„STRFFKPLAN WALCHEREN ONAANVAADBAAR" ver r v&nöa^q^ meent minister Algera Burgemeester Kodde: „Planologen zitten op de stoel der gemeentebesturen Verdedigingsverdrag v. Z.O.-Azië wellicht zonder Engeland Laagvliegers veroordeeld Westelijken proberen posities te verstevigen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 20 MEI 1954 Openbare zitting van de Raad van State Westeuropese landen protesteren bij V.S. Derde klasse wordt tweede Agressieve ooievaar Volgende week bespreking der militaire toestand in Washington s - 100.000 Nederlandse emigrant in Canada Vietminh liet opnieuw een klein aantal gewonden vrij Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, ""elef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2787 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. kunt U op deze pagina en op pa gina 2 een uitvoerig verslag le zen van een onzer redacteuren, die gisteren de voor Walcheren zo belangrijke zitting van de Raad van State te Den Haag heeft bijgewoond, waar het Streekplan Walcheren werd be handeld. De opposanten hebben ook daar weer hun critiek op een wijze, die niet zal zijn misver staan, naar voren gebracht. DEN HAAG, 19 Mei. Het Streekplan Walcheren, reeds in Sep tember 1951 door de Prov. Staten van Zeeland vastgesteld, is vandaag in het openbaar behandeld door de Raad van State onder presidium van Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland. Uitvoerig zijn de beswaren, die tegen dit Streekplan bij de gemeente besturen en bij particulieren aai', toegelicht en uitvoerig ook is namens het Provinciaal Bestuur op de critiek en op de protesten ge antwoord. Voordat de pleidooien begonnen las prof. Dr G. A. van Poelje de voor naamste punten voor uit het meerderheids- en het minderheidsadvies der Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Tevens deed hij deze mededeling, waarschijnlijk de belangrijkste van allemaal, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, Mr J. Algera aan zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft laten weten, dat hij dit Streekplan onaanvaardbaar acht en dat hij het niet met zijn verantwoordelijkheid kan rijmen. Minister Algera heeft dan ook verzocht te bevorderen dat de Ko ninklijke goedkeuring aan het streekplan wordt onthouden. Prof. van Poelje voegde hieraan toe, dat minister Algera tot deze conclusie gekomen is op grond van de ingebrachte bezwaren in het hierboven genoemde minderheids rapport. Namens de Provincie heeft Ged. C. Hamelink verzocht dit schrijven niet ontvankelijk te verklaren. Hij meende dat de minister van Verkeer en Water staat spreekt over zaken die niet tot zijn ambtsterrein behoren. Het was te begrijpen, dat ook van daag vooral de toekomst van het wa terwingebied Dishoek in het brand punt der belangstelling stond. Na mens het Prov. Bestuur deelde Ge deputeerde C. Hamelink echter me de, dat men niet van plan is wijzi ging van de grenzen van het om streden gebied voor te stellen. Als rode draad door de critiek liep heen de grote gedétailleerdheid van het Streekplan en het zich bewegen op zuiver gemeentelijk terrein. Burge meester D. Kodde van Zoutelande drukte dit kernachtig uit door te zeggen, dat de ontwerpers op de Stoel van de gemeentebesturen zijn gaan zitten. De gemeentesecretaris van Middel burg, de heer J. Ph. Koene, hield het eerste pleidooi. Hij was van oordeel, dat een streekplan zich niet tot de be bouwde kom mag uitstrekken. De ge meentebesturen stellen bestemmings- uitbreidings-plannen vast en houden daarbij rekening met het streekplan. In het Streekplan Walcheren is sprake van een veel te ver gaande bemoeiing met gemeentelijke zaken en wordt aan de streekplanontwerper een te belang rijke taak gegeven. De heer Koene protesteerde tegen het verbod tot in krimping van het terrein voor klein- mdustrie en het tot bouwterrein be stemmen van gronden langs de Veer- seweg, Noordweg en Seisweg. NIETS MEER TE REGELEN Burgemeester Kodde was van oor deel, dat de gemeentebesturen huiten de bebouwde kom wel zeer sterk be perkt zijn en niets meer te regelen heb ben. Dit is onjuist: zij hebben voor de gehele gemeente te zorgen. Op deze manier wordt de gemeente een ge vangene. De heer Kodde bestreed ook de noodzaak van een omleidingsweg ten Noorden der gemeente. Het verkeer is volgens gehouden tellingen niet zo in tensief, dat een nieuwe weg nodig is Een bewijs is, dat een deel van de pro vinciale weg voor drie maanden kan worden afgesloten. De burgemeester protesteerde tegen het verbod tot bouw van landarbeiderswoningen in Sint Jans- en Boudewijnskerke. Men stelt regels zonder van de plaat selijke situatie op de hoogte te zijn. De naam Snabbeldorp wordt genoemd. Maar dat bestaat niet eens: het is een scheldnaam! Wat hier gebeurt is een poging om de vrijheid te benemen zon der dat de noodzaak wordt aangetoond. Niets werkt meer gezagsondermijnend dan dat een overheid bepalingen maakt, die geen doel hebben. DISHOEK Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke betreurde het, dat juist het enige punt van botsing van boven- gemeentelijke belangen (recreatie en waterwinning) niet gesteund wordt door wetenschappelijke rapporten en dat naar een oplossing is gestreefd, die alleen een leek zou kunnen bevredi gen. Allerminst moet bewonderd wor den, dat de Provincie niet voldeed aan de gedane toezegging tot instelling van een onderzoek naar de mogelijk heden tot wijziging van de omvang van het waterwingebied en de wijze van winning zelf, maar dat men is af gegaan op de mening van deskundigen, terwijl het in feite een zaak is tussen provinciaal- en gemeentebestuur. De heer Dregmans was van oordeel, dat na de uitvoering van het Deltaplan het belang van het waterwingebied zeer veel aan betekenis zal verliezen Daardoor wordt ook de verzilting te gengegaan, terwijl deze in Koudekerke nu door het waterwingebied in de hand wordt gewerkt. In de ontwikkeling van Dishoek als badplaats kan het terrein niet worden gemist. Met klem werd alsnog op een onder zoek aangedrongen. De geprojecteerde traverse ten Noorden van het dorp noemde de burgemeester een dood steek. (zie vervolg pagina 2) Tegen voorstel van senator Butler. WASHINGTON, 19 Mei. Zeven West europese landen, Engeland. Italië, West- Duitsland, Nederland, Noorwegen, Zwe den en Denemarken, hebben schriftelijk bij het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd tegen een wetsvoorstel van de republikeinse' sena- tot John Butler omtrent het vervoer van ladingen voor de hulpverlening aan het buitenland. Finland treft voorbereidin gen om eveneens te protesteren. Al deze regeringen hebben verklaard, dat door deze wetgeving niet alleen haar scheep vaart getroffen zou worden, maar dat het er in de toekomst ook toe zou kunnen leiden, dat dergelijke beperkingen ook voor normale handelsladingen zouden worden toegepast. Volgens het wetsvoorstel zouden de dingen voor hulpverlening aan het bui tenland uitsluitend met Amerikaanse schepen vervoerd moeten worden, maar buitenlandse schepen zouden maximaal de helft van deze ladingen kunnen ver voeren, wanneer de minister van handel deze bepalingen buiten werking zou stel len, op grond van het feit dat Amerikaan se scheepvaartbelangen er niet door ge troffen zouden worden. De ministriële beschikking over de broodprijzen van Januari 1954 wordt ingetrokken. Hiervoor in de plaats komt een feitelijk gelijke verordening van het Bedrijfschap. Van enige ver andering in de broodprijzen is geen sprake. Bij de Spoorwegen UTRECHT, 19 Mei. De Union Internationale des Chemins de Fer heeft besloten in de internationale treinen zowel als in de binnenlandse treinen van de aangesloten Spoorweg ondernemingen over te gaan tot op heffing van een van de drie klassen in de reizigerstreinen. Dit betekent dat in geheel West- en Zuid-Europa de treinen voortaan slechts twee klassen zullen hebben. De klasse die opgeheven wordt, is de tweede. De eerste klas zal zes zit plaatsen per coupé tellen, en de derde klas, die na het invoeren van deze maatregel tweede klas zal heten,-acht zitplaatsen per compartiment. Het ta rief van de nieuwe tweede klas zal gelijk zijn aan dat van de tegenwoor dige derde. Deze maatregel zal, behal ve in Italië dat uitstel verzocht heeft, algemeen worden ingevoerd met het begin van de Zomerdienstregeling 1956 Wet stormvloedschade aangenomen. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Zonder be raadslaging of stemming heeft de Eerste Kamer hedenmiddag haar goedkeuring gehecht aan de wetsontwerp met betrek king tot regeling van de herbouw of het herstel van door stormvloed getroffen schoolgebouwen voor lager onderwijs. De in het wetsontwerp getroffen regeling is analoog aan de oorlogsschaderegeling, welke bü wet van 25 Juni 1948 aan de la ger onderwijs wet 1920 is toegevoegd. DRACHTEN, 19 Mei. In het Friese dorpje Tijnje is een ooie vaar neergestreken, die daar be zit van het bestaande nest heeft genomen. Hij voelt er zich niet alleen thuis, doch beschouwt zich ook als heer en meester van zijn omgeving. Dat ondervond dezer dagen een vrouwelijke ingezetene van het dorp, die langs de stille Bregeleane fietste. De ooievaar kwam op haar af, vloog een paar keer dreigend over haar hoofd en pikte haar toen op de rug. De wielrijdster heeft er toen 'n snelle spurt ingezet om aan een verdere kennismaking met de ooievaar te ontkomen. In Tijnje vraagt men zich nu af, of hun ooievaar het speciaal op de vrouwelijke ingezetenen van hun dorpje heeft gemunt Eisenhower op zijn persconferentie WASHINGTON, 19 Mei. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower vandaag gezegd, dat het yrellicht mogelijk zou zijn een bruikbare organisatie ter verdediging van Zuid-Oost-Azië op te bouwen, zonder de medewerking van Engeland. Eisenhower voegde daaraan toe, dat het stelsel dan niet zo bevredigend en uitge breid zou zijn als hij zich dit zou wensen. Men moest echter niet ver geten, zo zei de president, dat Australië en Nieuw-Zeeland, die deel uitmaken van het Britse Gemenebest, rechtstreeks bij de voorgestelde organisatie betrokken zouden zijn. v 4 - w zJf De Commissarissen der Koningin in België BRUSSEL, 19 Mei. De Nederland se Commissarissen der Koningin, die een tegenbezoek van twee dagen aan België brengen, hebben gisteravond aan een diner aangezeten, dat hun door de minister van Binnenlandse Za ken, Pierre Vermeylen, werd aange boden. Op dit diner waren behalve de gouverneur der negen Belgische pro vincies ook de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Binnen landse Zaken, Vossen, aanwezig. Te voren waren de Commissarissen der Koningin en de gouverneurs ontvan gen door de Nederlandse ambassadeur te Brussel, Baron van Harinxma Thoe Slooten. Heden brengen zij een bezoek aan Namen. 's GRAVENHAGE, 18 Mei. Het Hoog Militair Gerechtshof te 'sGra venhage heeft vanmorgen de zaak be handeld tegen een piloot van een straaljager, die te laag heeft gevlogen, terwijl een andere piloot werd ver oordeeld. Eerstgenoemde was de 20-jarige vrij willige soldaat P. B. uit Zwammerdam, die op 31 October 1953 te Bodegraven met zijn toestel laag over een mensen menigte was gevlogen. Tegen hem werd een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van veertien dagen gerequi- reerd. De ander was de vrijwillige sol daat H. L. B. uit Enschede, die op een hoogte van minder dan 500 m. boven Roosendaal had gevlogen. Hij werd veroordeeld tot veertien dagen hech tenis. Op de vraag of de V.S. pogen door besprekingen met de belanghebbende landen het stelsel van collectieve be veiliging te voltooien voor het einde van de conferentie van Genève, ant woordde Eisenhower, dat men de za ken niet kon forceren. De Amerikaan se regering ging volgens hem op de in geslagen weg voort. INSTEMMING? Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen heeft Engeland er mee in gestemd in Washington deel te nemen aan militaire besprekingen over Zuid- Oost-Azië en meer in het bijzonder over Indo-China. Dit overleg, waaraan vertegenwoor digers van de generale staven van Groot-Brittannië, de V.S., Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland zullen deelnemen, zou in de loop van de vol gende week beginnen. DE ATOOMBANK In antwoord op vragen naar de vorderingen betreffende zijn plan voor een „atoombank" heeft Eisen hower verklaard, dat hij de moge lijkheid bestudeert om verder op het Amerikaanse plan voor een derge lijke bank door te werken zonder te wachten op Russische instemming. Desgevraagd zei Eisenhower nog, dat hem tot dusverre geen uitgewerkt rapport heeft bereikt over de moge lijkheid om de Amerikaanse wetgeving ten aanzien van de atoomenergie te wijzigen. 19-jarige Koosje Bol uit Utrecht 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. De Nederlandse emigratie-attaché in Ca nada, de heer W. G. Tuinman, heeft gisteren in een telegram aan de com missaris voor de emigratie te Den Haag medegedeeld dat de honderdduizendste na de oorlog in Canada aangekomen Nederlandse immigrant op Dinsdag 18 Mei door de immigratie-autoriteiten van de haven van binnenkomst, Que bec, in Canada is toegelaten. Deze honderdduizendste Nederlandse immi grant is de 19-jarige Koosje Bol, af komstig uit Utrecht en op weg naar Essex (Ontario). Koosje bevindt zich op de „Grote Beer", die gisteren op de Sint Laurens voer, onderweg naar Montreal, waar het schip vandaag, Woensdag 19 Mei, wordt verwacht. Voorbereidingen zijn getroffen voor een feestelijke ontvangst. Met een verband om de hals keert de 34-jarige Saul Nathan terug naai zijn vis-restaurant te Brixton in Zuid Londen, waar hij Dinsdag 18 Mei dool een manke pistoolschutter werd neergeschoten. Dit voorval veroorzaakte in Londen grote opschudding en sinds deze laffe aanslag heeft het gehela politieapparaat van de Engelse hoofdstad een jacht op de aanvaller ingezet, Vóór de heer Nathan werd neergeschoten trof de heer John Walsh, een 52-jarige bewoner van Bethnal Green, in Oost Londen, vijf mijl van Brixton, hetzelfde lot. De politie heeft de waarschuwing uitgezonden, dat de mank» pistoolschutter een waanzinnige zou kunnen zijn. Men zegt, dat de man ge» wapend is met een punt 22 Italiaans pistool en dat hij vermoedelijk een lijst heeft van slachtoffers aan beide zijden van de Theems die hij stelselmatig wil afwerken. Inzet: De „manke pistoolschutter" op wie de gehele Londense politie jacht maakt. Indien de conferentie over Indo-China mislukt GENEVE, 19 Mei. Volgens de correspondent van Reuter te Genève, maken de niet-communistische landen plannen voor vier afzonderlijke, doch samenhangende stappen ter versteviging van hun positie bij de Indochinese besprekingen en met het oog op een eventuele mislukking van de conferentie. De stappen houden in het maken van militaire plannen op een bespreking in Washington, een Z.O.-Aziatische Defensiegemeenschap, de formulering van omstandigheden, waaronder de Ver. Staten zich in de Indochinese oorlog zouden kunnen mengen en reorganisatie van het Vietnamese leger. Slechts over het eerste van deze vier punten bestaat overeenstemming. Zoals bekend bestaat verschil van mening over het Veiligheidsverdrag voor Z.O. Azië. De Ver. Staten willen haast maken, doch Engeland wenst de afloop van de Geneefse conferentie af te wachten. Over het derde punt wor den besprekingen gevoerd tussen Frankrijk en de Ver. Staten. Meer ge detailleerde onderhandelingen zullen eerst beginnen als generaal Ely (de Franse opperbevelhebber, die juist vandaag in Indo-China is aangekomen om de militaire toestand te bestude ren) zal zijn teruggekeerd. Op de conferentie is vandaag weer geen enkele vordering geboekt. De Westelijke grote drie hadden tevoren vergaderd om te proberen de impasse te doorbreken, doch dit schijnt niet te zijn gelukt. In enkele regels melden wij nog DAT de oude P.Z.E.M.- centrale te Westdorpe sinds gisteren buiten bedrijf is ge steld. De stroomlevering aan Zeeuwsch-Vlaanderen ge schiedt thans via het nieuwe schakelstation dat gebouwd is langs de weg Sas-Sluiskil. DAT het vorige jaar half Mei in Kapelle de fruitoogst van het oude seizoen geheel was geruimd, maar dat er nu nog iedere week zeer be hoorlijke aanvoeren zijn. Dinsdag was er nog meer dan 1.000 krat verpakt fruit en het aanbod van los fruit bedroeg nog enkele duizen den tonnen. De prijs was deze week iets lager dan in de voorgaande, maar toch werd voor de beste kwaliteit Golden Delicious en Jona than nog meer dan 90 cent per kg betaald. De Bramley Seedling uit de gascellen werd gekocht voor België en West Duitsland voor prijzen rond 50 cent per kg. Hier van was Dinsdag een aan bod van 25.000 kg, geschikt voor de export. DAT het bezoek van B. en W. van Rotterdam aan Schouwen is uitgesteld we gens het overlijden van de Rotterdamse oud-wethouder mr A .v. d. Hoeven. DAT het echtpaar L. de Putter-Dieleman te Axel- Sassing gisteren onder grote belangstelling het gouden huwelijksfeest heeft gevierd. DAT te Zierikzee op be scheiden wijze een aanvang is gemaakt met het Jeugd- Rode Kruiswerk. Tijdens een vergadering met hoof den van scholen is medege deeld, dat getracht zal wor den een jeugd E.H.B.O.-cur- sus te organiseren. DAT in verband hiermede leerlingen van delandbouw- huishoudschool te Zierikzee twee Zeeuwse poppen zullen aankleden", die in Turkye en de Zuid-Amerikaanse lan den zullen worden tentoon gesteld. DAT gisterochtend de pannenlegger J. F. Sinke uit Yerseke een benauwd half uurtje heeft beleefd toen buiten de haven zijn met pannen geladen vaartuig, de Yers. 177, door het gure weer volliep en zonk. Een voorbijvarende collega pikte hem bijtijds op. DAT te Nieuwerkerk aan het Beijersdijkje, waar kin deren van Ouwerkerk en Nieuwerkerk zijn geëvacu eerd, in „Het Centrum" de kleuterschool begonnen is met bijna 30 leerlingen. DAT binnenkort een twee de zending huisdieren uit het dierenasyl te Hilversum naar Schouwen-Duiveland zal worden gezonden. De dieren zijn bestemd voor in woners die een of meer huisdieren tijdens de ramp hebben verloren. Ook vandaag is de evacuatie van ge wonden voortgezet, ondanks het ont breken van een officiële overeenkomst. In de loop van de dag kwamen 24 ge wonden in Hanoi aan, 21 van hen moest met brancards worden vervoerd. Zij verkeerden in een betere toestand, dan zij, die Dinsdag waren aangeko men. ONTKOMEN Vijf leden van het garnizoen van Dien Bien Phoe, die zich na de val van het bolwerk aan gevangenneming hadden weten te onttrekken, zijn Dins dag bij een Franse post in Noord-Laos aangekomen. De vijf mannen behoor den tot de bezetting van het steunpunt Isabelle, dat nog verscheidene uren wist stand te houden, nadat de hoofd vestingen waren gevailen. Zuiveringsactie in Groot-Atjeh DJAKARTA, 19 Mei. Bjj een zui veringsactie in de omgeving van Seuli- mun, in het regentschap Groot-Atjeh is de voormalige resident-coördinator van Atjeh Sulaiman Daud, gevangen genomen, benevens 15 van zijn volge lingen. Sulaiman Daud een van de leiders van de opstandige beweging, wordt thans in Kotaradja vastgehouden, de leider van de opstandelingen, Daud Beureuh, voormalig gouverneur van Atjeh, bevindt zich nog op vrije voe ten. DE BILT ZEGT: Koud weer DE BILT, 19 Mei. Veel bewolking met enkele verspreide opklaringen en in de Oostelijke helft van het land plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind, voorname lijk tussen Nooi-d en Noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.38 u., onder 20.37 u. Maan op onder 6.58 u. Hoogwater Vrijdag 21 Mei: Vlissingen: 3.57 n. 1,92 m., 16.16 u. 1.83 m. Terneuzen: 4.21 u. 2.09 m., 16.44 u. 2.00 m. Wemeldinge: 5.41 u. 1.64 m. 18.04 u. 1.53 m. Zierikzee: 5.27 u. 1.38 m„ 17.48 u. 1.28 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1