VERKORTING VAK DIENSTTIJD wordt ook in Nederland overwogen. 1 C-V&nöA&qJ) Minister Staf geeft opening van zaken. Navo erkent onze strategische positie - maar we zullen er zelf aan moeten werken Zaak der N.E.S.B.-leiders naar Haags Gerechtshof verwezen Prins Bernhard ongedeerd bij auto-ongeluk Vietminh-troepen rukken op naar de Delta 2 iVerDinainc Onthullingen van Petrof PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe wapens zullen de verdediging beweeglijker maken. IJssellinie belangrijk. B&te-ce ciftus Treinbotsing: acht gewonden Rebellen lieten 19 gewonden uit Dien Bien Phoe vrij Uitgave: a achting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2786 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 19 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. kunt U de verheugende medede ling lezen, dat de regering over weegt, zij het niet dadelijk, de dienstplicht te verkorten. Boven dien doet minister Staf in zijn nota aan de Tweede Kamer, waarover U op deze pagina en pagina 3 bijzonderheden ver meld vindt, belangrijke medede ling over de opbouw van onze defensie. (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 18 Mei, „Hoewel door de toe neming van het aantal mobilisabele divisies de aan tallen militairen welke jaarlijks aan herhalingsoefe ningen moeten deelnemen zullen stijgen, is de ge middelde jaarsterkte van de landmacht onveranderd op 95.000 man gehandhaafd, omdat de mogelijkheid bestaat, dat tot enige verkorting van de duur der eerste oefening kan worden overgegaan, terwijl voorts bij het aflopen van de opbouwperiode een zekere vermindering van de parate sterkte geoor loofd zal blijken", zo schrijft Minister Staf in het omvangrijke boekwerk van 278 pagina's, dat de „Nota inzake het Defensiebeleid" heet. En tijdens een mondelinge toelichting op deze defensienota zei- de hij, dat de Regering waarschijnlijk eind Juni, begin Juli hierover meer kan vertellen.. Dan zijn wellicht de onderhandelingen over dit belangrijke punt met de verschillende Navo-organisaties ge ëindigd. Minister Staf wees er op, dat het nog lang niet zeker is dat wij het Belgische voorbeeld kunnen volgen om de eerste dienstplicht terug te brengen tot 18 maanden. Ons leger verkeert in geheel andere omstandigheden. Het is in opbouw en het moet nog een achterstand inlopen. In deze nota toont minister Staf aan, dat ook de komende jaren nog vast gehouden moet worden aan de verhouding in de onderlinge verdeling der op- bouwkosten tussen land-, zee- en luchtmacht: ztfnde 3:1:1. Nog onvermin derd geldt voor de eerstvolgende drie jaren dat Nederland zowel in het ver band van de gezamenlyke verdediging als uit welbegrepen eigenbelang, ver plicht is aan de verdediging te land in het Noordelijke gedeelte der centraal- Europese sector de grootst mogelijke bedrage te leveren, waarbij elke divisie meer of minder van beslissende betekenis kan zijn voor het slagen of falen der verdediging. Ofschoon de overigens nog steeds uitblijvende opstelling van Duitse strijdkrachten in de verdediging van het Noordduitse gebied de bevei liging hiervan uiteraard aanmerkelijk zou verbeteren, is het nog twijfelachtig of zelfs dan de totale sterkte der Navo-strijdkrachten voldoende zou zijn om over te gaan tot de zgn. „forward-strategy", de verdediging, welke het geheic Nederlandse grondgebied redelijk veilig kan stellen. De invoering van nieuwe wapenen deskundigen verwachten dat zy in het bijzonder de verdediger ten goede zullen komen zal echter de afweerkracht vooral van de parate een heden zodanig verhogen, dat de verdediging een veel beweeglijker karakter zal kunnen krijgen en veel verder in het voorterrein zal kunnen worden gevoerd* Wil dus dat aan de strategische be tekenis van ons land een argument ont leend wordt om de bondgenoten bereid te doen z\jn de verdediging van Neder land als essentieel voor de gezamenlijke verdediging te beschouwen, dan zal on der geen voorwaarde de geprojecteerde landmachtbijdrage ten bate van enig ander onderdeel van de verdediging mo gen worden verminderd. De territoriale verdediging. Met grote stelligheid ontkent minis ter Staf dat de territoriale verdediging verwaarsloosd wordt. Er is reeds een belangrijke parate en mobilisabele sterkte opgebouwd. Met een verster king van onze territoriale verdediging Van vele zijden is gesuggereerd, dat in het internationaal overleg niet met voldoende nadruk op de strategische betekenis van Nederland, in het bij zonder voor de verdediging van En geland, zou zijn gewezen, zo schrijft minister Staf verder. Maar zijn ant woord luidt, dat in feite inderdaad her haaldelijk en met nadruk is gewezen op de strategische positie van ons land. Wil deze stelling echter door de Navo- bevelhebber worden aanvaard dan moet eerst blijken, dat Nederland daar uit zelf gevolgen trekt. Immers, al is het nisi aan twijfel onderhevig dat het behoud van Neder land voor de verdedig'ng van Enge land van belang is, dit brengt nog niet mede, dat Engeland door het verlies van Nederland vanzelf in een onhoud bare positie zou geraken. Nederland kan echter voor de Atlantische verde diging bijzondere strategische beteke nis verkrijgen, indien het in zodanige staat van verdediging wordt gebracht, dat het zelfs tegenover een zeer krach tige vijandelijke aanval houdbaar is. Hiervoor is in de eerste plaats een zo sterk mogelijke defensie te land nodig. Is Nederland eenmaal, (in de eerste plaats door eigen inspanning) geheel of gedeeltelijk houdbaar geworden, dan heeft het voor de bondgenoten grote betekenis, dat het ook werkelijk wordt gehouden. De werken, welke in de afgelopen jaren aan de IJssel werden uitge voerd, hebben de mogelijkheid Ne derland althans gedeeltelijk te hou den, sterk vergroot. Mits goed ver dedigd hebben deze werken ook naar het oordeel van de geallieerde be velhebbers een belangrijke defen sieve kracht, welke voor de geza menlijke verdediging van grote strategische betekenis kan zijn. Als gevolg hiervan én van het herhaal delijk met nadruk wijzen op de stra tegische betekenis van ons land, is dan ook het belang van het in han den houden van de Nederlandse kust in verband met de mogelijkheid voor een vijand om geleide projectielen op Engeland af te vuren, erkend. De Defensie-nota, die geboren is uit het verlangen van de Tweede Kamer, is een lijvig boekdeel ge worden, dat in vier hoofdstukken is verdeeld. In het eerste hoofd stuk wordt de periode 19451950 behandeld. Het tweede deel is geheel gewijd aan de internatio nale militaire samenwerking. Het derde hoofdstuk behandelt de ja- r enl9501954, terwijl het vierde deel de actuele vraag onder ogen ziet hoe het defensiebeleid na 1954 zal moeten zijn. Voor een groot deel bevat deze Nota van 278 pagina's dus historische be schouwingen, die zeer leesbaar zijn en die zowel de leek als de deskundige op verantwoorde wij ze tevreden kunnen stellen. Vol gens minister Staf is de waarde T7U.IV tJOCC IflXCUi C/ÜUrwï Meriit yp- legen, dat men nu kan discussië ren aan de hand van goede ge gevens en goede cijfers. Het is nl. gebleken, dat de cijfers, vooral wat de personeelssector betreft, niet altijd juist waren. Het ligt in de bedoeling van de Tweede Ka mer om nog vóór het zomerreces deze nota te bespreken. Waar schijnlijk eind Juni, begin Juli. Dan zal blijken of de vele reser ves, die er in deze Kamer waren, tegen het vijf divisieplan nog aanwezig zullen zijn. Of dat de Tweede Kamer het voorbeeld van de Senaat zal volgen door minis ter Staf met meer vertrouwen te gemoet te treden. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. De Hoge Raad heeft vandaag arrest gewezen inzake het cassatieberoep van de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, waarbij de leiders van de Nationaal Europese Sociale Beweging, Paul van Tienen en mr J. A. Wolthuis werden vrij gesproken. De Raad heeft dit vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar het Haagse Gerechtshof. concludeert! op grond van het feit, dat het Hof niet de feitelijke werkzaam heid van de N.E.S.B. in zijn onderzoek betrok, doch alleen in aanmerking nam het streven en de idiele vorm. De Hoge Raad heeft in het arrest overwogen, dat voor de beantwoording van de vraag, of zekere organisatie strijdig is met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden moet worden aangemerkt, niet enkel beslis send is of zij in belangrijke mate over eenstemt met die van een of meer der ontbonden en verboden organisaties. Voor de beantwoording acht de Hoge Raad van betekenis de feitelijke werk zaamheid der vereniging, welke werk zaamheid indien gericht op de voort zetting van het streven van een of meer ontbonden organisaties, de ge volgtrekking zou wettigen, dat de ver eniging als verboden moet worden aangemerkt. De advocaat-generaal, mr Loeff, heeft onlangs tot vernietiging van het arrest van het Amsterdamse Hof ge- Bz/ het passeren in de berm gereden 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Hedenmiddag om kwart over vijf is Z.K.H. Prins Bernhard een auto-ongeluk overkomen, waarbij hij geluk kig geen lichamelijk letsel heeft opgelopen. De Prins reed op de Rijksweg van Den Haag naar Utrecht. Hij be stuurde zelf zijn auto. Ongeveer 20 km voor Utrecht wilde hij een voor hem rijdende vrachtauto passeren, die echter juist op dat moment ook naar links uithaalde. Hierdoor werd de auto van de Prins in de midden berm gedrukt; de auto sloeg over de kop. De Prins en de naast hem zittende chauffeur konden geheel ongedeerd de auto verlaten. Een pas- aerende automobilist heeft de Prins meegenomen naar Soestdijk. De auto van de Prins werd zwaar beschadigd. De chauffeur van de vrachtauto heeft blijkbaar niets gemerkt en is doorgereden. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. ten koste van de bijdrage aan de Navo- strijdkrachten, zou alleen bereikt wor den, dat het tijdstip waarop tot de „forward-strategy" wordt overgegaan uitgesteld wordt. Zolang de vooruit geschoven verdediging nog niet kan worden toegepast en de mogelijkheid blijft bestaan, dat in Nederland oor logshandelingen op grote schaal zullen plaatsvinden, kan overigens niet van een verschil in taak tussen Navo en territoriale troepen worden gesproken. Het achterland heeft immers een zo geringe diepte, dat ook de Navo-strijd- krachfèn tegen een aldaar optredende sterke vijand zullen moeten worden in gezet. Geleide projectielen. In verband met de territoriale ver dediging is vaaa betoogd, dat voor Ne derland de mogelijkheid en de plicht be staan, zelf geleide projectielen te ont wikkelen en tot productie te brengen, Hoewei geleide projectielen, aldus de Defensienota, zowel de zgn. ramjets onbemande vliegtuigen welke tassen hoogten van 600 meter en 27.500 meter kunnen opereren als de raketten on getwijfeld een belangrijke plaats in de oorlogsvoering zullen gaan innemen, zal dit toch eerst algemeen mogelijk zijn na verloop van een aantal jaren. Onder zoekingen op dit gebied zijn voor Neder land stellig van belang te achten en worden dan ook niet nagelaten. Of ge leide projectielen liler te lande echter ook zelf ontwikkeld behoren te worden, is aan gegronde twijfel onderhevig. Het ontwikkelingsproces is in andere landen zeer tijdrovend en uiterst kost baar gebleken, terwijl zonder beproe vingsmogelijkheden eigen ontwikkeling nauwelijks zin heeft. Er is voorts ge nerlei grond voor de veronderstelling dat, wanneer de geleide projectielen bij de ondgenoten in de luchtverde diging worden ingevoerd, Nederland niet in staat zou worden gesteld deze ook té verkrijgen of in licentie na te bauwen. Veeleer is de verwachting ge rechtvaardigd, dat iveaeiiaud i.z.t. de beschikking zal kunnen krijgen over geleide projectielen, welke in het ka der van de Westeuropese samenwer king zullen worden geproduceerd. Voorbereidingen op de over een aan tal jaren te verwachten invoering van geleide projectielen worden voor zoveel mogelijk getroffen. In studie is reeds, welke eisen aan bedienend personeel Zie vervolg pagina 3 Dame uit Zierikzee liep hersenschudding op ZUTPHEN, 18 Mei. Omstreeks half een vanmiddag is bij de splitsing van de spoorlijn Zutphen-Apeldoorn en Zutphen-Dieren een D.E. locomo tief in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende gestroomlijnde electrische trein. Hier bij liepen acht inzittenden van de elec trische trein verwondingen op. Onder hen bevindt zich mej. de Looze uit Zie rikzee, die een lichte hersenschudding kreeg. De locomotief ontspoorde en van de trein liep het eerste draaistel uit de rails. Het treinverkeer werd volledig gestremd en het vervoer der passagiers geschiedt thans met bussen. De strem ming was om half 9 opgeheven. Een beeld van het transport van gewonden uit Dien Bien Phoe naar Loeang Prabang. Ergens in Loeang Prabang wordt een gewonde, die juist per heli copter (achtergrond) uit Dien Bien Phoe is aangekomen, op een draagbaar naar het hospitaal vervoerd. Telefoto. In Genève werd nog geen overeenstemming bereikt HANOI, 18 Mei'. Uit een bekendmaking' van het Franse opperbevel in Indo-China is vandaag gebleken, dat een Vietminh-leger ter sterkte van 30.000 man, oprukt naar de Delta van de Rode Rivier, het laatste bastion In Noord-Indo-China. Het opperbevel maakte bekend, dat Franse bommenwerpers vrachtauto's met Vietminh-militairen hebben aangevallen, die reden langs de weg nr 41 van Dien Bien Phoe in de richting van Toean Giao, 50 km ten Noordoosten van de voormalige Franse vesting. Het is echter niet bekend, of de opstandelingen van plan zijn snel tot een offensief tegen de Delta over te gaan. Mogelijk keren de troepen, die Dien Bien Phoe hebben belegerd, te rug naar bases aan de Noordelijke rand van de Delta voor een rust pauze en reorganisatie. In de Delta staan 80 Franse batal jons. Zij zijn reeds in de minderheid tegenover 70.000 Vietminh-verzetslie- den en 30.000 man geregelde troepen, die in dit gebied opereren. In tegen stelling tot Dien Bien Phoe kunnen de Fransen, zowel over land als over zee wapens en versterkingen voor hun troepen aanvoeren. GEWONDEN VRIJ Ondanks het feit, dat de Fransen de overeenkomst betreffende de evacuatie van de gewonden uit Dien Bien Phoe hebben opgezegd, kondigde de Viet- minh aan, dat 19 gewonden zouden worden vrijgelaten en inderdaad arri veerden zij via Loeang Prabang van daag in Hanoi. De Fransen zien hierin een bewijs, dat de Vietminh de onderhandelingen over de evacuatie willen hervatten. De Vietminh-delegatie te Genève In enkele regels melden wij nog DAT de Zomerdienstrege ling voor de Prov. stoom bootdiensten, voor zover het de dienst VlissingenBres- rens betreft, bezwaren bü de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft ontmoet. In plaats van zestien vaarten zijn elf vaarten vice versa in de dienstregeling voor Zondag goedgekeurd. Bij extra drukte zal door het inleggen van extra vaarten aan de behoefte tegemoet worden gekomen. DAT in de bossen nabij de boerderij van „Vrederust" een brand werd ontdekt, die, dank zij het feit, dat de vrijwillige brandweer van de inrichting snel wist in te grijpen, beperkt kon worden tot een paar honderd vier kante meter bos. DAT de Nederlandse dam- kampioen Huijsman Zater dag 29 Mei a.s. in de inrich ting „Vrederust" een simul- taanpartij en een blinde partij zal komen spelen te gen leden van de vereniging D.O.S. en tegen liefhebbers. DAT de douane op de grote verkeersweg tussen Ossendrecht en de Belgische grens een Belgische auto na enkele welgemikte schoten tot staan heeft gebracht, waarin niet minder dan 700 kg roomboter was geladen. De bestuurder wist te ont komen. Het prijsverschil ongeveer 2,— per kg doet de smokkel weer her leven DAT m.i.v. 19 Mei de marechaussee E. J. Bouman van de brigade Bergen op Zoom is overgeplaatst naar de Brigade Terneuzen. DAT vanavond een mor genavond de toneelgroep van het C.J.M.V. te Kapelle voor het personeel van „Vrederust" een opvoering zal geven van het toneelstuk „Pinky, een blank neger meisje". DAT het practisch gedeel te van het Verkeersexamen voor de leerlingen der la gere scholen te Middelburg gehouden zal worden Vrij dag 28 Mei a.s. van half ne gen tot half een. Het exa men van de leerlingen van de andere Walcherse plaat sen begint om 2 uur. DAT te Vlissingen op de hoek SingelBrouwenaar- straat bij een autobotsing de heer W. uit Middelburg uit zijn wagen is geslingerd en tegen de leuning van de brug daar is gesmakt. Hij werd levensgevaarlijk ge wond naar het St Josephzie- kenhuis overgebracht. De andere automobilist, de heer K .uit Vlissingen werd licht gekwetst. DAT, en dat geldt voor alle Zeeuwse steden, men zijn fiets niet 's nachts bui ten moet laten staan. Mèt of zónder slot, ze worden óf door onbevoegden óf door de politie meegenomen. Bij laatstgenoemden krijgt U ze terug. Natuurlijk, maar dan in ruil voor een bon! Wees dus gewaarschuwd! DAT, ondanks de talrijke aanvragen van diverse zij den, er in de Oosterschelde slechts zes ansjoviskamers zijn uitgezet. Over het alge meen gaat het met de vangst slecht, hetgeen geweten moet worden aan de lage temperaturen van de laatste dagen. DAT Dinsdagmiddag, on danks de hoge prijzen van de huisbrand, een vracht auto van de Oudendijk te Yerseke 12 zakken met co kes uitstrooide, waarvoor uiteraard veel liefhebberij was, totdat de politie in greep. heeft de Fransen er inmiddels i be schuldigd bij een bombardement van de koloniale weg een transport gewon den te hebben getroffen, waarbij vijf tien Franse krijgsgevangenen zouden zijn omgekomen. GEEN OVEREENSTEMMING Inmiddels is vandaag in Genève de tweede vergadering over Indo-China gehouden, zonder dat overeenstem ming is bereikt. Alle delegatieleiders zouden het woord hebben gevoerd. Er zou niet gesproken zijn over de evacu atie der gewonden. Het struikelpunt zou zijn, dat de Vietminh, gesteund door Molotof vasthouden aan de eis, dat de opstandige bewegingen in Laos en Cambodja moeten deelnemen aan de politieke reorganisatie in beide landen. CANBERRA, 18 Mei. Tijdens de voortzetting van. het onderzoek in de zaak-Petrof is vandaag meegedeeld, dat er zes functionarissen van de Rus sische geheime politie in Australië wa ren. Daaronder bevonden zich Petrof en zijn vrouw; heiden zullen voor de commissie moeten verschijnen. Volgens de documenten van Pe trof waren er twee of drie leden van het federale parlement, die be schouwd werden als personen, die gegevens konden verstrekken zonder het zelf te bemerken. Zij waren on voorzichtig geweest in hun uitlatin gen Uit Moskou kreeg Petrof codeberich ten met instructies. Deze berichten werden in Moskou uitgetypt en gefoto grafeerd. De films werden onontwik keld naar de ambassade in Canberra gezonden. Zij konden gemakkelijk worden vernietigd door ze aan het licht bloot te stellen. Petrof zond op omgekeerde wijze berichten naar de Sowjet-Unie. Zijn vrouw typte de boodschappen, waarna het concept werd vernietigd. Na de val van Beria kreeg Petrof te horen, dat zijn werk onvoldoende werd geacht. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud DE BILT, 18 Mei. Vrij veel be wolking maar bijna overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hoger. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.39 u., onder 20.36 u. Maan op 23.29 u., onder 5.55 u. Hoogwater Donderdag 20 Mei: Vlissingen :3.20 u. 1.95 m., 15.41 u. 1.90 m. Terneuzen: 3.44 u., 2.12 m., 16.10 u. 2.07 m. Wemeldinge: 5.06 u. 1.64 m., 17.317 u. 1.60 m. Zierikzee: 4.53 u. 1.38 m., 17.15 u. 1.34 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1