Van Hoon REXALC0 Verblijfkosten voor senatoren worden verhoogd LJJU1LÉ2 i*¥*l liilüllLikii CETAFLEX lijmt kond alle hout HET GOUDLAND GEVONDEN Jtls het zomer is en Oesterhaan te Gons drukt het! Koningin Elizabeth in Gibraltar Rijwielhuis ,/t Centrum Jo Boogaard, kleding J. H00FTMAN „Zeeuwsch Dagblad" Eerste Kamer Zilveren guldens binnenkort in omloop DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Tweede Kamerleden Comité geeft boekje uit naar Berlijn» Pleidooi voor melk op school» kunstharslijm zonder harder FEUILLETON door K. JONKHEID 2.50 3.50 9.75 4.90 3.25 2.25 2.45 4.90 2.25 4.50 GOUDSWAARD, Waterslang Gieters f 5.95 Raamhorren Horrengaas mF" Wasmachines Wringers en Bokken Mutsaerts kinderwagens Voordelige Haarden Stofzuigers - Strijkplanken hulp in de huis houding Nu ook in Zeeland A. W. Boerwinkel Woensdag 12 Mel 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF, 11 Mei Met 2812 stemmen heeft de Eerste Kamer ein delijk het wetsontwerp aanvaard om de verblijfkostenvergoeding van de Senatoren te verhogen. De voorzitter, mr Jonkman, krijgt nu honderd gulden per vergadering, terwijl de verblijfkosten van de leden variëren van dertig tot vijftig gulden. Dit is afhankelijk van de afstand: woonplaats-Binnenhof. Ook de reiskostenvergoeding is verbeterd. Nu waren er Eerste Kamerleden die grondwettelijke bezwaren hadden tegen dit voorstel van de Regering. De Grondwet zegt, dat de Eerste Kamerleden reis- en verblijfkosten krijgen. De dertig gulden die zij momenteel ontvangen zijn voldoende om de verblijf kosten te betalen. Gaat men meer geven, dan zijn dit geen verblijfkosten meer en wijkt men dus af van de Grondwet. verlangens van de Tweede Kamer was tegemoet gekomen, maar de bewinds man van Financiën was zo verzekerd van het succes, dat hij voorspelde dat de zilveren rijksdaalders er ook gauw zullen komen. Overigens was hij het met de heer Molenaar eens, dat onze monetaire positie zilveren muntstuk ken rechtvaardigt. De zilveren guldens zullen dus een bewijs zijn dat ons geldwezen weer gezond is. De Kamer ging z.h.s. ac eoord met de ontwerpen ter bestrij ding van de hondsdolheid. Terwijl ten slotte zonder debat en zonder stem ming de maaswijdte der zeevisnetten werden vastgesteld. Dinsdag a.s. zal de Eerste Kamer weer vergaderen. Dan komen de Rode Kruis-verdragen aan de orde. Deze mening werd geopperd door enkele K.V.P.-leden en de V.V.D.-frac- tie. De heren Kropman en Prof. Mo lenaar waren de respectievelijke woordvoerders. Het merendeel wenste het begrip „verblijfkosten" niet zo eng te interpreteren. Dan moet men met declaraties gaan werken, zo merkte de heer Kolff (C.H.) terecht op. Hij zag geen enkel bezwaar. Evenmin als de eer in 't Veld (P.v.d.A.), die terecht opmerkte, dat vergeleken bij de voor oorlogse situatie deze verandering heus geen verbetering is, als men tenminste de waardevermindering van het geld in acht neemt, is deze vergoeding nog niet redelijk, aldus de socialistische fractievoorzitter. Minister Beel zag ook geen grondwettelijk bezwaar. Anders was het gesteld met de ver blijfsvergoeding van voorzitter Jonk man. Het betoog van de heer Mole naar (V.V.D.) dat men honderd gul den per vergadering moeilijk als ver blijfkosten kan noteren, vond vrij gro- te instemming. Niet, dat men de voor- sltter dit bedrag misgunde. Men weet, dat hij grote representatie-kosten heeft. Maar gelukkig is de grondwet commissie met dit probleem bezig ge weest en heeft zij voorstellen voor een betere regeling gedaan. Laten we daar maar op wachten, zo antwoordde Mi nister Beel. Het heeft nu geen zin meer om de voorzittersvergoeding principieel anders te gaan regelen. De stemming was niet spannend. De twaalf tegenstanders waren: de heren de Goey en Kraayvanger (K.V.P.), de V.V.D.-fractie, de C.P.N.-fractie, de heer Gerretson (C.H.) en de heren Hellema, Diepenhorst en Anema (A.R) RAAD VOOR JEUGDVORMING. Daarna werd het wetsontwerp om «en Raad voor de Jeugdvorming in te Stellen z.h.s. aangenomen. Deze raad gal de Minister moeten adviseren. Twee sprekers voerden het woord. De heer Derksen (K.V.P.) kreeg te horen dat ouderen en jongeren in deze raad f'len samenwerken, terwijl mej. «enk-Willink (P.v.d.A.) gerustge- ld werd door de mededeling van nister Cals, dat ook deskundigen tilt de kringen van de kinderbescher ming een plaats in de raad zullen krij gen. ZILVEREN GULDENS. Minister v. d. Kieft werd gemachtigd pm binnenkort zilveren guldens te gaan invoeren. Hij had beloofd met de rijksdaalders nog te wachten, om te glen hoe het met de guldens gaat. Prof. Molenaar (V.V.D.) kon het niet zo waarderen, dat hij op dit punt aan de Dr Lotte Adenauer, de 28-jarige jongste dochter van de Westduitse bondskanselier, is gisterochtend in Bonn in het huwelijk getreden met een Dusseldorfse architect. KNIEEN KNIK De agent drong zich door de vele gapende mensen heen en stapte driftig de straat uit in de richting van het bureau. „Het hangt in de lucht en het heeft twee stemmen!" bromde hij. „Ik ben be nieuwd wie dit raadseltje kan oplossenWat moet ik zeggen op het bureau.. ..niemand zal me natuur lijk gelovenHet is ook te gek om waar te zijnmet mijn volle gewicht heb ik aan die knaap gehangenzat ie dan aan een draad vast....? Kan niet Ja, allerlei gedachten vlogen door het hoofd van de brave diender totdat hij er suf van werd. Gelukkig maar dat hij in zijn gedachtenwereld werd gestoord door voetstappen die hij vlak achter zich meende te horen. Met een ruk draaide hij zich om enzakte haast door zijn knieën van schrik. Wat was er gebeurd? Wel, de onzichtbare man had genoeg gekregen van de als maar lachende omstanders. Hij had Pieter en Karolus ieder onder een arm genomen en volgde de agent nu op de voet. Maar de onzichtbare man zou geen onzichtbare man geweest zijn als de diender hem had kunnen zien. Daarom zag de man alleen maar Pieter en Karo lus die op ongeveer tachtig centimeter van de grond als een soort vliegtuigen kwamen aanzweven. Waar zijn onze schepen4^ GROTE VAART. BLOEMFONTEIN li v. Southampton. MARIEKERK 11 v. Manilla. BOISSEVAIN 11 te Osaka. BONAIRE 10 n. Plymouth. GROOTE BEER 10 v. Rotterdam. MAASDAM 10 v. Rotterdam, NIEUW AMSTERDAM 11 n. New York. SIBAJAK 10 n. Halifax. ABBEKERK 10 n. Duinkerken. LAURENSKERK 10 v. Aden. LEUVEKERK 10 n. Genua. ZUIDERKRUIS 12 te Quebec verw. De Engelse regering heeft twee Russische assistent luchtvaart-attaché's de aan zegging gedaan, dat zjj vóór 17 Mei a.s. liet land moeten hebben verlaten. Zij heb ben zich schuldig gemaakt aan spionnage. Majoor Iwan Poepyshef (rechts) en Majoor André Goedkof (midden) tezamen met hun chef, Kolonel Marakazov, gefotografeerd tijdens een recente ontvangst in Londen. Ingezonden Mededeling (adv.) Neemn AKKERTJE GIBRALTAR, 11 Mei. Koningin Eliza beth van Engeland verliet vanmorgen het jacht „Brittannia", waarmede zij met haar echtgenoot en beide kinderen gis teren in Gibraltar is aangekomen, voor een rijtoer door de reeds 211 jaar in Brits bezit zijnde vestingplaats. Een 65- tal inwoners, die allen reeds meer dan veertig jaar aan de haven werkzaam zijn, werd aan haar voorgesteld. De Koningin, die er gezond uitzag, werd tijdens de toer door grote menigte toegejuicht. Er is geen melding gemaakt van de monstraties van Spaanse zijde. Zoals bekend, heeft Spanje korte tijd gele den opnieuw uitdrukking gegeven aan het verlangen, dat Gibraltar aan Span je zal worden afgestaan. De Koningin sprak Maandag aan een lunch van de Britse vastbeslotenheid om het behoud van de kolonie en de vesting van Gibraltar te verzekeren. Als laatste officiële plechtigheid op de thans ten einde lopende reis van een half jaar van het Britse koninklijke paar door landen van het Gemenebest geldt de voor vandaag nog vastgestelde eerste steenlegging voor het Koning George de zesde-kinderziekenhuis. Het Koninklijk gezin hoopt Zaterdag aanstaande in Engeland aan te komen. UTRECHT, 11 Mei. Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland over 1953 blijkt, dat ook in dat jaar de economische betrekkingen tussen Nederland en de Bondsrepu bliek weer geïntensiveerd werden. De som van de waarde van in- en uitvoer overschreed thans de f 214 milliard. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarl. 1947 93)1 Invest. Certif. 100 N. 1962/64e. 100 Grootb. 1946 9754 C. H. I. Bk. 6854 Nat. H.bank 149 Ned. H. Mij. A.K.U. Bergh's J. Berkei's Pat. 132)4 Calvé Delft 181 Fokker 156 Gelder Zonen 210 K. Hoogoens. 17354 Ned. Ford 286 Ned. Kabelf. 204E Phil. Gloeü. 317 Do 6% e.p. w. 216 Unileer 31954 W. Fijenoord 190 Bilt. I rubr. Bilit. II rubr. 282 Dordt. Petr. 455 Dito, pref. 461 Kon. Olie 49954 Dito, ondera. 498 10354 10354 180 219 283 9454 100 100 9754 6854 14954 220 284 136 17954 151 211 17354 28654 207 31654 216 32354 19054 28554 45954 467 503 500 Mo'eara Enim 695 Band. Rubber 12554 A'dam rubb. 9654 Teli B. Rubb. Kend. Lemb. 64 O. J. Cultuur 40 De Oostkust 120L Serbadjadi 48 H. Am. lijn 14654 K. J. Ch. Pkt. 13654 Kon. Bopt 133 Kon. Paketv. 12954 K. Rot. Lloyd 13554 N. Sch. Unie 13554 Om. Sch. vrt. 181)4 St.v.Mij. Ned. 14754 H.V.A. 12754 Java Cult. 58 N.I.S.U. 71 Vorstenlanden 2154 Deli. Bat. Mij Deli Mij. 118)4 Senembah 99)4 Muller Co. 176)4 Amst. Bank 189)4 Esc. Bank Rott. Bank Tw. Bank 695 125 62 40 120 4754 150 185 15054 12654 21)4 120)4 9954 180 190 6454 175B 177 Overz. Gas. 10754 Born. Sumat. 11554 Intematio 15754 Am. Radiator 1754 Am. Smelting 34 Anac. Copper 3554 Bethl. Steel 6454 Chrysler 63B Ford Canada 9954L Gen. Motors 7154 Huds. Motor 854 Intern. Nickel 39)4 Kennecott 7854 Nash Kevinat. 1254 Rep. Steel 55)4 Stand. Brands 34)4 U.S. Steel 46)4 North Am. Co. 22)4 Cities Seriee 102 Cont. Oil Midc. Oil Phil. Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York C. Canadian Pac. 2454 67 80 64 9654 2154 2054 10954 11554 157)4 1754 3454 3554 65 6354 9954L 7154 9 3954 7954 13 H 55 34)4 46)4 2254 102 7954 64 9654 21)4 2454 DEN HAAG, 11 Mei. Zoals on langs gemeld hebben de „regierende Buergemeister" en de „presidenten des abgeordnetes Hauses" van Berlijn zich beschikbaar gesteld om de voorzitters of een delegatie der Nederlandse volks vertegenwoordiging in te lichten om trent de situatie in Berlijn, in 't bij zonder over de daarmee verband hou dende vluchtelingenproblemen. In het overleg hierover tussen de voorzitter der Tweede Kamer en de commissie voor Buitenlandse Zaken is men tot het resultaat gekomen, dat het nut kan hebben zich persoonlijk in Berlijn te oriënteren. De vergadering der kamer van 8 April j.l. machtigde de voorzitter de leden aan te wijzen, die zich naar Ber lijn zullen begeven. Deze leden zijn de heren Tilanus, Roosjen, Scheps, Zege- ring Hadders en Wijffels. Zij zijn voor nemens naar Berlijn te gaan van 7 tot 10 Juli. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei Het 'Centraal Schoolmelkcomité" hamert reeds jaren lang op het verstrekken vap melk op de scholen als stimulans voor een betere volksgezondheid. Blijkens onderzoekingen van medische zowel als van paedagogische aard be vordert de schoolmelkvoorziening de gezondheidstoestand en het leervermo gen van de schoolgaande jeugd. Teneinde deze feiten zo diep moge lijk bij de verantwoordelijke autoritei ten, de onderwijskrachten en de ouders in stad ep land te laten door dringen, heeft het comité een boek werkje doen verschijnen, dat een re geling voor een algemene melkvoor- ziening op de scholen propageert Ingezonden Mededeling (adv.) 69 Maar de broers van Pizarro en nog een kerel uit zijn omgeving gaan te keer en willen weten, welke vuile verrader de bewoners van de stad ge waarschuwd heeft. Joris hoort hun bulderende stemmen en hun dreigen de taal tegen de schuldige. Maar Pi- J»rro zegt, dat dit geval niet de eerste keer is en dat de inheemsen hun spi onnen hebben, die alles afloeren, maar zelf onzichtbaar blijven. Hij- gelooft plet aan verraad. Wat is daarmee te bereiken? Ze breken op en gaan verder in zui delijke richting, een sterke groep te land en de rest in de schepen. Zo be teiken zij het land van de grote heer ser, die de titel Inca, dat is „Hoge' draagt. De bewoners zijn rustige, vreedzame mensen, roodhuiden, goed gekleed en ruim behuisd. Zij hebben geen persoonlijk bezit, alles is van de gemeenschap, ze werken voor de ge meenschap. Daardoor is er geen handel en ook geen geld. Ze hebben geen tempels, geen pries ters, geen offers. Voor hen is de zon de goddelijke bron van alle leven. Zij vereren deze godheid door in bewe gingloos stilzwijgen eerbiedig aan hem te denken. Bij de omwonende stam men is het anders. Doch de grote Inca, de vader van de tegenwoordige, heeft die allen onderworpen, de mensen offers afgeschaft, het eten van mensen vlees verboden en hun gelast, de zon te erkennen. Eén stam, woonachtig in een lage hete zandvlakte langs de kust, weigerde de gloeiend hete zon als God te vereren en koos liever de zee, die vis tot levensonderhoud levert, als nieuwe god. Dit is toegestaan. Goud en zilver is er overvloedig, vooral goud. En zijn beekjes en stro men, waar het gouderts voor het op rapen ligt. Ook zijn er streken, waar goud in de droge grond zit. Doordat er geen gemunt geld is, wordt al dit edel metaal gebruikt voor sieraad. ï)e dynastie der Inca's is zeer oud. Ze dateert uit de tijd, toen de Richter Samuel het volk bestuurde. Pizarro trekt brutaalweg het land binnen en wordt overal gastvrij ont vangen. Wantrouwend onderzoekt h(j wat hiervan de oorzaak is. Die oorzaak is buitengewoon. Dit eeuwenoude land met zijn eeuwenoude regeringsvorm doorleeft een ernstige politieke crisis, veroorzaakt door de vorige Inca, de grootste en bekwaamste van allen. Behalve zijn zoon en wettige opvolger Huascar had hij ook een bas taardzoon, die hem zeer lief was. Tus sen deze twee zonen heeft hij zijn rijk verdeeld. Maar de bastaard, intelligen ter en doortastender dan zijn stief broer, heeft deze door geveinsde vriendschap en andere misleidende manoeuvres bedrogen, hem gevangen gezet en alle familieleden en vrienden met hun vrouwen en kinderen laten vermoorden. Het volk in deze streek beschouwt hem als een overweldiger, een valse Inca, en hoopt dat de komst der vreemdelingen zal leiden tot her stel van Huascar, de ware Inca. Van daar hun welwillende houding. Dit maakt Pizarro moedig. Maar de Inca trekt zich er niets van aan. Zijn troon staat zo onwankelbaar, zijn macht is zo groot, dat hij niets behoeft te vrezen van dit troepje vreemdelin gen, van wie hij misschien alleen nog iets leren kan tot vergroting van zijn macht en uitbreiding van zijn' rijk. Joris vergezelt zijn heer. Hij kan alles goed bekijken. De steden zijn prachtig, hoewel lang niet zo weelde rig als de Merenstad van Montezuma. Van vorstelijke paleizen, huizen der edelen en staatsiegebouwen ter ere van de zon zijn de wanden bekleed met massieve platen van goud en zil ver, versierd met gouden zonnen en zilveren manen en bespikkeld met sterren van diamant, maar de woon huizen zijn eenvormig en de weelde van planten, bloemen en geboomte ontbreekt. Wel zijn de. gereedschappen, zelfs de eenvoudigste, van edel metaal en soms versierd met edelgesteenten. Maar alles is eigendom van de ge meenschap, geld is er niet, dus alle dingen hebben alleen waarde voor zo ver ze practisch bruikbaar zijn. Pizarro hoort dat de zetel van de Inca gevestigd is in het binnenland achter de geweldige bergketen, de An des op een afstand van verscheidene dagreizen. Toch besluit hij, daarheen te gaan. Dit besluit zal in later eeuwen worden aangeduid als het toppunt van waanzinnige waaghalzerij, maar de volvoering daarvan als een verbluf fende prestatie. De ongebaande wegen, de geweldige hoogte, de dode kale hoogvlakte, de ijzige bergwind, de felle kou en het ontbreken van alle plan tengroei maken de onderneming bij kans hopeloos. Geen sprietje groen, geen stukje hout, zelfs niet ter grootte van een lucifer. Voor de Spanjaarden zijn wind en kou een felle bezoeking, maar Joris kan er tegen. En het wonderlijke, het bijna ongelofelijke wordt werkelijk heid, alle kerels brengen de tocht ten einde, sommigen uitgeput en ellendig, maar allen levend. De Inca weet van hun komst en zendt een boodschapper met de mede deling, dat hij bereid is een gezant schap te ontvangen. Dat moet iets indrukwekkends wor den. Pizarro kiest één van zijn broers, geeft hem een officier mee als adju dant, beiden te paard. En eensklaps herinnert hij zich, in het bezit te zijn van een opperceremoniemeester. Joris wordt zo gekleed, dat zijn ferm pos tuur voordelig uitkomt en opgetuigd ir.et blinkende versiersels. Te voet zal hij de twee ruiters vooraf gaan. Achter hen volgt een tolk. (Wordt vervolgd). Witte katoenen Damesblouses Gebloemde Bokken Zomerjaponnen Meisjesjurkjes vanaf maat 40 Katoenen Nachtjaponnen Witte Damesschorten Serveerschortjes Jongensblouses Zjjden Onderjurken met strook en kant garnering Meisjes Shorts Herenoverhemden met vast boord Korte Noordstraat 53, Middelburg. Tafel- en Dessertmessen vanaf 6.in doos van 6 stuks. Vlekvrije Lepeltjes, 6 stuks in doos 1.95 enz. Gebakvorkjes 6 stuks in doos f 5. Gebakschep in doos 3.90 Jamlepel in doos 1,75 (Cassettes van Voorschoten) met volledige garantie. Prachtig van model en zeer voordelig. Alles los verkrijgbaar. Voor sortering en kwaliteit aan lage prijs, slaagt U ner gens beter dan bij Korte Noordstraat 0, Middelburg. Deltakil en Spuit Langeviele 62, Middelburg A.s. Zaterdag 15 Mei hopen wij onze nieuwe winkel te heropenen. Zie onze pracht collectie JUNCKEB TOERRIJWIELEN ƒ170— JUNCKER SPORTRIJWIELEN ƒ165— GRUNO TOERRIJWIELEN 167.50 MOSQUITO HULPMOTOREN geheel rijklaar 430. le klas service. 4 maanden volle garantie. Kromme Weele, Middelburg Tel. 3409. 1934 1954 CHR. MULO voor Oost-Zuid-Beveland, Krabbendijke. Opgave voor nieuwe leer lingen kan vanaf heden plaats hebben bij het Hoofd der MULO-School of bij de hoofden van de scholen waar Uw kinderen thans schoolgaan. - Voor le leerjaar enigs zins vereenvoudigd leer plan. Lessen vóór de middag - 's middags huiswerk thuis. - Groot aantal leraren. m Opleiding in alle moge lijke richtingen i.v.m. be stemming der kinderen. Ook gelegenheid tot plaat sing in internaten. Christelijk onderwijs op de Grondslag der Refor matie. Namens het Bestuur, P. KUIJT, H. d. S. Julianastraat 26, Krabbendijke, Telef. 30. Gevraagd: Carrosseriebouwer, Aank. Carrosseriebouwer en Constructiewerker. Fa. P. v. d. SCHEE, Smeet- landsedljk 42, R'dam-Zuid, Telefoon 71312. Gevraagd in klein gezin nette Prot. Godsd. Middelb. leeft. A. POUWER, Burchtstraat 48, Souburg. Nederlands beste pro duct op het gebied van Herenkleding. REXALCO Costuums ƒ94.-, ƒ108.- eh ƒ116.- REXALCO Gabardine Jassen ƒ93.-, ƒ105. REXALCO Jongens Plusfourcostuums ƒ34— en ƒ42— REXALCO Sportcolberts ƒ42.-, ƒ59.- en ƒ78.50 Voor REXALCO kle ding naar Kledingmagazijn Vlasmarkt 3335, Middelburg. ARTS, AFWEZIG van 13 t.m. 23 Mei 1954. Practijk wordt waargeno men door artsen te Middel burg. Voor apotheek St. Laurens: Apotheek v. d. Harst, K. Delft, Middelburg. Ik houd van de ontspanning die DE KRANT mij geeft Daarom ben ik abonné op

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5