Tweede Kamer niet enthousiast over de Middenstandsnota r In Rode Kruis-Dakota boven Dien Bien Phoe Mogen overheidssubsidies aanvaard worden? Men mist het uitstippelen van een middenstands- politiek op lange termijn Overeenkomst tussen Frankrijk en de Vietminh Prinsessen boekten successen Zeven mijnwerkers omgekomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Critische opmerkingen in het voorlopig verslag Incident bij de „top" der aarde Ernstige ongeregeld heden in Oost-Pakistan Brand in kasteel te Obbicht k SNIPPER NIEUWSk Ditgave: .suchting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2784 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 17 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. is het veertien jaar geleden, dat de nazi's het hart van de Zeeuw se hoofdstad vanuit de lucht met bommen bestookten en volko men vernielden. Daardoor werd Walcheren gedwongen zich over te geven en konden de Duitsers de mond van de Wester-Schelde beheersen. Die dag meenden de ipdringers aan de overkant En geland te ontwaren, doch 't bleek Zeeuwsch-Vlaanderen te zijn. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. 'De leden van de Tweede Kamer zo blijkt uit het verschenen voorlopig verslag tonen zich weinig enthousiast over de onlangs door de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken ingediende Middenstandsnota. De veertien conclusies, waartoe deze nota heeft geleid, overziende, kon men een gevoel van teleurstelling niet overwinnen. In de eerste plaats, zo wordt opgemerkt, miste men hierbij in feite alles, wat zou kunnen worden gekarakteriseerd als het uitstippelen van een middenstandspolitiek op lange termijn. De conclusies worden dan ook beschouwd als een reeks waardevolle, maar incidentele voorzieningen, die bovendien slechts ten dele als resultaat van de opstelling van de nota gezien mogen worden. Reeds in het begin van het verslag wordt de opmerking gelanceerd, dat de lengte van de nota en de bijlagen onevenredig is aan de belangrijkheid eivan. In feite, aldus meenden enkele Kamerleden te moeten opmerken, be helst de nota niets anders dan een overzicht van het sinds de laatste decennia gevoerde beleid. En, z i wordt direct daarop gezegd, richtlijnen voor het toekomstige be leid ontbreken er ten enenmale in. Anderzijds achtten velen het een ge lukkig verschijnsel, dat thans aan de middenstandsvraagstukken ruim schoots aandacht wordt besteed. Te eenzijdig? Andere Kamerleden hadden niet de indruk, dat de huidige opbouw en bezettinv van het directoraat-generaal voor de middenstand op de taak vervulling, zoals deze in de nota is omschreven, afgestemd en het kwam hun voor, dat een functionele verster king van de apparatuur noodzakelijk is, niet alleen voor het heden, maar ook wanneer straks de P.B.O. in dit gedeelte van het bedrijfsleven tot stand zal zijn gekomen. Vele leden vroegen zich ve'-der af of het uitgangspunt van de nota er niet toe Zal leiden, dat de midden stand en zijn problematiek te een zijdig economisch worden benaderd. Dat een beperkte beschermende middenstandspolitiek uit algemeen economisch oogpunt ongewenst is, was volgens vele Kamerleden aan geen twijfel onderhevig. Vestiging en crediet. Er wordt in de nota aan herinnerd, dat toepassing van de Vestigingswet alleen kan geschieden op initiatief van de organisaties van ondernemers. Vele Kamerleden achten het ontbreken in de bestaande wetgeving van de moge lijkheid ook zonder een dergelijk ini tiatief tot toepassing te kunnen over gaan, beslist een leemte. Vele leden oordeelden, dat men zich kan afvragen of er gezien de moei lijke situatie, waarin bepaalde groe pen van middenstanders verkeren, geen behoefte bestaat aan een verder gaande sanering. Tal van opmerkingen en vragen werd gesteld over het credietbeleid, daar de middenstand vrijwel steeds te kampen heeft met een toenemende vermogensbehoefte van langdurige aard, waarin langs de weg van de normale credietverlening wenens het ontbreken van voldoende dekkings middelen in onvoldoende mate kan worden voorzien. Over de maatrege- 1 -n, die thans getroffen zullen wor den om door een bijzondere crediet- Jordanië dient weer een klacht in AMMAN, 16 Mei. Jordanië heeft een klacht ingediend bij de wapenstil standscommissie, omdat naar beweerd wordt, 40 Israëlische soldaten gescho ten hebben op herders in Jordanië en daarbij probeerden schapen te roven. De herders zouden teruggeschoten hebben. Ook zouden 9 Israëlische vliegtuigen boven het strijdtoneel ge vlogen hebben. verlening de middenstand verder te gemoet te komen, was men over het algemeen zeer te spreken. Sommige leden merkten op, dat het vraagstuk van de credietverstrekking van te meer belang is, omdat door de fiscale politiek van de overheid de midden stander ernstig gedupeerd wordt. De algemene klachten tegen de tot nu gevolgde gedragslijnen waren, dat een te grote voorzichtigheid in acht wordt genomen en dat de looptijd te kort en de rente te hoog is. De organisaties Over het organisatiewezen zijn in het voorlopig verslag een zestal vra gen gesteld. Allereerst wordt de re gering gevraagd of het niet te be treuren is, dat het overleg tussen de drie oudste middenstandscentralen zich tot nu toe niet heeft uitgestrekt tót' de beide andere centralen, die in ons land bestaan. Voorts wil men weten hoeveel middenstandersgeor ganiseerd zijn in niet bij de vijf mid- denstandsvakcentralen aangesloten bonden. Een meer uitvoerige uiteenzetting over de instelling van een rijksdienst voor de Middenstandsvoorlichting zou op prijs worden gesteld. Men vraagt zich n.l. af of het niet beter zou zijn de taak van deze dienst toe te ver trouwen aan het Economisch Insti tuut voor de Middenstand. Bovendien wordt nog gezegd, dat de middenstand zeer veel betekenis hecht aan de ad viezen van de RijksnijverheidsdieriSt, doch dat deze dienst het gebrek heeft, dat hij niet in voldoende mate be drijfseconomisch is ingesteld. Tenslotte wordt er door verschil lende Kamerleden van teleurstelling blijk gegeven omdat men tevergeefs naar een nadere analyse van de invloed van de belastingdruk op het midd'enstandsbedrijfsleven heeft ge zocht. Er werd, zo is opgemerkt, zelfs in de nota geen poging gedaan om het probleem van die kant te benaderen. WASHINGTON, 16 Mei. Woord voerders van de Amerikaanse lucht- maéht te Washington hebben ver klaard, dat een Sowjetrussisch trans portvliegtuig drie keer laag over een drijvend ijseiland bij de Noordpool, dat door de V.S. als een post voor weerkundige observaties gebruikt wordt, gevlogen heeft. Dit was 10 da- gep geladen gebeurd, blijkbaar met de bedoeling foto's te nemen. ,Er zal echter niet geprotesteerd wor den, omdat „de Noordpool van nie mand is", aldus de woordvoerders. 'Het ijseiland is enkele jaren geleden door de Amerikaanse luchtmacht be- zét. Het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass heeft bericht, dat Sowjetrussische geleerden en vliegers voor het eerst precies de wégen hebben aangegeven van drijvende ijseilanden in het Noord- pool-gebied. Volgens de Russische gegevens be wegen de talrijke ijseilanden zich deels in Oostelijke, deels in Westelijke rich ting. Verdriet in hotel te Hanoi HANOI, Donderdagavond. TERWIJL madame De Castries in angstige spanning wacht op definitief nieuws omtrent het lot van haar echtgenoot, cirkelde ik in een Franse Dakota van het Rode Kruis boven het strijdtoneel van Dien Bien Phoe, waar de generaal een belangrijke slag in de Indochinese oorlog verloor. De vesting zag er uit als een tulpenveld in volle bloei, doordat in de groene vallei om en nabij de 80.0G0 parachutes van verschillende kleur lagen uit gespreid. Een kruis van rode parachutes met vier witte parachutes aan de hoeken gaf aan, waar het landingsterrein voor helicopters was op de her stelde airstrip. Toen we boven Dien Bien Phoe vlogen, bleven we meer dan tweeduizend meter hoog om buiten het bereik van eventueel afweervuur te blijven. Door de wolkenloze hemel kon ik niettemin heel duidelijk de tragische val onderscheiden, waarin Frankrijk enige duizenden van zijn beste troepen verloor en waar vele honderden gewonden onmenselijk moes ten lijden door gebrek aan geschikt voedsel en behoorlijke medische hulp, voortdurend granaatvuur en het water in de ondergelopen, ondergrondse bunkers. Ver. van Kerkvoogdijen te Utrecht bijeen Bij de air strip onder schelde ik een he licopter die wachtte op de Franse dele gatie welke met de Vietminh onderhan deide over de evacuatie van de gewonden. Terwijl de bemanning van ons vlieg tuig bloedplasma uitwierp, riep de Viet- minhradio: „Hallo Franse Dakota boven Dien Bien Phoe", maar we slaagden er niet in contact te maken. Het resultaat van de onderhandelingen tussen de Fransen en de Vietminh in Dien Bien Plioé is volgens Ass. Press, dat vanmorgen omstreeks half tien een begin 2.0 a worden gemaakt met de evacuatie van de gewonden. De eerète groep met 250 ernstig gewonden en 200 minder zwaar gewonden zal per helicoper wor den afgehaald. Het vliegveld van Dien Bien Phoe verkeert n.l. nog niet in een dusdanige toestand, dat het door Dakotas gebruikt kan worden. Intussen zijn op verschillende vliegvel den in Indo-China hefschroefvliegtuigen en lichte toestellen van het type Beaver gearriveerd, die gebruikt zullen worden voor de evacuatie van de gewonden. De onderhandelingen van gisteren wer den van Franse zijde gevoerd door dr Pierre Huirnrd, deken van de medische facuLeit van Hanoi. Dr Huard, die vloei end Vietnamees .spreekt, heeft de rang van kolonel. Op deze missie droeg hij de kentekenen van zijn rang evenwel niet op zijn uniform. Hij werd vergezeld door twee militaire dokters en had talrijke brieven voor de krijgsgevangenen en ge neraal De Castries bij zich. De Franse luchtmacht liet ook gisteren Gewonden keren terug HANOI, Zaterdag;. De radio-omroep van de Vietminh heeft een overeenkomst bekend ge maakt, die drie dagen geleden met de Fransen is gesloten betreffende de wegvoering van gewonden uit Dien Bien Phoe. Besloten zou zijn, dat de evacuatie der gewonde Franse krijgsgevangenen zou geschieden in drie groe pen; dagelijks zullen de Vietminh 80 tot 100 gewonden vrijlaten en Franse vliegtuigen zullen tijdens de evacuatie in bepaalde gebieden elke activiteit achterwege laten. de opstandelingen goed te zijn behan deld. Een Franse verpleegster vertelde van een Vietminh-officier te hebben ver nomen, dat Genevieve de Galard, de enige vrouw in het fort op het ogen blik van de val, zich in goede welstand bevindt. Voorts is meegedeeld, dat na de slag de meeste Franse dokters met onbekende bestemming door de op standelingen op transport zijn gesteld. Rode Kruis-militairen van de Viet minh namen de verzorging der gewon den over. Er bestond een groot tekort aan medicijnen. Inmiddels is door het Franse opper bevel een nieuw voorstel gedaan om een snellere evacuatie mogelijk te ma ken. Daar het vliegveld slechts ge bruikt kan worden door helicopters zal de afvoer van gewonden op deze wijze vele weken duren. Er zou nu o.m. ge vraagd zijn een landingsstrook op het vliegveld bij Dien Bien Phoe te her stellen, opdat Dakota's kunnen landen. GOED BEHANDELD Inmiddels zijn de eerste acht gewon den met hefschroefvliegtuigen in Ha noi aangekomen. Zjj vertelden door, en vandaag weer ijs, levensmiddelen en geneesmiddelen vallen boven Dien Bien Phoe. Op hetzelfde ogenblik deden Fran se bommenwerpers aanvallen op de re bellen in andere delen van Indo-China. Generaal Cogny, de Franse bevelheb ber in Noord-Indo-China heeft in een radio-boodschap het bevel van de op standelingen bedankt voor de goede ver zorging van de Franse gewonden. Alle activiteit van de Franse lucht macht rond Dien Bien Phoe en langs de weg van Sonla naar het front is gestaakt voor de tijd van de evacuatie. Zaterdagmorgen heeft te Rotterdam de plechtige installatie plaats gehad van Prins Bernhard als curator van de Nederlandse Economische Hogeschool. KARATSJI, 16 Mei. In het gebied van Narajanganj, bij Dacca in Oost- Pakistan, hebben zich Zaterdag, naar verluidt, ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Volgens geruchten zouden 200 mensen het leven verloren en 500 personen verwondingen opgelopen hebben. Het leger zou de toestand thans meester zijn. In industriële kringen te Karatsji is men van oordeel, dat de onlusten door communisten zijn uitgelokt, „die wan orde proberen te scheppen en de in dustrialisatie van het land willen ver hinderen, teneinde de ellende van de arbeiders beter te kunnen uitbuiten" Het betrokken gebied is een-centrum van de jute-industrie. SITTARD, 15 Mei. Omstreeks kwart ovêr twaalf vanmiddag is brand uitgebroken in het achttiende-ëeuwse kasteel te Obbicht aan de Maas. Het vuur ontstond op de derde verdieping en greep snel om zich heen. Ook de tweede verdieping werd aangetast. De Sittardse brandweer rukte uit met groot materieel en bestreed de vlam men met acht stralen. Omstreeks half twee was men de situatie meester. Het bovengedeelte van het kasteel is ge heel uitgebrand, het benedendeel bleef behouden. Het kasteel, dat in slechte staat ver keert, staat op de lijst van Monumen tenzorg. Het werd bewoond door vijf gezinnen. De bewoners konden zich in veiligheid brengen, maar de inboedels gingen ten dele verloren. Van de be zittingen van een der gezinnen, de fa milie De Bruin, kon niets worden ge red. Doordat het gebouw zeer verwaar loosd was ging de nablussing met grote moeilijkheden gepaard. Vier brand weerlieden liepen brandwonden aan gezicht en handen op toen een doorge brande vloer neerstortte. Zij moesten zich onder behandeling van een arts stellen. De eigenaresse van het kasteel, mevrouw Lumens-Hollands, was niet tegen brand verzekerd. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 15 Mei. Vrijdagavond en Zaterdag hield de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk te Utrecht haar alg. vergadering. Mr M. Ch. de Jong hanteerde hier voor de eerste maal de voorzittershamer en hij sprak in zijn openingswoord met grote waardering over zijn voorganger, de heer J. A. Bakker, die deze vereni ging zo vele jaren heeft geleid. Naar aanleiding van de regeling van traktementen en pensioenen, die het afgelopen jaar in het centrum van de belangstelling stond, wijdde mr' Bak ker enkele beschouwingen aan de ver houding tussen overheid en kerk. Zon der restricties wees hij elke inmenging van de overheid in het geestelijk leven van de kerk af. Maar men moet ook weer niet al te voorzichtig willen zijn en te gemakkelijk het begrip van „de neutrale staat" aanvaarden, aldus spr. We nemen wel subsidies aan voor aes- thëtische doeleinden, zoals b.v. de res tauratie van kerkgebouwen. Waarom zou de overheid niet in de beurs tasten ten behoeve van de kerk? Zij staat niet neutraal tegenover het geestelijk leven van het volk. Waarom zou voor de bouw van een schouwburg goedkope grond ter be schikking worden gesteld en voor kerkbouw niet, zo vroeg mr De Jong zijn hoorders. In dit verband herinner de hij aan de belastingaftrek, die mo gelijk is bij giften voor kerkelijke doeleinden die toch ook een vorm van overheidssteun aan de kerk is. Wel wekte spr. zijn hoorders op om deze materie altijd met de nodige voorzich tigheid en het nodige beleid te behan delen. De morgenvergadering werd geopend met een wijdingswoord van prof. dr A. J. Rasker. De heer J. Moll te Vlissin gen sprak over: „Verdieping en Uit bouw der Vereniging". (Men zie hier voor pag. 3). In de huishoudelijke vergadering werden de heren J. Lokhorst te Driel en H. Oltmans te Zaltbommel herko zen als hoofdbestuursleden. Zaterdag herdacht men het lid van het hoofdbe stuur dhr E. Scheenstra uit Deventer, die Vrijdagavond plotseling was over leden. Paardensport RHENEN, 15 Mei. Bij de vandaag gehouden jeugdwedstrijden, die wer den bijgewoond door Koningin Juliana, hebben de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet (de laatste deed voor het eerst mee aan officiële wedstrijden) successen weten te boeken. Prinses Margriet, die uitkwam in de, lichte wedstrijden, plaatste zich als eerste bij de lichte dressuur en het licht springconcours. Prinses Beatrix werd tweede in het nummer zware dressuur, welke plaats zij ook bezette bij de zware cross. Prinses Irene werd hier derde. Bij het nummer zwaar springconcours werd Prinses Irene eerste, Prinses Beatrix derde. In de zware samengestelde wedstrijd werd Prinses Irene derde, Prinses Beatrix vierde. Mijnbrand in België BERGEN, 15 Mei. In de mijn van de „Charbonnage du Nord du Rien-Cu- Coeur" te Quaregnon in België is Vrij dagnacht een zware brand uitgebro ken. Zeven mijnwerkers kwamen daarbij om het leven. De brand ontstond door oververhit ting van een transporthand. De slacht offers zijn drie Algerijnen, twee Bel gen, een Fransman en een Italiaan. De lijken van vijf van hen zijn geborgen Men vreest, dat de twee anderen voor lopig niet bereikt kunnen worden, aangezien men de mijngang heeft moe ten afsluiten om de brand te verstik ken. De actie, die de N.C.R.V. voert voor Loesje", is vereerd met een konink lijke gift van Prinses Wilhelmina. In een schrijven laat zij meedelen, dat zij besloten heeft dit zegenrijke werk te steunen omdat de actie voor een nieuw paviljoen dit zeker verdient. Eerste openbare vergadering Landbouwschap 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Het bestuur van het onlangs tot stand ge komen Landbouwschap zal morgen ochtend om 10 uur zijn eerste open bare vergadering houden. Het is de tweede officiële bijeenkomst de eerste was besloten. Mede ter gelegen heid van het feit dat dit de eerste openbare bestuursvergadering is van een bedrijfslichaam dat is ingesteld krachtens de wet op de Bedrijfsorga nisatie zullen onder meer de minister voor P.B.O., de heer A. C. de Bruijn, de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, en de voorzitter van de S.E.R. prof. mr F. de Vries, als gasten van het bestuur bij deze vergadering aanwezig zijn. De agenda vermeldt huishoudelijke aangelegenheden. ii J t' l J In enkele regels melden wij nog DAT gisteravond tussen Oostkapelle en Vrouwen polder een duinbrand heeft gewoed, die ongeveer 800 m2 duinhelm verwoestte. Men was het vuur, ver moedelijk ontstaan door het wegwerpen van een bran dende sigaret, spoedig mees ter. DAT, en ditmaal doordat kinderen vuurtje stookten, in Veere gistermiddag een partij van 68.000 zandzak ken van de Dienst Dijkher stel, die ter verzending bij het vliegkamp lagen opge slagen, in rook zijn opge gaan. De brandweer kon slechts nablussen. DAT gistermiddag ook in Vlissingen de Rode Haan heeft gekraaid. In de com- posterings installatie was 'n voorraad compost gaan broeien en de brandweer had er handen vol aan het smeulende goedje uit elkaar te halen en te blussen. DAT te Vlissingc de 58- jarige mevr. G. op de Paar denmarkt is aangereden door een bromfietser uit Rotterdam. Zjj viel en brak haar heupbeen en werd naar het St. Josephzieken- huis overgebracht. DAT, eveneens in de Seheldestad, een 8-jarige knaap op zijn fietsje in de Walstraat door een auto is aangereden. De jongen werd een schoen afgerukt. Dat was gelukkig alles. DAT een 10-jarige Vlis- singer door de politie is aangehouden omdat hij op het badstrand liggende kle deren had doorzocht en daaruit een polshorloge van f 60.had meegenomen. Het bandje had hij aan 'n vriendje gegéVen en het horloge, als gevonden voor werp, bij een porti. van „De Schelde" afgegeven. DAT te Stavenisse het paard van de landbouwer P. Hage, waarop diens zoon Arie reed, op hol sloeg en daarbij twee kinderen, die aan het spelen waren, raak te. Het zoontje van de heer Quist kreeg schaafwonden. Dat van de heer Van Zet ten kwam er zonder kleer scheuren af. DAT Zaterdag te Yer- Hingene een kopergravure seke een kind van de fam. van de stad Tholen aange- M. van de trap viel en een boden, buurmeisje, dat ijlings om een dokter werd gestuurd, DAT op 24 Mei a.s. 62 met haar fiets een dame kinderen uit Kruiningen, uit Kapelle, mevr. S., aan- Waarde, Oostdijk, Rilland- reed. Deze mevrouw kreeg een hersenschudding en liep inwendige kneuzingen op zodat men haar naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. DAT op Hemelvaartsdag in het kader van de adop tie, Stavenisse bezoek zal krijgen van het Ned. Herv. Kerkkoor uit Egmond aan Zee en van de mandoline vereniging „Entre Nous" uit Hoorn. DAT een gezelschap ge meentebestuurders en amb tenaren van het eiland Tho len een bezoek aan de ge meente Hingene (België) heeft gebracht. Burgemees ter Verburg van Stavenisse heeft in het voormalige con centratiekamp „Breendonk" een krans gelegd en nadien heeft burgemeester mr A. J. v. d. Hoeven van Tholen tjjdens een officiële ont vangst op het stadhuis te Bath en Wolfaartsdijk, van 11 tot 15 jaar, op uitnodi ging. van de „Association France-Hollande", de Fran- heeft se zusterorganisatie van het genootschap „Nederland Frankrijk" voor vier we ken naar Zuid-Frankrijk zullen vertrekken. Ze zullen worden ondergebracht kindertehuizen. DAT in Yerseke het „pan- nenseizoen" weer is begon nen. Zaterdag zijn de eer ste pannen „gedopt", d.w.z. men heeft ze in de kalk gezet. DAT Zaterdagmiddag te Goes in „De Prins van Oranje" de heer J. Rijkse, chef de bureau bij de N.V. Water'eiding Mij Zuid- Beveland in de bloemetjes is gezet wegens zijn 2f-ja- rig jubileum bij deze rriaat- schappij. Hij kreeg vele ea- deaux en zijn vrouw bloe men. In Tsjecho-Siowakije zijn gisteren verkiezingen gehouden voor nationale comité's. Er viel echter maar weinig te kiezen, want er was maar één candida- tenlijst. In Oost-Duitsland heerst nu gebrek aan vlees. „Dat heeft een ben de slagers en andere vleessmokkeiaars op het geweten", schreef het commu nistische blad „Neues Deutschland", dat daarmee maar weer eens een oud verhaaltje opdiste om de zaak goed te praten. Een ander bericht spreekt van veel branden op het platteland in Oost-Duitsland, waardoor de oogst ern stig gevaar loopt. „Sabotage", schreeu wen de communisten in koor. Een rechtbank in Oost-Berlijn weet wel raad met die zogenaamde saboteurs en spionnen. Zaterdag zijn 8 Oost-Berlij- ners, die deel zouden hebben uitge maakt van een Westduitse spionnage- organisatie veroordeeld tot zware ge vangenisstraffen. «- Een bericht van deze Zijde van het ijzeren gordijn: in München overleed op 65-jarige leeftijd de ex-nazi-generaal Guderian. Hij viel in 1941 in ongenade omdat de opmars van tanks naar Moskou mislukte. In Juni 1944 benoemde Hitier hem even wel weer tot hoofd van de Duitse ge nerale staf. Twaalf Chinese beman ningsleden, die aan boord waren van het Poolse vrachtschip „President Gottwald" zijn door Chinese nationa listen van boord gehaald, nadat het schip was opgebracht naar Formosa. -» Vele duizenden Engelsen hebben Za terdag Koningin Elizabeth en haar echtgenoot toegejuicht toen zij door Londen reden, teruggekeerd van hun wereldreis. Anticommunistische campagne van de V.S. WASHINGTON, 16 Mei. De rege ringsvoorlichtingsdienst in Amerika heeft een campagne over de gehele wereld aangekondigd „om de valsheid van de Russische propaganda aan te tonen." In de Amerikaanse bibliotheken in het buitenland zal een afdeling „com munisme" worden ingesteld, waar het publiek kennis kan nemen van „het resultaat van wetenschappelijk onder zoek naar de leer, de strategie en de methoden van het communisme." DE BILT ZEGT: DE BILT, 16 Mei. Overwegend droog weer met vrij veel bewolking, maar overdag ook opklaringen. Zwak ke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.42 u., onder 20.33 u. Maan op 21.47 u., onder 4.25 u. Hoogwater Dinsdag 18 Mei: Vlissingen: 2.07 u. 1.89 m., 14.29 u. 1.95 m. Terneuzen: 2.36 u. 2.08 m., 14.56 u. 2.14 m. Wemeldinge: 3.53 u. 1.57 m., 16.17 u. 1.67 m. Zierikzee: 3.41 u. 1.30 m., 16.04 u. 1.40 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1