 m. Wemeldinge: 10.35 u. 1.55 m., 23.02 u. 1.32 m. Zievikiee: 10.19 u. 1.38 m., 22.41 u. U4 m

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1