GESPREK OVER INDO-CHINA IN GENÈVE BEGONNEN ver Drie-eilanden-plan kan in 1960 verwezenlijkt zijn C=v<5>nöMq=3 Engeland wacht af Niet-aanvalsovereenkomsf tussen Indonesië, India, Birma en Chinese volksrepubliek? Vier vliegtuigen in ons land neergestort „Egypte komt toch wel aan wapens Grote veenbranden in Z,-0. Drente Nieuwe richtlijnen voor de schrijftaal PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Evacuatie der gewonden uit Dien Bien Phoe stopgezet Kans op overeenstemming wordt in Franse kringen klein geacht Onderzoek zaak- Petrof begonnen Twee Belgische straaljagers botsten tegen elkaar in de lucht Torren bedreigen kerkgebouw A.R.-gemeente- en provinciale bestuurders bijeen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 24S8 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2785 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 18 MEI 1954* Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. zal er op het Molenwater te Mid delburg waar sinds Maandag morgen grote activiteit heerst, ook weer hard gewerkt worden. Het Miniatuur Walcheren is in opbouw en dat belooft iets unieks te worden. Over al dat gene, wat in de komende weken zal verrijzen 'om deze zomer in volle glorie te kunnen prijken, kunt U bijzonderheden lezen op pag. 2. GENEVE, 17 Mei. Terwijl het vervoer van de zwaar gewonde Franse soldaten uit de vesting Dien Bien Phoe naar Hanoi is stopgezet, omdat de Vietminh van het feit, dat de Fransen de hoofdweg niet zullen bombarderen, misbruik maken om versterkingen over de weg te laten oprukken, is vandaag in Geneve de eerste zitting gehouden van de delegaties, die het Indo-Chinese probleem zullen bespreken. Hoewel de Fransen erg pessimistisch zijn op dit gebied, schijnt er volgens Weste lijke kringen enige kans te bestaan om, nu de onderhandelingen in Indo-China hebben gefaald, op de Geneefse conferentie overeenstem ming te bereiken over het afvoeren van de gewonden uit Dien Bien Phoe. arbeiders of met Franse hulp het vlieg veld van de vesting herstelt, zodat Da- kota's er kunnen dalen. Voorts zou een gemengde commissie toezicht moeten houden op het gebruik van de weg, die dan uitsluitend voor Rode Kruis-doel- einden mag worden gebruikt. In een communiqué, dat na de zit ting, die ruim drie uur heeft geduurd, werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de negen delegaties allereerst gesproken hebben over de kwestie van de evacu atie der gewonden. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over het vraagstuk van het herstel van de vrede in Indo-China. Er werd nog geen over eenkomst bereikt. DRIE PUNTEN Later werd vernomen, dat men het over drie punten eens is geworden. Om een regeling van de evacuatie der gewonden uit de vesting te vergemak kelijken, zo werd afgesproken, zullen de Franse en Vietminh-delegatie in Genève, direct contact opnemen. Ver der werd overeengekomen, dat bij de bespreking van het vraagstuk van her stel van de vrede in Indo-China, dat na de discussies over de evacuatie van Dien Bien Phoe werd behandeld, voorrang zal worden verleend aan het militaire aspect van de kwestie. Ten slotte zullen door Frankrijk en de Vietminh ingediende plannen voor een regeling in Indo-China de grondslag vormen voor de besprekingen, zonder dat andere ontwerpen of suggesties worden verworpen. Verklaard werd nog, dat hoewel geen directe overeenstemming werd bereikt over de evacuatie der gewon den, de Russen en Chinezen verzoe ningsgezinder schenen te zijn, dan de Vietminh-afgevaardigden. NIEUWE VOORWAARDEN Nu de evacuatie is stopgezet, na dat de Vietminh de Franse eis had verworpen, dat de Franse lucht macht de vrijheid moest hebben om de strategische hoofdverkeersweg Churchill in het Lagerhuis: LONDEN, 17 Mei. „Zolang nog niet bekend is, wat het uiteindelijk re sultaat van de Geneefse besprekingen zal zijn, kan Groot-Brittannië geen de finitieve beslissing nemen met betrek king tot het voorgestelde veiligheids verdrag voor Zuid-Oost-Azië". Dit heeft de Britse premier, Sir Winston Chnrchill, vandaag in het Engelse La gerhuis verklaard. Hij zei voorts, dat de regering nog geen onderhandelingen begonnen is, die ten doel zouden hebben verplich tingen aan te gaan. Churchill wees er op, dat men uit zijn woorden niet moet afleiden, dat de regering niet bereid is mee te werken aan een veiligheidsver drag. De onmiddellijke taak, zo zei hij, is alles te doen wat in het vermogen is om te Genève een regeling te bereiken voor het herstel van de vrede in Indo- China. van Dien Bien Phoe naar de Tonki nese delta te bombarderen, uitgezon derd op tijden, dat Rode Kruis-co- lonnes zouden passeren, wordt ge tracht op nieuwe voorwaarden over eenstemming te bereiken. Nog slechts 11 van de ruim 2000 zwaar gewonden, die in de vesting verblij ven zijn tot nu toe naar Hanoi ge bracht. Via de radio zijn door de Fransen nieuwe voorstellen ingediend. Men stelt voor, dat de Vietminh met eigen 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. In de te 's-Gravenhage gehouwen algemene jaarvergadering van het genootschap „Onze Taal" is medegedeeld, dat de re gering binnenkort nieuwe richtlijnen voor de schrijftaal zal geven. Dit naar aanleiding van de verwarring die er be staat in de schrijftaal als gevolg van ongelijkheid tussen de geldige taalre gels van De Vries en Te Winkel en het hedendaagse taalverkeer. De vergadering stond onder voorzit- schap van ir J. T. Duyvis uit Amster dam. Met de Belgische vereniging voor be schaafde omgangstaal, die ijvert voor goed Nederlands onder de Vlaams spre kende Belgen, kwam goed contact tot stand, dat vruchtdragend belooft te worden. CANBERRA, 17 Mei. De Austra lische koninklijke commissie, die de vorige maand is gevormd om een on derzoek in te stellen naar het bestaan van Sowjetrussische spionnage in Aus tralië, is vanmorgen met haar werk begonnen. De voornaamste vertegenwoordiger van de regering, Windeyer, gaf een overzicht van de inlichtingen, die door Petrof, derde secretaris van de Sowjet- ambassade in Canberra, verstrekt wa ren, nadat hij de Australische autori teiten om asyl had gevraagd. Petrof behoorde tot de aanhangers van Beria. Hij voelde zich sinds de val van de Russische minister van Binnen landse Zaken onveilig. Toen hij dan ook teruggeroepen werd naar Moskou, besloot hij in Australië te blijven. Gebleken zou zijn, dat de Russi sche geheime dienst er niet in is ge slaagd een definitief plan uit te voe ren, teneinde communistische agen ten in Australië te brengen. Dit zou te danken zijn aan het optreden der Australische geheime dienst. Mogelijkheid wordt overwogen DJAKARTA, 17 Mel. In regeringskringen gaan de gedachten uit naar de mogelijkheid van het sluiten van een niet-aanvals-overeenkomst tussen Indonesië, India, Birma en de Chinese volksrepubliek, aldus heep Pi-Aneta in kringen, die nauw contact met de regering onderhouden, vernomen. Men zon reeds geruime tijd over zulk een overeenkomst denken. „In verband met de dringende politieke toestand in Zuid-Oost Azië, waar een wereld macht thans krachtige pogingen aanwendt een defensie-blok te stichten, is het sluiten van zulk een overeenkomst noodzakelijk", aldus deze kringen Deze overeenkomst zou niet in strijd zijn met de - onafhankelijkheidspolitiek van de drie eerstgenoemde landen, om dat het niet gericht zou zijn tegen een of andere groep van naties, doch slechts bedoeld zou zijn een aanval tussen de betrokken landen te vermijden. In deze kringen werd voorts verklaard, dat om gekeerd het lidmaatschap van een of ander anti-communistisch blok zou be tekenen, dat men zich aansluit bij een blok, hetgeen in strijd zou z(jn met de onafhankelijkheidspolitiek. Volgens deze kringen zyn de bezwa ren van Indonesië tegen de poUtiek van Amerika in Zuid-Oost-Azië in de eerste plaats daarin gelegen, dat „koloniale mogendheden worden betrokken in het tegenhouden van het communisme." Daardoor wordt slechts de positie van de koloniale mogendheden in Azië verstevigd, hetgeen door de ontwaakte volken van Azië niet meer aanvaard kan worden", zo zelde men. In een commentaar op deze berich ten heeft de voorzitter van de Masju- mi, Mohammed Natslr, verklaard, dat de bedoeling om een nlet-aanvalsover- eenkomst te sluiten aantoont, „dat In donesië het gevaar van de zijde van communistisch China begint in te zien." Natsir, die eraan herinnerde, dat „de conferentie van Colombo had bewezen, dat Indonesië niet anti-communistisch is", leverde critiek op de buitenlandse politiek van de huidige regering, „die zou kunnen lelden tot vervreemding van niet-communistische buurlanden, terwijl aan China een vriendelijk ge zicht wordt getoond." „Deze politiek", aldus Moh. Natsir, „is ook verantwoordelijk voor het feit, dat de communisten in Indonesië thans hun positie verstevigen." Piloot van Thunderjet vond de dood 's GRAVENHAGE, 17 Mei. Vandaag zijn maar liefst vier vliegtuigen, waaronder twee straaljagers van de Belgische Luchtmacht, in ons land neer gestort. De Belgische toestellen stortten na een botsing in de lucht boven Limburg neer; beide piloten redden zich met hun schietstoel. Boven de Noordzee kwam een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst in moeilijk heden. De piloot maakte een noodlanding op het water en werd later door een reddingsboot aan land gebracht. Slechter verging het de piloot van een Thunderjet van het vliegveld Eindhoven. Hij stortte met zijn toestel kort na het opstijgen neer en vond de dood. CAIRO, 17 Mei. „De wapens, die het Egyptische leger en de (uit vrijwil ligers bestaande) nationale garde no dig heeft en die, als gevolg van tegen werking door bepaalde landen, niet al tijd langs de normale weg kunnen worden verkregen, bereiken ons via geheime aanvoerkanalen, die worden open gehouden door in opdracht daar toe naar het buitenland gezonden Egyptische officieren". Aldus heeft de Egyptische opperbe velhebber, generaal-majaor Abdel Ha- kim Amer, Maandag in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het onafhankelijke Egyptische dagblad „EI Ahram" verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de Egyp tische wapenfabrieken hun producten „in de nabije toekomst" zullen gaan afleveren, „hetgeen het mogelijk zal maken de invoer van buitenlandse wa pens sterk te beperken". Generaal-majoor Amer zeide voorts, dat het onderzoek, dat is ingesteld na de recente rebellie in het Egyptische leger, is geëindigd en dat „de schuldig bevonden officieren binnenkort voor militaire gerechtshoven terecht zullen moeten staan". EMMEN, 17 Mei. In Zuid-Oost Drente hebben vanmiddag enkele om vangrijke veenbranden gewoed. De brandweer van Emmen bestreed de branden met alle beschikbare materi aal. Ruim 150.000 baggerturven wer den een prooi der vlammen. Ook brandde een huis tot de grond toe af. De Emmer brandweer, die in de af gelopen dagen reeds enkele malen voor veenbranden moest uitrukken, kwam vanmiddag handen tekort. Kort na elkaar kwam een aantal brandmel dingen binnen, waarna alle beschik bare ploegen uitrukten. De politie moest tijdelijk de brandmeldingspost in de brandweerkazerne betrekken. In het Weerdingerfscheiderveen na bij Weerdinge woedde een félle veen brand, die een enorme rookontwikke ling veroorzaakte. Een tweede, nog grotere brand woedde te Bargercompascuum op een veenplaats, waar het vuur gretig voed sel vond in de duizenden opgeslagen baggerturven. Omstreeks zeven uur vanavond sloeg het vuur over naar een andere veenplaats, doch door snel ingrijpen van de brandweerlieden wist men hier uitbreiding te voorkomen. Ruim 150.000 baggerturven gingen ver loren. De blussingswerkzaamheden du ren hier nog voort. Voorts werd de brandweer te Em men nog gealarmeerd door enkele an dere branden, onder andere voor een brand in een woning op het bovenveen te Nieuw Dordrecht. Het huis brandde tot de grond af. Een gezin van vijf per sonen werd hierdoor dakloos. LAREN, 17 Mei. Het bovenge- welf van de ongeveer vijfhonderd jaar bestaande Nederlandse Her vormde Kerk te Blarieum blijkt te zijn aangetast door een hier te lande vrij onbekend vliegend insect, dat zich in houtwerk boort en gaten maakt ter dikte van een vinger (een soort boktor).Rijksmonumentenzorg, onder wiens toezicht deze kerk en toren staat, heeft een onderzoek in gesteld. Daarbij is gebleken, dat een aantal zware balken is aangetast en geheel vernieuwd moet worden. Ten einde eerlang niet weer voor hetzelfde feit tfe staan de kerk werd eerst in 1934 geheel gerestau reerd wordt het nodig geacht de aanwezige torren te verdelgen. Daar toe zal deze week de kerk herme tisch worden gesloten en dan gevuld met blauwzuurgas. De torren hebben Te Den Haag wordt van 18 tot en met 21 Mei de eerste A.N.W.B. Autobeurs gehouden. Maandagmorgen begon men met de keuring van de Ingekomen auto's welke volgens het lopende-bandsysteem plaats vond. De foto toont de A.N.W.B.-experts tijdens de keuring van een der inge komen auto's in de Houtrusthalien. Ir Dibbits sprak in Tholen THOLEN, 17 Mei. De afsluiting en het Veerse Gat kan in 1960 of 1961 voltooid zijn, hetgeen betekent, dat het Drie-Eilanden-Plan in deze jaren zal zqn uitgevoerd. De afsluiting van de Ooster-Schelde (de verwezenlijking van het Delta-plan dus) zal wel 20 jaar vorderen. Dit verklaarde de hoofd ingenieur-directeur van het Technisch Bureau der Domeinen te 's Graven- hage, ir H. A. M. C. Dibbits, vandaag in een causerie over het Drie-Eilanden- plan en het Delta-plan tijdens de voorjaarsvergadering van de Zeeuwse ver eniging van A.R.-gemeenten- en provinciebestuurders, die onder leiding van de heer A. A. van Eeten te Tholen werd gehouden. Ir Dibbits, die verder verschillende punten van technische aard besprak een en ander aan de hand van kaarten nader toelichtend wees er o.m. op, dat de verbinding Noord-Beveland Walcheren verder van Veere af gepro jecteerd is, dan oorspronkelijk bet plan was. Omtrent andere punten van de wa terhuishouding (waarbij het afwate ringskanaal Middelburg-Veere moei lijkheden geeft), de perfectionnering van waterafvoer, de bouw van een zuiveringsinstallatie, aanleg van ha vens en verbindingswegen, zal over leg met de plaatselijke autoriteiten nodig zijn. Ir Dibbits had er tevoren reeds op gewezen, dat bij uitvoering van de op stapel staande plannen ook de activi teit van de plaatselijke en provinciale autoriteiten van veel belang is, vooral waar het gaat om eventuele plooien glad te strijken. Wat betreft de behar tiging van de provinciale en plaatse lijke belangen ligt hier in de eerste plaats een taak voor de provinciale en gemeentelijke overheid. Vandaar, dat hij het toejuichte, dat op een vergade ring van gemeente- en provinciale be stuurders als deze, het Delta- en Drie- Eilanden-Plan besproken kon worden. Komende bijeenkomst der raadgevende vergadering van de Raad van Europa SAARBRUECKEN, 17 Mei. Op de komende bijeenkomst der raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die 24 en 25 Mei a.s. te Saarbriicken zal worden gehouden, wordt het Saar- vraagstuk behandeld. De Nederlandse afgevaardigde jhr mr M. van der Goes van Naters zal, als vertegenwoordiger van de politieke het eerst spreken. Daarna 0commissie, een lengte van vijf, soms meer dan zal de gehele vergadering haar aan vijf centimeter. 1 dacht aan het Saarvraagstuk wijden. Het ongeluk met de Belgische toe stellen gebeurde omstreeks drie uur. Het ene vliegtuig kwam neer in de ge meente Posterholt, het andere in de gemeente Echt. De piloten bleken een dankbaar gebruik te hebben gemaakt van de schietstoel. NOODLANDING Het was omstreeks kwart over vier, dat een eenmotorig toestel van de Ma rineluchtvaartdienst uit Valkenburg een noodlanding maakte op de Noord zee. De piloot was hiertoe gedwongen door een motorstoring. De man viel in het water, doch kon zich op een red dingsvlot in veiligheid stellen. Na een uur werd hij opgepikt door de red dingsboot van Egmond aan Zee. De vliegenier had een hoofdwonde opge lopen, die niet van ernstige aard was. Bij het ongeluk nabij de vliegbasis Eindhoven is de 22-jarige tijd. reserve sergeant vlieger J. D. E. J. Beatens uit Zaandam omgekomen. Op het wereldcongres van de wereld federatie voor dierenbescherming, dat op het ogenblik te Londen wordt ge houden, is de aftredende voorzitter dr mr W. Hugenholtz uit Leiden met al gemene stemmen weer tot voorzitter gekozen voor de komende vier jaren. 1 in zijn jacht uit Tholen In enkele regels melden wij nog DAT gisteravond op de hoofdverkeersweg tussen Steenbergen en St Philips- land de 28 jarige P. H. uit Steenbergen door een auto, bestuurd door J. A. uit Noordgouwe is aangereden en kort daarop aan zijn ver wondingen is overleden. H. was op de fiets en werd in volle vaart aangereden. De autobestuurder,die gewond raakte door glasscherven van de voorruit, werd te Steenbergen verbonden en aan een bloedproef onder worpen. DAT de heer V. M. uit Bergen op Zoom, die met zijn vrouw en drie kinderen huiswaarts voer, bijna is verdronken, aangezien door een lek het scheepje vol wa ter liep. Toen hij aan de wal arriveerde was het scheepje vrijwel volgelopen. DAT Donderdag a.s. B. en W. van Rotterdam een be zoek hopen te brengen aan Schouwen-Duiveland waar zij verscheidene gemeenten zullen bezoeken. In Zierik- zee zullen de gasten offici eel ten stadhuize worden ontvangen. DAT op het kerkhof te Kapelle een wilde eend op een grafzerk een nest heeft gemaakt en daar rustig op elf eieren zit te broeden. DAT te St Annaland het echtpaar Adr. de Witte-Bur- gers gisteren de zilveren bruiloft heeft gevierd. DAT te Colijnsplaat de oudste inwoner dier ge meente, de heer S. de Regt op 97 jarige leeftijd is over leden. DAT het hoofdstembureau te Zierikzee de lijst Alge meen Belang, waarop als enige candidaat voorkomt de heer J. A. v. d. Schee, niet geldig verklaart voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing op 23 Juni a.s. Enige ondertekeningen op de lijst zouden niet op geldige wijze zijn aangebracht. De andere ljjsten met in totaal 65 can- didaten werden geldig ver klaard. DAT te Vlissingen de po litie bemiddelend heeft moe ten optreden in een café waar een aantal bezoekers handgemeen was geraakt en waarbij ondermeer het over hemd van de caféhouder het moest ontgelden. DAT voorts te Vlissingen twee aanrijdingen plaats vonden, nl. één op het Betje Wolf plein tussen een fietser en een bestelauto en een op de Nieuwedijk tussen twee auto's waarbij alleen de voertuigen schade opliepen, doch niemand gekwetst werd. DELTA-PLAN Wat betreft het Delta-plan wees iï Dibbits er op, dat dit niet zijn oor« sprong heeft gevonden in de Februari- ramp. Zuid-Holland had reeds lang een Vier-Eilandenplan, dat later wera tot een Vijf-Eilanden-plan. Het gaat er om het land te bescher men tegen de Noordzee en de verdedi gingslinie aanmerkelijk te bekorten. Bovendien is de uitvoering van het plan van betekenis voor de zoetwater huishouding, evenals voor de landaan winning. Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat er door het aan wenden van papierpulp grotere moge lijkheden zijn voor het gebruik van da zandgronden. ZANDKREEK Over de indamming van de Zand- kreek, waardoor zoals bekend 2000 ha land kan worden gewonnen, zei ir Dib bits nog, dat er door bosaanplant be langrijke recreatiegebieden verkregen kunnen worden, terwijl er (hoewel voor Zeeland niet zo zeer van grota betekenis) industrieterreinen kunnen komen. Tegenover deze aanwinst staat echter ook de grote schade, die zal moeten worden toegebracht aan da visserij. Hierover zal volgens ir Dib bits met de belanghebbenden dienen ta worden gesproken, waarbij het van be lang kan zijn, dat de plaatselijke auto riteiten zelf met plannen komen. Dit laatste vooral was voor de bur gemeester van Yerseke, de heer A. O. Willemsen, aanleiding om bij de dis cussie zijn bezwaren te ontvouwen te gen het Delta-plan, dat naar zijn me ning de ondergang aan mossel- en oes- tereultuur brengt. Voor de gemeenten Yerseke en Bruinisse, aldus de burge meester, betekent dit plan niet minder dan een ramp. Wethouder J. W. Kögeler uit Mid delburg wees op de noodzakelijkheid van een in de nabijheid van Veere aan te leggen verbindingsweg tussen Noord-Beveland en Walcheren. ONTVANGST Na afloop van de vergadering werd het gezelschap na de restauratie werken aan de Ned. Herv. kerk te heb ben bezichtigd ontvangen door het gemeentebestuur van Tholen, waar burgemeester mr A. J. v. d. Hoeven de gasten toesprak. Voorts werd een tocht gemaakt naar Stavenisse waar burge meester Verburg het gezelschap een inzicht gaf in de gevolgen van de ramp en de wederopbouw van dit zwaar ge troffen dorp. Na een be-oek aan de be graafplaats van Stavenisse legde de voorzitter een krans bij het monument. Tenslotte werd de woningbouw in ogenschouw genomen. DE BILT ZEGT; Vrij koud DE BILT, 17 Mei. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk opkla ringen, en bijna overal droog weer. Overwegend matige Noordelijke wind. Vrij koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.40 u., onder 20.34 u. Maan op 22.44 u., onder 5.04 u. Hoogwater Woensdag 19 Mei: Vlissingen: 2.41 u. 1.93 m., 15.05 u. 1.96 m. Terneuzen: 3.07 u. 2.12 m., 15.34 u. 2.13 m. Wemeldinge: 4.28 u. 1.61 m.f 16.55 u. 1.64 m. Zierikzee: 4.16 u. 1.34 m., 16.41 u. 1.38 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1