BIDAULT DIENT NIEUW VREDESPLAN IN r Levenslang geëist tegen Berkelse arts Orgel in Middelburgs Nieuwe kerk in gebruik genomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Komende 14 dagen beslissendmeent Eden Engeland conferentie beschouwt Geneefse nog niet als mislukt Koreaanse kwestie in impasse? Mej. B. A. van Moorst vrijgelaten Wegens anti-christelijke uitlatingen Aantal onderwijzers tijdelijk vrij van dienstplicht Wie onmisbaar zijn Officier van Justitie acht bewijs overtuigend geleverd George Stam gaf een prachtig concert Franse verpleegster terug in Hanoi DE BILT ZEGT: Warmer üitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347} Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2791 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 3.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 25 MEI 1924 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds'W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. kunt U op pag. 5 bijzonder heden lezen compleet met route over de fietstocht die onze krant op Zaterdag 12 Juni a.s. zal organiseren. Wie de rou te goed bekijkt zal ongetwijfeld tot de conclusie moeten komen, dat men de mooiste plekjes in Zuid-Beveland zal passeren. Daarom niet langer geaarzeld en ingeschreven. GENEVE, 24 Mei. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft vandaag tijdens de vijfde geheime vergadering over Indo- China een nieuw, uit zeven punten bestaand plan ingediend, waarvan men echter in conferentiekringen vreest, dat het de voornaamste strui kelblokken bij de onderhandelingen niet weneemt. Inmiddels is ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in Genève teruggekeerd, nadat hij gedurende het weekeinde in Londen besprekingen heeft gevoerd- In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat Engeland het nog enige tijd zal aanzien, alvorens de con ferentie als een mislukking te beschouwen. Bij zijn vertrek uit Londen verklaarde Eden het waarschijnlijk te achten, dat de besprekingen van de komende veertien dagen beslissend zullen zijn. Hij zou zijn best blijven doen om een aanvaardbare vreedzame oplossing te bewerk stelligen. Het nieuwe plan van Bidault wordt gesteund door Engeland, de Ver. Sta ten en de drie verbonden Indo-Chi nese staten. Het zou overeenkomen met Bidaults plan van 8 Mei en voorts de vijf beginselen omvatten, die Vrij dag door Molotof naar voren zijn ge bracht. Deze punten zijn: staken van de strijd, hergroepering der strijd krachten in zones, verhindering van militaire versterkingen, bestandscon trole en internationale garanties te gen bestandsschendingen. Bidault zou suggesties hebben gedaan voor toe passing van deze beginselen. De eerder ingediende Franse en Vietminh-plannen voorzien beide in hergroepering der strijdkrachten. La ter stelde minister Molotof toezicht door een neutrale commissie voor en Frankrijk stemde in met gemengde woordigers van beide partijen, die zouden werken onder een neutrale commissie. ONGEDULDIG. Bidaults onderhandelingspositie wordt thans ernstig bemoeilijkt door de houding van de Franse Na tionale vergadering. Leden van het parlement hebben al meermalen de GENEVE, 24 Mei. Woensdag zul len de besprekingen over de Kore aanse kwestie in Genève worden voortgezet. Aangezien de communis ten het door het Westen geëiste V.N.-toezicht op verkiezingen in ge heel Korea verwerpen, gelooft men, dat de besprekingen thans op het dode punt zijn aangekomen. Boven dien heeft de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken vandaag ver klaard, dat hij geen vorderingen ver wacht. De Amerikaanse bereidheid om met de besprekingen op te houden zou echter gestuit zijn op verzet van de andere riet-communistische landen. Voornamelijk de landen van het Britse Gemenebest en de West- europese staten zouden willen, dat het Westen met nieuwe voorstellen kwam. In deze nieuwe voorstellen zouden de mazen in de communis tische voorsteilen moeten worden benut. Men wil in Westelijke krin gen niet de schuld dragen van een eventuele torpedering van de kan sen op een regeling. Het Britse hoofdkwartier in Oost- Afrika meldt, dat vorige week 124 leden van de Mau Mau zijn gedood. Aan eigen kant vielen vijf doden en acht gewonden en onder de burger bevolking 23 doden en één gewonde. wens te kennen gegeven een debat over Indo-China te houden, doch Bidault voelt zich daardoor be dreigd. Indien men toch een debat zou forceren, zal de ongeduldig ge worden minister ongetwijfeld naar Parijs vliegen om te verzoeken de onderhandelingen in Genève niet te hinderen. WAARSCHUWING. Minister Eden heeft zijn Russische en Chinese collega's in Genève ge waarschuwd, niet te hoog spel te spe len of het Amerikaanse vermogen om militair in Indo-China in te grijpen te onderschatten. De Chinese minister zou gezegd hebben, dat hij er op rekent, dat Engeland en Ame rika van ingrijpen zal weerhouden. Hierop is door Eden geantwoord, dat er geen grond was voor een derge lijke veronderstelling. Engeland, al dus de minister, zal op stuk van za ken aan de Amerikaanse kant gevon den worden. Italiaans schip vergaan GENUA, 24 Mei. Een Italiaans vrachtschip is in de loop van de nacht ter hoogte van Genua in de Middellandse Zee vergaan. Van de 12 opvarenden zijn er zeven in uit geputte toestand met een redding sloep in Portofino aangekomen. De overige vijf zijn verdronken. Het schip, de 793 ton metende „San Silverio", kwam in nood te verkeren, toen door de zware zee de lading ging werken. Verdachte in de zaak Anneke Beekman AMSTERDAM, 24 Mei. Een dezer dagen is ook mej. B. A. van Moorst, die was gearresteerd in verband met de verdwijning van het Joodse oor logspleegkind Anneke Beekman, op vrije voeten gesteld, zo is van de zijde van de Justitie medegedeeld. Men zal zich herinneren, dat enige weken geleden mej. B. A. tezamen met haar zuster mej. G. J. van Moorst werd gearresteerd. Laatstgenoemde werd al enige dagen daarna vrij gelaten. De andere zuster is op instructie van de rechter-commissaris tweemaal zes dagen lang vastgehouden. Aan het einde van deze termijn achtte de Officier van Justitie, mr J. F. Hart suiker, geen termen aanwezig om haar nog langer in verzekerde bewa ring te houden. Zij blijft echter verdachte, aldus de Officier. Tweede vice-voorzitter van de Masjumi in arrest DJAKARTA, 24 Mei. De tweede vice-voorzltter van de Masjumi, mr Kasman Singdoimedjo, is, toen hij zich per vliegtuig van Ambon naar Djakarta wilde begeven, in Ambon aangehouden. Hij mag het eiland niet verlaten. Aan leiding tot deze aanhouding is een rede, die hg heeft gehouden en die kwetsend voor de christengemeenschap wordt be schouwd. Kasman had verklaard, aldus de in Djakarta ontvangen berichten, dat „al leen de Islam een schepping Gods is en dat andere ideologieën, zoals het Christendom en de Pantjasila mensen werk waren". Ook leverde hij critiek op de ideologie van de Partai Nasional Indonesia en op president Soekarno. Het te Djakarta verschijnende blad „Berita Minggu" schrijft, dat zijn verklaringen spanningen veroor zaakten in de Christengemeenschap van Ambon, die voor honderd pro cent staat achter de Republiek Indo nesia, zoals die geproclameerd is op 17 Augustus 1945. Scholen in het rampgebied geholpen Moord met voorbedachte rade DEN HAAG, 24 Mei De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft vanmorgen levenslange gevangenisstraf geëist tegen de Berkelse arts O., verdacht van moord met voorbedachte rade op zijn echtgenote. Zoals men zich zal herinneren is mevrouw O. onder zeer tragische omstandigheden gestorven. Een dag na het overlijden deelde familie van mevrouw O. de Amsterdamse politie mede, dat zij twijfelde of mevrouw O. wel een natuurlijke dood was gestorven. Zo kwam de zaak aan het rollen. Er werd sectie op het stoffelijk overschot verricht, waarbij cyaankali in het lichaam werd aangetroffen. Het kernbewijs, zo zei de Officier, mr de Lint, is gebaseerd op de directe waarnemingen van drie getuigen, na melijk van de schoonmoeder van ver dachte, van de apothekersassistente en van de dienstbode. Deze getuigen wa ren tegenwoordig bij het toedienen van de door verdachte bereide kinine- poeder en namen het dodelijk effect waar, dat de poeder, na het innemen 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. Zoals bekend heeft de minister van Oorlog en Marine bepaald, dat aan alle dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 voor eerste oefening in werke lijke dienst moeten komen, voor zo ver zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waar bij zij als onmisbaar worden be schouwd, vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend. WIE ONMISBAAR ZIJN. Volgens een mededeling van het departement van Onderwijs worden als onmisbaar bij een school be schouwd, zij, die als verplichte leer kracht aangesteld zijn of zullen wor den in een vacature aan een school in het rampgebied. Hetzelfde geldt voor hen, die een vacature vervullen aan een school met twee leerkrach ten of minder, het hoofd der school niet meegerekend. De overige gevallen zullen afzon derlijk worden beoordeeld. Vervan ging van een zieke leerkracht gedu rende korte tijd geldt niet als het vervullen van een vacature. De vrijstelling zal ophouden te gelden, zodra de onderwijzer de school verlaat, ten behoeve waar van hem vrijstelling is verleend. Indien de betrokkene daarna een vacature gaat vervullen aan een andere school, waar hij ev.eneens als onmisbaar kan worden aangemerkt, zal hem opnieuw vrijstelling wor den verleend. Heeft een onderwijzer tot 1 Janu ari 1958 tijdelijk vrijstelling genoten, dan zal hij definitief worden vrij gesteld, indien er ook op dat tijdstip nog aanleiding hestaat tot het ver lenen van dergelijke vrijstellingen. Montgomery over eventueel gebruik van atoomwapens PARIJS, 24 Mei. De plaatsver vangende geallieerde opperbevelheb ber in Europa, veldmaarschalk Mont gomery, heeft Maandag te Parijs tegenover journalisten verklaard, dat het ingeval van een oorlog waar schijnlijk is, dat beide partijen van atoomwapens gebruik zullen maken. Het bestaan van atoomwapens schrikt degenen, die een oorlog willen begin nen, echter in belangrijke mate af van hun voornemen, aldus Mont gomery. Blijde dag voor Hervormde gemeente MIDDELBURG, 24 Mei. „Niet alleen voor de Ned. Hervormde Ge meente van Middelburg, maar ook voor de stad, ja voor heel de provincie Zeeland, is het vandaag een blijde dag". Deze woorden sprak de president kerkvoogd, de heer L. M. Helder, vanavond in de Nieuwe Kerk, toen het prachtige orgel, waarvan U een beschrijving vindt op pag. 5, in gebruik werd genomen. Met dit koninklijk instrument is onze provincie, die immers zo schaars bedeeld is met goede orgels, weer een stap vooruit. Het orgel is dan ook een prachtig monument van hedendaagse Nederlandse orgelbouwkunst, dat aan de talrijke aanwezigen in zijn gehele omvang en in alle schakeringen getoond werd. volle omvang, waarbij Psalm 100 enkele partita en een brillante fuga 'n evenement op zichzelf vormden. Ds F. Don sloot het samenzijn met dankgebed. Vroeger op de avond was het orgel reeds ingewijd in besloten kring voor de leden van de kerkelijke gemeente, waarbij de organist enkele werken van Bach en Mendelssohn uitvoerde. B. De heer Helder gewaagde verder o.m. van het feit, dat nu, 14 jaar na het bombardement van de Zeeuwse hoofdstad, waarbij ook de monumen tale kerkgebouwen ten offer vielen, zowel kerk als interieur weer volko men zijn hersteld. Hij bracht dank aan de regering en Monumentenzorg voor de wijze waarop de bouw is mo gelijk gemaakt. Burgemeester Bolkestein sloot zich bij deze woorden aan en bracht geluk wensen van het gemeentebestuur over voor deze aanwinst, die ook een sie raad is voor de stad. HET CONCERT. George Stam, directeur van het Amsterdams Conservatorium, wijdde hierop het orgel in. Hij begon met koraal en variaties over „Jesu, meine Freude" van J. G. Walther, waarin de prachtige tongwerken, die het or gel heeft, bijzonder tot zijn recht kwamen. „Courante met variaties" van de oud-Nederlandse componist P. Cornet, het volgende programmapunt, de monstreerde weer een ander facet van het orgel n.l. de heldere fluweelachti ge vulstemmen. De bekende „Toccata en fuga" in d van J. S. Bach, toonde het orgel in zijn volle omvang en vormde een waar klankfestijn. Het tempo van de fuga leek ons alleen wat te geforceerd, waardoor de arti culatie wat in het gedrang kwam. De prachtige passacaglia en fuga over „Wie maar de goede God laat zorgen" van Stams leermeester C. de Wolf en een machtige improvisatie over Psalm 100 vormden een indruk wekkend slot. Hier demonstreerde de heer Stam zijn technisch kunnen in PARIJS, 24 Mei. Genevieve de Galard, de Franse verpleegster, die bekend is geworden door haar ver zorging van de gewonden van de ves ting Dien Bien Phoe, is vandaag te Hanoi aangekomen. Zoals bekend had de Vietminh haar toestemming gegeven te vertrekken, wanneer zij dit wilde. Aanvankelijk gaf ze er de voorkeur aan te blijven. De heldin van Dien Bien Phoe was bij aankomst gekleed in een grijs-groen camouflage-uniform zoals parachutisten dragen, en linnen laarzen zonder sokken. De bunker van Seyss Inquart te Apel doorn welke hem in de oorlogsjaren tot verblijfplaats diende en waarin o.a. nog de telefoon-installatie aanwezig is waar mede Seyss Inqugrt in verbinding stond met alle hoofdsteden in Europa, welke door de Duitsers waren bezet, is dezer dagen wederom ter bezichtiging openge steld. In enkele regels melden wij nog Het arsenaal van wapens in beslag genomen bij arrestaties van misdadigers ta „het groot" te Chicago, is dezer dagen heel wat kleiner geworden, na dat politiemannen grote hoeveelheden messen, pistolen en geweren in het Michiganmeer hadden gegooid. Er was een flinke sleepboot voor nodig om al die moordwerktuigen de oogst van slechts één jaar het meer op te brengen. Een bedenkelijk verschijnsel als men bedenkt dat dit al het 28e jaar is dat men wapens in het Michiganmeer laat verdwijnen en dat men het eerste jaar slechts een roeibootje nodig had om zich van de over tollige voorraad te ontdoen,... DAT gistermorgen brand ontstond in de goot van het pand Loskade 33, bewoond door E. M. te Middelburg. Waarschijnlijke oorzaak: de vlam van een propaangas- apparaat, waarmee 'n schil der aan het werk was, schoot tussen goot en muur omhoog naar het houten dak, dat gelukkig slechts voor een klein deel werd aangetast. De brandweer was er vlug bij en het vuur was snel bedwongen. DAT mr P. Kuijpers, werkzaam ter Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk te Middelburg, benoemd is aan de Stichting Noord- Brabant van dezelfde naam. DAT de bestuurder van een volkswagen, de heer J. A. v. d. Grift te Rotterdam, gisteren op de Rijksweg te 's-Heer Arendskerke enkele malen met zijn wagen over de kop is geslagen, doordat hy te onvoorzichtig passeer de en zodoende de macht over het stuur verloor. De bestuurder, die licht werd gewond, reed in de richting Middelburg. Na bovenge noemde capriolen stond zijn auto echter weer precies in tegenovergestelde richting; natuurlijk deerlijk geha vend. DAT op 22 en 23 Sep tember a.s. in de zalen Krijger te Goes een provin ciale bakkerswedstrijd en tentoonstelling zal worden gehouden. Door de Prov. Zeeuwse Bakkersbond zijn reeds de nodige voorberei dende besprekingen gehou den en maatregelen geno men om deze tentoonstel ling volledig te doen slagen. DAT gistermorgen een 25-tal meisjes en jongens, allen leerlingen van het ly ceum te Overveen, onder leiding van een lerares in Zierikzee zijn aangekomen. Het gezelschap vertrok per fiets naar de Westhoek, waar men in de dominiale duinen in klasseverband gaat werken. Het is dus feitelijk geen vacantie voor deze jongelui, doch op deze wijze willen ze een steentje in dit geval een zand je bijdragen tot het herstel van Schouwen en tevens kennismaken met de le vensomstandigheden in het rampgebied. DAT de leden van het brandweercorps te Zierik zee zijn voorzien van nieu we uniformen en helmen. De uniformen zijn van zwart plastic en de helmen van leer. Gisteravond vond een inspectie plaats voor 't gemeentehuis, waarbij de burgemeester en wethou der A. M. de Boer aanwezig waren. Ook de brandweer auto, die enige vernieuwin gen heeft ondergaan, was ter plaatse aanwezig. DAT Zondagavond om 11 uur te Zierikzee politie- assistentie werd gevraagd in café „Rotterdam" aan de Nieuwe Haven, waar op dat moment een dertigtal gasten, meest D.U.W.-arbei- ders, aanwezig waren. Er bleek tussen twee hunner een woordenwisseling te zijn ontstaan, waarmee een derde, die juist binnen kwam, zich ging bemoeien. Hij nodigde een der ge noemden uit mee naar bui ten te gaan, wat deze deed, doch voordat zij buiten wa ren riep de eerste, dat hij een bloedend wondje aan een zijner polsen had, toe gebracht met een mes. De verwonde bleek te zijn een zekere J. D. uit Groningen. De man, die het wondje had toegebracht, was spoor loos verdwenen en is nog niet gevonden. DAT tot onderwijzer aan de Geref. school aan de Herengracht te Middelburg is benoemd de heer J. van de Velde te Oostkapelle. vrijwel direct bewerkstelligde. De symptomen, die bij de dood zijn waar genomen, wijzen op een vergiftiging door cyaankali. Reeds dr Hulst was hiervan overtuigd door de lijkvlekken, de kleur van het bloed en de toestand van de longen, die door hem werden waargenomen. Mr de Lint verwierp de gedachte, dat een medicus, die een moord zou willen plegen geen cyaankali zou bestellen. Hij bestreed ook de mening, dat een ver giftiging met cyaankali door een medi cus „dom" zou zijn (dit is ir de loop van het proces gezegd). Hij noemde verscheidene gevallen waarin dit Is ge schied en wees voorts op het feit, dat cyaankali na enige tijd niet meer in het lichaam is aan te tonen. Niemand kan bestrijden, aldus de Officier, dat hier van een vergiftiging sprake is geweest en het is niet aan te nemen, dat daartussen van een andere doodsoorzaak (een hersentumor) spra ke is geweest. Dr Hulst heeft zelf ge constateerd dat een hersentumor niet aanwezig was. Dat Mevrouw O. eerst van bouillon- sap of citroensap zou hebben gedron ken, dat zij volgens verdachte's be wering zelf vergiftigd zou hebben, achtte de Officier uitgesloten. Toen Mevrouw O. na het innemen van de poeder ernstig ziek werd, is de schoon moeder de bouillon gaan halen. Was aan het citroensap cyaankali toege voegd, dan zou blauwzuur zijn ont staan en een slokje daarvan zou het slachtoffer onmiddellijk hebben doen succomberen. Naast het kernbewijs zijn er echter tal van aanwijzingen, die als indirect bewijs kunnen dienen en mochten deze aanwijzingen weerlegd kunnen worden dan zou daardoor het kernbewijs nog niet worden aangetast. Vreemd vond de Officier het ook, dat verdachte enkele dagen voor de dood van zijn vrouw ging overschake len op een ander tonicum zonder dat hiervoor een gegronde reden was. Daarna volgde de bestelling- van de cyaankali. Op 24 September iaat O. kininepoe- ders voor zijn vrouw klaar maken „om de eetlust op te wekken". Hij geeft za haar echter na de maaltijd, hetgeen de Officier heel zonderling achtte. De v' t iw vond de poeders zoet en wee, hetgeen duidt op de aanwezigheid van cyaankali. Bij de doodsstrijd heeft O. nagelaten om ook maar enige hulp te halen, aldus de Officier. Aan dr Hoedemaker, die de volgen de dag kwam, verzweeg verdachte dat hij zijn vrouw een poeder had gegeven. Om deze zaak zijn heel wat fanta sieën geweven en verdachte heeft van alles geprobeerd om de verdenking van zich af te schuiven. Op alle mogelijke manieren heeft hij de omgeving voor bereid, dat zijn vrouw wel spoedig zou sterven. Dit alles wijst op voorbe dachte rade, speciaal de aan koop van de cyaankali. HET SUiCIDE-BRIEFJE. Sprekend over het zelfmoordbriefja van Mevrouw O., dat tijdens de be handeling van deze zaak op tafel is gekomen, zei de Officier dat dit on aanvaardbaar is. De briefjes zijn met drukletters geschreven, doch nóch ver dachte nóch de verdediging is erop verdacht geweest, dat men van Mevr. O. brieven in handen heeft gekregen waarop zij met blokletters had ge schreven. De Officier meende dat dui delijk is aangetoond, dat de zelfmoord briefjes als falsificaten beschouwd moeten worden. De Officier achtte de moord volko men- bewezen. Op de meest monstru euze wijze heeft O. uiting gegeven aan zijn haatgevoelens die hij tegenover zijn vrouw koesterde, aldus de Offi cier, die het ernstig noemde, dat een medicus een dergelijke daad kan ple gen. „De persoon van verdachte heb ben wij leren kennen als ondoorgron delijk en keihard. O. is een schizofreen persoon, doch niet ontoerekeningsvat baar voor zijn daden". De wetgever zal zich zelden voor zo'n bestiaal geval gesteld hebben gezien en hij eiste daarom levenslange gevange nisstraf. DE BILT, 24 Mei. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zui delijke tot Zuidoostelijke wind. Ho gere temperaturen, Op- en ondergang van Zon en Maan Zon op 4.31 u., onder 20.44 u. Maan op 1.29 u., onder 13.25. Hoogwater van Woensdag 2ö Mei: Vlissingen: 8.05 u. 1.59 m., 20.25 u. 1.37 m. Terneuzen: 8.30 u. 1.82 m., 20.53 u. 1.59 m. Wemeidinge: 9.28 u. 1.54 m 21.52 u. 1.25 m. Zierikzee: 9.12 u. 1.36 m., 21.30 u. 1.07 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1