TELEGRAFISCH BEROEP OP DE MINISTER Denkbeeldige atoombommen ontploffen op de Veluwe D.D.D. Vurig pleidooi van Adenauer voor verenigd Europa CETAFLEX lijmt koud alle heat! Dreigende woorden over opheffing Unie CHR. SLAGERS WILLEN VRIJE ZATERDAGMIDDAG Het ijdel hart verbrijzeld „Spoed met Wet op Kleuteronderwijs, want de nood dringt" Huid uitslag dringt diep in de poriën door. Demonstraties over beschermingsmogelijkheden bij atoomexplosies Vragen over fictieve diensttijd Nadelige gevolgen anti-Duitse acties r Wijn per minuut =J Chr. Melkhandelaren kochten eigen bondshuis Franse socialist Guy Mollet tot voorzitter gekozen Tekort aan personeel een nijpend probleem knnstharslijm zonder barder FEUILLETON door FOKA VAN LOON Oppositie verliet de zaal Maandag 24 Mel 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD raglna 3 Algemene vergadering Chr. Kleuterschool (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 32 Mei. De nood b(J het Chr. kleuteronderwijs is hoog ge stegen. Br wordt vaak les gegeven In scholen, die eigenlijk geen scholen mo gen heten en er zjjn schrijnende toestonden op het gebied van de salariëring van het personeel, de grootte der klassen enz. Hierover sprak de heer B. Mas tenbroek uit Schiedam Donderdag in de te Utrecht gehouden 34ste jaarver gadering van de Bond van Verenigingen voor Chr. Kleuteronderwijs. Ook het bestuur weet niet, hoe het nu staat met de totstandkoming van de dringend noodzakelijke Wet op het Kleuteronderwijs. Met het antwoord van minister Cals aan het Tweede Kamerlid, mr H. K. J. Beernlnk, dat verschillende ver beteringen niet op deze wet behoeven te wachten, was men niet tevreden. Op voorstel van het bestuur en met algemene instemming van de vergade ring werd dan ook een telegram aan de minister gezonden van de volgende inhoud: „De Bond van Verenigingen voor Chr. Kleuteronderwijs In Nederland, waarbjj aangesloten zjjn 611 besturen, die 766 scholen vertegenwoordigen, in alg. vergadering bjjeen te Utrecht, doet een dringend beroep op Uwe Excellentie om te bevorderen, dat spoed wordt betracht met de tot standkoming van een Wet op het Kleuteronderwijs, waaraan het prin cipe van de volkomen gelijkstelling ten grondslag ligt wat betreft scho lenbouw, opleiding, onderwjjs en de salariëring en pensioenen der leer krachten. De nood dringt. Wj) kun nen niet langer wachten." De voorzitter verwelkomde naast de vertegenwoordigers van verschillende onderwijsorganisaties ook de Tweede Kamerleden mr A. B. Roosjen en de heer H. W. Tilanus, die de A.R. en C.H. Kamerfracties vertegenwoordigden. Ook op deze gasten deed hJJ een beroep om lil 's lands vergaderzaal hun actie voor de gelijkstelling van het bijzonder kleuteronderwijs voort te zetten. Mej. H. M. R. Voss, die de minister van Onderwjjs vertegenwoordigde, zei ln haar toespraak ook, dat een wettelijke regeling dringend nodig is, doah zij voegde daaraan toe, dat de komst van zo'n regeling met vertrouwen kan wor den tegemoetgezien. OOK LICHTZIJDEN. Er zijn echter naast schaduwen ook lichtzijden in ons Werk, zo verklaarde de heer Mastenbroek. Mede dank zjj de krachtige actie van het 85-jarige be stuurslid, ds M. G. Blauw, steeg het aantal aangesloten verenigingen met 33 in het afgelopen jaar en het aantal scholen hierdoor met 34. Nog 160 ver- NUglngen zjjn niet aangesloten, hoewel sc wel van ons werk profiteren. Ook zjj moeten komen, want klaplopen past een Christelijk bestuur allerminst. Uit Zeeland kwamen goede berich ten, want daar kon de vlag op ver schillende nieuwe gebouwen worden gehesen, zo b.v. op de Henrl Dunant- school te Krabbendijke, die een mo delschool heten mag. Verschillende getroffen scholen ontvingen meubi lair van het Zweedse Rode Kruis, welke organisatie met een dankbaar applaus voor ztjn hulp gehuldigd werd. De verslagen van de secretaris, de heer E. van Gils uit Den Haag en van de penningmeester, de heer M. L. Hor dijk uit Rotterdam, werden zonder dis cussie aanvaard en de Geschillencom missie kon rapporteren, dat zij bij ge- Ingezonden Mededeling (adv.) Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare dringt diep in de p< zuivert, ontsmet en geneest brek aan geschillen werkloos gebleven was. De bestuursleden, mevr. H. Ro- sier-Markensteln uit Haarlem en de heer J. Aarnout uit Leeuwarden wer den btj acclamatie herkozen. STEUNFONDS. De vergadering ging aecoord met de instelling van een Steunfonds, waarin beter met aardse goederen gezegende scholen op basis van vrijwilligheid geld kunnen storten om behoeftige scholen te helpen. Het bestuur zal zich beraden over de werkwijze en de naam van alt fonds, want tegen de voorgestelde naam „Draagt Elkanders Lasten" kwa men theologische bezwaren, terwijl ook verwarring met het gelijknamige fonds van het C.N.V. gevreesd werd. De ver gadering werd besloten met een refe raat van de heer P. J. W. Steinz uit Rotterdam over: „De Chr. Kleuterschool en de Vernieuwing". Mr Roosjen noemde in zijn toespraak de huidige situatie bij het Ohr. kleuter onderwijs „chaotisch en onhoudbaar". Men is geheel afhankelijk van de gunst van plaatselijke autoriteiten. De heer Tilanus vertelde, dat het veelomstreden wetsontwerp thans het onderwerp van discussie ls in de Minis terraad ln verband met de financiële consequenties. De aanvankelijk ge raamde kosten van f 10 millioen zouden n.l. ln werkelijkheid dit bedrag aanzien lijk overtreffen. Geheime parlementszitting in Indonesië DJAKARTA, 22 Mei De sectie Buitenlandse Zaken van het Indone sische parlement is gisteren in gehei me vergadering bijeen geweest om te luisteren naar een uiteenzetting van de minister van Buitenlandse Zaken, Mr Sunarjo, over de te voeren onderhan delingen over de NederlandsIndone sische Unie. Op een daarna gehoud enpersconfe- rentie is verklaard dat men zich bezig heeft gehouden met de vraag wat Ne derland ln deze kwestie zal kunnen doen. Een van de punten van bespre king is geweest of Nederland niet pro beert tijd te winnen door allerlei voorwaarden te gaan stellen naar het oordeel van de vergadering diende dan de Unie eenzijdig te worden ver broken en men was van mening dat hét gehele Indonesische volk eenstem mig hierachter zou staan. Andere vragen hadden betrekking op de financiële consequenties van de opheffing. Het antwoord van de minis ter was dat dit geen moeilijkheden zal veroorzaken, omdat de financieel-eco- nomische R.T.C.-overeenkomsten „kennelijk reeds zijn uitgehold". Wat de kwestie Nieuw Guinea be treft uittelde minister deze dreigende woorden dat Nederland ook eens moet denken aan zijn grote economische be langen In Indonesië! Chr. Houtbewerkersbond wijzigt zijn naam UTRECHT, 21 Mei. De Chr. Houtbe werkersbond hoopt zijn tweejaarlijkse alg. vergadering te houden op 28 en 29 Mei a.s. in het conferentie-oord „Woud- schoten" bü Zeist. Op de agenda staat o. m. een voorstel van het hoofdbestuur om de naam van de bond te wijzigen in „Christelijke Houtbedrijfsbond" (C.H.B.) Dit in verband met de bedrijfstaksgewij- ze organisatie van de Chr. vakbeweging, waardoor in de toekomst ook kantoorbe dienden, werkmeesters en technici in de houtbedrijven, die nu nog lid zijn van de Ned. Chr. Beambtenbond, in deze C.H.B. een plaats zullen krijgen. Operatie „Paddestoel" 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Op de heide nabjj de legerplaats Ermelo wordt thans twee maal per dag een hevige ontploffing gehoord, waaraan een felle licht flits gepaard gaat. Direct daarop wordt een paddestoel van rook boven de heidè zichtbaar, als of een atoombom is ontploft. Het geldt hier echter geen militaire oefening, waarbjj de uitwerking van atoom bommen wordt beproefd, doch een demonstratie over de beschermingsmogelijk heden h\j atoomexplosies. „Want het praatje, dat we „er allemaal geweest z\jn" na een atoomexplosie, moet de wereld uit", zeide de dirigerend officier van ge zondheid tweede klasse en arts van de vierde divisie luitenant-kolonel K. L. Gold- bach. Hij voegde er aan toe: „Ik ben er van km afstand een sterkte van dertig maal de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Tweede Kamerlid stelt 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. Het Tweede Kamerlid de heer Roosjen heeft aan de Minister van O., K. en W. de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het de Minister bekend, dat tal van gemeentebesturen en schoolbestu ren er niet toe durven overgaan, btj de salarisberekening van bezitters der onderwijsakte, die naar het lager on derwijs zijn overgegaan, de toegezegde fictieve diensttijd in aanmerking te ne men, omdat zij in onzekerheid verke ren met betrekking tot de datum van inwerkingtreding der betreffende re geling? 3. Is de minister bereid te bevorde ren, dat bedoelde onzekerheid zo spoe dig mogelijk wordt weggenomen, opdat de gemeentebesturen en schoolbesturen in staat zijn, de hierbij betrokken on derwijzers het hun toekomende salaris ten volle uit te betalen? DUSSELDORF, 21 Mei. Volgens het Landbouwverbond van het Rijnland heb ben de gebeurtenissen in Nederland in begin Mei, toen op Duitse personenauto's biljetten met het opschrift „Deutsche unerwuenscht" geplakt werden, tenge volge gehad, dat een gedeelte der bevol king van enige grote steden in West- Duitsland weigert vroege groente uit Nederland te kopen. Naar het verbond mededeelt hebben bij de invoer geïnteresseerde zakenlieden het gerucht verspreid, dat vakorganisa ties van Duitse groente- en fruittelers van de gebeurtenissen in Nederland ge bruik maken om tegen het kopen van Nederlandse groente propaganda te voe ren. Het verbond heeft echter vastgesteld, dat deze geruchten iedere grond van waarheid missen. Het verbond verklaart uitdrukkelijk, 4at het het zou betreuren, wanneer in is handel met Nederland de zakelijke handelsbasis door de protestacties in Ne derland zou worden vertroebeld. overtuigd, dat indien het personeel, de juiste voorlichting en training heeft ge kregen, met andere woorden, als het pshychologisch hier grondig op is voor bereid, onze Koninklijke Landmacht opgewassen is tegen de gevaren van de atomische oorlogvoering". En daarom betrekken de manschappen van het eerste legerkorps, vierde divisie tot half Juni iedere dag twee maal hun posten te velde, van een infanterieop- stelling tot een veldkeuken toe, teneinde deze demonstratie, die de toepasselijke naam „Paddestoel" heeft gekregen, zo re alistisch mogelijk te doen zijn. De man nen hebben order gekregen in de stel lingen onder de grond te blijven en zo mogelijk maatregelen ter beveiliging te gen atoombommen te nemen. Eensklaps worden zij verrast door een atoomexplo sie en dan blijkt, dat zij, die zich zoveel mogelijk heben beveiligd tegen de geva ren, die een dergelijke explosie met zich meebrengt, een redelijke kans hebben, indien zij zich niet te dicht bij de plaats van de explosie bevinden, er het leven af te brengen. Zü, die echter niet de veiligheidsmaat regelen hebben getroffen, die mogelijk zijn geweest, moeten hun roekeloosheid soms duur betalen. Na een luchtexplosie van de atoom bommen ontstaat een lichtflits, die op 15 de lichtsterkte van de zon heeft; voorts komt een grote hitte voor, die over een grote afstand brandwonden kan veroor zaken en diverse stoffen vlam doet vat ten; verder wordt een drukgolf waarge nomen, die zich voordoet als een enorme windstoot en tenslotte ontstaat door de explosie een directe radioactieve straling, waar men niets van bemerkt, maar die men ondergaat en waarvan men nader hand de gevolgen ondervindt. DEKKING: EERSTE VEREISTE. Dekking, zo diep mogelijk ondergronds is een eerste vereiste. Zelfs in de buurt van de plaats, waar de atoombom is ont ploft, is men veilig, indien men onder gronds is met een hoofdbedekking van een meter aarde of 50 cm aarde en 30 cm beton, komt de atoomexplosie bü verras sing, dan dient de soldaat plat voorover met de handen onder bet lichaam te val len, de ogen te sluiten of In het eerste het beste gat, loopgraaf of granaattrech ter te springen. Wanneer de demonstratieperiodê medio Juni zal zijn geëindigd, zullen ongeveer In Douala, in Frans Kameroen, wordt in sommige café's wijn per minuut verkocht. De klant krijgt een rubberbuis, die met het buf fet is verbonden in handen en mag zoveel drinken als hij in de tijd, waarvoor hij betaald heeft, naar binnen kan werken. UTRECHT, 22 Mei. De Chr. Houtbe de Chr. maatschappelijke organisaties zich sterk uitbreidt, krijgen steeds meer bonden behoefte aan een eigen bonds- kantoor. Het bureau van de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk- en Zui velproducten was tot dusver gevestigd in het huis van de secretaris te Haarlem. Dezer dagen kocht de bond echter een oud herenhuis aan in de F. C. Donder- straat te Utrecht, dat als bondskantoor ingericht zal worden. Het gebouw bevat 14 kamers. Door ver bouwing zal op de eerste verdieping een kantoor en een ruime vergaderzaal wor den verkregen. De leden maakten door aankoop van obligaties de uitvoering van deze lang gekoesterde wens mogelijk. Raadgevende vergadering Raad van Europa STRAATSBURG, 21 Mei. Bij de opening van de zitting van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa heeft de Westduitse bondskanselier dr Adenauer, de Europese politici op het hart gedrukt niet blind te zijn voor de gevaren, die het werk der vereniging van Europa thans in sterkere mate bedreigen, dan in de eerste jaren van de gemeenschappelijke bemoeiingen. Iedere verslapping van de Üver om het begonnen werk te voltooien betekent teruggang en kan zelfs het hele werk in gevaar brengen. Hij zei: „Reeds zijn hier en daar tekenen van ongeduld, ja, van ontgoocheling, merkbaar met het oog op het gebied der gemeenschappelüke verdediging. Laat ons deze waarschuwende tekeneu in acht nemen en ervoor wa ken, dat de stimulerende kracht der Europese gedachte niet veriamt. Historische kansen missen is gevaarlijk, zy keren zelden terug", aldus Adenauer. De bondskanselier verklaarde voorts, dat een nuchtere beoordeling van de wereldsituatie Europa het gevaar van zijn positie moest tonen. „In Europa", zo zet hij, „heeft de Berlijnse conferentie een volledige verstarring der fronten ten gevolge gehad. Ook het verloop der con ferentie in Genève kan ons niet bemoe digen. Ook daar kan men tot dusverre van de zijde der Sowjet-Unie en haar partners nog geen echte-bereidheid zien om het tot een werkelijke ontspanning te laten komen". Afdeling Den Haag diende voorstel in (Van onze sociale redacteur). LEIDEN, 22 Mei. Als we de Middenstandsnota goed lezen, als we zien, wat deze schrijft over samenwerking en voorlichting en scholing, dan moeten we zeggen, dat het werk voor de slagers goed is gedaan. Er wordt daar niet veel genoemd, dat door ons is vergeten. De Middenstandsnota zegt ons: voort gaan op de ingeslagen weg. De heer H. de Mooy, voorzitter van de Bond van Christelijke Slagerspatroons, kon dit gisteren zeggen in een gloedvol openings woord, dat hjj hield in de Jaarvergadering te Leiden. Op één punt wees hij bijzonder. De Middenstandsnota zegt tot de midden stand: zelf doen. Dat is van grote be tekenis In onze tüd, die doet zien een afbraak van de persoonlijke verant woordelijkheid en een toename van het collectivisme. Een goede leiding moet er zijn. Maar die leiding mag nooit de persoonlijke verantwoordelijkheid ver zwakken en de persoonlijke vrijheid wegnemen. Het grote gevaar van onze tijd is, dat de massa gaat leven bij de garanties en niet meer vraagt naar rechten en vrijheden. Dat men niet vraagt, wat ge daan moet worden, maar wat men voor hen doet. Als de middenstanders willen blij ven, wat men hen wel eens noemt: de ruggegraat van de maatschappij, dan moeten ze er voor vechten, dat de kenmerken van de middenstand behouden blijven, aangepast aan onze tijd. POSITIE BEHOUDEN. Ondanks alle moeilijkheden is alles in het afgelopen jaar nog meegevallen in het slagersbedi-ijf. Ondanks de export van de beste producten kon een rede lijke voorziening van ons volk zelf te gen redelijke prijzen gehandhaafd blij ven. Het bedrijfschap ls voor het slagers- bedrijf zeer dichtbij. We zullen er op moeten letten, dat in verband daarmee het eigen organisatieleven zich krach tig handhaaft. Daarom is het gelukkig, dat de organisaties een sterke federatie 6500 officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen van de K.L. door middel van de demonstratie „Paddestoel" op de hoogte zijn gebracht van de geva ren, die aan een atoom-explosie zijn ver bonden, maar ook van de mogelijkheden, die er zijn ter beveiliging. En dit is no dig, want, zo zeide luitenant-generaal Op- somer, een eventuele volgende oorlog zal naar mijn persoonlijke mening niet al leen worden uitgevochten met de zoge naamde „conventionale wapenen", maar vooral met atoomwapenen. hebben. Als het organisatieleven niet krachtig is, bestaat het gevaar, dat in het bedrijfsleven figuren de leiding krijgen, die los van het bedrijfsleven staan. Aan de andere kant staat dan een massa, die niet meer staat voor eigen zaak, maar vraagt: wat wordt ons geboden. ZATERDAGMIDDAG GESLOTEN? De huishoudelijke zaken vroegen wei nig tijd. De verslagen van de secretaris penningmeester, de heer A. Poot, wer den zonder bespreking goedgekeurd. Een voorstel van het bondsbestuur om ln het najaar een werkvergadering te houden voor het vaststellen van de be groting en andere organisatorische plannen, werd aanvaard. Bij de voorstellen vormde een belang rijk punt van. bespreking het probleem van het tekort aan personeel, dat ln sommige plaatsen zeer nijpend is. Ge vraagd werd naar de mogelijkheid van omscholing van werklozen uit andere bedrijfstakken. Dit zal vooral plaatse lijk bekeken moeten worden. De voor zitter wees er op, dat er geen aantrek kingskracht voor het bedrijf uitgaat van de klachten, dat meermalen de Arbeidswet met voeten getreden worat, vooral op de Zaterdag, als de slagers toch al de vrije Zaterdagmiddag missen. Ook de onvoldoende vooruitzichten, de willekeur en het met tegenzin toestaan van vacanties „bij kruimpjes" werken niet animerend. In verband hiermee was ook interes sant de bespreking van de mogelijkheid om te komen tot een vrije Zaterdag middag, die de afd. Den Haag by voor stel aan de orde had gesteld. Het hoofdbestuur stond sympathiek tegen over dit voorstel. Het meende echter, dat het een algemeen middenstands- vraagstuk is en stelde daarom voor, het ter onderzoek door te zenden aan de Christelijke Middenstandsbond. Uit de bespreking bleek ook, dat, boewei er enige bezwaren zijn te overwinnnen, het overgrote deel van de vergadering met het voorstel instemde. Ingezonden Mededeling (adv.) HOOFDSTUK I. Diena Stapelkamp zit onder de lamp in de grote keukenkamer te breien met rode wol. Haar kluwen huppelt telkens verder weg, zo vaak ze de draad aan trekt en afrolt. Walda, de hond, die aan haar voeten ligt, bromt tegen het onwillige ding en geeft het een wel gemikte nijdassige tik met zijn poot, waardoor het werkelijk meer in de gewenste richting komt te liggen. Walda snelt zijn meesteres altijd te hulp, onder welke omstandigheden ook en gaat moedig alles te lijf, wat zich tegen haar kant, ook al is het maar een onnozele bal van wol. „Beste jonge, hoor!" Diena klopt hem goedkeurend op de kop. Walda heeft maar een kleine liefkozing van de vrouw nodig om in vervoering te taken. Dadelijk wroet hij zijn snuit onder haar arm door en slaat zijn ogen met aandoenlijke trouw naar haar op. De meest verliefde jongeling zou het hem niet verbeteren. Walda is een kampioen waakhond als het Diena betreft. Zodra hij enig gerucht hoort in het achterhuis snelt hij onder woedend geblaf naar de deur. Stil toch, Walda! Af! Mag je zo tegen eigen volk te keer gaan?" Precies zoals Diena verwachtte, het is Albert, de knecht, waartegen Walda haar meent te moeten verdedigen. Maar ook als hij ziet wie hij voor zich heeft, stoot hij nog een dreigend ge grom tussen zijn blikkerende tanden door. Albert schopt naar hem. „Ga toch weg, lelijk loeder! Wat moet je altijd tegen mij te blaffen!" „Ja, hij kon wel een hekel aan je hebben". Onbewust legt ze in haar toon iets van: hoe kan dat nou bestaan. Ja, want zij mag Albert graag, 't Is een knappe jongen en hij is altijd even vrolijk en aardig. Hoewel, hij is niet helemaal vrij te pleiten van een ze kere inhaligheid en dat hjj niet be paald lelijk is, weet hjj ook terdege. Kijk hem daar nu voor de spiegel Staan! Hij wringt zich in alle bochten zodat het licht toch maar goed op zjjn Met gefronst voorhoofd maar een glimlach om de goed gevormde mond; keert hjj zich naar haar om: „Heb jij misschien ook nog bij die oude knar, die meester Stekelburg, in de klas gezeten? Die verveelde ons ook altijd met dergelijke flauwe rijm pjes". „Ja, geestig waren ze niet altijd, maar meestal wel raak!" kaatst het meisje terug. Ze is verre van mooi, maar heeft kuif valt, die hij bezig is te kammen, toch iets bijzonder liefs. Ze heeft meer Hij heeft prachtig blond, golvend haar, edele dan schone trekken en dat de zoals je zelden bij een boerenknecht aantreft. En ook dat is hij zich heel goed bewust. Terwijl hij met zijn rechterhand kamt, drukt zjjn linker met zorg de golf er weer in. Als het eindelijk klaar is, beschouwt hjj zich zelf met zicht baar welgevallen, zonder er erg in te hebben, dat het meisje hem bespiedt. Ze staat op en gaat achter hem langs om de ketel te vullen bij de kraan boven het aanrecht. Die telkens in de spiegel ziet en zich met schoonheid vleit....", citeert ze plagend. jongelingschap van het dorp niet veel werk van haar maakt ij meer te wijten aan 't feit, dat ze achter haar gewoon, maar beschaafd gezichtje intuïtief een geest vermoeden, die niet bij de hunne past, dan dat ze onaantrekkelijk is in hun oog. Ze is al dertig, dus geen jonge bloem meer, maar ze heeft een tenger figuur tje en haar oogopslag is kinderlijk ont- wapènend. Niemand schat haar zo oud, als ze in werkelijkheid is. Haar jeugdig uiterlijk frappeert Al- bert vanavond ook bijzonder. Ze heeft blosjes op de wangen en haar lippen zijn fel rood. Het staat bjjna uitdagend bij haar overigens bleke gelaatskleur. Jammer, dat haar tanden wat vooruit staat en ze geen mooie neus heeft. En dan ineens denkt hij: zou ze wel eens een vriend gehad hebben? Zo lang hjj hier is ruim een half jaar heeft hij nooit iets van een aanbidder bespeurd, 't Is eigenlijk ook geen meisje voor zo'n doodgewone boerenpummel, hier uit het dorp. Veel te fijn en te teer. Ze leest veel, ze speelt heel aardig op het orgel, ze kan keurig handwerken. Dat zijn allemaal dingen, die de doorsnee boer niet over matig interesseren! Nee, dan zou hij beter bij haar passen! Niet om zichzelf te prijzen, maar hij heeft het voorko men van een heer, als hij zich netjes opgedoft heeft en hij heeft altijd ge voel voor goede manieren gehad, al werden die hem thuis niet bijgebracht. Wat dat betreft zou hij een uitsteken de partner voor haar zijn, alleen heeft hij geen geld; maar daar staat tegen over, dat hij wel een knap gezicht heeft. Dat weegt, dunkt hem, wel te gen elkaar op, vooral omdat Diena zelf nu juist geen uitgesproken schoonheid is. Daarbij is er de eerste fleur ook al af, al geef je haar geen dertig jaar. Hij zou in ieder geval wat meer con tact met haar kunnen zoeken, al was het enkel uit verveling, want veel te beleven valt hier niet op de boerderij. De baas leest 's avonds zijn krant en dat wel met zo'n interesse, dat hij 't liefst geen drukke conversatie om zich heen heeft. Daarom zo een avondje met Diena alleen, dat lijkt hem wel, daar kon nog wel eens wat muziek in zitten. Europa moest zich er volgens Aden auer van bewust zijn, dat het een be gerenswaardig object zou blijven, dat door verscheidene zou kunnen worden veroverd. De openlijke militaire aanval is slechts de primitiefste vorm. Veel ern stiger is het gevaar van de ondermijning van een staat door middel van subver sieve acties". ACTIEPROGRAMMA. De bondskanselier bood de vergadering verder namens de ministers het actie programma voor de komende jaren aan, waarvan hij enkele punten belichtte. Op sociaal gebied wordt een algemene so ciale commissie in het leven geroepen, diè bestaan zal uit functionarissen van de ministeries van sociale zaken in de ledenstaten. Zij gaat zich bezig houden met problemen op het gebied van de Europese sociale politiek in samenwer king met de internationale arbeidsorga nisatie en de economische commissie voor Europa. Dit ter voorbereiding van het Europese sociaal handvest. Voorts komen er acti viteiten voor vluchtelingen, waarbij Adenauer met dank melding maakte van het „edelmoedige voorstel" van de Ne derlandse regering. Er zijn belangrijke voorstellen op komst op het gebied van de Europese samenwerking inzake volks gezondheid, op het terrein van cultuur, van recht en administratie. Verder ligt 't in de bedoeling het aantal commissies van deskundigen uit te breiden. De Raadgevende Vergadering koos als voorzitter de Franse socialist Guy Mollet, nadat de katholiek de Menthon na een onbesliste verkiezing zijn candidatuur had teruggetrokken. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering beluisterden de 127 leden van de Raadgevende Verga dering een uiteenzetting van de heer Monnet, voorzitter van de Hoge Autori teit en van mej. Klompé over de bin nenlandse betrekkingen van de K.S.G. Het Nederlandse kamerlid dr J. A. H. J. S. Bruins Slot deed hierna een beroep op Engeland om zo spoedig mogelijk een andere associatie met de K.S.G. aan te gaan. Hij herinnerde aan de Britse bereid heid in twee wereldoorlogen getoond, om het Europese vasteland te hulp te snellen als het werd aangevallen. „Maar dat is nu niet meer voldoende", zo zei hij. „Engeland heeft te verstaan gege ven, dat het niet bereid is een deel van zijn souvereiniteit af te staan". „Welnu", zo zei de heer Bruins Slot, „laat Engeland dan opschieten met dat gene te doen, waartoe het wel bereid is". VICE-V OORZITTERS. De verkiezing van de zes vice-pre- sidenten van de Raad van Europa heeft tot resultaat gehad dat de Ne derlander Jhr M. van der Goes van Naters zijn zetel als vice-president heeft behouden. Tevoren werd er in de wandelgangen van het „Huis van Europa" op gespeculeerd, dat hij zijn candidatuur zou terugtrekken ten be hoeve van mej. dr Marga Klompé, aangezien de nieuwe president, de Franse socialist Guy Mollet, de wens had geuit, dat ter handhaving van het politieke evenwicht het aantal socia listische vice-presidenten zou worden verminderd ten gunste van christelijk- demoeraten. Er bleek echter, dat er na de vervanging van Jhr van der Goes van Naters door mej. Klompé nog slechts één enkele sociaal-demo cratische vice-president zou zijn over gebleven, n.l. Elmgreen (Zweden), maar dit werd weer als een overslaan van de balans in de andere richting gevoeld. Bij gevolg werd de candida tuur Van der Goes van Naters ge handhaafd. Toen de candidatenlijst hierna in de openbare zitting van de raadgevende vergadering werd voor gelezen werden de zes daarop voorko mende candidaten op voorstel van de Belg Struye bij acclamatie gekozen. Zij zijn; no. 1 Von Brentano (C.D.U. Duitsland) 2. Lord Layton (liberaal, Engeland) 3. Boggiano-Pico (C.D., Ita lië) 4. Elmgreen (sociaal-democraat, Zweden) 5. Ete (democraat, Turkije) 6. Van der Goes van Naters (P.v.d.A., Nederland). Incident in Zuidafrikaans parlement KAAPSTAD, 22 Mei. Op tien leden na is Vrijdag de gehele oppositie uit een verenigde zitting van de twee huizen van het Zuid-Afrikaanse parlement weg gelopen naar aanleiding van een geschil tossen de voorzitter en de oud-minister van justitie Lawrence. Het incident deed zich voor bij de be handeling in tweede lezing van het voor stel om voor de kleurlingen aparte kie zerslijsten in te voeren. Bij een van de talrijke interrupties verklaarde Lawren ce, dat hij een motie van wantrouwen zou indienen tegen de voorzitter, die hem buiten de orde had verklaard. Hierop werd Lawrence geschorst. Toen vervolgens een verzoek van de leiders der oppositie, Strauss om een motie van wantrouwen tegen de voor zitter te mogen indienen, was afgewezen door laatstgenoemde, verliet de opposi tie, met uitzondering van twee vertegen woordigers der inheemsen, een lid van de verenigde partij en zeven onafhanke- lijken, do zaal.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3