„KONING DER INSTRUMENTEN" HET BONDSCONCOURS L&nqs zuiö-BeveL&nös qRoene öReven ov€R qRint- en ASfèitweqen... Middelburgs orgel verdient weer de erenaam Beschouwing bij de ingebruikname van het j gerestaureerde orgel in de Nieuwe Kerk te Middelburg j van de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland r Zilveren jubileum „Het Zonnehuis" Voormalig verzet houdt vast aan de 5e Mei Nieuw „H*AX»"-schip zal „Kinderdijk" heten Ylaaio- D de ftieUtacht! (Uengl oni &H*iag 25 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 In de lange rij van instrumenten neemt het orgel een zeer voorname: plaats in. Immers, wat zijn omvang aangaat, zijn mogelijkheden, zijn klankschakeringen, wordt het door geen enkel instrument geëvenaard. Waar practisch alle instrumenten een eigen timbre, een eigen klank kleur hebben waarvan niet kan worden afgeweken, bezit het orgel een rijkdom van klankkleuren, die vaak aan het ongelofelijke grenst. Ter wijl de meeste instrumenten een vrij geringe materiaalbehoefte hebben bij het vervaardigen, heeft het orgel een indrukwekkende hoeveelheid bouwstoffen nodig, vooral metalen en hout. Waar de meeste instrumenten in bijna iedere ruimte gebruikt kunnen worden, moet het orgel een grote ruimte hebben en is het aan een vaste plaats gebonden. En hierin komt tegelijkertijd ook de voornaamste taak van het orgel naar voren: de begeleiding van de gemeentezang in de kerkdienst, waarvoor het meer dan enig instrument geschikt is, en waardoor het een voorname functie vervult in de Liturgie. Door him hechte bouw en deugdelij ke samenstelling hebben vele orgels de eeuwen verduurd, waardoor we ge lukkig ook in Nederland nog steeds in het bezit zijn van een aantal kostbare monumenten uit de 17e, 18e en 19e eeuw. Veranderd met de tijden En nu is het merkwaardige, dat juist door die oude orgels bewezen wordt, dat meer dan enig ander in strument het orgel onderhevig is ge weest aan cultuur-schommelingen, of, zo men wil: aan geestelijke stro mingen. Want evenals Renaissance, Roman tiek, Moderne Zakelijkheid hun stem pel hebben gezet op literatuur, schil derkunst, bouwkunst e.d., zo hebben ze dat ook gedaan in de orgelbouw kunst. Daarom spreekt men dan ook van Barok-, Romantische- en Moderne or gelbouw. En hiermee zijn we tegelijk midden in de geschiedenis geplaatst van het nieuwe orgel in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Want dit orgel is een voortbrengsel van de moderne orgel bouw, met al de voordelen daaraan veroonden. Velen zullen zich mis schien afvragen, of dit nu werkelijk wel zo is en of het orgel alleen maar niet is een weliswaar fraai, maar duur instrument, waar men echter voor de rest geen kunstwerk aan kan zien. Om dit te verklaren moeten we een klein stukje orgelhistorie nagaan. jstorie Van de oudste orgeis is bettend, dat deze vrijwel geheel met de hand wer den gemaakt. En wat nog meer zegt, dat deze bouwers niet alleen vaklie den, maar ook kunstenaars waren. Van tedere houten pijp bijvoorbeeld werd niet alleen de afmeting (wat men ge woonlijk mensuur noemt) zorgvuldig vastgesteld, maar ook de beste hout soort gebruikt. Meestal gebruikte men eike dat langdurig in de open luc gedroogd en dus niet meer „we ok werd dit benut voor de Winuwaar de pijpen op staan) en de orgelkast, die om het geheel is heengebouwd. Voor de metalen pijpen, die het overgrote deel van het pijp werk vormen werd tin en lood ge bruikt, ja zelfs werden ze vaak geheel van lood vervaardigd. De samenstelling van de verschillen de registers (de dispositie) was van dien aard, dat men een zeer helder, glanzend geluid kreeg, waaraan men de oude orgels nog steeds direct her kent. Men noemt deze orgels vaak „Barok- orgels". Nu heeft de Romantiek (bij onge twijfeld veel goeds) op de orgelbouw een zeer slechte invloed gehad. Het eigen karakter van het instru ment ging verloren. Vaak trachtte men met het orgel een orkest na te boot sen, waardoor de heldere stemmen uit de orgels verdwenen en er dik-klin- kende schreeuwende voor terugkwa men. De mechaniek van net orgel werd pneumatisch (d.w.z. men behoeft alleen maar een toets neer te druk ken en de luchtdruk zorgt voor de opening van het pijpventiel) en nog later electrisch, met zoveel speel- hulpen erbij, dat de organist meer op een machinist geleek, dan op een musicus. Mede doordat er geen geld beschikbaar bleek voor een behoor lijk orgel, vloog de kwaliteit achter uit. Men verviel in grenenhout en in- plaats van tin werd meestal zink ge bruikt, wat de toon natuurlijk niet ten goede komt. In fabrieken werden orgels aan de lopende band gefabriceerd, heel vaak volgens een zelfde recept. Geen won der, dat men vaak sprak van „Confec- tieorgels". Zeer veel kerken zitten nog met een dergelijk instrument, wel een bewijs, dat het nog niet lang geleden is, dat zulke orgels werden gemaakt. Het orgel nu En hoe het nu is? Dit kunnen we het best bezien, ge ïllustreerd door het orgel in de Nieu we Kerk. In de eerste plaats bezit het orgel de bijzonder fraaie, uit 1692 daterende orgelkast, waarin het nieuwe orgel werk is gebouwd. Dit is op zichzelf al een kunstwerk. Verder is het orgel zelf weer ge bouwd volgens het oude Barok-sy- steem, n.l. de mechanische sleeplade. Door een hefboomstelsel wordt, als de toets is neergedrukt, het pijpventiel geopend. Geen luchtdruk of electrici- teit dus als „tussenpersoon", maar een rechtstreeks contact tussen organist en Pijp! Natuurlijk is dit systeem verbeterd en door nieuwe vindingen zo gemaakt, dat de speelaard uiterst soepel is, maar het principe is gelijk aan dat van vroe ger. Zo gebeurde het vroeger vaak, dat door werken en trekken van het hout vaak de kleppen in de windlade niet goed meer afsloten, waardoor soms andere pijpen gingen meespreken met degene, die alleen geluid moest geven. Bijspraiak noemde men dat. Door een verbetering van de bouwer (W. van Leeuwen te Leiderdorp) is dat nu uit gesloten. Voor houten pijpwerk, bal gen, windconducten enz. is uitsluitend mahoniehout gebruikt, dat nog minder werkt dan eikenhout. De metalen pij pen zijn vervaardigd van 30 a 40 pet. tin, aangevuld met lood. Geen streep zink is in het metalen pijpwerk ge bruikt. De windzak, die voorheen vaak op zettelijk werd opgevoerd om het or gel maar zo hard mogelijk te laten schreeuwen (orgels van 30 a 40 jaar terug hadden vaak een druk van ong. 100 mm waterdruk!is hier ten hoog ste 65 mm. Hierdoor wordt het geluid minder sterk, maar ook dat is geen be zwaar, want de dispositie is van dien aard, dat zonder schreeuwerigheid een buitengewone helderheid wordt ver kregen. Alle stemmen die het orgel van enkele tientallen jaren geleden zo lelijk maakten zal men in dit orgel niet horen. Door het uitgebreide aan tal vulstemmen (Mixtuur, Cimbel, Scherp, Sexquialter) heeft het vol- werk een prachtige, glanzende helder heid, zonder enige scherpte, die ons di rect doet terugdenken aan de Barok- orgels. De tongwerken (o.a. trompet, Dulciaan, Vox Humana e.d.) in totaal 8 stuks, zijn ten enenmale anders. In vroegere orgels kon men tongwerken boven alle stemmen horen uit schette ren en dan waren het er meestal maar één of twee! Hier worden alle 8 in het geheel opgenomen, zonder dat er één domineert. Het zal nu wel duidelijk zijn, dat de orgelbouw een totaal andere weg heeft ingeslagen, waarvoor we niet anders dan dankbaar kunnen zijn. Alle sma keloosheid is verdwenen en we kun nen werkelijk weer spreken van een kunstwerk, dat de naam van zijn ma ker met trots kan dragen. De moderne Nederlandse orgelbouw heeft het or gel de verloren naam van vroeger te ruggegeven: „Koning der instrumen ten". En een hartelijke gelukwens aan de Gemeente en haar organist, de heer Jan Rijn, is dan ook zeker gerecht vaardigd. B. De vlootrevue van de haringloggers, een van de hoogtepunten van de vlaggetjesdagen, die tot ver in het buitenland bekendheid genieten, is Zaterdag middag niet doorgegaan: de Scheepvaartinspectie vond het weer dusdanig ruw, dat zij voor het gehele kustgebied het besluit nam geen „landrotten" aan boord van de schepen toe te laten. Zoals de foto toont waren de meeste schepen al volgepakt met mensen die dit jaar lijkse evenement graag wilden meemaken maar het verbod was on verbiddelijk en dus bleven de schepen maar in de haven liggen. Som mige Scheveningers voeren toch uit, maar zonder passagiers was ei- geen aardigheid aan, zodat ze weer spoedig de haven binnenvielen om daar de gezelligheid te zoeken. -J Excelsiorte Kloetinge organiseert Op Tweede Pinksterdag zal bet feest z(jn in Kloetinge. Muziekfeest! Op die dag viert n.l. de zo populaire muziek vereniging „Excelsior" haar 55-jarig be staan en ter ere van dit lustrum is aan baar de organisatie toevertrouwd van het 32ste bondsconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zeeland. Dit heel Zeeland zullen 23 verenigingen op de weide van de heer van Iwaarden aantreden om elkaar de vele fraaie pryzen te betwisten in eer lijke Strijd. De jury bestaat uit de heren M. Adam te Haarlem, H, Broekhuysen te Hllllgersberg en D. Blokker te Den Haag. Feest in Kloetinge natuurlijk is er een officiële ontvangst op het gemeen tehuis. Daar zal de burgemeester, Mr H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye zijn gasten: de voorzitters en dirigenten der verenigingen, de jury en alle andere genodigden, de erewijn aanbieden. En dan zal heel Kloetinge mee optrekken naar het terrein, want heel het dorp leeft mee. Dat is al wel gebleken bij het treffen van de voor bereidingen! 's Avonds van half acht tot negen uur concerteert op de tent de harmonie „Voorwaarts" uit Koudeker- ke onder leiding van de heer Laroes; van negen tot tien dirigeert de heer v. d. Cingel zijn fanfarecorps: „Oefe ning kweekt Kunst" uit Wemeldinge. DE JTJBILARESSE. Dit kleine voorbeschouwinkje is niet compleet zonder iets te vertellen over de jubilerende vereniging Excelsior, terecht Kloetinges trots! In die 55 ja ren zijn uiteraard ups en downs haar deel geweest. Momenteel telt zij 26 le den, eigenlijk een te gering aantal. Maar het lijkt wel alsof de jeugd niets meer voor deze tak van muziek voelt de jazzband schijnt meer te trekken dan deze mooie, culturele verenigingen. Maar hoe dit ook zij, Excelsior heeft steeds haar naam met ere gedragen: Steeds hoger, door dik en dun! Van 1934 af heeft de heer Jac. de Toonder de leiding en hij heeft de vereniging in vijf jaren tijds naar de afdeling uit muntendheid gebracht; dat was dus in 1939. Vorig jaar behaalde men echter onder zijn eminente leiding een eerste prijs met lof en zo is men thans opge klommen tot de Ere-afdeling. Met veel élan dirigeert hij zijn corps, al mop pert hij dikwijls dat er thuis zo wei nig geblazen wordt. „Vier uur per dag thuis oefenen, dan kun je pas wat be reikenWe vrezen dat daaraan wel eens een uurtje zal mankeren. Trouwens, ondanks dat mag men Ex- selsior toch gelukwensen met haar successen! Excelsior en Kloetinge zijn nauw verbonden; spontyan heeft de burgerij enkele jaren geleden meegeholpen om de muzikanten in een keurig uniform te kunnen steken. 's-GRAVENHAGE, 2* MeL Ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van „Het Zonnehuis-Beekbergen" van de Chr. Vereniging tot Verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis" is Za terdagmiddag in de Ned. Herv. kerk te Beekbergen een herdenkingssamenkomst gehouden, waarbij o.m. ook de directeur- generaal van de volksgezondheid, prof. dr Muntendam aanwezig was. Na een openingswoord door de voor zitter van het tehuisbestuur, de heer H. Harmeijer uit Voorburg, heeft de voor zitter van de vereniging „Het Zonnehuis", de heer J. D. Meerwaldt, arts te Pernis, een herdenkingsrede uitgesproken. De heer Meerwaldt gaf allereerst een overzicht van het ontstaan der vereni ging in 1921. Eerst 8 jaar later kon het tehuis worden geopend. Reeds het eerste jaar werden 21 patiënten ter verpleging opgenomen. Het duurde niet lang of het tehuis was te klein. In 1939 werd een ge heel nieuw gedeelte gebouwd. Door deze uitbreiding was niet alleen de capaci teit van het tehuis gestegen tot 100 bed den, maar ook was de zo gewenste mo dernisering ontstaan. Ook stond de voorzitter stil bij de be tekenis van deze arbeid. „Wat wil het praedicaat „christelijk" in de naam van onze vereniging en in ons werk zeggen? zo zei de heer Meerwaldt. „Met de toe passing van de nodige zelfcritiek past ons ootmoedig schuld te belijden en te er kennen dat er in ons doen veel gebrek en onvolmaaktheid is. Maar vasthouden de aan het feit, dat bij chronische zieken vooral naast hun lichamelijke lijden een grote geestelijke factor bestaat, die hen neerdrukt, verbitterd en verbeten vaak hun kruis doet dragen, zien we daar slechts een remedie n.l. onze zieken in aanraking te brengen met de Heiland der wereld, Jezus Christus". Ook prof. dr P. Muntendam heeft nog het woord gevoerd. De Nationale Feestdag» HILVERSUM, 24 Mei. De Natio nale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland heeft opnieuw uitgesproken, dat de vijfde Mei als Na tionale Feestdag moet worden gevierd. Op de laatste dag van het lustrumcon gres, dat te Hilversum is gehouden, is een motie aangenomen, waarin dit ver langen tot uiting wordt gebracht. Tij dens de besprekingen, die aar» het aan nemen van deze motie voorafgingen, werd de gemeente Velsen, die acht duizend gulden voor de viering van de vijfde Mei beschikbaar heeft gesteld, ten voorbeeld gesteld. „We moeten het winnen", zo besloot de voorzitter mr. B. W. Stomps de behandeling van dit punt. De raad nam ook een motie aan be treffende een artikel van de wet „Bui tengewone pensioenen" en waarin men betreurt dat de onaantastbaarheid van het weduwen- en wezenpensioen niet in de wet is vastgelegd. Gesproken werd voorts over de plan nen van een verzetsfilm en over een denkbeeld ook Indische verzetsmensen en eventueel ook kinderen van ver zetsstrijders in de gelegenheid te stel len zich bij de N.F.R. aan te sluiten. Het hoofdbestuur zal zich hierover be raden. „Zoals de zaken nu staan", zo werd gezegd, „zijn we gedoemd als vereniging uit te sterven" ROTTERDAM, 24 Mei. De directie van de HollandAmerika Lijn heeft besloten het ca 7200 ton metende vrachtschip met passagiers accomodatie, dat onlangs bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen werd besteld, de naam „Kinderdijk" te geven. Zoals bekend zal de „Kinderdijk" ac comodatie bieden aan 12 passagiers en waarschijnlijk in het eerste kwartaal van 1956 in de vaart komen. Het wordt het tweede schip van deze naam. De eerste „Kinderdijk" werd in 1914 gebouwd. eze, min of meer geslaagde, dichterlijke ontboezeming lezer, vloeide We gaan hier eerst rechtsaf en dan linksaf 't dorp in bij Café v. d. Driest. uit mijn pen, nadat ik met onze chauffeur, Jan van Sabben, de route Ne komen dan weer op een dijk, die we blijven volgen. We fietsen de voor de rijwieltocht gereden had. Laat ik eerlijk zijn, hij was het die spoorbaan over en rijden dan recht-toe-recht-aan op Hofstede „De Piet". het zei, want iedere dag op de weg maakt een mens tot dichter. Dag in hangs deze hofstede gaan we dan en slaan links af de brug over en rijden dag uit rijdt hij zijn dikke tweehonderd kilometer. Geloof me gerust, hij langs het gemaal. Wie zin heeft om even uit te blazen kan eens de moeite kent de jaargetijden als geen ander! nemen de dijk te beklimmen. Een prachtig panorama zien we hier. Daar De Zeeufosch-Doflblud-Fietstocht is uitgestippeld. Met de hand aan de ui de verte ligt Walcheren. Links zien we de pijpen van de nieuwe PZEM kilometer-teller mag ik wel zeggen. Vijftig kilometer door het mooiste centrale in Vlissingen. In het midden de slanke silhouetten van Middel- wat Zuid-Beveland te bieden heeft. Langs „dieken en wegen", langs malse weilanden, door lommerijke laantjes voert de tocht. Maar ook langs de uitgestrekte polders, waarin de watergangen de reigers stil staan te dromen. Zaterdagmiddag 12 Juni, des middags om drie uur, als de wandelaars naar het Oosten trekken, zullen weer enkele honderden fietsers de richting West kiezen. Ha, ik zie ze al staan. De karretjes keurig verzorgd, bij sommigen weer net als de vorige keren de fiets met bloemetjes versierd. ourgs' torens en rechts de torens van Veere. VERDER MAAR WEER Uitgerust? Dan verder. Langs de asfaltweg gaan de richting Wolfaarts- iijk. We komen eerst langs hofstede „Overhof". Daar rijden we recht- loor. Dan komen we tenslotte in Oud Sabbinge en nog verder Oostwaarts rijdend in Wolfaartsdijk. Langs de slanke molen rijden we het dorp in. We gaan rechtsaf en volgen de weg naar Goes. Maar niet helemaal, want dan zijn we te snel thuis. Eerst zullen zij om hun deelnemerskaarten komen in het Schuttershof waar de startbureaur gevestigd zijn. En daar komen ze al naar buiten. Ze snuiven de frisse buitenlucht al op. Ze hebben er zin in. Drie uur. Ze vertrekken. Sommigen kalm, anderen in gezwinde vaart of het een race geldt. Kalm aan maar, tijd genoeg! DE ROUTE Van de Kreukelmarkt gaan we rechtsaf naar de Rijksweg. Even opletten bij de kruising en dan linksaf richting Kloetinge. Bij Hotel Nieuw Goes de overweg over en dan via de Kloetingseweg en 's-Gravenpolderseweg richting 's-Gravenpolder. Bij De Groe rechtsaf naar 's-Heer Abtskerke. Een kronkelweggetje voert ons naar dit gezellige dorpje. Doorrijden maar, we gaan naar Nisse. Ook al zo'n echt gezellig marktplein. Achterom de kerk rijden we dan en links af richting Heinkenszand. Voorzichtig rijden, het is een grintweg, maar hij voert ons naar een mooi plekje. Een prach tige weel en kijk hier gaat de grintweg over in een verharde weg. Door trappen maar, richting Heinkenszand. Vlak voor dit dorp komen we op de Zanddijk die ons naar 's-Heerenhoek voert. Een En dit is Aan het eind van het dorp gaan we,hij huisnummer A 277 links de dijk op. De weg over deze dijk voert ons naar Wilhelminadorp. Altijd maar rechtuit- rechtaan, het kan niet missen. In Wilhelminadorp gaan we rechtdoor de brug over J en dan rechtsaf. Deze weg volgen we nu tot aan de Kattendijksedijk. Die dijk gaan we op! Wéér zo'n prachtig panorama. Rechts van ons ligt Goes al weer Maar wij gaan nog even verder Oostwaarts, richting Kattendijke. Als het een beetje wil kunnen we hier de eerste wandelaars tegenkomen, 'n Leuke ontmoeting. Wij zijn beiden bijna thuis. Vlak voor Kattendijke gaan we rechtsaf de Molenweg in en dan, rechts- aan houdend, de Monnikendijk op. Rustig trappen we verder. Aan het aind van de dijk gaan we bij de splitsing rechtsaf en komen dan via een landweggetje op da Goese straatweg tussen Kapelle en Goes. Hier gaan we rechtsaf, richting Kloetinge. Langs de molen en dan linksaf naar de Rijksweg. Merkt U het? De paarden ruiken de stal. Nog éven doorzetten nu, over de Rijksweg de Patijnweg en Wilhelminastraat. Rechtsaf de Boudewijn de Wittestraat in, en we zijn er! Kreukelmarkt. De finish. De Zeeuwsch Dagblad Rijwieltocht is weer ten einde. Vijftig kilometers uit Zuid- - „lekkere" weg is dat. Je fietst er werkelijk zonder moeite. Daar is 's-Heerenhoek al. Maar we gaan het dorp niet in. Nee, als we de dijk oprijden zien we het bord dat wijst naar de richting Nieuwdorp. Die weg volgen we tot aan de kruising Beveland s prachtige natuur. Nieuwdorp^oerf' g3an lmksaf en komen 0311 °P een dijk die door DOET U MEE? Welnu schrijf dan maar gauw in. Oud en jong, zij Nu even uitkijken. In het dorp staat op de dijk een PZEM-huisje. Daar "ï11 weer welkom. De eersten zijn trouwens al binnen. Die wisten wel dat gaan we rechtdoor, linea recta naar Lewedorp. Opgepast nu, de Rijksweg! Je route weer goed zou zijn.... ÏA jliNSDAG 26 MEI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Voor de vrouw. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoorsp. „Bij Moeke Thuis". 12.00 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Mandoline-ens. 13.50 Gram. 15.35 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Kinderkoor. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en solist. 21.10 „Ondernemingsraad- or gaan samenwerking", cbus. 21.40 Meisjes koor en kwintet. 22.00 Rep. 22.15 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Kamerork. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gel en hobo. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Gram. 14.00 Cram. 14.10 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Orgelspel. 17.35 Gitaarens. en solist. 17.50 Regerings- uitz.: Nederland en de Wereld: Dr J. Hulsker: „Holland Festival". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 „Mirjam en de Profeet Elia", sprookje. 18.55 Gevar. muz. 19.15 „Het volle pond", caus. VPRO: 19.30 Een ton voor Triest. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Metropole ork., koor en sol. 20.45 „De Barbier van Se- villa", hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.15 „De oorsprong van het leven" .caus. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws in Esperanto. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.l 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Piano en zang. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.15 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Alt en piano. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Alt en piano. 18.15 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.05 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5