HET STAKEN VAN HET VUREN ver weer Vietminh afvaardiging doet voorstel voor Ook communistisch evacuatie-voorstel voor gewonden van Dien Bien Phoe K.L.M. HULDIGDE VIER „STILLE WERKERS" Op Landbouwbeurs werd voor f L25CK000 verkocht Russische resolutie niet in behandeling PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Canada verwacht 100*000e emigrant OOST EN WEST IN GENEVE Bij 2500ste vlucht van New York In totaal werden 163.000 passagiers vervoerd Billy Graham spreekt in Olympisch Stadion Gerrit de Stotteraar weer in arrest Ontploffing eist mensenlevens Zeer veel bezoek uit Friesland en Zeeland Vriendelijke uitnodiging Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Ccintre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10 JAARGANG No. 2779 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 11 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: 3. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Znidema, Goes. vertelt één onzer redacteuren in een tweede artikel het een en ander over de gespleten stad Berlijn. Speciaal voor Oost Ber lijn, waar de mensen worden op gezweept en waar het gezins leven totaal wordt ontwricht, vraagt hij Uw aandacht (zie pagina 4). GENEVE, 10 Mei Evenals bij het begin van de besprekingen over Korea, nu veertien dagen geleden, heeft de diplomatieke behendigheid van Anthony Eden ertoe geleid dat ook het Indochinese deel van de conferentie van Ge- nève niet is opgehouden door de procedurale moeilijkheden waarmee aan communistische kant was gedreigd. Na een tête a tête tussen Eden en Molotof bleek de Russische minister, die vandaag aan de beurt was om te presideren, er namelijk toe bereid om dadelijk tot de orde van de dag over te gaan, zonder voortzetting van het debat van Zaterdag over de vragen of China wel of niet tot de „uitgenodigde mogendheden" behoort en of vertegenwoordigers van de communistische ver zetsgroepen uit Laos en Cambodja tot de conferentie moeten worden toege laten. De delegatie van de Vietminh ging hiermee accoord, maar zij kan laatstgenoemde kwestie natuurlijk weer aan de orde stellen op elk ogenblik dat haar gunstig voorkomt. Vandaag zag zij meer heil in het voorstellen van besprekingen tussen de militaire commandanten ter plaatse voor de evacuatie van gewonden uit de gevallen Franse vesting Dien Bien Phoe. De haast, die zij hiermee had, sproot blijkbaar voort uit het feit, dat de anti-communistische Vietnamese delegatie vanochtend in een brief aan Molotof hetzelfde voorstel heeft ge daan, welke brief op de vergadering niet door de Russische minister is voorgelezen. In antwoord op een vraag van de Vietnamezen hierover zei Molotof dat hij geen gelegenheid had gehad de brief te laten vertalen. Hierdoor kon de vertegenwoordi ger van de Vietminh het plan het eerst ter tafel brengen. Maar hij werd daarbij onderbroken door Bi- dault, die er herhaaldelijk op wees dat hijzelf reeds bij zijn aankomst in Genève twee weken geleden het zelfde had voorgesteld, zonder dat de communisten er toen op in had den willen gaan. Bidault voegde hier echter bij dat hij op het standpunt „beter laat dan nooit" stond en dat over het com munistische voorstal dus te praten viel, ook al beschouwde hij dit niet als „een cadeautje van- de Viet minh". COMMUNISTISCH PLAN. Hierna hield de Vietminh-gedele- geerde een rede van een uur om het communistisch plan, dat deel uitmaak te van een voorstel van acht punten uit te leggen. De punten zijn: 1. Erkenning door Frankrijk van de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Vietnam in het gehele grond gebied van Vietnam en van de 30uvereiniteit en onafhankelijkheid van Khmer (Cambodja) en Pathet Lao (Laos). 2. Terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Laos, Cambodja en Vietnam. 3. Vrije verkiezingen in de drie lan den. 4. De vorming van raadgevende com missies met vertegenwoordigers van beide partijen ter voorberei ding van de verkiezingen in de drie landen. Van deze commissies zullen vertegenwoordigers van „alle de mocratische organisaties zitting" hebben. Er dient bij de verkiezin gen geen buitenlandse inmenging te zijn. 5. Een verklaring van de Vietnam en de regeringen van Khmer en Pathet Lao, dat zij het probleem van lidmaatschap van de Franse Unie zullen bestuderen. De drie re geringen zijn bereid Franse econo mische en culturele belangen te er kennen op basis van volledige ge lijkheid. 6. Er zullen geen maatregelen tegen „collaborateurs" worden genomen. 7. Uitwisseling van gevangenen. 8. Onmiddellijke staking van de vij andelijkheden in de drie staten en het sluiten van een desbetreffende accoord. Verbod van aanvoer van nieuwe troepen, wapens en muni tie. Het plan van de Vietminh voor een staken der vijandelijkheden en een po litieke regeling, dat meer dan vijftig getypte bladzijden vult, toont volgens een Franse woordvoerder aan dat de Vietminh weliswaar niet geïnteres seerd is in voortzetting van de oorlog, maar des te meer in het geleidelijk „opslokken" van heel Indo-China. Ook was het de Franse delegatie op gevallen, zei hij, dat Ho Tsji-Minhs vertegenwoordigers weliswaar bewe ren dat de communistische groepen in Laos en Cambodja „zelfstandige onaf hankelijke regeringen"' vormen (Bi dault heeft ze Zaterdag „fantoom-rege ringen" genoemd), maar dat zij zich dan wel erg in de aangelegenheden van „buitenlandse mogendheden'" mengen, want in het plan worden voortdurend ook voorstellen inzake Laos en Cambodja gedaan. Het gehele plan, aldus deze Franse woordvoerder, dient men te bestude ren in het licht van wat er tot dusver in de zgn. „volksdemocratische repu blieken" zoals Tsjechoslowakije, Polen enz. is gebeurd. „COLLABORATIE". Zo herinnerde de voorgestelde be lofte, niemand te vervolgen wegens „collaboratie" met de vijandelijke zij de tijdens de oorlog, hem sterk aan dergelijke beloften, gedaan in Polen en Tsjechoslowakije, waar zij echter spoedig waren gevolgd door deporta ties van iedereen die ook maar ver dacht werd van Westelijke sympa thieën, evenzeer herinnerde de belofte van „erkenning van de economische en culturele belangen van Frankrijk" hem aan wat er in Oost-Europa was geschied, namelijk verbanning van Franse leraren en professoren, sluiting van Franse culturele instellingen en inbeslagneming van de fondsen dezer instellingen. De bereidheid van de Vietminh om de kwestie van toetreding tot de Fran se Unie te overwegen noemde de Franse woordvoerder schouder-opha lend „een parallel van het voorstel van Rusland om lid van de N.A.V.O. te worden". ROTTERDAM, 10 Mei Vandaag is uit Rotterdam het regeringsschip de „Groote Beer", in beheer bij de Hol- land-Amerika Lijn, met een kleine achthonderd Nederlandse emigranten aan boord naar Canada vertrokken. Er is kort geleden uit Canada een telegram aangekomen, dat zich hoogst waarschijnlijk aan boord van dit schip de 100.000ste na-oorlogse Nederlandse emijgrant bevindt, die Canada zal bin nenkomen. Wie dit is, staat nog niet vast, doch bij aankomst zullen er in Canada feestelijkheden te wachten staan. Dit deelde de Minister van Sociale Zaken- -en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, mede aan de emigranten, toen hij vanmiddag aan boord een kijkje kwam nemen in gezelschap van de Canadese ambassadeur in ons land, Thomas A. Stone. SCHIPHOL, 10 Mei Vandaag is in de warme zon het 2500e K.L.M.- vliegtuig van de in 1946 begonnen regelmatige dienst op de V.S., terugkerend uit New York, op Schiphol neergestreken. Deze nieuwe mijlpaal in de nog jonge geschiedenis van onze luchtvaart maatschappij is op Schiphol vanmiddag in intieme kring gevierd door de huldiging van een viertal „stille werkers", mannen, van wie het publiek weinig hoort, die op de achtergrond hun werk verrichten, maar tevens man nen zonder wier arbeid thans het uitvoeren van een regelmatige Trans- Atlantische dienst niet denkbaar is. Er is heel wat veranderd sedert Evert van Dijk samen met de Austra lische vlieger Kingsford Smith in hun „Southern Cross" in Juni 1930 de eer sten waren, die de sprong naar New York waagden. Dat zei in zijn feest rede de heer C. C. Steensma, verte genwoordiger van de K.L.M.-directie op Schiphol. En hij vertelde verder, AMSTERDAM, 10 Mei Tijdens zijn bezoek aan ons land zal Billy Gra ham op Dinsdagavond 22 Juni a.s. spreken in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Op diezelfde dag 's mid gs om drie uur is er een besloten bijeenkomst voor predikanten, theolo gische studenten en overige geestelij ke werkers. Voorbereidende bidstonden zullen nog worden vastgesteld. Het geheel staat onder presidium van ds J. J. Bus- kes (Amsterdam), ds P. Lugtigheid (Den Haag) en ds P. J. Mietes (Am sterdam). AMSTERDAM, 10 Mei Tijdens een persconferentie, die vanmiddag is gehouden, heeft de Amsterdamse po litie medegedeeld, dat Vrijdag j.l. een oude bekende van de politie, de Am sterdammer G. B., beter bekend als Gerrit de Stotteraar", door 3 recher cheurs in zijn woning aan de Piet Gij- zenburgstraat te Amsterdam is aange houden. Hij wordt ervan verdacht de laatste maanden diverse inbraken in Amster dam te hebben gepleegd. In zijn wo ning zijn goederen aangetroffen, die van diefstal afkomstig blijken te zijn. dat diezelfde Evert van Dijk in 1946 achter de stuurknuppel heeft gezeten van het eerste toestel, waarmede de regelmatige dienst op New York werd geopend. Sedertdien zijn 2500 machines op de ze lijn uit New York teruggekeerd. Er zijn er ook 2500 naar toe gevlogen, zo dat hier gesproken mag worden van 5000 enkele reizen. Indien men daar alle vracht- en/of chartervluchten nog bijtelt, dan nadert de K.L.M. de 10.000 vluchten naar New York al. Met de regelmatige dienst zijn sinds 1946 een totaal van 163.000 passagiers over de Oceaan gebracht en 4 millioen kg vracht. „STILLE WERKERS". Aan de vier „stille werkers" reikte de heer Steensma vervolgens ingelijste oorkonden uit. De plaatsvervangende directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer A. P. Dekker, nam er twee in ontvangst, bestemd voor kapitein en bemanning van de weer- schepen „Cirrus" en „Cumulus", die midden in de Oceaan geïsoleerd liggen en hun onmisbare waarnemingen van het weer naar Schiphol en de passé rende vliegtuigen seinen. Dan was er de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, die voor zijn arbeid bedankt werd met een oorkonde. Vervolgens nam de inspecteur van de Rijkslucht vaartdienst, de heer P. J. C. Rombouts, in zijn functie van chef luchtverkeers beveiliging, er een in ontvangst en tot slot bood de heer Steensma de laatste oorkonde aan de heer G. A. Lenstra, het hoofd van de Meteorologische Dienst voor de burgerluchtvaart op Schiphol. In een huurkazerne te Keulen heelt zich een onlpiotïiug voorgedaan, waarbij vijf personen om het leven kwamen en enkele werden gewond. Men vreest, dat verscheidene slachtoffers onder puinhopen liggen. Reddingsploegen halen een vrouw onder de puinhopen vandaan. Israëlisch-Jordaans grensincident AMMAN, 10 Mei Bij een Israë lisch-Jordaans grensincident in de buurt van Toelkarem zijn vandaag 4 Arabieren gedood en 1 gewond. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 10 Mei De deur van de Utrechtse Bernhardhal is weer dichtgevallen achter de laatste bezoe ker aan de Landbouwbeurs. Honderd zestien over het algemeen zeer tevre den deelnemers breken thans hun stands af. Zij hebben in de zes beurs- dagen gezamenlijk orders geboekt voor een totaal bedrag van ƒ1.250.000. En dat op 'n expositie van grotendeels kostbare kapitaalsgoederen, waar wei Unesco-conferentie tc Den Haag 's-GRAVENHAGE, 10 Mei De Unesco-conferentie, die in 't Vredes paleis in Den Haag wordt gehouden heeft hedenmiddag op voorstel van de Ierse afgevaardigde met 22 tegen 8 stemmen" bij 12 onthoudingen besloten een door de Russische delegatie inge diende resolutie niet in behandeling te nemen. De Russische resolutie beoog de een beroep te doen op de regerin gen, die op de Unesco-conferentie zijn vertegenwoordigd, af te zien van het gebruik van vernietigende wapenen, zoals atoombom, waterstofbom en an dere wapens voor massa-vernietiging. Noord-Japan wordt door een wer velstorm geteisterd. Zes personen zijn omgekomen en drie worden vermist. Het aantal verwoeste en beschadigde huizen bedraagt respectievelijk 165 en 2.000. Ongeveer dertig vaartuigen zon ken, liepen aan de grond of worden vermist. In enkele regels melden wij nog .aterdag 8 Mei zijn Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie, China, Vietnam, Laos, Cambodja en de Vietminh te Genève besprekingen begonnen over Indo-China, om te trachten tot een vreedzame oplossing van de proble men in en om dit land te komen. Boven: de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en zijn Russische ambtsgenoot Molotof zaten dicht elkaar tijdens de openingszitting van deze vredesonderhandelingen. Onder: de Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault (mid- ien) zit met andere leden van de Franse delegatie te luisteren naar de openingsrede bij de aanvang van de vredesonderhandelingen. DAT aan de Folkloristi sche Manifestatie op 25 Juni a.s. te Middelburg ook een groep schijfschieters zal deelnemen. Na afloop zal een demonstratie wor den gegeven. De gaaischie ters, die naar Middelburg komen willen dat elk jaar gaan herhalen. Er is al een steng aangeschaft. En voorts zullen de dijkwerkers, die aan de Manifestatie mee doen, waarschijnlijk met een kleine dragline komen. Ook degenen, die onver hoopt geen aanmeldings- kaart mochten hebben ont vangen of verzuimden zich op te geven zijn hartelijk welkom DAT te Colijnsplaat een begin is gemaakt met de bouw van een koelhuis voor de kortelings geleden opge richte coöperatie. Het ge bouw zal verrijzen op het perceel van de heer J. v. d. jweele achter het sportter- DAT nu reeds honderd vijftig Zeeuwse onderne mers zich hebben opgege- geguni ven voor het bijwonen van de Nijverheidsdag op a.s. Woensdag te Terneuzen. rein. De bouw van dit koel huis, dat voor de zgn. lucht- koeling wordt ingericht, is ,d aan de Gebr. Kievit. DAT hedenavond in het Verenigingsgebouw te Zaamslag een propaganda- bijeenkomst gehouden zal worden van de Nationale Reserve. Ds Jansma en Ka- Èitein C. M. Graafstal te rmelo zullen het woord voeren en voorts zullen er enkele films worden ge draaid. DAT het echtpaar J. Rijn berg-Burgers, wonende te St Annaland Zaterdag 16 Mei a.s. het veertigjarig huwelijksfeest hopen te vie ren. Bruid en bruidegom genieten nog een goede ge zondheid. DAT het Bureau Herver kaveling te Zierikzee in pverleg met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst de '15e Mei hebben vastgesteld «Is laatste inzaaidatum voor dit seizoen. Na genoemde datum kan weinig of geen opbrengst verwacht worden. Zonder advies inzaaien is .evenmin gewenst aangezien 'dit tot gevolg heeft dat bij eventuele mislukking geen panspraak op vergoeding mogelijk is. nig direct besteld wordt en de grote orderstroom pas in de maanden na de beurs los komt. Geen wonder dan ook, dat 98 pCt van de deelnemers op het enquête-formulier naar het resultaat van de beurs invulde „goed tot uit stekend". Zoals bekend namen de fabrikanten en importeurs, die in de Stichting Het Landbouwwerktuig verenigd zijn, geen deel aan deze beurs. Het resultaat was, dat de expositie niet volledig was, maar ook dat een kleiner getal firma's zeer tot zijn genoegen nu met de or ders ging strijken. Er kwam bezoek uit het gehele land, waarbij opviel dat juist de provincie Utrecht zelf onder het gemiddelde bleef, terwijl Zeeland en Friesland aan de top gingen. Er kwamen 200 buiten landse bezoekers uit 18 landen. Ook in de sector van de grote en kostbare landbouwwerktuigen werden goede zaken gedaan, want er waren weinig kijkers en veel kopers onder het bezoek. Zo werden 101 tractoren verkocht, 10 dorsmaaimaehines, 76 landbouwwagens, 28 aardappelrooi- machines en 31 transporteurs. Op grond van de resultaten is dan ook voorlopig besloten, dat elk jaar een Landbouwbeurs gehouden zal worden, ook al wil bovengenoemde Stichting slechts om het andere jaar deelnemen. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei Zaterdag in de loop van de mid dag werd de Haagse politie op gebeld door iemand, die vroeg of men hem over een half uur per jeep wilde komen ophalen. Hij zeide zich aan oplichting te heb ben schuldig gemaakt, doch op dat moment niet thuis te zijn. Over een half uur zou hij ter be schikking van de politie zijn. Een jeep begaf zich op het afgespro ken tijdstip naar het aangegeven adres, waar zich de 58-jarige koopman G. van M. bevond. Hij verklaarde te Amsterdam iemand voor 200 te hebben opgelicht. De man is aangehouden en naar Amsterdam overgebracht. DAT een der beambten van de gemeentepolitie te Goes in de afgelopen nacht, in de omgeving Patijnweg- Bergweg surveillerend, een nachtegaal heeft horen zin gen. Achttien jaar geleden had hij er ook eens een ge hoord. DE BILT ZEGT: Warm DE BILT, 10 Mei Droog en over dag vrij zonnig weer. Zwakke tot ma tige wind, in de Noordelijke provin cies uit Oostelijke richtingen, elders uit uiteenlopende richtingen. Warm weer, maar in de kuststreken plaatse lijk zoele zeewind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.51 u„ onder 20.33 u. Maan op 14.57 uonder 2.33 u. Hoogwater Woensdag 12 Mei 1954: Vlissingen: 10.25 u. 1.41 m., 22.45 u. 1.28 m. Terneuzen: 10.50 u. 1.63 m., 23.14 u. 1.50 m. Wemeldinge: 11.44 u. I.38 m. u. m. Zierikzee: II.30 u. 1,20 m. 23.52 u. 0.94 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1