VREDESPLAN VAN BIDAULT ver vQpeer Procedure-besprekingen namen de meeste tijd in beslag „DRIE HOERAS VOOR H.M. DE KOLONEL" Straatjongens voetbalden tegen kostbaar „leder GESCHENK VOOR AMRRïKA Verminderde deelname aan bevolkingsonderzoek Besprekingen over Indo-China PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na de val van Dien Bien Phoe Koningin Juliana's bezoek aan Londen Royal Succex Regiment paradeerde voor zijn nieuwe „commandant" De Gaulle aan de macht" Felle brand bij Bergen op Zoom Bestuur onderging ingrijpende verandering In enkele regels melden wij nog Beschonken zeelui knokten met douane Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2778 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 10 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moil, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. geven we voor onze lezers, die plannen hebben om te gaan emi greren goed nieuws op pagina 3. Met ingang van 15 Mei a.s. be staat namelijk voor diverse groe pen Nederlanders de mogelijk heid om zich te vestigen in Amerika. Tot eind December 1956 worden niet minder dan 17.003 personen boven het quo tum in dit land toegelaten. GENEVE, 8 Mei. Zaterdag zijn Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sowjet- Unie, China, Vietnam, Laos, Cambodja en de Vietminh te Genève bespre kingen begonnen over Indo-China. Bidault was de eerste spreker. Hij stelde voor, dat de conferentie zich bereid verklaart te streven naar beëindiging van de vijandelijkheden in Indo-China. De bevolking moest veilig zijn voor uitbuiting na het staken der gevechtshandelingen. Voor Vietnam, de grootste der drie verbonden staten in Indo-China, stelde Bidault het volgende voor: 1. Het samenbrengen van de geregelde strijdkrachten in nader te bepalen gebieden. 2. Ontwapening van alle ongeregelde strijdkrachten en de politie. 3. Onmiddellijke vrijlating van krijgsgevangenen en burger-geïnter neerden. 4. Internationaal toezicht op de naleving van deze maatregelen. 5. Een algemeen staken van het vuren na ondertekening van de overeen komst. Voor Laos en Cambodja stelde Bi dault evacuatie van alle geregelde 'en ongeregelde troepen van de Vietminh veor. De deelnemers aan de conferentie zouden de overeenkomst moeten ga randeren. De politieke problemen zouden ge leidelijk kunnen worden opgelost na het staken van het vuren. Dit zou ge schieden door de bevolking in de ge lc "enheid te stellen bij vrije verkie zingen haar wil kenbaar te maken. Bidault vervolgde met te zeggen dat voor de Fransen de voornaamste be ginselen voor de onderhandelingen van evenveel waarde zijn, namelijk: Er moet in Indo-China een recht vaardige en duurzame vrede worden gevestigd. Een dergelijke vrede moet do. noodzakelijke waarborgen ge schraagd worden, opdat elke mogelijk heid van verbreking er van uitgescha keld wordt. „In Vietnam heeft Frankrijk, on danks de oorlog, zijn verplichtingen reeds vervuld. Aan Vietnam is volle dige onafhankelijkheid toegekend en deze is op doelmatige wijze erkend. De Vietminh is, door steeds toene mende hulp der communistische sta ten, in staat gesteld haar strijd voor een beheersing van Indo-China voort te zetten. Hieruit blijkt duidelijk de ware aard van de Indochinese krijg. Het gaat hier niet om het onafhankelijk maken van staten, doch er is sprake van een reusachtige communistische onderne ming in Zuid-Oost-Azië, waarbij ge streefd wordt naar beheersing der hulpbronnen en heersen over de vol ken. De vrije staten moeten zich hierin niet laten misleiden. Zij weten, dat de drie verbonden Indochinese staten en Frankrijk strijden voor de gemeen schappelijke zaak der vrijheid", aldus Bidault. BURGEROORLOG. Hij vervolgde: „In Vietnam woedt in feite een burgeroorlog. Indien deze conferentie wordt bijgewoond door verte enwoordigers van de organisatie, die de wettige Vietnamese regering gewapenderhand bestrijdt, moet ik er de nadruk op leggen dat dit slechts is gescheid als bijdrage tot verwezenlij king van ons doel: het beëindigen der vijandelijkheden. Hun aanwezigheid zal in geen geval kunnen worden uit gelegd als enige vorm van erkenning onzerzijds". ALGEMENE VERKIEZINGEN. „Ik wil hier alleen opmerken dat de meest juiste politieke oplossing slechts kan worden gevonden en definitief verzekerd, wanneer de bevolking in staat is gesteld haar wensen in volle dige onafhankelijkheid door middel van vrije algemene verkiezingen ken baar te maken. Internationale commissies zouden toezicht moeten houden op een juiste uitvoering van een bestand", ver klaarde Bidault. Hij vervolgde met er op te wijzen dat het noodzakelijk was dat de door hem aangegeven beginselen door alle ^teinemers aan de Geneefse bespre kingen zouden worden erkend als ba sis voor het bereiken van een rege ling in Indo-China. PHAM VAN DONG. Na een onderbreking van een kwar tier sprak Pham Van Dong, vice-pre- rnier der Vietminh en leider van de delegatie der opstandelingen. Pham Van Dong stelde voor dat vertegenwoordigers van de Pathet Lao en Khmer-regeringen, pro-communis tische „verzetsbenden", respectievelijk in Laos en Cambodja zouden worden uitgenodigd aan de Geneefse bespre kingen deel te nemen. Dit leidde tot een lange verwarde bespreking. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Molotof, steunde het voorstel der Vietminh. Van niet-eommunistische zijde werd het voorstel gedaan dat dit vraagstuk zou worden besproken door vertegen woordigers der vier uitgenodigde mo gendheden, namelijk de Verenigde Staten, De Sowjet-Unie, Groot-Brit- tannië en Frankrijk. De communisti sche delegaties dienden daarop een te genvoorstel in, inhoudende dat aan elke bespreking zou worden deelge nomen door vertegenwoordigers der zgn. „Grote Vijf" de „Grote Vier" en communistisch China. Hierover werd geen beslissing bereikt. Generaal de Castries zou krijgsgevangene zijn, PARIJS, 9 Mei Volgens de radio van de Vietminh zijn de Franse bevel hebber van Dien Bien Phoe en onge veer zeven compagnieën van de strijd krachten van de Franse Unie gevan gen genomen. Het Franse opperbevel te Hanoi heeft medegedeeld, dat er geen teken van leven meer is in Dien Bien Phoe. Men zag alleen smeulende puinhopen, hetgeen er op wijst, dat generaal de Castries' bevel om de wapen- en mu- nitievoorraden in de lucht te doen vliegen, moet zijn uitgevoerd. De ver dedigers hebben de laatste uren met bajonetten en messen gevochten. Het moreel onder de duizenden gewonden was verbluffend goed. Generaal de Castries gaf zijn bevelen beheerst, als- o- het een oefening gold. Ongeveer tweeduizend man strijd krachten hebben geprobeerd weg te komen. Alleen de zeer sterken zullen hierin slagen, want zij moeten enige honderden kilometers door woest ge bied trekken om de naaste Frans-Lao- tiaanse troepen te bereiken. Vliegers, die boven het strijdtoneel hadden gevlogen, hebben melding ge maakt dat na middernacht ook het garnizoen van „Isabella" zijn voorra- d.u in de lucht heeft laten vliegen. LONDEN, 8 Mei Tussen de zacht glooiende heuvels van Devonshire wapperde Zaterdag de Nederlandse koninklijke standaard aan de vlaggemast van het kazernecomplex Assaye bij Tidsworth. En tussen die heuvels schalde het drievoudig „Three cheers for her Majesty the colonel in chief" (drie hoera's voor H. M. de kolonel) uit de monden van het eerste bataljon van het „Royal Sussex Regiment", waarvan Koningin Juliana ere-kolonel is. Gedragen en uitstekend gespeeld het hoofd strak rechts gericht, langs de Nederlandse landsvrouwe, hun nieuwe „commandant", die er heel wat minder gevaarlijk uitzag dan de Engelse ser geanten, die met goedkeuring de re sultaten van hun „drill" gade sloegen. en uitstekend gespeeld klonk hierna het Wilhelmus ter ere van het hoge bezoek, dat een Nederlands aspect bracht in deze zo typisch En gelse militaire omgeving. Een prachtige parade was het op deze stralende voorjaarsdag, uitgevoerd met perfecte discipline, met al het ce remonieel en uniformgeflonker, dat bij gelegenheden als deze hoort. Het was het eerste bezoek, dat de Koningin aan ,haar" regiment bracht. De koningin, gekleed in een grijs mantelpak, met daarover een grijze zilvervos en een lichtblauwe tocque op, zag er stralend uit en stal de har ten van de ongeveer duizend toe schouwers. „Ze is schattig uw konin gin" zei een oude Engelse dame, toen de koningin vriendelijk wuivend wegreed. Toen de auto met de koninklijke gast en haar gevolg voor het platform stop te, trad het achtjarig dochtertje Eliza beth van It. kol. Answorth, de batail- lons-commandant, naar voren en over handigde een fleurig bouquet, waarin de kleuren rood, wit, blauw en oranje verwerkt waren. Tevoren was de vaandelwacht reeds uitgetreden en was met het Engelse ko ninklijke en het regimentsvaandel over de paradeplaats gemarcheerd. De „erekolonel" inspecteerde hierna de troep, voorafgegaan door twee kor poraals in donkerblauw gala-uniform, marcherend met de glijdende Engelse paradepas. Toen de koningin op het platform was teruggekeerd marcheerde het ba- taillon twee keer voorbij, de eerste keer in paradepas, de „slow march", de tweede keer in „quick march". En terwijl het muziekcorps, gekleed in donkere uniform met witte draag riemen, de ene mars na de andere speelde, trokken jonge Engelse kerels, AMSTERDAM, 8 Mei Een aantal -msterdamse straatjongens is gisteren voor het gebouw van de Ned. Bank op de Oude Turfmarkt aan het voet ballen geweest met een oude tas, die bijkbaar grote aantrekkingskracht uit oefende op hun met energie geladen benen. Zij zouden waarschijnlijk voor zichtiger met „het leder" hebben ge voetbald, wanneer ze geweten hadden hoe kostbaar de inhoud was. Want in de tas bevond zich een totale waarde aan effecten van 135.000. Met sportieve virtuositeit trapten de jongens de tas herhaalde malen ra kelings langs de wallekant van het 'okin, maar gelukkig voor de wan- npige 27-jarige kantoorbediende G. Tli. H., die de tas verloren was, be landde deze na een hoog boogschot van een der jongens voor de voeten van een volwassen voorbijganger, de beurtschipper G. Koers uit Amsterdam, Deze raapte de tas op en keek er in. Hij ontwaarde de stapel effecten, gaf de jongens een schrobbering voor hun nonchalance en nam de tas mee naar huis. In het politiebureau Singel vernam hij even later, dat van het verlies der tas reeds aangifte was gedaan. Van ochtend heeft hij tas en effecten bij de rechtmatige eigenaar teruggebracht. De directie heeft haar dank voor zijn eerlijkheid met een beloning tot uit drukking gebracht. De voorzitter van de Tweede Kamer Mr li. G. Kortenhorst, heeft het uit 49 klok ken bestaande Nederlandse klokkenspel te Washington officieel overgedragen aan de,speaker" van het Amerikaanse se Hnis van Afgevaardigden, Joseph Mar tin. De plechtigheid geschiedde te Was hington, waar het carrillon voorlopig staat opgesteld. Dit geschenk van het Nederlandse volk aan het Amerikaanse; drukt de dank uit voor de hulp, die Ne derland in en na ne Tweede Wereldoor log van de V.S. mocht ontvangen. Een overzicht van de plechtigheid in het West Potomac Park te Washington waar het carillon staat opgesteld, tijdens de toe spraak door Joseph Martin. PARIJS, 9 Mei Ongeveer 15.000 aanhangers van generaal de Gaulle hebben Zondag bij het graf van de on bekende soldaat een minuut stilte in acht genomen. Zij wilden hiermee uiting geven aan hun verzet tegen de politiek van de regering en tegen het Europese leger. Uitroepen als „Leve de Gaulle" en „De Gaulle aan de macht" weerklon ken, toen de ,;eneraal zelf naar de Are de Triomphe stapte. Nadat de minuut stilte in acht was genomen, trachtte men in optocht langs de Champs Ely- sées te gaan. Een kort handgemeen ontstond, toen de politie en leden van republikeinse garde dit verhinderden. Uit de menigte klonken daarop leuzen als „Laniel, treed af" en „Pleven, treed af". Weer ongeveer 40 ha bos en heide in as. BERGEN OP ZOOM, 8 Mei On geveer dertig tot veertig hectare jonge dennenaanplant en hei is vandaag ver loren gegaan na een brand die rnim vier uur duurde en die bestreden werd door de brandweren uit Hoogerheide en Bergen op Zoom met assistentie van de brandweer van het vliegveld Woensdrecht en honderden militairen uit Bergen op Zoom. Het vuur was reeds des morgens ontstaan, doch toen kon men het be dwingen. Smeulende resten zijn echter waarschijnlijk weer door de felle wind gaan branden. Het grootste gevaar le verde het vuur op voor een steenfa briek en een boerderij, doch alle mili tairen werden in die sector geconcen treerd en wisten het gevaar te keren. De oorzaak is onbekend. Zeeuwse Vereniging tot T.B.C.-bestrijding MIDDELBURG, 8 Mei. De moeilijkste tijd op het punt van de financiën is voor de Prov. Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose gelukkig voorbij. De financiële positie der Vereniging, welke door de manipulaties van de vroegere administrateur ernstig werd aangetast, is zeer belangrijk verbeterd, vooral dank zij de afdelingen van het Groene en het Wit Gele Kruis en de eigen afdelingen, welke van de haar toekomende subsidies af stand deden. De verplichtingen tegenover derden konden nu worden nage komen en het ontstane tekort kon nog enigszins worden ingelopen door het te gelde maken van zaken, die de administrateur had achtergelaten. Er is nog wel een aanmerkelijke schuld aan het Rijk, maar de mogelijkheid is groot, dat daarvoor een regeling zal worden getroffen. ten, als eventueel t.h.c. wordt gecon stateerd. De vergadering was van oor deel, dat aan een verplichtstelling tot het zich onderwerpen aan het bevo- kingsonderzoek in de toekomst niet zal kunnen worden ontkomen. BESTUURSVERKIEZING. Het bestuur heeft een grondige ver andering ondergaan. Aan de beurt van aftreden waren mevrouw A. G. van der Have-Lucieer te Kloetinge en dr H. Doeleman te Goes, die zich niet her kiesbaar stelden, In hun plaats werden resp. benoemd notaris J. C. Kram te Kapelle en dr G. Wagenaar te Goes, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren. De heer C. J. van Hoote- gem, burgemeester van Hontenisse, die eveneens aftreden was, maar zich her kiesbaar stelde, werd herkozen. De heren Van der Weel en Boogaert bedankten als bestuurslid. In hun plaats koos de vergadering de heren dr J. J. Okker, chirurg te Middelburg, ei" Th. J. Andriessen, burgemeester van Ovezande. Tenslotte moest worden voorzien in de vacature van jhr mr J. Schuurbeque Boeye te Zierikzee. Zijn plaats zal worden ingenomen door burgemeester H. K. Miehaëlis van Bruinisse. Aan het adres van de aftre dende bestuursleden (mevrouw Van der Have was bestuurslid vanaf 1933) richtte mr Van der Weel hartelijke woorden van dank voor het vele werk in het belang der t.b.c.-bestrijding in Zeeland verricht. Hijzelf ontving de dank van bestuur en vereniging bij monde van ce heer Van Hootegem, evenals van de heer J. Kroondijk, arts en secretaris K.N.C.V. te 's-Graven- hage. Mr Van der Weel was bestuurs lid vanaf 1930. Deze verblijdende mededelingen deed mr A. J. van der Weel, (voor de laat' ste maal) voorzitter der Prov. Ver eniging, in de vanmiddag in het Schut tershof gehouden algemene vergade ring. Hij bracht niet alleen dank aan de (eveneens voor de laatste maal in functie zijnde) penningmeester, jhr ir H. L. Boogaert te Domburg, maar ook aan de heer A. de Lange te Goes, die na de débacle als administrateur op trad en aan wie het in niet onbelang rijke mate te danken is, dat de Ver eniging financieel staande kon blijven, JAARVERSLAG. In deze vergadering werden goedge keurd de jaarverslagen van de secreta ris, dr F. G. Vaandrager te Domburg, en van de penningmeester. De artsen W. K. Schuling te Middelburg en dr J. M. van Daal te Goes brachten verslag uit van de werkzaamheden der dis- trictsbureaux. De heer H. D. J. Meyer, tuberculosearts in algemene dienst te Middelburg, deed verslag van het be volkingsonderzoek. Hij constateerde, dat de opkomst voor de tweede ronde veel minder was dan voor de eerste. Het was zeer moeilijk na te gaan welke oorzaken dit grotere verzuim had. Als zodanig werden fi nanciële en psychologische motieven genoemd. Met name onder de kleine zelfstandigen blijkt een zekere vrees te bestaan zich te laten doorlichten, omdat men niet weet hoe het zou moe- DAT in de nacht van Za terdag op Zondag drie Mid delburgse jongelieden van even 20 jaar, S., B. en F. ge naamd, na sluitingstijd nog in een café op de Markt een glas op de valreep wilden vatten en ondanks het ver zoek van de caféhouder niet wilden verdwijnen. De „ster ke arm" werd erbij gehaald en een proces-verbaal volg- de. DAT gisterochtend kinde ren brand hebben gesticht in de in aanbouw zijnde wonin gen aan de Prinses Irene- straat te Middelburg. Zij sta ken stro en papier in brand in enkele glaskisten, die in een der achterkamers ston den. Omwonenden konden het vuur blussen maar de schade beliep toen al hon derden guldens. Het glas was niet verzekerd. DAT in Kloetinge in de buurt van Kloostermandorp een konijnenhok van de heer Joh. Nijsse, met een voedstel en zeven jongen in brand is gevlogen. De konijnen ver brandden en de brandweer moest uitrukken om het vuur te doven. Waarschijn lijk hebben kinderen hier met lucifers gespeeld. DAT de badinrichting te Souburg thans de 600ste ba der heeft genoteerd. Het was de heer S. Koole, die een gratis jaarabonnement kreeg. DAT Mej. W. P. Goverde en de heren N. v. d. Broeke en A. J. Romijn, ambtenaren bij de Raad van Arbeid te Middelburg te Amsterdam zijn geslaagd voor het lang niet gemakkelijke examen „Sociale Verzekering'. DAT de heer G. H. Ossel te Hansweert is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te St Maartensdijk. DAT blijkens de verslagen, die zijn voorgelezen in de jaarvergadering, de afdeling Vlissingen van het Oranje Groene Kruis, thans 1180 le den telt. De zusters hadden 14674 bezoeken afgelegd. In het bestuur werd in de vaca ture C. G. Vreugdenhil ge kozen de heer B. Verheij. DAT de afd. Vlissingen van de COJO in het Herv. jeugdgebouw een goed ge slaagde propaganda-feest- avond heeft gehouden waar niet alleen gezelligheid was, maar waar opnieuw werd gewezen op het grote doel van de drankbestrijding. Er werd een toneelspel „De zeldzame vaas" opgevoerd, dat veel succes oogstte. DAT wethouder Van Po- pering te Vlissingen Zater dag 22 Mei een gedenkplaat zal onthullen, die is aange bracht aan een der wonin gen van de door de Woning stichting 1952 gebouwde wo ningen op het eiland. DAT Zaterdag ruim hon derd meisjes van de Jeugd- kring W.Z. Beveland van het Meisjes verbond C.J.V.F. te Goes tijdens een plezierige bijeenkomst, die onder lei ding stond van Mevr. C. Klijn-Van Rosendaal, de banden weer eens nauwer hebben aangeknoopt. Een spel in wedstrijd vorm werd gewonnen door de afdeling 's Heer Arendskerke. Er werd natuurlijk ook lustig gezongen en hiervan had Wika M. A. de Vlieger de leiding: DAT te Yerseke op de hoek Oesterstraat-Vlierstraat de bromfietsberijder De V. in botsing is gekomen met de fietser De K. De bromfiets werd het lelijkst beschadigd. De beide berijders kregen geen letsel DAT te Scherpenisse tijdens graafwerkzaamheden met een dragline de heer Jac de Witte door de bak tegen het hoofd is geraakt. Hij kreeg een lelijke hoofdwond en werd, nadat hij was ver bonden door dokter Kugel huiswaarts vervoerd. CUXHAVEN, 7 Mei. Gisteravond is in Cuxhaven een ernstige vechtpar tij uitgebroken tussen een groot aantal Nederlandse zeelui en een drietal Duitse douanebeambten. De zeelui behoorden tot de bemanning van het 137 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Cormoran" uit Delfzijl. De kapitein van het schip had tevoren bij de douane aangifte gedaan van de diefstal van 2000 ongebanderolleerde sigaretten aan boord. De douane-be ambten wilden daarna de aan land gaande zeelui, van wie een aantal be schonken was, controleren. De Neder landers begonnen hierop te vechten. Ongeveer 200 voorbijgangers bleven staan om toe te kijken en een deel moedigde ze'ls de Nederlanders aan. Voor de dcuane versterking had ge kregen en verder kon ingrijpen, had de „Cormoran" de haven weer ver laten. DE BILT ZEGT: AW// Vrij warm DE BILT, 9 Mei. Droog, licht tot half bewolkt en vrij warm weer. Ma tige tot vrij krachtige oostelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1