Met ^Sper! Jtltelfcrtfi Programma der hoogtijdagen is nu vastgesteld y. Streekplan Walcheren: voorbeeld en toetssteen Myxomatose op Walcheren Braakmanpolder kan in cultuur worden gebracht. Classis Goes bepleit instelling huwelijks-consultatiebureau Neushaai in Oosterschelde Balangrijke ontmoetingen in de tweede klasse Veell»csfl Plechtigheden beginnen Donderdagavond en eindigen Zaterdagavond 26 Juni Principiële beoordeling beslissend voor toekomst van streekplannen Goedennacht Uitgifte van gronden twee jaar eerder dan verwacht was. Bedrijfszelfbescherming te Goes besproken Instemming met memorandum van Synode inzake opheffing processieverbod Herdenkingsavond te „Vrederust" Kerk te St* Annaland Zondag in gebruik KERK Vrijdag 21 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Korfbalcompetitie EB bestaat een mogelijk heid, dat de eerste plaats in de tweede klasse van de Zeeuwse korfbal- competitie morgen weer van eigenaar zal verwisselen. Als Elto, dat een zware tegenstander krijgt aan Swift II, de puntjes niet ,-,ee naar Kapelle brengt en Volharding wint van Vopo (en daar hoeven we haast niet aan te twijfelen), dan moeten de Kapellenaars hun eerste plaats afstaan en zal Volharding deze weer in nemen. Wint Elto en wint Vios, dat de strijd moet op nemen tegen Togo II, dan wordt Swift II naar de Vierde plaats gedirigeerd en komt Vios op de derde plaats te staan, terwijl de positie van Volharding en Elto dan ongewijzigd zal blijven. Eendracht en S.S.S. hebben beide nog geen en kele punt kunnen behalen en zullen nu morgen gaan uitmaken, wie van deze clubs op de onderste plaats zal moeten blijven vertoe ven. Olympisch vuur in mijnlamp. Het Olympisch vuur zal in 1956 over een grotere af stand worden vervoerd dan ooit tevoren. Het wordt op de traditionele wijze te Olympia in Griekenland ont stoken en dan, door middel van een door het Olympisch comité van Saarland aange boden mijnlamp, per vlieg tuig naar Darwin gebracht, en van Darwin naar Cairns. Te Cairns begint de fak kelestafette via Brisbane, Sydney, Canberra en Balla- rat naar Melbourne, een af stand van ruim 4000 kilo meter. De lopers zullen 16 Of 17 dagen en. nachten on derweg zijn, en de laatste zal te Melbourne arriveren kort voor de openingsplech tigheid van de spelen. In de eerste klasse wor den twee wedstrijden ge speeld en wel door de on derste vier clubs van de ranglijst. Vitesse en de Poel zullen hoogstwaarschijnlijk wel de kous op de kop krij gen. Het programma luidt: Eerste klasse: Vitesse Tjoba; De PoelOlympia. Tweede klasse: ViosTogo H; VopoVolharding; S.S.S. Eendracht; Swift IIElto. Derde klasse A: Atlas Top; ZuidwestersAnimo. Derde klasse B: Storm vogelsAnimo II; Swift VI Mad joe II. Derde klasse C: Scampolo IILuctor; Volharding II Dios; Zeelandia IIKats; OlympiaIITjoba II. Derde klasse D: W.K.V. Vitesse II; Togo IIIBlauw Wit I; Luctor IIDe Poel II; Blauw Wit II—Vopo II. Adspiranten: Swift A Elto; ScampoloVios; Ani mo BSwift Vlug. De Nooyer in doel. Het Zeeuwse Zaterdag middagelftal, dat morgen middag te Roosendaal in de "oorronde van het tournooi om de Weekenstrobeker de strijd zal aanbinden met de vertegenwoordigende Zater dagmiddagelftallen van de afdelingen Brabant en Dor- toorts medegedeeld, dat het R.B.C. terrein te Roosendaal niet ter beschikking is. De wedstrijden, die om 4 uur aanvangen, zullen nu plaats vinden op het veld van de V.V. „Roosendaal" aan de Kade. Nederlaag- en vriendschappelijke wedstrijden. N ederlaag wedstrijden KapelleWemeldinge; A.Z. V.V. IIScheepswerf I; Zaamslag IVogelwaarde I. Vriendschappelijk: Vlis- singen-Vl.singen Oud le kl. (Sport steunt „Zonneveld"); Volharding '32—S.V.D.; Cort- geneWolfaartsdijk; Colpl. „Nieuw Walcheren" draait op volle toeren MIDDELBURG, 20 Mei. „Nieuw Walcheren" draait op volle toeren. Aan de organisatie van de drie herdenkingsdagen op 24, 25 en 26 Juni a.s. zit zo'n massa voorbereidend werk vast, dat een buitenstaander daarvan moeilijk een indruk kan krijgen. Het programma voor de drie dagen, dat wij in December 1953 reeds publiceerden, heeft op verschillende onderdelen wijzi gingen ondergaan en het is nu bekend op welke uren de verschillende plechtigheden doorgang zullen vinden. Het is de bedoeling, dat in de loop van Juni het officiële programma in boekvorm zal verschijnen, maar reeds nu willen wij een beknopte chronologische weergave er van geven. drecht, heeft een wijziging. Boys l_Mevo I; Colpl. Boys ondergaan. Doelman Bolle- jjMevo II. man van Spui is wegens studie verhinderd om uit te komen. Zijn plaats zal wor den ingenomen door L. de Nooyer van Arnemuiden, terwijl doelman Allewijn van Krabbendijke aan de reserves is toegevoegd. Het afdelingsbestuur heeft /^pvallend na de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen de Zweedse ploeg te Stockholm is, dat de meest vooraanstaande critici niet meer gezocht heb ben naar een doekje voor het bloeden, maar regel recht en positiever dan ooit hebben verklaard, dat het Nederlandse voetbal niet meer meetelt in Europa. Inplaats van woorden ter verontschuldiging te sta melen heeft men eindelijk de waarheid onder het oog durven zien. Een Zweeds sportjournalist had het reeds voor de wedstrijd verkondigd: „Het heeft geen enkel nut om tegen een zieke ploeg te spelen". En al was deze uitspraak dan misschien wel een beetje grievend, na de wedstrijd hadden we ons er toch maar bij neer te leggen. Zelden was het Nederlandse elftal zo machteloos, zelden werd het zo overspeeld als in deze wedstrijd. De diagnose is vastgesteld en de voetbaldokters zitten nu met de gebakken peren. Zullen ze nu ein delijk eens gaan zoeken naar een geneeswijze? Ons dunkt, dat de slagen, die we én van België én van Zweden hebben moeten incasseren, nu toch wel vol doende zijn om deze kwakzalvende heelmeesters de schellen van de ogen te doen vallen. Duidelijker dan ooit is aan het licht gekomen, dat het roer nu radi caal om zal moeten. De K.N.V.B. heeft nu te kiezen: een totaal andere trainingsmethode of uitscheiden met het spelen van interlandwedstrijden. Zomeravondvoetbal. Het programma van de zomeravondvoetbalcompeti tie voor de volgende week luidt: Rayon Goes: Maandag a.s. Gem. Werken—V.V.Z.B. (Gem. Sportterrein); Comb. N.S.De Zon (Ruyterlaan) Vet. GoesS.C. Ford (Gem. Sportterr.); Vrijdag: Typo's P.T.T. ('s-H. H. Kinde ren). Rayon Middelburg: Maan dag: StavastP.Z.C.; P.G.Z. Pingelaars; Dinsdag: Fo cusBoele en v. Eesteren; Vrijd.: Olympia-E.M.V.V.V. V.S.V.—Ned. Heide Mij. V oetbaltournooi Rijkspolitie, Het gewestelijke voetbal- tournooi van de rijkspolitie zal dit jaar worden gehou den op Dinsdag 25 Mei a.s. te Dordrecht. Het Zeeuwse elftal werd als volgt opgesteld: Doel: N.V. Eekman, Middelburg; Achter: C. van Nieuwen- huijzen, Aardenburg en J. Barendrecht, aanv., Krui- ningen; Midden: N. I. Mes- ker, Souburg, J. Casteleijn, Oostburg, P. J. de Kam, Kruiningen; Voor: M. P. C. v. Aaert, Breskens, W. H. Ooms, Kortgene, R. van Eg- dom, Axel, J. Kloosterman, 's-Heer Arendskerke, J. Bruijnooge, Kruiningen. Gedêtailleerde regeling of algemene richtlijnen 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. Moet een streekplan de bestemming der gronden in een bepaald gebied tot in de détails regelen of dient te worden volstaan met het geven van algemene richtlijnen? Mag een streekplan zich bezighouden met zaken, die tot heden in de gemeentelijke sfeer lagen of moM het zich daarvan angstvallig onthouden? Prevaleert de rechtskracht van een streekplan boven die van een gemeentelijk uitbreidingsplan of is het net omgekeerd? Ziehier enkele principiële punten, die aan de orde komen bij het streekplanwerk en bij het Nationale Plan. Het antwoord op de ge- stelde vragen zal beslissend zijn voor de wijze, waarop het streekplanwerk in Nederland zich in de toekomst zal ontwikkelen. Het Streekplan Walcheren is voorbeeld en toetssteen. Het is het eerste allesomvattende streekplan, dat door een college van Prov. Staten is vastgesteld en het is van het allergrootste belang, dat thans beslist wordt over de weg, die dient te worden gevolgd. De Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan is niet tot een eensluidend advies kunnen komen. De meerderheid was van oordeel, dat het Streekplan Walcheren, dat de ruimtelijke ordening tot in de dé tails regelt, door de Kroon (zij het met enige ondergeschikte wijzigin gen) diende te worden goedgekeurd, maar een uit drie personen dr. ir. Z. IJ. van der Meer, dr. ir. F. P. Mesu en mr. P. A. van der Drift bestaande minderheid meende, dat het Streekplan te détaillistisch van opzet is en mitsdien niet de konink lijke goedkeuring mag verkrijgen. Andere leden der Vaste Commissie hadden wel bezwaren, maar conclu deerden niet tot verwerping van het plan. De meerderheid der commissie is van oordeel, dat een streekplan een sterke en nieuwe impuls betekent voor een nieuwe regionale planologische regeling. Het is van belang voor een harmonische ontplooiing van de streek met betrekking tot de diverse sectoren van het leven als landbouw, recreatie, industrie enz. Men kan ongewenste bebouwing en industrievestiging tegen gaan, hetgeen niet kan worden over gelaten aan een groot aantal bestuur lijke gemeenten. Ter bereiking van een synthese zal zelfbeperking moeten worden betracht. Zoveel mogelijk moet worden overge laten aan de lagere organen, hetgeen hodig is om niet tot verstarring te ge raken. Principieel kan men het niet anders stellen dan dat de hogere be langen zo nodig door een hogere re geling mogen worden behartigd. Gaat men niet hiervan uit, dan ontvalt de grondslag aan het streekplan- en het planologische werk. Een streekplan richte zich niet rechtstreeks tot de burgers, maar via de uitbreidings plannen. ANDER GELUID. De minderheid laat een volstrekt an der geluld horen en zegt, dat, Indien een streekplan als het onderhavige rechtskracht zou krijgen, het streek planwerk zich zal ontwikkelen in een richting, die een bedreiging Inhoudt voor het in 50 jaar opgebouwde werk van de uitbreidingsplannen en die te vens en mede daardoor een verstarring zal meebrengen, welke tot elke prijs vermeden moet worden. Een streekplan als dat van Walche ren is niet een richtlijn en een coör dinatie van de gemeentelijke plannen, maar het dreigt deze te absorberen. Voor de gemeenten blijft er slechts een uiterst beperkte ruimte over. Een zeker gebrek aan vormkracht heeft de makers ertoe verleid een super-uit breidingsplan te construeren. Het uit eindelijke resultaat zal zijn, dat het werk der gemeenten van onderop af sterft. TRALIEVENSTER. De Kroon dient zich wel degelijk af te vragen of een Statenbesluit met be- trekking tot een streekplan als dit zich' verdraagt met de op de wet gegronde ontwikkeling der uitbreidingsplannen. Wanneer het raam, dat de ruimtelijke ordening schept voor een zinvol samen leven en samenwerken, tot in de per fectie is gedetailleerd en bovendien wij ziging van de détails een zeer tijdroven de kwestie is, dan gaat dit raam wer ken als een tralievenster. Er zijn dan twee mogelijkheden: of het plan wordt rigoureus gehandhaafd met als gevolg bevriezing of verstar ring van het economische leven óf de economische ontwikkeling gaat haar gang en laat het plan liggen als een eerbiedwaardig, maar ongevaarlijk fossiel. Krachtig verzet de minderheid zich ook tegen de geboden en de verboden, die het streekplan ontsie ren. Ingewijden weten maar al te goed, dat vele bepalingen slechts loze dreigementen zijn. Uiterste voorzichtigheid is geboden, temeer daar een streekplan nog niet diep verankerd is in het rechtsbesef der bevolking. Op Donderdag 24 Juni beginnen de plechtigheden des avond om zeven uur in Middelburg met de officiële over dracht aan de gemeente en de open stelling voor het publiek van het Stadspark „Toorenvliedt" met het zich daarin bevindende openluchttheater. Om half negen diezelfde avond begint de opvoering van het middeleeuwse spel „Den Spieghel der Salicheyt van Elckerlyc", door de Nederlandse Co- medie op het plein voor de Prov. Bi bliotheek, waar ruimte is voor 900 toe schouwers. Dit spel wordt ook reeds de avond daarvoor op dezelfde plaats gebracht. HET HOOGTEPUNT. Vrijdag 25 Juni is de grote dag met het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard als het hoogtepunt. Van tien uur tot'kwart voor elf zal het carillon van de Lange Jan worden bespeeld en een kwartier daarna zul len de klokken luiden. Van elf uur tot tien over half twaalf zal in de Nieuwe Kerk een plechtige herdenkingsbijeen komst worden gehouden, welke ook wordt bijgewoond door het koninklijk paar. In deze dienst zullen voorgaan een Hervormde en een Gereformeerde predikant, alsmede een predikant der Geref. Gemeente. De Marinierskapel zal muzikale medewerking verlenen. Van tien voor twaalf tot twaalf uur zal het vorstelijk paar met de autori teiten een bezoek brengen aan de R.K. kerk aan Bachten Steene. Het volgende kwartier zal de Kon. Luchtmacht boven de stad demonstra ties geven en zal een grootse parade plaats vinden op de Markt van ma rine-, land- en luchtmachtonderdelen, waaronder zich garderegimenten in ceremonieel tenue zullen bevinden en waaraan diverse militaire muziekcorp sen medewerken. Koningin Juliana zal deze parade afnemen. MINIATUUR, DEFILE, RIJTOER. Van tien voor half één tot tien voor half twee brengt de Koningin een be zoek aan Miniatuur Walcheren, nadat zij deze officieel zal hebben geopend. Alle autoriteiten uit binnen- en bui tenland zullen H. M. naar het Molen water vergezellen. Na een onderbre king voor de lunch begint om half drie het défilé, declamatorium en Zeeuwse Folkloristische Manifestatie op de Markt, gevolgd door folkloristi sche spelen op de pleinen in de om geving. Om vier uur is dit program- ma-onderdeel geëindigd. Dan volgt tot half zeven een rijtoer van de Koningin en de Prins over het eiland langs Grijpskerke, Aagtekerke, Meliskerke, naar Vlissingen, waar de thee zal worden gebruikt. Via Ritthem en Souburg rijdt men naar Middel burg terug. Intussen zal van half vijf tot half zes de Kon. Militaire Kapel op de Dam in de Graanbeurs concerteren. Van half zeven tot kwart over zeven wordt het carillon weer bespeeld, waarna tot acht uur een orgelbespeling in de Nieuwe Kerk zal worden gegeven. Van kwart over acht tot negen uur zal het Nijmeegs Zangkoor op de Markt voor het Stadhuis concerteren, waarna tot kwart voor tien de dag wordt besloten met een taptoe en een show van drie Militaire corpsen op de Markt. DE ZATERDAG. Zaterdag 26 Juni is alles in Vlissin gen geconcentreerd. De gehele dag, van negen uur 's morgens tot zes uur MIDDELBURG, 20 Mei. Naar wij vernemen is op drie plaatsen op Wal cheren de gevreesde konijnenziekte myxomatose uitgebroken. Van de ko nijnenstapel van de heer D. W. Flipse aan de Breeweg te Middelburg zijn er zeker drie door de ziekte aangetast. Ook is zij geconstateerd bij drie konij nen van de heer A. Simonse, Noord dorpsweg te Sint Laurens. Tenslotte is de myxomatose ontdekt onder de ras- konijnen van de heer G. Tilroe, Blinde Louw te Vrouwenpolder. De zieke die ren zijn afgemaakt. Ingezonden Mededeling (Adv.) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95 GOES, 20 Mel. Het Ministerie van Financiën heeft dezer dagen zijn goedkeu ring gehecht aan het bestemmingsplan voor de Braakmanpolder, dat wil zeggen dat de polder, die bijna twee jaar geleden is ingedijkt, volgens scherp omlijnde plannen nu volledig in cultuur kan worden gebracht, In de Zuidwesthoek van de Braakmanpolder zullen het komende najaar de eer ste acht percelen grond, met een variërende grootte van 21 tot 48 ha, aan pacht boeren worden toegewezen. Alleen getroffen boeren uit de Zeeuwse herverkave- Iingsgebieden komen voor deze verdeling in aanmerking. Er komt schot in het gigantische werk Het is de bedoeling dat de eerste acht om de Braakmanpolder (1395 ha) in cul tuur te brengen. Nu het bestemmings plan de principiële instemming heeft van de overheid, kan bekend gemaakt wor den, dat 1019 ha van de nieuwe polder bestemd is voor cultuurgrond, 142 ha voor bosbouw en 36 ha voor fruitteeltbe- drijven. De kreken en kanalen in de pol der beslaan 203 ha, de wegen 30 ha, en 67 ha bestaat uit los zand. Er is plaats voor 26 boerenbedrijven, voor het merendeel van het gemengde bedrijfstype. Niet alleen om agrarische redenen zal de Braakmanpolder belangrijk worden, ook om redenen van recreatie is het nieuw gewonnen land van belang. Rond de kreken en ook verspreid in de polder zullen percelen met bomen beplant wor den. De mogelijkheid bestaat, dat over een aantal jaren fietspaden tussen de houtopstanden zullen worden aangelegd om de polder beter bereikbaar te maken. Een grote moeilijkheid bij het in cul tuur brengen van de polder is de gril lige structuur van de bodem. De kwali teit van de grond varieert van vette kiel tot puur zand. Daar aaneengesloten per celen van dezelfde kwaliteit grond be trekkelijk klein zijn levert de verdeling van de percelen moeilijkheden op. De pachtprijzen zullen de eerste jaren aan de lage kant blijven. bedrijfsgebouwen (ze worden volgende maand aanbesteed) vóór 1 April 1955 zullen worden opgeleverd, en de pach terswoningen uiterlijk 1 Mei 1955. Ver wacht wordt dat het wegennet in Juli voor gebruik gereed zal zijn. Met de aan leg van electriciteit wordt binnenkort be gonnen, evenals met de aanleg van wa terleiding. Bij verwezenlijking van de geopperde mogelijkheid een gedeelte van de Dijck- meesterpolder ter grootte van ongeveer 100 ha aan de bodemcultuur te onttrek ken ten behoeve van de drinkwatervoor ziening, zal het bestemmingsplan belang rijke wijzigingen ondergaan. In dat ge val zal het aantal te stichten bedrijven dalen. Ondanks de grote moeilijkheden, die een zeer vlotte exploitatie van de Braak manpolder in de weg stonden, is Do meinen er in geslaagd, de eerste uitgifte van gronden twee jaar eerder te doen ge schieden dan aanvankelijk het plan was. Oorzaak hiertoe is de wenselijkheid om boeren, die bij de ramp van 1 Februari 1953 zware verliezen leden of die ter wil le van de herverkaveling gronden ter be schikking moesten stellen, zo spoedig mogelijk aan een nieuwe bestaansmoge lijkheid te helpen. 's middags, wordt de ring gestoken in de van Woelderenlaan, waar gereden zal worden om het kampioenschap 2e klasse der Zeeuwse Ringrijders Ver eniging. Van half twee tot half zes zullen de deelnemers aan de internationale ster- rit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen aankomen en van twee tot vijf uur is er op de Grote Markt ring steken uit versierde sjezen. Van twee tot zeven kan men genieten van het concours d'élégance voor personen auto's op de Boul. Evertsen en van twee tot zes uur van het concours de comfort op de Boul. Bankert. Voorts zijn er muziek, zeepkistenraces, boot tochten op de Schelde, oorlogsschepen op de rede enz. Van zeven tot acht is er een carillonbespeling, waarna tot half tien een concert door de Amster damse Politie Kapel. Van kwart over tien tot kwart voor. elf wordt een fak keloptocht gehouden en tot besluit van de dag een vuurwerk op de Nollepunt. GOES, 20 Mei. Vertegenwoordi gers van bedrijven van 30 of meer werknemers hebben vanmiddag in „De Prins van Oranje" een bespreking bij gewoond over de bedrijfszelfbescher ming. Op deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer H. B. Pilaar, kringhoofd B.B., heeft de Inspecteur Zelfbescherming ir V. P. Koster een uitleg gegeven over de noodzakelijke organisatie in de bedrijven, zoals die bij Alg. maatregel van Bestuur, zal worden vastgelegd. In Zeeland, waar snelle concentratie van beschermingsmiddelen moeilijk tot stand kan worden gebracht, hangt nl. veel af van de „selfsupporting" der be drijven. Er is een witboek uitgegeven waarin diverse maatregelen voor de bedrijven worden beschreven en zowel de werkgevers als werknemersorgani saties hebben zich met deze maatrege len,, die een bescherming beogen van de werknemers in oorlogstijd, accoord verklaard. Van de bedrijven wordt nu gevraagd een plan te maken voor een organisatie in het bedrijf en zo mogelijk bedrijfs- ploegen samen te stellen, als brand- ploegen, opruimploegen en een E.H.- B.O.-ploeg. Deze plannen moeten, een jaar na afkondiging van de alg. maat regel van bestuur in het staatsblad ge reed zijn. Medegedeeld werd voorts nog, dat Goes bij luchtalarm niet gewaar schuwd zal worden, rede te meer dus voor de bedrijven om gereed te zijn. Hoewel niet direct verplicht zullen plannen tot het maken van schuilge- legenheden, verduistering en alarme ring in het bedrijf op prijs worden ge steld. Ds H. G. Beneder gekozen als praeses GOES, 20 Mei. De Classis Goes van de Ned. Herv. Kerk, die vandaag vergaderd heeft, nam twee belangrijke beslissingen. Ds S. P. de Roos uit 'sHeer Hendrikskinderen heeft een toelichting gegeven op het Huwelijks rapport van de Synode en de practische realisering daarvan. Hij bepleitte daarbij de instelling van een huwelijksconsultatiebureau, waarmee de ver gadering zich volkomen kon verenigen. Alleen heerste er geen eenstemmig heid over de vraag of een dergelijk bureau de gehele provincie dient te be strijken, dan wel, dat men regionale centra zal dienen te stichten. Voorts heeft de Classicale vergadering zich volledig achter het Memorandum van de Generale Synode geschaard, waarin de opheffing van het processieverbod wordt verworpen. De vergadering, die door ds S. J. M. Hulsbergen werd geopend, verkoos al lereerst enkele leden van het Modera- men. Tot praeses werd verkozen ds H. G. Beneder te Baarland, terwijl ds L. Schellevis te Biezelinge wérd herkozen als scriba. Tot assessor werd gekozen ds W. C. van Burgeier te Kruiningen. In het- Breed Moderamen werden ge- of herkozen de heren E. Poelman, ou derling-kerkvoogd te Yerseke, J. Glas, ouderling te Kapelle, S. A. Klaasen, ouderling te Kats en B. van Damme, diaken van Heinkenszand. COMMISSIE De leden van de commissie voor Op zicht en Tucht werden herkozen. In 'enkele vacature in de Classicale Jeugd- BERGEN OP ZOOM, 20 Mei. In het ontspanningslokaal van de inrich ting Vrederust te Bergen op Zoom werd Woensdag en hedenavond voor het personeel het 50-jarig bestaan van de inrichting herdacht. De voorzitter, Ds de Vries uit Goes, sprak een herdenkingsrede waarin hij de tot stand koming van de vereniging schetste en waarbij hij vooral op het prachtige resultaat van samenwerking wees tussen de Gereformeerden en Hervormden. Spreker hoopte dat deze samengang ook in de toekomst van blijvende aard zou mogen zijn en dat de leden van het personeel van hoog tot laag alle krachten zouden inspannen tot het welzijn van de inrichting. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat als herinnering aan het gouden jubileum allen een aardige herinnering zullen ontvangen in de vorm van een bloemenvaasje (voor de zusters en de dames) en een sigarettenvaasje (voor de heren en broeders) waarop een in scriptie staat geschreven, wenste hij hen een prettige avond. Een toneelge zelschap uit Kapelle Biezelinge voerde het toneelstuk Pinky op met welk stuk de speelsters en spelers een goed suc ces behaalden. Ook het personeel had de vereniging niet vergeten en zal op de herdenkings vergadering een prachtige zonnewijzer aanbieden. Het werd een geslaagde avond die ook weer door Ds de Vries met een slotwoord werd geëindigd. BERGEN OP ZOOM, 20 Mei. De visser Ch. Landa uit Bergen op Zoom heeft op een van zijn weer-visserij en op de Ooster Schelde een drie meter lange neus-haai gevangen, een ge vaarte van wel 250 kg. De vorige week had de visser deze vis zien zwemmen en er op geschoten doch hij kon de indringer toen niet te pakken krijgen. Woendagmorgen ontdekte hij de vis weer in zijn visserij en wist het dier in een der killen te jagen waar het tenslotte buit werd gemaakt. De haai behoort tot een niet gevaar lijk soort die zelfs geen schade aan de vis veroorzaakt. Voor zover men kan nagaan is er nog nooit een dergelijke haai hier gevangen. raad werd voorzien door de benoeming van mevr. Klijn te Heinkenszand, en mevr. de Haan te Hansweert. Voorts werd bepleit dat de jeugdleiders wika A. Bos en mej. v. d. Klift resp. werk zaam in de Zak van Zuid-Beveland en O.Z.-Beveland in de jeugdraad zouden worden opgenomen. In de Zendings commissie werden gekozen ds Ph. Cor- nelder te Wilhelminadorp en de heer G. de Voogd te Goes resp. als opvol gers van ds H. Zunneberg en de heer C. Philipse. Dr van Daal te Goes rapporteerde over de beide laatste vergaderingen van de Generale Synode. Daarbij kwam de kwestie van het processie verbod aan de orde, waarbij bovenge noemd besluit viel. In de morgenvergadering is nog ge sproken door ds Mol uit Australië, die iets vertelde over de kerken in dat we relddeel en een beroep deed op de Classis om steun in velerlei opzicht, zowel voor de kerk als voor de emi granten. Ds Hulsbergen bracht als scriba van de Prov. Vergadering verslag uit over de werkzaamheden in 1953. Tenslotte werd nog adhaesie betuigd aan een brief van een Classicale ver gadering elders in het land, waarin de Generale Synode werd gevraagd een uitspraak te doen in verband met de gevaren van de atoom- en H-bom. De vergadering werd gepresideerd door de assessor ds C. Metselaar te Goes. SINT ANNALAND, 20 Mei. Zondag 28 Mei a.s. hoopt men het nieuwe houten kerkgebouw van de Vrije Geref. Ge meente, dat deze week in de Curéelan- den geplaatst werd in gebruik te nemen. Er zullen op de gewone tijden 3 kerk diensten worden gehouden, waarbij in de morgendienst een speciale predicatie zal worden gelezen n.a.l. van de opening. ^t^endinej Ned. Hervormde kerk Beroepen te Gorinchem (toez.) vac. C. Sundermeyer): C. M. Graafstal, pred. voor buiteng. werkzaamh. (leger- perd.) te Ermelo; te Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugdenhil) toez. C. van den Bosch te Bruchem-Kerkwijk; te Hui zen (N.H.) (4e pred. plaats) A. A. Koolhaas te Amersfoort. Geref. kerken Beroepen te Surhuisterveen L. H. Kwast te Westerlee (Gr.). Aangenomen naar Wilnis: P. A. Bohlmeyer, cand. te Bussum. Prof. dr J. J. Koopmans Tot buitengewoon hoogleraar aan de Academie van de Joh. Calvijnstichting te Kampen, voor het onderwijs in de Semietische talen, is benoemd prof. dr J. J. Koopmans te Arnhem, thans lec tor aan deze inrichting en aan de theol. Hogeschool der Geref. kerken te Kampen. Geref. Kerken, (art. 31) Beroepen te Enschede, (vac. G. v. Dooren) J. Kok te Leerdam. Collecte. De gehouden collecte voor de tbc-sanatoria Sonnevanck en Zonneglo ren heeft te Heinkenszand opgebracht f 103,17.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2