LAN1EL STELT WEER DE VERTROUWENSKWESTIE ver - we» Tito's plan voor regeling van kwestie-Triest r Opnieuw stemming over uitstel debat over Indo-China Ook mogelijk zonder Indo-China Zeeland-tours toerden mee in toerwagenrallye 1954 Koreaanse probleem weer aan de orde si m De Franse Nationale Vergadering PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND in Uitnodiging van generaal Giap Pech voor de jongens van A.M.Z., Stoomtram Walcheren en Z.V.T.M. Stad Triëst en zone A voor Italië; Zuid-Slavië behoudt zone B De Geneefse conferentie Communisten verwerpen Zuidkoreaans voorstel voor verkiezingen onder toezicht der V.N. Uitgave: Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dij kstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2780 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 12 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. staat het Zeeuwse bedrijfsleven in het middelpunt van da be langstelling, want vele Zeeuwsa ondernemers zullen naar Ter- neuzen gaan om de eerste Nij verheidsdag in Zeeland bij to wonen. „De productiviteit om hoog" is het motto op deze bij eenkomst en hopelijk zal za daartoe bijdragen. De Vietminh-voorstellen Franse delegatie ziet er wel wat SAIGON, II Mei De commandant van de Vietminh, generaal Glap, heelt vandaag per radio de Franse comman dant in Indo-China, generaal Navarre, uitgenodigd per hefschroefvliegtuig vertegenwoordigers naar Dien Blen Phoe te zenden om te spreken over de evacuatie van gewonden. Deze bespre king, zo is vandaag In Saigon gemeld, zal niet voor Donderdagochtend wor den gehouden. Deze uitnodiging kwam als ant woord op een boodschap, die generaal Navarre per parachute in Dien Bien Phoe had laten werpen, zulks op last van zijn regering. De generaal had zich ook al per radio tot generaal Giap gewend. Franse piloten hebben medicamen ten en blokjes Ijs boven Dien Bien Phoe uitgeworpen. Ze zeiden, dat de Vietminhtroepen een groot kruis van parachutes hadden gevormd. Daarom heen waren groepjes tenten te zien. Volgens radio Vietminh doet de me dische dienst al het mogelijke om de omstandigheden voor de gewonden te verbeteren. PARIJS, 11 Mei Premier Laniel heeft vandaag besloten de rege ringsmotie om het debat over Indo-China uit te stellen in stemming te brengen en daaraan wederom de vertrouwenskwestie te verbinden. Hij was daartoe gemachtigd op een bijeenkomst van het kabinet, na hevige aanvallen op de regering in de Nationale vergadering, eerder op de dag. In politieke kringen te Parijs gaf men Dinsdagavond de regering- Laniel niet veel kans deze stemming over de vertrouwenskwestie te overleven. Laniel verklaarde tijdens de verga dering, dat de Franse regering niet be vreesd is voor werkelijke feiten be treffende Dien Bien Phoe. In onmid dellijk te debatteren over Indo-China zag hij niets, dat niet nuttiger voor de vijand zou blijken dan voor Frankrijk. Het was zeer rumoerig in de zaal en toen de premier nader inging op zijn eigen voorstel om een speciale parle mentaire commissie te benoemen, be gonnen de communisten te joelen. PARLEMENTAIRE COMMISSIE Laniel zei bereid te zijn de leden van de 'parlementaire commissie medede lingen te doen, zelfs over de meest vertrouwelijke documenten onder Besprekingen over evacuatie van gewonden GENEVE, 11 Mei Vandaag zal de vergadering te Genève worden gewijd aan Indo-China, zo werd na afloop van de besprekingen van Dinsdag verno men. De Britse minister Eden zal pre sideren en men verwacht, dat de af gevaardigde van de Vietminh het woord zai voeren. Ondertussen heeft de Franse delega tie verklaard, dat zij de door de Viet minh gedane voorstellen voor het sta ken van de vijandelijkheden gevolgd door een politieke regeling voor Indo- China, bij alle kritiek, cue zij op die voorstellen heeft, toch wel als een ba sis voor onderhandelingen beschouwt. Evenwel blijven de talrijke bezwaren tegen het plan wel bestaan, maar het bevat toch wel enkele punten, die eni ge overeenkomst vertonen met het Za terdag door Bidault gepresenteerde plan. Bijgevolg zal de conferentie moe ten trachten, een op de plannen ge baseerde en wederzijds aanvaardbare formule te vinden. Dulles over verdediging van Zuid-Oost-Azië WASHINGTON, 11 Mei De Ame rikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn persconferentie in antwoord op desbetreffende vragen verklaard, dat het ook mogelijk zou zijn Zuid-Oost- Azië te verdedigen zonder Indo-China. Hij voegde echter hieraan toe niet de indruk te willen vestigen, dat de drie staten van Indo-China in feite verlo ren zijn of dat de Verenigde Staten de pogingen om de staten (Laos, Viet nam en Cambodja) te redden, hebben opgegeven. Gevraagd naar de verplichtingen, die de verbondenen in een collectief beveiligingsverdrag voor Zuid-Oost- Azië op zich dienen te nemen, gaf de minister ten antwoord, dat deze zoda nig behoren te zijn, dat de deelnemers aan dit verdrag bereid zouden zijn ten strijde te trekken als zij openlijk door de communisten daartoe uitgedaagd zouden worden. Naar zijn overtuiging dienden de drie verbonden staten van Indo-China aan het beveiligingsverdrag voor Zuid- Oost-Azië deel te nemen. voorwaarde, dat niemand, die niet op stond als erebetoon voor de strijders van Dien Bien Phoe, lid van de com missie zou zijn. (De communistische afgevaardigden bleven zitten, toen Vrijdag ieder opstond ter ere van de soldaten van het gevallen Dien Bien Phoe). ONTMOEDIGD. Na het debat heerste er in Franse politieke kringen een algemeen gevoel van ontmoediging. Het völk had, zo zei men, opheldering verwacht over wat er met de Franse strijdkrachten in In do-China gebeuren gaat. Men had de indruk, dat achter Laniels terughou dendheid over de plannen in Indo- China meer militaire moeilijkheden verborgen gaan. ONDIPLOMATIEK. De sfeer van gedruktheid werd in aanzienlijke mate versterkt door de verklaring van de Amerikaanse minis ter Dulles op een persconferentie te Washington, dat Indo-China niet es sentieel was voor de beveiliging van Zuid-Oost-Azië. Franse ministers, die niet met name genoemd wilden wor den, zeiden, dat Dulles' verklaring uitermate ondiplomatiek is en de taak van minister Bidault te Genève bijna onmogelijk maakt. Prins Charles en Prinses Anne, de kinderen van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, die enige dagen geleden hun ouders tegemoet- reisden en hen in Tpbroek ontmoetten, maken het laatste gedeelte van de wereldreis van 't Koninklijk Paar mee. De kinderen, die hun ouders gedu rende enige maanden niet hadden ge zien, vinden het heerlijk met hen mee terug te mogen reizen. Van elke mi nuut van de zeereis genieten ze. De bemanning van het Koninklijke jacht vindt het prachtig om de Prinsen kinderen de eprste navigatielessen te geven. Hoe zij er in opgaan toont deze foto. Nieuw Frans voorstel voor oplossing van Saarkwestie PARIJS, 11 Mei De Franse staats secretaris voor buitenlandse zaken, Maurice Schumann, heeft Dinsdag aan de West-Duitse staatssecretaris, Walter Hallstein, een nieuw voorstel over handigd voor een regeling van de Saarkwestie. Schumann had een bespreking van twee uren met Hallstein. De inhoud van het voorstel is niet bekend ge maakt. Veel zonneschijn, veel strafpunten en dus geen prijzen (Van één onzer redacteuren). ARNHEM, 11 Mei Wie zou er niet op een zomerse zonnedag in Mei willen genieten van een tocht door de Betuwe, die zich voor het feest in bruidstooi had gestoken. Of wie zou er niet willen genieten van bos, hei en zandverstuivingen in ongekende schoonheid, zoals de Veluwe die te bieden heeft? Welnu, dit alles werd ons vandaag aangeboden tijdens de meest succesvolle Toerwagenrallye, die de N.V.T.O. tot nog toe heeft gehouden. 1700 mensen uit de verste hoeken van het land gekomen, lieten zich in de droompaleizen van bussen rondrijden, terwijl de chauffeurs en de kaartlezers zich het zweet van hun gezichten moesten vegen om de weg, die de organisa toren hadden uitgestippeld, te volgen. Jammer voor de jongens van de Auto Mij Zeeland, de N.V. Stoomtram Walcheren en de Zeeuwseh Vlaamse Tram, zij kwamen er ditmaal, mede door een venijnige klassementsproef op de Markt van Arnhem, waar het op deze heerlijke dag strafpunten regende, niet aan té pas. BELGRADO, 11 Mei Maarschalk Tito van Zuid-Slavië heeft in een vraaggesprek met een correspondent van de New York Times het volgen de plan voor regeling van het vraag- stuk-Triëst voorgesteld: 1. Het vrije gebied van Triëst wordt verdeeld tussen Italië en Zuid-Sla vië. Italië krijgt de stad Triëst met met het grootste deel van de huidi ge Brits-Amerikaanse zóne A, Zuid-Slavië behoudt de zóne B, na dat kleine grenscorrecties zijn aan gebracht. 2. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië garanderen de nieuwe Italiaans-Zuid-Slavische grens en beloven plechtig geen en kele aanspraak achteraf van Italië of Zuid-Slavië op wijziging van de ze grens te zullen steunen. Italië en Zuid-Slavië leggen het verdelingsplan ter goedkeuring voor aan de Veiligheidsraad der Ver. Naties. De drie Westelijke mogendheden laten voor Zuid-Slavië een haven te Kopar (het vroegere Copodi- stria) een weg met een spoorweg van deze plaats naar Ljubliana en andere belangrijke verkeersknoop punten in Zuid-Slavië ter compen satie van de opgegeven Zuidslavi- sche belangen in de haven en de stad Triëst. 3. Na een dergelijke regeling van het geschil is Zuid-Slavië bereid met Italië onderhandelingen te beginnen ter re geling van alle nog hangende kwes ties. Ook zal Zuid-Slavië dan niets te gen hebben op uitbreiding van het Balkanpact, nu beperkt tot Grieken land, Turkije en Zuid-Slavië, tot Ita lië. Tito sprak in dit verband voorts de hoop uit, dat het verdrag dat o.m. nog niet voorziet in automatische militaire bijstand als een der deelgenoten wordt aangevallen, zal worden uitgebreid. Hij meende, dat bij zijn bezoek aan Griekenland, in de loop van de vol gende maand, de onderhandelingen hierover zouden kunnen worden afge sloten. GENEVE, 11 Mei De zitting van de conferentie van Genève was Dins dagmiddag weer gewijd aan Korea, een onderwerp dat de laatste dagen door de gebeurtenissen in Indo-China en door het begin van het Indochinese deel der conferentie nogal op de achtergrond was geraakt. Waarschijnlijk zai de zitting van Dinsdag er evenwel weinig toe hebben bijgedragen, het Koreaanse probleem weer op de voorgrond te brengen, want in de drie redevoeringen, waaruit ze bestond, werd geen enkel nieuw gezichtspunt naar voren gebracht. Sprekers waren de Russische Minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, de Belgische Spaak en de Zuid-Koreaanse Pjoen Joeng Tai. SPAAK. Spaaks rede was kort en dus in overeenstemming met zijn eigen aan beveling aan de conferentie, geen tijd te verliezen met lange en doelloze re devoeringen. „Wij moeten er aan denken, dat di plomatie iets anders is dan propagan da", verklaarde Spaak. Hy herinnerde de conferentie eraan, dat hij in hetzelfde Paleis der Naties, waar hij Dinsdag sprak, jaren geleden getuige was geweest van „de dood van de collectieve veiligheid" en dat dit het voorspel van de Tweede Wereld oorlog was geweest. Daar tegenover stelde hij de verde diging van Zuid-Korea. waarbii, dank Molotofs rede, die 1 uur duurde, uit te de reeds zo dikwijls gehoorde com munistische versie van de Koreaanse geschiedenis sedert 1945. Daarbij voeg de Molotof een scherpe veroordeling van het Amerikaanse plan voor een „stille-Oceaanverdrag" en van de Europese Verdedigings-Gemeenschap. Tenslotte kwam hij nog even terug op zijn eigen plan voor een Europees verdrag voor wederkerige verdediging. Een Engelse woordvoerder vatte de opinie van de meeste Westelijke gedelegeerden samen toen hij na de zitting opmerkte: „Molotof heeft niets gezegd, wat hij al niet op andere conferenties heeft gezegd". In enkele regels melden wij nog DAT de plaatselijke com missie voor Huishoudelij ke en Gezinsvoorlichting te Middelburg Donderdagmor gen half twaalf begint met de verkoop van vouwbladen over een goede voeding. Me vrouw E. Bolkestein-Pull zal als eerste een vouwblad in ontvangst nemen aan een speciaal kraam op de Markt. DAT gisteren aan aantal knapen van 14 tot 15 jaar in Middelburg enkele staal tjes van baldadigheid ten beste heeft gegeven, die werkelijk schandalig zijn. De kwajongens hadden eerst een tijdje met een bootje in het kanaal geva ren en waren bij de Vogel- dijk op de wal geklommen. Daar hebben zij niet minder dan dertien ruitjes van een woonwagen kapot geslagen. Vervolgens lichtten zij vis- fuiken uit het kanaal, die zij op de glooiing wierpen. De politie heeft de zaak in onderzoek en reeds gisteren zat een aantal knapen op het bureau. DAT in Vlissingen een veertienjarig meisje, dat op de hoek Brouwenaarstraat Paul Krugerstraat fietste en geen voorrang verleende aan een taxi uit Middelburg door dit voertuig aangere den is waarbij zij met de schouder de voorruit ver brijzelde. Zij kreeg een lich te hersenschudding en moest in het St Josephzie- kenhuis worden opgenomen. DAT te St Annaland een knaapje, dat met een buur man des ochtends vroeg mocht meerijden om koeien te helpen melken, zó ver heugd was, dat hij des nachts om 2 uur alvast maar uit bed kroop en, gewapend met een zaklantaarn, naar buiten trok. Een in de buurt wonende schipper werd wakker en loodste de vroe ge jongeling weer huis- en beddewaarts. Daar kon hij nog drie uur slapen want hij moest pas om 5 uur de deur uit. DAT in Heinkenszand een der actiefste bestuursleden van de muziekvereniging Euterpe", de heer M. Mal- lekoote, zijn zilveren brui loft heeft gevierd. „Euter pe" bracht hem en zijn echtgenote een spontane se renade. DAT welhaast op hetzelf de moment te 's-H. Avends- kerke het muziekgezelschap „Excelsior" vol vreugd een serenade bracht aan het echtpaar P. Traas-Lokerse, dat onder grote belangstel ling het 55-jarig huwelijks feest vierde. Vol vreugd, Want de heer Traas is jaren lang directeur van „Excel sior" geweest. DAT de heer W, v. d. Schee uit Zierikzee in 'sHer- togenbosch is geslaagd voor het Analysten-examen A. DAT de inwoners van Westkapelle gisteren wer den gealarmeerd door sire- negeloei. Er was in de dui nen een helmbrand uitge broken, doch doordat enke le mannen kordaat ingre pen, behoefde de brandweer geen dienst te doen. zij de kracht van Amerika, „de eerste doeltreffende demonstratie van de waarde van collectieve veiligheid" was gegeven. Spaak wees op de noodzaak van in ternationaal toezicht bij de verkiezin gen die, tot de eenwording van Korea moeten leiden en herinnerde de com munisten er aan dat de V.N., door wie zulk toezicht volgens hem het best kan worden uitgeoefend, niet slechts be staan uit de landen, die zij aan zij met Zuid-Korea hebben gestreden, maar uit alle staten, die er lid van zijn. Hij noemde het ook „enigszins tegenstrij dig", dat China „met zoveel ongeduld toelating verlangt tot een organisatie, welker rechten het nadrukkelijk ont kent en welker gezag het probeert neer halen". ZUID-KOREAANSE REDE. De Zuid-Koreaanse rede was in zo verre een teleurstelling, dat er in het geheel geen aanduiding in voorkwam van het Westelijke compromis-voorstel inzake Korea, waaraan hier binnens kamers al zo lang wordt gewerkt. Dit compromis-voorstel komt, naar verluidt, neer op bereidwilligheid van Zuid-Korea om, nadat er verkiezingen in Noord-Korea zijn gehouden, mee te werken aan verkiezingen voor een volksvertegenwoordiging voor geheel Korea. Tot dusver was het standpunt van Syngman Rhee, dat de Zuid- Koreaanse verkiezingen al gehouden waren en dat nu dus alleen nog de be volking van Noord-Korea behoefde te stemmen. Pjoeng Joeng Tai legde er alleen de nadruk op, dat er in het Zuiden al vier verkiezingen zijn gehouden, alle onder toezicht van de V.N., en dat er op 20 Mei a.s. weer verkiezingen worden gehouden. VERWORPEN, 's Avonds heeft een communistisch- Chinese woordvoerder te kennen ge geven dat het heden door de Zuidko- reaanse minister van buitenlandse za ken Pjoen Joeng Tai gedane voorstel tot het in Noord-Korea, onder toezicht der V.N. doen houden van vrije alge mene verkiezingen, op dezelfde wijze als in Zuid-Korea is geschied en op twintig dezer weer geschieden zal, voor de communisten onaanvaardbaar is. De communisten beschouwen de V. N. als „partij" in de Koreaanse oorlog en zij willen daarom niet dat de inter nationale organisatie toezicht zou uit oefenen op in Korea te houden ver kiezingen. Drie Zeeuwse ondernemingen bon den vandaag in de rallye de strijd aan tegen 44 collega's overal uit het land. Het werd een sportieve wedstrijd, waarvan de deelnemers, die bij dit al les, rijdend in de bussen, zo nauw be trokken waren, niet genoeg konden krijgen. De Zeeuwen startten vanmor gen omstreeks 9 uur in Oisterwijk (er waren ook in Zeist en Ommen start plaatsen) voor het eerste deel van de kaartleesrit, die terwijl de zon steeds hoger kwam te staan en deed alsof het hartje zomer was, dwars door de scho ne landouwen van de Betuwe voerde. Langs boomgaarden in volle bloei, langs allerlei kronkelwegen, die de rij kunst van de chauffeurs dikwijls op de proef stelden, en over smalle dijken reed het op Arnhem aan, waar in „Sonsbeek" werd geluncht. Daarna volgde het tweede deel van de rit, nu over de Veluwe. DE BILT ZEGT: Overwegend zonnig DE BILT, 11 Mei Op de meeste plaatsen droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Oost en Noord. Iets lagere temperaturen. MOEILIJK KARWEI. De regelmatigheidsproef bestond uit het rijden met een snelheid van 50 km (werd pas vlak voor het begin van de proef meegedeeld!) over een niet be kende afstand met een afgedekte kilo meterteller. Kortgezegd: Rijdt op het gevoel met een snelheid van constant 50 km. 't Viel niet mee, doch aan velen ge lukte dit, zij het met kleine afwij kingen. Maar toen begon het feest pas goed. Er is ge-ucheld en ge-uddeld, dat het een lieve lust was. Bij de plaat sen Uchelen en Uddelen (kan men zich mooier omgeving denken voor een rallye, stelde het vinden van de route de hoogste eisen aan de oplet tendheid. Maar het gelukte ook hier, zij het, dat slechts zelden een bus straf puntloos de ruim 100 km afleg de. MAAR TOENJ Gelukkige gezichten zag men, terug gekeerd in Arnhem, toen men van de collega's vernam, dat zij ook niet straf- puntloos uit de strijd waren gekomen. De klassementsproef (waarop naar on ze bescheiden mening vooral bij het toekennen van dozijnen strafpunten teveel nadruk werd gelegd) deed de euvelste ridder achter het stuur sneu velen. Het was hier, dat de Zeeuwen, ondanks uiterste krachtsinspanning, sneuvelden op het veld van eer. Jam mer, maar volgende maal beter, zo be loofde men elkaar plechtig. In „Musis Sacrum" werden daarna de prijzen uitgereikt. De A.M.Z. kreeg nog een attentie voor de chauffeurs als best beplaatste A.E.C., de Stoomtram Walcheren we gens de best geplaatste Crossley. Een eresaluut aan de heren Piet LeendertsS en Toon v. d. Kreeke (A. M.Z.), Jan Parent en Piet v. d. Reest (Stoomtram Walcheren) en D. Ch. L. Caessens en J. H. P. de Jonge (Z.V.T. M.) aan wie het voor een groot deel te danken is, dat vele Zeeuwen een al lerplezierigste dag hebben beleefd. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.49 u., onder 20.25 u. Maan op 16.05 u., onder 2.46 u. Hoogwater Donderdag 13 Mei: Vlissingen: 11.26 u. 1.53 m., 23.40 u. 1.39 u. Terneuzen: 11.51 u. 1.74 m., u. m. Wemeldinge: 0.12 u. 1.13 m., 12.49 u. 1.46 m. Zierikzee: 12.37 u. 1.26 m., u. lil.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1