He! o rl S!a3t!tc«torJ Grenswijziging Donderdag in de Goese gemeenteraad Nam uitvoerder onvoldoende voorzorgsmaatregelen TOGO NEEMT DE LEIDING VAN SWIFT OVER Salcllcnnïs Sporlspacgcl Tevreden, maar nog met voldaan B. en W. willen méér grond in het Westen en ook het spoorweg-viaduct te Kloetinge bij de stad zien gevoegd Middelburgs stadhuis zal weer baden in licht* Dc heer J. de Korte wethouder van Meliskerke. Kloetingse raad vergadert Vrijdag Vervoer lste kwartaal 1954 ongeveer gelijk» Officier van Justitie vraagt bevestiging vonnis Kantonrechter £30. Dinsdag 11 Mel 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Zeeuwse Korfbalcompetitie At hebben de meeste clubs In de Zeeuwse Korfbalcompetitie nog slechts drie of vier wed strijden gespeeld, toch is het al enigszins mogelijk uit te maken, welke van deze clubs serieuze plannen hebben om dit jaar een be langrijke rol te gaan spelen. In de eerste klasse b.v. heeft Togo hier Zaterdag weer blijk van gegeven door Tjoba een 83 nederlaag te bezorgen. Olympia had tot nu toe nog niet veel ge- Sresteerd, maar het schijnt at de Kattendijkenaars de bakens hebben verzet. Vi tesse was in ieder geval niet tegen deze club opge wassen (71). In de tweede klasse gaan Vios en Volharding een kansje wagen. Volharding heeft hier nu leiding, want Vios heeft Zaterdag de pun tjes in Yerseko moeten la ten. Het tweede elftal van Togo bleek te zwak voor Swift II (7—1) en Een dracht moest weer met een grote nederlaag genoegen nemen, ditmaal tegen Elto (0-7). Opvallend ia in de derde klasse A het gelijkspel, waarmee Animo tegen Mad- joe genoegen moest nemen (2-2). Top deed het weer goed: met 25 ging A.K.C. ten onder. Atlas heeft wel een beetje teleurgesteld door van B. K.C. met 24 te verliezen. In de derde klasse B boekte Animo II een dave rende overwinning op Mad- joe II (10—3). Swift IV was Zuidwesters II te vlug af (51). Stormvogels heeft het minder gemakkelijk ge had tegen K.V.L., maar wist toch te zegevieren (2-0). In de derde klasse C wer den grote overwinningen behaald. Scampolo II over won Kats met 82, Tjoba nam de puntjes mee van Zaamslag II (37) en ook Volharding was tegen Olym pia II niet zo gauw tevre den (70). Luctor I, dat 'n aardig woordje zal gaan meepraten, was voor Dios te sterk (25). Vios II versloeg W.K.V. met 52. De Krabbendijker reserves doen het niet slechts,, evenals overigens Luctor II, dat Vitesse met 24 versloeg. Blauw Wit, dat vorige week met 100 het tweede elftal overwon, kon het nu maar net tot een gelijkspel brengen te gen Vopo II (11). Competitie is bijna ten einde. De Zeeuwse tafeltennis- competitie is nu bijna ten einde. In de vierde klasse kampioen Sorry VI onge slagen, want het besloot de competitie met een 91 overwinning op P.Z.E.M. III, dat op zijn beurt met 46 won van A.T.T.C. I. Bij de dames behaalde Spirit IV geen enkel puntje, want het verloor ook haar laatste wedstrijd. M.T.T.C. IV bleef met 100 baas in eigen huis. M.T.T.C.- III be zorgde Spirit III een 64 nederlaag. Vrijdagavond wordt de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de der de klasse A gespeeld tussen V.S.V. en Be Fair II. Voor de promotie naar de eerste klasse werd reeds de wedstrijd SpiritGoes (4 5) gespeeld. Woensdagavond speelt Goes tegen Sorry II en de volgende week vindt de ontmoeting tussen Sorry II en Spirit plaats. Er is nog niet beslist of deze promo- Allilcltck „Drowmiijl" werkelijkheid. Waar jarenlang over ge praat is, waar kolommen Over zijn vol geschreven, is eindelijk gebeurd: de mijl is binnen de 4 minuten gelo pen. Tijdens een wedstrijd te Oxford tussen een ploeg van de Engelse athletiek- bond en een team van de Universiteit van Oxford liet Roger Bannister de fantas tische tijd van 3 min. 59.4 sec. voor de 1609 meter voor zich afdrukken. Daarmee verbeterde hij 't sinds 17 Juli 1945 met 4 min. 1.4 sec. op naam van de Zv sed Gunder Haegg staan de wereldrecord met niet minder dan twee volle se conden. De race had zoveel van de Brit gevergd, dat hij na de eindstreep te zijn ge passeerd in elkaar zakte. Het Zeeuw.,- z,acerdagmidaagvoetOalelftal, dat na de selectiewedstrijd is bekend gemaakt, heeft ver geleken met voorgaande jaren een hele wijziging ondergaan. Opvallend is b.v., dat doelman de Nooyer, die te Krabbendijke tamelijk goed op dreef was, maar toch wel eens beter voor de dag is gekomen, is ver vangen door Bollentan van Spui. In de achterhoede neemt Marijs weer de linksback plaats in. Tramper van Krabbendijke, die in zijn eigen club stopperspil speelt, neemt de plaats naast Marijs in en we kunnen met een gerust hart zeggen, dat dit tweetal het wel zal rooien. In de middenlinie is Poort weer opgesteld op de linkshalf plaats. De spilplaats werd toegewezen aan J. Meesters van Rillandia en deze jeugdige speler heeft deze plaats volkomen verdiend. Rustig en wel overwogen kwijt hij zich van zijn taak en bouwt hij de aanvallen op. S. Meertens van Tem. Boys maakte niet zo'n bijzonder sterke indruk, maar deze speler heeft een goed doorzettingsvermogen en daarom zal hij het op de rechtshalf-plaats wel klaren. De rech tervleugel A. DeesJ. Kriekaard, is het beste ge deelte van de ploeg. Dees is zeer snel en is een kei in het positiekiezen, evenals J. Kriekaard, die zich Zaterdag bijzonder weerde en zelfs activer was dan in zijn normale doen. Poortvliet van Arnemuiden, op de midvoor-plaats, weet het spel goed te verdelen. De linkervleugel is minder sterk bezet, vooral Wal- rave (Rillandia) maakte Zaterdag een zwakkere in druk dan gewoonlijk. Meerman (linksbuiten) is snel maar speelt nog wel eens te veel individualistisch. Al met al kan men zeggen, dat het elftal in deze op stelling, in staat is een goede indruk te geven van het Zeeuwse Zaterdagvoetbal. De spelers zullen zich echter voor honderd procent moeten geven. Want technisch zijn ze veel minder dan hun tegenstanders, die zij over twee weken in Roosendaal of Breda zullen ontmoeten. In ieder geval zijn we er van over tuigd dat deze Zeeuwse „vertegenwoordigers" hun beste beentje zullen voorzetten. tiecompetitie enkelrondig of dubbelrondig zal zijn. Aan de promotiecompeti tie voor een plaatsje in de tweede klasse zal worden deelgenomen door de win naar van de beslissingswed strijd V.S.V.Be Fair II (kampioen 3A), Sparta uit Goes (de kampioen van 3B, Goes II, is automatisch ge promoveerd, terwijl Sparta in hoofdzaak bestaat uit spelers van dit team), Sor ry III en M.T.T.C. I (dit team bestaat uit de spelers van 't Zand I). Voor de pro motie naar de derde klasse wordt hier niet gespeeld. Sorry VI en M.T.T.C. I pro moveren hier in ieder geval. Wilno promoveerde niet. Zeeland zal het komende seizoen nog niet vertegen woordigd zijn in de lande lijke tafeltenniscompetitie. Nadat de kampioen van Zeeland, Wilno uit Vlissin- gen, vorige week de promo tiewedstrijd tegen Feyen- oord in eigen huis met 46 had verloren, eindigde de tweede ontmoeting, die Za terdag in Rotterdam plaats vond, in een 100 neder laag voor de 'Vlissingse Polen. 3n '1 kcvl Het Belgische Zaterdag elftal, waartegen de Neder landse Zaterdagploeg op 29 Mei a.s. te Antwerpen uit komt, heeft met 20 van Frankrijk gewonnen. In Den Bosch zal op 19 Juni a.s. een inter-provin- ciaal sporttournooi voor personeel van electriciteits- bedrijven worden georgani seerd. Ook P.Z.E.M.-perso- neel doet hieraan mee. Voor de door Swift geor ganiseerde korfbalcompeti tie tussen de Middelbare scholen van Middelburg zijn de eerste wedstrijden ge speeld. De uitslagen waren: R.H.B.S.Gymnasium I 1-1; R.H.B.S. Ill—Chr. H.B.S. 1—0; Chr. U.L.O. N. Haven Chr. U.L.O. Singelstraat 14; Rijks Kweekschool- Chr. Kweekschool 12; R. H.B.S. II—Handelsschool 1 —1; Op. U.L.O.Gymn. II II 20; Chr. Kweeksch. Gymn. I 10. In het rayon Vlissingen zijn de eerste wedstrijden gespeeld voor de zomer- avondvoetbalcompetitie. De uitslagen: S.B.L.V.P.V.S. 1—1; Uiterton I—G.P.C. 4—1; Coal II—P.V.S. II 2— 1; V.A.W. III—P.V.S. II 1— 3; M.W.K.—Coal II 1—2; V. S.T. I—V.A.W. I 3—1; P.V. S. I—Uiterton I 7—1; G.P.C —Coal I 1—1. GOES, 10 Mei. Donderdag a.s. zal de gemeenteraad van Goes de grenswijziging bespreken, die door het college van Ged. Staten is voorgesteld en die, zoals bekend, nodig is om een behoorlijke stads uitbreiding mogelijk te maken. B. en W. hebben de voorgestelde gren zen aan een ernstig onderzoek onderworpen en menen thans, dat in het algemeen met de voorgestelde wijziging accoord kan worden gegaan. Wel betreurt men het, dat de grenzen ten Noorden van de stad blijkbaar niet aan een onderzoek door G.S. zijn onderworpen geweest. V. V. V. start originele actie. Als elk beroep f 50 bijeenbrengt, is de f 10,000 zó bereikt. MIDDELBURG, 10 Mei. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer gaat een zeer originele actie beginnen voor de aanschaf van een verlichtingsinstallatie Ïoor het Middelburgse Stadhuis. Er is een bedrag van tienduizend gulden nodig en it geld kan er gemakkelijk komen, wanneer het door de Verlichtingscommissie ontworpen plan naar wens wordt uitgevoerd. Dit plan komt erop neer, dat de Werkgevers in eik beroep, dat in de stad wordt uitgeoefend, gezamenlijk een bedrag van 50 gulden schenken. Wanneer men nu weet, dat in Middelburg meer 0an 200 beroepen worden beoefend, dan leert een eenvoudig rekensommetje, dat het gestelde doel gemakkelijk kan worden bereikt, wanneer ieder meewerkt. De gedachten van velen, die dit lezen, zullen onwillekeurig teruggaan naar de dagen vóór die verschrikkelijke dag van 17 Mei 1940, toen elke Woensdagavond het beroemde Stadhuis in een feestelijke verlichting baadde. Duizenden en nog eens duizenden kwamen dan naar Mid- deiDurg om op de Markt zelf of op ver dere afstand te genieten van het fantas tische spel van licht en schaduw, dat de verlichting bood. Er waren in die voor-oorlogse tijd zelfs vele buitenlanders, die - hoewel 't eigenlijke doel van hun reis 'n bezoek aan de Donderdagse markt gold - reeds de vorige dag naar Middelburg kwa men om het verlichte Stadhuis te kun nen zien. Bij het bombardement op 17 Mei 1940 ging helaas ook de verlichtingsinstallatie verloren. Het bestuur van VW is terecht van oordeel, dat, nu hei Stadhuis zo goed als geheel gerestaureerd is (zeker de voorgevel), ook de verlichting moet te rugkeren. Men kan ervan overtuigd zijn, dat zjj opnieuw een grote attracie zal betekenen voor ingezetene en vreemde ling. DE ACTIE. De installatie zal f 10.000kosten en ten einde dit bedrag zo snel mogelijk bijeen te brengen, opdat nog deze zomer de ver lichting kan branden, is een plan opge steld, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat het gemakkelijker zal zijn tot het doel te geraken met Inschakeling van de ge hele burgerij dan door slechts op een kleine categorie een beroep te doen. Daarom wordt aan de werkgevers In Olk beroep (of wanneer er van een be- naald beroep maar weinig beoefenaars «ij -n een groep van beroepen) ge- V» -o- in een tijdverloop van twee maanden minstens f 50.bijeen te bren gen. Eenzelfde verzoek wordt gericht tot het personeel der grote bedrijven, ter wijl gehoopt wordt, dat beroepen, waar in velen hun bestaan vinden, met een bedrag van meer dan f 50voor de dag zullen komen. Ook de verschillende verenigingen, die in Middelburg bestaan, worden opgewekt voor de Stadhuisverlichting een klein steentje bij te dragen. Wie medewerkt helpt iets tot stand brengen, waarvan Middelburg gedurende een onafzienbare reeks van jaren de goede vruchten zal kunnen plukken! WEINIG MOEITE. In de komende weken zullen ongetwij feld heel wat afspraken tussen de be oefenaars van de verschillende beroepen worden gemaakt. Dat zal voor het éne beroep gemakkelijker liggen dan voor het andere. De 63 kruideniers en de eveneens 63 exploitanten van horecabe drijven zullen vóst een mannetje moeten aanwijzen, die zich met de inzameling belast. Voor de éne eigenaar van een tandtechnisch laboratorium ligt het moei lijker als éénling, maar hij kan onge twijfeld met een andere éénling (b.v. die van een technisch bureau) een accoordje maken! Hoe het zij: met weinig moeite is die tien mille bijeen te brengen.! Een nieuw bestuur HOEDEKENSKERKE, 8 Mei. De Her vormde Stichting voor maatschappelijk werk en Gezinszorg, ring Borssele, heeft een geheel nieuw bestuur gekregen. Voor zitter Is thans dr Klijn uit Heinkenszand, secretaris ds J. H. Kluiver uit 's-Graven- polder en penningmeester de heer C. Hoogerheide te Hoedekenskerke. De gemeenteraad heeft tot wethouder gekozen de heer J. de Korte. Hij ont ving vier stemmen tegen de heer W. de Buck dr'e stemmen. Na zijn beëdiging als raadslid las de heer J. Koene een verklaring voor, waarin hij de wens uit sprak, dat in het college van B. en W. een evenredige vertegenwoordiglog zou blijven bestaan. De heer De Korte nam zijn benoeming tot wethouder aan. In deze vergadering werd de heer Adelaar als gemeente-ontvanger der gemeente beëdigd en werd de heer De Groot, ambtenaar ter secretarie op een salaris van f300 per jaar benoemd tot secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Burgemeester Huijsman deed mede deling van de verkoop van de in aan bouw zijnde woningen. Alle acht wo ningen zijn toegewezen en wel aan de heren Joosse, Jobse, Polderman, Ade laar, Louws, Davidse, Matthijsse en De Visser. De drie woningwetwoningen zullen worden verhuurd voor f 6.90 per week. In verband met het bezoek van Ko ningin Juliana op 25 Juni a.s. werd een bedrag van f300.uitgetrokken voor de versiering van het dorp. De schoolkinderen zullen worden getrac- teerd en de scholen zullen daarvoor een vergoeding van 75 cent per leerling ontvangen. Tengevolge van een begro tingswijziging 1953 werd de post on voorzien verminderd met f 4945. Aan het Koningin Wilhelminafonds zal per jaar f7.50 worden verleend. De vergoeding van de waarnemend ge meentesecretaris werd vastgesteld op f 175 per maand, van 16 Maart tot Juni 1954. De raad besloot voorts tot garantstelling voor rente en aflossing der door de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" aan te gane geldlening. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Koene naar het plan tot restau ratie van de toren. De voorzitter ant woordde, dat dit plan tengevolge van de ramp vorig jaar wat achterop is geraakt. Er wordt aan gewerkt om het voor 1955 op de urgentielijst geplaatst te krijgen. Zaterdag 22 Mei a.s. zal In de Noor derkapel te Vlissingen de zevende jaar vergadering worden gehouden van het Zeeuwse Oranje Groene Kruis. Op de agenda staat o.a. een lezing van dr B. J. ter Bak over het onderwerp „De organi satie van de rheumatiekbestrijding ln Zeeland". De voorgestelde grens in het Zuiden wordt acceptabel genoemd. Het voor stel van G. S. om in het westen een gebied van ongeveer 45 ha, thans be horend bij 's-Heer Arendskerke, bij Goes te voegen, acht men echter on voldoende. De grens zou hier, in het Westen vanaf de spoorlijn ongeveer recht moeten lopen tot aan de Zwa- nenburgse Watergang. Het aldus bij Goes te voegen terrein zal nodig zijn voor de aanleg van industrie- en han delsterreinen langs de ringlijn. Bij het voorstel van G. S. zal dit niet moge lijk zijn, aangezien de ringlijn dan öf de grens vormt, of er wel zeer dicht bij ligt. De door G.S. voorgestelde grenzen het Noord-Oosten acht men accepta bel. In het Zuid-Oosten wil men echter de grens zodanig zien gelegd, dat het spoorwegviadnet in de gemeente Goes komt te liggen. Men acht dit n.l. ge wenst om de mogelijkheid te hebben, om, wanneer dit later nodig mocht blijken, een spoorwegaftakking aan te leggen naar het haventerrein, resp. de insteekhavens. B. en W. betreuren het, dat reeds zo spoedig na 1940 opnieuw een wijziging van de grenzen met Kloetinge aan hangig moet worden gemaakt. Met G. S. is men van mening, dat dit het bes te bewijs is, dat de wijziging van 1940 zeer onvoldoende is geweest. Dat de dorpskern van Kloetinge bij Goes dient te worden gevoegd, lijkt onontkoombaar. Door vaststelling van behoorlijke bebouwingsvoorschriften zal er voor dienen te worden gezorgd, dat de e kern gaaf bljjft bewaard. Op de vraag, welke financiële gevol gen dit alles voor Goes zal hebben, is nog geen antwoord te geven. Veel hangt n.l. af van hetgeen de nieuwe gemeente Goes als bijzondere bijdrage zal krijgen. MAATSCHAPPELIJK WERK. De stichting Prot. Chr. Maatschap pelijk werk, Zuid-Beveland-West, en de stichting R.K. Maatschappelijk Werk hebben een verzoek tot de raad gericht om in aanmerking te komen voor een subsidie van f 0.10 per inwo ner. B. en W. stellen voor deze ver zoeken in te willigen, waarmee een bedrag is gemoeid van in totaal f 1117,80. SUBSIDIE VOOR REISOPERA. De Ned. Reisopera te Utrecht, die in principe heeft besloten op Vrijdag 28 Mei a.s. in het Goese Schuttershof een uitvoering te geven van de opera „Don Pasquale", heèft de gemeente verzocht om een eventueel tekort tot een maxi mum van f 500 te garanderen, alsmede vrijstelling van vermakelijkheidsbelas ting gevraagd. De uitvoering wordt gegeven in het kader van een lande lijk tournee welke deze opera maakt met steun van het Ministerie voor O, K. en W. Dit ministerie verleent voor elke voorstelling f 500 subsidie. Na af' trek van dit subsidie bedragen de koS' ten van een uitvoering nog f 1600. Er is echter geen raming te maken van een recette. B. en W. hebben nu voor gesteld aan de uitvoering subsidie te verlenen tot een bedrag dat aan ver makelij kheidsbelasting verschuldigd zal zijn. De financiële positie van de gemeente laat niet toe de gevraagde garantie te verlenen. BENOEMINGEN. Voor de betrekking van hoofd der O.L. school, Prof. dr Kohnstammschool hebben B. en W. een voordracht opge maakt, welke als volgt luidt: G. J. v. Liere, onderwijzer aan genoemde school, L. C. Broer, hoofd O.L. school Wilhelminadorp, D. C. Steur, hoofd O. L. school Domburg. Op de voordracht ter vervulling in de vacature van on derwijzeres in vaste dienst op genoem de school is vermeld mej. J. J. v. d. Klippe, onderwijzeres aan de o.l. school te Heinkenszand. ONBEWOONBAAR VER KLAARDE WONINGEN. B. en W. hebben de raad voorge steld een aantal woningen met een ontruimingstermijn van zes maanden onbewoonbaar te verklaren. Het zijn de huizen Adolf van Westerwijkbuurt 9, 11, 13 en 15, Molendijk 24 en Nieuw- straat 37. O.L. SCHOOL AAN DE EVERTSENSTRAAT. Als de raad er mee accoord gaat zal t.z.t. een nieuwe o.l. school worden ge bouwd op een terrein aan de Evertsen- straat, in eigendom toebehorend aan mevr. de wed .Duvekot. Dit terrein kan per 1 September a.s. beschikbaar zijn en maakt een ruime opzet van de school mogelijk. De afstand ten op zichte van de andere schoolgebouwen is zeer gunstig te noemen, terwijl de concentratie van kinderen van 't cen trum der stad wordt afgetrokken. Het is mogelijk de school van een beplan ting te voorzien en een sportterrein te reserveren. GOES, 10 Maart. De raad van Kloetinge zal Vrijdag 14 Mei a.s. over de grenswijzigingsvoorstellen spreken. Voorts is aan de orde een voorstel om de heer W. Oostingh eervol ontslag te verlenen als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. FIETSENBERGPLAATS VOOR R.K. ULO-SCHOOL. Het R.K.- kerk- en schoolbestuur heeft voor de Ulo-school medewerking gevraagd voor de bouw van een fiet senbergplaats. B. en W. stellen dé raad voor het verzoek in te willigen. De kosten worden op f 2000 geraamd. Een soortgelijk voorstel wordt gedaan met betrekking tot de aanschaf van nieuwe leermiddelen door genoemd schoolbestuur voor de jongensschool. Hierbij gaat het om een bedrag van f 910.—. DE STICHTING ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL. Thans is ook aan de Goese raad het voorstel gedaan deel te nemen in de oprichting der Stichting Zeeuwse Mu ziekschool. B. en W. delen in hun toe lichting o.m. mede, dat zij in gezamen lijk overleg met de gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg zullen trachten het daarheen te leiden, dat de statuten nog in deze zin zullen wor den gewijzigd, dat naast de vertegen woordiging van de colleges van B. en W. der 9 deelnemende gemeenten ook de gemeenteraden het recht van be noeming krijgen van één lid uit hun vergadering in het bestuur. De totale kosten voor 1954 worden begroot op f 4200 en voor 1955 op f 4400. LEGAAT VOOR GEMEENTE. DE Door wijlen de heer H. Nieuwen- huijse, geboren te Heinkenszand op 23 December 1885 en laatst wonende te Hoorn, waar hij op 5 Maart j.l. is overleden, is aan de gemeente vrij van successierechten gelegateerd om te plaatsen in het stadhuis of in het Mu seum voor Noord- en Zuid-Bevelandt een mahoniehouten bakbarometer, een pijpétui, een comfoortje met keteltje, een schildpad- en paarlmoeren lepel doosje, Chinees porcelein, drie kom men met in goud afbeeldingen van boerenhuizen, vier witte kommen met bloemfiguren, een mahoniehouten kastje, een eikenhouten bureautje en een oude gravure van de Grote Markt met Stadhuis te Goes. B. en W. stellen voor dit legaat in dank te aanvaarden. De Prov. Stoombootdiensten. MIDDELBURG, 10 Mei. Het aantal in het eerste kwartaal van 1954 door de Prov. Stoombootdiensten vervoerde pas sagiers en auto's is ongeveer gelijk aan het aantal gedurende het overeenkom stige kwartaal van 1953. In totaal wer den in de maanden Januari tot en met Maart j.l. 576.359 personen overgezet en 108.367 auto's. Over 1953 waren deze cij fers resp. 575.854 en 104.214. Het vervoer tussen Vlissingen en Breskens daalde niet onbelangrijk, n.l. van 412.062 perso nen in het eerste kwartaal 1953 tot 346.655 in de eerste drie maanden van dit jaar. Het aantal vervoerde auto's daarentegen steeg van 59.471 tot 61.724. Op de lijn Terneuzen-Hoedekenskerke was een zeer belangrijke toename van het vervoer te constateren en wel van 69.362 personen in het eerste kwartaal 1953 tot 104.424 tijdens het eerste kwar taal 1954. Voor auto's waren deze getal len resp. 9286 en 17.378. Zierikzee-Katse Veer steeg wat het aantal passagiers be treft van 15.325 tot 33.771 en wat het aan tal auto's aangaat van 1984 tot 5324. Ook tussen Kortgene en Wolfaartsdijk wer den aanmerkelijk meer passagiers en au to's vervoerd in het eerste kwartaal van dit jaar dan een jaar daarvoor. Het aan tal passagiers steeg van 55.075 tot 68.194 en het aantal auto's van 14.573 tot 17.546. Veere-Kamperland liep behoorlijk terug. Verden er in het eerste kwartaal van het vorige jaar nog 16.832 mensen overgezet, nu was dit aantal maar 8171. De dienst Hoedekenskèrke-Perkpolder verwerkte dit kwartaal heel wat. De cijfers zijn: 15.144 passagiers en 6395 auto's. Vergelijking van de diverse getallen blijft moeilijk, doordat de gevolgen van de watersnoodramp nog steeds in de ver voerscijfers tot uitdrukking komen. Het vervoer dit jaar is weer beïnvloed ge worden door de abnormale koude begin Februari. De dienst Hoedekenskerke- Perkpolder heeft van 2 tot en met 8 Fe bruari stilgelegen, evenals de dienst Kortgene-Wolphaartsdijk. Tussen Zierik- zee? en Katse veer werd van 2 tot met 12 Februari vervoer niet mogelijk. Het dodelijke ongeval bij silo-bouw te Breskens MIDDELBURG, 10 Mei Bijna een jaar geleden, op Zaterdag 30 Mei 1953, vielen drie arbeiders met een steigervloer van een hoogte van 22 meter in één der cellen van de in aanbouw zijnde silo te Breskens. Eén der arbeiders verloor het leven, de anderen werden gewond, maar herstelden volledig. De Kantonrechter te Oostburg veroordeelde de uit Steenbergen afkomstige uit voerder L. F. B. tot een boete van f 30.wegens het overtreden der voor schriften van de veiligheidswet. B., die zich onschuldig voelde, ging in appèl bü de Middelburgse Rechtbank. Vrijdagmorgen is zijn zaak tot in de kleinste détails opnieuw behandeld. De Officier van Justitie, mr J. L. Andreae, vroeg bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter. De uitvoerder verklaarde tegenover de president, mr P. van Empel, dat hij inderdaad de aansprakelijke man was voor de naleving der veiligheidsvoor schriften. Hij zit al tientallen jaren in het vak. Op die verschrikkelijke Za terdag hoorde hij van het ongeluk, toen hij in de directiekeet was om de loonzakjes in orde te maken. Onmid dellijk heeft hij getracht door een mangat de slachtoffers te redden, maar dit bleek niet mogelijk. Hij heeft zich toen aan een touw in de cel laten zakken en zo de arbeiders wepr naar hoven gehaald. Naar zjjn mening moet de steiger- vloer waarover al ontelbare malen gelopen was z(jn Ingestort, doordat één der onderleggers of baddings was gebroken. een later ingesteld onderzoek bleek, dat er bjj een kwast in het hout een oude breuk zat. Deze brenk was daarvóór onzichtbaar. Stuk voor stuk waren de baddings gecontroleerd, voor dat zjj werden gebruikt. Steeds gooide B. hout, waaraan ook maar iets man keerde, er onmiddellijk uit. Als getuige trad een broer van de verdachte op. Hij verklaarde zelf te gen zjjn broer gezegd te hebben, dat die rustig de loonzakjes in orde kon gaan maken en dat hij op het werk bleef. Ook zijn verklaring was, dat de oude breuk niet te zien was geweest. «HAAST? Mr Andreae had als algemene in druk van deze zaak gekregen, dat men haast had, omdat de arbeiders naar huis wilden en dat het daarom zeer goed denkbaar was, dat niet alle nood zakelijke veiligheidsvoorschriften in acht waren genomen. Verdachte heeft persoonlijk niet gecontroleerd. Naar zijn mening zou bij een deugdelijke controle de breuk zijn ontdekt. Dit bleek uit het rapport van de Arbeids inspectie, waarin werd gezegd, dat steiger en materiaal niet deugdelijk waren. B. schoot tekort en nam niet voldoende voorzorgsmaatregelen. VERDEDIGING. Als raadsman trad op mr Toxopens, die vaststelde, dat het altijd wel de vraag zal blijven hoe dit ongeluk kon gebeuren. Breuk ln de badding is wel waar schijnlijk, maar niet zeker. De deskun digen legden tegenstrijdige verklaringen af. Wel heel merkwaardig was, dat de ambtenaar der Arbeidsinspectie de con structie te zwak noemde, maar hoe wel wetend, dat er mensenlevens mee zouden zjjn gemoeid, ais hjj gelijk had er verder niets aan deed. Daar uit mocht dan wel worden ge concludeerd, dat de constructie sterk genoeg was. De verdachte was aan aansprakelijk voor het ongeluk: hij deed wat hij kon en wat hij doen moest. Er was bovendien wel degelijk sprake van zgn. onderstoppen. De uit spraak werd bepaald op Vrijdag 21 Mei. UITSPRAKEN. De rechtbank heeft de volgende uitspraken gedaan: de 62-jarige land arbeider H. K. uit Hulst werd veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens.het plegen van ontuch tige handelingen met minderjarige kinderen. Twee jaar met aftrek kreeg de 28- jarige schilder J. S. uit Maldegem (B.) wegens diefstal meermalen gepleegd. De 33-jarige Goese transportarbeider J. B. zag zich veroordeeld tot 8 maan den met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar) en ondertoezichtstelling Leger des Heils. Een jaar met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar) en ondertoezichtstelling Leger des Heils was de uitspraak in de zaak tegen de 37-jarige grondarbeider M. R. P. uit Vlissingen, die voor diefstal had terechtgestaan. Uitbreidingsplan van Oudelande vastgesteld. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering is de heer J. J. de Roo beëdigd als gemeente-ontvanger. Hij zal eind Mei of begin Juni in dienst treden. Aan de Bureaux voor Schooi en Beroepskeuze, aangesloten bij de Centrale Stichting, zal een subsidie worden verleend van f 10.per uit de gemeente afkomstig onderzocht geval. Aangezien tegen het ontwerp uitbrei dingsplan geen bezwaren werden inge bracht, werd dit thans definitief vast gesteld. De exploitatievergoeding voor de bijzondere lagere school over 1953 werd vastgesteld op f 2668,45 en het bedrag der uitgaven op f3914,71.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2