Handelsreizigers vechten weer om in het C. hun plaats N.V. DEZE WERELD van öaq tot öaq brylcreem 1-0 voor minister Zijlstra HARTELIJKE VERWELKOMING In volgende vergadering valt lissing. besli Conferentie ter bevordering van wederzijds begrip* Felbewogen jaarvergadering met rustig slot. Pijn hier - scheuten daar Tulpenfeest teOttowa Groot aantal leidende figuren van verschillende landen naar Oosterbeek. Radio- actieve regen in Japan PSEUDO-VOGELPEST IN OLDEBROEK, De transplantatie van het hoornvlies Bloedverwanten moeten het direct weten Tweejarig knaapje viel in gierput Dinsdag 18 Mei 1954 ZEI-UWSgH DAGBLAD pagina 3 (Van onze -redacteur). UTRECHT, 17 Mei. De Ned. Vereniging van Chr. Handels reizigers en -agenten heeft Zaterdag te Utrecht wellicht de meest be wogen jaarvergadering uit haar 26-jarige geschiedenis gehad. De vraag naar de organisatievorm van de handelsreizigers binnen het C.N.V. is thans in een acuut stadium getreden en de afgevaardigden zagen zich geplaatst voor het dilemma: fusie met de Ned. Chr. Be- ambtenbond of zelfstandig voortbestaan, maar breken met het C.N.V. De N.C. H. V. ontstond een kwart eeuw geleden, toen een aantal leden handelsreizigers de toenmalige N?d. Vereniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden verlieten omdat daar naar hun mening de handelsreizi- gersbelangen niet op de juiste wijze werden behartigd en zij slechts een bijwagen van de kantoorbedienden- groep vormden. Na die tijd was er vanzelfsprekend een grote animositeit tussen deze nieuwe organisatie en de handelsreizigers, die als Nationale Vak groep in de oude organisatie waren achtergebleven. Na de oorlog werd de N.C.H.V. toe gelaten tot het C.N.V. op voorwaarde, dat overeenstemming zou worden be reikt met de huidige Ned. Chr. Be- ambtenbond en zijn Nationale Vak groep over de organisatievorm van de handelsreizigers. Krachtens zijn statu ten kan het C.N.V. immers geen twee bonden bevatten, die beide handels reizigers onder hun leden tellen. Wü schreven reeds eerder over de vele mislukte pogingen om overeen stemming te bereiken. Tenslotte werd de zaak voorgelegd aan de Grensrege lingscommissie van het C.N.V., die als onpartijdige instantie uitsprak, dat de Chr. handelsreizigers in de Ned. Chr. Beambtenbond georganiseerd dienden te zijn, doch dat zg in de N. C. B. B. een groep moesten vormen, die met betrek king tot de behartiging van de eigen beroepsaangelegenhed—i rmtonoom moest zijn. Deze uitspraak zou nu op de jaar vergadering van de N.C.H.V. besproken worden. Het bestuur had tevoren in zijn schriftelijke toelichting verklaard geen vrijmoedigheid te hebben om de afgevaardigden te adviseren zich bij de uitspraak van de Grensregelingscom missie neer te leggen. Korte tijd voor de jaarvergadering ontvingen de leden echter een stencil van het bestuur, waarin dit advies werd ingetrokken op grond van ingrijpende voorstellen, die inmiddels door het C.N.V. waren ge daan. Deze voorstellen zouden op de jaarvergadering worden bekend ge maakt en besproken. Pas na bespre king in de afdelingen van de nieuwe voorstellen zou dan op een buitenge wone algemene vergadering over enige maanden het definitieve besluit van fusie of zelfstandig voortbestaan huiten het C.N.V. moeten vallen. DE VOORSTELLEN. ™o was de situatie toen de vergade ring begon en de voorzitter, de heer A. Graafland te Apeldoorn, had dus alle reden om in zijn openingswoord te vrag-n de discussie met koele hooi den en warme harten te voeren. De Inmiddels door het bestuur van de beambtenorganisatie reeds aanvaarde voorstellen van het C.N.V. waren on getwijfeld zeer ingrijpend. Zij garan deren de N.C.H.V. in een overgangs periode van ongeveer VA jaar het be houd van het eigen orgaan onder de huidige naam, dat dus het orgaan van de Nationale Vakgroep zou worden, werknemers in het bank- en verzeke ringswezen en de vrije beroepen. In deze handelsbond horen de handels reizigers en -agenten thuis. De nood zakelijke autonomie voor de beharti ging van specifieke handelsreizigers- belangen is hun gewaarborgd en in de jongste voorstellen zijn vele concessies gedaan. Dit betoog goot olie op de golven. Met de nieuwe voorstellen en deze toe lichting gingen de afgevaardigden huis- Ingemnrlen Mededeling 'Adv) •n stramheid in Ijjf an leden al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. waarts om deze ln de afdelingen te be spreken. Over enkele maanden komt men dan in een buitengewone algemene vergadering bijeen, waar hopenlljk In een wat rustiger sfeer de beslissing over de fusie zal vallen. De huishoudelijke zaken werden in deze situatie zeer snel afgedaan. Ver meld moet slechts worden, dat de se cretaris, de heer W. van Wijngaarden, een bureaustoel kreeg aangeboden, omdat hij een vorig exemplaar gedu rende zijn nu 20-jarig beheer van het secretariaat volledig versleten had. OTTAWA, 17 Mei. De Nederlandse am- bassadeur In Canada, de heer A. H. J. Lovink, heeft b(i een plechtigheid op de Parlementsheuvel te Ottawa het jaarlijk se tulpenfeest geopend, waarvoor door Koningin Juliana en de Nederlandse Ver eniging van Bollenkwekers gelden be schikbaar zijn gesteld. De ambassadeur zeide, dat de 750.000 tulpen herinnerden aan de vele prettige betrekkingen tussen Nederland en Cana da, aan de gastvrijheid welke de Konin gin in de oorlogsjaren in Ottawa genoten heeft en aan de gastvrijheid, waarmede de Nederlandse immigranten worden ont vangen, van wie de honderdduizendste op 19 Mei met de „Grote Beer" in Canada wordt verwacht. IngcoMen Mededeling (adv Gedurende 1953 emigreerden 16.257 personen naar de Unie van Zuid-Afrika, daarvan waren er afkomstig uit Enge land 5426, uit Nederland 3484 en uit Duitsland en andere West-Europese landen 2815. Op initiatief van Prins Bernhard. SOESTDIJK, 17 Mei. Van 28 Mei tot 1 Juni zal op initiatief van Z.K.H. Prins Bernhard te Oosterbeek door een aantal vooraanstaande personen uit Westerse landen een conferentie worden gehouden, gewijd aan de vraag, hoe In die landen het wederzijds begrip voor elkanders standpunt kan worden be vorderd. Aan deze conferentie, die een beslo ten en onofficieel karakter zal dragen, en waarbij de verenigingen der verschil lende landen dus niet betrokken zijn, zal een aantal leidende figuren uit het politieke en uit het economische leven werkgevers zowel als vakvereni gingsleiders deelnemen. Zo zullen ter conferentie aanwezig zijn de Fran se oud-premier Pinay en zijn Italiaanse en Belgische collega's, de Gasperl en van Zeeland. Van in functie zijnde mi nisters kunnen worden genoemd de Engelsman Foster, de Noor Halvard Lange en de Griek Kanellopculos. Uit de socialistische beweging en de vakverenigingswereld komen o.a. Engelsen Gaitskell en Williamson, de Fransman Gui Mollet en de Duitser Rosenberg. Vooraanstaande figuren uit het internationale leven als de Ameri kaan David Rockefeller en dr Paul P.ij kens zullen eveneens onder de deelne mers zijn. Van de delegatie der Ver enigde Staten maakt onder meer deel uit de voormalige adviseur van de hui dige president, C. D. Jackson. De Nederlandse delegatie omvat naast Prins Bernhard de heren dr H. M. Hirschfeld, prof. dr V. J. Ko ningsberger, H. Oosterhuis, mr M. P. L. Steenberghe en mr H. F. van Wal sem. TOKIO, 17 Mei. Zondag is lil Kagoshima, op het Japanse eiland Ky- oesjoe, radio-actieve regen gevallen. De radio-activiteit is sterker dan die, welke na de recente atoomproeven op Bikini op bepaalde plaatsen in het re genwater is waargenomen. De autori teiten hebben de bewoners van Kagos hima gewaarchuwd geen regenwater te drinken. De gemeentelijke watervoor ziening is niet aangetast door de radio activiteit. Op de Amerikaanse basis van Okina wa heeft men geconstateerd, dat de ruiten van auto's op geheimzinnige wij- ze aangetast worden. Men schrijft dit oe aan radio-actieve regen. Deze groep zou haar naam wijzigen in Ned. Chr. Handelsreizigersverband in de N.C.B.B., zodat ook de initialen van de bond bewaard blijven. De N.C.H.V. krijgt het recht de voorzitter en een bezoldigde bestuurder voor het nieuwe verband aan te wijzen. Ge schillen over de uitvoering van de re geling worden door het C.N.V. bindend beslist. De zelfstandigheid van de eigen or ganisatie ging het merendeel der leden echter zo aan het hart, dat ook deze voorstellen geen genade konden vinden in hun ogen. Alle historisch gegroeide tegenstellingen en oude controversen leefden op in de zeer felle en langdurige discussie. Ook het bestuursbeleid na het verschijnen van de oorspronkelijke agenda en vooral de gewijzigde houding van de meerderheid van het bestuur gaven aanleiding tot scherpe aanvallen, De voorzitter en de heer M. Ruppert als personificatie van het C.N.V. kregen heel wat te slikken. Na de beantwoording van de op merkingen door de heer Graafland, werd de situatie zeer critiek. Erkele leden wilden ten voorstel van orde aangenomen zien om de oorspronke lijke agenda te behandelen en over de vraag van de fusie direct te stemmen. Anderen wilden niet, dat de heer Ruppert het woord kreeg. Zelfs achter de bestuurstafel open baarden zich nu de tegenstellingen. GLASHELDER EN ZAKELIJK. Tenslotte werd met algemene in stemming toch het woord verleend aan de heer Ruppert, die in een glashelder en zakelijk betoog de noodzaak van de fusie uiteen zette. In de product- en bedrijfschappen zullen de beambten slechts drie bestuursplaatsen krijgen, die dus door vertegenwoordigers van de beambtenbonden gezet moet wor den. Spelen de - Chr. handelsreizigers niet mee in de Ned. Chr. Beambten- bond dan kunnen zij hun doelstelling om invloed te oefenen in het bedrijfs leven onmogelijk verwezenlijken. Er wordt dan over hen en zonder hen be slist. Als de bedrijfstaksgewijze orga nisatie van de Chr. vakbeweging bin nen afzienbare tijd een feit is gewor den, zullen vele kantoorbedienden, werkmeesters en technici uit de N.C.B.B. overgaan naar de nieuwe be- drijfsbonden. De N.C.B.B. blijft dan de organisatie voor de handel, voor de Naast haar zusters, de Prinsessen Beatrix en Irene, laat thans ook Prinses Margriet zich als een enthousiast beoefenaar van de paardensport zien. On ze fotograaf nam, deze geslaagde foto van de drie Prinsessen te paard tijdens de op de Grebbeberg gehouden samengestelde ruiterwedstrijden voor junio ren, waaraan door alle drie de Prinsessen werd deelgenomen. OLDBBROEK, 17 Mei. Wederom is in de gemeente Oldebroek een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd, thans onder dé pluimveestapel van een landbouwer, wonende in de buurtschap 'tLoo. Alle op het bedrijf aanwezige kippen, ten getale van 320, zijn afge maakt. TOEN op 19 Maart 1951, na een onderhandelingsperiode van bijna negen maanden, het plan-Schuman werd geparafeerd en aldus het fundament gelegd was voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, lichtte de geestelijke vader van dit plan, Jean Monnet, het belang van deze stap toe. Drie zuilen noemde hij, waar op de K.S.G. behoort te rusten: op het belang van de 150 millioen consumenten, die nu in één ge meenschappelijke markt zijn ver enigd, op het gezamenlijk gebruik van de hulpbronnen, waarover Europa beschikt en op het breken van de kwade practijken van kar tels, in wier handen al te veel economische macht rust. Dat laatste punt had voordien al heel wat sprekensstof opgeleverd, met name in Duitsland. Generaties van Ruhrbaronnen hadden daar jaren lang het heft in handen gehad en van hen had het afgehangen of Duitsland al dan niet een oorlog kon voeren. Zij waren het die bepaalden wat er met hun kolen en met hun staal zou gebeu ren en zij waren het die de prijs be paalden. Na de jongste wereldoorlog had de haat der wereld zich tegen hen gekeerd. Zij waren van hun tronen ge stoten en hun plaats was ingenomen door het internationale Ruhrorgaan en door dp geallieerde Hoge Commissaris sen. Deze lichamen zouden in de K.S. G. echter verdwijnen. De Hoge Auto riteit van deze gemeenschap zou voor taan de lakens uitdelen en in Duits land zelf zou de Deutsche Kohlenver- ein, de verkoopsorganisatie van steen kool, gaan optreden, waarin de im mers nog altijd zelfstandige kolenpro- ducenten zich zouden verenigen. En om nu te voorkomen dat deze Verein dezelfde macht zou krijgen als de vroegere baronnen werd de kartelbe paling opgenomen: „Onderlinge af spraken tussen de ondernemingen welke zouden kunnen leiden tot een bepaalde beheersing van de Markt, zijn verboden", zo staat thans in de bepalingen, Heeft men zich aan deze bepaling, deze zuil waarop de K.S.G. rust, ge houden? Dat is in de afgelopen maan den een strijdpunt geweest tussen de Nederlandse minister van Economische Zaken, Prof. Zijlstra, en de Hoge Auto riteit Monnet. Het punt kwam aan de orde toen de vraag besproken moest worden of het tijd werd de maximum prijzen voor steenkool te laten ver vallen. Minister Zijlstra pleitte voor vrijheid en hij prees die aan als het enige middel om de Duitse kartels, die naar zijn mening bestonden ondanks het verbod, te kunnen breken. „Door de Hoge Autoriteit vastgestelde maxi mumprijzen worden door bepaalde groepen van producenten tevens als minimumprijzen beschouwd, dit ten nadele van de verbruikers!" zo was zijn mening en hij werd in die mening krachtig bijgestaan door de Nederland se parlementariërs die zitting hebben in het „Kolenparlement". Toen de heer Monnet dit niet wilde toegeven maakte de Nederlandse minister de zaak aan hangig bij het Hoge Gerechtshof dat voor deze gemeenschap is ingesteld. En zie, vrij onverwacht blijkt ook de Hoge Autoriteit van gedachten te zijn veranderd: hrj heeft toegegeven, dat bepaalde verkooporganisaties in Duitsland en ook in België en Frank rijk, in strijd zijn met de bepalingen van het verdrag en hij heeft toege zegd daarin vóór 1 October verande ring te brengen. Minister Zijlstra heeft zich daarmee content verklaard al heeft hij een stok achter de deur gehouden voor het ge val de te nemen maatregelen niet af doende genoeg zullen zijn. En ook de nauw hiermee verbonden kwestie van de maximumprijzen wil hfj alsnog ver anderd hebben. Voorlopig is het dus 10 voor mi nister Zijlstra, zeer tot ongenoegen der Duitsers. Uit dit voorval kan men twee dingen leren: a. de van bepaalde zijde gesuggereer de conclusie dat een klein land ge doemd is een tweede viool te spe len in een dergelijke gemeenschap en dat Nederland niet meer dan een vazalstaat zou zijn van de grote mogendheden, is hierdoor ontze nuwd. Deze gemeenschap kan juist een krachtige bescherming zijn van de kleine landen; b. eens te meer wordt duidelijk van hoeveel belang het is dat de chris telijke partijen hun knapste kop pen afvaardigen naar dergelijke verantwoordelijke posities. Wan neer wij afzijdig blijven staan spe len wij de socialisten en liberalen in de kaart slechts door krach tige deelneming kan de christen ook hier zijn beginsel uitdragen. Dat wij een man van formaat heb ben als minister Zijlstra blijkt te zijn, is hierbij een gelukkige om standigheid. Uw hoofdhuid fris Uw haar gezond... heeft „voedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: altijd mooi baar - gezond haar voor altjjd. BRYLCREEM bsvst issn gum, geen zoop, gaan alcohol County Ptrfumtry Co. Ltd., Slanmori, England Imp. Jacq. Mot Jr., Amsttrdam DEN HAAG, 15 Mei. Stelt iemand het hoornvlies van zijn ogen ter beschikking om anderen, die tengevolge van bescha digingen in het hoornvlies niet kunnen zien, te helpen, dan is niet zozeer zijn bereidverklaring voor ons van belang. Belangrijker is, dat zowel zijn verwanten als zijn behandelende geneesheer daar van op de hoogte zijn. Het hoornvlies moet namelijk drie uur na het overlijden verwijderd zijn, waarna een patiënt, die op de wachtlijst staat, binnen 48 uur moet kunnen worden behandeld. Aan een bepaling in het testament hebben wjj derhalve niets. Dit was wel een der belangrijkste aan wijzingen, welke dr A. W. H. Mak van Waay van het Haagse ooglij dersinstituut meende te kunnen geven in een bijeen komst gistermiddag in het hoofdgebouw van het Rode Kruis aan de Prinsesse- gracht te 's-Gravenhage. Vroeger reeds heeft men getracht re sultaten te bereiken met toepassing van glas, dierlijk hoornvlies en het slijmvlies van kippeneieren. Het bleek echter, dat men over menselijk hoornvlies moet be schikken. Anders dan in het buitenland, waar sectie andere mogelijkheden in houdt, heeft het hoornvliescentrum van het Nederlandse Rode Kruis zich steeds op het standpunt gesteld, dat men hoorn vliezen uitsluitend via legale weg moest trachten te verkrijgen. Vandaar dat de hierboven gegeven aanwijzing van zo groot beia.»g is. net verwijderen ge schiedt dusdanig aan het stoffelijk over» schot, dat ook de verwanten de indruk kunnen behouden, dat er niets geschon den, maar integendeel iets gegeven is ten behoeve van een ander. Wil een transplantatie voor de ontvan ger nut hebben, dan is het noodzakelijk dat de camera of het „kiektoestel" van zijn of haar oog intact en efficiënt is. Bij de transplantatie wordt alleen een ge deelte ter grootte van de iris van iemand wiens hoornvlies door beschadiging of ontsteking troebel en ondoorzichtbaar is, vervangen door een zelfde maar helder deel van het hoornvlies van een over ledene. Met het hoornvlies van de donor worden steeds twee patiënten geholpen, respectievelijk van elk een oog behan deld. Maatstaf is niet zozeer, dat er een of enige gezichtverbetering intreedt, maar steeds de graad der bereikte gezichtsver betering. Deze kan bij eerste operatie 50 tot 75 procent bedragen. Een tweede ope ratie kan nodig zijn. ROTTERDAM, 17 Mei. De twee jarige Jacobus van der Dussen te Rot terdam is in een gierput gevallen en daarbij om het leven gekomen. Het jongetje was zijn vader aan het helpen bfl het opruimen van het erf. Toen hij op een gegeven ogenblik ver mist werd en men zag dat het deksel van de gierput gebroken was, rees het vermoeden, dat het jongetje daarin te recht was gekomen. Z(jn vader haalde hem eruit, maar pogingen om de levensgeesten op te wekken bleken vergeefs. Na een tocht van ruim 75.000 km., die ongeveer zes maanden duurde, is H.M. Koningin Elizabeth van Engeland weer in Londen teruggekeerd. De tocht van de aanlegplaats op Westminster Pier tot aan Buckingham Palace was voor de jonge Vorstin een ware zegetochtduizenden Londe- naars waren bijeengestroomd om hun Koningin een hartelijk welkom toe te wensen. Op onze foto ziet u onder: de aankomst van de koets, waarin het Koninklijk Gezin is gezeten van Buckingham Palace; en bovenKoningin Elizabeth en haar kinderen, Prins Charles en Prinses Anne, direct na de aankomst in het paleis, op het balcon om de enthousiaste Londenaars toe te wuiven.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3