VAN VROUWEN DE VROUW en HAAR KRANT. VOOR VROUWEN ,.«X' Eén van iedere drie Amerikaanse vrouwen werkt buitenshuis. Een Zomerjurk en een bijzondere aanbieding. „D De voeding van de aanstaande moeder Vooral het aantal werkende vrouwen van boven de 45 jaar neemt toe. Wijze van besteilen. Tlatïo-o-fi u-ati de w.ee(k. 4 Gemiddeld inkomen f 4180.—. Opletten de boodschap Een handige zak voor wasknijpers. Het merk voor de fijnproevers ALS het 20 te pas komt plegen krantendirecteuren tegen el kaar te zeggen: „Laten we niet vergeten dat het juist de vrouw is, die in vele gevallen een beslis sende stem heeft als het erom gaat een krant te kiezen. Zij is het die meestal de colporteurs te woord staat en dus het meest ontvanke lijk is voor hun argumenten. Het abonnementsgeld wordt ook dikwijls uit haar huishoudportemonnaie be taald. Laten we dus vooral de vrou wen te vriend houden!" En dan nemen ze hun maatregelen: a. een liefst van romantiek druipend feuilleton; b. vooral zoveel mogelijk burgerlijke stand; c. zoveel mogelijk 't nieuws dat op liefde en avontuur betrekking heeft en vooral veel aandacht schenken aan de recht zaken die (meestal) uit dit soort nieuws voortkomen; d. een vrouwenhoekje met allerlei huishou delijke tips, patroontjes, keukengehei men en dergelijke dingen uit het huis vrouwenvak. Als aan die eisen voldaan is dan zo menen ze bezit hun krant een goede werfkracht onder de huisvrouwen. Eerlijk gezegd schaam ik me een beetje voor deze opsomming! Vooral omdat ik er weinig tegen kan inbrengen: krantendirec teuren zijn mensen die inderdaad iets af weten van de meningen van het publiek anders zijn zij al spoedig geen directeur meer! En wie nog een sprekender bewijs wil voor de juistheid van deze opsomming, die bladere de specifieke „vrouwenbladen" maar eens door. En die hebben een mil- lioenenoplage dus vallen ze in de smaak! Waarom ik me voor deze opsomming schaam? Omdat die zo verschrikkelijk arme lijk is! Omdat men hieruit de conclusie zou moeten trekken, dat het vrouwenleven heel erg leeg is: naast de heus niet altijd zo in teressante huishoudelijke bezigheden bestaat er niets dan een beetje dromerij over de on bereikbare wereld van feuilletonhelden en -heldinnen en een beetje gepraat over lief en leed van andere mensen, wier levens we uit de burgerlijke standen trachten af te lezen. En als dat dan verveelt zijn we weer bezig met ons uiterlijk, onze jurkjes en onze haardossen. En nu dan die vraag, waaraan niet te ontkomen is: „Is deze opsomming inderdaad juist? Of is ze niet meer dan een sprookje dat allang uit de tijd is, maar dat blijft be staan omdat niemand de moeite neemt het tegen te spreken? Te ongevaarlijk om je druk over te maken?" Laten we beginnen met toe te geven dat er heel veel waars in schuilt, al is het dan altijd gevaarlijk om over „de vrouw" in het algemeen te spreken. Er zijn immers massa's vrouwen die nooit een feuilleton lezen zoals er massa's mannen zijn die ze wel trouw lezen. Maar goed, het feit bestaat dat „de vrouw" het dagelijkse verhaal een belang rijk stuk van de krant vindt. Dat ze over het algemeen meer geïnteresseerd is bij ge boorten, huwelijken, sterfgevallen en al zul ke gezinsvoorvallen dan de man hoewel sommige mannen deze rubrieken ook spel len! En wat is er logischer dan dat ze ge ïnteresseerd is bij allerlei dingen die haar „vak", het huishouden, betreffen? Het is toch geen schande dat iedere vrouw belang stelling heeft voor de wenken die b.v. op deze pagina staan? Een man houdt toch ook zijn vaknieuws bij (als het goed is tenmin ste)! Dusmogen we vaststellen dat we ons voor die opsomming niet behoeven te scha men? Zullen we die kleine steekjes over onze vrouwelijke nieuwsgierigheid en onze (ook heus wel echt vrouwelijke) dromerij- tjes maar vergeven en toegeven dat men ons in die vier punten nog niet zo slecht getaxeerd heeft? Jaen toch ook weer niet! Bij dit alles is er één ding dat me hindert: dat men meent met die vier punten te kun nen volstaan. Want zulke leeghoofden zijn we toch heus niet! Een vrouw wil ook heus meer van een krant, dan wat er in die vier punten staat opgesomd. Net zo goed als de man wil de vrouw weten wat er in de we reld gebeurt. Net zo goed als de man wil zij een krant in huis die, van uit haar levensvisie geschreven, haar een kijk geeft op de weg die de mensheid op deze aarde gaat. Misschien dat vele vrouwen wat min der geïnteresseerd zijn in politiek dan man nen, maar op het gebied van kerk, van school, van cultuur gaat haar belangstelling dikwijls ver boven die van de man uit. Maar zij wil dat alles niet op die dikwijls zo droognuchtere manier van de mannen zij wil het leven van de mens van de doodgewone mens door dit alles heen zien. Zij wil het hart van de mens in dit alles voelen kloppen. Wat Eisenhower, Churchill, Malenkof of wie dan ook zegt, gaat voor haar pas leven als ze zich de mens Eisen hower, de mens Churchill, de mens Malen kof daarachter kan denken. Geeft men haar die kans niet dan blijft de krant voor haar een gesloten boek, ook al is ze dan ver standelijk minstens zo goed als de man in staat te begrijpen wat ze leest Het punt van waaruit ze alles tracht te benaderen is anders de krant die daarmee geen reke ning houdt, die zich bepaalt tot de dorre opsomming van nieuws, die zal weinig sympathie bij de vrouwen ondervinden, passen de kranten zich dan niet meer hier- Maar als dit inderdaad zo is, waarom passen de kranten zich dan niet meer .hier bij aan? Als ze zo overtuigd zijn, dat de vrouw een beslissende stem heeft in de keu ze van de dagelijkse huisvriend, waarom tracht men dan niet meer dan voorheen de krant ook werkelijk tot een vriend te ma ken? Dit ligt naar mijn gevoelen aan de vrouwen zelf: ze laten de zaken maar zoals ze zijn. Omdat die krant nu eenmaal niet anders is vergenoegen ze zich met die vier punten uit de opsomming. „Die rest is toch te moeilijk voor ons!" zeggen ze dan lich telijk ironisch en ze gaan over tot de orde van de dag. Waar leidt ons deze hele redenering naar toe? Hiernaartoe: laten we vooral trachten dat sprookje over alleen-maar-feuilleton- vrouwen uit de wereld te helpen. Laten we vooral duidelijk maken dat ook de rest ons interesseert, heel erg interesseert zelfs. Maar dat we „die rest" zo willen hebben dat ook wij vrouwen het met genoegen le zen. Niet alleen maar nuchtere politieke be richten, hoe belangrijk die ook zijn ook de menselijke achtergronden van die poli tiek. Anders gezegd: niet slechts de politieke consequentie van de val van Dien Bien Phoe ook de tragedie van generaal en mevrouw De Castries. En dat niet weggedrukt in een „vrouwenhoekje" zoals een krant ge daan heeft - dit is net zo goed nieuws; even waardevol nieuws als de reactie van president zus en zo op deze gebeurtenis! En nu moet men vooral niet denken, dat we dit allemaal geschreven hebben om de redactie van ons Zeeuwsch Dagblad de moed te benemen: we zijn er zeker van dat al die mannen doen wat ze kunnen. Maar zou het zo kwaad zijn om het zo af en toe eens door een „vrouwelijke bril" te laten bekijken? AL vele jaren lang is de com binatie marineblauw met wit in de gunst van mode-ont werpers en dus ook van ons, hun meer of minder trouwe navolgers. Het hier gegeven model buit deze fraaie combinatie ten volle uit: de jurk jmet wijde klokrok) is marine blauw, het pasje is witgeborduurd, de ceintuur en de knopen zijn even eens wit. Draag er een witte ket ting bij en de combinatie is com pleet. Maar.... het borduren van aardige motiefjes is een heel werk, dat velen zal afschrikken. Appliceren is een voudiger en daarom stellen wij tegen een zeer geringe bijbetaling applica tie beschikbaar. Dit zal dus het werk zeer vereenvoudigen en daarom raden we iedereen aan van deze bijzondere aanbieding gebruik te maken! Het patroon is verkrijgbaar in de maten 38 43 44 46 en 48. Zonder bijgevoegde garnering is de prijs 85 ets, met garnering slechts f 1. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het fran keerzegel, het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze aan de Redactie van het „Zeeuwsch Dagblad", Afd. Knippatronen, Lange Vorststraat 90 te Goes. Aan de andere zijde vermeldt U Uw naam, adres en woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. In dit geval C 800 met of zonder garnering. Plak nooit meer dan f 1.extra op een briefkaart, want wat meer ge plakt wordt is waardeloos. Bestellin gen onder rembours worden niet uit gevoerd, patronen worden niet ge ruild. In onze kantoren zijn geen pa tronen in voorraad, het persoonlijk komen afhalen heeft dus geen »iw vlj 'O Vader Cats schijnt op een gegeven ogenblik te hebben uitgeroepen, dat kinderen hinderen zijn. Soms is men geneigd dit te beamen! Maar wan neer een nieuwe wereldburger zich aan kondigt, is de vreugde toch meestal wel heel groot. Op de aanstaande moeder rust dan de aangename plicht de vele voorbereidin gen te treffen. Met het bekleden van de wieg en het vervaardigen van talloze sokjes en truitjes is zij er niet. Zij moet voor haar kindje de mogelijkheid schep pen gezond en sterk zijn intrede in deze wereld te doen. En hierbij is de voeding haar beste bondgenoot. Is een goede voeding altijd en onder alle omstandigheden van groot belang, tijdens de zwangerschap is het een eis, omdat niet alleen het verloop van de zwangerschap en de bevalling er gunstig door beïnvloed wor den, maar ook het lichamelijk welzijn van het kind. Een goede voeding betekent voor de aanstaande moeder niet, dat zij dubbele porties moet verstouwen. Het betekent, dat zij er met verstand voor moet zorgen dat te eten, wat mede werkt aan de bouw en de groei van haar kindje en het vermeer deren van zijn weerstand tegen ziekten en andere kwade invloeden. De voedingsstoffen, die hiervoor onont beerlijk zijn, kunnen we naar hun speciale functie verdelen in een tweetal groepen: bouwstoffen en beschermende stoffen. Zbals de naam al zegt, behoort het moge lijk maken van de bouw, het vormen van beenderen, spieren en gebit dus, tot de taak van de bouwstoffen. Voor de groei zijn ook de beschermende stoffen, o.a. de vitamines,, van essentieel belang. Het zijn ook de vi tamines, die de weerstand tegen infecties en ziekten vergroten. Bouwstoffen en beschermende stoffen die nen in de voeding van iedereen voor te komen. De aanstaande moeder heeft er ech ter een grotere hoeveelheid van nodig, wil de groei van haar kindje niet ten koste van haar eigen lichaam gaan. Een voldoend grote hoeveelheid van deze voedingsstoffen zal zij in haar voeding vin den, indien deze dagelijks bestaat uit: tenminste 1 liter melk (4 a 5 bekers), eventueel .gedeeltelijk in gerechten ver werkt of vervangen door yoghurt of karnemelk; 35 g kaas (2 a 3 flinke plakken); 50100 g vlees, desgewenst te vervan gen door een gelijke hoeveelheid vis of een ei; tenminste 250 g groente, liefst blad groente en dan bij voorkeur ook eens rauw verwerkt tot een slaatje; 100 g vitamine C-rijk fruit, dus citroen- vruchten, aardbeien, bessen enz. Ook boter of gevitamineerde margarine is een onmisbaar bestanddeel van de dage lijkse voeding. Evenals de lepel levertraan of het vitamine D preparaat. De hoeveelheden brood bij voorkeur bruin en aardappelen worden door de behoefte bepaald. Het komt nogal eens voor, dat de aan staande moeder een groot verlangen heeft naar bepaalde spijzen, of lekkernijen, die zij anders niet aan zou raken. Laat zij gerust eten, wat haar bekoort. Mocht ech ter de voorliefde uitsluitend naar grote hoeveelheden zoetigheid uitgaan, dan moet ze zich hierin toch wel enigszins beperken, vooral als het snoepen ten koste dreigt te gaan van het eten van de wer kelijk nodige voedingsmiddelen. Verder is het beter, dat de aanstaande moeder geen sterk gekruide of „zwaar op demaag liggende" gerechten eet. Het ge bruik van sterk-alcohoïische dranken en overdadige hoe-eelheden keukenzout moet zeker in deze tijd worden afgeraden. Wanneer zij onze raadgevingen opvolgt, heeft de aanstaande moeder zich op uitste kende wijze gekweten van haar verantwoor delijke taak; EZE eeuw behoort aan de vrouw", heeft eens een be kend verstokt vrijgezel ge zegd en boze tongen beweren, dat het hem niet helemaal van harte ging. Hoe het ook zij, zonder enige overdrijving kan worden vast gesteld, dat er vrijwel geen werk kring is, welke niet door een lid van het zwakke geslacht kan wor den vervuld. Hiervan kan men vooral in een land ah de Verenigde Staten talrijke bewijzen vin den. Volgens de jongste statistisdie gege vens verdienden in 1952 van de ongeveer zestig millioen Amerikaanse vrouwen er bij na twintig millioen met werken hun brood. In 1870, toen op dit gebied voor de eerste maal een statistiek werd aangelegd, bedroeg het aantal vrouwen dat een beroep had nog geen twee millioen, hetgeen voor die dagen vooral in vergelijking met de Europese landen reeds zeer hoog was. 450 functies. Omstreeks de jaren 1775--1780 waren de meeste Amerikaanse vrouwen en meisjes werkzaam in de huishouding of voorzagen in hun onderhoud met naaiwerk. Later trok ken de voedings-, textiel- en kledingindus trie duizenden vrouwelijke werkkrachten. Thans helpen millioenen van hen mee bij de vervaardiging van electrische ele menten, vliegtuigen, schepen, geneesmidde len en gereedschappen. Het is tegenwoordig heel gewoon als een meisje of vrouw een betrekking heeft als lasser of monteur. Reeds lang voor de oorlog kozen Ameri kaanse meisjes het beroep van architect, drukker, piloot, houthakker of technicus, zonder familie of vrienden in opschudding te brengen. De „Business and Professional Women's Club" bezit een lijst van 450 verschillende functies die reeds door vrouwen worden vervuld. Etn directrice van een grote handelsfirma ontvangt een sollicitant. Volgens de statistieken bekleden de mees te vrouwen in Amerika op het ogenblik een administratieve functie. In 1952 bedroeg dit aantal 5.300.000, terwijl ruim 3.500.000 vrouwen en meisjes werkzaam waren in fa brieken. Het aantal dat een betrekking had als serveuse, dienster, enz. (dienstmeisjes niet meegerekend) bedroeg in 1952 onge veer 2.200.000 en niet minder dan 2.100.000 hadden een werkkring als technicus of aan verwante beroepen. Een opmerkelijk feit is, dat het aantal dienstmeisjes sterk is ge daald en wel van 18 van het totaal aan tal werkende vrouwen in 1940 tot nog slechts 10 in 1952. Stijging, Het aantal werkende vrouwen in Ame rika neemt geleidelijk aan toe. Typerend vooral is het feit, dat hoe langer hoe meer vrouwen van oudere leedtijd uit werken gaan. Deze tendenz was reeds vóór 1940 merkbaar en in be gin 1952 waren er ruim 3 millioen meer werkende vrouwen van boven de 45 jaar dan in 1940. Thans is het zo, dat er meer getrouwde vrouwen werken dan onge huwde. Voorts heeft men vastgesteld, dat het aantal werkende vrouwen tussen de 20 en 34 jaar geleidelijk aan afneemt. De reden hiervan is, dat ïn deze jaren het gezin de meeste tijd opeist. Was om streeks 1900 de gemiddelde leeftijd van een werkende vrouw 26 jaar, thans is deze gestegen tot 37 jaar. De stijging van het aantal vrouwen dat ctn werkkring heeft te hi de allereerste plaats te danken aan de enorme vlucht die de industrie heeft genomen en in de tweede plaats aan de vooruitgang der techniek, waardoor het mogelijk is geworden dat ma chines het zware werk verzetten en vrou wen het lichte werk kunnen doen. Het ge middelde inkomen der vrouwen, dat in 1952 rond 1100 dollar (f -4180.-bedroeg, ligt voor de meeste beroepen nog ver beneden 't gemiddelde inkomen der mannen, dat on geveer 3000 dollar (f 11.400.-—) bedroeg. Sinds jaren echter wordt er in het Congres gepleit voor gelijke salariëring. Hoe man en vrouw er over denken. Vaak wordt de vraag gesteld: „Hoe den ken de Amerikaanse mannen nu over hun werkende vrouwenWelluidt het ant woord, het zijn de mannen geweest, die de vrouwen het stemrecht hebben gegeven en het zijn de mannen, die de vrouwen werk geven in fabrieken en kantoren. Milton J. Stevens, een vooraanstaand fabrikant van geysers heeft eens gezegd dat hij voor de topfuncties liever vrouwen heeft dan man nen, want vrouwen, zo zegt hij, zijn „ver draagzamer en tactvoller"En hoe denkt de Amerikaanse vrouw eroverWel, zij betreurt weieens het feit, dat de kleine at tenties, welke zij vroeger genoot, beginnen te verdwijnen nu zij mèt haar man het huis verlaat en het werkende meisjedat haar deel van de rekening betaaltwanneer zij met een vriend gaat eten, denkt weieens aan de tijd toen de vrouw nog op royale wijze het hof werd gemaakt. Maar over het algemeen weten de Amerikaanse vrouwen, dat haar onafhankelijkheid een prijs heeft en zij zijn bereid die prijs te betalen. Ingezonden Mededeling (adv.). Goed. van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of Uw MAÏZENA DURYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus nietalleenMAIZENA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. Ingezonden Mededeling (adv.) Van de week zitten we helemaal in de practische hoek van onze huishou ding. Nu het weer zomer gaat worden krijgen we de kans om onze was bui ten te drogen, iets wat ons huisvrou wenhart wel verheugt. En al gaat dan bij sommigen de was naar de wasserij, er blijft toch altijd nog wel wat ach ter, dat we liever zelf behandelen. En bij een was buiten horen wasknijpers. Om deze kleine handige dingen steeds goed bij de hand te hebben, is het ge makkelijk, daar gauw even een zak voor te maken, die we ook aan de lijn kunnen hangen. Benodigdheden: Een heel gewone klerenhanger, een lap stof van 75 cm lengte en ter breedte van een klerenhanger, dat is circa 47 cm. Dat is iets breder dan de kleren hanger is, maar er moeten ook nog een paar naadjes van af. En verder een half uurtje tijd om achter de naai machine te kruipen. De stof moet wel van een beetje stevige kwaliteit zijn, want die krijgt wel wat te verduren, als we er telkens met onze natte han den in de zak gaan grabbelen. Vouw van de lap een stuk dubbel, ter lengte van 15 cm. Leg daarop de klerenhanger en knip dat dubbele stukje in het model van de hanger. De ronde lijn boven. Stik die twee stukken op elkaar volgens die ronde lijn, maar laat precies in het midden een paar cm open, want daar moet de haak van de klerenhanger door. Stik nu langs de zijden A-C-D-B, een smal zoompje in, maar ik raad aan het stuk C-D door een bandje in de binnenkant wat te versterken. Dan wordt het stukje A-B vastgestikt. Pro beer ook nog eens een stiknaad te doen, zo dicht mogelijk langs de kle renhanger. Dan zit die goed vast. Vouw nu de lap A-C-D-B dubbel, zodat die aansluit bij CD, het lapje dat de klerenhanger vasthoudt aan de lijn A-B. Naai de zijkanten met een overhandse steek dicht en ge hebt een zak, die ge overal aan de waslijn kunt vasthaken, zodat ge niet telkens hoeft te bukken naar de knijpers. De knij- perzak wandelt langs de lijn met u mee. OXO „CHICKEN" - OXO VERMICELLISOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JULIENNESOEP

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 9