Nieuws uit de Provincie. VAN NELLE'S THEE U zult versteld Oranjehemden faalden in Stockholm (6-1) Teruggang van ledental had natuurlijke oorzaken Inschrijfformulier voor de Wandel- of Fietstocht ER WERDEN WEER VELE PAARDEN GEKEURD Zweden waren heer en meester Steiger had schuld aan minstens 3 doelpunten Bondsdag op Hemelvaartsdag in Amsterdams Apollohal Straatnamen te Ellewoutsdijk vastgesteld Goes Zierikzee. Hel rode pakje mei 10 cadeaupuriten Donderdag 20 Mei 1954 ZhHUWSCH DAGBLAD pagina 7 STOCKHOLM, 19 Mei. Zet een behoorlijk eerste klasse-elftal tegenover een tweede klasscclub en ge zult hetzelfde speelbeeld en vermoedelijk ook dezelfde uitslag krijgen als de voetbalwedstrijd ZwedenNederland, van avond in Stockholm gespeeld, te zien gaf. De Zweden speelden een klasse beter en overspeelden vooral na de rust het Nederlandse elftal volkomen, mede ook omdat onze defensie geen bijster betrouwbare indruk maakte. Doelman Steiger bijv. maakte e-kele fouten, die met doelpunten werden afgestraft. Geen wonder dan ook, dat, hoewel de rust met een 21 stand in het voordeel der Zweden was ingegaan, de eindstand 61 werd. Opnieuw is duidelijk geworden, dat het Nederlandse voetbal de laatste jaren zich op een niveau beweegt waardoor we bij Internationale wedstrijden verreweg de mindere zijn van de tegenstanders. Na de aftrap door de Zweden duurde het ongeveer zeven minuten voor er iets gebeurde. Het was na een goed aangegeven bal, dat rechtsbinnen Mi- chels kon doorbreken, doch zijn goede schot ging rakelings langs de verkeer- dj kant van de paal. Een minuut later echter viel de klap aan de andere kant, toen de bal via een Nederlands been naast het doel te recht kwam en de Zweedse linksbuiten Liander een hoekschop te nemen kreeg. Steiger miste de goed genomen corner en Sandell, de Zweedse mid- voor kon met een zachte kopbal, waar onze nationale doelverdediger over heen dook, de stand op 10 brengen. Dit doelpunt ontmoedigde de Oranje- ploeg en de Zweden maakten van de gelegenheid gebruik om ons doel on der zware druk te zetten. Binnen en kele minuten noteerden we felle scho ten van de Zweedse voorhoedespelers, doch zij gingen bijna allen naast of over. Op het Zweedse doel werd in deze fase van de strijd slechts één Ïchot gelost van de voet van Van Me- is, die het niet gemakkelijk had tegen Stopperspil Hjertsson. 1—1 Na 18 minuten gebeurde het onver- wachtte, Louwer, die een uitstekend debuut maakte, speelde zich vrij en passeerde rechtsback Samuelsson. On middellijk lost de N.O.A.D.-man een fantastisch goed schot, dat de Zweedse doelverdediger volkomen verraste en het was 11. Louwer had de bal aan gegeven gekregen van onze rechtsbui ten v. d. Kuil. Na 24 minuten kroop het Nederland se doel weer door het oog van een naald. Liander moest een tweede hoek schop nemen, die door Steiger opnieuw tot corner werd verwerkt. Deze derde hoekschop werd na een schot van Thillberg tot corner no. 4. De strijd had een half uur ge duurd, toen Steiger zijn tweede fout maakte en de Zweden daardoor aan een voorsprong hielp. Een schot van de snelle rechtsbuiten Hamrin werd door hem onvoldoende gestopt, waarvan midvoor Sandell handig ge bruik maakte om het leer in het net te jagen. (2—1). Na 35 minuten kregen de Zweden hun vijfde hoekschop. Steigers' derde fout (hij liet de bal vallen) werd goed gemaakt door Odenthal, die kon red den. Nog geen minuut later kregen de Zweden hun zesde corner cadeau. Ein delijk, vijf minuten voor de rust, kon den onze landgenoten herademen, toen Michels een goed schot op doel kon lossen, dat door de doelverdediger op het kantje tot hoekschop werd ver werkt. Twee minuten voor rust pro beerde Michels het nog eens, maar toen ging de bal hoog over. DOELPUNTENREGEN Onmiddellijk na de hervatting na men de Zweden weer het initiatief. Na vijf minuten konden zij de zevende corner nemen en vier minuten later was het Svensson, die een onverwacht hoog schot loste en onhoudbaar in- echoot (31). Nog geen minuut later was het 41 toen Hamrin een bal aan gaf, die door midvoor Sandell schitte rend en onhoudbaar werd ingeschoten. Weer anderhalve minuut daarna viel de volgende klap. De scheidsrechter kende oen vrije schop toe, waaruit Svensson het vijfde doelpunt scoorde. De Nederlanders kwamen er daarna nauwelijks meer aan te pas. Het was de Zweedse voorhoede en middellinie, die driekwart van het veld volkomen beheersten. Iedere aanval kon nauwe lijks worden afgeweerd, dan wel tot hoekschop worden verwerkt. Steiger maakte een alleronbetrouwbaarste in druk. Het was in de 18e minuut toen de vrijstaande Thillberg geheel alleen de gehele Nederlandse defensie omver- speelde en toen de rush besloot met een prachtig doelpunt. (6—1) Dit zou tevens het laatste doelpunt van deze wedstrijd zijn, want de Zweden gingen het toen maar wat kalmer aan doen. Toch ontstonden nog enkele malen gevaarlijke ogenblikken voor de Ne derlandse doelmond, waar Steiger al leen met behulp van een achterspeler doelpunten kon voorkomen. (Eenmaal sloeg hij de bal met de hand weg en kon Odenthal wegwerken en een an dere keer toen de Nederlandse doel man zo moest ingrijpen, kon Terlouw ternauwernood de bal tot corner ver- verken). Het einde van de strijd (het geheel ging als een nachtkaars uit) kwam met twee behoorlijke Nederlandse aanval len waarbij Louwer eenmaal net naast schoot. In de laatste minuut forceerde de Zweden nog een hoekschop: het was hun tiende. DE SPELERS In het Nederlandse elftal waren maar twee spelers, die boven de mid delmaat uitkwamen. Het waren Lou wer en Michels. De anderen (Steiger maakte fout op fout) waren er niet bijster in. Bij de Zweden had de doel verdediger een rustdag, mede dank zij het goede spel van spil Hjertsson, die een prima stopper was. In de voor hoede gaven midvoor Sandell en debu tant Liander op de linksbuitenplaats de toon aan. EEN DRUPPELTJE Asjeblieft smeekte de onzichtbare man, die be greep dat alleen de tove naar hem kon helpen. Ik heb nog honderd goudstukkendie wil lk U geven als U me maar weer zichtbaar maakt„Ga weg siste de tovenaar nu. „Je maakt me kwaad 1000 goudstukken en niet één minderzie maar dat je ze krijgtEr werd een stoel verschoven in de kamer en er klonken voetstappen en zo hoorden onze vrienden de onzicht bare man het tovenaarshuisje verlaten. „Wat lijkt me dat érg als je altijd on zichtbaar moet blijven!" zuchtte Pieter. „Als ik duizend goudstukken had dan gaf ik ze!" „Je hebt helemaal geen cent!" fluisterde Karolus. „Ik zal je vertellen dat ik woedend ben op die tovenaaren zijn kraai. Kijk eens naar binnen, Pieter, ze praten met elkaar!" Inderdaad was de tovenaarskraai van zijn stok gevlogen en zat nu op tafel. „Vandaag of morgen komt hij wel met zijn duizend goudstuk ken!" krijste het beest. „We worden rijk, baasdat was een goed idee van me, hè.... Ik heb U toch gezegd dat U hem niet moest vertellen dat hij ook nog één druppel uit het kleine flesje nodig had om weer zichtbaar te worden„Je bent handig!" lachte de tovenaar. „En als hij zijn duizend goudstukken komt bren gen, krijgt jij een extra lekkere portie voer. Kijk maar, hier staat het in mijn re ceptenboek: Om weer zichtbaar te worden heeft U nodig gestampte dennennaal den, geraspte eikels, stuifmeelstokjes, spinnenwebbenstof, berkenpoeder en.... één druppeltje hokus-pokus". „Ja, dat éne druppeltje komt hij nog te kort!ha, ha, havoor dat éne druppeltje betaalt hij duizend goudstukken!!" KERK EN SCHOOL Ned. Herv. kerk Beroepen te Hillegom (vac. J. P. E. C. Eerhard): F. Brouwer te Harich (Fr). Benoemd tot vicaris te Waddinxveen W. v. Hennekeler, cand. te Nijkerk. Bedankt voor Tholen: C .v. d. Bos te Brughen-Kerkwij k. Geref. kerken Beroepen te Eindhoven (4e pred. pl.) C. H. Appelo te Nijkerk. Bedankt voor Zwartebroek: J .v. Da len te Den Andel (Gr.). De classis Zierikzee der Geref. ker ken heeft prep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard cand., J. Schipper, beroepen predikant te Colijnsplaat. Geref. kerken (art. 31) Beroepen te Baflo-Warffum: G. Mul ders cand. te Kampen. Bedankt voor Hijken (Dr.): K. Drost te Veendam. Chr. Geref. kerken Beroepen te Delft: J. C. Maris te Haarlem (N.). KAARTLEES- EN ORIENTATIERIT VAN „DE ZEEUWEN". De Motorclub „De Zeeuwen" hield een zeer geslaagde kaartlees en oriënterings- rit door Walcheren over een afstand van 105 km. Het parcours voerde de 13 deel nemers over talrijke zeer moeilijk te be rijden wegen, terwijl diverse controles en schijncontróles zeer listig waren opge- steld.De uitslag was als volgt: 1. A. Bou- wens 2 str.p.; 2. W. Janse 14; 3. Jos. Mar- kusse 55; 4. J. Crucq 65; 5. P. Kodde 76; 6. M. de Pagter 78; 7. J. van Sluis 97; 8. A. Kodde 97; 9. R. Joosse 118; 10. P. den Hollander 118; 11. K. van Sluis 141. Er waren twee uitvallers. De Geref. Jongelingsbond in 1953 GOES, 19 Mei. Het jaarverslag over 1953 van de Ned. Bond van Jon gelingsverenigingen op Geref. grondslag gaat diep in op de oorzaken van het teruglopen van het ledental. Op 1 Januari j.I. telden de aangesloten verenigin gen n.I. 1761 leden minder dan een jaar daarvoor, zodat een achteruitgang viel waar te nemen van 8,86 Naar het oordeel van de secretaris, de heer H. de Ruig, kunnen met recht eerst conclusies worden getrokken, indien dit leden verlies wordt geanalyseerd. Hij doet dit dan ook uitvoerig en komt tot de slot som, dat de achteruitgang een natuurlijke verklaring heeft en dat de critiék op de Bond zich niet kan baseren op het ledental. Hetgeen uiteraard volstrekt niet betekent, dat onverflauwde propaganda niet meer nodig zou zyn. Ideaal zou zyn, dat alle 16-jarige jongens lid worden van de verenigingen. Voorts moeten bezinning op werkwyze en vergadertechniek dag aan dag de aandacht biyven vragen. Op 1 Januari j.I. waren er 18.093 leden op de verenigingen. De oorzaken van de teruggang liggen in de emigratie, in de militaire dienst, in het teruglopen van de jaarklasse der 16-jarigen, in het feit, dat de G.J.O. de leeftijd voor het verlaten der clubs hoger stelt en ook in de omstan digheid, dat de jongens niet meer zo lang lid blijven als vroeger. De secretaris behandelt in zijn ver slag ook de critiek, die van bepaalde zijden op de Bondsleiding wordt uit gebracht en wijst in verband daarmede op de vernieuwingen, welke in de af gelopen jaren, o.m. wat de methodiek betreft, reeds zijn ingevoerd. Hy rekent af met de opvatting als zou de jeugd in het algemeen geen toe komstmogelijkheden meer zien. Zii. die dit beweren, zijn 10 jaar achter. Een enquête toonde o.m. aan, dat 90 der gevraagde jongeren de toekomst vol vertrouwen tegemoet zien. In dit jaarverslag wordt verder een overzicht gegeven van de gang van zaken in het Bondsbestuur en op het Bondsbureau, alsmede van het werk voor de nieuwe methodiek, van de contacten met andere organisaties, van het Jongelingsblad enz. DE FINANCIËN De penningmeester, de heer A. van Rijn, brengt zijn laatste jaarverslag uit, omdat hij zich niet herkiesbaar stelt. Hy is 22 jaar penningmeester ge weest en op de Bondsdag zal de Ge reformeerde jongelingschap afscheid van hem nemen. Tot zijn grote spijt kan zijn laatste verslag niet gunstig zijn: er is over 1953 een tekort van f 9.627,80, dat van het kapitaal dient te worden afgeschreven. In zjjn toelichting zegt de heer Van Ryn, dat het wel duidelyk wordt, dat de Bond met het apparaat, zoals het nu is, niet meer met de normale ont vangsten kan uitkomen. Verlaging van Hiermede verzoeken wij U mij/groep*) te noteren: 1 (invullen naam deelnemer of naam groep) Tdeelnemer aan de fietstocht/wandeltocht te houden op Zaterdag 12 Juni a.s. Voor individuele deelnemers: het verschuldigde inschrijfgeld ad f is per postwissel voldaan. Voor groepen: de groep telt leden, waarvan is verschuldigd maal is Het verschuldigde inschrijfgeld is per postwissel voldaan. Als leider (leidster) treedt op Doorhalen wat niet van toepassing is. enHoud1er-Cfri'i25eld 'S alS V°lgt: •iongeren tot en met 15 Jaar: f 0.75; 16 jaar uitgaven betekent inkrimping van werk en dat juist in een tijd, waarin er steeds meer werk van de Bond wordt gevraagd. Gehoopt wordt, dat door het besluit om Rijkssubsidie aan te vragen de Bond uit de financiële impasse komt en het werk nog intensiever zal kunnen geschieden. DE BONDSDAG. De Bondsdag wordt dit jaar (op Hemelvaartsdag) in Amsterdam ge- De raad van Ellewoutsdijk heeft be sloten medewerking te verlenen aan 7 verzoeken om beschikbaarstelling van een premie in de kosten van het aan brengen van een privaat met water closet. Op advies van de Hoge Raad van Adel werden de kleuren der gemeente- vlag vastgesteld rood, wit, zwart, de kleuren welke ook in het gemeente wapen voorkomen. Vervolgens werden de officiële na men van de straten in de kom der ge meente vastgesteld. Deze zullen voor taan zijn: Langeviele, Zomerstraat, Havenstraat, Kapellestraat, Breestraat en Marktplein, 't Slobje wordt gewij zigd in Van Hattumstraat. Aan de Chr. Boeren- en Tuinders- bond zal een subsidie in de kosten van de lagere landbouwschool te 's-Heer Arendskerke van f 15.per leerling uit deze gemeente, die genoemde school bezoekt, worden verleend. Overgegaan werd tot vaststelling van een verordening ingevolge de Vlees keuringskring Goes. Gevraagd werd het geschenk voor de adopterende gemeenten aan de in woners ten toon te stellen. Voorts werd gevraagd de straat in de Langeviele te herstellen. Opgemerkt werd dat uit het rampgebied kinderen naar kampen gedurende de vacantie kunnen worden Uitgezonden. Voor deze gemeente wor den de kosten slechts voor 50 ver goed, terwijl uit andere gebieden de kosten ten volle door het Rampen fonds worden gedragen. Getracht zal worden de kosten ook voor 100 ver goed te krijgen. houden. De jaarvergadering op Woens dagavond vindt plaats in dé Buiten. Amstelkerk en daar komen, behalve enkele voorstellen van het Bondsbe- stuur en van de Ring Den Haag Zuid west, de jaarverslagen aan de orde. Iu de vacature Van Rijn als vrijgeko- zene stelde het Bondsbestuur candi- daat ds G. N. Lammens te Rotterdam O. De eigenlijke Bondsdag wordt ge houden in de Apollohal. Sprekers zul len daar zijn prof. dr. G. C. Berkou- wer, ds M. de Goede, minister ir. C. Staf, Bondsvoorzitter H. Algra en de heer Van Rijn. Van Tholen tot Kruiningen GOES, 18 Mei. Vandaag trokken de keurmeesers naar Tholen, Schouwen- Duiveland en Oost Zuid-Beveland voor de keuring van het Stamboek. De uit slagen luidden als volgt: THOLEN. Opname in het Keurstamboek. 1. Cor v. 't Leguit, Jac. Boonman, Oud- Vossemeer; 2. Emma, J. F. Brooymans, Oud-Vossemeer; 3. Nellie v. 't Lecker, J. F. Brooymans, Oud-Vossemeer; 4. Irma v. Bleijdendaal, J. F. Brooymans, Oud- Vossemeer; 8. Donna v. d. Karnemelks- pot, A. A. Geluk, Oud-Vossemeer; 6. Margriet, C. J. Ampt, Marknesse; 7. Pau line v. Vosmeer, J. M. F. Goorden, Oud- Vossemeer; 8. Olga v. Buitenzorg, Adr. v. Eskelen, Halsteren; 9. Nora v. Buitenzorg J. P. v. Gorsel, Tholen; 10. Klara v. Kruispolder, Gebr. J. A. en L. J. Stout- jesdijk, Tholen; 11. Elza, P. C. v. Schaik, Kortgenê; 12. Hermine, P. A. Fase, St. Annaland. Van de volgende personen werden merries in het Hulpboek opgenomen: M. J. C. Géluk, Oud-Vossemeer; Jac. Hen- drikse, Oud-Vossmeer; M. Anthonisse, Poortvliet. SINT MAARTENSDIJK. Opname in het Keurstamboek. 1. Juliana, M. J. Mol, St Maartensdijk; 2. Nette, G. J. de Wilde, St Maartensdijk; Marie v. d. Eikenlaan, J. C. Janse, Poortvliet; 4. Annie v. d. Hol, J. Th. M. Akkermans, St Annaland; 5. Willy, C. Bolier, Scherpenisse; 6. Bella, A. Gaa lteer, St Maartensdijk; 7. Yvonne, At v. 1. Slikke Azn, Poortvliet. Van de volgende persoon werd een merrie in het Hulpboek opgenomen; M. Manneke, St Maartensdijk. SINT PHILIPSLAND. Opname in het Keurstamboek. Henny van „la Solitude", W. C. v. Nieuwenhuijzen, Anna Jacobapolder; 2. Vera v. Vredenburg, C. H. A. Stols, St Pniiipsland. ZIERIKZEE. Opname in het Keurstamboek. 1. Vreda, J. R. P. Berman, Dreischor; 2. Erna v. Weijdeline, J. R. P. Berman, Dreischor; 3. Irene v. Bouwlust, J. R. P. Berman, Dreischor; 4. Janny, A. Hen- drikse, Oosterland; 5. Werda v. Waarde, Corn. Mol, Waarde; 6. Grada v. Bantum, A. M. Geluk, Noordgouwe; 7. Beatrix v. Rumoirt, A. M. Geluk, Noordgouwe; 8. Juliana v.. Fempora Mutantur, B. A. Steendijk, Nieuwerkerk; 9. Mariëtte v. Herseur, N. A. Deïst, Dreischor; 10. Mari anne, M. D. v. d. Bijl, Zonnemaire; 11. Ella v. d. Karnemelksput, W. P. bij de Vaate, Oosterland; 12. Gerda v. Middel- sluis, Th. v. d. Berg, Bruinisse; 13. Bruna, Wed. C. de Jong, Bruinisse; 14. Mirza v. d. Bruinvis, L. de Kok, Kerkwerve; 15, Marijke v. d. Bruinvis, L. de Kok, Kerk werve. Van de volgende personen werden merries in het Hulpboek opgenomen: J. Deïst. Nieuwerkerk; J. v. d. Maas, Oos terland; H. v. Zuidland, Sirjansland. ELKERZEE. Opname in het Keurstamboek. 1. Cantora, C. Padmos, Eikerzee; 2. Bora, C. Padmos, Eikerzee. KRABBENDIJKE. Opname in het Keurstamboek. 1. Marie v. Welgelegen, J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge; 2. Rita, M. Weststrate, Krabbendijke; 3. Wanda v. Waarde, C. Mol, Waarde; 4. Urbine v. Marga, A. Schrier en J. Platschorre, Waarde; 5. Lea v. Zuidzande, Wed. M. H. J. Weststrate, Waarde; 6. Mina v. Spelinghove, M. Fran je, Waarde; 7. Mazette, C. v. Gorsel, Ril- iand-Bath. KRUININGEN. Opname in het Keurstamboek 1. Irma v. Schore, M. in 't Anker, Schore. Van de volgende personen werden merries in het Hulpboek opgenomen: Ge br. F. A. in 't Anker, Schore; M. in 't Anker, Schore. Geslaagd. Voor adspirant-monteur electrotechniek uitgaande van de Vereniging tot bevor dering van electrotechnisch Vakonderwijs is geslaagd de heer P. Zandee Pz. Burgerlijke Stand. Geboren: Paulus A. J. M., d. v. L. A. A. v. d. Boog en C. A. Peeters; Laurus P., z, v. L. N. de Koster en H. J. Minnaar; Neeltje M., d. v. C. Paauwe en M. W. Meulblok; Johanna M., d. v. P. Geleedst en M. v. Hoorn; Izaak M„ z. v. G. J. Meesen en C. J. van Liere te 's-Gravenpolder; Jan J. C., z. v. J. C. Oostdijk en W. Hol- lestelle te Rilland-Bath; Johannes C. M., z. v. A. Hopmans en A. M. van Hooijdonk; Gerard A., z. v. J. Nieu- wenhuijse en C. J. Ie Clercq; Corne lls P. M., z. v. G. de Vos en A. M. Ots te Rilland-Bath; Wilhelmina G., d. v. M. Weststrate en M. Overbeeke te Krabbendijke; Wilma, d. v. J. van Grondel en CU. van Toor. Huw. aangifte: F. Schets, 26 j. en S. J. Roose, 19 j.; C. Kriekaard, 24 j. en M. E. v. d. Broek, 23 j.; M. Tim merman, 35 j. en J. J. Jacobs, 26 j. Gehuwd: A. D. Jopse, 30 j. en J. C. Tolleman, 25 j. Overleden: P. Steendam, 58 j., wedn. v. E. Ardewijn te Vlissingen; L. P. van der Heijde, 81 j., ongeh. te Wis- senkerke; J. Mesman, 56 j., echtg. v. M. Jansen; M. Visser, 62 j., ongeh. te 's-H. Arendskerke; J. v. Noorden, 78 j., ongeh. te Rilland-Bath; R. Plan ter, 38 j., echtg. v. A. J. Schiphorst. Classis Geref. Kerken. Op de vergadering van de classis der Geref. Kerken te Zierikzee zijn be noemd als afgevaardigden naar de eerstkomende Provinciale Synode als primi de predikanten ds A. J. Radder en D. Bremmer, secundi ds J. Meijer en Y. J. Tiemersma. Ouderlingen primi: W. v. d. Berg, J. v. Wouwe en als secundi W. van Dijke en J. M. de Waal. Als zendingsdeputaat werd in de plaats van ds D. Bremmer gekozen ds J. H. Meijer. AXEL N.C.V.B. vergaderde. Dinsdagavond vergaderde de afd. Axel van de N.C.V.B. in het torenlokaal van de Ned. Herv. kerk. De heer J. G. van Moosel te Mid delburg hield een zeer boeiende rede over „Feestvieren en vacantie van de rijpere jeugd". De grond van zijn be toog was Prediker 11 9 en 12 1. 8URSSELE Wedvlucht. De P.V. „De Scheldevlie- gers" te Borssele nam met 63 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Chimay, af stand 160 km. 1 en 10 W. L. Walhout; 2 en 6 C. Duynkerke; 3, 7, 8 en 9 J. Duyn- kerke; 4. M. Welleman; 5. P. Dobeblaar. StdUfl*t dat deze thee I I t zo geurig en krachtig is. En zo voordelig in 't gebruik Maar 't is dan ook Van Nelle's thee! CADEAUX waar U wat aan hebt I Bijzonder möoi en practisch *ijn de cadeaux die U krijgt op de punten van Van Nelle's koffie en thee. Vraag Uw win kelier Van Nelle's geïllu streerde cadeaulijst. 'cl pet 100 gram

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7