PLAN VOOR BESTAND IN INDO-CHINA INGEDIEND Koninklijk Paar bracht bezoek aan de Sleutelstad Schooldag voor Christ, onderwijs te Middelburg (TT Goede voortgang op de Frankrijk ontkent overeenkomst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Duitse officieren in het Vietminh-leger Zuid-Korea dient voorstel in ter op lossing van het Koreaanse vraagstuk Aantal Leidse bedrijven met een bezoek vereerd Leger had niet moeten gehoorzamen Jhr v, d. Goes v. Naters over de Saarkwestie Redevoeringen van ds G, van Veldhuizen en prof. C. Veenhof Commissie welzijn ten plattelande Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2789 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 22 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. MoII, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. zal het weer niet direct van dien aard zijn, dat men aan vaoajitie- houden gaat zitten denken. Dooft ondanks dat willen wij een pc» ging doen om hen, die dit jaar dicht bij huis willen blijven, oj hen, die nog twijfelen wat zij zullen doen, te wijzen op de taN rijke mogelijkheden die er in onze eigen provincie zijn op toe ristisch gebied. Welnu, lees pag. 5 en U zult versteld staan. GENEVE, 21 Mei. Zowel ter oplossing van de Koreaanse kwestie als voor de beëindiging van de oorlog in Indo-China zijn vandaag in Genève nieuwe voorstellen gedaan, die tot doel hebben de besprekingen gaande te houden. De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid- Korea heeft voorstellen aangekondigd, die o.m. behelzen het houden van vrije verkiezingen in geheel Korea en een terugtrekken van alle buitenlandse troepen met de Chinese communisten als eersten. Voorts is voor Indo-China een plan ter tafel gebracht, dat Maandag zal worden besproken, en een poging inhoudt om tot een bestand te komen. De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea deed zijn voorstellen tijdens een vergadering van alle lan den, die troepen onder de vlag van de V.N. hebben op Korea. De vrije ver kiezingen, die in het gehele land zou den moeten worden gehouden, moeten, volgens dit plan, onder toezicht staan van de V.N.. Er zal een grondwetswij ziging in Zuid-Korea nodig zijn om verkiezingen in een verenigd Korea mogelijk te maken. In conferentiekringen wordt dit voorstel niet geheel bevredigend ge noemd, doch zo werd daaraan toege voegd, indien de communisten wer kelijk over Korea willen onderhan delen, kunnen zij dit plan als basis nemen. INDO-CHINA Het plan voor het staken van de strijd in Indo-China omvat de volgen de vijf punten: 1. een wapenstilstand; 2. zönes, waarin strijdkrachten van beide partijen opnieuw moeten worden gegroepeerd; 3. maatregelen om militaire verster kingen na het staken van het vu ren te voorkomen 4. bestandscontrole; 5. garanties tegen schendingen. Tijdens de bespreking over dit plan, Maandag a.s., zal ook'de vraag onder ogen moeten worden gezien welke ver tegenwoordigers van de twee tegen over elkaar staande partijen in Indo- China naar Genève moeten worden uitgenodigd. 'sGRAVENHAGE, 21 Mei. Uit het na de vergadering der R.T.C. met de West uitgegeven communiqué blijkt, dat reeds goede voortgang werd ge maakt. De Nederlandse delegatie had bij de heropening der R.T.C. enkele wijzigingen in het ontwerp-statuut voorgesteld, die slechts op één punt bezwaren hebben ontmoet, zonder dat deze van principiële aard waren. Dinsdag wordt weer vergaderd; Woensdag zullen de delegaties op pa leis Soestdijk door H.M. de Koningin worden ontvangen. Vanavond was er een ontvangst in Den Haag waarvoor grote belangstel ling bestond. O.m. waren aanwezig de jeden van de Staten-Generaal, van de Raad van State, burgemeesters en ver tegenwoordigers van tal van over heidsdiensten. POSTEN VEROVERD Inmiddels wordt de druk van de Vietminh op de Delta van de Rode Ri vier voortdurend groter. Drie Franse posten zijn vandaag gevallen en de spanning in de Delta stijgt met het uur. Het vertrouwen in de houdbaar heid van de Delta neemt af en zaken lieden zoeken hun heil elders. Het schijnt mogelijk te zijn, dat ge neraal Navarre, de Franse opperbevel hebber, binnenkort zal worden ver vangen. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor de val van Dien Bien Phoe en bad geen acht geslagen op het ad vies van de geheime dienst naar aan leiding van Chinese Inmenging in de oorlog. Bovendien zon hij de gevechts- waarde van de Vietnamese troepen hebben onderschat. OOK DUITSERS Volgens in Parijs ontvangen ver klaringen van gerepatrieerde gewon den bevonden zich Duitsers onder de officieren, die de laatste Vietminh- aanval op Dien Bien Phoe leidden. Een soldaat had twaalf blanke offi cieren in Vietminh-uniform gezien. Koning Haakon komt 12 Augustus 'sGRAVENHAGE, 21 Mei. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat het bezoek, dat Z.M, Koning Haakon van Noorwegen in Augustus aan Nederland zal brengen, enkele dagen vervroegd is. Zijne Majesteit zal op 12 Augustus hier te lande arriveren. Hij vertrekt op 14 Augustus. Oorspronkelijk was het bezoek vastgesteld op 16, 17 en 18 Augustus. Opnieuw tal van geschenken voor de Prinsessen LEIDEN, 21 Mei. De tweede dag van het Koninklijk bezoek aan de Rijnstreek gold de Sleutelstad, Leiden, waar èn de Koningin en de Prins bezoeken brachten aan een aantal instellingen en bedrijven. Alleraardigst was het bezoek, dat Koningin Juliana bracht aan de speeltuin van „Ons Eiland", waar onze Vorstin ongedwongen temidden van de kinderen verbleef. De Prins, die op dat moment een fabriek, waar dekens worden vervaardigd, bezocht, beleefde weer iets anders. Hem werden vier prachtige wollen dekens aangeboden voor de Prinsessen. Toen de directie hem vroeg een keus te doen nit de diverse kleuren, merkte hij op, dat hij dit liever aan zijn dochters overliet, omdat hij bang was een verkeerde keus te doen Commandant 7 Dec.-divisie verklaart: AMSTERDAM, 21 Mei. „De eerste poUtionele actie in Indië werd helaas stopgezet. Toen hadden we alles nog kunnen hereiken. Als er ooit een mo ment is geweest, dat het ieger niet had moeten gehoorzamen, dan was het op de dag, dat deze eerste actie moest worden gestaakt". Dit verklaarde on der een daverende ovatie vanavond de voormalige commandant van de 7 De- cember-divisie gen. maj. Dürst Britt, toen hij sprak op een propagandabij- eenkomst van het Veteranenlcgioen Nederland. De generaal, die zei voor eigen ver antwoording te spreken, vervolgde: „Het klinkt misschien oproerig en in strijd met de krijgstucht, maar er staat nog altijd in de voorschriften, dat mi litairen eigen initiatief moeten nemen, waar zij menen, dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht. In die tijd zat ik in West-Jjva, doch als ik bij Djokja had kunnen komen, dan zou ik er naar toe zijn gegaan. Ik zeg dit niet, omdat ik de Indonesiërs hun onafhan kelijkheid misgun, maar ik ben van mening, dat het overdragen van de souvereiniteit een te snel verloop heeft gehad met alle nadelige gevolgen van dien". Het eerste bezoek gold de lamme- renmarkt, die voor het eerst dit jaar werd gehouden. H.M. kreeg een Texels lam aangeboden, dat spoedig op Paleis Soestdijk zal worden bezorgd. Met lege handen ging de Koningin niet weg. Zij kreeg een lammetje, vervaardigd van wol voor Prinses Marijke aangeboden. Vervolgens was het Academisch Zie kenhuis aan de beurt, waar o.m. het laboratorium, de kweekafdeling en de proefdierenstal werden bezichtigd. Te zelfdertijd was Prins Bernhard de gast van de Ver. van Leidse industriëlen. IN DE SPEELTUIN Niet minder dan 800 kinderen waren n Bij haar bezoek aan de Rijn streek ontmoette H.M. de Ko ningin op de eerste dag van de tocht, in Leimuiden een collec- tante voor de Stichting 1940— 1945. Ogenblikkelijk hield onze Vorstin zich even bij haar op om iets te kunnen offeren. Een vorstelijk voorbeeld voor ons allen! in de speeltuin bijeen, toen H.M. daar een bezoek bracht. Zij liet zich voor lichten over het speeltuinwerk, stond enige ogenblikken geamuseerd te kij ken naar een dansgroepje, bezocht het paddestoelhuisje en was even later weer getuige van een korfbalmatch. Een groepje jeugdige trommelsla gers presenteerde zich en de jonge tambour-maitre beleefde de dag van zijn leven, toen hij van de Koningin een compliment kreeg over dit op treden. Natuurlijk was er hier een geschenk, dat voor onze jongste Prinses bestemd was: een kabouter- pop. TEXTIELFABRIEKEN Zowel de Prins als de Koningin be zochten een textielfabriek. H.M. was daarbij in de gelegenheid kennis te ne men van het werk, dat wordt gedaan om de jonge fabrieksmeisjes ontspan ning en kennis bij te brengen. De Ko ningin onderhield zich geruime tijd met de leidsters van dit werk, nadat zij een uiteenzetting erover had aan gehoord. In de Lakenhal werd tenslotte af scheid genomen van de Vorstin. Prins Bernhard was reeds naar Soestdijk vertrokken omdat hij in de middag uren nog een bezoek bracht aan de Ver. van oud-verzetslieden, die in Hil versum een congres hield. Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heetf meegedeeld, dat de V.S. een Poolse nota van de hand hebben gewezen, waarin geprotesteerd werd tegen het opbrengen van het Poolse schip „Gottwald" door marine vaartuigen van nationalistisch China. PARIJS, 21 Mei. Jhr mr M. van der Goes van Naters, de opsteller van het naar hem genoemde plan voor Europeanisatie van het Saargebied, heeft in een vraaggesprek met het linkse Franse blad „Franc-tireur" ver klaard, dat de politieke meningsver schillen over de Saarkwestie de laatste tijd kleiner zijn geworden, doch dat er op economisch gebied nog aanzienlijke meningsverschillen bestaan. Hij wees erop, dat de premier van Saarland, Hoffman, en de Kamer van Koophandel van Saarbrücken zich on langs voor nauwere economische be trekkingen met Duitsland hebben uit gesproken. Volgens hem hadden de Duitsers ge lijk, die meenden, dat de Saarpolitiek nauw met de bovennationale politiek zoals die door de landen van de Euro- oese gemeenschap voor kolen en staal is gedefinieerd, verbonden moest zijn. Ook de Duitse bezwaren tegen een de finitieve regeling van de Saarkwestie op dit ogenblik, voornamelijk op juri dische gronden, achtte mr van der Goes begrijpelijk. PARIJS, 21 Mei. Het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag officieel ontkend, dat er tussen Frankrijk en West-Duitsland een over eenkomst Inzake de Saarkwestie is be reikt. De besprekingen te Straatsburg tus sen bondskanselier Adenauer en de Franse vice-premier Teitgen beogen het zuiverder stellen van de vraag stukken omtrent Saarland, aldus de Franse verklaring. Het doel van dit overleg „kan niet het tot stand bren gen van een regeling zijn, doch het vergemakkelijken van het zoeken naar een oplossing". Enorme belangstelling MIDDELBURG, 21 Mei. De grote Schuttershofzaal was vandaag bjjna te klein om alle onderwijskrachten en bestuursleden van de protestants chris telijke scholen in Zeeland te kunnen bevatten, die de traditionele Schooldag van het Negende District van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel wilden bijwonen. Het programma, dat onder leiding van de heer P. Dekker uit Eindhoven vlot werd afgewerkt, bood wel verscheidenheid van onder werpen. De bekende Hervormde predikant uit het Rotterdamse Crooswijk, ds G. van Veldhuizen, vroeg vanmorgen in een bewogen rede de aandacht van de Zeeuwse onderwijskrachten voor de grote nood, waarin de massajeugd in de grote steden verkeert. Het werk daaronder is geen hopeloze zaak, maar het zal samen moeten gebeuren. Vanmiddag heeft prof. C. Veenhof te Kam pen de honderden aanwezigen bepaald.bij de prediking van de Heilige Schrift omtrent de mens en de opvoeding. Harmonische persoonlijkheidsvorming is vreemd aan de Schrift. Christelijke opvoeding is: de kinderen vertellen, dat God roept tot Zijn dienst en dat zij in elke situatie Zijn kinderen moeten zijn. Mevrouw dra A. de Kam-Bouma heeft aan het eind der morgenverga- dering de aandacht gevraagd voor de christelijke school- en beroepskeuze en het één en ander verteld over de wenselijkheid de kinderen te doen onderzoeken. PUTTEN, 21 Mei. Op de Veluwe neemt in de afgelopen dagen het aan tal gevallen van pseudo-vogelpest steeds meer toe. Reeds zijn nieuwe ge vallen waargenomen in de gemeenten Ermelo, Harderwijk, Nijkerk en Olde- broek. Er zijn ophokgeboden afgekon digd voor alle soorten pluimvee, ter wijl voorts katten en honden moeten worden vastgehouden. Ruim duizend kippen zijn reeds afgemaakt. Deze ziekte neemt echter nog geen veront rustende vormen aan. Nadat de jaarstukken van de secre taris-penningmeester, de heer H. C. van Donk, waren goedgekeurd, de heer J. C. Spaans tot bestuurslid was her kozen en in de vacatures van ds J. S. Hartjes en J. Looyenga was voorzien door de benoeming van de heren F. Dijkslag uit Tholen en H. de Groot uit Vlissingen, hield ds Van Veldhuizen zijn rede onder de titel: „Voor de eer ste gongslag", ontleend aan de boks- sport, waarbij de trainer voor de wed strijd met de kemphanen gaat praten. (In Crooswijk bestaat nl. ook een boksclub). De spreker zei aan het ver zoek om te spreken voor hen, die bin nen het tweede milieu van plattelands- jeugd en kleinestadsjeugd hun roeping gevonden hebben, slechts te hebben Voldaan, omdat ook Zeeland door de grote veranderingen, die binnen af zienbare tijd zullen plaatsgrijpen, met het „stadsleven" zal kennis maken en ook hier uiteindelijk van massajeugd werk sprake zal zijn. STRIJD IS REEEL Ds Van Veldhuizen vermoedde, dat milieu en kerkelijk-christelijke bindin gen geen bescherming zullen bieden tegen de toekomst der jeugd en dat het alleszins reëel is om die toekomst als strijd te kenschetsen. Hij geloofde niet aan het ongerepte dorpsleven en merkte op, dat de scheiding tussen dorp en stad snel teniet wordt gedaan. Er moet rekening mede worden ge houden, dat vele kinderen straks in de stad zullen wonen en getracht moet worden te voorkomen, dat zij daar binnen een jaar afglijden tot het ni veau van de massamens. Deze massa mens heeft geen woorden meer en zijn instelling is visueel. Dit zijn maar en kele van de vele aspecten. ALL-ROUND VORMING Wil men het kind vooraf tegen de strijd wapenen, dan zal de vorming all-round moeten zijn. Men is niet klaar met het bijbrengen van een hoe veelheid schoolse of kerkelijke kennis. Het zal moeten gaan om een volstrekte lichamelijke, culturele en geestelijke vorming van de persoonlijkheid. Maar deze taak kan alleen worden volbracht, als er een innige samenwer king bestaat tussen de leiding van het tweede en het derde milieu, tussen kerk, jeugdbeweging, school en ouders. Rotterdam b.v. telt duizenden Zeeu wen en andere ex-plattelanders, die vaak onmogelijk te henaderen zijn en die hun troost zoeken öf buiten de kerkgemeenschap öf bij volslagen sec- tarische groepen. ZORGWEKKENDE TENDENS Prof. Veenhof constateerde in de ontwikkeling van de filosofische en psychologische wetenschappen een zeer zorgwekkende tendens in de ant woorden op de vraag wat de mens is, Hierin openbaren zich allerlei symp tomen van afval. Het benauwende is, dat men daartegen in christelijke krin gen zo weinig critisch is ingesteld en dat men vaak niet beseft, dat een filo sofie als die van Sartre het geloof en de geloofskennis krachteloos maakt, zodat gaat dit door het einde komt van de christelijke school en het christelijk leven. Gods openbaring heeft concreet ge stalte aangenomen in Zijn Woord. De mens is de tweede pool in de Openba ringsgeschiedenis, de aangesprokene en de verantwoordelijk gestelde, geen toeschouwer, maar de existentieel be trokkene. Wij mogen niet zeggen: mensen rondom Christus, maar Chris tus temidden der mensen. EEN LEVENDE ZIEL De mens is een levende ziel, een eenheid. Elk dualisme is onschriftuur lijk. Dit moet vooral in deze tijd van massificatie en depersonalisatie sterk op de voorgrond worden gesteld. Da mens heeft een hart en dat is het alles beheersende. Beslissend is, dat hq in gemeenschap staat met God. Maar de mens is ook verdorven. Dit is de nek slag voor alle humanistische opvoe dingsidealen. Een ander aspect is, dat Jezus Christus met al Zijn weldaden naar de mens toe komt, ook naar de kinderen: het doopwater droogt nooit op. Zo is dit geloof de nekslag voor alle pessimisme. Opvoeders moeten de kinderen zien als kinderen des Koninkrijks. Dan we ten zij, dat elke autonomie in de op voeding uit den boze is. De kinderen zijn dan ook leden der kerk: dat is de doodsteek voor alle individualisme. Harmonische persoonlijkheidsvorming is niet naar de Schrift. Die zegt: de mens is en blijft gebroken. Maar ook: hij is tot zijn dood behalve zondaar rechtvaardige in Jezus Christus. Dat ia het waarachtige menszijn. Alle zalen van het Schuttershof wa ren ingericht als tentoonstellingsruim ten van leermiddelen en schoolmeube» len. Een 19-tal firma's hadden stand# ingericht, die zeer veel belangstelling trokken. Des morgens opende wethou der J. W. Kögeler deze expositie mei een toepasselijk woord. In enkele regels melden wij nog DAT de heren J. Klompe, P. L. Krepel te Bruinisse, M. den Boer te Haamstede, C. J. van Westen te Zierikzee, J. Kwaak te Oosterland en L. Vis te Noordgouwe gis teren als vertrouwenslieden zijn benoemd in een com missie die de samenvoeging der waterschappen op Schouwen-Duiveland voor bereiden zal en waarvan een lid van G.S. voorzitter zal zijn. DAT de politie te Bergen op Zoom een zekere A. van zijn bed heeft gelicht die te voren een goudsmidswinkel met een bezoek had vereerd. De man was via een brie venbus van PTT en een bo venlicht in de winkel ge klommen doch was nadat hij zijn zakken met begerens waardige voorwerpen had gevuld, door de winkeldeur naar buiten gestapt. De be woners werden wakker van de winkelbel en alarmeer den de politie. Toen deze de man arresteerde rolden de gouden ringen uit zijn zak ken. DAT te Oostkapelle de 14- jarige R. K. uit Middelburg, die met een aantal school vriendjes een vrije dag had doorgebracht, gistermiddag op het rijwielpad bij Berk en Bosch is gevallen en zijn been heeft gebroken. De on fortuinlijke jongeling werd per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg ver voerd. DAT de gemeenteraads verkiezingen te Eikerzee op 7 Juli zullen plaats vinden. DAT gisteren aan de La gere Tuinbouwschool te Ka- pelle dertien leerlingen het diploma hebben gekregen na een vierjarige cursus. Het waren de heren F. Buij- ze en P. A. Gijssel te We- meldinge; W. J. Glerum, C. Nieuwenhuyze, M. Nieuwen- huyze, P. Slabbekoorn en W. Traas te Biezelinge, en W. de Jager, G. Lepoeter, W. Mallekote en E. Sinke te Kapelle, A. Vleugel, Oude- lande en C. Zee, Middel burg. DAT het muziekcorps van de Arnhemse politie op 28 Augustus zal deelnemen aan de festiviteiten, die te Kort- gene zullen plaats vinden in verband met het 75-jarig bestaan van de muziekver eniging „E.M.M." aldaar. Het wordt een groots feest. DAT het echtpaar M. Bom-Glas te Kapelle giste ren onder grote belangstel ling het 45-jarig huwelijks feest heeft gevierd. De Oost straat had de vlaggen uitge stoken. Minister Mansholt installeerde 'sGRAVENHAGE, 21 Mei. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening beeft gisteren geïnstalleerd de commissie „Welzijn ten Plattelande". De directeur-generaal van de Landbouw, ir A. W. van de Piassche is voorzitter van de commissie, waarin behalve deskundi gen van de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Maatschappelijk Werk, de hoogleraren Heere, Hofstee, mevr. Willinge Prins-Vis» ser en Rip en vertegenwoordigers van boerinnen-, landarbeiders- en standsor ganisaties zitting hebben. „Er is een sterke band tussen de be drijfsvoering en de levensomstandig heden van boeren, landarbeiders en plattelandsjeugd", zo zei Minister Mans- holt. „Bij het vele contact, dat het Mi nisterie van Landbouw met de agrari sche bevolking heeft, ontmoeten we telkens vraagstukken van maatschap pelijke aard. Het zal de taak van deze commissie zijn, klaarheid over derge lijke problemen te verschaffen en we gen tot oplossingen aan te geven", al dus de Minister. De onder auspiciën van NATO aan te leggen buisleiding ten behoeve van de bevoorrading met brandstof van tal van NATO-vliegvelden heeft thans ook ons land bereikt. Dezer dagen is de aanleg gegund van een ruim 100 km lang trace van de buisleiding, lopende van de Belgisch-Nederlandse grens door Noord-Brabant. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud DE BILT, 21 Mei. Vrij veel be wolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind voor namelijk tussen West en Zuid. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.35 u., onder 20.40 u. Maan op 0.33 u., onder 9.24 u. Hoogwater Zondag 23 Mei: Vlissingen: 5.17 u. 1.81 m., '17.35 u. 1.63 m. Terneuzen. 5.44 u. 1.99 m., 18.03 u. 1.82 m. Wemeldinge: 6.57 u. 1.61 m., 19.19 u. 1.40 m. Zierikzee; 6.41 u. 1.37 m., 18.57 u. 1.18 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1