DEZE WERELD AMERIKA'S „NEW LOOK" IN NAM-DINH IS HET GEVAARLIJK WONEN v&n ö&q tot ö&cj r niet van invloed op Europa s verdediging» Nog f 1350 millioen voor elk van de drie komende jaren. ZWITSALINE gelee Militair vuurde zelf wapen af Kiezen of delen. "V Hoe afschrikwekkender de wapens, hoe meer een agressor zal worden afgeschrikt! Wat het leger kost. „Monetair-economisch en sociaal verant woord", meent minister Staf. Nederlandse verpleegster door V.S. onderscheiden Verkorting van diensttijd Russische waarschuwing aan Oostenrijk. Communistische ontvoerders slaan telkenmale hun slag, Wapens naar Guatemala* „Een waterfoto van Nederland". Soekarno bezocht „zijn" gevangenis Woensdag 19 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Zullen A- en H-bom gebruikt worden? (Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG, 18 Mei. - „De steeds verder gaande ontwikkeling van atoomwapens en het vooruit zicht dat in de nabije toekomst wellicht ook andere nieuwe strijd middelen tot ontwikkeling zulien komen, heeft de vraag doen rijzen, of de aanwezigheid van een schild van conventionele strijdkrachten nog wel langer als een afschrikking van agressie kan worden be schouwd. Niemand kan echter nog een duidelijk antwoord op deze vraag geven, mede omdat nog niet vaststaat dat, indien beide partijen over A- of H-bommen beschikken, ook werkelijk van deze middelen gebruik zal worden gemaakt, al thans indien de aanvaller zich in eerste instantie niet daarvan be dient", zo kan men lezen in de Defensienota. Naar gelang een mate van even wicht ook kwantitatief in de be schikking over atoomwapens wordt bereikt, neemt de twijfel toe over de vraag of, en zo ja, door wie het eerst deze wapens zullen worden aange wend, gelet op de vergelding welke daarop onherroepelijk zal volgen. De invloed van A of H-bommen op om vang, organisatie en gebruik der strijd krachten wordt momenteel door het Navo-hoofdkwartier bestudeerd. In ieder geval staat vast, dat het leger- opbouwplan voor 1955 niet gewijzigd zal worden. Men is er van uitgegaan, dat men de legeropbouw niet moet ver anderen, zolang het resultaat van deze studie niet bekend is, want dit zou een verslapping van de defensiespanning betekenen. Kan geen zekerheid bestaan, of de atoomwapens werkelijk zuilen worden gebruikt, er heeft nimmer twijfel over bestaan, dat het noodzakelijk was de ze wapens in ieder geval zo ver mo gelijk te ontwikkelen en zodra moge lijk aan de conventionele wapens toe te voegen. Er mocht geen risisco wor den gelopen, ""at de tegenstander door grotere diligentie op dit gebied voor zou raken en de vrije wereld daar mede in een dwangpositie zou dringen. Bovendien moest alles in het werk ge steld worden om door versterking van het slag wapen, dat agressie zou moe ten vergelden, de tegenstander blij vend van aanvalsvoornemens af te houden. De recente besluiten van de Verenigde Staten van Amerika en En geland om in hun defensie-spanning voortaan nog meer het accent te leg gen op uitbreiding van hun met atoomwapens uitgeruste strategische luchtvloten, hebben dan ook primair ten doel de afschrikwekkende werking van de verdedigingsinspanning der vrije wereld te vergroten. Uitdrukkelijk hebben de Ameri kaanse en Britse verantwoordelijke autoriteiten bij de uiteenzetting van de „New Look" gesteld, dat de voor genomen wijzigingen in de opstelling •n het gebruik der strijdkrachten geen betrekking zouden hebben op de ver dediging, zoals deze in de Navo was ontworpen. De richtlijn, dat het initia tief in eigen hand moet worden gehou en de strategische reserves alleen daar moeten worden ingezet, waar een tegenaanval met de meeste kans op succes ondernomen kan worden, bete kent geenszins dat de Amerikaanse en Engelse inzichten alleen bepalend zul len zijn. De nauwe samenwerking waarborgt een zorgvuldige coördinatie van de Amerikaanse en Engelse we reldomvattende strategie met de ver dediging van Europa. In geen enkel opzieht zijn de belangen van de Ver. Staten bij een beveiliging en behoud van West-Europa van karakter of be tekenis veranderd. Er is geen aanleiding te veronder stellen, dat als gevolg van de New Look de Amerikaanse steunverlening aan de regionale verdediging van West-Europa zal verminderen. Heeft de New Look aldus geen aan wijsbare betekenis van de verdediging van Europa, positieve winst, ook voor Europa, is gelegen in de versterking van het slagwapen de strategische luchtmacht met de strategische troe penreserve. '.PELTl IS4339j GROEI VAN HET MILITIE GEDEELTE VAN HET LEGER SINDS 1951 Korporaals en soldaten 169.420 zm. i 31000 UIT OUDERE LICHTINGEN wv////wz//m £3920]. I AM VU A O 4 O C1 10 si Y Deze grafiek geeft een overzicht van de wijze waarop de personeelsuitbrei ding plaats vindt. Uitgaande van de situatie in 1950, telle men hierbij dus op de lichtingen 1951, 1952, 1953 en 1954alsmede de militairen die uit oude re lichtingen hierbij worden ingedeeldMet de verkregen totalen is het le- gerplan 1954 bijna bereikt, d.w.z. er zijn iets minder officieren en onder officieren, doch een groter aantal korporaals en soldaten dan bij de opstel ling van het plan werd gesteld In deze Defensienota is ook een financiee' overzicht opgeno men voor de jaren 1955—1957, waarin het vijf divisiënplan ver wezenlijkt moet worden. Het ziet er als volgt uit: Begroting van uitgaven: Beschikbare c.q. voorgestelde dekking: landmachtf 2437 min Resterende gelden uit luchtmacht 956 min het tijdvak '51/'54 f 260 min zeemacht 845 min resterende tegenwaarde- int. infrastruct126 min fondsen 204 min drie jaarbegrotingen 4464 min elk f 1350 min4050 min beschikbaar voor burger lijke verdediging f 50 min 4514 min f 4514 min Het bedrag van f 1350 min is nog niet door de Kamer goedgekeurd. Dit zal bjj de eerstvolgende begrotin shandeling moeten plaatsvinden. In de millioenennota zal worden aangetoond, dat dit bedrag monetair-eco nomisch en sociaal verantwoord ls. Minister Staf heeft zich in deze nota op het standpunt gesteld dat f 1350 min per jaar militair technisch nood zakelijk is om de plannen te kunnen voltooien. Ingezonden Mededeling (adv.) Met ingang van heden wordt de dienst van de KLM van Nederland op Nieuw Guinea per week gevlogen. Van een dienst vliegt een Constellation door naar Australië, van de twee andere diensten koert het vliegtuig uit Biak naar Schip hol terug. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Mej. Clasina M. Koopman, een vroegere verpleegster van de Nederlandse Koninklijke Land macht, heeft de „Army Medal of Free dom" ontvangen voor haar verdienstelijk werk in het militaire hospitaal^ van de Verenigde Staten te Tokio. Mej. Koopman is thans in dienst van UNKRA (United Nations Korean Reha bilitation Agency). Zij is thans met ver lof in Nederland en zal Donderdag a.s. per vliegtuig naar Korea terugkeren. (Vervolg van p»g. 1) dienen te worden gesteld. Vast staat, dat de invoering van geleide projectielen grote aantallen personeel met hoge technische ontwikkeling zal vergen. Verdere uitbouw van de Landmacht. Wanneer op 1 October 1954 de eerste phase van het legeropbouwplan zal zijn voltooid, zal worden beschikt over een harmonisch opgebouwd legercorps van drie infanteriedivisies (de „3e", „4e" of parate en „5e" divisie), bene vens de kern van de 7 December-divi- sie, alsmede over een aantal territori ale troepen ter sterkte van ongeveer 75.000 man, luchtdoelartillerie en de 44ste regimentsgevechtsgroep daaron der begrepen. Van de totale mansterkte zal een deel paraat, de rest op zeer korte termijn mobilisabel zijn. De verdere opbouw als voorzien in het gewijzigde legeropbouwplan1952 zal omvatten de vorming en toevoe ging aan het legercorps in het voor jaar van 1956 van een nieuwe mobi lisabele divisie (de nieuwe „2e" divi sie) met ondersteunings- en verzon gingseenheden (legercorpstroepen), waarna in het najaar van 1957 ook de vijfde (de nieuwe „le") divisie met daarbij behorende ondersteuning en verzorging mobilisa>el wordt en aan het legercorps zal worden toegevoegd. Totdat deze nieuwe lste divisie in 1957 het leger corps zal hebben gecompleteerd, zal nog beschikt worden over de in middels weer gedeeltelijk op sterkte gebrachte 7 December divisie. De Amerikaanse regering heeft dit opbouwplan aanvaard. Dit betekent, dat voor het gehele legercorps van vjjf di- visiën met de daarbij behorende leger corpstroepen de gehele hoofdbewape ning van Amerika zal worden ontvan gen. Bovendien zullen de 44ste regi mentsgevechtsgroep, 3 infanterieregi- menten en de territoriale luchtdoel artillerie-eenheden met Amerikaans materieel worden uitgerust, In verband met de aanzienlijke toe neming in het laatste anderhalf jaar van de aflevering van het in de pro gramma's opgenomen materieel, als mede ontvangen positieve toezeggingen van de Amerikaanse Regering met be trekking tot verdere tijdige aflevering, kan verwacht worden dat de toevloed van Amerikaanse wapenen en uitrus ting verder progressief getijke trea zal gaan houden met de vorming van nieuwe onderdelen. Ook is de ver wachting gerechtvaardigd, dat de voorziening der onderdelen met aan vullende uitrusting uit eigen inspan ning, welke in de afgelopen jaren on der meer deer het moeilijic op gang komen van de nationale productie en lange levertijden op het opbouwsche ma ten achter is gebleven, in de nu komende jaren geleidelijk zal toene men. Ook de bewapening en uitrusting van de territoriale troepen uit eigen middelen zal verder worden gecom pleteerd. Wat de personele opbouw betreft zal de aandacht in de eerste plaats geves tigd blijven op de zo spoedig mogelijke opvulling van de nog bestaande tekor- ten, in het bijzonder aan technisch per soneel en aan de algemene verhoging van de vakbekwaamheid van de mili taire functionarissen. De resultaten van de afgelopen jaren wettigen de ver wachting dat het mogelijk zal zijn vol doende beroepspersoneel aan te trek ken. Beroepspersoneel. De opbouw van de beroepskorpsen zal zich over vele jaren moeten uit strekken. Speciale maatregelen zullen niet genomen worden. Want als richt snoer wordt aangehouden, dat de ei genlijke beroepskorpsen tot zodanige omvang beperkt moeten worden en op zodanige wijze opgebouwd, dat ook wanneer eventueel tot een wederin- krimping van de strijdkrachten zal kunnen worden overgegaan, de belan gen van het eigenlijke beroepsperso neel niet door de vermindering van hun aantallen of door stagnatie in de promotiegang zullen worden ge schaad. Dit kan en moet bereikt wor den door voor een aantal plaatsen, die voor beroepspersoneel bestemd zijn, reserve- of dienstplichtig personeel in tijdelijke beroepsdienst te nemen. Ingezonden Mededeling (adv.) mooie. zacTne Jtanden^jj T"oezonden Mededeling (Adv.) Neem'n WENEN, 18 Mei. De Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, Iwan Iljitsjef, heeft gedreigd maatregelen te zullen nemen, als de Oostenrijkse re gering niets doet om aan de „anti-Rus sische activiteit" een einde te maken Kanselier Raab en vice-kanselier Schaerf wordt verweten, dat zij toe laten, dat anti-Russische literatuur naar de Russische zone wordt gesmok keld. Iljitsjef spreekt ook van lasterlijke artikelen in de Oostenrijkse pers. Brieven van onderweg, Uit communistisch land. WASHINGTON, 17 Mei. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat een belangrijke hoeveelheid wa pens uit een onder „Sowjet-contróle staand gebied" naar Guatemala is ge zonden. De wapens worden gelost in Puerto Barrios, waar zij per schip zijn aangekomen. Het ministerie meent, dat dit een ernstige ontwikkeling is, aldus de be kendmaking. De wapen waren ingeladen in Stet tin (Polen). Reportage-serie van de N.C.R.V. HILVERSUM, 17 Mei. Wereldomroep en NCRV zullen in de periode van 14 Juni tot 3 Juli reporters en technici met het jacht „De Bruinvis" uitzenden om een reportage-serie te maken van Neder land van het water af. Deze „Waterfoto van Nederland" zal in een aantal klank beelden worden vastgelegd, die de NC RV in de maanden Juli en Augustus zal uitzenden. De tocht leidt van Alkmaar uit via Amsterdam en het IJsselmeer naar Friesland en tenslotte naar de gro te rivieren. Men zal trachten alle aspec ten van Nederland als waterland te be- I lichten. NAM-DINH (Vietnam), Dinsdag. Om negen uur houdt het leven hier op. Dan schuiven de winke liers planken voor hun étalages en barricaderen de deuren met zware, ijzeren staven. De bioscopen lopen leeg. De restaurants en bars sluiter. En een half uur later zijn de straten volkomen verlaten. De avondklok is van kracht en er is niemand, die dat niet serieus neemt. Nam-Dinh is een rommelig, rumoerig maar vooral stoffig stadje van tachtig duizend inwoners in het centrum van een gebied waar de volgelingen van Ho Chi Minh zeer actief zijn. Twintig kilo meter zuidelijk van hier moet zich zelfs het hoofdkwartier van een Vietminh di visie bevinden. Er bestaat verder weinig twijfel, dat er in de stad zelf tientallen communisten rondscharrelen, die gege vens verzamelen over militaire bewegin gen en dergelijke. De knappe Vietnamese achter de toonbank van de Bretagne Bar is misschien wel een communistische spi on. Of de boy, die de klamboe over mijn onfrisse bed in het allesbehalve moderne Hotel Modern bevestigt. En het staat vast, dat een groot deel van de Chinese kolo nie sterke sympathie voor Mao Tze-tung koestert. Kidnap Er gebeuren in ieder geval vreemde dingen hier. Een paar maanden geleden is een Vietminh bende in het donker de stad binnengeslopen en heeft de zeshonderd leerlingen van de Kader- school van het Vietnamese leger met wapens en al ontvoerd. Op een andere nacht hebben zij zich toegang weten te verschaffen tot Hotel Modern. Ze hebben twee Franse officieren van hun bed gelicht en meegenomen. En het is nog geen week geleden, dat een Franse tank in de hoofdstraat van Nam-Dinh met een communistische bazoeka be schoten is. Daarom is er avondklok. Van half tien af doorkruisen patrouilles in jeeps onafgebroken de stad en nemen iedereen mee, die zich dan nog op straat bevindt. Desondanks gaat er bijna geen nacht voorbij zonder dat er ergens in of vlak bij de stad geschoten wordt. Tenslotte is Het noodlottige ongeval te Tiel. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Betreffende het ongeval te Tiel op 12 dezer, waarbij door een schot uit een pist een kind werd gedood en een ander gewond, deelt de Legerroorllchtingsdlenst mede, dat niet een vsn deze kinderen de piat heeft afgevuurd, maar de militair, onder wiens berusting het wapen was geweest. Betrokken militair had de Kon. Mare chaussee na het ongeval verklaard, dat een tweetal kinderen op een opbewaakt ogenblik een oefenprojectiel in het wa pen hadden gebracht en het wapen had den afgevuurd. De eerste dag na het ongeval was er geen mogelijkheid de juistheid van de door de militair afgelegde verklaringen te controleren. Toen het gewonde kind kon worden bezocht werd een geheel an dere verklaring gegeven, welke later werd bevestigd door "enkele door hem met name opgegeven vriendjes. De militair, geconfronteerd met deze van de zijne afwijkende verklaringen van de gehoorde kinderen, heeft daar op zijn eerste opgave ingetrokken en erkend, dat hij de piat zelf had be diend, met het bekende noodlottige ge volg. Hfj zal nu worden vervolgd we gens het veroorzaken van dood door schuld. ONMENSELIJK hard is de strijd in Indo-China. Dat is dezer dagen weer eens dui delijk aan het licht gekomen, toen generaal Navarre, de Franse op perbevelhebber, een beslissing heeft moeten nemen, die, naar het schijnt, de rechten van de mens tot het uiterste beperkt. De Franse generaal heeft een dra matische beslissing moeten nemen voordat hij de evacuatie van gewonden afgelastte. Hij moest kiezen tussen de gewonden van Dien Bien Phoe en de veiligheid van het leger en de millioe- nen mensen in de Tonkin-delta. Door gaan op de oude evacuatie-voorwaar den gaf zijn tegenstander de kans zijn zwaar materiaal en zijn vier elite-divi sies practisch ongehinderd over te brengen naar de rand van de Tonkin delta. Stopzetting van de evacuatie en hervatting van de bombardementen op de weg 41 zouden Giap's troepen maandenlang vasthouden. Generaal Navarre heeft de prijs, die de Viet minh vroeg voor de evacuatie" te hoog geacht en daarom gemeend de over eenkomst te moeten opzeggen. Tegelijkertijd hebben de Fransen nieuwe voorstellen gedaan. Deze hou den in: controle door een gemengde commissie op het vervoer op de weg 41 (hierover zou volgens de vorige week gesloten overeenkomst alleen Rode Kruis-vervoer zijn), snel herstel van het vliegveld Dien Bien Phoe, eventueel met Franse hulp, zodat Da- kota's er kunnen landen; onbeperkt aantal vluchten per dag en aanwijzing van de te evacueren gewonden door een gemengde commissie. De dramatische beslissing, die gene raal Navarre heeft genomen, wijst op nieuw op de gevaarlijke toestand in de Tonkin-delta. In dit gebied wonen 7 a 8 millioen Vietnamezen en het vormt met zijn rijke rijstvelden de voornaamste voedselbron voor geheel Indo-China. Meer dan de helft van de 5406 dorpen in de delta is reeds in handen van communistische guerilla- strijders, wier aantal op 100.000 wordt geschat. Zouden de troepen van Giap vrij naar de rand van de delta kun nen worden verplaatst, dan lijdt het geen twijfel op de Vietminh zou ge makkelijk de keten van 1200 betonnen Franse forten kunnen doorbreken en massaal de Delta binnentrekken. Dit zou waarschijnlijk het einde van de strijd in Indo-China betekenen, want de toch reeds grotendeels met de rebellen sympathiserende bevolking zou in haar geheel overlopen. En juist deze bevolking moet door de Fransen in toom worden gehouden. Immers hieruit komen de „vrijwilli gers des doods" voort. Deze niets ont ziende barbaren vormen meestal de eerste golf aanvallers, de stoottroepers, die lange bamboestokken voor zich uitdragen of die karretjes met explo sieve stoffen voortduwen. Deze ver raderlijke lieden hebben de opdracht bressen te slaan in het prikkeldraad en de mijnenvelden. Van gevlochten stro dragen zü kogelbeschermers, die maar weinig weerstand bieden en de meesten zijn dan ook ten dode opge schreven. Achter Nam-Dinh een belangrijk militair cen trum. Het Franse hoofdkwartier voor het hele gebied is er gevestigd. Er zijn ver vaartuigen met voorraden over de Rode Rivier geëscorteerd worden om te voor- scheidene opleidingscentra en kazernes. En een marine-basis vanwaar de militaire komen, dat ze in communistische handen vallen. Douche. Al die militairen hebben natuurlijk een stempel op het karakter van de stad gedrukt. Er zijn bijvoorbeeld opvallend veel militaire kleer- en schoenmakers, fotografen en horlogewinkels. En alle kappers bieden de vuil van het front ko mende militairen de gelegenheid om een warme douche te nemen. Verder zijn er natuurlijk veel bars met heimweeopwek- kende namen als Neige Blanche, Paris, Bretagne, waar verleidelijke Vietnamese schonen in de flatteuze nationale dracht de soldaten trachten te bewegen zoveel mogelijk geld uit te geven. En voor dege nen, die niets anders dan een billijke consumptie zoeken is er de Foyer de Garnison: een militaire cantine met ver schoten papieren slingers boven het buf fet en een ietwat vergeelde foto van ge neraal De Lattre de Tassigny met een lachende Bao Dai aan de wand. En een pick-up, die de ongenietbare muziek van versleten Franse gramofoonplaten de lucht in slingert. En alles ziet. grauw van het stof. De straten, de huizen en de mensen. Het stof stuift in wolken door de stad en bedekt alles met een dunne laag. Dat geeft Nam-Dinh een trieste aanblik. Maar buiten de stad is het leven nog triester. Van zonsondergang tot zonsopgang is de Vietminh daar heer en meester. De laat ste tijd gebruiken zij hun macht vooral om mijnen in de wegen te verstoppen. Het Frans-Vietnamese leger zoekt die wegen wel elke morgen met mijn-detec tors af, maar meestal zijn ze zo gecamou fleerd, dat de instrumenten er niet op reageren. Dagelijks vliegen er dan ook voertuigen de lucht in. Soms een militai re truck, maar dikwijls is het een van die oude, afgeladen autobussen met burgers. Men is daar in deze streek al aan ge wend. De ontploffing hoort men niet. Maar men ziet wel de zwarte rookpluim. En de ambulances met doden en gewon den. Onschuldige mannen, vrouwen en kinderen, die door hun eigen landgenoten om het leven gebracht worden.... ALFRED VAN SPRANG. DJAKARTA, 17 Mel. President Soekarno, die na de Molukken te heb ben bezocht, thans een rondreis maakt op de Kleine Sunda-ellanden, heeft te Endeh op Flores de officiële opening bijgewoond van het „Nationaal ge. bouw". Dit is hetzelfde huis, waar Soe karno van 1933 tot 1938 in verbanning verbleef. De president tekende als eer st# bezoeker het gastenboek en bezich tigde daarna de door hem achtergela ten eigendommen, zoals een viool, wan delstokken, boeken, foto's en kaarten, In het gebouw waren tevens prae-his- torische vondsten van de missie op Flo- res tentoongesteld. Pseudo-vogelpest breidt zich uit in Oldebroek. OLDEBROEK, 18 Mei. Nog steeds breidt de pseudo-vogelpest zich in Olde broek uit. Zo is deze gevreesde ziekte thans weer uitgebroken onder de hoen derstapel van de heer G. J. wonende in de buurtschap 't Loo. Een 60-tal kippen werd afgemaakt DE RADIO BRENGT ONS... DONDERDAG 20 MEI 1954. HILVERSUM L (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Ge wijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 12.33 Land- en tuinb. med. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Amus. ork. NCRV: 14.00 Me- tropole ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amus. muz. 15.35 Gram. 18.00 Bijbelle zing. 16.30 Sopr., viool, cello en cembalo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Vocaal ens. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19.55 „Ga mee naar Jubo II". 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Gram. 22.10 „Ik denk er zo over#n U?" 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 N»s. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.33 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ge- var. muz. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.50 Cabaret. 14.25 Viool en piano. 15.00 Voor de zie ken. 15.45 Gram. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Mr C. H. W. D'Artillac Brill: „Onze P.T. T. in internationaal verband". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Instr. sext. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Gevar. muz. 19.45 „Nederlanders in Zuid-Afri- caus. 20.00 Nws. 20.05 Voordr. en li 1 "ll' hen komen soldaten met ka' bamboeladders, die zij over het prik- muz. 20.15 Radio Philh. ork., groot koor weidraad werpen. Daarachter volgen en so1- 21-30 Interview over reizen in de massale aanvalstroepen. Alvorens de Franse artillerie vuur geeft, en in geschoten is, zijn zeker zeven kostbare minuten verloren gegaan. De in het zwart geklede Vietminh- soldaten zijn dan al bij de blokhuizen om gevechten van man tegen man aan te gaan. Dit is slechts een eenvoudig, maar desalniettemin barbaars voorbeeld van een strijd op leven en dood. Is het een wonder dat de opperbevelhebber deze haast onmenselijke beslissingen moest nemen? Oostenrijk. 21.45 Gram. 22.00 Med. 22.05 Jazzmuz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 „Verlaten met tien platen". BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Muz. voor de jeugd. 15.02 Gram. 15.15 Ork. conc. Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Hoorn en piano. 19.50 Vrije pol. tribune. 20.00 Gram. 20.30 Verz. progr. 21.00 „Wat is dat?" 21.15 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.30 Concrete en elec- tronische muz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3