ANTWERPEN-RI|N KANAAL LANGS BERGEN OP ZOOM ver Maar eerst moet de Benelux er zijnl Eden deelt probleem in vijf concrete vragen in TERNEUZEN KRIJGT TWEE NIEUWE SLUIZEN Rapport Van Cauwelaert-Steenberghe vrijgegeven Zijtak naar de Oosterschelde bij Rilland Bath* schutsluis voor de haven van Bergen op Zoom Amsterdammer „opereerde" ook in Middelburg Kanaal naar Gent wordt verbreed en verdiept Weer saboteurs aan het werk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indo-Chinese besprekingen te Geneve Goed nieuws voor 'Zeeuwsch Vlaanderen Ook voor Zeeuwsvlaamse goederen bijzondere tarieven Vonnis van Mossadek bevestigd Ditgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg; Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 20-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2781 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 13 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. is het buitenlandse nieuws min of meer op de tweede plaats ge schoven. De reden hiervan is de Sublicatie van het rapport over et nieuwe Antwerpen-Rijn-ka- naal. Ook onze provincie is di rect bij dit grootse plan betrok ken, vooral voor Zeeuwsch» Vlaanderen, in het bijzonder Terneuzen, zit er mooi nieuw» in. GOES, 13 Mei ,,Zorg dat de Benelux tot stand komt en dan staat niets meer het graven van een Antwerpen-Rijn kanaal, dwars door Brabant en door de Oosterschelde heen, in de weg!" dit is het voornaamste advies dat de heren F. van Cauwelaert en M. P. L. Steenberghe aan de Belgische en Neder landse regering hebben uitgebracht in hun rapport over „vraagstukken inzake waterwegen en haven problemen". Dit advies, na ruim twee en een half jaar onder handelen tussen deze beide heren tot stand gekomen, is op 11 Maart j.l. aan de regeringen uitgebracht en thans voor publicatie vrijgegeven. Het omvat de con clusies over de drie punten die als opdracht aan deze beide onderhandelaars waren verstrekt: het Antwer- pen-Rijn-kanaal, verbetering van de verbinding tus sen Gent en Terneuzen en verbetering van de ver binding van Luik met de Nederlandse rivieren (de kwestie die bekend staat als „de stop van Ter- naaien"). Alle drie de vraagpunten zijn tot een op lossing gebracht, zij het dat men op verschillende ondergeschikte kwesties van mening is blijven ver schillen. Men is echter van oordeel dat deze niet meer aan de uitvoering in de weg staan. Wat het nieuwe Antwerpen-Rijn-kanaal betreft zijn de volgende punten ook voor Zeeland van het grootste belang: 1. Er wordt een kanaal gegraven dat begint bij de dokken van Antwerpen en dat uitloopt in het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Dit kanaal zal Brabant doorsnijden niet ver beoosten Rilland Bath, zal bij Woensdrecht de spoor weg en de Rijksweg kruisen, daarna, beschermd door een dijk, door de Oosterschelde lopen, zal vervolgens ombuigen naar het Noord-Oosten en ongeveer evenwijdig aan de spoorlijn naar Dordrecht door Brabant heen lopen tot het uitmondt in het Hollandsch Diep hij Moerdijk. Van Rilland Bath uit zal een verbinding gegraven worden naar het nieuwe kanaal. Bij Bath zijn hiervoor sluizen geprojecteerd, die een schutkolk- lengte zullen hebben van 225 meter en een wijdte van 18 meter. De haven van Bergen op Zoom wordt van de Oosterschelde afgesloten door de beschermende dijk, maar zal toch te bereiken blijven door middel van een sluis. Deze sluis zal een breedte hebben van 7.50 meter en een lengte van 65 meter. Terneuzen krijgt twee nieuwe sluizen en het kanaal Gent-Terneuzen zal aanzienlijk worden verbreed en verdiept. Men zie de bijzonderheden voor dit project elders. De zogenaamde Tussenwateren tussen de Rijn en de Schelde, waardoor dus thans het scheepvaartverkeer loopt, moeten volledig intact gehouden wor den. Het kanaal door Zuid-Beveland moet blijven zoals het is en ook de vaarweg tussen dit kanaal en het Hollandsch Diep moet geschikt blijven voor die binnenschepen, die er ook thans gebruik van kunnen maken. (Deze passage slaat o.a. op mogelijke voorzieningen in verband met het Deltaplan; voor zover dit plan thans bekend is, zullen hieruit geen bij zondere moeilijkheden voorkomen). Na het totstandkomen van het ka- 2. 5. 6. 7. naai tussen Antwerpen en het Hol landsch Diep mogen door geen der beide landen meer bijzondere com pensatiepremies voor de Rijnvaart worden toegekend. Mocht blijken dat het nieuwe kanaal een funda mentele storing zou teweeg bren gen in de traditionele verhouding Si de verdeling van het Rijnverkeer over de verschillende havens, dan zal men deze kwestie nader bekij ken en eventueel voorleggen aan het Benelux-Hof van Arbitrage. Voor de Stop van Ternaaien heeft men deze oplossing gevonden dat ook hier een nieuwe sluis zal wor den gebouwd, die geschikt zal zijn voor schepen van 2000 ton en dat de bestaande en nog te graven ka nalen hieraan zullen worden aan gepast. De mogelijkheid om te zij ner tijd een kanaal te graven tus sen het Albert-kanaal en het Ju- lianakanaal ten Noorden van Maas tricht, blijft open voor de toe komst. De kosten van al deze werken zul len grotendeels gedragen worden door de Belgen. Zo komen alle kos ten van werken die betrekking heb ben op Belgisch gebied, ten laste van onze Zuiderburen. Van de op MIDDELBURG, 12 Mei De Am- Sterdammer C. J. A. B., die zijn werk heeft in de hoofdstad, kwam vorige week bij een familie in Middelburg logeren. Toen zijn gastheren afwezig waren, nam hij zijn kans waar: geld, sieraden en een compleet servies ver wisselden van bezitter en B. verdween naar Den Haag. Daar zette hij zijn verblijf goed in: nog diezelfde avond pleegde hij een inbraak in de woning van zijn zwager, een agent van poli tie! Nu legde hij de hand op geld, si garen en horloges. Lang had hij die niet in zijn bezit, want dezelfde nacht hield de Haagse politie hem aan in een café. Zijn „buit" had hij nog bij zich. De Amsterdammer werd naar Middel burg overgebracht, waar de recherche hem aan de tand voelde en B. een vol ledige bekentenis aflegde. De man bleek nog heel wat meer op zijn kerf stok te hebben. Want ook in Amster dam had hij zijn slag geslagen. B. verhuisde spoedig naar de hoofdstad, waar hij zijn voornaamste misdrijf had gepleegd op de zaak, waar hij (nog maar 14 dagen) werkte. Daar had hij n.l. de kas gelicht. Hij eigende zich ongeveer 3000,toe. En het laatste feit, waarvoor B. straks zal moeten te rechtstaan, heeft betrekking op het ontvreemden van een herenfiets. In tussen heeft de Middelburgse familie ->ar sieraden en het servies terug, het geld was verdwenen. Nederland grondgebied uit te voe ren werken betaalt België: a. voor het Schelde-Rijn-kanaal 80 pCt van de totaalsom van 96 millioen; b. voor de voorzieningen ten bate van de zeeverbinding van Gent 85 pCt van het totaal van ƒ138 millioen; c. voor de opheffing van de Stop van Ternaaien 80 pCt van 18,6 millioen. Het Nederlandse aandeel bedraagt dus rond 44 millioen gulden, terwijl de Belgen omstreeks 320 millioen in de ze grootse waterwerken zullen inves teren. ZAKELIJK EN SOBER. Het gehele rapport is zeer zakelijk en sober van opzet gehouden. De ad viseurs brengen in herinnering dat zij slechts opdracht hadden de grote lij nen vast te stellen zij achtten het echter noodzakelijk op sommige pun ten veel dieper in te gaan dan slechts het vaststellen van enkele lijnen en zij zijn van mening, zonder overigens op de beslissing der regeringen vooruit te lopen, dat grote voordelen van hun advies zonder meer in een eventueel verdrag kunnen worden opgenomen. Bij het verdelen der kosten heeft men steeds in het oog gehouden welk van de beide partijen net meest voordeel bij de uit te voeren werken zou heb ben. De meest belangrijke partij was uiteraard steeds België maar ook voor Nederland zitten aan deze plan nen zeker voordelen verbonden. Zo wordt er op gewezen, dat de Belgen liever een korter kanaal hadden ge had dus meer door het hart van Bra bant. De Nederlandse regering stelde echter veel prijs op de thans gekozen route, daar hierdoor een opleving te verwachten is voor deze hoek van Brabant. Bovendien heeft de keuze van thans deze voordelen, dat minder werken noodzakelijk zijn ter verbete ring van scheepsvaartverbindingen en afwateringsmogelijkheden en ter be strijding van de verzilting in Westelijk Noord-Brabant. SLUIZEN EN BRUGGEN. In het kanaal zijn twee grote schut sluizen ontworpen n.l. bij Moerdijk en ter hoogte van de Belgisch-Nederland se grens. Het bovendeel komt dan te liggen op het peil van de dokken van Antwerpen, het middendeel op N.A.P. terwijl het benedendeel, dat als voor haven dienst doet, in open verbinding zal staan met het Hollandsch Diep. Op verschillende punten in België en in Brabant-zijn vaste bruggen ontworpen, terwijl men zich voorstelt op de Blui- zen beweegbare bruggen te bouwen. Het kanaal krijgt een bodembreedte van 50 meter en zal bij het laagste peil nog vier meter diep zijn. De nodige voorzieningen zullen moe ten worden getroffen om in de toe komst het kanaal op een bodembreed te van 74 meter te brengen en tot ver dubbeling der sluizen te kunnen over gaan. Ook is voor de toekomst de mo gelijkheid opengelaten naast de ver binding tussen het kanaal en de Oos terschelde bij Bath nog een zijtak naar de Schelde te maken, die dan op Bel gisch grondgebied zal beginnen. GENEVE, 12 Mei De meest posi tieve bijdrage tot de besprekingen van vandaag kwam van Eden, die het In do-Chinese probleem in vijf concrete vragen indeelde. Deze hadden betrek» king op: samentrekken der troepen in. bepaalde gebieden, het vaststellen'van' die gebieden door de opperbevelheb ber, eventueel na verkregen toestem ming van de conferentie, het' terug trekken van alle Vietminh-troepen uit Laos en Cambodja, de ontwapening van ongeregelde strijdkrachten en de kwestie en vorm van internationaal toezicht. In verband met dit laatste punt zei Eden voorstander te zijn van toezicht door de V.N., „niet de strijdende par tijen en niet noodzakelijk een of meer van de deelnemers aan de conferen tie", maar enige landen, te kiezen uit een aantal leden der V.N., omtrent wie partijen eerst overeenstemming hadden bereikt. „HEEL VERSTANDIG". Dit zakelijke en nuchtere voorstel van Eden, dat later door de Ameri kaanse delegatie-leider, Bedell Smith, „heel verstandig" werd genoemd, stak wel scherp af tegen de rede, die de Chinese premier Tsjoe en Lai even te voren had gehouden en waarin deze de vanouds bekende communistische ver sie van de Indochinese gebeurtenissen der laatste negen jaar opnieuw had uiteen gezet. Ook de afgevaardigde van Vietnam heeft Woensdagmiddag gesproken en hij staafde zijn verklaring, dat Viet nam op het punt staat een „volledig en absoluut onafhankelijk" land te wor den, door het voorlezen van de gehele tekst der overeenkomsten tussen Frankrijk en Vietnam hieromtrent. Het program van de Vietminh voor vrede in Indo-China wees hij af als „zinloos". Daartegenover legde hij de conferentie tóen eigen Vietnamees program voor. Dit program bestaat uit een militair plan van vier punten en een politiek plan van zeven punten. Op militair gebied weigert Vfetnam bij voorbaat elke regeling, die zou lei den tot verdeling van het staatsgebied, „direct of indirect, definitief of voor lopig, feitelijk of rechtelijk" en eist het waarborgen voor de verzekering van een duurzame vrede en internatio nale controle van de daaraan vooraf gaande wapenstilstand. VIETNAMEES PROGRAM. Op politiek gebied eist Vietnam er kenning dat alleen de door Bao-Dai geregeerde staat rechtsgeldigheid bezit en dat het leger van die staat het eni ge nationale leger van Vietnam is, dat er vrije verkiezingen zullen worden gehouden en dat er op basis van de uitslag dezer verkiezingen een repre sentatieve regering, „onder het leider schap van zijn majesteit Bao-Dai", zal worden gevormd. Het zal niemand verwonderen, dat dit program reeds dadelijk na de zit ting door communistische woordvoer ders volkomen onaanvaardbaar werd genoemd. In conferentiekringen ver wacht men dan ook, dat de communis ten op de volgende zitting over Indo- China, a.s. Vrijdag, heftig op het Viet namese voorstel zullen reageren. De zitting van Donderdag zal weer aan Korea zijn gewijd. In enkele regels melden wij nog DAT aan de Chr. H.B.S. te Culemborg is benoemd tot leraar Wiskunde, tevens onderdirecteur, de heer P. J. Maas, thans leraar aan het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes. DAT mej. M. de Recht te Wolf aartsdijk, die binnen kort in het huwelijksbootje hoopt te stappen gisteroch tend haar toekomstige wo ning ging schoonmaken en daarbij uit het zolderraam op straat is gevallen. De plaatselijke arts verleende eerste hulp en bracht haar huiswaarts. Zij klaagde over inwendige pijn. DAT de muziekvereniging „Accelerando" te St Anna- land een film over dit dorp gaat laten maken. De inwo ners zullen kunnen mede werken en het verenigings- en zakenleven zal natuurlijk niet worden vergeten. Bin nenkort zal de geluidswa gen arriveren want ook de geluidsopnamen zullen in het dorp zelf worden ge maakt. DAT van de 400 balon- nen, die enige tijd geleden in St Annaland door de jeugd aan de wind zijn toe vertrouwd, de meesten in eigen land terecht zijn ge komen. Maar er kwamen ook kaartjes uit Denemar ken, en uit Noord-Duitsland. De merkwaardigste vondst in Nederland deedeen St Annalander, n.l. de wachtmeester bij de Rijks politie, Adr. Scherpenisse, die een ballon uit zijn eigen dorp vond in Numansdorp. DAT gisterochtend getrof fen landbouwers te Nieu- werkerk verrast zijn met 'n zending van 41 koeien en 10 kalfjes, die namens ver scheidene Friese gemeenten door een deputatie aan de voorzitter van de Stichting v. d. Landbouw werden overgedragen, die ze op zijn beurt weer doorgaf aan de heer A. M. Geluk, de Z.L. M.-kringvoorzitter. Deze zal ze onder de getroffen land bouwers verdelen. DAT een aantal onbeken de „helden" te Middelburg de ruiten van de zwem school aan de Havendijk heeft ingegooid en boven dien een reep lood van het dak meegenomen. De scha de bedraagt 150. DAT de smid J. B. te Middelburg de politie in de arm heeft moeten nemen omdat van een werkbank in zijn woning, gedurende een korte afwezigheid een zgn. „gouden krul" zoals de Walcherse vrouwen die op hun muts dragen en die hij moest repareren, was ver dwenen. De politie had al vlug de 15-jarige J. v. d. G. uit Middelburg te pakken, die een bekentenis heeft af gelegd. DAT de heer M. Schrier, brigadier der gemeentepoli tie te Middelburg te Utrecht is geslaagd voor het groot diploma autobestuurder. DAT Zaterdagmiddag om 2 uur de speeltuin van de buurtvereniging 't Zand weer zal worden openge steld. DAT gisteren in Kapelle door de Firma A. van Liere en de heer C. Baas, aldaar de eerste aardbeien op de veiling werden aangevoerd. Er werd rond 50 cent per doosje voor betaald en voor de grote aardbeien ongeveer 5 cent per stuk. DAT een begin is ge maakt met de verbouw van de openbare lagere school te Kapelle (dorp). De leerlin gen hiervan krijgen thans les in een lokaal van de Chr. school en in het C.J. M.V.-gebouw. In het Paleis Soestdijk heeft Woensdagmiddag 12 Mei een de putatie Fransen aan HJVI. Konin gin Juliana het „Grand Collier De L'Orde Des Chevaliers De La Courtoisie Franchise" aangeboden. Madame Thome Patenotre, Sena- teur Maire de Rambouiliet, over handigd H.M. de Franse onder scheiding. In het midden Madame Yvonne Barende, Femme de Lettre, en links Dhr Marcel Ran- ville, Commissaris-Generaal de L'Ordre de La Courtoisie Fran- .gatse. GOES, 13 Mei Het advies dat door de heren Cauwelaert en Steenberghe aan de Nederlandse en Belgisch regeringen is uitgebracht, bevat niet slechts voor Terneuzen, maar ook voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen belangrijk en verheugend nieuws. Het voornaamste is dat in Terneuzen zelf twee nieuwe sluizen zullen worden gebouwd, n.l. een voor de zeeschepen en een voor binnenschepen. Deze zullen links en rechts van de thans bestaande Westsluis komen te liggen. Deze sluis blijft als reservesluis bestaan, de middensluis en de Oostsluis zullen worden opgeruimd. Het kanaal zelf zal aanzienlijk wor den verbreed en verdiept. Ten Oosten van Sluiskil komt ten behoeve van het wegverkeer en van de Spoorwegen een tweetal bruggen, in Sluiskil zelf zal men van een veer gebruik kunnen maken. In Sas van Gent zullen de sluizen kunnen verdwijnen, het kanaal zal ook wat Zuidelijker van de stad lopen dan thans het geval is. Ook hier komt een brug voor het wegverkeer. Zei- zate, op Belgisch grondgebied, zal niet meer door het kanaal in tweeën worden gedeeld: het komt nn ten Noorden van deze plaats te lopen, langs het kanaal komt een nieuwe spoorlijn en er komen nieuwe wegen. Van groot belang voor Zeeuwsch- Vlaanderen is ook, dat de bijzondere tarieven voor in- en uitvoer via de Belgische zeehavens tot Zeeuwsch- Vlaanderen uitgebreid zullen wor den (vooropgesteld, dat de regerin gen hiermee accoord gaan), zodat deze tarieven niet slechts zullen gel den voor Belgische of Luxemburgse goederen of goederen welke voor de ze landen bestemd zijn, maar even eens voor goederen die bestemd zijn voor of afkomstig zijn uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Op Belgisch militair vliegveld LUIK, 12 Mei Op het Belgische militaire vliegveld nabij Florennes heeft men bijtijds een sabotagepoging ontdekt bij een jager van het type Thunderjet, die grote gelijken!» ver toont met de sabotage, waardoor acht vliegtuigen van hetzelfde type in Oc tober op de grond werden vernield. Daar twee korporaals van de lucht macht zich op beschuldiging de acht jagers vernield te hebben in hechte nis bevonden, toen de nieuwe sabota gedaad werd bedreven, zoeken politie en militaire autoriteiten naar een der de man. De twee korporaals bekenden sabo tage gepleegd te hebben, omdat hun kapitein „te streng" was. Tsjechisch vliegtuig in West- Duitsland geland NEURENBERG, 12 Mei Een Tsje chisch vliegtuig heeft een noodlanding gemaakt te Grafenwhoehr in het Zui den van West-Duitsland, dicht bij de Tsjechische grens, zo wordt van de zij de van het Amerikaanse leger meege deeld. De 23-jarige piloot, die slechts in ondergoed gekleed was, is inge- deerd. Hij heeft om asyl verzocht. Hij tekent weer beroep aan TEHERAN, 12 Mei Het Perzische militaire hof van appél heeft Dinsdag avond het vonnis van drie jaar een zame opsluiting bevestigd, waartoe de voormalige premier, dr Mossadek, in December wegens verraad veroordeeld was. Mossadek heeft voor de tweede maal beroep aangetekend bij het Hoog Ge rechtshof. ECONOMISCHE VRAAG PUNTEN. Over andere, voornamelijk economi sche kwesties, is diepgaand van ge dachten gewisseld en op tal van pun ten heeft men overeenstemming weten te bereiken. Zo zal wat de spoorweg tarieven betreft Terneuzen ook na 1961, als het betreffende accoord af loopt, behandeld worden als was deze stad een Belgisch spoorwegstation; en ook zal Terneuzen kunnen profiteren van de bijzondere tarieven welke voor de Belgische zeehavens gelden. Daar staat tegenover dat Nederland de ver plichting op zich zal nemen ervoor te zorgen, dat in het havengebied van Terneuzen havengelden zullen worden geheven voor het lossen en laden van schepen. Onder dit havengebied valt niet slechts het gehele Nederlandse deel van het kanaal Gent-Terneuzen maar ook het bestaande kanaal naar Axel. Aan de Belgische kant van het kanaal zullen dezelfde maatregelen van kracht worden. Geen overeenstemming heeft men men kunnen bereiken over de hoogte der havengelden. De Belgen willen in Nederland dezelfde tarieven als in België; daarmee heeft de heer Steen bergen zich echter niet kunnen vereni gen, daar dit buiten het kader van het Nederlandse systeem zou vallen. Wel heeft hij echter toegezegd aan de rege ring te adviseren het havengeld zo veel als binnen het Nederlandse kader mogelijk is, aan de Belgische tarieven aan te passen. Ook over een oud zeer: het speciale tarief voor het vervoer van papierhout en kolen tussen Ter neuzen en Willebroek, is men niet tot overeenstemming gekomen. TECHNISCHE KWESTIES. Blijkens de door de heren ir A. G. Maris en prof. ir G. Willems onder tekende technische beschouwing, is men het ook op enkele technische dé tails niet eens geworden. Het betreft hier voornamelijk de vraag welke hoeveelheid water moet worden bin nengelaten ter bestrijding van de ver zilting en voor de voeding van het ka naal. De Nederlanders menen dat 11,5 kub. meter per seconde benodigd is, de Belgen menen met 7,6 kub. meter te kunnen volstaan. Men is echter over eengekomen dit vraagstuk nog verder te bestuderen en men spreekt de hoop uit dat men ook hierover wel een op lossing zal vinden. (Vervolg op pag. 2). DE BJLT ZEGT: Droog en zonnig DE BILT, 12 Mei Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Oost en Noord. De zelfde of iets lagere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.48 u., onder 20.26 u. Maan op 17.15 u., onder 2.59 u. Hoogwater Vrijdag 14 Mei: Vlissingen: 12.12 u. 1.65 m., u. m. Terneuzen: 0.09 u. 1.60 m., 12.39 u. 1.86 m. Wemeldinge: 1.12 u. 1.22 m., 13.43 u. 1.54 m. Zierikzee: 0.52 u. 1.02 m., 13.29 u. 1.33 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1