RONDE TAFELCONFERENTIE MET DE WEST HEROPEND ver Verlaging van successierechten kost het rijk f 8 millioen Moordaanslag te Rotterdam r In beginsel overeenstemming over oplossing Saarkwestie Koninklijk bezoek gold dit maal de Rijnstreek ST' '-U Voortgang in Genèvc Or Drees, dr Pos en dr Da Costa Gomez spraken woorden, die optimisme wettigen Britse duikboot scheen verloren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Delegaties treden elkaar met vertrouwen tegemoet Eerste f 13,000,— zijn voor een weduwe vrij Jh r mr v. hoge Goes van Naters de eerste commissaris De Ned. Herv. Kerk en het processieverbod In Woerden werd een „boosdoener" gratie verleend Prachtige tocht over Braassemermeer Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e J"".GANG No. 2788 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 21 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. wordt in Middelburg de School dag gehouden voor de Prot. Chr. scholen in Zeeland. Er zullen twee redevoeringen gehouden worden nl. door de bekende Rot terdamse predikant ds G. van Veldhuizen en door de Kampen- se hoogleraar prof. C. Veenhof. Dra A. de Kam-Bouma houdt een causerie over beroepskeuze. Al met al een buitengewoon leerzame dag. GRAVENHAGE, 20 Mei. De minister-president dr W. Drees, heeft vanmorgen in Den Haag de Ronde-Tafel-Conferentie met de West heropend. Zowel uit zijn openingsrede als uit de redevoeringen, van de delegatieleiders mr dr R. H. Pos (voor Suriname) en mr dr M. H. F. da Costa Gomez (voor de Ned. Antillen) bleek, dat bij alle partijen de oprechte wens bestaat, dat spoedig zal zijn verwezenlijkt, waarover men nu al enkele jaren besprekingen voert: de nieuwe rechts orde van het Koninkrijk, anders gezegd: het Koninkrijk nieuwe stijl. Dr Drees zei, dat gelet op de om vangrijke gedachtenwisseling die de laatste jaren heeft plaats gehad en waarvan de minister-president tevoren een overzicht had gegeven, de gegron de hoop mag worden gekoesterd, dat op korte termijn volledige overeen stemming zal worden bereikt en dat de nieuwe rechtsorde thans binnen af zienbare tijd gevestigd zal zijn. Dr Drees meende, dat er voor die hoop temeer reden is, omdat allen weten, dat formuleringen wel hun betekenis hebben, maar dat beslis send is de wijze, waarop men elkaar tegemoet treedt. Hij geloofde te kun nen zeggen, dat die geest goed is. GOEDE PARTNERS Voor dr Drees de R.T.C. voor her opend verklaarde, zei hfj er van over tuigd te zijn, dat men veel voor elkaar kan betekenen. De Antillen vormen in het bij zonder voor zover het de twee grootste eilanden betreft een van de meest welvarende gebieden in de Caraibische Zee en staan met Zuid-Amerika in een verbinding, die voor Nederland waar devol kan zijn. Suriname staat aan het begin van een ontwikkeling, die grote beloften inhoudt. Nederland heeft zich ondanks alle beproevingen hersteld op een wijze, Ongerustheid was ongegrond LONDEN, 20 Mei. In Engeland is vanmiddag' grote opschudding ontstaan toen de Admiraliteit bekend maakte, dat een kleine duikboot in het kanaal werd vermist en vermoedelijk was ge zonken. De 715 ton metende duikboot „Scor cher", die deelnam aan manoeuvres in het Kanaal, en 44 man aan boord had, kwam later echter weer boven water. Wel had men moeite gehad om boven te komen, doch verder was er niets aan de hand. De ongerustheid was ont staan, omdat het schip op seinen niet had geantwoord. Het vaartuig bevond zich echter op dat moment op vrij frote afstand, waardoor de comman- ant de seinen niet had kunnen op vangen. die het mogelijk maakt de ontwikke ling der overzeese rijksdelen, waar dat gewenst wordt, krachtig te helpen be vorderen. ANTWOORDEN Dr Pos sprak daarna. Na het verloop der besprekingen te hebben geschetst zei hjj, dat het ontwerp-statuut, waar over door de vertrouwensmannen der drie delegaties in de kleine commissie overeenstemming is bereikt, een grondslag biedt waarop de voortzetting van de conferentie een gunstig resul taat kan opleveren. Hij meende daarom, dat de hoop ge rechtvaardigd was, dat men voor de laatste maal aan de ronde tafel voor overleg bijeen was. Tenslotte liet ook dr Da Costa Go mez zich in optimistische zin uit en hij noemde verwezenlijking van de nieu we rechtsorde een mijlpaal in de staatsrechtelijke geschiedenis. Hij meende, dat daardoor ook de welvaart en de ontwikkeling in de overzeese rijksdelen zullen worden gediend. Aan het slot der vergadering, die he den Vrijdagmiddag zal worden voortgezet, droeg dr Drees het voor zitterschap over aan de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. mr W. J. A. Kernkamp. Voornamelijk ten gunste van weduwen en kinderen DEN HAAG, 20 Mei. Ais het ontwerp-successiewet 1954 van kracht wordt, dan zal de fiscus jaarlijks f8 millioen minder ontvangen, want dit geld zal dan terecht komen aan hen die er recht op hebben: de naaste bloed verwanten van een overledene, die een klein kapitaaltje heeft achtergelaten. Naar aanleiding van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer zijn de minister en de staatssecretaris van Financiën n.l. met een aantal wijzigingen in het ontwerp gekomen die voornamelijk de weduwe en de minderjarige kinderen ten goede komen. Allereerst is de algemene vrijstelling voor bloedverwanten in de rechte lijn verhoogd van f 1000 tot f 3000. Dit geldt dus voor ouders die van hun kin deren erven en voor meerderjarige kinderen die erven van'hun ouders of grootouders. Voor de weduwe, de weduwnaar en voor minderjarige kinderen is de regeling nog aanzienlijk gunstiger. Als de man overlijdt behoeft de we duwe voor de eerste f 13.000 geen successierechten te betalen. Heeft zij minderjarige kinderen dan mag zij bij dit bedrag f 500 bijtellen voor elk jaar dat het jongste kind jonger' is dan 21 jaar. Bovendien heeft zij een vrijstelling voor f3000 per jaar aan lijfrenten. Lijfrenten en kapitaal mogen echter de f 13.000 niet over schrijden. Een weduwnaar heeft recht op vrij stelling van f 3000 plus f 500 voor ieder jaar dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Voor een wees wordt de rege ling aldus: recht op vrijstelling van f3000 plus f500 voor ieder jaar dat het kind jonger is dan 21 jaar; daar naast is f 1400 aan lijfrente vrij. Voor Verrassende mededeling uit Straatsburg STRAATSBURG, 20 Mei. Vandaag na twee dagen intensief beraad hebben de Wectduitse bondskanselier dr Adenauer en de Franse vice-premier Teitgen Donderdagavond in Straatsburg overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen voor 'n gemeenschappelijke beginselverklaring voor een Europese oplossing van het Saarprobleem. De verklaring behoeft nog de goedkeuring van de regeringen in Parijs en Bonn. Bijzonderheden over de in het oog gevatte verklaring zijn niet bekend genaakt, doch van bevoegde zijde is te verstaan gegeven, dat het in de bedoeling ligt om het meest omstreden twistpunt in de verklaring te omgaan. De meningsverschillen tussen Frankrijk en Duitsland cirkelen voornamelijk rond de vraag of de voor het Saargebied te kiezen status definitief zal zijn dan wel provisorisch. De Duitse regering heeft tot dusver steeds een definitieve regeling, die zal vooruitlopen op een toekomstige grens regeling in een vredesverdrag, van de hand gewezen. Dr Adenauer en Teit gen zijn naar verluidt thans overeen- fekomen, dat in het ontwerp voor een eginselverklaring, dat aan de rege ringen zal worden voorgelegd, noch van een provisorische noch van een definitieve oplossing zal worden ge sproken. Het Saarplan, dat door de Nederlander Van der Goes van Naters is uitgewerkt en dat bij de besprekin gen als grondslag voor een oplossing werd genomen, moet daarom naar de mening van de onderhandelaars op en kele punten worden herzien. Het voor- 2** in artikel 19 aanvankelijk, dat de lijke regeringen en die der T ndsrepubliek zich zouden verplich ten bij toekomstige vredesbesprekin gen voor het handhaven van de nieu we status van de Saar in het veld te treden. Men heeft nu overwogen deze voor- -iening zodanig te herzien, dat de re- ringen van Frankrijk, Engeland, de verenigde Staten en de Bondsrepu bliek zich zouden verplichten de „Eu ropese oplossing" te garanderen. Wat de Duitse eis betreft om de Duitse bondsrepubliek in gelijke ma te als Frankrijk kansen te geven om de economische betrekkingen met de Saar te versterken, heeft men een regeling onder het oog gezien, waar bij de Bondsrepubliek stap voor stap meer toegang tot de markt van de Saar zou krijgen. Met het voortschrijden van de eco nomische integratie in Europa zou de bondsrepubliek stapsgewijs soortge lijke economische regelingen met de Saar kunnen treffen als thans tussen Frankrijk en de Saar bestaan. Boven dien zou de overeenkomst voorzien, dat alle politieke partijen in het Saar gebied zullen worden toegelaten. Volgens een bericht van de Noordwestduitse radio wordt in po litieke kringen in Straatsburg Jhr mr v. d. Goes van Naters genoemd als toekomstige hoge commissaris voor het Saargebied. een halfwees is het vrije bedrag aan lijfrente f700. De in 1951 opgestelde regeling, dat overheidspensioen in mindering strekt van het bedrag, waarvoor vrijstelling kan worden genoten voor bedongen periodieke uitkeringen (lijfrenten) wordt bestendigd. Ook voor alle an dere categorieën is er een kleine ver ruiming gekomen: men hoeft geen be lasting meer te betalen als de erfenis niet groter is dan f250 (tot dusverre f 100). Uitzonderingsbepalingen zijn ge maakt ten gunste van lichamelijk of geestelijk gebrekkigen. Wat de belasting op schenkingen betreft: men kan thans aan zoon of dochter een bedrag van f 10.000 schenken in het jaar dat hij of zij in het huwelijk treedt, zonder dat daarover belasting behoeft te wor den betaald. Ook hier een vrouw in het spel ROTTERDAM, 20 Mei. Vanavond is op de Coolsingel te Rotterdam een moordaanslag gepleegd op de 30-jarige P. van B. uit Rotterdam. Het slacht offer werd een aantal steken met een mes toegediend. Zijn toestand is ern stig. Een vrouw, die hem vergezelde, liep een ongevaarlijke steekwond in de rug op. De dader, de 31-jarige loswerk- man J. R. uit Rotterdam is gearres teerd. De moordaanslag werd omstreeks zes uur gepleegd voor het postkantoor aan de Coolsingel. J. R. had zich daar opgesteld met een mes in de hand". Toen van B., in gezelschap van de 27- jarige Rotterdamse A. M. B. passeerde, wierp hij zich op Van B. Hij diende hem met het moordwapen een aantal steken toe. In de hitte van het gevecht kreeg ook mej. B. een steek in de rug. Toen de moordaanslag werd gepleegd was het zeer druk op de Coolsingel. Onmiddellijk werden surveillerende agenten gealarmeerd. Zij slaagden er in R. te overmeesteren. Hij is achter slot en grendel gezet. De verwondingen van Van B. waren van ernstige aard. Hij moest naar het Coolsingel-ziekenhuis worden ver voerd. Het motief is volgens de Rotterdam se politie geweest, dat R. zich heeft ge stoord aan het feit, dat Van B. met mej. B., die R. goed kende, wandelde en praatte. Mej. Van B. is een uitgaan de vrouw en Van B. stelde pogingen in het werk om haar op het goede spoor terug te brengen, hetgeen R. niet naar de zin schijnt te zijn geweest. Amokmaker had lijst met 28 namen LONDEN, 20 Mei. Een 27-jarige Londense militair, zekere Nathan Gold berg, op wie de politie jacht maakte nadat hij een persoon had doodgescho ten en twee andere gewond, bleek een lijstje bij zich te hebben met de namen van 28 mensen, die hij als slachtoffer had uitgekozen. Voordat de politie hem greep, schoot de amokmaker zich zelf dood. De op Goldbergs lijst voor komende namen of de initialen ervan corresponderen met die van hemzelf. Het schijnt, dat deze namen uit een telefoongids zijn overgenomen. Een der twee gewonden verkeert nog in zorgwekkende toestand. 's GRAVENHAGE, 20 Mei. De Ge nerale Synode der N. H. Kerk heeft in haar vergadering van 10 Mei j.l. be sloten zich tot de Classicale Vergade ringen te richten en deze te verzoeken zich over de door de staatscommissie voorgestelde opheffing van het proces sieverbod uit te spreken. Zij heeft thans aan de kerkeraden en Classicale Vergaderingen een aantal stukken toegezonden, waarvan de Sy node «ich ook bediende in haar laatste vergadering. Deze stukken omvatten ten eerste een memorandum aangaan de de processie; een samenvatting van het rapport van de staatscommissie tot herziening van de grondwet en enige kanttekeningen, vooral uit het ge zichtspunt van het staatsrecht t.a.v. de door de staatscommissie voorgestelde wijziging van art. 184 van de grond wet. De Generale Synode heeft de Clas sicale Vergaderingen verzocht de zaak zo spoedig mogelijk te bespreken en voor 10 Juni a.s. de resultaten van haar besprekingen ter kennis te bren gen van de Generale Synode. Het is de bedoeling van de Synode, om, zoals zij ook reeds in 1949 deed, tezamen met de andere aan het „con tact in overheidszaken" deelnemende kerken, zich tot de volksvertegenwoor diging te richten en haar stem in zo breed mogelijke kringen van ons volk te laten horen. De Classicale Vergade ring van Goes heeft reeds hiermee in stemming betuigd. (Zie verslag pag. 2) DE BILT ZEGT; Aanhoudend koud DE BILT, 20 Mei. Vrij veel be wolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind in hoofd zaak tussen Noord en Noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.36 u., onder 20.38 u. Maan op 0.05 u., onder 6.58 u. Ju chende menigte vele geschenken 's GRAVENHAGE, 20 Mei. Een uitbundige menigte van Woerden tot Leiderdorp heeft vandaag H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard een hartelijk welkom bereid bij het bezoek dat ons Vorstenpaar aan de Rijnstreek bracht. Hoewel de Koningin overal maar erg kort kon verblijven door het overladen programma en de vele dor pen, die bezoeht moesten worden, had men toch overal versieringen aange bracht en was in dorpen en steden ie dereen uitgelopen om ons Koninklijk Paar toe te juichen. 7 Het eerste bezoek gold Woerden, waar men om even voor half tien arri veerde. Uitbundig beierden de klokken over het oude stadje toen de Konink lijke gasten naar de kaasmarkt reden. Een Ambonees jongetje bood H.M. een projectschrift aan, waaraan hij zelf had meegewerkt. Met negen rukken aan een bel, volgens een aloud gebruik opende de Landsvrouwe de kaasmarkt, waar vele glanzende kazen lagen uit gestald en noodden tot handeldrijven. De Ambonezen uit de drie woonoorden stonden op het Marktplein opgesteld. Terwijl de Koningin naar Bodegraven vertrok bracht Prins Bernhard een be zoek aan het Depot retour goederen van het directoraat materieel land macht. IN SNEL TEMPO Kort was het bezoek aan Bodegra ven, waar een filmstrip over de ge schiedenis van het stadje werd ver toond. Via Zwammerdam ging de tocht In enkele regels melden wij nog DAT gisteren te Bergen op Zoom de autobestuurder J. V. uit Middelburg in bot sing is gekomen met een wagen bestuurd door de heer C. v. D. uit Zaandam. Het ongeval liep goed af, want alleen de wagens wer den beschadigd. DAT in de haven van Bergen op Zoom brand is uitgebroken in het schip „De twee Gebroeders" van schip per Roeck uit Sas van Gent. Het vuur, dat in de ma chinekamer was ontstaan, werd door de brandweer met schuimblussers bedwon gen. DAT in een Oostenrijkse woning te Renesse brand is uitgebroken doordat een ko- lenkist, tegen een der wan den gebouwd, vlam vatte. Het vuur vrat door tot tus sen de dubbele wanden en de brandweer had er flink werk aan. Men wist echter erger te voorkomen. DAT de bevolking van Duivendijke op 7 Juli naar de stembus zed trekken om een nieuwe gemeenteraad te kiezen. De candidaatstel- ling is bepaald op 25 Mei. DAT vermoedelijk binnen twee weken heel Schouwen- Duiveland weer drinkbaar water uit de kranen zal kunnen tappen. In verschei dene dorpen is men nog be zig de buizen te zuiveren met gechloreerd water. Hoe wel men nog geen zware druk op de leidingen kan verwachten ze zijn daar nog niet tegen bestand is dit toch wel een flinke stap vooruit. DAT de Chr. Schoolver- enigiging „Nehemia" te Ber gen op Zoom een geslaagde jaarvergadering heeft ge houden waar ondermeer het woord gevoerd is door Mevr. de Kam-Bouma uit Goes (school- en beroepskeuze) en door de heer Van Benne kom te Middelburg die be langstelling vroeg voor de Kweekschool. DAT de voetbalclub „De Typo's" uit Goes in het ka der van de zomeravondcom petitie gisteravond een wed strijd heeft gespeeld tegen het elftal van de Keurings dienst Zeeland (NAK), wel ke match zij verloren met 2—4. DAT gisteren en de dag daarvoor onder grote be langstelling van trots kij kende moeders en zelfs In Woerden werd na een bezoek aan de Kaasmarkt het museum bezocht, waar H.M. tn stijl werd begroet door schout en schepenen. Men had hier een oude rechtspraak geënsce neerd en zelfs een veroordeel de „boosdoener" in het schand- blok buiten het museum gesla gen. Deze veroordeelde smeek te, zoals dat in vroeger dagen gebruikelijk was, de Koningin om gratie, hetgeen hem op deze feestelijke dag grif door de vorstin werd verleend. De foto toont de Koninklijke bezoekers bij de veroordeelde in het blok. naar Nieuwkoop, ZevenhoveS en Nieuwveen. In Ter Aar opende H.M. de nieuwe veilinghal, die reeds vol lag met allerlei producten uit deze tuin bouwstreek. In Alphen aan de Rijn, waar Koningin Juliana om één uur aankwam werd in „Avifauna" ge luncht. Bovendien werd in deze stad een bezoek gebracht aan de „Martha- Stichting" een Chr. inrichting waar on geveer 500 kinderen, meest voogdijpu pillen verblijven. Een vlootschouw was er in Leimuiden, waar de Koningin de limousine voor de snelle Rijkspolitie- boot verwisseld en zo het Braassemer meer overstak. Tenslotte ging het naar Alkemade, Woubrugge en Zoetermeer, Het laatste bezoek in de middag gold Leiderdorp, waar de jeugd een sym bolisch spel opvoerde. Even voor ze» vertrok de Koningin naar Leiden. Tijdens al deze bezoeken werden geschenken aangeboden, zowel voor ons Koninklijk Paar als voor de Prinsessen. Koningin Juliana werd niet moe de hartelijke toejuichingen, die overal opklonken te beantwoor den en de schenkers van alle ca- deaux te bedanken. ook vaders en enige groot vaders de leerlingen van de Industrie- en Huishoud school te Middelburg op een openbare les hebben laten zien wat zij konden. Ieder een ging naar huis in de ze kerheid dat het onderwijs op hoog peil staat en dat van de modernste onderwijsme thoden gebruik wordt ge maakt. DAT te Middelburg voor het Patroonsdiploma Bakker zijn geslaagd de heren J. Dieleman en P. Gideonse te Middelburg, W .v. d. Broeke te St Laurens, J. Brouwer te Souburg, P. van Keulen te Westkapelle, A. E. Ohms te Sluis, J. A. Leurgans te Re- tranchement en M. A. B. Stultiens te Roosendaal. Het examen werd afgenomen in de bakkerij van de heer P. A. Rotte. GENEVE, 20 Mel. Het ziet er naar uit, dat er een kleine voortgang zit In de besprekingen over Indo-China in Genève. De Westelijke ministers bestuderen een Sowjet-voorstel om de kwesties Laos en Cambodja (waarop de zaak in hoofdzaak vastzit) te laten rusten en verder te gaan met de pogingen om de Franse en Vietminhplannen voor een Indochinese wapenstilstand nader tot elkaar te brengen. De Westelijken schijnen door dit voorstel van Molotof in een onplezierige situatie te zijn ge bracht omdat de zaken moeilijk van elkaar te scheiden zijn. Ondanks dat hr'/oen de Westelijke ministers toch maar besloten het Russische voorstel te aanvaarden. AANVALT De Franse opperbevelhebber in In do-China, generaal Navarre, heeft de verwachting uitgesproken, dat de Viet- minh spoedig tot de aanval zal over gaan in de Delta van de Rode Rivier. Dit zou de Fransen in een nog hache lijker positie kunnen brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1