Nieuws uit de Provincie. KeJiJk en T ZEEUWSE PLAKKEBORD Rotterdams Philharmonisch Orkest in Grote kerk te Goes r- 'T SPIEGELTJE Rundveefokkerij, K*L en melk- contröle in Zeeland Zeeuws landjuweel nadert hoogtepunt MENS EN PAARD NOTEERT U DE BUS IMELOE Commissarissen der Koningin bezoeken België Middelburg. Zierikzee. Nog 207 vacatures in de Geref. kerk. Woerisc'^i 11 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBI.AD pagina 2 Een edele vriendschap Kent ge twee betere vrien den dan 'n man en z'n paard? Hebt ge ze wel eens «amen bezig gezien, de boer en zijn paard, die het land bewerken? In eendrachte lijke gang trekken zij de vo ren door de stugge klei. Ook nu zijn de Merriekeuringen van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" weer druk aan de gang. In heel Zeeland ver schijnen de landbouwers met hun dieren voor de keu ringscommissie en trots ke ren zij huiswaarts indien hun merrie in het keurstam- boek is opgenomen. Met de ze keuringen wordt bewe zen, dat de boer, alle moto- risatie ten spijt, het paard nog niet kan en wil missen. Laat men niet denken dat er geen paarden meer ge bruikt worden. Er zijn er in ons land nog een paar hon derd duizend. We weten het: we leven in een tech nisch tijdperk en de land- bouwjeugd dreigt, wat men tegenwoordig in het Engels noemt, „motorminded" te worden en het paard te be schouwen als een dier dat vader nog wel gebruikt, maar dat toch zo vlug mo gelijk opgeruimd dient te worden, wanneer de jeugd het zelf voor het zeggen zal te krijgen. Maar gelukkig zijn er daarnaast nog velen, die het er over eens zijn, dat het paard nog steeds een plaats op het boerenbedrijf moet hebben. En daarmee komen we meteen op de vrije-tijdsbesteding van de plattelander, in het bijzon der op die van de boeren zoons en dochters. Dat is de Concours hippique te Bergen op Zoom. De Westbrabantse Hard draverij en Concours Hip pique Vereniging te Bergen op Zoom zal de tweede Pinksterdag op het midden terrein van de renbaan Kijk in de Pot weer een natio naal concours hippique or ganiseren. Liefhebbers kun nen inschrijven voor het springconcours L, het z.g. kleine springconcours, voor médaille beschikbaar is ge steld door Prins Bernhard, alsmede een zilveren wissel beker van de vereniging, terwijl er ook concoursen zullen zijn voor stamboek merries en voor éénspannen tuigpaarden, voor het beste landbouwrijpaard en het elegantste rijpaard. Voorts kan men deelnemen aan het grote springconcours M.A. voor de zilveren wisselbe ker van Bergen op Zoom. Ook dit jaar zal er weer een jachtrit zijn met eindloop §ver de renbaan Kijk in de 'ot. Iets nieuws zal zijn het jeugdnummer, dat om elf uur begint. Het eerste deel daarvan zal bestaan uit een terreinrit door de schitte rende omgeving Zuid van de stad (o.a. door de Wouw- se Plantage) en aansluitend daarop een springconcours. landelijke ruitersport. Deze sport is wel eens genoemd de sport van de boeren en daarmee is niets teveel ge zegd. Gelukkig beseft men dit ook nog in onze provin cie. Dit zal ook blijken op de komende Z.L.M.-dagen, waar jonge boeren en boe rendochters de culturele waarde van deze sport zul len gaan bewijzen. En tot slot nog een be wijs, dat de liefde voor het paard niet verdwenen is. Met een groepje jongeren, zou een boerendochter een reisje naar het buitenland gaan maken. Vlak voordat Schooldag te Middelburg. Op Vrijdag 21 Mei belegt hei bestuur van het Negen de District van de School raad voor de Scholen met de Bijbel te Middelburg in het Schuttershof 'n School dag, waaraan ook weer een tentoonstelling van meube len en leermiddelen verbon den is. Want zij, die onze kinderen het A.B.C. inpren ten willen ook op de hoogte blijven van de beste metho des en dergelijke tentoon stellingen zijn dan ook de belangstelling zeker waard. De wethouder van Onder wijs, de heer J. W. Kögeler, zal de expositie openen. Om 10 uur begint dan de vergadering waarin, nadat zij vertrekken zou werd de huishoudelijke zaken zul- haar lievelingspaard ziek. len zijn afgewikkeld, drie Ze zegde het reisje af en inleiders het woord zullen bleef thuis om het dier te voeren. Ds G. van Veldhui- verzorgenzen, Ned. Herv. predikant te r et laas een goede gedochte van het bestuur der n vereniging van A.R.-gemeenten- en provincie bestuurders om ir Dibbits te vragen een inleiding te houden over het Drie-eilandenplan en het Deltaplan. Na het nieuws, dat wij daarover al brachten, bevatte de lezing van de directeur van het Technisch Bureau der Domeinen weinig détails meer. Maar niettemin was het van betekenis, dat er een gesprek ontstond tussen „Den Haag" en „Zeeland" op dit punt. Ir Dibbits heeft vooral gewezen op de belangrijke taak, die de gemeentebesturen en het provinciaal bestuur hebben ten aanzien van de vele vraagstuken, die uitvoering van beide plannen medebrengt. Men weet, dat er in Zeeland zelf 6.1 heel wat aandacht besteed wordt aan deze vraagstukken en dat er diverse commissies met vertegenwoordiging van bestuur en bedrijfsleven zijn ingesteld. Momenteel gaat het nog slechts om de technische kanten en staan de bestuurlijke vraagstukken nog op de achtergrond. Maar dit betekent niet, dat aan die laatste voorlopig nog geen aandacht behoeft te worden besteed. „Den Haag" moet nu reeds ook op dit punt een klankbord vinden in de provincie en daarom is het zaak, dat vanuit Zeeland de standpunten zo duidelijk mogelijk bekend worden gemaakt. O.i. is een gecoördineerd optreden absolute voorwaarde. Met het oog daarop lijkt het ons zeer gewenst, dat Gedeputeerde Staten een orgaan in het leven roepen, waarin alle sectoren van het Zeeuwse leven een afvaardiging hebben. Een orgaan, dat dus het Zeeuwse standpunt kan vertol ken met betrekeking tot de vele facetten der plan nen. Er wordt nu al gesproken van tegengestelde belangen (die er ongetwijfeld zijn), maar eventuele intern-Zeeuwse moeilijkheden mogen nimmer tot gevolg hebben, dat men in Den Haag dan maar zonder Zeeland knopen gaat doorhakken! J necxu üij ruwt Uu sr—AV_ kermans uit Antwerpen het jachtveld in de Bathpolders bewaakt. Vele collega's en politiemannen en ook de heer Akkermans zelf kwa men hem gelukwensen. Vanmiddag zal het Haag se Gerechtshof in hoger be roep de zaak behandelen te gen B. A. Th. M. T., burge meester van Hulst, die door de rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf we gens het onjuist invullen van zijn aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting. De inspecteur van 's Rijks be lastingen, de heer P. Fetter, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belas tingen te Oostburg, is ver plaats naar Winterswijk en toegevoegd aan het hoofd der inspectie aldaar. De jachtopziener P. Na- gelkerke te Rilland-Bath vierde dezer dagen zijn 30- jarig jubileum. Al die jaren Kortgene: Donderdagavond 7 uur: ds Honkoop, Goes, spreekt voor Geref. Ge meente. Middelburg: Vrijdagmor gen 10 uur Schuttershof: Schooldag Christelijk onder wijs. Vrijdagavond 8 uur Concert- en Gehoorzaal: In strumentale. Krabbendijke: Zaterdag avond half 8 Veilingge bouw: Uitvoering Gymna- stiekver. „Sparta". Rotterdam, zal spreken over „Voor de eerste grondslag" Dra De Kam-Bouma uit Goes zal het woord voeren over de Christelijke School en Beroepskeuze en des middags zal Prof. C. Veen hof uit Kampen een inlei ding houden over „De Pre diking van de Heilige Schrift omtrent de mens en de opvoeding". Men ziet, een keur van onderwerpen, die ongetwijfeld een discussie waard zijn. Betere verbindingen op Schouwen, Inderdaad gaan nieuwe bussen van de R.T.M. op Schouwen-Duiveland rijden. En men zal heel wat keren méér weg kunnen dan ooit het geval was. Tussen Zie- rikzee en Zijpe en omge' keerd wordt de frequentie belangrijk opgevoerd en het komt er op neer ,dat 's mor gens en aan het eind van de middag practisch een uurdienst wordt gereden met ingang van de zomer dienstregeling op Zondag a.s. Ook zullen straks drie keer op een dag de bussen via Serooskerke en niet meer over Brouwershaven rijden, hetgeen voor Seroos kerke van groot belang is. Tussen de haven (op tijden van aankomst en tegen ver trek van de provinciale bo ten) en het tramstation zul len speciale bussen rijden, De tarieven voor het ver voer zullen hoger komen te liggen maar daar staan voordelen tegenover: geen tram en geen oude bussen meer! I Vismijn in Tholen. In tegenwoordigheid van verschillende vissers, han delaren én het bestuur der Vissersvereniging „Helpt Elkander" is Maandag de vismijn geopend en heeft de eerste afslag van de aange voerde vis plaats gevonden In zijn openingswoord wees de heer J. H. Bal er op, dat het veilen momenteel voor niemand verplichtend is. Een en ander kan door de vissers zelf in de hand wor den gewerkt. Als men ver plichte afname wenst, dan kan dit bij het Bedrijfschap worden aangevraagd. Vol gende week begint de vei- TOU «ÏIOJUVIB. L/C lICCJ. Bal sprak de hoop uit, dat deze veiling van betekenis zal zijn voor de visser, de handelaar en ook voor de gemeente Tholen. Het zal noodzakelijk zijn, dat er een goede onderlinge verstand houding bestaat. De eerste afslag was een partij halve haring. Deze werd geveild voor een kwartje de kilo De rog bracht f 1.35 per stuk op. In Goes heeft de collecte voor „Zonnegloren" en „Sonnevanck" f 541.46 opge bracht. Te Nieuwland bracht men voor deze sanatoria f 80 bijeen. Jaarverslagen over 1953 verschenen Oriënterende lectuur voor de Zeeuwse veehouders GOES, 18 Mei. In een keurige bundel zijn thans verschenen de jaar verslagen over 1953 van de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Rundveefokkerij in Zeeland, van de Provinciale Commissie van Toezicht op de Kunstmatige Inseminatie in Zeeland en van de Provin ciale Melkcontröledienst voor Zeeland. Voor de Zeeuwse veehouders bevat deze bundel interessante en zeer oriënterende lectuur. De verslagen geven een uitvoerig en zeer gedetailleerd beeld van de vele werkzaamhden, die in deze sectoren van de veeteelt zijn verricht. In het verslag der rundveefokkerij wordt o.m. medegedeeld, dat tot eind 1952 in totaal 895 melk-diploma's wer den uitgereikt. Om het aantal voor melkers en -melksters op peil te bren gen werd, in overleg met de Rijksui- velconsulent, een aparte cursus van 10 practische lessen ingesteld met daarop aansluitend een examen. De eerste cursus werd gegeven in machinaalmel- Jcen en melkmachinekennis. Ook kwa men voor practische cursussen in vee- verzorging in de vorm van staldemon- straties. KEURINGEN, Ondanks de verliezen in de over stroomde gebieden werden vorig jaar aanzienlijk meer stieren voor de keu ringen gebracht dan in 1952, een ge- Volg van het in 1952 ingevoerde ge wijzigde Stierenreglement. De aantal len bedroegen resp. 381 en 330. Van de aangevoerde stieren werd 56 pet. foedgekeurd tegen 64 pet. in 1952, wel en bewijs, dat deze vorm van selectie voor de Zeeuwse stierenstapel nog van veel betekenis is. De kunstmatige in seminatie oefent een toenemende in vloed uit op de fokkerij. Op een to taal van 381 stieren kwamen 128 af stammelingen van KI.-stieren voor. Er Werden 204 stalkeuringen verricht. In het voorjaar van 1953 vonden 53 premiekeuringen plaats met een totale aanvoer van 1660 dieren. Opmerkelijk was de grote aanvoer speciaal fokvaarzen. van jongvee, MELKCONTROLE, In 1952 werden 71.595 melkmonsters onderzocht en het volgende jaar 67.265. In 1953 werd een begin gemaakt met de z.g. hercontróle, d.i. het bemonste ren van een bedrijf door de hoofdcon troleur op de dag na het bezoek van de controleur. In het algemeen bleek er een goede overeenstemming te be staan tussen de beide uitkomsten. Ten gevolge van de ramp was 1953 voor de melkcontröle een jaar met grote tegenslagen. Bijna 600 controle-koeien verdronken of werden naar elders af gevoerd. Eind December van het vo rige jaar waren er in Zeeland 44 con- tröleverenigingen met 1103 leden, die 4937 koeien bezaten. DE K.I. In het jaarverslag van het toezicht op de K.I. wordt o.m. gezegd, dat zo wel landelijk als provinciaal de K.I. een grote vlucht genomen blijkt te hebben. Over geheel ons land ziet men de resultaten steeds beter worden, in tegenstelling tot Zeeland, waar in het bijzonder het drachtigheidspercentage na 1 inseminatie hoger kon zijn. Eén of meer minder goed bevruchtende stieren kunnen het resultaat reeds aanmerkelijk verminderen. Ook de moeilijke verbindingen zullen waar schijnlijk niet gunstig werken op de resultaten. Niettemin heeft de K.I. ook in Zeeland zich een belangrijke plaats in de fokkerij veroverd. Ook Jhr de Casembroot aanwezig BRUSSEL, 18 Mei. De Commissa rissen der Koningin van de provincies Friesland, Overijsel, Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Zeeland en Drente brengen thans een tweedaags bezoek aan België. Hedenmorgen werden zij te Antwerpen ontvangen door de gou verneur van de provincie, de heer De- clerck en het provinciaal bestuur. Tij dens deze receptie wees de heer De- clerck in een korte toespraak op het doel van het bezoek n.l. de bestudering van het ruilverkeer tussen beide lan den. Hierna werden de hoge gasten ontvangen door B. en W. van de Schel- destad en dronken zij op het stadhuis de erewijn. Vervolgens maakten de Nederlandse hoogwaardigheidsbekle ders aan boord van de „Flandria" een tocht langs de Antwerpse haveninstal laties. Aan boord zaten zij aan een lunch aan. In de middaguren werd een bezoek gebracht aan het museum Plantin-Moretus alsmede aan het Ru benshuis. Hedenavond vertrekken de Nederlandse commissarissen der Ko ningin naar Brussel waar zij de tweede dag van hun verblijf in België zullen doorbrengen. Er werd een briefje van tien gevonden Toen dezer dagen een dame zag, dat enkele jochies aan een kraam op het sportterrein een paar flesjes limonade met een briefje van tien betaalden, vertrouwde zij dat niet erg en vertelde het aan de politie. Die nam de knapen mee naar het bureau en toen kwam het volgende verhaal: de 10-jarige C. H„ die de limonade had gekocht, zei, dat hij dit voor zijn 11-jarig broertje J. H. had moeten doen en dat die hem dat briefje van tien had gegeven. Hij wist niet, hoe die daaraan was geko men. De 11-jarige beweerde, dat hij het bankbiljet op Modderoord had ge vonden, maar dat zijn vriendje, de 9- jarige J. v. d. H., hem had aangeraden het niet bij de politie aan te geven. Aan welk advies hij zich prompt ge houden had. Dat vriendje wist van de vondst af, zo vertelde hij de politie, maar hij zei ook, dat hij thuis wel eens wat geld uit een busje had weggeno men. Ongeveer op hetzelfde ogenblik kwam mevrouw B. bij de politie aan gifte doen, dat zij haar portemonnaie was kwijtgeraakt. Daarin zat een tien tje en wat los geld. Het merkwaardige was, dat veertien dagen geleden" haar portemonnaie ook al verdwenen was. Maar aangezien de jongens strak en stijf volhielden, dat het geld gevonden was, kon de politie weinig anders doen dan de knapen aan hun ouders over geven. „Marjolijntje in Sprookjesland" Kinderen van leden der Buurtver eniging ,,'t Zand" hebben gisteravond de kinderoperette „Marjolijntje in Sprookjesland" in de Schuttershof zaal opgevoerd. Zij deden dat bijzonder aardig en met kinderlijk enthousiasme, Alles wat in een goed sprookje thuis hoort was daar op het podium verza meld: een échte sprookjesfee, feeën, elfen, kabouters, vlinders en haasjes, die nu eens zongen, dan weer dansten en sprongen. Natuurlijk draaide alles om Marjolijntje, het meisje, dat zo graag wilde weten hoe het nu precies in Sprookjesland toeging. Mevrouw Van Verre, die de operette met het jonge volkje had ingestudeerd en ook de leiding had, bleek eer van haar werk te hebben: niet alleen de kinde ren op het podium, maar ook oud en jong in de zaal hebben zich best ge amuseerd. Na de operette werd wat gymnastiek geboden en heeft een jeug dige accordeoniste staaltjes van haar kunnen ten beste gegeven. Namens de Buurtvereniging sprak de heer E. Glerum een openings- en slotwoord. Verpleegsters slaagden In het Gasthuis slaagden voor het diploma Ziekenverpleging A de zusters M. P. Hage, L. J. den Hollander. Kruysse, o. LOïïer, D. van der Pol I. C. H. Steutèl. En voor de aanteke ning Kraamverpleging slaagden: W. Elzink, G. v. d. Ende, C. J. Galle en. A. H. Nieuwdorp. de heer M. C. Jellema. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat er thans 43 leden zijn, terwijl het aantal begunsti gers steeg tot 19. De ledenwerfactie zal worden voortgezet. De heren B. Goed- bloed en M. Corré werden herkozen tot bestuursleden. De leider van het christe lijk militair tehuis in Vlissingen, de heer Van Damme, hield daarna een inleiding over het werk in militaire tehuizen. ST. ANN ALAND Openbare verkoping. Notaris Abr. J. Bierens te Sint-Annaland zal Donderdag 20 Mei a.s. des namiddags om 2 uur in Hotel „De Gouden Leeuw te Sint-Anna land, in het openbaar verkopen ten be hoeve van de Erven Mevrouw de Wed. W. M. Snoep het huis met schuur en erf aan de Hoenderweg te Sint-Annaland, groot 4 aren 56 centiare. (Direct te aan vaarden (ontruimd) na betaling van de koopsom, mits toestemming van de be voegde instantie) en diverse percelen bouwland, gelegen onder de gemeenten Sint-Annaland en Poortvliet, ter totale grootte van 4.40.05 hectaren. Naar Jubo. Het Ned. Herv. Zangkoor „V.Z.O.S." zal op tweede Pinksterdag meewerken aan de Jubo te Arnhem. 55 jaar getrouwd. Vandaag hoopt het echtpaar J. A. van Poortvliet-Overbeeke zijn 55-jarige echtvereniging te herden ken. Houten kerk. Deze week zal de houten kerk,-die door de z.g. Vrije Geref. Ge meente in Rotterdam is gekocht, arri veren en worden opgebouwd op een ter rein van de heer I. Vroegop in de Curee- landen. De fundering is al gelegd. Het ge bouw (13 bij 644 meter) kan 125 mensen bergen en er zijn al 98 zitplaatsen ver huurd. Intussen heeft een architect op dracht gekregen een stenen gebouw te ontwerpen, dat in de omgeving van het noodgebouw komt te staan. ST. MAARTENSDIJK Collecte. De collecte voor de tbc-be- strijding heeft f 101,23 opgebracht. STAVENISSE Collecte. De Emmabloemcollecte heeft f 56.— opgebracht. Extra dienst. Voor de Oud Gerei. Ge meente hoopt vanavond 7 uur voor te gaan ds E. du Marchie van Voorthuyzen te Leersum. ST. PH1L1PSLAND Ongeval. Het 4-jarig zoontje van J. van Duren heeft bij een val een been ge broken. Het kind is naar het ziekenhuis overgebracht. Oostenrijkse woningen worden betrok ken. De Oostenrijkse geschenkwoningen worden thans door de bewoners betrok ken. Met het aanleggen van licht en wa ter zal deze week een begin worden ge maakt. Ook de bouw van de school vor dert thans zienderogen. Verwacht mag worden dat a.s. week de school onder de kap zal gebracht worden. Wedvlucht. De P.V. „De Reisduif" hield een wedvlucht vauit Chimay, afstand 175 km. De uitslag was: W. Reijngoudt 1; M. Geuze 2, 5 en 8; Joh. Reijngoudt 3 en 6; A. Fonteijne 4; J. C. Verwijs 7; Faas- se-Van Dommelen 9; Joh. Verwijs 10. YERSEKE Wedvlucht. De P.V. „De Noordster" hield een concours vanuit Chimay. De uitslag luidde: Joh. v. Es 1 en 3; E. Ver mast 2 en 9; J. J. v. Oeveren 4 en 8; A, Zoetewey 5; A. C. Boone 6; P. Minnaard 7; M. Mol 10. In concours waren 319 dui ven. Boeiend en interessant GOES, 18 Mei. Het was een boeiend en interessant programma dat vanavond door het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Grote Kerk te Goes werd uitgevoerd. Rossini, Smetana, Liszt en Dvorak, vier meesters uit de romantiek en hoog-romantiek. Harmonisch zijn hun werken in conventio nele stijl geschreven en daardoor gemakkelijk in het gehoor liggend, compo sitorisch niet ingewikkeld en daardoor gemakkelijk te begrijpen. Burgerl. Stand. Geboren: Marius J., z.v. A. Klop en N. v. d. Welle; Jacqueline, d.v. A. C. Dubois en A. J. v. d. Klooster; Jacob A., z.v. J. A. de Ligny en A. W. de Nooijer; Simon J., z.v. P. Arendse en T. de Visser; Johanna W„ d.v. S. Melse en C. Huijsman; Johannes F. M., z.v F. L. C. Hoornick en A. A. Lockefeir Wim J., z.v. A. J. Eiff en J. de Nooijer. Ondertrouwd: T. v. d. Berg, 26 j. te Oostburg en F. S. Joziasse, 25 j.; C. de Bruijn, 23 j. en D. Vogel, 24 j.; L. Wil- leboordse, 24 j. te Souburg en P. J, Stroo, 24 j.; I. W. Deijnen, 31 j. en H. Elslander, 24 j W. S. F. Miller, 37 j te Berlijn en J. Boone, 33 j.; Chr. C Verheul, 26 j. te Vlissingen en Jac. Schouten, 20 j.; A. H. Schonis, 31 j. en A. Simons, 23 j. Gehuwd: P. Th. Dubois, 23 j. en A. Weemaes, 23 j.; J. A. Raadersma, 26 j. en J. J. de Koster, 27 j.; L. J. van Luijk, 22 j. en J. Lute, 19 j. Overleden: J. P. Lente, 74 j., wede, L. de Rijke; A. Willeboordse, 75 j., wedn. Joh. de Voogd; P. van Wijck- huise, 81 j., wede. A. Wisse; P. J. van den Driest, 54 j., vrouw van J. J. An- theunisse; J. P. Adriaanse, 82 j„ wedn. van J. M. Heijliger; C. W. Heeren, 50 j„ echtg. van C. C. Schellinger; Joh. van Dixhoorn, 80 j., wede. van H. Stroo. Kerkelijke verkiezing. In het Ned. Herv. Ver. gebouw te Zie rikzee vond de verkiezing plaats van 11 leden van de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente. Als ouderling werden herko zen de heren W. Cashoek, A. Jonker, B. W. Schot Wzn en I. Swaneveld, terwijl in de vac. L. M. Steendam (niet herkies baar) werd gekozen de heer K. T. Post- ma. Als diaken werden herkozen de he ren C. A. Bastiaanse, P. J. v. d. Doe, C. Hagesteijn en A. Pipping. In de vac. J. Roggeband (niet herkiesbaar) werd ge kozen de heer J. C. Baart en in de vac. J. Steutel (niet herkiesbaar) de heer C. Berrevoets Mzn. Nieuwe zaak te Axel geopend. De heer C. Klaassen opende Zater dag te Axel, Kerkdreef 1820 zijn modern, tevens zeer practisch ingerich te, rijwiel- en hulpmotorenzaak. Het middengedeelte van het bijna 30 meter lange gebouw is ingericht als werk plaats. Geheel rechts is de grote toon zaal en in de linkervleugel de winkel voor rijwielonderdelen ondergebracht. In 't zelfde complex biedt een berg plaats ruimte tot stalling van 'n 600 rijwielen, terwijl een apart staand ge bouw dienst doet als revisie-werk plaats voor bromfietsen. Bovendien is er ruimte tot plaatsing van een moffel- oven. Het geheel beslaat een opper vlakte van ruim 200 M2. BRÜ1NISSE Zandzuiger terug. De grote zandzuiger „Ahoy", die men vorig jaar bijna de ge hele zomer aan het werk kon zien en die een groot aandeel had in het dijk herstel op Flakkee, is opnieuw op de Grevelingen verschenen. Thans zijn het vooral de dijken van Schouwen en Dui- veland, die met het door de „Ahoy" ge zogen zand zullen worden verhoogd en hersteld. COLIJNSPLAA T Vergadering N.C.L.B, De afd. Colijns- plaat van de N.C.L.B. hield Zaterdag avond haar ledenvergadering. Na be handeling der huishoudelijke zaken, waarin o.m. werd besloten op 3 Juli een uitstapje te maken naar Arnhem en om geving, hield de heer J. M. de Wild een inleiding over „Evangelie en arbeid". DOMBURG ,Pro Rege". De afdeling Domburg van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" kwam in jaarvergadering bijeen onder leidino van Temeer kan men dan ook genieten van de zeldzame klanken-weelde van deze werken, door Eduard Flipse zo uitnemend opgevat en door het orkest zo voortreffelijk weergegeven. Rossi ni's overbekende Wilhelm Teil-ouver ture was het openingsnummer. Direct al viel hier de prachtige toon van de celli op, die, bij het begin, een indruk wekkende solopartij hebben. De over weldigende accoustiek van de Grote Kerk bleek hierop verrassend goed in te werken, hetgeen trouwens bij het volle orkest nog beter tot zijn recht kwam. Over het algemeen werd de klank niet misvormd, maar veeleer afgerond en daardoor uiterst gaaf. Vooral het koper deed het dan ook bijzonder goed, met een warme toon zonder aclicrpc ltQïitcn. Ovorigonc is het nog steeds een probleem, hoe Ros sini, wiens luiheid bijna spreekwoorde lijk was, zulk een hartstochtelijke en fel bewogen muziek wist te schrijven. Het symphonisch gedicht „Die Mol- dau" uit de cyclus „Mijn Vaderland' van Smetana is haast wel even bekend. Maar nog steeds is deze sterk program matisch aandoende muziek zeer be koorlijk, vooral als het op de gave wijze werd uitgevoerd zoals vanavond. Het Eerste pianoconcert van Liszt, waarin Marinus Flipse de solist was, kwam minder tot zijn recht. In de eer ste plaats is Liszt's muziek wel wat sterker in gesteld op bravoure en virtu ositeit, dan op diepte en inhoud. En in de tweede plaats „verdronk" als het ware het geluid van de vleugel in de ruimte. De accoustiek was hier te machtig en daardoor werd de piano klank teveel gereduceerd en te ijl. Wat echter niet wegneemt dat Mari nus Flipse hier een phenomenale vir tuositeit deed blijken en het orkest een zeer correcte begeleiding gaf. Het sluitstuk was Dvorak's Vijfde Symphonie: „Uit de nieuwe wereld", de Tsjechische muziek op Amerikaanse motieven, soms uit de negermuziek. Nog altijd is dit werk een van Dvo rak's meest gespeelde en geliefde sym- phonieën. En terecht. Een buitengewoon mooi® melodieënschat ligt er aan ten grond* slag en op schitterende wijze heeft Dvorak ze verwerkt. Vooral het twee de deel met de prachtige Engels® hoornsolo was ook hier bijzonder en ook accoustisch weer frappant goed. De kerk was zeer goed bezet waar aan de Zeeuwse afkomst van dirigent en solist zeker heeft meegewerkt. Heel aardig was ook het gebaar van Eduard Flipse om met het Zeeuwse Volkslied te beginnen, wat door de aanwezigen staande werd aangehoord. B. MIDDELBURG, 18 Mei. Alle to neelverenigingen, die deelnemen aai} het Zeeuws Landjuweel, hebben nu dè uitvoering achter de rug. De jury kad thans haar oordeel gaan formuleren en beslissen over de vraag aan welke ver* eniging de erepalm toekomt. De win nende toneelclub zal worden uitgeno digd om op de officiële sluitingsdag van het Landjuweel, Zaterdag 12 Junf a.s. in Hulst, het stuk van haar keuzq te komen opvoeren. Op deze dag zal da uitslag officieel worden bekend ge maakt en zullen de prijzen worden uitgereikt. De hoofdprijs zal bestaaij uit een vaandel (een wisselprijs), voop het ontwerpen waarvan opdracht is gegeven aan de in Oostzaan woonach tige naaldkunstenaresse Josje Smit, die de bekwaamste proef leverde. Op 12 Juni zal de jury haar alge meen verslag uitbrengen en ook het één en ander vertellen over de resul taten van dit eerste Zeeuwse Landju weel voor amateur-toneel. Er is voor deze dag contact gezocht met de Bel gische provincie Oost-Vlaanderen, zo dat in Hulst een culturele ontmoeting kan ontstaan met mogelijkheden van uitwisselingen op het gebied van hei amateur-toneel tussen Zeeland en Oost-Vlaanderen. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. kerk Beroepen te Paesens, T. Stehouwer, vic. te Krimpen aan de IJssel. Benoemd te Haren (Ver. van Vrijz. Herv.), P. van Wijnen te Zutphen. Bedankt voor Surhuizem, H, J. van Nie te Giererveen. Geref. kerk Tweetal te Stadskanaal, T. J. Hagen te Lemelerveld en P. A. Kouwenhoven te Schildwolde. Beroepen te Hoogeveen, L. H. Kwast te Westerlee; te Onstwedde, A. C. Ker sten te Opperdoes; te Portugaal, M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Aangenomen naar Red (Alberta, Ca nada), R. Kooistra te 's-Gravenhage- Moerwijk. Geref. kerk (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Berkum, J, de Feijter te Valthermond. Bedankt voor Middelburg, N. Bruin te Beverwijk-Santpoort. Chr. Geref. kerk Tweetal te Delft, B. Bijleveld te Noordeloos en J. C. Maris te Haarlem- Noord. Beroepen te Arnhem, P. op den Velde te Murmerwoude. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Steenwijk, T. Hoog slag te Yters-Baard. Oud Geref. gemeente Tweetal te Rijssen, M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel en J. v. d. Poel Oicsendam. Nieuw Jaarboek verschenen. GOES, 18 Mei. Aan het zoëven uitge komen Jaarboek ten dienste van de Ge ref. Kerken in Nederland ontlenen we dat het zielental over 1953 is gestegen van 698.442 op 704.888 en het aantal be lijdende leden van 369.249 op 373.704. Het aantal dienstdoende predikanten steeg van 814 op 819 en het .aantal emeritus predikanten van 154 op 158. Het aantal vacaturen vermeerderde met 5 en steeg tot 207. Onder de 200 vacante kerken zijn ook begrepen 18 kerken die in combina tie met een andere kerk door één predi kant worden' gediend. Voorts zijn er 7 predikanten die hoewel geen emeriti, toch de eer en de naam van dienaar des Woords behouden hebben, 6 predikanten zijn buiten vaste bediening. De Geref. kerken tellen 800 plaatselijke kerken in Nederland en 19 in de classis Oost-Fries land, classis Bentheim en classis Buenos Aires. De meeste Gere., kerken worden gevonden in Zuid-Holland n.l. 160 met 225 predikanten. Vlak daarachter komt Friesland met 152 kerken en 131 predi kanten. De meeste vacaturen worden in Friesland gevonden n.l. 40 tegen 38 in Zuid-Holland. Hoe dicht bevolkt Zuid- Holland is blijkt wel uit het feit dat daar de grootste groep Geref. gevonden wórdt n.l. 195.300, waarna Noord-Holland volgt met 87.910. De classis Amersfoort staat met 8 vacaturen bovenaan. De grootste classis is Leiden want die omvat 19 ker ken, de kleinste de classis Maastricht die er 6 telt.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2