Pe, 100.000 SoleX DEZE WERELD v&n ö&q tot öaq tÜ W Arjos en C.H.-jongeren voor Europese samenwerking met R.K. Geen marktverruiming voor Europese landen zonder Amerikaanse hulp Toestanden op kerkmuzikaal gebied zijn zeer verbeterd WRIGLEY Onzekere toekomst (I) Debat in prettige sfeer Twee Nederlanders spreken vandaag te te Straatsburg Trein verpletterde auto, bestuurder slechts licht gewond Bussum wil televisie graag behouden De 100.000 ste NEDERLANDSE wel te verstaan Dat bewijst 100.000 maal; VEILIGen GOEDKOOP Shell-auto in brand gevlogen. R. S. STOKVIS ZONEN N.V. Unie Chr, Buitengewoon onderwijs dreigt verloren te gaan Lontact met aemeente nistenvereniging op de te Hilversum ge- De heer W« J. R, Dreesman overleden Dinsdag 25 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 t v v e zijn van gisteren en we ten niets", zegt ons de Schrift. Het is een woord, dat we allen wel eens beamen, al hou den we er overigens heel weinig re kening mede in ons leven. In bijzondere mate, meen ik, dat dit woord wel geldt voor onze tijd. In vele opzichten was er vroeger gemakkelij ker een berekening-vooruit te maken dan thans. We denken alleen maar aan de levensomstandigheden, waarin in voorleden tijden ouders verkeerden, terwijl zij er bijna geheel op konden rekenen, dat later ook hun kinderen, buitengewone dingen buiten beschou wing gelaten, ook in diezelfde omstan digheden zouden geplaatst worden. Was vader landarbeider, dan kon hij er meestal wel op berekend zijn, dat ook zijn zoon straks hetzelfde werk zou doen. De moeder verwachtte niet anders, dan dat haar dochter op vol wassen leeftijd zelf haar huishouden zou krijgen. Onze tijd kenmerkt zich dan ook in dit opzicht door het optreden van enorme wijzigingep. Het is onmogelijk meer te zeggen, of onze kinderen later in gelijke levensomstandigheden zul len verkeren als wij. De oudere land arbeider had nooit kunnen verwach ten, dat er na verloop van tijd niet één paard meer op heel de boerderij zou gevonden worden. De moeder, die zichzelf in haar klein achterhuisje be hielp met zeer primitieve hulpmidde len, komt aan de weet, dat ze haar dochter tal van dingen heeft geleerd met de bedoeling, dat ze er later wat aan zou hebben in haar huishouden, terwijl nu blijkt, dat van dit al er in het moderne gezin heel weinig of niets meer geëist wordt. Afgezien nog van diep-ingrijpende gebeurtenissen, weten we niet meer met zoveel zekerheid als vroeger te zeggen, wat straks van onze kinderen zal worden gevraagd. Het blijkt dui delijk, wanneer we onze levensomstan digheden bekijken naast die van onze ouders, toen ze op gelijke leeftijd wa ren, als wij nu, dat de wijzigingen hierin zeer snel zich voltrekken. Dit plaatst ons voor eigenaardige moeilijkheden. Konden onze ouders en grootouders rustig op hun kinderen overdragen, wat zij hadden mede gekregen in hun opvoeding, wij zouden nu onzé kinde ren moeten instellen op levensomstan digheden, waarin we zelf niet leven die we misschien niet eens kunnen vermoeden. Wie onzer had gedacht aan zulk een toename van de emigratie, aan zulk omvang van verkaveling, aan de om zetting van zovele bedrijven? Welke moeders hadden gedacht, dat haar dochters zouden gaan (als dames) naar de nieuwe fabriek, zoals er bij de industrialisatie van ons land, die zich ook uitstrekt tot het platteland, zovele verrijzen; en dat dit heel gewoon, in ieder geval niets vernederends zou in houden? Wat zal straks wellicht het Drie- eilandenplan, het nieuwe kanalenplan langs Bergen op Zoom, het Delta-plan voor wijzigingen brengen in onze ge westen? Welk een enorme consequen ties moeten hieruit voortvloeien voor zovele gezinnen! Uit dit alles vloeit een grote onze kerheid voort, die we allen, en in het bijzonder ouders met opgroeiende kin deren, ondergaan. Een onzekerheid, die de gezinsopvoeding ongunstig be ïnvloedt, die ook in onderwijs en op voeding op school oorzaak is van veel onvastheid. Allerwege horen we de eis; „Laten we ons toch instellen op het nieuwe; laten we een oog hebben voor de to taal gewijzigde levensomstandighe den!" Maar.de grote vraag is hier, wat dat nieuwe zal zijn? En hierbij laten we dan nog buiten beschouwing de grote mate van on zekerheid, die voortvloeit uit de steeds wisselende internationale verhoudin gen. Het viel mij op, toen we de ver kiezingspropaganda van 1954 legden naast die van 1952, hoe geheel ver schillend het accent daarin werd ge legd. We krijgen het gevoel, of er een pe riode van tientallen jaren tussen moet liggen. Men vraagt zich af, of alles, wat we aan onze kinderen meegeven in onder wijs en opvoeding, eigenlijk wel zin heeft. Om hieraan te ontkomen, grijpt men vandaag allerlei idealen aan. We gaan opvoeden tot verantwoordelijkheid: tot samenwerking in een betere wereld; tot versterking van het gemeenschaps gevoel; tot veredeling van de bescha ving Dit is zeker, dat we aan het boven staande verschijnsel niet schouderop halend kunnen voorbijgaan. Doen we dat wel, dan krijgen we te zien een door en door materialistische levens houding, met als leuze: „Halen, wat er te halen is! Wie het meeste biedt, is mijn man! Vandaag deze, morgen die!" Let U maar eens op de verschuivin gen op politiek terrein, die van deze mentaliteit, zelfs onder „kerkse men sen", niet vreemd is. Het lijks ons daarom noodzakelijk, hierover met el kaar eens na te denken. K. Kr. Eerste Landelijk Jeugdparlement (Van onze speciale verslaggever). DEN HAAG, 24 MEI. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de vijf grote politieke jeugdorganisaties is in de vergaderzaal van de Eerste Kamer een lande lijk jeugdparlement gehouden. Vijftig afgevaardigden - iedere fractie leverde tien man - hebben de genele dag met elkander gesproken over „de politieke structuur in Nederland en de Europese partijvorming". Een onderwerp, waarbij de kwestie van de doorbraak - op nationaal en Europees terrein uitvoerig aan de orde kwam. Evenals de vraag of het nuttig is dat Protestanten en Kooms Katholieken in Euro pees verband met elkander nauw samenwerken. Een vraag, die door de drie Chris ten-democratische fracties met grote stelligheid positief werd beantwoord. Trou wens het gehele debat mondde op de duur uit in een gesprek tussen Christen-de mocraten enerzijds en P.v.d.A, en V.V.D. anderzijns. het begin van de 19de eeuw. Behalve de heer Rademaker hield ook de heer Silvis lArjos) een voortreffelijk betoog, waarin hij zeide voor de doorbraak te kiezen, maar dan in de zin zoals Groen van Frinslerer is doorgebroken. De so cialisten haciden op drie fronten te vech ten; tegen de K.V.P., de A.R. en de C.H. Het was begrijpelijk, dat zij niet genoeg hadden aan de spreektijd van een uur. Maar zowel de jongeren K.V.P. als de Arjos stonden ridderlijk enige minuten van hun tijd aan de Nieuwe Koers af, waardoor bewezen werd dat dit gehele debat in een buitengewoon prettige sfeer werd gehouden. De voorzitter van de Derste Kamer, mr J. A. Jonkman, heelt cut eerste Parle ment geopend met een redevoering waar bij hij wees op de betekenis van de Se naat m ons staatsbestel, terwijl hij aan de afgevaardigden, afkomstig uit ane de len van het land, het ecu en ander over deze mooie zaal verteiae. De neer Sj. Jonker, voorzitter van de Politieke Jon geren Contact Raad, waarin de vijf de mocratische politieke jeugdorganisaties samenwerken zeide in zijn beantwoor ding, oat ei* veel overeenkomst bestaat tussen de Eerste Kamer en tussen ae on derlinge samenwerking van deze jeugd organisaties. De politieke jeugd van van daag verdoezelt de verschillen niet, maar wei is er na de tweede wereldoorlog meer onderling begrip en een goede ver standhouding ontstaan. Twee elementen, die de Eerste Kamer sieren. Ondanks de verschillen hebben de politieke jeugd organisaties eenzelfde taak, n.l. om de jeugd dichter bij de politiek te brengen. Zij doen dat op versciiillende wijze, maar ergens voelen zij zich aan elkander ver bonden, omdat de politieke jeugdorgani saties weten, dat een volk, waarin de 'staatkundige belangstelling taant, op den duur innerlijk moet verzwakken. Het werk van deze organisaties noemde de heer Jonker \an wezenlijk belang voor de staatsburgerlijke opvoeding van de iNederlandse jeugd. Het was de Tweede Griffier van de Eerste Kamer, mr J. van Andel Gzn, die de debauen op voortreffelijke wijze heeft geleid. Moeilijk heeft hij het daarbij niet gehad, wam, onparlementaire woorden zijn er nietgev uxien. In zijn slotspeecn sprak hij van een verkwusicend debat. Hy feliciteerde de partijen, die op de steun van zulke jongeren kunnen reke nen en mj feliciteerde net Red. Volk, dat in de toekomst nog veel van deze jeugd mag verwacmen. i^e debatten, die duur den van hair elf tot bijna zes uur - met een uur tussenpauze - zijn nideu weer te geven. Daarvoir zijn er ie veti onderwerpen aan de orde gekomen. Het betoog de oud-voorzitter van de i-ederaue v*tu Dhr. Hist. Jongeren groepen, ae heer i. riadema^er, uat wy ue typische Keuenanase splitsing tu&t,^ ivav. ta C.H. op Europees niveau niet mogen doorvoeren en dat deze partijen in iiev buitenland ais één geheel moeten optreKken werd door de Arjos met vreug- ae uegroet. Zowel de C.H. ais de Arjos wensten in federatief verband met de R. .vuuioueken samen te werken. Want - zoals een der Arjos woordvoer ders zeide - Nederland is zijn tijd in Europa ver vooruit. De schoolstrijd die in ons land voor een goed deel gewon nen is laait nu pas in andere Europese landen op. Zolang de R. Katholieken in andere landen van Europa bereid zijn om te strijden voor de school met een chris telijke grondslag en voor de christelijke grondslagen van de staat, zolang zal de A.R. bereid zijn met de R. Katholieke partijen in federatief* verband samen te werken. In dit verband werden de soci alisten conservatief genoemd omdat zij de klok weer wensen terug te zetten tot Raad van Europa. STRAATSBURG, 25 Mei. Twee Nederlandse sprekers zullen vandaag redevoeringen van internationale be tekenis houden voor de Raad van Eu ropa. Jhr mr van der Goes van Naters zal het woord voeren over de jongste ontwikkelingen inzake het Saarpro- bleem op basis van zijn rapport, dat op het ogenblik ten grondslag ligt aan de Frans-Duitse besprekingen over deze kwestie en met welke rede, zoals be kend, het debat over het Saarvraag- stuk zal worden ingeleid. Voorts zal vandaag mr G. J. van Heuven Goed hart, Hoge Commissaris van de Ver enigde Naties voor vluchtelingenkwes ties, de raad toespreken over de hui dige stand van zaken betreffende vluchtelingen, die zich op Europees grondgebied bevinden. De Raad zal op Hemelvaartsdag, op verzoek van de nieuwe president Guy Mollet, een boottocht op de Rijn ma ken. Mollet heeft de hoop uitgesproken, dat het aanschouwen van de Franse en Duitse Rijnoevers de afgevaardigden zal inspireren tot vruchtbare ideeën voor de Europese éénwording.... Nederlands rapport over vergroting afzetmarkten PARIJS, 24 Mei. „Zonder verdere uitbreiding van de handelsbetrekkingen met buiten Europa geiegen landen, vooral van het dollargebied, zal het niet mo gelijk zijn marktverruiming voor Europese landen te bereiken zelfs al zou men een gemeenschappelijke Europese markt tot stand brengen. Wijdere openstelling van de Amerikaanse markt voor de Europese export en verruiming van de kapi- taalexport van Amerika naar Europa zijn hiervoor onmisbare voorwaarden". Ingezonden Mededeling (adv Neen evenmin is ieder hoofdpijntablelje 'n ASPIRIN- iabletje. Het Bayer-kruis, dat op ieder tabletje staat geeft U de zekerheid, dat U wer kelijk ASPIRIN middel tegen Hoofdpijn Griep Rheumatische Verkoudheid heeft, het VLEUTEN, 24 Mei. Vanochtend omstreeks half acht is op een onbe waakte spoorwegovergang tussen Har- melen en Breukelcn een melktrans- portauto uit Utrecht door 'n electrische trein gegrepen. Tengevolge van de mist heeft de be stuurder van de auto de uit de rich ting Amsterdam komende trein te laat opgemerkt. De auto werd meegesleurd en geheel verpletterd. De bestuurder van de wagen werd uit de cabine ge slingerd en kwam 20 meter verder op de grond terecht. Hij liep slechts lichte verwondingen op. De bestuurder van de trein kreeg een shock en enkele passagiers liepen lichte verwondingen op. Het treinstel en de spoorbaan wer den ontwricht. Tengevolge van de aan rijding is het treinverkeer tussen Har- melen en Breukelen tot kwart voor twaalf gestagneerd geweest. Tot deze conclusie komt drs A. Rom Colthoff, algemeen secretaris van het verbond van Nederlandse werkgevers in zijn rapport over de vergroting van af zetmarkten, dat hij namens de Raad van Europese Xndustrie|ederaties vandaag op het te Parijs begoniien tweede internatio nale industriecongres heeft uitgebracht. „Voor een vermindering van het dollar- tekort, alaus de heer Colthoff, kan ook .een verruiming van de handel met de Oostblok-landen met niet-strategische goeaeren in zekere mate bijdragen. De nuip aan minder ontwikkelde gebieden moei met kraent worden nagestreefd. De verruiming van de Europese niarivt betekent niet, uat Europa zich van de overige wereld moet afsluiten. Integen deel, juist aoor een rationalisatie van' de Europese productie en een uitbreiding van de handelsbetrekkingen met de ove rige landen in de wereld kan het Euro pese welvaartspeil worden verhoogd. Dank zij de grotere internationale ar beidsverdeling, die met de marktverrui ming gepaard gaat, zal ook de overige wereld haar welvaart zien stijgen. Hier door wordt waargemaakt, dat dank zij het particuliere initiatief en onze demo cratische instellingen de wereld met ver trouwen de toekomst tegemoet kan zfeü* aldus drs Colthoff. Het rapport ericent de voordelen, die gelegen zijn in een verruiming der Euro pese markt en stelt de vraag hoe de ge meenschappelijke markt kan worden verwezenlijkt, zodanig, dat de hiermee gepaard gaande offers tot eey minimum beperkt blijven. Opvoering der productiviteit, het be reiken van onderlinge inwisselbaarheid der valuta's, gepaard gaande met een vrijer verkeer van goederen en kapitaal zal hier, naast de weg van de O.E.E.C., de E.B.U. enz., een vereiste zijn. Het bestaan van verschillende hoge autoriteiten zou een ernstige bedreiging betekenen voor de pogingen" om een al gemene gemeenschappelijke markt in Europa tot stand te brengen. Daarbij vormen de nog steeds ontoereikende re serves aan goud en dollars der Europese landen een factor van constante onzeker heid. De Europese integratie heeft niet het doel Europa af te sluiten van de we reldmarkt, doch alleen om de productie- voorraden in Europa te rationaliseren, teneinde het een economisch sterker deel van de vrije Westerse wereld te maken. Het kan dit doel echter niet bereiken zonder hulp van de Verenigde Staten al- .dus het rapport. BUSSUM, 24 Mei. Bussum heeft de Ned. Televisiestichting een terrein aangeboden van 81.300 M2 voor het stichten van een studio en bijbeho rende gebouwen. Dit terrein, dat voor een derde bebouwd zal .nogen worden zal verder als park worden ingericht. De gemeente is bereid eventueel nog gewenste toegangswegen aan te leggen. Dit is door B. en W. van Bussum in een uitvoerige nota medegedeeld op vragen van gemeenteraadsleden naar aanleiding van de berichten, dat de te levisiestudio mettertijd naar Hilversum overgeplaatst zou worden. Overigens wordt gezegd in de nota, dat de be sprekingen tussen de N.T.S .en de ge meente Bussum zullen worden hervat, nadat tussen de regering en de Tweede Kamer over de tweede televisienota van gedachten is gewisseld. Ingezonden Mededeling (adv.) SoleX Verkeer tussen Dordrecht en Zwijndrecht gestremd. DORDRECHT, 24 Mei. Doordat op ,e Noordelijke afrit van de Maasbrug tussen Dordrecht en Zwijndrecht een tankauto met propaangas was omge- slagerT en in brand gevlogen werd het verkeer over de brug vandaag tijdelijk gestremd. Het verkeer moest worden omgeleid via Gorinchem, Zaltbommel en Den Bosch. De tankauto, die behoorde tot de Shellgroep België, had propaan- en butagas geladen in Pernis en was op weg naar Brussel. De chauffeur schijnt de macht over het stuur te zijn kwijt geraakt en is tegen een lantaarnpaal gereden waardoor de auto kantelde. Er ontstond kortsluiting, met het ge volg dat het propaangas en het buta gas dat beiden in vloeibare vorm ver voerd wordt, in brand vloog. De afrit was in een oogwenk in een vlammen zee herschapen. Het vloeibare vuur stroomde overal heen. De chauffeur, die is opgenomen in het ziekenhuis te Dordrecht, heeft brandwonden opge lopen doch maakt het redelijk wel. Vanochtend om negen uur brandde de tankauto nog. Vanzelfsprekend werd het verkeer over de brug, dat vooral op Maandagochtend erg druk is, gestagneerd. Er werden extra pon ten in het Zwijndrechtse veer ingelegd om zoveel mogelijk verkeer van het Noorden naar het Zuiden en omge keerd over te zetten. Korte lijd geleden werd de 100.000 ste Solex aan zijn trotse eigenaar afgeleverd 'n van der Heem product UTRECHT, 24 Mei. De Unie van onderwijzers en artsen, werkzaam bij het Chr. Buitengewoon Onderwijs heeft onder leiding van voorzitter J. J. Don- dorp uit Hilversum, tijdens een ver gadering te Utrecht een voorstel aan vaard om een aparte salarisregeling voor he. B.O. te ontwerpen, waarbij ook rekening zal worden gehouden met de kleuteronderwijzeressen en waarbij aandacht geschonken zal worden aan het diploma B.O. Medegedeeld werd voorts, dat men streeft naar de organisatie van een ge heel eigen kamp voor debiele kinde ren. (Van onze redacteur). HILVERSUM, 22 Mei. „Er was groei in de goede richting, maar nu dreigt er iets scheef te gaan". Zo werd de huidige situatie op kerkmuzikaal gebied gety peerd door de heer D. W. L. Milo uit Ingezonden Mededeling (adv.) Gere/. Organistenvereniging I Nunspeet, voorzitter van de Geref. Orga- I houden jaarvergadering. De organisten worden niet meer zonder meer uit de ge meenteleden gerecruteerd en de meeste kerkeraden hebben begrepen, dat de or- gelbank geen vrijplaats is voor muzikale ouderlingenzoontjes. Het ritselt van nieu we inzichten, er wordt gestudeerd en een organist met einddiploma Conservatori um is niet langer een witte raaf in onze kerken, aldus de heer Milo. Het gevaar, dat spr. zag is dat het con tact verloren gaat tussen orgel en ge meente, omdat deze laatste de snelle ont wikkeling niet heeft kunnen bijhouden. De organist wordt vaak niet meer be grepen. De gemeente verlangt terug naar een orgelgebruik, dat door hem verwor pen wordt. De heer Milo verklaarde, dat men ze ker niet terug moet naar' de tijd, toen door manipulaties met tremulant of klok kenspel het orgel een rarekiekast werd gemaakt. De organist moet zich echter zeker niet opsluiten in een ivoren toren, want het deinend contact met de ge meente moet hersteld worden. De orga nist moet profeteren vanaf de orgelbank en zichzelf en de gemeente stichten met het gezongen Woord Gods. De organist moet studeren en het peil van zijn spel verbeteren, maar in de ere dienst moet hij zich een wijze beperking opleggen. Wat voor nut heeft hij, als hij niet meer begrepen wordt? Spr. greep terug op het door hem voorgelezen 1 Cor. 14, waar gesproken wordt over het pro feteren en het spreken in vreemde talen. Het laatste heeft geen nut voor de ge meente. Hij wekte de leden op in het ko mend verenigingsjaar deze gedachte vast te houden. Zet Uw zorgen aan de kant kikkert U helemaal op. Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en is goed Nu de conferentie van Genève al weer enige weken aan de gang is, zou men een verge lijking kunnen trekken tussen deze besprekingen waarin West en Oost met elkaar (of zouden we niet lie ver spreken van tegen elkaar?) aan de conferentietafel zitten en tussen net overleg, dat de grote vier in het begin van dit jaar te Berlijn hebben gevoerd. Er zijn meer punten van overeen komst te ontdekken (in negatieve zin dan), als punten van verschil (in positief opbouwende zin). Wat het eerste betreft: het is weer een praten langs elkaar heen geworden, waarbij de onderhandelingen over het Koreaanse probleem opvallend veel gelijkenis zijn gaan vertonen met het gesprek, dat in Berlijn over de Duitse hereniging is gevoerd. Toen kon men het niet eens worden over vrije verkiezingen voor ge heel Duitsland, alsmede het terug trekken van de troepen en nu, met Korea als inzet, wordt hetzelfde spel gespeeld. Bovendien is Korea naar het tweede plan gedrongen door de plotselinge af metingen, die de strijd in Indo-China is gaan aannemen. Maar Zaterdag stond plotseling het Koreaanse probleem weer in het mid delpunt der belangstelling en Weste lijke waarnemers te Genève kwamen tot de ontdekking, dat de eerste vor deringen zijn gemaakt sinds de confe rentie op 26 April j.l. begon! Kijk, daar zit nu ook juist het verschil met de bespreking over Duitslands hereniging. Hield Molotof daar stijf en strak vol aan de verkiezingen, waarbij beide regeringen het maar eerst met elkaar moesten uitvechten en waarbij de communisten met de regering van Adenauer aan de tafel moesten plaats nemen, in Korea schijnt het nu een tikkeltje anders te gaan lopen, gesteld tenminste, dat men het eens wordt. Het houden van verkiezingen in Duits land immers moest worden voorbereid door de Duitsers van Oost en West samen. In Korea zou, althans volgens de besprekingen, zoals die tot Zater dag zijn gevoerd, dit ook op deze wijze moeten gebeuren. Maar ziedaar, de communisten schijnen op dit punt een heel klein beetje inschikkelijker te zijn geworden, dan Molotof in Berlijn was. Er valt nu tenminste over deze kwes tie weer te praten. Hield Molotof vast aan een commissie, die evenveel com munisten als niet-communisten zou bevatten, in Korea schijnt .nen toch wel minder strak aan deze gedragslijn te willen vasthouden. En hetzelfde geldt voor het verkiezen van een par lement, waar naar de communisten meermalen hebben betoogd evenveel plaatsen door in Noord- als in Zuid- Korea gekozenen moeten worden be zet. Ook daarin is het is niet zo rechtstreeks uitgesproken wel enige wijziging gekomen. Het is op dit ene punt, dat men nu in Genève, na vele weken praten en nogeens praten, een klein beetje dichter tot elkaar is ge komen, dan de Grote Vier in Berlijn waren. Maar over het vraagstuk van het terugtrekken der vreemde troepen is men nog evenver van elkaar verwij derd, als toen men begon. Een veel moeilijker zaak is de kwes tie Indo-China geworden. Door de militaire successen door de Vietminh, ongetwijfeld met steun der Chinese communisten, geboekt, verkeert Frank rijk in Vietnam in een moeilijke, zo niet hachelijke positie. Zoals we gis teren meldden bestaat ülfs de moge lijkheid, dat men de troepen van de Franse Unie zal gaan terugtrekken uit de Delta van de Rode Rivier. Boven dien is men door de hopeloze verdeeld heid in het Westelijke kamp, vooral met betrekking tot de vorming van een defensiepact voor Z.O.-Azië, waarover wij Zaterdag schreven, in een verve lende onderhandelingspositie gekomen. Molotof zit in Genève thans op flu weel. In Berlijn moest hij het alleen opknappen tegen de Westelijke grote Drie. In Genève heeft hij zijn spreek buizen meegebracht in de personen van de ministers van Buitenlandse Za ken van Noord-Korea, communistisch China en voor Indo-China de minister der Vietminh-regering. Molotof heeft front gemaakt, een hecht front als men het zo wil zien, waartegenover de Wes telijken slechts verdeeldheid kunnen zetten. Is het een wonder, dat men in Genève geen stap vooruitkomt? Er zal heel wat moeten gebeuren en Eden met al zijn diplomatenbloed zal er al leen ook niet in slagen om de Wes telijken in Genève van het defensief in het offensief te brengen 'en Molotof van zfjn fluwelen kussen terug te bren gen op de houten bank der werkelijk heid. »N MINEUR. Het jaarverslag van de secretaris, mr C. J. Verplanke uit Haarlem, was in mi neur gesteld. Het was trouwens geheel geschreven in een aan het orgel ont leende terminologie, zodat het onlangs door de G.O.V. uitgegeven Orgelwoor denboekje de leden reeds goede diensten kon bewijzen. Het ledental liep terug van 690 tot 658. Toch hoopt men over twee jaar bij het zilveren jubileum 1000 leden te hebben, wat nog maar de helft zou zijn van het aantal organisten binnen de Geref. gezindte. De G.O.V. betoonde activiteit op het gebied van de orgelad viezen, de normexamens en de - helaas sterk afnemende - vergelijkende exa mens. Er zal een samenspreking worden gehouden met de organistenvereniging uit de Geref. Gemeenten. 's Middags luisterde men in de NCRV- studio naar de bespeling van het Swee- linck-orgel door de heer J. M. Vetter uit Groningen. Hierna werden vragen inzake het orgel en het orgelspel behandeld. AMSTERDAM, 24 Mei. Te Am sterdam is gisteren op 68-jarige leef tijd overleden de heer W. J. R. Drees man, voorzitter van de coöperatieve handelsvereniging Vroom en Drees- mann, kenner en verzamelaar van kunst en antiek. De heer Dreesman was officier in de Orde van Oranje Nassau, commandeur in de troonorde van Italië, ridder in de orde van de heilige Mauritius en Lazarus en geheim kamerheer met kap en degen van de Paus. Hij was voorts in het bezit van het grootkruis van de orde van het heilig graf van Jeruzalem terwijl hij door Paus Pius XI in de er felijke Romeinse adelstand was ver heven met de titel van graaf.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3