Eerste openbare vergadering van het Landbouwschap Het goudland gevonden Vluchtelingen uit China in Nederland. De Heer H. D. Louwes Commandeur i in orde van Oranje Nassau Elke land een brillanf TEGELS enz. Historische dag voor Nederland Nieuwe commandant Ned. detachement V.N. Wild gedierte stief vuurdood Merriekeuringen zijn thans volop aan de gang. Keuringen te Goes, 's-Heeren- hoek en Middelburg. LIKDOORNS WONDEROLIE^ De Geref. Gemeenten in Nederland Wijziging van de kweekschoolwet Dr H. I. van Mook wordt 60 jaar. Hulpbehoevenden en invaliden met een zeer droevig verleden. Nodeloos met gummi knuppel geslagen FEUILLETON door K. JONKHEID Woensdag 19 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD 1 pagina 4 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. In de vandaag te 's-Gravenhage gehouden eerste openbare vergadering van het bestuur van het Landbouwschap heeft de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, A. C. de Bruyn, het bestuur de gelukwensen van de regering aangeboden. Tevens deelde hij mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, de voorzitter, de heer H. D. Louwes te Westpolder (Ulrum) te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, wegens zijn onvermoeid streven naar bevordering van de samenwerking in privaatrechtelijk en publiekrechtelijk verband, waarbij hij nimmer het algemeen welzijn uit het oog verloor. Na het aanbieden van de versierselen behorende bij deze onderscheiding wenste hij hem mede namens het gehele kabinet hartelijk geluk. De minister noemde deze dag, waarbij hij o.m. zeide, dat thans aan waarop in het openbaar een nieuwe maatschappelijke verantwoordelijk heid van nog onvoorzienbare draag wijdte wordt aanvaard, een histori sche dag in de maatschappelijke ont wikkelingsgeschiedenis van Neder land, waarvan de betekenis eerst door een volgende generatie op haar juiste waarde zal kunnen worden geschat. Hij zeide het om meer dan één reden een gelukkige omstandigheid te ach ten, dat het landbouwschap het eerste bedrijfschap is, dat op grond van de wet op de bedrijfsorganisatie is inge steld. Niet alleen betreft het hier een uiterst belangrijke sector van het eco nomische leven, maar bovendien werd in deze sector reeds sinds enkele jaren aan de voorbereiding van een publiek rechtelijke organisatie gewerkt. Boven dien hebben de bedrijfsgenoten in de landbouw sinds jaar en dag op de ge meenschappelijke aanvaarding door ondernemers en werknemers van pw bliekrechtelijke verantwoordelijkheid op sociaal en economisch gebied kun- ner voorbereiden. Minister de Bruyn verklaarde, dat het bestuur van het landbouwschap thans voor een nieuw begin en een nieuwe en zware verantwoordelijkheid staar. Voor het eerst in de moderne geschiedenis wordt thans op eigen initiatief van het bedrijfsleven de democratie uitgebouwd op sociaal-economisch gebied, door toe kenning van overheidsmacht aan be drijfsgenoten over bedrijfsgenoten, het geen een medeverantwoordelijkheid voor het algemeen belang noodzakelijk in sluit. DE HEER H. D. LOUWES In zijn openipgsrede, waarin hij dank bracht voor de hem verleende onder scheiding, zeide de heer Louwes o.m., dat de zware tijden van de dertiger jaren met een diep overheidsingrijpen thans geschiedenis zijn geworden. De wetgever schenkt de landbouw nu het vertrouwen, dat wij in een eigen orgaan vele regelingen, voor zover nodig, zelf tot stand kunnen brengen. Wij worden als het ware thans toegerust om op vele terreinen de orde in eigen huis te stellen en door te voeren, altijd daarbij den kende, dat wij een deel van het volk als geheel zijn en dat onze orde het algemene belang als totaliteit niet mag schaden. Hierna sprak de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Nadat prof. mr F. de Vries als voor zitter van de Sociaal Economische Raad zijn gelukwensen met de instelling van het Landbouwschap had aangeboden. het bedrijfsleven een voorbeeld van een P.B.O. kan worden gesteld, sprak nog de heer C. J. van der Ploeg, onder voorzitter van het Landbouwschap na méns de landarbeidersbonden. De heer van der Ploeg gaf. uiting aan de grote vreugde van de landarbeiders, dat zij thans in het Landbouwschap zullen sa menwerken met de ondernemers aan een belangrijke taak, die mede in het belang is van ons gehele volk. Ook hij bracht hulde aan de heer Louwes. Mr F. F. Cerutti is met ir G. P. F, Royackers voorlopig belast met het se cretariaat van het bestuur van het Landbouwschap, in afwachting van een definitieve benoeming van een of meer secretarissen. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Tot opvol ger van de huidige commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Na ties in Korea, de luitenant-kolonel C. Knuist,- is benoemd de majoor der infan terie J. Raaijmakers uit Breda. Majoor Raaijmakers is met het oog op deze be noeming met ingang van 1 Juni a.s. tij delijk bevorderd tot luitenant-kolonel. Ingezonden Mededeling (Adv.) DXEVER, 18 Mei. Verleden week heeft in het natuurreservaat „Het Brandeveen" gelegen tussen Uffelte en Wasperveen in Drenthe een felle brand gewoed waar door niet alleen natuurschoon werd ver nietigd, doch - naar thans is gebleken - ook de dierenwereld zwaar werd getrof fen. Op de zwart geblakerde aarde vond men, nadat het vuur was bedwongen, de verkoolde resten van veel wild. Een vol wassen ree liet zich in uitgeputte toe stand vangen en bij onderzoek bleek de gehele rug te zijn verbrand. Ook enkele jonge reeën zijn in de vlammen omge komen, terwijl de vuurzee ook was ge streken over tal van fazantennesten en broedplaatsen van wilde eenden. Onge twijfeld zullen ook vele jonge hazen le vend zijn verbrand, want van deze kleine diertjes vindt men na een brand niets te rug, daar ze volkomen verkolen. Ook de resten van adders en andere slangen werden op het afgebrande terrein ont dekt. Ingezonden Mededeling (adv.) Weg met onhandige Iikdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoommiddel van t. 1.35 bespaart U veel ellende. Aan het zoeven uitgekomen Kerke lijk jaarboekje van de Geref. gemeen ten in Nederland en Noord-Amerika ontlenen we dat het zielental in Ne derland over 1953 is teruggelopen van 67144 tot 58760. De ernstige beroerin gen in de Geref. gemeenten die op tientallen plaatsen tot kerkscheuring heeft geleid, zijn deze kerkformatie ko men staan op een verlies van meer dan achtduizend leden. Deze kerkengroep staat nu weer op het cijfer van 1947. Het aantal gemeenten liep terug van 147 op 133, het aantal predikanten van 26 op 19 en het aantal vacatures daalde van 120 op 113. Het aantal leden daalde van 33364 op 29418 en het aantal doop leden van 33780 op 29342. De Geref. gemeenten hebben drie particuliere synoden, n.l. een in Oost, omvattend de classes Barneveld, Kampen en Utrecht met 36 gemeenten en 7 predi kanten, West, omvattend de classes Amsterdam, Dordrecht, Middelharnis en Rotterdam met 63 gemeenten en 7 predikanten en Zuid, omvattend de classes Goes, Middelburg en Tholen met 34 gemeenten en 5 predikanten. Het feit dat 19 predikanten staan voor de bearbeiding van 133 gemeenten wijst er wel op hoe groot het gebrek aan voorgangers bij deze groep is. En het feit, dat er momenteel maar vier studenten aan de Theologische School te Rotterdam ingeschreven zijn wijst er wel op dat voorlopig van opheffing van dit tekort geen sprake is. Er zijn veertien gemeenten in Amerika en vier in Canada. In Amerika zijn er van de veertien tien vacant, die in Canada zijn allen vacant, maar ontvangen nu ;n ds M. Heerschap van Wageningen hun eerste voorganger. Twee predikanten, ds G. Zwerus te Middelharnis en ds A. Vergunst Zeist named een be roep aan naar Amerika, waardoor het aantal voorgangers aldaar van twee op vijf steeg. GOES, 17 Mei. Vandaag zijn te Goes, te Middelburg en te 's-Heerenhoek de bekende Merriekeuringen begonnen van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", afd. Zeeland, teneinde de eigenaars gelegenheid te geven hun die ren in het Keurstamboek te laten opne men. GOES. Keurstamboek. 1. Irene, J. Boogaard, Goes; 2. Janny, G. de Feijter, Goes; 3. Hennie v. d. Wil- helminapolder. Mij „De Wilhelminapol- der", Wilhelminadorp; 4. Nellie van Ro bert, A. Minnaard, 's-Heer Abtskerke; 5, Ivonne, M. H. v. Liere, 's-Heer Abtsker ke; 6. Laura van Schenge, N.V. „Hofstede Schenge", Goes; 7. Sonja van Serfrans, Iz. Groenewege, Hoedekenskerke; Herda van Melo, A. L. Schrier, Kapelle- Biezelinge; 9. Cora, Z. M. de Groene, Kapelle; 10. Ultra, Idem; 11. Toos van Biezelinge, P. Scheele-de Putter, Kapel- le-Biezelinge; 12. Ella van Overhof, W. Aarnoutse, Kloetinge; 13. Gerda van Doornhoeve, H. J. Noordhoek, Kloetinge; 14. Meta van Domeinplaat, J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge; 15. Margriet van Do meinplaat, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 16. Martha van Keulen, J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge; 17. Bella van Nico, A. C. Noteboom, Kloetinge; 18. Erna, A. C Noteboom, Kloetinge; 19. Ella van Nico, Adr. Wagenaar, Kloetinge; 20. "Nellie van Adolfshoeve, Idem; 21. Emma van Oost- Nieuwland, J. M. Klompe, Wolfaartsdijk, 22. Marie van Bijsterhof, J. M. Driedijk, Wolfaartsdijk. Van de volgende personen werden merries opgenomen in het Hulpboek, t.w. van J. Harthoorn, Baarsdorp en van Ge- br. Corstanie, 's-Heer Hendrikskinderen. 's-HEERENHOEK. Keurstamboek. 1. Hermina, A. I. v. Overbeeke, Borssele; 2. Jeanette, J. C. Vermue, Borssele; 3. Orpha, W. v. -'t Westeinde, Borssele; 4. Rula v. Borsselen, P. Dekker, Borssele; 5. Metha v. Borsselen, P. Dekker, Borsse le; 6. Ida, J. de Winter, Driewegen; 7. Mirza, C. J. v. d. Dries, 's-Heerenhoek; 8. Trientje v. Monnikenhof, J. Vermue, Lewedorp; 9. Ingrid v. Brunswijk, Gebr. Verdonk, Nieuwdorp; 10. Margriet v. Groenenberg, J. v. 't Westeinde-Vermue, Nieuwdorp; 11. Dora, Wed. J. Vermue, Nieuwdorp; 12. Janny v. Mariahof, A. H. Zandee, Nieuwdorp; 13. Nicoline v. Els- diek, Gebr. J. J. Smallegange, Elle- woutsdijk; 14. Glondien v. Elsdiek, Gebr. J. J. Smallegange, Ellewoutsdijk; 15. Sonja v. Nisse, J. P. Nijsse, Nisse;; 16. Jenny, Gebr. L. F. S. Oosthoek. Ove- zande; 17. Annie, M. Zuidweg, Heinkens- zand; 18. Ans v. Dieppoel, N. v. Stee, Heinkenszand. Van de volgende personen werden merries opgenomen in het Hulpboek t.w.: Gebr. de Koster, Heinkenszand; A. v. d. Dries, Borssele; J. M. Brouwer, Nisse; J. Nieuwenhuijze, Nisse. MIDDELBURG. Keurstamboek. 1. Irene, J. de Visser, Aagtekerke; 2. Jeanny v. d. Hollandsche Hof, J. H. Jan- se, Arnemuiden; 3. Rosa, J. Kodde, Big- gelcerke; 4. Dora, J. v. Maldegem, Bigge- kerke; 5. Rika v. Domburg, J. de Visser Zoon, Domburg; 6. Elza, Joh. D. Ce- vaal, Grijpskerke; 7. Elza, F. Dingeman- se, Grijpskerke,- 8. Ida v. Poppendamme, J. H. Geschiere, Grijpskerke; 9. Elza v. Molenzicht, L. Vos, Grijpskerke; 10. Olga v. Dishoek, L. de Looff, Koudekerke; 11. Corrie, L. de Witte, Koudekerke; 12. Ca roline v. Maalstede, N. J. Mol, Nw en St Joosland; 13. Ella v. St Joosland, J. J. Mesu, Nw en St Joosland; 14. Ella v. Groenenburg,D. A. v. Nieuwenhuijzen, Nw en St Joosland; 15. Gusta v. t Hof Nieuwland' Fa A. Wisse Co, Nw en St Joosland; 16. Gerda v. 't Hof Nieuwland, Fa A. Wisse, Co, Nw en St Jóosl&nd; 17. Nita v. d. Eendracht, P. G. de Lqrige, Nw en St Joosland; 18. Annelies v. d. Eendracht, Jac. Mesu, Nw en St Joos land; 19. Miep, J. Boogaard, Meliskerke; 20. Charmante v. Vredelust, W. de Buck, Meliskerke; 21. Frida v. Groede, Iz. de Buck, p. Oostkapelle; 22. Kitty v. d. Lin- ge, H. de Buck, Oostkapelle; 23. Ella v. Plantenburg, L. Francke, Oostkapelle; 24. Cora v. Rhijnsburg, W. H. v. Nieuwen huijzen;' 25. Emma v. Halfhoek, F. Dek ker, Oostkapelle; 26. Lies v. Veer, P. C. Dieleman, Ritthem; 27. Lea v. Buiten- lust, W. Verhage, Ritthem; 28. Klara v. Nieuwkampen, P. J. Abrahamse, Seroos- kerke; 29. Bea, J. Flipse, Serooskerke; 30. Hetty, J. Louwerse Mzn, Serooskerke; 31. Hilda, A. Maljaars, Serooskerke; 32. Elza, H. J. Allaart, Serooskerke; 33. Mar- ga v. Nasttenbek, Adr. Meijers, Seroos kerke; 34. Lia, H. de Pagter, Serooskerke; 35. Udine v. Donkerzicht, P. de Buck Iz., Serooskerke; 36. Carla v. Meidoorn, W. Maljaars, St Laurens; 37. Elza, P. Rooze, St Laurens; 38. Irma, W. Louwer se, Veere; 39. Marie v. Hollestelle, J. M. Munter, Veere; 40. Ella v. Nico, H. J. Volkers, Veere; 41. Martha, W. Maas, Azn, Vrouwenpolder; 42. Flora v. d. Polder, A. Maljaars, Vrouwenpolder; 43. Truus v. d. Polder, A. Maljaars, Vrouwenpol der; 44. Bertha, Joh. de Visser, Westka- pelle; 45. Mirza, S. de Visser, Oostkapelle. Van de volgende personen werden merries opgenomen in het Hulpboek, t.w.: A. Poppe, Grijpskerke; Gebr. Janse, Nw en St Joosland; H. Poppe, Grijpskerke; W. Louwerse, Veere; A. Houterman, Me liskerke; J. M. Munter, Veere; W. de Vis ser Pz„ Meliskerke; A. Francke, Seroos kerke. s-GRAVENHAGE', 18 Mei. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot wijziging van de Kweekschool- wet. In de Memorie van Toelichting deelt de minister van O., K. en W. o.m. het volgende mede. Nu omtrent de toepassing van de Kweekschoolwet enige ervaring is ver kregen, lplijkt het noodzakelijk deze wet op sommige - meest zeer ondergeschikte - punten te wijzigen en aan te vullen. Met name is gebleken, dat het overgangs recht zeer beknopt is geregeld en in het bijzonder behoefte bestaat aan een wet telijke basis voor de instandhouding c.q. subsidiëring van de voor de hoofdakte opleiding bestemde afdelingen B der oude kweekscholen. Naast een aantal verbeteringen en ver duidelijkingen beoogt het ontwerp voorts in hoofdzaak het verlengen van enige termijnen, waarbinnen de z.g. bijakten nog op de oude voet kunnen worden be haald. T Op 30 Mei a.s. zal dr H. J. van Mook, oud-luitenant - gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indië en thans werkzaam bij de Verenigde Naties als bestuursexpert voor het Techni sche Hulpprogram voor de Onont wikkelde gebieden, te Ned Vork zijn 60ste verjaardag vieren. Een aardige opname van dr Van Mook in zijn bureau van de Verenig de naties te New York. Waar zijn GROTE VAART. AARDIJK 17 Antwerpen-Rotterdam. ARENDSKERK 17 Perim-Suez. GROOTE BEER 17 Kp Ray-Quebec. HOOGKERK 17 Suez-Aden. JAGERSFONTEIN 17 n. Kaaostad. INDRAPOERA 17 te Port Sudan. ABBEKERK 18 te Rotterdam. DALERDIJK 17 te Los Angeles. Ingezonden Mededeling (adv.) HUit HOOEN. IN SIAAIWAIINIAIRIIKEN II ZEVENRERSEN Achttien van de vele duizenden. SCHIPHOL. Met tranen van ontroering in de ogen heeft enkele dagen avond laat een groepje bejaarden, invaliden en gebrekkige vluchtelingen de voet gezet op Schiphol in het land, dat na vele jaren van rondzwerven over vele delen van de aardbol, hun vaderland zal worden. Een speciaal gecharterd toestel van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij, de „Erik Viking", bracht 18 Wit-Russen, die hun geboorteland vele jaren geleden hebben moeten verlaten en naar China cf elders zijn uitgeweken, in de gastvrije handen van de helpers en helpsters der „Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen", die voor hun herstel en voor hun assimilatie in Nederland gaat zorgdragen. Het zijn 18 van de vele duizenden gen en het Internationale Comité voor vluchtelingen op de wereld, die teza- Europese Migratie, de I.C.E.M., als on- men met 17 anderen hun zwerversbe staan en hun kamp-ellende zullen ver geten in het gastvrije Nederland, waar van de regering hun asyl heeft ver leend op speciaal verzoek van de V.N.- Hoge Sommissaris voor de vluchtelin- Ingezonden Mededeling (adv.) Ter overn. uit afbraak Woon oord Grijpskerke bjj Middelburg ca. 4000 Trottoirtegels, ca. 25000 Stra; t of Metselstenen, 200 Be tonnen Voergoten, Schuren, Put ten, Puin, enz. Te bevragen a.s. Donderdag op het werk. AMSTERDAM, 18 Mei. Juist als in eer ste instantie de Haarlemse rechtbank heeft het Amsterdams gerechtshof, dat vanochtend uitspraak deed, de 32-jarige agent van gemeentepolitie te Bloemen- daal T. W. wegens mishandeling tot een gevangenisstraf van 4 maanden veroor deeld. Deze agent had op een avond in Juni van het vorig jaar op de militaire weg te Bloemendaal een 27-jarige student, die daar met zijn meisje fietste, aangehou den, omdat zij langs de verkeerde kant van een verkeersheuvel waren gereden en hem met zijn gummiknuppel geslagen zonder dat daartoe - althans volgens rechtbank en hof - voldoende reden aan wezig waren. land, noch elders rust heeft kunnen vinden. m Terwijl de 16 spaarzaam geklede 61 Dit gebeurt. Joris stapt uit aan het kleine poortje en roept een jongen, die daar loopt. „Breng mij bij de Major". „Wie ben je?" „Ik heet Joris". „Ik zal het vragen". Even later komt hij terug. „Kom maar mee". Met uitpuilende ogen en rood van enervering zit de Major op een sche mel in een klein vertrek. „Waar haal je de moed vandaan!" roept hij. „Je weet dat je leven er mee gemoeid was". Daar gaat Joris niet op in. „Leeft de burgtheer nog?" De burgtheer is dood", antwoordt de Major somber. „Ik heb hem op zee ontmoet", zegt Joris strak. Nu dreigen 's mans ogen uit zijn gezicht te vallen. Verbluft kijkt hij Joris aan met angst in zijn ogen. „Op zee ontmoet?" prevelt hij. „Wanneer? Wanneer?" Joris geeft het verhaal. Zichtbaar opgelucht antwoordt de Major: „Dat was dus een paar jaar vóór zijn-dood". ,Hoe is hij gestorven?" ,Wij weten het niet. Op een morgen was hij verdwenen. De brug was om- i g en dn paarden stonden in de stal. ■Ne hebben cc pi hele dag geocat H--t kind was radeloos. In de namiddag vonden we hem, hij lag in het water bij het kleine poortje". De Major zwijgt en Joris zit het ge val te verwerken. Dan vervolgt de Major; „Er was iets niet in orde. Soms kreeg hij aanvallen van razernij. Er wordt beweerd, dat hij een stem heeft gehoord, die plotseling zijn naam riep". Hoe gaat het met het kleine doch tertje?" Dat is een knappe jonge maagd ge worden, slank en vlug en vrolijk van aard". Zijn stem, die hoger klom bij ieder woord, valt nu als een steen weer naar beneden. „Ze gaat in een klooster, ze wil boeten voor de zonde van haar vader". „Kan dat?" „In de wereld niet. Alleen in een klooster". „Wie is deze man?" vraagt een lieve stem. „Deze man heeft vroeger hier ge diend. Hij heet Joris". „Ach, ben jij Joris? De tuinjongen, die liever naar zee wou. Waar ben je geweest?" „Ik heb op zee gevaren en tweemaal heb ik de nieuwe wereld gezien". „Ga zitten en vertel me daarvan". Joris vertelt van zijn tochten, van 'de Merenstad, de wondere rijkdom van „Wat gebeurt er dan met het kas teel?" „Het kasteel en alle landerijen ko men aan het klooster. Kloosters zijn rijk. Hun grondbezit is onmetelijk". Ze zwijgen, ieder bezig met eigen gedachten. Joris zit nog met zijn vraag: Kan dit kind haars vaders schuld be talen, door zich levenslang op te slui ten in een klooster? Is dit een soort mensenoffer, zoals bij de heidense Az teken? Ze horen lichte voetstapjes, die na der komen. Een slanke verschijning, gekleed in stemmig zwart, staat in de deuropening. De Major staat op. het land van Montezuma, de mensen en het goud van Peru. Beschroomd durft hij zijn ogen niet opslaan. Ze luistert aandachtig en met ver langende ogen. „Ik zal de wereld nooit zien", zegt ze spijtig. „Ik ga in een klooster". „Dat moet u niet doen", waagt Joris smekend. Verschrikt springt ze op. „Breng me niet in verleiding, het moet, het moet!" roept ze haastig. „Kan het beslist niet anders?" „Nee, o nee, het kan niet anders", krijt ze handenwringend Ze keerc zich af en snelt weg. Geschokt blijft Jcris achter, Hij is de Major vergeten. Maar, deze zit nog op zijn schemel. „Wat zal ik doen?" vraagt Joris. „Zoek een schip en vaar naar je land". „Kan ik hier blijven tot morgen?" De Major schudt zijn hoofd. „Ik zal je naar de haven brengen". „Hoe?" „Achter mij, op mijn paard". „Zoals vroeger", lacht Joris. „Vroeger is voorbij", is het bittere an i woord. Ze rijden naar de kust en Joris vindt een schip dat naar het Noorden vaart. Het afscheid is hartelijk, maar niet opgewekt. De Major murmelt iets van „Monsieur Frédériq" en haalt zijn schouders op. De volgende dag dobbert Joris weer op de golven. Hij overdenkt zijn laatste belevenissen. Hij kan niet aanvaarden, dat de jeugdige slotvrouwe van het kasteel Milleret zich gaat wegsluiten in een klooster. Wordt het kasteel nu omgebouwd? Zullen de kasteelmuren kloostermuren worden? Wat zal er ge beuren met de prachtige tapijten, de borduursels aan de wanden, het fijne porcelein, het tafelgerei van zilver, de kandelaars van goud? De heidense poppen zullen ongetwijfeld verbrand worden. Men roept hem wakker uit zijn droomgepeins, want er is gelegenheid door een parlevinker tegen flinke be taling aan land te worden gebracht. Eerst dobberend in een notedop en het laatste stuk schrijlings gedragen op de schouders van de kustbewoners, wordt hij tenslotte neergezet aan de duinwoestijn van de lage landen. (Slot volgt). derdeel van de tweede grote overbren ging van vluchtelingen uit Shanghai en Hongkong in China naar de landen, die deze mensen zullen opnemen. DROEVE LAST. Bevend van zwakte en emoties strom pelden de bejaarden en invaliden uit liet toestel het trapje af. Behulpzame stewardessen ondersteunden de erge zwakken. Diepe groeven in het gelaat toonden de. sporen van jarenlange ellen de en ontberingen, typerend voor de vluchteling, die noch in zqn geboorte vrouwen en mannen in het ontvangst zaaltje van de luchthaven wat op ver haal konden komen, reeds een heftruck langszij het vliegtuig en bracht zonder veel schommelende bewegingen achter elkaar twee brancards met de beide ernstige zieken op de begane grond, waar de ambulancewagens de droeve last overnamen. Van de 16 lijden er elf aan tubercu lose, enkelen hebben een chronische ziekte en de anderen zijn hulpbehoe vend en invalide. De t.b.c.-patiënten zullen ln de Nederlandse sanatoria, o.a. „Zonnegloren" in Soest, voor hun ge nezing worden ondergebracht; de chro nische zieken gaan naar huize „Pasa dena" in Zeist, terwijl de invaliden el ders m tehuizen wat op adem kunnen komen in een rustige omgeving. Grote tranen rolden over het gerim pelde gelaat van zijn vrouw, toen de bejaarde en gekromde Troeehnow halt- kelend zijn Russische klanken uitstoot te, die de dank van allen vertolkte, ge let op de ontroering op aller gezichten. „Wij zijn heel blij, dat Nederland ons wil opnemen", zo vertaalde mevr. A. Kotsjergina uit Utrecht zijn woor den, „en we zullen deze dank het beste tot uiting kunnen brengen ln ons gedrag en in het aanpassen aan de Nederlandse levensomstandighe den. Dank, hartelijk aan allen. We zullen het verleden dienen te verge ten." BEWOGEN VERLEDEN. Dit verleden zal hij evenwel nooit kunnen vergeten, zo vertelde liij ons. In de Eerste Wereldoorlog heeft hij gevochten en ook daarna tijdens de re volutie, aan de zijde der Wit-Russen. Hij moest uitwijken naar de Zuidelijke grenzen van zijn geboorteland, van waar hij is overgestoken naar Korea en later naar China. Eerst veel later kreeg hij het praedicaat „vluchteling", omdat hij uit een ander land kwam. Via Hongkong verliet Trouchnow het land, waar hij vele jaren heeft gear beid als brandweerman en potltteagent. Mevr. Raiko verliet met haar eérste echtgenoot en met zoon en dochter Rus land in 1918, Snel na elkaar werden haar de man en de zoon door de dood ontnomen in China. Haar dochter kreeg geestesstoornissen tengevolge van een val van een autobus. Tengevolge hier van werd haar en haar tweede echtge noot een visum onthouden, zodat -zij niet kon evacueren naar de Philippjj- nen, waarvoor de voormalige I.R.O., de internationale vluchtelingenorganisatie zou zorgdragen. Noodgedwongen kwam de familie Raiko toen ln een vluchte lingenkamp te Shanghai terecht. Zowel haar man als zij liepen daar tubercu lose op. Alle hoop om ooit het kamp te ver laten, hadden ze opgegeven. Ook toen het Hoge Commissariaat en de I.C.E. M. zich met deze familie en de evacua tie gingen bemoeien. Want geen der landen wilde asyl verlenen. Nederland was echter het enige land, dat de man, vrouw en dochter gastvrijheid wilde verlenen, mede dank zij het initiatief van de Wereldraad van Kerken.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4