de loupe ramp in Roode Kruis bestreed Zeister bossen. de DEZE WERELD van ö&g tot öaq De opvattingen van Hoeksema en wijlen prof. Schilder N Geschiedenis van het Britse Imperium. 41. Het nut van luchtfoto's tijdens en na de ramp Smet op de democratie Twee doden door lawine* v&n Lonöinium tot Lonöon. Truman waarschuwt Eisenhower* Blijf baas in eigen huis. Drie wensendie ingewilligd moeten worden. Initiatief tot het oprichten van een internationaal rampenfonds. Moeilijke taak van het Westen V Door ervaringen geleerd Op 4 Februari had men de gebieden al in kaart Dinsdag 1! Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Onder Als er ooit een Europese Defensie Ge meenschap tot stand zal komen en alle pessimisme ten spijt mag men de kansen hierop toch nog wel hoog aan slaan! zal de (plechtige?) afkondi ging hiervan gevolgd worden door het houden van Europese verkiezingen. De ministers hebben n.l. afgesproken, dat dan het ogenblik is aangebroken om de bevolking van de zes landen die aan deze gemeenschappen deelnemen, op te roepen naar de stembus om het eerste rechtstreeks gekozen Europese parlement samen te stellen, dat dan contróle zal gaan uitoefenen op deze E.D.G., op de Kolen- en Staalgemeen schap en misschien in de toekomst ook op de Europese Politieke Gemeen schap. Dit besluit is niet helemaal in over eenstemming met de wensen van het Nederlandse parlement en toen dan ook minister Beyen deze beslissing in de Eerste Kamer, tijdens de behande ling van zijn begroting, bekend maak te, heerste er een zekere ontstemming, vooral omdat de minister er geen twij fel over liet bestaan, dat dit besluit tot stand was gekomen onder de druk van de Franse socialisten. De anti-re- volutionnaire afgevaardigde Algra noemde deze beslissing niet slechts „een beetje griezelig", maar ook staat kundig onjuist, daar immers deze af spraak gemaakt is ten behoeve van be paalde groeperingen, die aarzelend staan tegenover de E.D.G. En hij be klaagde zich dat de Staten Generaal nu hierdoor met handen en voeten ge bonden zijn. En eenzelfde geluid heb ben verschillende dagbladen doen ho ren: zij achtten deze beslissing smet op de democratie. Is deze opvatting juist? Heeft het Franse partijrégime, dat uit een oog punt van democratie inderdaad niet al te hoog kan worden aangeslagen, hier inderdaad weer een lelijke rol ge speeld? Wij menen toch dit te moeten betwijfelen! Het wezen van de demo cratie is toch, dat het volk zijn wen sen'kan kenbaar maken aan de souve rein en dat het volk, middels zijn par lement, mede een beslissende invloed heeft op de handelingen van die sou- verein. In Frankrijk nu is het zo, dat de bevolking lang niet gecharmeerd op die Europese Defensie Gemeen schap. Nu heeft een grote bevolkings groep aan zijn regering te kennen ge geven, dat het accoord kan gaan met die gemeenschap mits die onder con tróle komt van een rechtstreeks geko zen parlement. De Franse regering voor dit argument gezwicht en heeft deze voorwaarde voor aanvaarding tot de hare gemaakt. En de gezamenlijke ministers zijn hiermee ten slotte ook accoord gegaan. Eerlijk gezegd zien we niet goed waar nu de fout zit! In dezelfde rede voering van de heer Algra kan men lezen, dat hjj het een lichtstraaltje vindt, dat de regering zal vasthouden aan de koppeling van economische en politieke integratie binnen de politie ke Gemeenschap. Dat is een wens van het Nederlandse volk en de regering is het hiermee van harte eens. Als mi nister Beyen kans ziet zijn collega': ervan te overtuigen dat het zo alleen goed is en dit voorstel wordt overge nomen door de andere vijf ministers, dan hebben wij reden tot juichen. Heeft men dan in andere landen het recht te zeggen, dat het Nederlandse partijwezen een smet op de demoera tie geworpen heeft door deze voor waarde te stellen? Dat is toch wel heel ver gezocht! Na verloop van tijd zal dit voorstel voor verkiezingen ook in het Neder landse parlement moeten worden be handeld. Dan zijn onze volksvertegen woordigers volkomen vrij om dit te verwerpen. Riskeert men daarmee dat dan het Franse volk de E.D.G. zal ver werpen, dan zal men dubbel voorzich tig moeten zijn en voor en tegen nauwkeurig moeten afwegen. Te zeg gen dat onze Staten Generaal nu met handen en voeten gezonden zijn, is op zijn minst wat overdreven. Dit klinkt zo als de protesten van een kleine jon gen die met huilende stem toch altijd doet wat zijn grote broer van hem verlangt! Als ons parlement zich in de Europese eenwording in die positie gedrongen voelt, ja, dan is er inder daad iets mis. Niet met de democratie wel echter met ons parlement! Promotie dr A. C. de Jong SION, (Zwitserland), 10 Mei. Op de hellingen van de Rosa Blanche in de buurt van Sion is Zondagmiddag een groepje van zeven Zwitserse skiërs door een lawine meegesleurd. Twee leden van de groep verloren het leven en vier wer den zwaar gewond. De zevende skiër, die ongedeerd bleef, kon zich uit de sneeuw bevrijden en hulp halen. De bekende Zwitserse vlieger Her mann Geiger is er later in geslaagd met een klein vliegtuig bij de plaats van het ongeluk te landen. Hy heeft vervolgens de gewonden weggevoerd en daarna de verongelukten geborgen. AMSTERDAM, 8 Mei. Gistermiddag is aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctor in de theologie ds A. C. de Jong, geboren te Grand Rapids, Mich. U. S.A., op een proefschrift getiteld: „The Well-Meant Gospel Offer: the views of H. Hoeksema and K. Schilder". Als pro motor trad op prof. dr G. C. Berkouwer terwijl als paranymfen fungeerden de he ren John Vriend en Mr Jordon Spijkman. Het proefschrift van ds de Jong behan delt een bij uitstek actuele aangelegen heid en snijdt de controversen aan met de theologen Hoeksema in Amerika en wijlen prof. Schilder in Nederland. Uit voerig wordt stilgestaan bij de verbonds- beschouwing van Hoeksema en zijn merkwaardige conceptie van een subjec tieve verbonds genade. De promovendus poogt in zijn dissertatie te bewijzen dat de verbondsbelofte moet worden gezien als voorwaardelijk en onvoorwaardelijk beide. Hoeksema wil van een voorwaar delijke belofte niet weten wijl dit zou betekenen een verwaarlozing van de on macht van de zondaar. Ds de Jong wijst dit af en laat zien, dat Gods beloften Zijn gesproken Woord is en dus niet te scheiden van zijn persoon en derhalve geladen zijn met zijn kracht. De gecoör dineerde visie van Hoeksema op uitver kiezing en verwerping wijst de promo vendus af met een beroep op Schrift en belijdenis. Ook de Canones van Dordt steunen Hoeksema's opvatting niet. God biedt Zijn beloften aan allen en dan moe ten wij dus ook spreken van genade die bewezen wordt aan zondaars die later verloren gaan. Wat prof. Schilder betreu mens op vatting is verre van Hoeksema verwij derd. Schilder loochent het aanbod niet, maar hij kwam tot zekere spanningen omdat hij niet weten wil van een zekere gunstige gezindheid Gods jegens degenen die later verloren gaan. Die spanningen zijn er vooral in betrekking tot het be grip van Gods lankmoedigheid. Hoewel Schilder's constructie een andere is gaat ze toch in Hoeksema's richting. Dit leidt tot een zekere verschuiving van accent. Het bezwaar van de promovendus tegen Schilder is diens verwaarlozen van het feit dat als God Zijn zaligheid aanbiedt daarin toch ook een gunstige gezindheid spreekt, maar nog niet gezind is als Vader totdat de zondaar in Hem gelooft. Schil ders verwerping van de algemene genade leidt tot spanningen vooral met betrek king tot het aanbod der genade al is hij op het stuk van het aanbod ver van Hoeksema verwijderd. In het slot hoofd stuk accentueert ds de Jong het feit, dat velen met dezelfde problemen zitten. Daarom stelt dit hoofdstuk de lezer mid den in de moderne herleving van de the ologie. Turkije verwerpt Russische nota. ANKARA, 10 Mei. Radio-Ankara meldt dat Turkije in een antwoord-nota de Sowjet-Nota van 18 Maart j.l. waarin werd gezegd dat het voorgenomen Turks- Pakistaanse vriendschapsverdrag - dat inmiddels in April j.l. is getekend - de veiligheid der staten in het midden-Oos ten in gevaar zou brengen, heeft verwor pen. Het Turks-Pakistaanse verdrag voorziet in vriendschappelijke samen- werkink door beide landen op militair en economisch gebied. ASUNCION, 10 Mei, De Paraguese Na tionale Vergadering heeft Tomas Romero Pereira tot président van Paraguay ge kozen. Hij volgt als zodanig Federico Chaves op. ■■lillliilllMHM Edward I, die nu opvolger werd van Hendrik de Derde, bleek niet alleen een goed veldheer te zijn, doch ook een bekwaam regeerder. Tijdens zijn regime wist hij het laatste Keltische gedeelte van Engeland, het bergachtige Wales te veroveren. A n Simon de Montfoort had in 1265 het parle- XjL. ment ruimere bevoegdheden verleend en Edward wettigde dit besluit in dien zin, dat niet slechts de adellijken, de gewone ridders en de burgers maar ook de zgn. „Yeoman" er zitting in kregen. aiiiiiiiiwiii NEW YORK, 10 Mei. Ter gelegenheid van een diner, hem aangeboden bij zijn zeventigste verjaardag, heeft ex-president Truman in een toespraak een beroep ge daan op president Eisenhower om zich als baas in eigen huis te handhaven en een einde te maken aan de toenemende hysterie in de Verenigde Staten aan gaande het communisme. Zonder rechtstreeks melding te maken van de behandeling van het geschil tus sen McCarthy en autoriteiten van het Amerikaanse leger, wees Truman er op dat de Verenigde Staten zich gesteld zien voor de dreiging van een dictatuur door de wetgevende macht. Hij meende dat, zonder een krachtig stelling nemen door de president, de wetgevende macht zich steeds meer zal gaan bewegen op terrein, dat uitsluitend aan de uitvoe rende macht is voorbehouden, met alle kwade gevolgen van dien als het beïn vloeden en verwringen van beslissingen der uitvoerende macht, het beïnvloeden van bevorderingen en overplaatsingen en dergelijke. Er zijn Amerikanen die in het uithui ten van de vrees voor het communisme een gemakkelijke methode zien om de kiezers te beïnvloeden. (Van onze §-redacteur). ZEIST, 10 Mei. Vrijdagavond om half 9 geraakte een verkeersvliegtuig met 40 passagiers aan boord in moeilijkheden boven de bossen van Woud- schoten onder Zeist. De brandstoftanks werden afgeworpen en ze kwamen helaas terecht op een blokhut, waarin 40 padvinders kampeerden. In een oogwenk stond het houten gebouw in lichter laaie. Even later stortte het vliegtuig brandend neer. Twee zware branden in een kurkdroog bos en b3 doden en gewonden, die zo spoedig mogelijk geborgen moesten worden. Het Harvard-lestoestel, dat precies op tijd boven het terrein verscheen, bootste op bedriegelijke wijze een in nood verkerend vliegtuig na. Fel rode Bengaalse vuren lichtten op bij blokhut en van te voren gedeponeerd vlieg tuigwrak. Het was een luguber schouwspel, geen van de toeschouwers kon zich geheel aan de ïljusie onttrekken dat hij zich werkelijk tegenover een ramp van ernstige omvang zag geplaatst. Binnen weinige minuten versche nen de brandweerauto's met loeiende sirenes op het terrein van de strijd. De commandant verdeelde zijn materiaal over de beide branden, slangen werden uitgerold over een grote afstand, want water is hier schaars. Aanjagers voer den de waterdruk op en weldra scho ten de eerste stralen sissend op de vlammen af. Brandweermannen brach ten intussen de vele gewonden voor lopig in veiligheid. Vlak daarop verschenen de wagens van de Roode Hrulscolonneg en het schouwspel, dat zich toen voor ons oog ontrolde was werkelijk indrukwekkend. De wagens werden door de eigen gemo toriseerde verkeersbrigade naar een open heideveldje gedirigeerd, geünifor meerde mannen en vrouwen sprongen er uit en binnen twintig minuten was dat veld veranderd in een op volle kracht werkend veldlazaret. Commandotent, materiaaltent, keu kentent en verzorgingstenten rezen als bij toverslag uit de grond. De motoren van de lichtaggregaten sloegen dreu nend aan en weldra joegen felle elec- trische lampen zowel in de tenten als op het terrein de duisternis op de vlucht. In de keukentent loeiden de grote gascomforen onder pannen met warm water voor de dokters en onder ketels met warme dranken voor de patiënten. Het was alsof een volmaakt lopend uurwerk met één zetje tegen de slinger op gang was gebracht. DE SLACHTOFFERS. Onmiddellijk na de aankomst van de colonnes waren intussen de dragers met hun brancards uitgezwermd om de gewonden te zoeken, die door de brandweer inderhaast buiten het be reik van de vlammen waren gebracht. Elke gewonde werd voorlopig verbon den de kwetsuren en klachten wa ren op labels aan de kleding van de pseudo-slachtoffers vermeld en daarna zo snel mogelijk naar het kam pement vervoerd. Daar passeerde elke brancard het sorteringscentrum, waar naam en adres van het slachtoffer werden genoteerd en op grond van een voorlopige diag- IET lang na het bekend wor den van de val van Dien Bien Phoe. de Franse strate' gische vesting, heeft George Bi dault het politieke steekspel in Genève geopend. En dit heeft hi niet gedaan als een overwonne maar als een man, die na een zwa re tegenslag nog weet waar hij staat. Dien Bien Phoe is gevallen en de Franse publieke opinie heeft deze schok doorleefd, één in ver ontwaardiging. Het verheugende heeft zich voorgedaan, dat de posi tie van de Franse Regering door deze schok eerder versterkt dan verzwakt is. Deze verontwaardiging is niet tot Frankrijk beperkt gebleven. In hun streven om zoveel mogelijk succes te behalen heeft het communisme zijn hardheid en koude berekening, waar bij mensenlevens geen rol spelen, voor het oog van de gehele wereld bloot gegeven. Juist door het feit, dat zij de vesting hebben veroverd, zonder eerst de Fransen de gelegenheid te hebben gegeven de vele gewonden en doden af te voeren, hebben de com munisten wel een heel slechte beurt gemaakt voor het forum van de we reld. Bij het begin van het steekspel zijn de communisten uitgefloten. Zo is de eigenlijke ontmoeting in Genève voor het Westen dan ook on der meer gunstige omstandigheden be gonnen, dan aanvankelijk verwacht werd. Bidault heeft een krachtige rede gehouden, die grote indruk heeft ge maakt. Zijn voorstel kwam in het kort hierop neer dat de ledenstaten van de conferentie van Genève een eventuele wapenstilstand in Indo-China zouden garanderen en bij schending dan ook onmiddellijk overleg zouden plegen. De Amerikaanse delegatie heeft van dit standpunt afstand genomen. Ze vreest, dat Peking of Rood-China wei nig enthousiast zullen zijn voor een dergelijk overleg, wanneer de Viet- minh van een bestandsschending wor den beschuldigd. Een ander bezwaar tegen het Fran se standpunt is, naar het ons voor komt, dat op deze wijze de Verenigde Naties een belangrijke taak wordt ont nomen en dit lichaam langzaam maar zeker de nek wordt omgedraaid. Eerst was het Korea, dat in Genève aan de sfeer van de Verenigde Naties werd onttrokken en nu wordt Indo-China geheel buiten de V.N. om behandeld. Het is waar, dat de noodzaak van het houden van een conferentie in Genève aanwezig was. Maar waarom wordt niet voorgesteld het toezicht van een wapenstilstand in Indo-China op te dragen aan een commissie van de Ver. Naties (het systeem heeft in Korea toch ook goed gewerkt), waarvan de communisten toch ook lid zijn? Dit Franse voorstel kan de gehele V. N. tot een farce maken en dan zal de hele kwestie van de toelating van Peking niet meer actueel zijn. Dat wil zeggen, dat Moskou wel heel onverwacht zijn zin heeft gekregen. Afgezien dan van de gereserveerde houding van de Amerikaanse delegatie (men wacht op nieuwe instructies) staat het Westen als één man achter Frankrijk. Zo heeft men de communis tische eisen tot uitbreiding van de con ferentie met vertegenwoordigers van de communistische verzetsgroepen uit Laos en Cambodja, van de gefanta seerde staten Patet Lao en Khmer, als hoogst belachelijk van de hand gewe zen. Het was ook verregaand. Eerst geeft men de communisten toe, dat de Vietminh regering op de conferentie wordt toegelaten en nu komen de communisten met twee spookstaten op de proppen. De kwestie liep zo hoog, dat ge vreesd werd, dat de conferentie niet meer zou worden voortgezet. Maar Molotof en Eden begrepen hun taak als bemiddelaar en wisten door af te spreken, dat zij samen de zaak zouden doorpraten, de conferentie te redden, Dit is een teken dat de communisten toch verder willen praten. Verwacht kan dan ook worden dat de commu nisten hun onredelijke eisen zullen la ten varen. Een ding heeft het begin van de conferentie geleerd. Dat is dat de com munisten brutaal zijn en nemen wat zij kunnen krijgen. Het gevaar is aan wezig dat Genève voor het Westen een grote fiasco zal worden. Dit kan voor komen worden als de houding van het Westen krachtig en eensgezind zal zijn. De kloof tussen Oosten en Wes ten lijkt thans onoverbrugbaar. Voor lopig zit in Genève geen enkele mu ziek. Maar dit neemt niet weg, dat het Westen als het op recht en billijkheid aankomt, onbuigzaam moet zijn. Wel licht kunnen de communisten zo tot reden gedwongen worden? Misschien dat dan toch de houding van de Ame rikaanse delegatie een voorbeeld kan zijn. i nose werd beslist, naar welke tent de gewonde vervoerd moest worden. Zo gingen de shock-patiënten naar speci ale tenten, waar een dokter, een gedi plomeerd verpleegster en een aantal helpsters gereed staan om onmiddellijk een bloedtransfusie toe te dienen. In andere tenten werden gebroken lede maten gespalkt, wonden definitief ver bonden enz. Zo veranderde het terrein van de ramp in korte tijd van een cliaos in een goed geordend geheel en toen de bran den waren geblust, lagen vrijwel alle patiënten reeds goed verzorgd in de ten ten en bon met de afvoer naar het zie kenhuis begonnen worden. Voorwaar een opmerkelijke prestatie. Deze grootscheepse oefening werd gehouden ter gelegenheid van de In ternationale Roode Kruisdag, die jaar lijks wordt gehouden op de 8ste Mei. Dat is nl. de geboortedag van Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis. DRIE WENSEN. De hulpverlening bij rampen is nog maar één van de zestig taken, die het Ter gelegenheid van de Internationale Rode-Kruisdag, tevens de 126e her denking van de verjaardag van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis, is op het Rode-Kruis Centrum te Woudschoten voor het standbeeld van Henri Dunant een krans gelegd door luitenant-generaal A. G. J. M. F. v. d. Kroon, kringcommissaris uit Noord-Brabant en lid van het Hoofd bestuur van het Nederl. Rode Kruis, Roode Kruis te vervullen heeft. Van de overigen noemen we slechts de moedermelkcentrale, de inrichting van hulpposten langs de wegen, de bloed transfusiedienst, het welfarewerk in ziekenhuizen, de hoornvliesoverbren ging, de beentransplantatie en de radio-medische hulp aan schepen. Een organisatie, die „het volk ten baat" zo veel belangrijk werk doet, heeft zeker recht op aller belangstelling en steun. Als zo'n organisatie drie wensen doet, moeten die als het enigszins kan ook worden ingewilligd. Daarom geven we hier de drie wensen weer, die op de bijeenkomst in het Henri Dunanthuis werden geuit door de directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden. Het Roode Kruis telde in 1937 onge veer 17000 leden en in 1946, ongetwij feld mede onder invloed van de be roemde Zweedse- wittebrood-actie in de hongerwinter, niet minder dan 600.000. In 1951 was het ledental ge daald tot 450.000, maar na de ramp is het weer gestegen tot 500.000. De eerste en o.i. billijke wens is dus, dat alle „afvalligen" zullen terugkeren in de gelederen en het ledental van 600.000 weer wordt bereikt. Dan vraagt het Roode Kruis dit jaar 1.500.000, omdat enkele belangrijke taken uitbreiding behoeven. Naast een groeiend ledental is dus ook een stij ging van het aantal giften nodig. Zo zijn er nog te weinig rampenctepóis, nl. 54 in plaats van de benodigde 80. Het welfare-werk onder de patiënten moet worden uitgebreid en het aantal lec- tuurhuisjes moet van 200 op 250 den gebracht omdat nog niet alle pa tiënten van lectuur voorzien kunnen worden. Het Informatiebureau moet zijn werk kunnen voortzetten, want er komen maandelijks nog 1000 vragen binnen om inlichtingen over vermiste personen, graven van verwanten e.d. Het werk op Nieuw Guinea moet krachtig worden aangevat eïl tenslotte zal het aantal diensten met één wor den uitgebreid. Zoals ons Roode Kruis voorop ging bij de instelling van een moedermelkcentrale, een beenderbank en een dienst voor hoornvliestrans plantatie, zo zal het nu ook de eerste nationale organisatie ter wereld zijn, die voor de dag komt met een Throm- bosedienst. RAMPENFONDS. Ook op internationaal niveau wil ons Roode Kruis een nieuw initiatief nemen. Het hoofdbestuur zal n.l. in Genève de instelling van een Internationaal Ram penfonds voorstellen. Een fonds, dat niet uit regeringssubsidies of giften van de V.N. maar uit vrijwillige giften moet worden opgebouwd. Gedacht wordt b.v. aan een storting van 5 van elke in ternationale inzameling, die voor een bepaalde ramp gehouden is. Als dit fonds er eenmaal is, kan by een eventuele grote ramp veel sneller hulp op grote scbaal worden verleend, dan wanneer de inzamelingen nog be ginnen moeten. UTRECHT, 8 Mei. Het gebruik van luchtopnamen bij het herstel der rampgebie den is onderwerp van beschouwing geweest tijdens een vergadering van de bouw- en wa terbouwkundigen van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs in samenwerking met de Ned. Vereniging voor Photogrammetrie. Ir H. H. Ferguson, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, vertel de dat al op 2 Febru ari luchtopnamen wa ren gemaakt door een toestel van de foto dienst Gilze Rijen. Schouwen-Duiveland werd in deze eerste vlucht niet betrokken. Op 4 Februari was men zover, dat de mees te opnamen in kaart waren gebracht, waar voor gebruik werd ge maakt van topografi sche kaarten. Dank zij deze snelle werkwijze is het op sommige plaatsen ge lukt erger te voorko men; zo is b.v. het gat bij de sluis van het waterschap Poortvliet, dat door de autoritei ten als eerste herstel lingsobject was aange wezen op grond van de luchtfoto's, al in de eerste week gedicht. Op andere plaatsen is dit niet gelukt, omdat de mogelijkheid tot snel ingrijpen niet aan wezig was. Een ernstige leemte is geweest het uitblij ven van goede opna men van de binnen dijken in de eerste tijd. Achteraf bezien zou men zeer gebaat zijn geweest met duidelijke, vanaf geringe hoogte genomen foto's van de z.g. vierde dijk op Tho- len en van de binnen dijk tussen Waarde en Kruiningen. Ir F. Gerritsen van de Rijkswaterstaat gaf een uiteenzetting van het gebruik van lucht foto's bij het herstel van Schouwen-Duive land. Zeer regelmatig werden daar luchtfoto's gemaakt van de plaat sen des onheils en van de herstelwerkzaam heden. Vooral de uit breiding van de geulen vorming was hierop duidelijk af te lezen en uit vergelijking met vroegere foto's kon men afleiden met welke snelheid de geulen zich uitbreidden. Voor de peilploegen waren deze gegevens dan ook van het grootste belang en uit de gegevens van deze twee diensten, werden belangrijke kaartjes samengesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3