DEZE WERELD Fransen verwachten geen onmiddellijk gevaar voor Hanoi's delta VAri ö&q tot ö&q I Europese veiligheid wordt niet in gevaar gebracht Waar werkt hij voor? Eerste krachtige stoot tot oplossing woningprobleem M' Grote aanval eerst na de regentijd Storm van protest in Zuiden van V,S, Roomboter op het brood Ovaties en hun betekenis V Milliardendans Niet tevergeelsi Nooit meer! Na Dien Bien Phoe Minister Spinoy beantwoordde vragen van oud-minister Eyskens Vliegverbod voor „Swift"-vliegtuigen Geef hem een goede boterham mee naar zijn werk! Dus Het vraagstuk van de woningbouw genoot bijzondere mate van belangstelling Genevieve wordt vrijgelaten Donderdag 20 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Onder de loupe Het is een goed ding, dat minister Staf, zij het dan niet kort (de nota is een boekwerk!) maar dan toch in ie der geval duidelijk heeft uiteengezet, hoe het nu eigenlijk zit met onze de fensie. De meeste Nederlanders weten er weinig meer van dan dat onze jon gens tegenwoordig lang moeten die nen, dikwijls moeten opkomen voor herhalingsoefeningen en dat dit alles milliarden verslindt. Dat laatste wordt hun ieder jaar duidelijk gemaakt als de minister van Financiën laat weten, dat het leeuwenaandeel van de belas tingopbrengsten weer voor oorlog en marine is. Andere ministers doen het met millioenen, minister Staf is de man van de milliarden! En naast deze dingen die men zeker weet, leven er onder het Nederlandse volk dan nog tal van vragen en pleegt men in gesprekken naar de antwoordèn hierop te gissen. Een van de steeds terugkerende vragen is, wat nu eigen lijk het nut is van al die milliarden. Het nut voor Nederland wel te ver staan! Natuurlijk, met uitzondering van de communisten is iedereen het er wel over eens, dat Nederland zijn steentje moet bijdragen in de alge mene en tegen de Russen gerichte de fensie-inspanning. Dat Nederland mee doet met de Nato, met een Europees leger, het heeft vrijwel ieders instem ming maar of de Nederlandse bur ger daar nu direct profijt van zal trek ken als het wat God verhoede tot een oorlog mocht komen, dat trekt men meestal m twijfel. Menigeen ziet Nederland al bij voorbaat als een ver loren gebied, dat een kortere of lan gere tijd onder een Russische bezetting zal moeten zuchten voordat het door de geallieerde legers (waaronder dus ook Nederlanders!) zal worden bevrijd. De hele defensie-inspanning ziet men dus eigenlijk als een „bevrijdingsin spanning". En het is wel enigszins te begrijpen, dat sommigen het bedrag dat wij daarvoor moeten betalen, wel wat erg hoog vinden. Zij zouden liever zien dat minister Staf met millioenen moest volstaan en dat de milliarden dans door een andere excellentie kon worden uitgevoerd! Dat men deze vragen terdege heeft aangevoeld, is zeker een verdienste van de samenstellers van deze nota. Uiter aard lag het niet op de weg van mi nister Staf om een soort „buitenlands overzicht" te geven en daardoor de oorlogsinspanning te rechtvaardigen en te verklaren. En evenmin lag het op zijn weg in een „economisch overzicht" aan te tonen, dat de milliarden op het ogenb'ik beter voor defensie besteed kunnen worden dan (om een veelbe sproken punt te noemen) voor weder opbouw en volkshuisvesting b.v. Hoe zeer ook de strijd tegen het commu nisme ook op dit welvaartsfront ge voerd moet worden. De minister heeft het als zijn taak gezien een „boedel beschrijving" te geven van ons Neder' landse leger in de laatste negen jaren en hij heeft daaraan vastgeknoopt hoe het leger worden moet wil het zijn taak èn als verdediger van ons grond gebied èn afs onderdeel van de Weste lijke strijdmacht naar behoren kunnen vervullen. Technische gegevens du. Die uiteraard niet geheel losgema'akt konden worden van politieke en stra tegische beschouwingen! En wat blijkt m uit dit alles? Dat naar de mens gesproken het geld dat Nederland in dit alles investeert, goed besteed geld is. Dat Nederland daarmee zijn internationale verplichtingen kan voldoen, dat de Nederlandse industrie van deze inspanning zoveel als moge 'lijk is profiteert, zodat ondanks de ho ge belastingdruk ons welvaartspeil op een redelijke hoogte blijft (ook al wer ken hier natuurlijk andere factoren zeer krachtig aan mee), endat er een redelijke kans bestaat dat dank zij die inspanning ons grondgebied in een eventuele oorlog onbezet zal blijven Dit laatste is waarschijnlijk voor teder het voornaamste. Tot de over winnende partij behoren in een oorlog is mooi maar de jongste oorlog heeft wel bewezen, dat men nauwelijks beter af is dan de verliezer als men bezet is geweest. Het ergste wat de Nederlan der zich van een eventuele oorlog kan voorstellen is bezet te worden door de Russen. En als dat gevaar tot een mi nimum kan worden teruggebracht, dan is hjj zeker bereid milliarden voor zijn defensie te betalen. Want een bezetting dat nooit meer! De nota kan het Nederlandse volk doen beseffen, dat ook minister Staf van deze grondgedachte uitgaat daarom echter is zijn vermaan te meer klemmend, dat wij zelf zullc-n moeten tonen dat het ons bittere ernst is met verdediging van ons grondgebied. aanpakken is eerste eis, dan pas can men steun verwachten van onze rienden. Ingezonden Mededeling (Adv.) (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HANOI, Woensdag. N zijn ruime, koele werkkamer in de W-torische citadel van Hanoi steekt generaal-majoor René Cogny een nieuwe sigaret aan met het peukje van de oude. Dan leunt hij achterover in zijn bureaustoel. „Verwacht u een grote aanval op de delta, generaal De generaal laat zijn blikken over de grote stafkaart aan de wand dalen. „Niet onmiddellijk. De Vietminh heeft haar legers in Dien Bien Phoe teveel moeten uitputten om nu in staat te zijn driehonderd kilometer door zwaar terrein af te leggen om vóór de regentijd een grootscheepse operatie te beginnen „Wanneer verwacht u die dan wel.1" „Na de regentijd „En wanneer is dat „Eind September, begin October Generaal-majoor René Cogny is de man, die beter dan iemand anders op de hoogte is van de toestanden in de delta. Hij is de bevelhebber van de Frans-Vietnamese legers in Noord- Vietnam. Daaronder valt Hanoi met de delta: veruit het belangrijkste deel van Vietnam. Als de communisten erin slagen dat te veroveren, dan kan men heel Indo-China als verloren beschou wen. En het staat als een paal boven water, dat de Vietminh er vroeg of laat een ernstige poging toe zullen doen. 100.000 man. De delta is de kurk waar het land op drijft. De bulk van alle rijst groeit er. Het gebied om Hanoi is één, onaf zienbaar rijstveld. Verder loopt de ver binding van de havenstad Haiphong met Hanoi dwars door de delta. Het hele noorden van Vietnam is van deze verbinding afhankelijk voor de be voorrading. De communisten weten dat even goed als de Fransen. Daarom hebben ze reeds maandenlang een groot aantal troepen in dit gebied geconcentreerd. Er zijn ongeveer 30.000 regelmatige troepen. Verder 20.000 plaatselijke bur gerwachters. Plus 50.000 guerilla's. In totaal dus ongeveer 100.000 man. Zij opereren in de delta tot op en kele kilometers van Hanoi. Overdag houden zij zich over het algemeen schuil, maar zodra het donker is ko men zij te voorschijn. Dan concentre ren zij zich vooral op het verbreken van de Franse verbindingen. Het op blazen van de spoorlijn. Het verstop pen van mijnen in de wegen. Het doorknippen van telefoondraden. En andere sabotagedaden. Soms vallen zij pesten van de Vietnamese militie aan. Of trachten patrouilles in een hinder laag te laten lopen. En het gebeurt zelfs, dat zij op klaarlichte dag ver momd als een boerenvrouw of een Vietnamese militair het verkeer op de hoofdweg laten stoppen. Op deze ma nier slagen zij er in de Frans-Vietna mese legers voortdurend bezig te hou den. Generaal Cogny heeft de toestand tot nog toe in de hand weten te hou den, zij het ten koste van grote krachtsinspanning en het inzetten van een belangrijk deel van zijn schaarse strijdkrachten. Dien Bien Phoe is een ernstige aderlating geweest. Men heeft er minstens 12.000 man verloren. Weliswaar hebben Amerikaanse, vliegtuigen inmiddels verse troepen uit Frankrijk aangevoerd, maar dat is een kwestie van bataljons. Wat men echter nodig heeft om de situatie mees ter te blijven is enkele divisies. Te moe. Generaal Cogny gelooft echter even respijt te hebben wat de delta betreft. Hij is ervan overtuigd dat de legers van i tuigend! de Vietminh-generaa! Giap enige tijd nodig hebben om op verhaal te komen. Tenslotte is de slag om Dien Bien Phoe ook voor hen een zware ader lating geweest. Een cijfer van 20.000 doden en gewonden is aan de conser vatieve kant. Tegen de tijd dat zij klaar zijn om naar het Westen door te stoten zullen de regens de militaire activiteit verlammen. „Er is geen onmiddellijk gevaar...", bevestigt de generaal nogmaals. „Ook niet voor een aanval op Ha noi De generaal glimlacht. „Dat is allemaal propaganda van de Vietminh om de mensen bang te ma ken Het klinkt bemoedigend uit de mond van deze charmante leger leider, die erom bekend staat eer lijk en openhartig voor zijn overtui ging uit te komen en geen pogingen doet door vage, misleidende uit spraken een valse verwachting te wekken. Maar het zou niet de eer ste maal zijn dat de Fransen zich schromelijk vergissen. De Vietminh heeft meer dan eens getoond in staat te zijn tót daden, welke de Fransen voor onmogelijk achten. Dien Bien Phoe is er slechts één voorbeeld van. En een zeer over- De verkorting van de diensttijd in België BRUSSEL, 19 Mei. Oud-minister Gaston Eykens (CVP) heeft gistermiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers bij motie van orde de Belgische Minister van Landsverdediging Spinoy (Soc,) vragen gesteld met betrekking tot de ver korting van de militaire diensttijd van 21 tot 18 maanden. Hij zei dat het hier een zeer ernstige beslissing van de Belgische regering betrof, welke misschien de Europese veiligheid in gevaar zou brengen en Vöfgens sommigen zelfs het Belgische leger zou desorganiseren. Blank en bruin in één schoolbank. NEW YORK, 18 Mei, Het Ameri kaanse Oppergerechtshof te Washing ton heeft eenstemmig bepaald, dat scheiding van blanke en niet-blanke leerlingen van het openbaar onderwijs in de V.S. onwettig is, aangezien het de grondwettelijke garantie van gelijke bescherming voor de wet voor allen schendt. Het bepaalde, dat verdere ar gumenten in deze kwestie in de ko mende herfst zullen worden behandeld. Dan zal worden vastgesteld, hoe en wanneer de staten, waarop deze uit spraak betrekking heeft, een einde moet maken aan de apartheid bij het onderwijs. De uitspraak van het Hof is gedaan naar aanleiding van protes ten van ouders van negerkinderen. De uitspraak heeft betrekking op de staten Zuid-Carolina, Virginië, Kansas, Deleware en het district Columbia (hierin ligt de hoofdstad Washington). Advocaten menen echter, dat de bepa ling invloed zal hebben op in totaal 17 staten, waar bij de wet afzondering van blanke en niet blanke leerlingen wordt geëist en drie staten waar de wet afzondering toestaat. Ondertussen is in de Zuidelijke sta ten reeds een storm van protest opge gaan. Men neemt aan, dat het wel tien jaar zal duren alvorens de aanwijzing van het opperste gerechtshof wordt op gevolgd. Men spreekt reeds van partnerlan- den, die het Belgische voorbeeld zou den willen volgen, zo merkte hij op. De heer Eyskens wenste in het bijzon der te weten wanneer het verslag zou worden gepubliceerd van de bijzondere commissie, die de verkorting van de duur van de militaire dienstplicht heeft bestudeerd. Minister Eyskens deelde tenslotte mee dat de CVP-groep van de senaat voor nemens is de regering te interpelleren over de verkorting van de diensttijd. GEEN AFBREUK. Minister Spinoy verklaarde in zqn ant woord, dat het desbetreffende rapport volledig bekend gemaakt zal worden. De verlaging van de militaire diensttijd zal zich voltrekken zonder aan de doeltref fendheid van de strijdkrachten en aan de samenhang hiervan afbreuk doen. De in ternationale verplichtingen zullen wor den nagekomen, Hij preciseerde verder dat het percen tage der Belgische bezettingstroepen in Duitsland op grond van de bestaande overeenkomst lager kan zijn. dan tot nu toe werd aangenomen. In de toekomst zal men zich dan ook aan dit lagere percen- tage houden. Wat de interventiestrijd krachten betreft is het mogelijk de ont brekende elementen aan te vullen uit de binnenlandse strijdkrachten, zo ver klaarde hij verder. Wat de eigenlijke NA VO-effectieven aangaat zal de datum waarop de dienstplichtigen in de inter ventiestrijdkrachten worden opgenomen, vervroegd worden. De SHAPE is op de hoogte gebracht van deze beslissing als mede van de technische maatregelen die hiermee verband houden. Een delegatie van de SHAPE, zo zeide minister Spinoy' tenslotte, heeft zich intussen te Brussel rekenschap kunnen geven van de doel treffendheid van deze maatregelen. LONDEN, 19 Mei. De Britse minister voor de Luchtvaart Ik oft voorlopig verboden vluchten te maken met straalvliegtuigen van de R. A. F. met achteruitstaande vleugels, van het type „Swift", het snelste en modernste toe stel van de Britse luchtvaart. Kort gezegdvoor,een goede boterham'1Daar draait het om in dit leven. Welnu: een goede boterham is met roomboter gesmeerd. In kosten scheelt roomboter op het brood maar iets meer dan 'n cent per boterham. Moet een harde werker zich om zo weinig dit gezonde en smakelijke natuurproduct ontzeggen Spaar de rijksbotermerken en doe mee aan de Grote Roomboter Prijsvragen! Vraag hierover inlichtingen aan Uw leverancier. Denkt U er. wel aan, dat de inzendingstermijn van de 2t Prijsvraag op 24 Mei a.s. sluit? Bijeenkomst parlement der E.K.S.G. (Van een A.N.P.-correspondent) STRAATSBURG, 19 Mei. Het vraagstuk van de woningbouw voor mijnwer kers heeft in de voorjaarsvergadering van het Koien- en Staalparlement een bij zondere mate van belangstelling genoten, hetgeen wel verklaarbaar is door het feit, dat de Amerikaanse lening de Hoge Autoriteti der Europse Gemeenschap voor Kolen en Staal in staat stelt ook een eerste krachtige stoot te geven tot op lossing van het woningprobleem. Naar schatting van de Hoge Autoriteit moeten in de kolenbekkens en in de staalcentra van de gemeenschap in de eerstvolgende jaren niet minder dan een kwart millioen woningen voor de mijnwerkers en staal- arbeiders worden gebouwd. Daar de Hoge Autoriteit intussen besloten heeft, 25 millioen dollar beschikbaar te stellen voor de eerste grote projecten van mijn- werkerswoningen, kan men nu starten met een bouwprogramma van bijna 25.000 huizen. Daarbij doen zich twee vragen voor, waarvoor het Parlement een bijzondere belangstelling heeft getoond, namelijk, waar de woningen zullen worden ge bouwd en op welke wijze zij zullen wor den beheerd. Het is blijkbaar nog te vroeg, om op de eerste vraag een ant woord te geven. De heer Finet, die in de Hoge Autoriteit de sociale vraagstukken tot zijn speciale domein heeft gemaakt, De enige vrouw van Dien Bien Phoe. GENEVE, 19 Mei. Het opperbevel van de Vietminh heeft besloten de ver pleegster Genevieve de Galard in vrij heid te stellen, zo is van de zijde van de delegatie der Vietminh te Genéve aan een Franse journalist telefonisch medegedeeld. De journalist is een bloed verwant van Genevieve. Genevieve was in Dien Bien Phoe gestrand doordat haar helicopter niet terug kon vliegen. In de laatste dagen van Dien Bien Phoe was zij de enige vrouw in de belegerde vesting. Zij wijdde zich aan de verpleging der ge wonden. Bij de val van Dien Bien Phoe werd zij krijgsgevangen gemaakt. ET haast on-Engels enthou siasme heeft Londens be volking dezer dagen haar Vorstin weer binnengehaald, nadat deze een half jaar afwezig was ge weest. Ovatie na ovatie werd haar en haar gemaal gebracht toen zij op weg naar huis door Londens straten reed; en toen zij met haar beide kinderen op het balcon ver scheen van Buckingham Palace was het alsof de Kroningsdagen terug keerden. Dit alles is natuurlijk niet vreemd. Deze jonge Koningin en haar gezin nemen een grote plaats in in het hart van iedere Engelsman en na tuurlijk was men blij. dat zij na een tocht van meer dan 75.000 km weer veilig was thuis gekomen. Maar men onderschat de diepte van dit ..welkom", als men het enthousias me alleen maar toeschrijft aan deze voor de hand liggende redenen. Wat is de drijfveer geweest om deze '.rouw deze grote reis te doen onder nemen? Vele maanden toch was zij gescheiden van haar nog jonge" kinde ren en in die maanden zijn de ogen blikken van rust maar zeldzaam ge weest; aan een Vorstin in den vreemde wordt nu eenmaal nauwelijks rust ge gund! Het is niet moeilijk te raden: deze reis was hard en hard nodig om de steeds losser wordende banden, die de landen van het Britse Gemenebest sa menbinden, weer te versterken. Het was hard nodig dat men in al die vijf werelddelen, waarin de partners van de Commonwealth gelegen zijn, weer zou gaan beseffen, dat er ondanks alle verschillen toch één band is die allen samenbindt: de trouw aan de Vorstin. En wat was beter rniddsl om die trouw aan te wakkeren, dan dat men in die vijf werelddelen haar persoonlijk zou kunnen zien, haar zou kunnen horen, haar zou kunnen toejuichen? Daarom is aeze afmattende reis ondernomen. En daa'on ook was die hulde in Londen zo ongemeen enthousiast: de wijze waarop Koningin Elizabeth zich van haar taak gekweten heeft is boven alle lof verheven. Tijdens die hele lan ge reis is niet één wanklank vernomen. Overal waar zij kwam heeft zij aller harten voor zich gewonnen en onver moeid heeft zij telkens maar weer op nieuw recepties gegeven, handen ge drukt, tafelspeeches gehouden aan on telbare diners, glimlachend gewuifd naar juichende mensenmenigten en al die plichtplegingen meer die nu een maal behoren tot het leven van een Koningin. En overal heeft zij bereikt wat zij bereiken moest: het besef bij de bevolking dat dit nu „onze Konin gin" is. Dat Buckingham Palace in Londen het symbolische hart van het Rijk is. En dusdat Londen de hoofdstad is van dat Rijk! Want dat is toch de kern van de zaak: Londen is en moet blijven de hoofdstad van het Britse Gemenebest. Dat Gemenebest strekt zich uit over vijf werelddelen en in elk van die we relddelen heeft men zijn eigen kijk op de gang van zaken in deze wereld. In India koestert men andere gedachten en heeft men andere idealen dan in Canada, in Australië, in Nieuw-Zee- land, in Zuid-Afrika om alleen maar de voornaamste landen te noemen. En het gevaar is lang niet denkbeeldig dat men zover uit elkaar groeit, dat men in sommige landen de band met het moederland, met Londen, niet meer wil erkennen. Dan zal die trotse ge meenschap, die Commonwealth of Nations heet, uit elkaar vallen en dan zal Londen langzaam maar zeker terugvallen tot de hoofdstad van een niet eens zo heel groot eiland aan de rand van Europa. Zoals Amsterdam in enkele eeuwen is afgezakt van wereld stad tot nauwelijks meer dan lande lijke hoofdstad. En zoals Parijs lang zaam maar' zeker aan betekenis ver liest, ook al zal deze „lichtstad" altijd een aantrekkingskracht blijven uitoe fenen op de bevolking van deze we reld maar dat heeft weinig met in vloed op de gang van zaken te maken. Nu al zegt men dikwijls dat Enge land na twee wereldoorlogen een twee derangs-natie geworden is, ondanks zijn verbindingen over de gehele aarde. Natuurlijk heeft Engelands premier nog een belangrijke stem in het we reldkapittel rm.ar de beslissende stem heeft Amerika's president en heeft Ruslands dictator. Ook in Enge land zelf voelt men dat terdege en ook al realiseert men zich dat mis schien niet zo: het steekt de „man-in- de-straat" wel degelijk! Het verlangen om er nog het beste van te maken wat ervan te maken is, is oorzaak geworden van de reis van het Britse Vorstenpaar. De ovaties die hun bij hun terugkeer ten deel zijn gevallen, zijn het bewijs dat dit ver langen ook bij de massa leeft. En voor de Koningin houden zij deze voldoe ning in, dat de gewone man tevreden was over hetgeen zij ook in zijn be lang heeft verricht! heeft het Parlement nog geen andere aanduiding kunnen geven, dan dat de woningen zullen verrijzen, waar het dringendste woningvraagstuk bestaat, of waar een sanering van bestaande wonin gen noodzakelijk is. De rapporten, die voor het parlement zijn uitgebracht, la ten maar weinig twijfel over, dat deze laatste noodzaak voornamelijk bestaat in die gebieden, waar buitenlandse arbei ders nog in barakken zijn ondergebracht TWEE STROMINGEN. Wat de te voeren politiek ten aanzien Van de eigendom der nieuwe woningen betreft, hebben zich twee stromingen af getekend. De heer Sassen heeft als woordvoerder van de christelijke groepen in de ver gadering de mening uitgesproken, dat waarborge.1 dienen te worden geschapen, dat de particuliere eigendom van wonin gen kan worden verworven. Nadat de heer Nederhorst de Hoge Autoriteit ge vraagd had, bijzondere aandacht te schenken aan woningbouw door publiek rechtelijke lichamen, meende de heer Sassen het pleit te moeten voeren voor het inschakelen van privaatrechtelijke organen, die zich in de diverse landen reeds met woningbouw bezighouden. Overigens werd vrij algmeen erkend, dat een aanpassing aan de in verschei dene landen gebruikelijke systemen dien stig zou zijn. In elk geval verzette de heer Sassen zich namens de gehele chris telijke fractie tegen een voorkeur voor collectieve boven individuele eigendom van de woningen. Tegen een vorm van woningeigendom velzetten zich zowel de christelijke als de socialistische groepen in de vergadering: namelijk het toebe horen van de woningen aan industriële ondernemingen. In het verslag der so ciale commissie werd op de daaraan ver bonden gevaren van een al te sterke binding der arbeiders aan hun arbeids contract gewezen. De heer Nederhorst heeft die argumenten nog verdiept door erop le wijzen, dat zulk een binding ook strijdig zou zijn met het andere begin sel, dat binnen de gemeenschap dient te worden toegepast, namelijk dat van de bevordering van de vrije verplaatsing van arbeidskrachten in de zes landen. Daarop wees ook de christelijke Belgi sche afgevaardigde Beltrand, die ver langde, dat, wanneer dan nodig was be drijfswoningen te bouwen, daaraan ten minste de voorwaarden zouden worden verbonden, die de arbeiders de nodige vrijheid zouden garanderen. De heer Finet, die voor de Hoge Au toriteit deze vraagstukken heeft be sproken, vermeed zelfs een rechtstreeks stelling nemen ten opzichte van de ge uite opvattingen. De Hoge Autoriteit heeft, naar hij zeide, nog geen bepaal de opvatting over de eigendomskwestie. Zij wenst zich zo mogelijk aan te pas sen aan de plaatselijke verhoudingen en wensen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3