HART EN HANDEN Het goudland gevonden 1 Waternood in waterrijk Nederland Ds H. VELDKAMP -.J De landbouw snakt naar regen, want de groei is slecht Hogere omzetten in detailhandel Tweede Pinksterdag nationale bromfietsdag Uitbreidende industrie kan steeds moeilijker personeel vinden Verdere stijging van lonen is bedenkelijk De betrekkingen tussen W*-Duitsland en Rusland Verkorting van Belgische dienstijd Knap óp die onogeliike schuur met BuitenbSjts Protestmars van blinden 81 dagen zonder eten FEUILLETON door K. JONKHEID Unesco-conferentie te Den Haag Meisjes verbond CJ-V-Fa Zaterdag 15 Mel 1954 ZEEUWSCH DAGBF AD rarthir 4 DOOR WIJ hebben nu de nationale gedenkdagen weer gehad. Eerst 30 April, de verjaar dag van onze Vorstin, gevolgd door ie dodenherdenking van 4 Mei en de nationale feestdag van 5 Mei. In deze dagen kwam ons de bekende strophe in de zin: Wv heffen hart en handen Voor 't heil der Nederlanden Sn zweren saam de eed Van doodsbeproefde trouwe Wilhelmus van Nassauwe Met u te staan gereed. Hierin wordt dus een beroep gedaan op de harten en handen van ons Ne derlandse volk om steeds gereed te staan, het „heil der Nederlanden" te bevorderen. Met die handen zal dat, dachten wij, wel gaan. Wel zijn er in het verleden zoals u weet, vele handen geheven, en hebben vele monden „heil" geroepen, maar dit had met het heil der Nederlanden niets te maken, en dat is gelukkig voorbij. Over de handen maken we ons dus niet al te bezorgd. Dagelijks reppen zich talloos vele handen, om mee te werken aan de welvaart en de wederopbouw van ons nationale leven. En achter die handen zitten weer de peinzende hoofden, die het werkplan bedenken en helpen uit werken. Handen kunnen geoefend, en spieren getraind, hersenen kunnen ontwikkeld, en we kunnen daarin verbazingwek kende resultaten bereiken. Maar ook al bestond ons volk uit enkel mensen met twee rechterhanden en verbazend knappe hoofden, dan zou alle inspan ning voor het „heil der Nederlanden" nog tevergeefs zijn. Wij heffen hart en handen. Op de harten komt het vooral aan. En dat is nu juist het moeilijkste deel. Het hart is niet zo gemakkelijk te trainen als de handen. Dat hart is niet alleen een zeer arglistig, maar ook een erg stug geval. Het wil niet mee. De voeten zijn de harten in de regel een paar passen vooruit. Wij zullen daarom telkens weer ons hart moeten controleren en als wij het wel menen met ons land en volk, ge durig een appèl moeten doen op, een greep doen naar.... het hart. V De vraag dient nu allereerst beant woordt, waarvóór wy de handen (niet zozeer de werkende, maar biddende handen) moeten opheffen, en waarvoor we onze harten opwaarts in de hemel moeten verheffen. De bovenaangehaalde versregels ge- ven daarop het antwoord. V/ij heffen hart en handen Voor 'T HEIL DER NEDERLANDEN Ik meen dat dit „heil" bezig is te devalueren. Heil is nog iets anders dan geluk, welvaart, voorspoed." Evenals zegen nog iets anders is dan succes. Succes kan een vloek betekenen, terwijl in allerlei tegenslagen een ont zaglijke zegen kan besloten liggen. We moeten deze dingen niet met elkaar verwarren. En ons goed bezinnen op de vraag, waarin het heil ligt van ons volk. Als ik de krant lees, speciaal de nette neutrale krant, en dan weer spe ciaal de Maandag-editie van die nette krant, dan krijg ik sterk de indruk dat het welzijn, ja heel de glorie van ons volk staat of valt met het behalen van een of ander record op het gebied van de sport. Tegen de sport ben ik hele maal niet. Maar ik ben toch niet ge neigd „Ikabod", de eer is weggevoerd, te roepen, als bij geval de heren Voor ting, Van Est, of hoe deze fietsman! akken nog meer mogen heten, niet de eerste plaats bezetten in de ronde van Nederland of de Tour de France. Evenmin ben ik van mening, dat onze nationale eer te grabbel is ge gooid als een van onze Nederlandse zwemmers of zwemsters over de 100 meter 1/10 seconde langer doet dan een buitenlander. We komen op wat hoger niveau, als we het „heil der Nederlanden" zien in de prestaties op cultureel, wetenschap pelijk of economisch terrein. Natuurlijk, ons hart zwelt van trots als een bekwaam Nederlander met de Nobelprijs wordt vereerd. Wij verheugen ons er in, als onze technici, ingenieurs en bruggenbou wers een wereldnaam verwerven, Wjj kunnen het waarderen dat het buiten land verbaasd staat, hoe wij onze Zui derzee droogleggen en de rivierarmen afdammen. Maar dat in deze dingen het „heil der Nederlanden" moet worden gezien, moet ik alweer ten stelligste ontken nen. De historie bewijst dat volken, die op een zeer hoog cultuurniveau ston den, zich aan hun eigen cultuur de dood hebben gegeten. Zo komen wij tenslotte bijna aan het plafond, als we bij het „heil der Ne derlanden" denken aan de hoogste waarden van een volk, z'n vrijheid, de mocratische rechten, vrede en derge lijke. Wij hebben daar op de nationale feestdag in het bijzonder aan gedacht en daarbij waarschijnlijk teruggedacht aan de strijd der Oranjes en het ver bond der edelen met hun devies: De pols verdraagt geen keten Geen prikkel duldt de hiel Maar vrijheid van geweten Is d' ademtocht der ziel. En toch ook daar is nog niet het „heil" van ons volk gelegen. Heil is een woord met een bijzonder accent. Het heeft een zekere „meerwaarde". Men kan een vereniging oprichten „tot heil des volks" zonder nog één vinger naar het heil des volks te héb ben uitgestoken. Er speelt mij een oud kinderversje door het hoofd: Heil het kind Heil het kind Dat Jezus als zijn Heiland mint. Zie, daarin is nu, op de meest simpe le wijze vertolkt, waar het „heil" van ons volk in schuilt. Tegenover de revolutie en de chaos is er maar één waarborg van geluk, en deze ligt niet in de democratie, ook niet in onze grondwet, zelfs niet in het huis van Oranje. Maar alleen en uit sluitend in het Evangelie. Dat ons Nederlandse volk vóór het Evangelie kiest, dat het Woord van God beslag legt op de harten, en daar om God vreest en een koning eert, déarvoor zullen wij gedurig weer mét of zonder nationale feestdagen hart en handen moeten heffen tot Hem die daar des hemels tente spreidt. Als er ten aanzien van het „heil der Nederlanden" geen gevaren dreigden, zouden wij niet met zoveel nadruk wijzen op de noodzaak van biddende harten. Maar sr dreigt wèl gevaar! Er is dikwijls gesproken van het „drievoudig snoer": God, Nederland en Oranje". Daar is ook wel bezwaar tegen ge maakt, want men vond dit een al te gemakkelijke annexatie van God voor Nederland. Daar zit iets waars in deze critiek. God is de God van heel de we reld en Hij beheerst alle natiën. Niettemin bewijst de historie, dat God toch wel enige bijzondere aan dacht aan Nederland heeft gewijd, Waaróm, weet ik niet. Maar het is zo. Tengevolge van de Reformatie heeft Nederland een wel zeer bevoorrechte positie gekregen. Dit land is als het ware verwend door God boven andere volken. Al was het alleen maar dat wij elkaar hartelijk mogen feliciteren dat wij niet geregeerd worden door een Naguib, Franco, Malenkov of een van die heren, maar wij de eeuwen door rijk waren met het geschenk van „Oranje". Nederland heeft altijd ingeklemd ge zeten tussen God en Oranje. Door God, en onder Gods zegen via Oranje, werd het „heil der Nederlan den" eeuwen lang gewaarborgd. De enige die daar de klad in kan gooien is Nederland zelf. Door namelijk uit de trias God, Ne derland en Oranje, God te schrappen. God is de grote Eén. Plaats een aantal nullen naast elkaar en het blijft nul, hoe eindeloos u de cijfers uitbreidt. De 1 geeft aan alle nullen waarde. Als God, de No. 1 wordt uitgewist, blijft er nul over, en zullen we altijd nul doelpunten scoren. In God ligt het levensdoel niet alleen van elk individu, maar ook van de volken. Wat het doel niet bereikt, is mislukt. Wij kunnen met veel energie alles aanpakken, en veel presteren, maar als God niet in alles doelwit is, slaagt ons Nederlandse volk niet, maar wordt het één grote mislukking. Niet naar menselijk oordeel de mensen juichen wel om elke prestatie. Maar naar Goddelijk oordeel. Als ik nu nog even herinneren mag aan de laatste regels van de aange haalde strophe En zweren saam de eed Van doodsbeproefde trouwe Wilhelmus van Nassauwe Met u te staan gereed dan betuigen wij daarmee in elk uur en in elk gevaar gereed te zullen staan voor dit heil der Nederlanden. We zullen daar zelfs een eed voor afleggen. Dat is mooi. Maar laten we voorzichtig zijn. Eden zijn duur. Er liggen nog altijd eden te wachten op handhaving. Weet u wel van Am- bon? Doodsbeproefde trouw is een mooi woord, maar kan ook een frase worden en met frasen is nog nooit iemand ge holpen. Ingezonden Mededeling (adv.) De zon schroeit DEN HAAG, 14 Mei. In ons rijk met water gezegende land wordt de voorziening met zoet water met de dag actueler. Moeilijkheden bij de drinkwatervoorziening blijven niet uit. De geringe regenval van April en in de eerste helft van Mei heeft de grondwaterstand reeds aanzienlijk lager dan normaal gehouden. Dit had tot gevolg, dat in nog niet door een drinkwaterleiding ont sloten gebieden vele putten droog vielen. In sommige gemeenten in het Oosten en Zuiden des lands moet thans drinkwater per tankwagen worden aangevoerd. Amsterdam is de eerste grote stad, die een beroep deed op zuinig omspringen met zoet water. De zomerse hitte lokt tot het verbruik van veel water, waardoor de beschikbare voorraden te zeer worden aangetast. Daarom geldt voor de hoofd stad en omgeving: „Zuinig met water en vooral geen tuintjes sproeien". Anders zou het er van kunnen komen, dat be woners van hoge etages helemaal niet meer aan water zouden kunnen komen. In de provincie Utrecht Is nog vol doende watervoorraad, maar dan moet de droogte niet te lang meer duren. De grondwaterstand is al een meter beneden het normale peil. De stad Den Haag kan het ook nog wel redden, dank zij de watervoorraden in de duinen. Toch kan bij aanhoudende DEN HAAG, 13 Mei. Uit het cijferma teriaal, dat door het Economisch Insti tuut voor den Middenstand is gepubli ceerd met betrekking tot het omzetver- loop in het midden- en kleinbedrijf ge durende Maart 1954, kan worden gecon cludeerd, dat de geldomzetten in deze maand over het geheel genomen op een hoger niveau lagen dan die in de over eenkomstige maand van 1953. Voor een aantal artikelen zijn In Janu ari j.l. min of meer belangrijke prijsver hogingen doorgevoerd en deze hebben uiteraard mede bijgedragen tot een ver groting van de geldomzetten. Dit is o.m. het geval in enige voedings- en genot middelenbranches. In de voedingsmiddelensector werd de grootste omzetvermeerdering behaald in het slagers- en het kruideniersbedrijf, t. w. van resp. 10 en 11%. Ook in de detail handel in aardappelen, groenten en fruit en die in melk en zuivelproducten was de omzetstijging met resp. 8 en 7% van betekenis. De geldomzetten in het bak kersbedrijf gaven t.o.v. Maart 1953 een toeneming te zien van 4%. In de branches in duurzame consump tiegoederen kan de omzetbeweging in de detailhandel In glas, aardewerk, porse lein en huishoudelijke artikelen zeer be vredigend worden genoemd. De omzetten in deze winkels vertoonden namelijk t.o. v. Maart 1953 een stijging van 13%. Ge ringer was deze omzetvermeerdering in de boekwinkels (8%), kantoorboekwin kels (4%), meubelzaken (7%) on textiel bedrijven (5%). UTRECHT, 14 Mei. Op Tweede Pinksterdag (7 Juni) zal de Neder landse Bromfietsbond in Hilversum de eerste nationale bromfietsdag houden. Uit alle delen van het land zullen dan bromfietsers (sters) te Hilversum sa menkomen. De rally naar Hilversum zal in twee afdelingen worden verre den, n.l. een sport- en een toerafde- ling. Voor de deelnemer» in de sportafde- ling worden prijzen beschikbaar ge steld. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering, terwijl ook nog andere verrassingen worden geboden. Het eindpunt en het ontvangstcentrum zijn gevestigd in „De Karseboom" te Hil versum. Hier wordt voor de deelne mers des middags een gevarieerd pro gramma afgewerkt. Is emigratie nog verantwoord? AMSTERDAM, 13 Mei. Een voortge zette stijging van de productie, een zeer krappe arbeidsmarkt, een weer toene mende bereidheid om te investeren, plan nen tot uitbreiding van handelsrelaties met Sowjet-Rusland en China, dat zijn enige punten van de bespreking, die het bestuur van het verbond van Nederlandse Werkgevers onder voorzitterschap van de heer T. J. Twijnstra te Amsterdam met vertegenwoordigers van de pers heeft gehad. DUSSELDORF, 14 Mei. Bonds kanselier Adenauer heeft gisteren te genover het blad „Düsseldorfer Nach- richten" verklaard, dat de Bondsrege ring geen stappen zal doen om te ko men tot diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Er was ook geen sprake van een reis van Bondsdagaf gevaardigden naar Moskou. Adenauer zei, dat zijn verklaring in Hamburg over diplomatieke betrek kingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie verkeerd begrepen was. Hij had als zuiver theoretisch ant woord op een theoretische vraag slechts gezegd, dat in de verre toe komst diplomatieke betrekkingen tus sen Bonn en Moskou niet absoluut uit gesloten zouden zijn. De economische mogelijkheden van zulke betrekkingen werden volgens hem schromelijk over schat. BRUSSEL, 14 Mei. De Belgische ministerraad heeft vandaag besloten de militaire dienstplicht te verkorten van 21 tot 18 maanden. Militairen van de lichting 1952, die reeds 18 maanden dienst hebben ge daan, zullen op 21 Mei met/groot ver lof gezonden worden. Ingezonden Mededeling (adv.) CITA.ISViR IN II FLEURIG! TINTEN MAT EN GLANZEND Weliswaar blijft Nederland met zijn af hankelijkheid van im- en export kwets baar voor invloeden van buiten maar al daar ook in Amerika, geven de vooruit zichten geen reden tot pessimisme. Het wordt steeds moeilijker voor de uitbreidende industrie personeel te vin den, zowel hoger personeel als arbeiders. Men vraagt wel eens of emigratie onder die omstandigheden nog kan worden toegejuicht. Maar verandering brengen in een langeduur-politiek als die van de emigratie is iets, waarvoor de industrie niet de verantwoordelijk heid op zich mag nemen. Een verdere toeneming van de lonen, zo werd verder verklaard, zou voor onze nu zo gunstige export bedenkelijk kun nen zijn. Hulde werd gebracht aan de ar beidersorganisaties, die bij de loonsver hogingen een voorzichtige politiek heb ben bevorderd. Dëzer dagen zal in de O.E.E.C. te Parijs opnieuw een bespreking worden gevoerd over het vermijden van een internatio nale race van regeringssubsidies voor ex port, een race, die, in het bijzonder met Duitsland, zou kunnen ontstaan als op de gestelde termijn van 22 Juli geen ac- coord zou zijn bereikt. De Nederlandse industrie heeft uiteraard belang bij vrije handel, maar kan die alleen handhaven zolang het water niet tot de lippen stijgt. In industriële kringen worden plannen uitgewerkt tot uitbreiding van de han delsrelaties met Sow jet-Rusland. Waar schijnlijk zal over enige weken onder auspiciën van het Nederland-USSR-insti- tuut een Nederlandse missie van ruim twintig personen naar Moskou vertrek ken. Er zijn ook plannen voor het zen den van zulk een handelsmissie naar China. droogte de toestand ook moeilijk worden, omdat de zoetwaterreserves nu eenmaal niet onuitputtelijk zijn. Voorzichtigheid is geboden. Rotterdam met zijn rivierwaterleiding kent op het ogenblik weinig zorgen. De landbouw, vooral in de hoog ge legen gebieden, snakt naar water. D« droge, koude periode heeft de gewassen over het algemeen veertien dagen tot drie weken terug gehouden. In sommige stre ken ontstonden zandstormpjes, waarbij de jonge haver- en roggeplanten de men sen om de oren vlogen. En nu de warme zon „groeizaam weer tje" zou moeten produceren, blijft de re gen uit, waardoor eigenlijk weinig aan de situatie verandert. De groei op de akkers is in vele gevallen slecht. Ook in de weidegebieden gaat het over het alge meen niet te best. Gras gaat pas bij be paalde temperatuur groeien en die bleef in April uit. Dit leeft enerzijds een weer slag op de voeding van het rundvee in de weilanden en anderzijds is het een klap voor de hooibouw. De eerste snede daarvan zal over het algemeen laat val len. Deze situatie is voordelig voor de fa brikanten van en handelaren in vee voeders, die zelden zo'n beste winter als dit jaar gehad hebben. En bij deze han denwrijvende schare voegen zich thans zij, die zich met de verkoop van ijs en koele dranken onledig houden. Hoewel het volgens de barometer „schoon weder" Is, zou men toch naar een flinke regenval moeten verlangen. Er staan nog andere belangen op het spel, dan zonnebruin en zomergenoegens. ROME, 14 Mei. 75 blinde mannen en vrouwen zijn te voet op weg naar Rome. Zij zijn uit Florence vertrokken en lopen nu reeds vier dagen. De mars is begonnen om verkrijging van een staatspensioen voor blinden. Aanvankelijk namen 150 blinden aan de mars naar Rome deel. De helft viel af nadat de regering beloofd had, de eisen der blinden in overweging te zullen nemen. Een der deelnemers aan de protest mars, die zeide te spreken uit naam van 40.000 blinden, verklaarde, dat de Italiaanse, schatkist steeds geweigerd had het kleine pensioen toe te staan waarom gevraagd werd. BRUSSEL, 14 Mei. De Duitse „fakir" Heros zag er niet rooskleurig uit toen men gisteravond de glazen kist opende waarin hij gedurende 81 dagen en 7 uur had verbleven zonder ook maar enig voedsel tot zich te ne men. Hij had echter zijn eigen record hongeren met een dag, twee uur en 31 minuten verbeterd en tegelijkertijd 't record dat de Egyptenaar Reikhan on langs te Rome vestigde. In de 81 dagen en 7 uur dat deze vrijwillige uithongering duurde, stelde Heros het slechts met spuitwater en sigaretten, waarvan hem om de twee weken onder toezicht van een deur waarder een nieuwe voorraad werd verstrekt. Aan belangstelling had hij geen gebrek, want het was steeds een waar défilé voor zijn glazen kist. De Duitser, die bij het begin van zijn record-poging 80 kg woog, was aan het einde van zijn vasten niet minder dan 35 kg afgevallen en zo zwak, dat hij niet meer op zijn benen kon staan. 58 Het dubbele. Dat is geen kleinig heid. Pizarro denkt slim: Laat ik beide heren aan het werk zetten en zien wat het oplevert. Hij gelast Huascar, tot hem te komen. Het is een lange tocht en er moet een rivier gepasseerd. De Inca, ingelicht door zijn omge ving, geeft heimelijk last, zijn half broer bij het oversteken van de rivier te verdrinken. Huascar gaat op weg. Hij reist met klein gevolg, want voorlopig wil hij geen opzien wekken. Vrolijk aanvaardt hij de tocht, vol naïef-blijde verwach tingen en niets vermoedend van de strik die zijn halfbroer hem spant. Diens bevel wordt prompt uitge voerd. De laatste zuivere afstammeling van het eeuwenoude Inca-geslacht wordt als een hond dood gemaakt. Pizarro vindt het helemaal niet erg, want de Inca heeft al aardig wat goud verzameld. Levering van het dubbele is toch niet mogelijk. Pizarro wacht af, wat het wordt. Het schijnt te vlotten. Van alle kanten stroomt het goud toe. In manden, in netten of gedragen op hoofden, schou ders en heupen worden kleine en grote kunstwerken aangebracht, massieve gouden zonnen en dikke gouden platen worden opgestapeld. De Inca wordt ge huisvest m een an-ler vertrek en al het meubilair verwijderd. Na acht weken is het geschenk ge reed. Pizarro neemt het in ogenschouw en is verbijsterd. Zo iets is nooit aan schouwd. Eigenlijk moest het hem verblijden, maar het stemt hem grimmig. Wrevel en spijt betrekken zijn duistere ziel. Want hij ontdekt, dat hij zijn kostbare Inca te laag getaxeerd en beneden de waarde verkocht heeft. Misschien had hij toch het dubbele kunnen bedingen! Hij denkt er niet aan de Inca vrij te laten. Alleenheerser wil hij worden. Hij zal zich ontdoen van ieder, die hem daarbij in de weg staat, zijn geldschie ter, zijn compagnon Almagro, en, als het moet, ook zijn broers. Te beginnen af. Nu komen de geestelijke heren in actie. Als de Inca zich wil bekeren tot het christendom en zich laat dopen, dan.... Ja, wat dan? Dan zal hij niet verbrand, maar ge wurgd worden. De Inca aarzelt. „Is dopen een vernederende hande ling?" „Volstrekt niet. Eerder eervol! Alle vreemdelingen, ook Heer Pizarro, ja met de Inca. Het middel, dat hij daartoe kiest, zal eeuwenlang in gebruik blijven. Hij be schuldigt de Inca van hoogverraad, hij zal een proces aanspannen, een schijn proces. De uitspraak staat van te voren vast. Na een belachelijke schijnverto ning wordt de Inca veroordeeld tot de dood op de brandstapel. Het doodvonnis schokt de Inca niet. Hij weet zich overwonnen. Dat zijn overwinnaar hem ter dood brengt, acht hij vanzelfsprekend, hij zelf zou dat ook doen. Fier en onbewogen hoort hij het vonnis aan. Maar de wijze, waarop het voltrokken zal worden, stoot hem zelfs de luisterrijke vorst en heerser over het machtige Spanje is gedoopt". De Inca stemt toe. Met groot ceremonieel en uiterlijk vertoon wordt de plechtigheid voltrok ken en het doopsel toegediend. Onmiddellijk daarna wordt de dope ling gewurgd, Pizarro zal zijn wandaden voltooien. Zijn geldschieter is gestorven. Met mooie voorspiegelingen beweegt hij zijn vriend Almagro tot het onderne men van een nieuwe veroveringstocht. Deze tocht mislukt, doch Almagro keert levend terug en eist zijn deel van het opgehoopte goud. Dat is iets, waar Pizarro niet aan denkt. Het is veel goedkoper, een paar kerels op te dragen, Almagro te ver moorden. Deze opzet slaagt volkomen. Maar de zoon van Almagro, die met vader is meegetrokken, zweert dat hij de gewelddadige dood van zijn vader wreken zal. Joris walgt van deze gruwelen. Hij vraagt ontheffing uit al zijn waardig heden en verklaart, terug te willen naar zijn land. Pizarro kan hem missen, betaalt hem een karig loon en laat hem gaan. Wat er na zijn vertrek gebeurt, zal de wereld pas later horen. Hoe de ge weldenaars elkander onderling ver moorden, hoe de zoon van Almagro door sluipmoord Pizarro om het leven brengt, hoe de vier broers elkaar be vechten, totdat er één overblijft, hoe de koning van Spanje een expeditie uitzendt, die deze laatste geweldenaar gevangen neemt en een rechtvaardig doodvonnis over hem uitspreekt. Door dit alles heeft het machtige Spanje opnieuw een rijke kolonie ver kregen, die het door eeuwenlange roofbouw volkomen zal uitputten. Als een zuivere en eenzame ster in deze dikke duisternis schittert de fi guur van de edele padre Barthelome de las Casas. Hij schrijft geschiedenis. Dat is zijn opdracht. Maar hij doet veel meer. Voortdurend staat hij pal, pleitend voor de verdrukte en mishandelde be volking, die te gronde zal gaan onder de zware lichamelijke lasten en per soonlijke werkverplichtingen, die het meedogenloze Spaanse- bestuur oplegt. (Wordt vervolgd). DEN HAAG, 13 Mei. Gisteren is de plenaire zitting begonnen van de Unesco- conferentie, die in het Vredespaleis wordt gehouden. Tijdens de zitting wer den de artikelen van de Conventie aan genomen in de vorm zoals zij waren ge adopteerd door de hoofdcommissie, met enige geringe wijzigingen. Gisteravond is de resolutie van Rusland ter sprake ge bracht, waarin een beroep wordt gedaan op de regeringen af te zien van het ge bruik van wapenen als de atoombom en de waterstofbom. Ditmaal was het de ge delegeerde van Turkije die naar voren bracht, dat deze resolutie buiten het ka der van deze conferentie valt. Bij stem ming bleek dat 22 gedelegeerden het hiermee eens waren. Zeven waren tegen, terwijl dertien landen zich van stem ming onthielden. Bij deze laatste waren Nederland en Italië, die dus anders heb ben gestemd dan gisteren in de hoofd commissie. Vrijdagmiddag tijdens de slotzitting in de ridderzaal zal de conventie worden ondertekend. Een oorlogsschip van de Chinese na tionalisten heeft een 8000 ton metend vrachtschip uit een Europees commu nistisch land, dat op weg was naar Noord-China, aangehouden. UTRECHT, 14 Mei. Het meisjes verbond van de Christen Jonge Vrouwen Federa tie (C.J.V.F.) heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden ledenjaarvergadering als opvolgster van mevrouw M. E. Beker- Vixseboxse te Wassenaar tot presidente gekozen mevrouw A. C. Quispel-Tons- beek te Barendrecht. De opening geschiedde in een wijdings- dienst door de presidente mevrouw M. E. Beker-Vixseboxse, waarna de gasten be groet werden. Besloten werd een telegram te richten aan H.M. de Konihgin. Bij de bespreking over de bladen nam mevrouw W. L. Ruys Barger te Velp afscheid als hoofdredactrice, na dit werk 22 jaar te hebben vervuld, gesteund door mej. H. Avelingh te Velp. Mevrouw Ter Steege-Vernes uit Laren volgt mevrouw Ruys als hoofdsecretaresse op. In de mid dagvergadering werd een programma muziek en zang uitgevoerd o.l.v. de rei zende cantorij van de heer J. D. Boeke. Mevrouw C. E. F. Palies-Giesberts uit Utrecht vertelde nieuws uit de C.J.V.C., waarna ds H. van Coeverden een cause rie hield over de conferentie van Evan- ston.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3