Nieuws uii de Provincie. T ZEEUWSE PLAKKEBORO 'T SPIEGELTJE Het vorige jaar was erg on gunstig voor bietentelers Reusachtige hulp voor alle huisvrouwen Synode der Ned. Herv. Kerk ontving prof. Engelbrecht uit Z.-Afrika TOT TIEN TELLEN NOTEERT U Ook de vooruitzichten zijn somber Gedeeltelijke electrifi catie van polders rond Zaamslag VAN MARKT en veiling Bestuur landbouwschap voor het eerst bijeen» Vlissingen. Zierikzee. Memorandum over processie-verbod Dr J. F» Reitsma overleden» Ds Joh» van den Berg te Utrecht overleden Theol» School te Apeldoorn 60 jaar. Woensdag 12 Mel 1954 ZEEUWSCH. DAGBLAD pagina 2 De lagere school is zon der meer nuttig. Men leert er namelijk tot tien tellen. Hetgeen in het latere leven niet alleen gemakke lijk is om aan het eind van de week de verdiensten uit te rekenen, doch ook opvoe ders ten stade komt. En op vliegende jongelieden. We weten namelijk zeker, dat de jongeman J. P. uit Tho- len en zijn vriend A. H. als zij zich deze wijsheid bij tijds hadden herinnerd het proces-verbaal waren ont gaan, dat .hun namen thans op 't districtsbureau van de Rijkspolitie te Middelburg heeft gebracht. Enkele da gen geleden namelijk reden beide jongelieden J. P. op een bromfiets en A. H. op een gewone fiets over de Poortvlietse dijk bij Scherpenisse. Daar wandel den, want daar zijn de dij ken voor, over het fietspad verscheidene jongelui, al dan niet begeleid door hun toekomstige gades. Een groepje van drie stond op 't rijwielpad te praten, of lie ver om nauwkeurig te zijn, twee er naast en één op de rand ervan toen de brom fiets ronkend naderde. Er volgde, door welke om standigheden is niet bekend, een botsing waarbij de bromfietser de schouder raakte van zekere W. D. Hij verloor het stuur en smakte op de grond en bleef daar enige tijd versuft liggen. Nu moet W. D. gezegd hebben en men zal nu eenmaal niet te snel oorde len „Het is zijn eigen Goes: Donderdagavond 8 uur: Raadsvergadering. Middelburg: Zaterdag avond Geref. Jeugdgebouw: Filmvoorstelling Geref. Jeugdverband, o.m. „Het schot is te boord". St. Philipsland: Donder dagavond 7 uur: Ds v. d. Poel te Giessendam treedt voor Geref. Gemeente op. Westkapelle: Vrijdag avond 8 uur: Gemeente avond Ned. Herv. Kerk. Promotie der provincie Zeeland wor- den er niet beter op bij de Vandaag zal een vroegere °el" inwoner van Yerseke, de p schuld". De twee moeten dat gehoord hebben want, nadat de een was opgekrabbeld, heer M. L. A. Verhaart, zijn zij W. D., die inmiddels promoveren tot doctor in de Weinig mosselzaad, met zijn meisje weer huis- technische wetenschap. De waarts keerde, achterop ge reden. En nu komen wij terug op bovengenoemde telmethode. Want inplaats eens rustig tot tien te tellen, waardoor gelijk men weet de ernstig ste drift pleegt te zakken, sprongen zij wild van de rij wielen om W. D. flink af te tuigen. Zijn kleren werden stukgetrokken en tenslotte namen zij een schoen mee, met de mededeling dat hij die maar moest komen ha len in Tholen. Het was erg onverstandig, want het Recht moet zijn loop heb ben. Weshalve een P.V. volgde „terzake mishande ling heer Verhaart woont nu in Breda en is scheikundig in genieur. Zijn proefschrift gaat over „De diffusie bij lage temperaturen, met be hulp van zwavelzuur, bij de verwerking van suikerbie ten". Het proefschrift is op gedragen aan de nagedach tenis van zijh moeder en aan zijn vader. Als promo tor zal optreden prof. dr ir H. I. Waterman. Het blijkt uit de stellingen bij dit proefschrift, dat de jonge doctor Zeeland niet hele maal is vergeten. De twaalfde stelling (voor be strijding vatbaar!) luidt n.l.I „De omstandigheden voor de industriële ontwikkeling J—let is zeker geen oppervlakkig bezoek geweest, dat minister Cals en staatssecretaris De Waal vorige week aan Schouwen-Duiveland hebben gebracht, leder, die met moeilijkheden zat, kon terecht om zijn belangen te bepleiten en de minister liet een ander liever een uur wachten dan de man, met wie hij in gesprek was, weg te sturen. Naar onze mening vol komen terecht stelde de minister vast, dat het tekort aan leerkrachten op het eiland zeker niet zou worden opgeheven, als de salariëring belangrijk omhoog ging. De psychologische factor is veel belangrijker dan de financiële. Al spreekt die laatste natuurlijk wel een woordje mee. In dat verband moet nog eens worden gewezen op het feit, dat het leven op Schouwen- Duiveland erg duur is. De minister zei zelfs, dat hij geschrokken was van de cijfers, die hem waren voor gelegd. En deze duurte is een factor, waarmee veel te weinig rekening wordt gehouden. Vergeten wordt vaak, dat bijna alle levensmiddelen moeten worden aangevoerd. Inplaats van de gemeenten op Schouwen- Duiveland in de laagste gemeenteklasse onder te brengen pleit alles ervoor er een speciale klasse voor te maken, met loonschalen, die zeker de eerste tijd boven die van de grote centra uitsteken Maar er wordt toch een ramptoelage gegeven? zo kan worden gevraagd. Inderdaad, maar men heeft kunnen lezen wat daar alzo aan vast zit. De éne instelling betaalt die zonder meer uit, maar de andere is aan voor schriften gebonden, die dat kunnen verhinderen. Mo menteel krijgen ook de ambtenaren en de onderwij zers deze ramptoelage nog, maar er bestaat gegronde vrees, dat zij binnenkort niet meer zal worden ge geven. Zeker het eerste jaar is deze toelage nog dringend nodig. De berichten van de Yer- sekse vissers in het hoge Noorden zijn niet bepaald gunstig. Er is bij deze vis serij op halfwas, grote of mosselzaad weinig vooruit zicht. De mosselschippers vinden hier en daar nog een restantje van vorig jaar, dat nu totaal weggevist wordt. Hoeveelheden van een 1000 ton aan de Dove Balg, Scheurrak, Noorderbalgen, Boontjes en Over de Abt zijn uitzonderingen. Ook ten Noorden van Harlingen tot Ameland toe zit weinig. Hier en daar bevindt zich wat zaad. Boven op de plaat is veel dood tengevolge van de vorst en van de lage wa terstanden gedurende de vorstperiode. Veel wordt dus niet verwacht en de schippers zijn over het alge meen ongerust, dat er wei nig kans is op goede leve ringen in het komende sei zoen. Normaal is zo'n 5 tot 600.000 ton nodig. Uit Westkapelle wordt ge meld, dat het Hervormde Kerkkoor op Hemelvaarts dag naar Brugge hoopt te gaan om daar te zingen tij dens een dienst van de Evangelische Gemeente. Een tweede bericht uit Westka pelle zegt, dat het kortgele den opgerichte kinderkoor, dat nog steeds geen naam had, nu van een naam is voorzien. Die luidt: „De Zangvogeltjes". In Bigge- kerke is tot hoofd der Chr. Kleuterschool benoemd mej. A. Mol te 's-Heer Arends- kerke, thans werkzaam aan de Chr. Kleuterschool te Goes. Zij treedt 17 Mei in dienst. De Ontvanger van s Rijks belastingen, de heer H. Ligthart Schenk, is ver plaatst van het kantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Wa- geningen naar het kantoor te Xerneuzen. Jaarverslag VC. S. Dinteloord AMSTERDAM, 11 Mei. „De campagne van de fabrieken is bemoeilijkt door het uitermate slechte weer dat 1952 voor de bietentelers tot een van de moeilijkste jaren heeft gemaakt." Dit constateert het verslag over 1952- 1953 van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken u.a. te Dinteloord. Totaal zijn verwerkt in Dinteloord 502.447 ton, in Roosendaal 204.848 ton en in Zevenbergen 183.007 ton. Het raffinaderbijbedrijf behaalde belangrijk minder gunstige resultaten. Dit wordt toegeschreven aan de lagere hoeveelheid regeringssuiker die werd geraffineerd, aan een daling van de verwerkte hoeveelheid en een lagere raffinagemarge voor de in het veredelingsverkeer te raffineren suiker. De vooruitzichten voor het volgende jaar zijn nog ongunstiger. Dank zij een belangrijk hogere hoe veelheid verwerkte beetwortelen zijn de verwerkingskosten per 1000 kg ver laagd. Ook is van invloed geweest het feit, dat de modernisering van de, fa brieken vruchten begint af te werpen. De zeer sterke concurrentie tussen de suikerproducenten heeft geleid tot on derhandelingen. Als gevolg daarvan is een langdurige overeenkomst tot stand gekomen tussen de Centrale Suiker Maatschappij, de Coöperatieve Suiker fabriek en Raffinaderij „Puttershoek" en de V.C.S., die naai men V3 ■wacht niet alleen ir het be aug van de betrokken partijen zal zijn, nu-ar die bovendien een gezonde ontwikkeling der beetwortei- suikerindustrie zal bevorderen. De fabrieken hebben geen schade on dervonden van de overstromingsramp. De regering heeft voor het jaar 1953/ 54 een ingrijpende wijziging gebracht in de verhouding tussen overheid en suikerindustrie. JAARVERGADERING. Tijdens de jaarvergadering, die gis teren in Roosendaal gehouden is, heeft de voorzitter, de heer J. M. van Bom mel van Vloten uit Goes gesproken over de positie der suikerproducenten in 't verleden en in de toekomst. Van 1949 t.m. 1952 heeft 't niveau van de wereldmarktprijs belangrijk boven de garantieprijs gAegen, die voor de Ne derlandse producent was vastgesteld. Het voordeel, dat uit deze hoofde ge durende dit tijdsbestek aan de Neder- lanse gemeenschap is toegevloeid, be cijferde hij op f 175 millioen. In 1953 is wegens de overproductie (vooral in Cuba) de suikerprijs zeer sterk ge daald. Deze is thans lager dan f 47, die voor 1954 voor de Nederlandse produ cent is vastgesteld. Of deze toestand zich zal handhaven, hangt grotendeels af van de vraag of met de internatio nale suikerovereenkomst resultaten zullen worden bereikt. De Nederland se kostprijs ligt tussen de minimum- en maximumprijzen, die voor deze conventie worden nagestreefd. De voorzitter was van mening, dat een productiebeperking in Nederland tot kostprijsverhoging zal leiden. Handhaving op het tegenwoordige ni veau betekent, dat Nederland volgens deze overeenkomst geen suiker-expor terend land wordt, aangezien de be perkte hoeveelheid suiker die boven de eigenlijke Nederlandse behoefte wordt geproduceerd, kan worden geleverd aan de suikerverwerkende exportin dustrie. JAARSTUKKEN. In deze vergadering werden de ba lans en de exploitatierekening over 19521953 ongewijzigd goedgekeurd, evenals de door het bestuur voorge stelde wijzigingen van het bietenregle ment. Machtiging werd verleend tot het aangaan van geldleningen tot een totaalbedrag van 2.225.000 waarvan de opbrengst zal worden gebruikt voor de aflossing van de in de loop der af gelopen jaren aangegane leden-lening. De vergadering verenigde zich met de voorstellen omtrent de in de toekomst te volgen investeringspolitiek der V. C.S. Tot leden van het algemeen be stuur werden benoemd de heren J. S. de Regt te Kats en B. K. Buurman te Heemstede; tot leden van het dage lijks bestuur de heren J. J. Stols te Zierikzee en B. K. Buurman te Heem stede. Ingezonden Mededeling (adv.) HAZEt, •(DBEH. EN SIAAIVYABINFAEBIEKEN II ZEVENBERG EN ZAAMSLAG, 11 Mei. De raad der ge meente heeft besloten steun te verlenen aan de electrificatie van de Grote Huis- sen polder. Het kost de gemeente f 9459.- welk bedrag afbetaald zal worden in 15 termijnen. Ook een gedeelte van de Een- drachtpolder zal worden geëlectrificeerd, Hier moet de gemeente voor bijdragen f 9582.De raad besloot met 9-2 stem men geen nieuwe garantie te verlenen voor een lening van de Stichting Prot. Ziekenhuis in Z. Vlaanderen. De heer H. de Feyter legde als tegenstemmer een verklaring af, waarin hij er op wees, dat hét niet juist is om, nu het ziekenhuis zover gereed is en er zovele mensen ver langend naar uitzien, een dergelijk be- sluit te nemen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd be noemd de heer A. C. Brakman, hoofd der O.L. school. Voor het Bijz. lager on derwijs werden de volgende vergoedin gen vastgesteld: Geref. School Riemens- straat f 4620.Reuzenhoek f 3075. Othenf) f 1125.C.V.O. Zaamslag f 6525; Voor vakonderwijs werd voor C.V.O. 'n bedrag vastgesteld van f 332,22 en voor de Geref. School te Othene f 384,62. Tot lid van het B. A. werd benoemd de heer B. v. d. Beek. In de rondvraag kwamen vele wensen los. De burgemeester vertel de naar aanleiding hiervan dat het werk te Othene op 25 Mei wordt aanbesteed, dat de muziektent over een maand gereed zal zijn en dat de Terneuzense straat spoedig mogelijk zal worden opgeknapt. VEEMARKT. ROTTERDAM, 11 Mei. Aanvoer in to taal 5549. Vette koeien en ossen 40; Ge- bruiksvee 1786; Vette Kalveren 80; Gras kalveren 361; Nuchtere kalveren 1851; Varkens 110; Biggen 213; Paarden 123; Veulens 5; Schapen en lammeren 118; Weide of lammeren 447; Bokken of gei- Vettê koeien 2.80—2.40, 2.55—2.75, 2.05— 2.45; Vette kalveren 2.50—2.60, 2.30—2.40, 1.95—2.15; Graskalveren 440, 340, 240; Nuchtere kalveren 49, 44, 38; Biggen 70, 50, 40; Slachtpaarden 200, 190, 180; Scha pen 140, 115, 100; Weide of zuiglammeren 40, 35, 30; Kalf- en melkkoeien 1125, 940, 780; Vare koeien 775, 675, 575; Vaarzen 830, 700, 570; Pinken 580, 480, 370. GOES, 11 Mei Fruitveiling: Ex portveiling: Jonathan I grof 7582; I 6876; II 4954; Golden Delicious I grof 81—95; I 71—87; II 55—75; Hard fruit: Jonathan 4062; Golden Deli cious 4577; Bramley's Seedling 28 36; Laxton Superbe 3962; Saint Re piy 58. Groentenveiling A II 1924; B V 1720; B afw. 1014; Bloemkool A I 55—57; A II 49—56; B I 41—49; C II 36, per 100 st.; Radijs 3.50—5.50; Sel derij 30 per 100 bos. Spinazie 2024 per 100 kg. KAPELLE-BIEZELINGE, 11 Mei Verpakt fruit: Jonathan 1 65 "mm 82 91; I 70 mm 7996; I 75 mm 78; Gol den Delicious 1 65 mm 8595; I 70 E 98109; I 75 mm 99112. Export- t: Bramley Seedling I 57.5058; athan I fijn 65—80; I grof 7581; Golden Delicious I fijn 6384; I grof 7093. Keuken- en Fabrieksfruit: Jo nathan 3969; Golden Delicious 41 74; Brederode 4554. Ingezonden Mededeling (adv.) Met twee kleine kinderen is er Castella Parels strooit men zo in het altijd wat, dus ik met Castella w?te.r en direct ontstaat verrukkelijk t* j i xt j x schuim. Geen papje vooraf te maken! Parels aan de slag. Nu, dat waren Mle vuil trekt enorm snel uit het zeker geen parels voor de zwijnen, goed: in paniek vluchten de vuilste Het resultaat is enorm. Ik vind het vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg, pertinent beter dan alles wat er be- Al met al betekent dit een geweldige staat. U moogt het gerust in de krant tijdsbesparing. U vliegt nu door de zetten: 't goed wordt mooier dan als was heen. En U staat versteld van de het nieuw is. Deze blankheid, de hel derheid en de zacht heid van ille goed, U vliegl nu door de was heen dat U behandelt met dit wonderwasmid- del. Bovendien vindt wonderbaarlijke vinding is 'n reus achtige hulp voor alle huisvrouwen. Zo schrijft ons één van de vele tien- U in Castella Parels (47 ct.) een uiterst duizenden huisvrouwen die opgetogen veilig wasmiddel, waaraan U alle tex- zijn over de snelle en fantastische re- tielweefsels met een gerust hart kunt sultaten, die zij bereiken met Castella toevertrouwen. Volg de beste raad, die Par z, het wasmiddel van de nieuwe U ooit werd gegeven: haal nog van- tijd. daag Castella Parels in huis! DEN HAAG, 11 Mei. Het bestuur van het landbouwschap is dezer dagen voor de eerste maal bijeen geweest. In deze vergadering werd voor de eerste zittingsduur van het bestuur de heer H. D. Louwes te Ulrum, thans voor zitter van de Stichting voor de Land bouw, met algemene stemmen be noemd tot voorzitter van het Land bouwschap. Tot plaatsvervangende voorzitters werden voor dezelfde periode gekozen de heren Chr. v. d. Heuvel en C. J. v. d. Ploeg. Besloten werd het aantal leden van het dagelijks bestuur te be palen op zes. Tot leden werden be noemd de heren Chr. v. d. Heuvel, ir C. S. Knottnerus, C. G. A. Mertens, C. J. v. d. Ploeg, P. Stokman en D. Tiggelaar. De voorzitter van het land bouwschap is ambtshalve voorzitter van het dagelijks bestuur. In afwachting van een definitieve benoeming van een of meer secreta rissen werden ir G. P. F. Royaekers en mr F. F. Cerutti voorlopig belast met het secretariaat. Tenslotte wees het bestuur een aantal organisaties aan, met wie het zich voorstelt overleg te plegen over de samenstelling van de hoofdafdelingen en afdelingen van het landbouwschap. Zoals bekend, is het landbouwschap het eerste bedrijfsorgaan dat krachtens de wet op de bedrijfsorganisatie is in gesteld. Het bestuur bestaat uit 24 le den, welke zijn benoemd door de zes, thans in de Stichting voor de Land- UW bct-iJ.VV.TlAV-1... - - mdarbeidersorganisaties, C ie ieder evoegd zijn verklaart- net wijzen van vier leden. Het aanvangs- tijdstip van de eerste zittingsduur van twee jaar is bepaald op 1 Mei 1954. Aanleg Koudekerkse weg Dinsdagmiddag heeft op het stadhuis te Vlissingen de openbare aanbeste ding plaats gehad voor de aanleg, ver betering en doortrekking van de Kou dekerkse weg. Ingeschreven werd als volgt: L. J. Dekker, Vlissingen 161.700, C, v. d. Klippe, Vlissingen 139.950, J Lagasse, Koudekerke 139.900, B. Stegink, Vlissingen 135.800, L. v. d. Klippe, Vlissingen 134.900, Firma Gebr. Geldof, Serooskerke 132.500, Firma H. Bunschoten Zn, Noord- wijk 130.800, J. en K. Triest den Ouden, Biervliet 126.880, Aann. Be drijf N.V. Zeeland, Middelburg 126.675, Firma E. L. K. Aann. Be drijf, Geleen 124.500. De raming voor dit werk was 128.845,30. De gunning is aangehou den. Candidatenlijsten gemeenteraads verkiezingen Bij de candidaatstelling voor de ver kiezing van de gemeenteraad, welke op 23 Juni a.s. zal plaatsvinden zijn 8 lijsten ingeleverd n.l. door de P.v.d.A., A.R., C.H.U., V.V.D., K.V.P., Midden standspartij, Roer om, en Algemeen Belang. In totaal zijn er 64 candidaten. De lijsten zijn de volgende: P.v.d.A.: 1. R. Gerritsen (aftredend), 2. C. Hoek, 3. J. Catshoek (aftr.), 4. M. de Moor (aftr.), 5. J. Rameijs, 6. M. C. Verheijen, 7. mevr. J. Kleppe Straaijer, 8. mevr. J. P. v. d. Werve- Ds Kieviet benoemd tot assessor DEN HAAG, 11 Mei. De Generale Sy node der Ned. Herv. kerk is gisteren voor een zitting van een dag op Woudschoten bijeengekomen ter afhandeling van een korte agenda. Na de opening door de praeses, ds H. J. F. Wesseldijk, werd ap pèl-nominaal gehouden en werd prof. dr S. P. Engelbrecht, afgevaardigde van de Nederduitse Hervormde Kerk van Afrika ontvangen. Prof Engelbrech memoreerde hoe eerst 100 jaar geleden de eerste Nederlandse predikant naar Transvaal kwam. Dit was ds. v. d. Hof, destijds predikant te Dord recht. Met dankbaarheid gewaagde prof. Engelbrecht van het feit, dat de Generale Synode dr K. H. E. Gravemeyer afvaar digde om deze 100-jarige herdenking me de te vieren. Prof. Engelbrecht herinner de er aan dat vele Nederlandse predikan ten de Kerk van Transvaal hebben ge diend en gedragen. Thans telt de kerk nog zeven Nederlandse predikanten en twee hoogleraren. De Kerk in Zuid-Afri- ka is ook dank verschuldigd aan dr Gra vemeyer die de aandacht van de Neder landse Hervormde Kerk heeft gevestigd op de Kerk van Afrika. De band met de Nederlandse theologie heeft gemaakt dat de ogen reeds vroeg open gingen voor het anti-christelijk karakter van het na tionaal socialisme. Prof. Engelbrecht merkte op, dat de kerkorde van de N. H. VISMIJN VEERE, 11 Mei 1237 kg Export garnalen 60—76; 489 kg Schar 1624; 198 kg Bot 16—21; 48 kg Tong 105— 168; 206 kg Rog 48—69; 7 kg Griet 89 —106; 105 kg Schol 16—21. Kerk van Afrika werd herzien aan de hand van de kerkorde der Ned. Herv. Kerk van 1951. Ook dr Gravemeyer bracht in deze vergadering het werk van prof. Engel brecht in Zuid Afrika in de strijd tegen het nationaal socialisme onder de aan dacht van de synode. De praeses overhandigde aan prof. En gelbrecht als dank en herinnering een gedenkpenning, geslagen ter gelegenheid van de Dordtse Synode van 1618'19. Vervolgens benoemde de Synode tot assessor van het moderamen in de ko mende vacature prof. dr A. J. Rasker, ds L. Kievit te Woerden en in diens plaats als tertius van de assessor dr G. de Ru te Rotterdam, die tevejns tot lid gekozen wordt van het Breed Moderamen der Generale Synode. DS LOOS. Op verzoek van het breed moderamen der Generale Synode besloot de Synode de zaak - ds J. Loos (Hilversum) ter be handeling in handen te stellen van de generale commissie voor het opzicht, aangezien de Prov. Kerkvergadering van Noord-Holland in deze zaak.niet tot een beslissing kwam. De generale commissie zal nu overeenkomstig de daarvoor in de kerkorde gestelde regelen aanvangen met pastorale kerkvisitatie, waarna zij verder zal hebben te onderzoeken wat in deze zaak gedaan dient te worden. Met het oog op de gepubliceerde voor stellen van de Grondwet behandelde de Synode het probleem van de daarin voor gestelde opheffing van het processie ver bod. Een memorandum, waarin de op heffing van dit verbod werd afgewezen, zal met de voornaamste ter Synode ge maakte opmerkingen, aan de classicale vergaderingen, die deze maand nog wor den gehouden, ter behandeling worden gegeven, zodat de Synode in de zittingen van Juli de definitieve tekst kan vast stellen. Dit memorandum is eevneens toe gezonden aan de Kerken, aangesloten bij het contact in overheidszaken, in de ver wachting, dat het tot een gemeenschap pelijk optreden dezer kerken zal kunnen komen. Nadat de praeses dr Rasker dank had gebracht voor hetgeen hij als assessor van het moderamen heeft gedaan en hij ds Kievit als zodaning had welkom gehe ten, werd de zitting gesloten. DEN HAAG, 11 Mei. Te Rotter dam is in de ouderdom van 74 jaar overleden dr J. F. Reitsma, oud-direc teur van de Chr. H.B.S. aan het Hene gouwerplein. Meer dan 25 jaar was dr Reitsma lid van de Onderwijsraad. Ook was hij voorzitter van de Chr. Ver. van Na tuur- en Geneeskundigen. Van het tijd schrift van de Vereniging van Leraren bü het Chr. M.O. was hij een der op richters. Dr Reitsma was ook ouderling van de Geref. Kerk van Rotterdam. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei Na een ernstige en langdurige ongesteldheid is in de ouderdom van ruim 60 jaar te Utrecht overleden, ds Joh. van den Berg, emeritus-predikant der Geref. Gemeente. De o verledene, die op 16 Augustus 1893 werd geboren stu deerde aan de Theologische school te Rotterdam, waar hij in 1936 candidaat werd. Op 2 September 1936 werd hij te Krabbendijke in het ambt bevestigd. Op 10 April 1946 deed hij intrede te Utrecht. Een paar maanden geleden ontving hij wegens voortdurende on gesteldheid eervol emeritaat. Ds van den Berg, die ook deel uitmaakte van de Generale Synode, was lid van de Generale Zendingsdeputatie en even eens van de Synodale Commissie tot stichting van een eigen sanatorium voor lijders aan T.B.C. De begrafenis vindt Vrijdag a.s. te Utrecht plaats op de Derde Algemene Begraafplaats te ongeveer 13 uur. APELDOORN, 11 Mei. De Theo logische School der Christelijk Gere formeerde kerken te'Apeldoorn zal in September van dit jaar zestig jaar be staan. Hoewel dit jubileum niet spe ciaal zal worden herdacht, zal er toch enige bijzondere aandacht aan worden geschonken tijdens de jaarlijkse school dag der Christelijk Gereformeerde Kerken op 10 Juni. Voorts wordt een gedenkboek uitgegeven, dat is samen gesteld door hoogleraren en oud-hoog leraren van de theologische school. De titel van het boek is „Ik zal gedenken" BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk Beroepen te Strijen, A. Pop te Zoe- len. Geref. Kerken Beroepen te Roden (Dr.), C. Mak te St Jacobieparochie; te Wolvega, H. Havenberg te Siddeburen (Gr.). Bedankt voor Amsterdam-W. (vac. F. Guilaume, J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Deventer en voor Zut- fen, L. Floor Jr te Opperdoes. Voor Harderwijk, B. Bijleveld te Noorder loos. Vrije Evang. Gemeenten Drietal te Amsterdam, (2e pred. pl.), H. F. Huson te H, I. Ambacht; J. Lis- senberg te Bussum; D. Veldkamp te Hilversum. Schouls, 9. P. G. Kleijn, 10. M. A. L. Beun, 11. H. Versteeg, 12. J. L. Lukus. A.R.: A. M. den Boer (aftr.), 2. S. J. Bij de Vaate, (aftr.), 3. J. W. van den Doel (aftr.), 4. M. Ringelberg, 5. J. Schouls Jaczn., 6. H. Koevoets, 7. J. Pannekoek Az., 8. C. Bij de Vaate, 9. F. Hansma, 10. J. Pannekoek Jzn, 11. C. Fondse, 12. L. D. Padmos, 13. P. J. de Vlieger. C.H.: 1. A. Groenendijk (aftr.), 2. H. Uyl, (aftr.), 3. A. Jonker, 4. C. v.d. Hoek, 5. J. P. Overbeeke, 6. B. W. Schot Wkzn, 7. A. Vermaat, 8. W. P. L. Bakker. V.V.D.: 1 mr C. J. D. du Croo (aftr.), 2. A. J. van Leeuwen (aftr.), 3. M. C. Doeleman, 4. J. Steutel (aftr.), 5. A. M. de Rijke, 6. P. Heering, 7. mevr. N. M. Brouwer-Steur, 8. M. Doeleman HJzn, 9. P. A. Ribbens, 10. P. J. Ochtman, 11. E. W. Cashoek, 12. D. van den Akker. K.V.P.: 1. J. G. L. Timmers (aftr.), 2. B. Leijdekker, 3. D. C. H. Bleyenberg, 4. H. P. van Aken, 5. J. J. M. Koe voets, 6. P. J. Verkaart. Middenstandspartij: 1. M. J. Snoek, 2. C. de Later, 3. J. Verschiere, 4. G. J. Wilbrink Sr, 5. R. Vroegop. „Roer Om": 1. mr K. A. Keuning, 2. 5. A. van Hastel, 3. M. J. Enzeling, 4. C. P. van den Hoek, 5. P. Ribbens, 6. L. H. A. de Jonge, 7. B. van Vessem, 8. J. Klaassen, 9. J. Jongschaap. Algemeen Belang: 1. J. A. van der Schee. BORSSELE Wedvlucht. De Postduivenvereniging De Scheldevliegers" te Borssele hield een wedvlucht vanuit Quievrain, afstand 113 km. De uitslag luidde; 1. P. Deurloo; 2. C .Duynkerke; 3, 4 en 7. J. Duynkerke; 5. A. Geschiere; 6. W. L. Walhout; 8. E. Verrijzer; 9 en 10. M. Welleman. ST. PHILIPSLAND Wedvlucht. De P.V. „De Reisduif" hield een wedvlucht vanuit Quievrain, afstand 138 km. De uitslag, was: Faasse-Van Dom melen 1 en 8; W. Reijngoudt 2, 4 en 9; J. Quaak 3 en 5; M. Geuze 6 en 7; J. Reijngoudt 10. YERSEKE Wedvlucht. De P.V. „De Noordster" hield een wedvlucht met 302 duiven van uit Quievrain. De uitslag luidde: J. J. van Oeveren 1; E. Th. Zoetewey 2; M. Mol 3 en 9; P. M. Lamper 4; P. v. d. Endt 5; A. C. Boone 6 en 8; M. Minnaard 7; Joh. v. Stee 10. HEINKENSZAND Mooi succes. De leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere school namen deel aan de door de N.W.B. georganiseerde schoolwandeltochten. Allen behaalden na 3 wandeltochten het diploma, terwijl als groep een lau wertak werd behaald. Schoolsportdag. De jaarlijkse school sportdag zal worden gehouden op Juli a. s. te 's-Heerenhoek. Het programma ver meldt o.m. slagbalwedstrijden, hardloop estafette en touwtrekken en voor het in dividuele schooldiploma verspringen, hardlopen 60 m. en balwerpen. Kolen vereniging. Maandagavond hield de Coöp. Kolenvereniging „Samenwer king" een buitengewone ledenvergade ring tot bespreking van het openen van rekening-courant bij de Coöp. Boeren leenbank te 's-Heer Arendskerke tot een bedrag van f 2000.Na een uitvoerige toelichting van voorzitter S. Dekker, werd hiertoe zonder hoofdelijke stem ming besloten. Verder werd besloten al leen op Vrijdag tussentijdse kolenbestel- lingen thuis te bezorgen. SEROOSKERKE (W.) „Helpt Elkander". De Assurantiever eniging „Helpt Elkander" telt 2264 leden zo bleek op de laatste vergadering. Da heer L. Cornelisse, voorzitter, werd her kozen en de Commissarissen, de heren J. en C. A. Polderdijk. Joos Koene en W. de Wolf evenzo. In de vacature W. Ver- hage Pzn werd gekozen de heer P. S. Kodde te Koudekerke. Uit het jaarver slag bleek, dat het verz. kapitaal bedroeg f 35.351.509,—.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2