Zelfstandigheid en groei van de Nederlandse onderneming TACHTIG JAAR ACTIE VOOR CHR. MILITAIRE TEHUIZEN Uitbreiding Britse spoorwegstaking was het thema van vier indrukwekkende referaten GEREF. VROUWEN HIELDEN HUN BONDSDAG IN GRONINGEN Economisch beleid is geheel gericht op expansie Verbond van Prot. ChrWerkgevers hield jaarvergadering Voorzitter Borst kwam op voor de middelgrote bedrijven Chr. Apothekers-assistenten vergaderden Gunstiger regeling kleuteronderwijs Aan een Brixon kent men /Jf man Warme hulde aan de pioniers op algemene vergadering te Utrecht Boeiende toespraken over: „De taak der Nederlandse Christen in Europa" POPENT Vrijdag ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 DEN HAAG, 20 Mei. - De jaarvergaderingen van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland plegen op een zeer hoog niveau te staan en altijd afgestemd te zijn op de problemen die zich voordoen. De jaarvergadering die vandaag in hotel „De Witte Brug" is gehouden, maakt hierop geen uitzondering. Anders: wat vandaag aan de talrijke deelnemers is geboden, is van dusdanig belang, dat men deze vergadering niet spoedig meer zal vergeten. De jaarrede van de voorzitter, de heer A. Borst Pzn, was ook ditmaal een prachtig stuk werk, een krachtig appèl op de aanwezigen om juist in deze tijd chris telijk ondernemer te zijn met de volle nadruk op het woord christelijk. En in de middagvergadering voerden drie professoren het woord: de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, over: „Enige hoofdpunten van het economisch beleid in Nederland", prof. mr W. F. de Gaay Fortman over de loonpolitiek en prof. dr F. L. van Muis winkel over de kartelpolitiek. Vraagstukken dus waarmee op dit ogen blik geworsteld wordt en die mede het toekomstig economisch beleid zullen bepalen. Als gewoonlijk zette de heer Borst heel simpel en heel duidelijk uiteen waar het eigenlijk om gaat: „Terwille van de geestelijke en materiële verhef fing van ons volk moeten wij zorgen bij te blijven, moeten wij vooruit zien en moeten wij trachten het nodige evenwicht te bewaren. Zet men dit om in reële oogmerken, dan moet men 1. zorgen voor de groeikracht der par ticuliere onderneming; 2. de sociale en economische verhoudingen gestadig verbeteren; 3. de zelfstandigheid van het bedrijfsleven in nationaal en inter nationaal opzicht bevorderen. Zorg voor de groeikracht. Met concrete cijfers maakte de heer Borst duidelijk welk een enorme uit breiding het Nederlandse bedrijfsleven in de afgelopen jaren tot stand heeft gebracht: in vijf jaren tijds zijn van de totale brutotoeneming van de be roepsbevolking met 540.000 personen niet minder dan 450.000 personen in de bedrijven opgenomen. Daarvoor is een investering nodig geweest van ca. 2 milliard gulden per jaar; en daarvan is het resultaat geweest, dat de export met sprongen is toegenomen. De heer Borst waarschuwde echter dat dit evenwicht op een hoog niveau van werkgelegenheid een'zeer labiel even- ln£?e7"nrJpn Mededeling «adv) (Van onze redacteur). UTRECHT, 19 Mei. De Ned. Chr. Ver eniging van Apothekers-assistenten hield Woensdag te Utrecht haar jaarvergade ring. De secretaris, de heer W. G. van Rietschoten, hanteerde de voorzittersha mer daar de voorzitter in het ziekenhuis opgenomen moest worden. De heer C. v. d. Burg ontving daar van de vergadering een telegrafische groet. Teieursieneucte .„o„eaemigcii werden gedaan over de besprekingen met de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie inzake het te stichten Pensioenfonds. De voorzitter deelde mee, dat de onderhandelingspartner juist toen men dacht resultaten te bereiken zich dis- tancieerde van alle toezeggingen, die se dert 1949 door haar werden gedaan. Het S.E.R.-rapport over de ouderdomsvoor ziening en de weigering van de zieken fondsen om de 5% loonsverhoging in hun tarieven te verwerken zijn hier mede oorzaak van. De onbevredigende vrijwilli ge pensioenregeling van de K.N.M.P. is nu voorlopig weer gecontinuecro. De vergadering sprak naar ameuruig uit over ueze gang van zaken. Daar thans ruim 2000 assistenten oftewel 70% van het totale aantal georganiseerd is, zal bij goede samenwerking krachtige aandrang kunnen worden uitgeoefend op honore ring van gedane toezeggingen. Voorstel len van de K.N.M.P. voor een regeling van de vacantle-bijslag, de vacantie en de salarissen van de assistenten beneden 23 jaar werden besproken en aanvaard. Namens het C.N.V. sprak de heer P,' Roolvink, die er o.m. op wees dat de komende oudedagsvoorziening 'n bodem pensioen zal geven, waarop als boven bouw juist nog een pensioenregeling van ondernemingen of bedrijfstak gezet zal moeten worden. In een bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van mej. S. H. Kan pinga te Groningen. Met een causerie van dr J. J. Miedema over „Arbeid en ar- beidstherapie" werd de vergadering be sloten. wicht is. Het blijft noodzakelijk aan dacht te schenken aan die factoren die een gezonde groei van het bedrijfsle ven belemmeren. In dit verband legde de heer Borst speciaal nadruk op de enorme beteke nis van de middelgrote ondernemin gen, want de uitbreiding van ons pro ductie-apparaat wordt voor een be langrijk deel verkregen door de uit breiding van deze zaken. En juist in dit verband hekelde hij de fiscale poli tiek van de overheid: „Ik meen dat een herziening van het fiscale beleid drin gend gewenst is op dit punt, opdat het deze ondernemingen mogelijk worde gemaakt door interne besparingen vol doende risicodragend kapitaal te vor men voor de financiering van de ex pansie." Een andere factor die de groei kracht der ondernemingen belem mert, noemde de heer Borst: de prijsafspraken die de concurrentie belemmeren. Men klampt zich aan deze afspraken vast omdat men de moderne apparatuur mist, die een efficiente productiewijze zou kunnen garanderen. Dit kan echter op den duur geen stand houden: de stijging van het loonbedrag zal concurrentie met het buitenland steeds moeilijker maken. Alleen een efficiënter appa ratuur. kan hier uitkomst brengen. Ondernemingsraden. Sprekend over de sociale en econo mische verhoudingen binnen de onder neming oefende de heer Borst scherpe critiek op de wijze waarop thans de ondernemingsraden tot stand moeten komen. In een prachtig betoog schil derde hij waarom het vandaag de dag moet gaan in de sociale strijd: om de verantwoordelijkheid van iedere mens persoonlijk. De band mensgemeen- schap dient te worden hersteld, de ar beidende mens dient weer houvast te krijgen aan zijn omgeving. Aan dit al les kan de ondernemingsraad krach tig meehelpen, doch dan dient dit moeilijke werk met de grootste zorg •'e worden verricht. Zelfstandigheid. Na een lans gebroken te hebben voor vestiging van industrie ten plat- telande en na het S.E.R.-advies over de ouderdomsvoorziening geprezen te hebben, maakte de heer Borst nog en kele belangrijke opmerkingen over de bevordering van de zelfstandigheid van het bedrijfsleven in nationaal en internationaal opzicht. Nationaal bezien waarschuwde hij tegen het aanleunen tegen de over heid. De overheid heeft zeer zeker een positieve taak ten aanzien van het sociale en economische leven aldus de heer Borst maar ik wil er met nadruk op wijzen dat de re gelende bevoegdheid niet het mono polie van de overheid is. Aan elke kring van het maatschappelijk leven staat dit middel ten dienste en het behoort tot een juiste inrichting van het bedrijfsleven dat het van deze bevoegdheid gebruik maakt. Wat de overheidshulp betreft, „laat het bedrijfsleven er in het algemeen voor waken dat het niet te vlug meent ter verwezenlijking van bepaalde doel einden de hulp van de overheid nodig te hebben!" aldus de heer Borst. Op internationaal terrein bepleitte hij krachtige steun aan het streven naar een nauwe economische samen werking in geïntegreerd verband. „Het alternatief van integratie is protectio nisme!" zo waarschuwde hij en dit zal ongetwijfeld de zelfstandigheid van de enderneming aantasten. In een indrukwekkend slot riep de de heer Borst op tot echt Christe lijke vroomheid, omdat Nederland vóór alles nodig heeft gelovige on dernemingleiders en arbeiders. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De minister van O., K. en W. heeft geant woord op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Beernik, dat het hem bekend is, dat op liet gebied van het kleuteronderwijs op verschillende plaat sen in ons land, toestanden bestaan, welke verre van rooskleurig genoemd moeten worden. Hij is echter van mening, dat initia tieven van schoolbesturen en met na me van gemeentebesturen tot verbete ring van de bedoelde toestanden niet behoeven te wachten op het tot stand komen ener wettelijke regeling. Ook indier in het huidige ontwerp nog be langrijke wijzigingen worden aange bracht, dan zal dit toch niet in de weg staan aan het toepassen van ver beteringen, die intussen zijn voorbe reid. De minister begrijpt echter, dat voor een systematische en algemene verbetering de spoedige totstandko ming van een wet noodzakelijk is. DE WAPENZENDING VOOR GUATEMALA. NEW YORK, 20 Mei. Kolonel Ju lian, de Amerikaanse neger die zich in de Italiaans-Abessijnge oorlog als oor logsvlieger de bijnaam „zwarte ade laar" verwierf en die zegt inkoper van wapens voor de regering van Guate mala te zijn, heeft in New York ver klaard, dat Guatemala door het verbod van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken om in de Verenig de Staten wapens „voor normaal ge bruik" te kopen, genoodzaakt was zich deze wapens elders, zelfs in commu nistische landen, aan te schaffen. Ingezonden Mededeling (adv.) 1 De kamgarens van de be roemde Brixon costuums zijn ontworpen door Italiaanse en Engelse dessinateurs. Internationaal geschoolde coupeurs gaven aan de Brixon costuums de opvallende snit. 2- en 1-rij model 134.- 144- 114.- 124.. BRIX0N-Herenkleding exclusief bij: Lange Yorsisiraai 56-58 - Goes Ned. Militaire Bond Pro Rege (Van onze redacteur). UTRECHT, 19 Mei. Op 28 October 1874 werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de Nederlandse Militaire Bond- opgericht. Dit feit werd Woensdag dankbaar herdacht op de alg. vergadering van de Ned. Militaire Bond Pro Rege, die mede de voortzetting van genoemde organisatie is. De voor zitter, de kolonel b.d. G. Wielinga bracht op deze eveneens te Utrecht gehouden bijeenkomst warme hulde aan de pioniers, die 80 jaar geleden begonnen aan het mooie werk om onze militairen na diensttijd een gezellig tehuis te bieden. HU noemde daarbij speciaal de namen van de latere luit. generaal H. W. van Marie, die de oprichtingsvergadering leidde en van luit. generaal jhr W. von Wrangel auf Lindenberg, die de eerste voorzitter werd. Aanvankelijk werkte de overheid meer tegen dan mee, aldus de voorzitter. In 1898 werd voor het eerst een subsidie van f 250.ontvangen. De steeds toe genomen groei van de waardering voor dit werk blijkt duidelijk uit het feit, dat de subsidie van overheidsinstanties in 1953 ruim f 120.000 bedroeg terwijl dit jaar dank zij de steun van de regering zeven nieuwe tehuizen geopend zullen worden. Het enige gevaar is, dat sommi gen de stichting van tehuizen nu wellicht als overheidstaak gaan zien. Dat is be slist onjuist, want de volle verantwoor delijkheid voor dit werk blijft rusten op ons gehele Prot. Chr. volksdeel. Kol. Wielinga herinnerde aan de cri- tieke periode na de jongste oorlog, toen men vrijwel met niets moest beginnen. De toenmalige voorzitter, jhr D. W. Sickinghe, heeft toen met grote energie en doorzettingsvermogen de wederop bouw aangevat en geleid. Het bestuurs voorstel om deze oud-voorzitter het ere-lidmaatschap van de bond te ver lenen, werd door de vergadering onder luid applaus aanvaard. BIJNA 5000 MEER. De bond mocht zich ook in het afge lopen jaar verheugen in een sterke groei van het ledental. De secretaris, de heer W. Nieuweboer boekstaafde in zijn verslag, dat het aantal leden tussen 1 Februari 1953 en 1 Febr. 1954 steeg van 36.647 tot 41.904. De contributie steeg dan ook met f 10.000.Dat van de tehuizen een druk gebruik wordt ge maakt, blijkt uit het maandgemiddelde 5600 vrouwen togen naar het Noorden GRONINGEN, 20 Mei. Ongeveer 5600 Geref. Vrouwen zijn gisteren in Groningen bijeen geweest, waar dit jaar de Bondsdag van de Bond van Geref. Vrouwenverenigingen in Nederland werd ge houden. Niet minder dan vier grote kerkgebouwen en de Concert zaal „De Harmonie" waren nodig om alle deelnemers te bevatten. Een vijftal sprekers heeft tijdens deze Bondsdag het woord gevoerd over „De taak van de Nederlandse Christen ten opzichte van de be volking van de andere landen van Europa". Dl een rede over dit onderwerp, die zij uitsprak in „De Harmonie", heeft prof. dr G. H. J. v. d. Molen er ernstig voor gewaarschuwd het Nederlandse volk niet op hetzelfde vlak te stellen als het volk Israël. Wij zijn geen uit verkoren volk zoals Israel, zo zei de hoogleraar. Het uitverkoren volk van tegenwoordig ts de kerk van Christus en geen enkele staatgemeenschap. De Bijbel bevat geen enkele aanwijzing hoe de staatsvorm moet zijn. Wel staan Ingezonden Mededeling (adv.) doos a 90 ct Minister Zijlstra tot de werkgevers: LONDEN, 20 Mei. De staking bij de spoorwegen in Wëst-Engeland heeft zich uitgebreid tot Wales, waar zes honderd stokers en machinisten hebben besloten het werk Woensdag te midder nacht neer te leggen. De staking die naar aanleiding van nieuwe werkroosters is begonnen, heeft het spoorwegverkeer tussen Lon den, Devonshire, Cornwall en Wales stilgelegd. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft een voor zijn tegenstanders zeer ont moedigende betoogtrant: hij gaat recht op zijn doel af zonder heilige huisjes te ontzien en hij doet dit met een logica, die geen ruimte meer laat voor tegenspraak. Zijn redevoering voor de Prot. Chr. Werkgevers is hiervan een spre kend voorbeeld. Velen zal deze rede „hard" in de oren geklonken hebben, maar men zal er weinig tegenin kunnen brengen! De minister sprak allereerst over de rol, die de staat in het economische leven'heeft te spelen. Die rol is aan de ene kant essentieel, aan de andere kant beperkt. Als voorbeelden van de belangrijk heid van de overheidsrol gaf de mi nister deze twee voorbeelden: de be- lastingpolitiek en de mededingings- politiek. En zonder veel omhaal van woorden keerde hij zich tegen bepaal de opvattingen, die in christelijke krin, nogal eens gehoord worden. Zo b.v. de opvatting dat belastingen alleen maar fiscale doeleinden mogen dienen en niet mogen worden gebruikt voor andere en bredere doelstellingen van economische en sociale politiek. „Die redenering is niet vol te houden", aldus de minister, „want de belastingen zijn dusdanig hoog dat ze alleen al daarom een stuurwiel zijn waarmee het economische leven wordt geregeld". En even krachtig keerde hij zich te gen het dikwijls gehoorde argument als het gaat om het ongedaan maken van mededingingsafspraken, nl. dat daar door de betrokken bedrijfstak of de betrokken ondernemingen in een ruï neuze concurrentiestrijd naar de af grond zouden worden gevoerd. „Als ik dan vroegweet U dat zeker?", zo vertelde minister Zijl stra, „kwam men in negen van de tien gevallen met het antwoord: „Dat hebben we in de crisisjaren wel on dervonden! Dit argument maakt op mij bijzonder weinig indruk!" zo ging prof. Zijlstra voort. „Het is on juist en zelfs fataal om het normale economische beleid af te stemmen op abnormale depressieverschijnse- selen. Als zich een dergelijke depres sie voordoet zal men die moeten be strijden met expansieve maatrege len, want groei en expansie behoren de voornaamste kenmerken te zijn van het economisch leven. Als de ondernemer tracht zoveel mo gelijk rust en zekerheid te krijgen door uitschakeling van de concurrentie, dan geeft hij daarmee z(jn eerstgeboorte recht als ondernemer prijs en wanneer dergelijke practjjken de overhand krij gen in het economisch leven, dan dreigt op de langere duur stagnatie en depres sie. Ik voel mij dan ook gedrongen U mee ti delen dat het argument dat bij gebreke van concurrentiebeperkende afspraken de chaos dreigt omdat men dat in de dertiger jaren ook heeft mee gemaakt, op rnjj bijzonder weinig in druk maakt!" Vorming van de jeugd. Belangrijk is ook de visie die de minister gaf op de scholing van de jeugd. Letterlijk zei professor Zijlstra: „Wanneer wij op den duur in de wereld willen standhouden, dan zullen wij het vooral moeten zoeken in kwa litatief hoogwaardige producten, waarin wij de in ons volk aanwezige intellectuele en andere begaafdheden zo volledig mogelijk benutten. Tegen deze achtergrond zullen wij ernstig rekening moeten houden met de nood zaak om onze jonge mensen langer te vormen en later aan het werk te zet ten dan op dit ogenblik het geval is. Ik ben ervan overtuigd, dat, evenals wy het op dit ogenblik als een onbe grijpelijke misstand zien, dat in de 19e eeuw kleine kindoren arbeid moesten verrichten, men op dezelfde wijze later het min of meer als onbegrijpelijk zal zien, dat de jeugd van wat oudere leef tijd, zeg om de gedachte te bepalen tussen 14 en 17 jaar aan de maat schappij werd afgeleverd zonder dat dezo jeugd was gevormd overeenkom stig de mogelijkheden, die ieder lid daarvan stuk voor stuk bezat". Exportproblemen. Ook op het terrein van het buiten lands economisch beleid kregen de te genstanders van de minister een pil te slikken. De minister gaf een overzicht van de enorme groei van onze export en hij legde er vooral de nadruk op dat de Europese integratie een levens belang is voor Nederland. Toen kwam hy over uitvoersubsidies te spreken, waarop sommigen uit het Nederlandse bedrijfsleven ook zeer ge brand zyn. Zy kregen te horen dat er geen schyn van kans op is. „Uitvoer subsidies betekenen in wezen niets an ders dan een verkapte devaluatie!", al dus minister Zglstra. Ook bleek de minister op dit ogen blik nog tegenstander van gerichte belastingverlagingen. „Zo lang de be lastingdruk zo hoog is als deze na de oorlog helaas moest zijn, moeten alge mene verlagingen de voorrang hebben boven gerichte verlagingen. Ook al moeten dan de exportbevordering en de industrialisatie in engere zin thans op de voorgrond treden". Tot slot wees minister Zijlstra er op, dat de principiële fundering van de economische politiek geen andere kan zijn dan dat zij haar bescheiden bijdrage levert tot een menswaardig bestaan, dit is het bestaan van de mens in zijn echte waardigheid n.l. in het zyn van beelddrager Gods. er in de Bybel duidelijke aanwyzingen hoe de mens moet leven in de samen leving. Zij wees er verder op, hoe Nederland in een bevoorrechte positie verkeert. De Chr. organisaties kunnen in vrij heid leven en werken en een dergelijke ontplooiing kent men in ander landen niet. Het is onze taak, aidus prof. v. d. Molen, Europa weer te wijzen op het oude Calvinisme, dat eens een stempel heeft gedrukt op de West-Europese maatschappij. Nederland wordt op deze wijze geroepen tot een heerlijke taak Over het Oranjehuis, zei zij, dat de band tussen Nederland en het Vorsten huis ook in een federatief Europa niet zal worden doorgesneden, want onze souvereinlteit zal wat interne aangele genheden betreft volkomen bewaard kunnen blijven. Na deze boeiende rede werd op voor stel van de Bondspresidente, mevr. H, A. M. Bax-Horjus, een telegram van trouw gezonden aan H. M. Koningin Juliana, terwijl er ook een telegram werd gestuurd aan H.K.H. Prinses Wil- helmina. Een paar uur later werd van H.M. de Koningin een danktelegram ontvangen, waarop men spontaan rea geerde met het zingen van het Wilhel mus. TOESPRAKEN, Voor de rede van prof. v. d. Molen had mevr. Bax een openingswoord ge sproken met als thema: „Vriendelijk heid". In de diverse kerken voerden het woord dr J. Bax uit Veenendaal, dr W. P. Berghuis uit Kampen en ds G. Toornvliet uit Lelden. In de middag-bijeenkomsten spraken de predikanten J. G. Marseille uit Gro ningen, G. Brinkman uit Schiedam, S. G. Bloem uit Sappemeer en P. Visser uit Tilburg over het onderwerp: „We reldvermijding in ons leven". Hoewel de regen in stromen neer daalde trokken de duizenden vrou wen daarna naar de Ossenmarkt, waar o.l.v. de heer L. Huizinga en kele liederen werden gezongen. GROEIEND LEDENTAL. In de huishoudelijke vergadering, die Dinsdag werd gehouden, bleek uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. S. M. P. de Jong-Visser, dat het leden tal is gestegen van 16.810 tot 17.788. Er waren 44 verenigingen bijgekomen en slechts 8 moesten worden opgehe ven. Bij de Bond zijn thans 607 Geref. Vrouwenverenigiingen aangesloten. De vergaderingen werden bijgewoond door afgevaardigden van andere orga nisaties, terwijl er zelfs een vrouw uit Argentinië aanwezig was. Zij emigreer de destijds uit Nieuwkoop (Z.-H.) naar Zuid-Amerlka en geeft momenteel lei ding aan een Vrouwenvereniging van de Nederlandse kolonie ln Argentinië. In tegenstelling met voorgaande ja ren zullen de Vlaardingse haringlóg- gers niet Dinsdagochtend a.s. de haven verlaten, doch reeds Maandagavond om zes uur. van de bezoeken, dat per tehuis 1393 be droeg. De aftredende bestuursleden werden herkozen en ds A. B. C. Hofland, die naar Canada vertrok, werd opgevolgd door mevr. A. F. P. Breukelaar-Verburg te Haarlem. De voorzitter deelde nog mee, dat het nieuwe tehuis in het kamp Oirschot op 18 Juni a.s. door minister Staf geopend zal worden. De overige zes tehuizen in de nieuwe kampementen zul len dan in Juli en Augustus volgen. GELUKWENSEN. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om het tachtigjarige Pro Rege ge luk te wensen. Staatsraad mr W. F. Schokking, die namens het P.I.T. sprak, hield een philippica tegen alle Christe nen, die het werk van deze bond wel met 't woord maar niet met de daad steunen. Zo wekte hij met name de echtparen op om 's Zondags de pluche stoelen eens te verlaten om de tehuisouders een vrije dag te bezorgen. Ds H. Schothorst bracht de gelukwensen van de Interkerkelijke Contactcommissie voor de Geestelijke Verzorging over. Dr J. Schouten sprak namens de A.R. Kamerfractie en hij gaf gehoor aan de oproep van mr Schokking, door f 25.te geven voor de inrichting der nieuwe tehuizen. Dit goede voorbeeld werd onmiddellijk gevolgd door de heer H. W. Tilanus, die de C. H.-fracties ver tegenwoordigde. Luit. Generaal b.d. W. F. Sillevis voer de het woord namens de Contactraad van het P.I.T. en ds G. F. Hajer bracht de gelukwensen over van de Deputaten voor de Geestelijke Verzorging van Zee-,. Land- en Luchtmacht van de Geref. Ker ken. De heer P. Zöllner, die de gevoelens van de Ned. Chr. Onderofficierenver. vertolkte, kondigde aan, dat deze orga nisatie Pro Rege één gulden zal aanbie den voor eik nieuw lid, dat de laatste tijd tot de N.C.O.O.V. is toegetreden. „En dat zijn er heel wat", zo voegde hij er veelbelovend bij. Kapt. ter Zee C. W. Th. Baron van Boetzelaer sprak namens de Ned. Chr. Officieren Kring en kol. H. Veluwen- kamp namens de Nationale Chr. Officie ren Vereniging. Onder de zwijgende gas ten merkten we nog op de Kamerleden mr A. B. Roosjen en H. Kikkert, de kap. ter zee K. G. Tiei die de minister van Oorlog en Marine vertegenwoordigde en de heer H. de Ruig als vertegenwoordi ger van de Geref. Jongelingsbond. TEGENWICHT. Over „Onze verantwoordelijheid" sprak 's middags ds J. C. Koningsberger, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, die er op wees dat de militaire training thans veel harder en zwaarder is dan vroeger. De militairen worden veel meer geconfron teerd met het gevaarlyke van hun werk. Een gezellig milieu om ze na diensttijd op te vangen is daarom nu harder dan ooit nodig. Dat is gebleken in Indië, waar een soldaat op sprekers vermaningen het karakteristieke antwoord gaf:: „Ja do minee, maar je knnt toch niet altijd üzer in je handen houden". Ds Koningsberger riep daarom aller steun in voor Pro Rege en vooral ook die van de Ned. Herv. Kerk, waar z.i. in dit opzicht nog niet de gezindheid heerst, die in de Geref. kerken waarge nomen wordt. De tehuizen hebben niet alleen een conserverende taak voor de „eigen jongens", maar bieden ook gro te kansen voor het apostolaat. Ten slotte zijn ze belangrijk voor de ver breiding van de oecumenische gedach ten, want steeds weer blijkt, dat de jongens zeer worden getroffen door de samenwerking op dit terrein van allen, die Christus liefhebben. Ds H. Bronsgeest, Ned. Herv. predikant te Haarlem, sloot deze drukbezochte ju bileumvergadering met een opwekkend woord. DE RADIO BRENGT ONS... ZATERDAG 22 MEI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Plechtige Hoogmis. 10.30 Wa- terst. 10.35 Schoolradio. 11.05 Voor de zieken. 11.50 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb. med.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Koor- conc. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Accordeonork. 16.00 Gram. met toe lichting. 16.30 De schoonheid v. h. Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lich te muz. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Wed strijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed en lit. kalen der. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto, 23.22 Strijkork 23.35—24.00 Radiophil- harm. ork. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VP RO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Harmonie-ork. 14.25 Fries progr. 14.50 Gram. 15.15 Hernieuwde kennis making. 16.10 Kamerork. en solist. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws en comm. 18.20 Hammond-orgelspel. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „Het Boek Han delingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Dans muz. 21.00 Cabaret. 21.35 Gram. 21.45 „Nederland en de West", caus. 22.00 Lich te muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3