ENIGE TOENADERING IN GENEVE MODERNE MARINEHAVEN ver FREQENTIE-MODULATIE Weer enorme branden ===v&n Hongaarse demonstratie Eden boekt weer een zeker succes voor radio-omroep Stijlvolle herdenking te Middelburg Kloetinge verzet zich tegen opheffing De conferentie over Indo-China PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In het Olympisch Stadion Net van zenders wordt onverwijld gebouwd Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Chr. Besturenbond Aanbod aan G.S, voor afstand van 100 ha grond in het Noord-Westen NIEUW FRANS VERZOEK OM AMERIKAANSE HULP In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Schraal weer DE BILT, 14 Mei Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wina in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Vooral in het Noorden van het land iets lagere temperaturen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488 bij geen gehoor voor advertenties 2870, voor redactie t5. Giro 274289. Kantoren: ssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oo3terbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2783 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 15 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. willen we, in navolging van het K.N.M.I., even Uw aandacht vragen voor het volgende: In boa en heide is een noodtoestand ontstaan. Dit jaar zijn al meer dan duizend hectare bos en heide door brand verwoest. Da- felijks worden weer nieuwe randen gemeld. Mogen we daarom verzoeken voorzichtig te zijn met vuur? AMSTERDAM, 14 Mei Ruim 50.000 toeschouwers hebben vanmid dag in het Olympisch Stadion het „wonderteam", dat Engeland op eigen terrein met 63 heeft verslagen, gade geslagen. Voor 80 procent van de speeltijd hebben de Hongaren een de monstratie gegeven. Ze tikten de bal naar elkaar toe als gold het een bil jartbal, ze lobden het leder over de verbaasd staande Amsterdammers heen alsof het een tenniswedstrijd was, ze dansten en zweefden, gemak kelijk en soepel opspringend en steeds zuiver timend. Het valt te begrijpen, dat het Am sterdams elftal er maar zelden aan te pas kwam. Was Kraak de Amsterdam se ploeg niet komen versterken de oud-internationaal was weer bijzonder goed op dreef dan was de nederlaag zeker groter geweest. Nu wonnen de Hongaren met 41. Rechtsbinnen Kocsis ongetwijfeld de beste man in het veld scoorde drie maal voor de bezoekers, terwijl Gsi- bor no. 4 voor zijn rekening nam. De eerste drie Hongaarse doelpunten werden in de eerste tien minuten ge- sooord. Cor van der Gijp redde in de laatste minuten de eer met een fraaie kopbal. GENEVE, 14 Mei De confe rentie over Indo-China heeft Vrijdag voor het eerst een bescheiden posi tief resultaat opgeleverd: het Fran se en het Russische standpunt inzake de controle van een wapenstilstand en van de daarna te houden verkie zingen zijn namelijk een klein stapje dichter bij elkaar gekomen. De Sow jet-minister Molotof, die Vrijdag het eerst sprak, wijdde zijn rede weliswaar weer voor het grootste deel aan de bekende communistische voorstelling van zaken met betrekking tot Indo-China en de Amerikaanse plannen voor een „Stille-Oceaanver drag", maar hij ging ook in op Bidaults voorstellen van enige dagen geleden voor een oplossing van het Indochinese probleem. Daarbij bleek hij bereid tot het overnemen van Bidaults voorstel om een eventuele wapenstilstand te laten controleren door een neutrale commissie, terwijl de Vietminh tot dus ver steeds heeft vastgehouden aan de voor het Westen onaanvaardbare con trole door de twee oorlogvoerende partijen gezamenlijk. STAP VOORUIT. Maar hoewel Molotofs standpunt van Vrijdag in Westelijke kringen 's-GRAVENHAGE, 14 Mei De persdienst van het Ministerie van O., K. en W. heeft bekendgemaakt, dat de regering heeft besloten de uitzendingen met frequentie-modulatie op brede schaal in ons land In te voeren en daar mee overwijld een aanvang te doen maken. Door de N.V. Nozema (de Ned. Omroepzender Mij) is een plan ontworpen, dat voorziet In het bestrijken van het gehele land met F.M.-zenders. Dit plan zou in drie verschillende fasen kunnen worden uitgevoerd. De regering heeft besloten de eerste twee fasen terstond te doen uitvoeren of voorbereiden, terwijl over de derde fase nog een nadere beslissing zal worden genomen. Reeds geruime tijd werd er over De regering zal zich nog nader be- geklaagd, dat de programma's van raden over de wijze, waarop en het de zenders Hilversum I en H in tempo, waarin eventueel deze derde sommige streken van ons land on- fase zal worden gerealiseerd, voldoende kunnen ontvangen wor den. Met name geldt dit voor een brede strook langs de Oostgrens van ons land van Noord en Zuid. Ter stond na de oorlog is reeds getracht door het plaatsen van steunzenders op drie verschillende plaatsen, ver betering in de toestand te brengen, doch hiermee konden niet alle moei lijkheden worden ondervangen. De regering heeft zich in de afgelo pen jaren dan ook ernstig beraden om een afdoende verbetering tot stand te brengen. En men is tot de conclusie gekomen, dat een afdoende verbete ring alleen verkrijgbaar is, wanneer de uitzendingen van de omroep, die tbans alleen met amplitude-modulatie geschieden mede met frequentie-mo dulatie zullen plaatsvinden. 1. In de eerste fase wordt in Huls berg (L.), Hengelo (O.) en Hooge- zand (G.) een F.M.-zender ge- installeerd, die de P.T.T. reeds be schikbaar heeft. Met deze zenders zal het programma van Hilversum I gerelayeerd worden en met de reeds in die plaatsen aanwezige A. M.-zenders het programma van Hilversum II. 2. Voor een definitieve regeling van het gehele gebied, waar de pro gramma's minder goed worden ont vangen, het gebied langs onze Oost grens, zullen in de tweede fase de volgende werken worden -uitge voerd: Te Hulsberg wordt de energie van de in de eerste fase geplaat ste F.M.-zender vergroot, terwijl een tweede F.M.-zender wordt bijgeplaatst. Deze zenders zullen de programma's van Hilversum I en II relayeren. In de Peel komt een F.M.-dubbel- zender voor relayering van de beide Hilversumse programma's voor Oostelijk Brabant en Noor delijk Limburg. In de buurt van Goor wordt een F.M.-dubbelzender van groot vermogen opgericht voor het midden-oosten des lands. Voor het Noorden is de oprich ting geprojecteerd van twee F.M.- zenders, die de provincie Gro ningen en Drenthe enerzijds en Friesland anderzijds van een der Hilversumse programma's voor zien en een zender van groot ver mogen, die voor deze drie pro vincies het andere Hilversumse programma relayetrt. De uitvoe ring van de tweede fase zal een tijd vorderen van ca drie jaar. 1. De derde fase van het Nozema-plan voorziet in de oprichting van F.M.- zenders voor het overige deel van ons land, waar de programma's over de. bestaande A.M.-zenders tbans nog goed worden ontvangen. daarom „een stap vooruit" wordt ge noemd in vergelijking tot dat van de Vietminh, wijst men er in die kringen toch ook op, dat de neutrale commis sie, die in Korea het bestand moet con troleren, op weinig bevredigende wij ze functioneert. Bij het vormen van een dergelijke commissie voor Indo- China zou er dus voor moeten worden gezorgd, dat zich daarbij niet dezelfde moeilijkheden kunnen voordoen. Een minder sterk worden van het Franse standpunt kon worden gevon den in het Vrijdag door minister Bi- dault gegeven antwoord op de vijf vragen, die zijn Britse ambtgenoot Eden Woensdag j.l. de conferentie had voorgelegd. In verband met het toezicht op de in Indo-China te houden verkiezingen wordt namelijk alleen gezegd dat Frankrijk vast houdt aan „internatio nale controle" van die verkiezingen, maar daarbij wordt niet meer ver meld dat deze internationale controle, zoals oorspronkelijk het Westerse plan was, door de V.N. of althans onder de auspiciën van de V.N. zou moeten wor den uitgeoefend. Voorts verklaarde Bidault dat Frank rijk bereid is „alle voorstellen te be studeren, die geformuleerd zouden worden betreffende de samenstelling der commissies en de modaliteiten van de controle". En tevens sprak hij van eventuele „gemengde" organen, die onder de autoriteit van de internatio nale commissies zouden kunnen wer ken. Dit komt dus ook weer iets dichter bij de idee van de Vietminh voor con trole door gemengde commissies. Een ander punt van zij het ook nog ge ringe wederzijdse toenadering werd Vrijdag gezien in nog een ander feit. Bidault, hoewel nog steeds aandrin gend op allereerst een staken van de vijandelijkheden en pas daarna een politieke regeling, maakte daarbij de ze keer melding van „het verband, dat tussen deze twee bestaat." SUCCES VOOR EDEN. Eden heeft Vrijdag in zijn rol van bemiddelaar weer een zeker succes be haald door de medewerking zowel van Frankrijk en Amerika als van Rusland en China te verkrijgen voor het hou den van „geheime en beperkte zittin gen" over Indo-China. De werkzaamheden aan de nieuwe Rijks- zeehayen In Den Helder, vorderen zo danig, dat het eerste (Westelijke) ge deelte ervan op 2 Juli a.s. officieel in gebruik zal kunnen worden genomen. Dit houdt dan in, dat de thans varende vloot van de Koninklijke Marine er lig plaats in zal kunnen vinden. Naar gelang de werkzaamheden vorderen zullen de verschillende diensten van de Marine naar Nieuwediep worden overgebracht, zodat in 1957, bij het ingebruiltnemen van de gehele rijkszeehaven, het opera tionele gedeelte van de Marine aldaar zal zijn gestationneerd. Honderdvijftig opvarenden van het vliegdekschip „Karei Doorman", dat een bezoek aan Montreal brengt, heb ben vanochtend bloed afgestaan aan de bloedbank van het internationale Rode Kruis. MIDDELBURG, 14 Mei Honder den leden en vrienden van de Chr. Vakbeweging uit de stad en van de Walcherse dorpen hebben vanavond, met afgevaardigden van andere be sturenbonden en van Christelijke, maatschappelijke en politieke organi saties, in de Concert en Gehoorzaal in een stijlvolle feestvergadering het 40- jarig bestaan van de Chr. besturen- Afgevaardigden van Engeland, De Verenigde Staten, Frankrijk, Ca- nana en Rusland kwamen op Don derdag 13 Mei in Londen bijeen om te trachten een overeenkomst te bereiken over de controle op atoom- en waterstofbommen. De heer Selwyn Lloyd, de Engelse minister van Staat opende de bij eenkomst. De bijeenkomst wordt gehouden door sub-comité's van de U.N.O. Ontwapeningscommissie. Selwyn Lloyd van Engeland tij dens het uitspreken van de ope ningsrede. Uiterst links met kop telefoon Jules Moch van Frank rijk en in het midden, met kop telefoon tegen het linkeroor ge drukt, Jacob Malik van Sowjet- Rusland. KLOETINGE, 14 Mei „Mijne heren, het is thans de 14de Mei, een be slissende dag voor de gemeente Kloetinge. En een zwarte dag. We hebben reeds eerder een 14e Mei medegemaakt. Die dag en de slagen die volgden zijn we ook met Gods hulp teboven gekomen. Moge ook nu door Gods hulp deze dreiging van ons worden afgewend". Met deze woorden besloot vanavond burgemeester mr H. N. Baron Schim- melpenninck van der Oye de raadszitting waarin gesproken is over de grens wijzigingsplannen en de plannen tot opheffing der gemeente Kloetinge. Er volgde van de goed bezette publieke tribune een luid applaus; Kloetinge had zich uitgesproken. Niet minder dan de bekende grens- wijzigingsdeskundige prof. mr dr van der Pot uit Groningen was door het gemeentebestuur in de arm genomen voor advies en men kwam dan ook met een haast overstelpende toevloed van argumenten. Nadat die stuk voor stuk waren be sproken kwam de raad eenstemmig tot de conclusie, dat men de plannen zoals die thans door G.S. kenbaar zijn gemaakt afwijst. Men heeft G.S. echter een compro mis voorgesteld. De raad biedt nu een oppervlakte aan van 100 ha grond gelegen in het Noord Westen van Goes, lopende van de Stelleweg tot aan de Noorddijk. Hierin staat een boerderij, vijf woon huizen en ongeveer 14 ha boomgaard. Hoewel het niet als een eis wordt ge steld vraagt Kloetinge daarvoor terug een veel kleiner stuk grond in hei Zuiden van Goes waardoor de grens van Goes niet langer de Buys Ballot straat en de 's-Gravenpolderse weg overschrijdt. Het zal voor Goes geen stedebouwkundige bezwaren opleve ren, aldus het aanbod. Nadat de burgemeester zijn veront waardiging over de plannen had uit gesproken deelde hij mede dat de Kloetingse verenigingen zich unaniem tegen opheffing der gemeente hebben verklaard. AI de brieven van deze verenigingen werden voorgelezen, waarbij vooral opviel, dat men tegen het wat men zou kunnen noemen „vierendelen" der gemeente is. Hoe of deze brieven zou den hebben geluid Indien het gehele grondgebied van Kloetinge bij Goes zou komen, is niteraard niet bekend. Wel hoorde men uitdrukkingen als „een agressieve gril" en „snode plan nen". Wij komen hierop nader terug (Red.). bond herdacht. Namens het gemeente bestuur was de wethouder van sociale zaken aanwezig, terwijl ook ds M. van Empel, die in 1914 de belangrijkste stoot gal tot de oprichting, deze sa menkomst bijwoonde. Het was een avond met de dank baarheid als ondertoon. Die dankbaar heid jegens God hoorde in de afgelo pen tijd geschonken mogelijkheden klonk niet alleen door in het openings woord van de voorzitter, de heer P. Meliefste, maar ook in de feestrede van de bestuurder van het C.N.V., de heer B. Roolvink. Zij zagen niet slechts terug op wat werd bereikt, maar zij bepaalden hun gehoor ook bij de op dracht en bij de kansen, die God blijft geven. Het programma van deze avond was zeer verzorgd en ook in cultureel op zicht geslaagd. De heer J. Rijn bracht enkel malen enige orgelwerken op zeer loffelijke wijze ten gehore, onder meer een werk van Bach en enkele Choralen van Reger. Hij deed zich op het concertorgel kennen als een uit stekend begeleider van de samenzang. De declamator Anne Holtrop heeft ze ker niet het geringste aandeel geleverd in het welslagen van deze avond. Voor de pauze droeg hij enkele ernstige werken voor, w.o. het prachtige lof lied van Michel van der Plas en een der mooiste fragmenten uit Anne de Vries' tweede boek over Bartje. Na de pauze declameerde de heer Holtrop enige meer luimige stukken; o.a. van Annie Schmidt en Godfried Bomans. GENEVE, 14 Mei Frankrijk heeft opnieuw de Ver. Staten om onmiddel lijke militaire hulp in Indo-China ver zocht, aldus is Vrijdag in goedinge- lichte kringen in Genève vernomen. In afwachting van nieuwe maatrege len heeft de regering kleine contin genten geregelde troepen met toestem ming van de geallieerde opperbevel hebber, generaal Gruenther, naar Indo- China gezonden. DAT de Chr. Kleuter school van Westkapelle van Maandag a.s. af gesloten zal zijn op medisch advies we gens kinkhoest. DAT de V.V.V.-commissie te Middelburg, die actie voert voor de verlichting van het stadhuis, al behoor lijke vorderingen heeft ge maakt op de weg naar de benodigde 10.000. Het ge meentebestuur heeft n.l. 2.000 toegezegd, de geza menlijke boekhandel kwam over de brug met 50. en van particulieren werd tot dusverre 250 ontvangen. Met deze 2.300 is de eer ste stap dus goed gezet! DAT (om even big het geld te blijven) de West- kapellenaars 90,24 bijeen hebben gebracht voor de Emmabloemcollecte. DAT gistermorgen de heer J. van Dort te Bergen op Zoom op de Halsterweg door een auto is aangere den en ter plaatse is over leden. De heer van Dort, 80 seerde constateerde een schedelbasisfractuur. Zijn hulp mocht echter niet meer baten. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. DAT te Renesse gister middag eveneens een onge luk met dodelijke afloop heeft plaatsgevonden. Op de hoek Wilhelminalaan-Hoge Zoom botste de slager'G. v. gezicht, wilde de weg voor zijn huis oversteken de auto die uit de richting Tho len kwam en bestuurd werd door de heer C. uit Steen bergen kon een aanrijding niet meer voorkomen en het resultaat was dat de ouïe heer werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. Dr Duinker, die juist pas- Sluis met zijn fiets tegen een vrachtauto. Hij smakte tegen de grond en overleed ter plaatse. DAT leerlingen van ver scheidene Zeeuwse scholen (o.a. uit Middelburg, Goes, Krabbendijke en Kruinin gen) vandaag de gast zijn geweest van het regiment Veldartillerie Prins Frede- rik in de Cort Heijligers Kazerne te Bergen op Zoom. De dag begon met een rea listische film over het le ven achter het ijzeren gor dijn en daarna zette adju dant Beniers uiteen, waar om Nederland een leger no dig heeft. Hij schetste de gang van zaken vanaf de eerste oproep en vertelde de jongens wat er aan kennis nodig is voor de voortgezet te opleidingen, 's Middags mochten de scholieren de lessen bijwonen die aan de dienstplichtige soldaten ge geven werden. En tot slot was er een gezellig praatje bij thee en koek in de can- tine. GOES, 14 Mei Duizend vierkant* meter bos en 130 ha jonge dennenaan plant zijn vandaag weer ln vlammen opgegaan. Op de Woensdrechtse heide om dicht bij huis te beginnen heeft in dezelfde omgeving, waar vorige week 80 ha heide door brand werden ver woest, weer gedurende enige uren een grote brand gewoed. Ruim vier uur is men met de bestrijding bezig ge weest, geassisteerd door vliegtuigen van de vliegbasis Woensdrecht. Ging hier bijna 30 ha jonge dennen aanplant in vlammen op, nabij de jeugdherberg „Klavervelden", ook in de omgeving van Bergen op Zoom, werd ongeveer 1000 vierkante meter prachtig bos een prooi der vlammen. De brand ontstond om half zeven en had ruim twee uur nodig om ze te be dwingen. Onder de gemeente Leende heeft een heidebrand gewoed tengevolge waarvan honderd ha heide en vlieg dennen een prooi der vlammen zijn geworden. Het was hier een echte „Beneluxbrand", want het vuur sloeg ook over op Belgisch grondgebied on der Achel.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1