T ZEEUWSE PLAKKBBQRD Minister Cals was diep getroffen door onderwijsproblemen Schouwen-Duiveland Zuivelfabriek uit Oudega schonk een prachtstier 'T SPIEGELTJE Tekort aan leerkrachten is niet gemakkelijk ongedaan te maken Jeugd uit het rampgebied met vacantie Vs.. EN TEN SLOTTE BAAYENS UW OPTICIEN Nieuw internaat voor schipperskinderen te Wemeldinge? HOUTMAN PIAHO'S ORGELS Bezoek was grondig voorbereid Milde gift van Friese Coop. Vereniging Subsidie voor kasteel „Moermond" zo goed als zeker Zaterdag 8 Mel 1954 ZEEUWSCH DAGBT AD pagina 2 =3351355 Vele Nederlandse kampen staan open HET NEDERLANDS RAMPENFONDS heeft onlangs besloten, dat de jeugd uit het rampgebied weer een fijne vacantie zal kunnen genieten en vele jeugdorgani saties in ons land hebben daarop besloten hun kampen in alle delen van het land open te stellen voor de jeugd uit het rampgebied. materiële schade. Voorts zal men contact opnemen met diverse instanties over wat men noemde „de onbillijk heid" bij de geschenkzendin gen. Vertegenwoordigers van Vlissingen, Terneuzen, Wol- faartsdijk, Kortgene, Krui- ningen, Stavenisse, St. An- naland, Bruinisse, Nieuwer- kerk, Oosterland en Zierik- zee hebben onder leiding met een blijspel getiteld: „De nieuwe veearts", met 'n rede van voorzitter dr C. Stam en met een herden kingswoord van D. J. Rouw. Er bestaat thans al heel wat belangstelling voor. T entcampagnes Er zijn plannen in uitwer king voor drie evangelisatie- campagne's in Zeeland. Deze zullen worden gehouden te Wat Zeeland betreft geldt deze regeling, dat zij, die wonen op Schouwen-Duive- land, in Stavenisse en Krui- ningen de kosten voor deel neming aan een van de kam pen (inclusief reiskosten) in rekening kunnen brengen tot een maximum van 35,- bij het Rampenfonds. Hier geldt dus zij het gebonden aan een maximum dat 100 pet. vergoeding wordt gegeven. Uit het overig rampgebied krijgt men 50 pet. vergoed met een maxi mum van 17,50. Het is de Nederlandse Jeugdgemeenschap, die evenals vorig jaar, met steun van het Bureau Jeugdbe scherming in Buitengewone Omstandigheden van het mi nisterie van O.K. en W. de organisatie van het zomer- kampwerk voor de jeugd uit het rampgebied ter hand ge nomen heeft. Per 10 kinderen kan bo vendien 1 leider op kosten van de Ned. Jeugdgemeen schap aan een kamp deelne men. Ook voor de jongens en meisjes der lagere scholen is de mogelijkheid er weer om in het kamp van de Stichting Vacantieverblijven Lagere schooljeugd 'n week te kamperen. Wat de georganiseerde jeugd betreft zijn de diverse secretariaten thans op de hoogte gebracht; voor de la gere scholen zullen de in specteur van het L.O., als mede de gemeentebesturen worden ingeschakeld. De inschrijving voor de kampen sluit op 15 Juni a.s. Daarna kan men zich niet meer aanmelden. Inschrijf formulieren zijn te verkrij gen bij de Jeugdcommis sarissen, voor Zeeland, ds H. M. Strating, Wilhelminast. 8 te Goes. Voorts vernemen wij nog, dat ook het Ned. Verbond van Verenigingen „Pro Ju- ventute" de mogelijkheid weer biedt om kinderen uit het rampgebied in Augustus veertien dagen vacantie te geven bij een gezin ergens in Nederland. Vorig jaar zijn vele honderden kinderen, ook uit Zeeland, op kosten van dit Verbond vier weken bij pleegouders met vacantie geweest. Van de ouders wordt per kind slechts een geringe bijdrage gevraagd, n.l. 5,Het verbond heeft de maatschappelijke werk sters in de gemeenten in het rampgebied ingeschakeld voor zover het betreft de op gave voor deelname. Door „Pro Juventute" te Middel burg kon deze week de eers te groep van 80 kinderen uit O.Zuid Beveland worden ge noteerd. C.H.U. gemeentebe stuurders bijeen Vandaag vergaderen in de „Prins van Oranje" te Goes de leden van de Kring Zee land van de vereniging van C.H. leden van gemeentebe sturen. Jhr mr L. E. de Geer van Oudegein, burgemeester van Vreeswijk zal spreken over „Ons gemeentepro gram". Middenstand niet zo tevreden Zeeuwse middenstandsver enigingen aangesloten bij de Kon. Ned. Middenstands bond hebben een „waters noodcommissie" gevormd, die in overleg met de secre taris van de Schade Enquête Commissie zal trachten te komen tot spoedige afwikke ling van de schadegevallen. Onder alle getroffen leden wil men een enquête houden en via het hoofdbestuur ten departemente aandringen op vergoeding van de zgn. im- van het hoofdbesturrslid de Middelburg van 26 tot 5 Ju- heer P. G. v. d. Weele uit Colijnsplaat hun moeilijkhe den besproken. Er werd een watersnoodcommissie in het leven geroepen, bestaande uit de voorzitters van de plaatselijke afdelingen en hieruit werd weer een werk comité geformeerd bestaan de uit de heren P. G. v. d. Weele, voorzitter; J. West hof, Ned. Middenstandsbank Terneuzen, secretaris; M. J. v. d. Berge, Kruiningen; A. Snoek, Zierikzee en F. Stols, St. Annaland, leden. Toege voegd als financieel en juri disch adviseurs werden de heren A. J. Carpentier en mr D. Kluiver te Goes. Op 10 Mei a.s. hoopt het echtpaar E. Haverbeke de Millano te IJzendtjke zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Vandaag treden te Schoon- dijke de leden van de B.B. aan voor een grote oefening. Dit gaat gepaard met sirene- geloei, dus laat niemand schrikken. Vrijdag 14 Mei viert het Gereformeerd Jeugdverband te Goes in „De Prins van Oranje" het 20 jarig bestaan C* en paar dagen geleden heeft men kunnen lezen over de plannen voor een Provinciale Zeeuwse Tentoonstelling van Beeldende Kunst. Deze gedachte verdient alle waardering. Zij mag ongetwijfeld worden gezien tegen de achtergrond van het gelukkig in brede kringen steeds meer groeiende besef, dat Zee land heel wat meer te bieden heeft dan velen denken en vermoeden. Het prettige van een tentoonstelling als deze is, dat het ideëele en het zakelijke kunnen samengaan. Het is de bedoeling telkenjare deze Zeeuwse expositie te organiseren. Als dit eerste ex periment slaagt (en er is alle reden om optimistisch te zijn), dan kan worden voortgewerkt en dan zal na enkele jaren elke centrumgemeente op de eilanden deze tentoonstelling binnen haar wallen hebben ge had. Dit kan een mooi voorbeeld van daadwerkelijke cultuurspreiding worden. Er is oorspronkelijk nog ge dacht aan het instellen van een prijs voor beeldende kunst. Maar voorlopig 'is daarvan afgezien, omdat niemand weet welk werk zal worden ingezonden en omdat de consequentie zou moeten zijn, dat ook voor muziek en toneel prijzen beschikbaar worden gesteld. Misschien, dat in de toekomst dezelfde methode als in Noord-Brabant kan worden gevolgd, n.l. elk jaar een prijs voor één van de drie cultuurvormen. Maar dat is inderdaad nog toekomstmuziek. Voor het heden mag men zich alleen maar verheugen over deze eerste Zeeuwse tentoonstelling, die representatief is voor de beeldende kunst in onze provincie. ni, te Vlissingen van 9 tot 19 Juni en te Goes van 23 Juni tot 3 Juli. Hoewel deze actie staat onder auspiciën van de „Youth for Christ" is zij niet alleen tot de jeugd gericht maar ook tot de ouderen. Na schooltijd zullen kin dersamenkomsten worden gehouden met flanellograaf- verhalen, 's avonds bijeen komsten voor allen ouder dan 14 jaar. Predikanten, koren en orkesten zullen medewerking verlenen. Voor het Ned. Bijbel Genootschap is in de tent een gedeelte gereserveerd in verband met het 150 jarig bestaan. Het doel van deze campag nes is: naast het regelmatig gemeentelijk kerkewerk een gezamenlijke extra oproep te richten tot allen. In het comité van aanbe veling hebben reeds zitting willen nemen: Da. M. de Boer (Doopsge zind), Vlissingen; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middel burg; Mr P. van Empel, Mid delburg; de heer A. v. Gre- ven, (Leger des Heils), Mid delburg; Dr B. F. C. de Groot (Ned. Herv.), Vlissin gen; Ds H. J. Johannes (Ev. Luthers), Vlissingen; Ds J. Karelse (Vrij Evang.), Goes; Ds J. Kwast (Ned. Herv.), Vlissingen; Ds A. M. Maas (Ned. Herv.), Vlissingen; Ds W. J. Meister (Geref.), Mid delburg; Ds C. D. Otte (Ned. Herv.), Veere; de heer A. v. d. Rest, Goes; Ds J. C. Streefkerk (Geref.), Veere; Ds P. van Til (Geref.), Mid delburg; Drs A. Verschoor (Geref.), Vlissingen; Ds J. v. Woerden (Ned. Herv.), Mid delburg. Nadere inlichtingen zullen gaarne worden verstrekt door Jan Kamp, voorzitter van het voorbereidingscomi té, Prinses Julianastraat 52, Wemeldinge. viel gistermiddag een fraaie toeristenkaart voor Zeeland op onze redactietafel. Aan deze kaart, aangebo den door M. de Dreu Co's N.V., Official Ford Dealer te Goes, is een prijsvraag ver bonden, die ten doel heeft dat men onze mooie provin cie nog beter leert kennen. Ingezonden Mededeling (Adv.J LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 WEMELDINGE, 7 Mei. De ge- raad, in spoedeisende vergadering bij eengeroepen, heeft B. en W. machti ging verleend een lening aan te gaan bij de Coöp. Boerenleenbank ten be drage van f 200.000 tegen een rente van 3,4 pet. met een looptijd van 40 jaar. Daarmee zal men de door het Rijk verstrekte grond- en bouwvoor schotten voor de gemeentelijke wo ningbouw aflossen. In besloten zitting is er beraadslaa, over het voorstel van B. en W. om gemeente garant te doen zijn voor de etaling der kosten die verbonden zijn |an een in te stellen onderzoek naar mogelijkheid van een nieuw inter- fcat voor schipperskinderen. Na her- pening wordt besloten voor een der felijk internaat een perceel bouw- rond in het uitbreidingsplan onder Voordelige voorwaarden ter beschik king te stellen. Enkele andere punten werden afge handeld; onder meer werd f40.ter beschikking gesteld voor aanschaf van een evenwiehtsbalk en een nieuwe Springplank; voor het medegebruik zal w.I.K. f 150 betalen. Bij de rondvraag was er een ver doek van de heren de Jonge en Schip per om aan minder draagkrachtige personen reductie op de ziekenfonds premie te verlenen. B. en W. zullen üeh hierover in verbinding stellen met andere gemeentebesturen waar een dergelijke regeling al werkt en met het Ziekenfonds. ARTSENDIENST. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jeren vertrouwd adres De practijk van de artsen is Zondag 10 Mei als volgt geregeld: Middelburg; W. L. Pel, Rouaansekade 11, tel. 2585 Vlissingen: G. J. M. de Greef, Koudekerk- seweg 13, tel. 2121; Goes: C. Griep, Gan- zepoortstraat 6, tel. 2460; Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: dr Sta- verman, Heinkenszand, tel. K 1106234 Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Le- wedorp en Nieuwdorp: dr Kievit, Borsse le, tel. K 1105203 voor dr Gelderblom en dr Lucas Luyckx te 's-Heerenhoek, tel. K 1105282, voor dr Folmer; Oostka- pelle, Serooskerke en Veere: M. v. d Sluys, Veere, tel. K 1181—271; Koude kerk», Westkapelle en Zoutelande: L. Sloos, Koudekerke, tel. K 1185231; Tho- len, Oud-Vossemeer en Poortvliet: dr A. Kugel te Poortvliet, tel 10 en dr L. D. A. Looysen, Tholen, tel. 49. ZIEKENAUTO: 9-15 Mei Krijger, Goes, tel. K 1100—2177. APOTHEKEN. Van 8-15 Mei zullen de volgende apo theken voor nachtr'ecepten geöpend zijn: Goes: Numans; Middelburg: Nonhebei; Vlissingen: Apotheek Kleinemulder, Sin gel 5. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. In West Zuid-Beveland wordt van Za terdagmiddag 8 Mei 12 uur tot Maandag morgen 10 Mei 9 uur de dienst waarge nomen door Joh. Klaassen, Heinkenszand, tel. K 1106288 en M. Gaakeer, Ovezande, tel. K 1195—283. Subcommissie voor de Land en tuinbouw samengesteld KORTGENE, 7 Mei. De sub-cómmissie voor de land- en tuinbouw voor Noord- Beveland heeft de volgende samenstelling gekregen, n.l. de heren G. M. F. Bom te Colijnsplaat; J. A. v. Oeveren, Kortgene; F. A. Klaassen en I. L. v. d. Maas, beiden te Kats; C. v. d. Weele en C. J. de Smit, beide te Wissekerke; S. J. Breure, Geers- dük; C. J. v. d. Velde, Kamperland; A. Geelhoed te Colijnsplaat. In de commissie Drie-Eilandenplan werden gekozen de I heren Bom en Breure. Houten noodkerk voor vrije Geref. Gem. te St. Annaland ST. ANNALAND, 7 Mei. De Vrije Geref. Gemeente te St. Annaland heeft vergunning gekregen voor de duur van twee jaar een houten nood kerk te plaatsen. Men is reeds be gonnen de fundamenten te graven en over drie weken hoopt men het splin ternieuwe gebouw, dat geplaatst zal v/orden door Fa Hooijkaas uit Rotter dam, in gebruik te nemen. Het ge bouwtje krijgt een oppervlakte van 13 bij 6H meter, waarin stoelen ge plaatst zullen worden. Deze oplossing was nodig omdat het aantal leden (tot dusverre omstreeks 80) zich de laat ste tijd aanzienlijk uitbreidt. In de toekomst zal men een nieuwe stenen kerk betrekken die geprojec teerd is aan de Zuid-Oostelijke Ach terweg, wijk Cureelanden. SINT PHILIPSLAND, 7 Mei„Tijdens dit tweedaagse bezoek aan Schou wen-Duiveland heb ik getracht iets op te steken van wat ik gehoord en ge- zien neb. Ik wilde geen bezoek op Amerikaanse manier brengen, maar door het voeren van zoveel mogelijk gesprekken beter in staat zijn beslissingen te nemen, t Was sedert xk minister werd pas mijn tweede bezoek aan de provincies. Hier kwam ik bepaald Iaat, maar ik wilde de werkers in het rampgebied met in de weg lopen. Nu de eerste nood Is gelenigd, kan men aan het onderwijs meer aandacht besteden. Een groot aantal onderwijs- en ook andere vraagstukken is besproken. Zij gingen over de bouw van noodschoten, over de herbouw van perma nente scholen, over subsidiekwesties in verband daarmee, over culturele sub sidies, over monumentenzorg en natuurbescherming, over jeugdwerk, over huishoudelijke voorlichting ten plattelande en over nog Veel meer onder werpen, waarvan natuurlijk de kwestie van het tekort aan leerkrachten op Schouwen-Duiveland in het middelpunt der belangstelling stond". Dit ver klaarde de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Tb. Cals, die vergezeld was van de Staatssecretaris, mej. dr A. de Waal en enkele hoofdambtenaren van zijn departement, na afloop van zijn trip tegen over de pers in het gemeentehuis van Sint Philipsland. Hoe serieus de minister dit bezoek had voorbereid, bleek wel hieruit, dat hij eerst overal had laten informeren welke speciale problemen er beston den. Hij had daarvan in een dik dossier (Het werd oneerbiedig het „draaiboek" genoemd!) nauwkeurig aantekening gehouden. Dat het hard werken was deze dagen viel ook al af te leiden uit het feit, dat de audiëntie in Zierikzee tot 's nachts half twee duurde. En de onderwerpen? „Zij varieerden van sub sidie voor aanschaf van muziekinstru menten tot het verzoek om te helpen protesteren tegen de aanleg van een nieuwe weg. Mijn algemene indruk? Ik heb het grootste respect voor allen, die vaak als in zandwoestijnen dag in dag uit hun werk verrichten". Die bewondering van de minister ging niet in de laatste plaats uit naar het onderwijzend personeel. „Zij kun nen overal elders terecht in een hoger geclasseerde gemeente met een rede lijk betaalde baan. Hier is toch heus wel iets meer dan traditionalisme. Wij moeten veel meer denken aan hetgeen zij presteren. Neem alleen maar Nieu- werkerk, waar in een dokterskamer of in een al jaren afgekeurde bewaar school les moet worden gegeven". DE RAMPTOELAGE. Vanzelfsprekend is druk gediscussi eerd over de ramptoelage en het tekort aan leerkrachten. Dat tekort ligt niet in de financiële sfeer naar het oordeel van de minister. Al zou men b.v. 10 meer salaris geven, daarmede zou het vraagstuk, dat overigens een landelijk karakter draagt, volstrekt niet zijn op- opgelost. Naar een mededeling van de Commissaris der Koningin is het ver strekken van een ramptoelage (voor de niet verlenging waarvan op Schouwen- Duiveland wordt gevreesd) „vastge knoopt" aan het beleid van Binnen landse Zaken op dit punt, aangezien Ged. Staten een algemene norm wens ten te hebben. Ingevolge een besluit van de Rijksbemiddelaars dient met het verstrekken van deze toelage te worden opgehouden, hetgeen ten zeer ste wordt betreurd. In dit verband wees de minister er op, dat bij geschrokken was van de cij fers, die hem waren voorgelegd ©ver de enorm hoge kosten van levenson derhoud in de kleine gemeenten op het eiland. Naast de moeilijkheden van huisvesting en de bezwaren, die de om geving meebrengt, betekent deze toe stand een reeële verslechtering van po sitie. Hieraan wilde hij zeker het ar gument ontlenen om de toelage-verle ning voort te zetten. In Den Haag zal hij deze zaak verder opnemen. RUIMERE BEURZEN. Op een vraag naar de mogelijkheid van stichting van een kweekschool Ingezonden Mededeling (adv.) MOEDER is altijd blij, als V haar verrast met Eau de Cologne, Parfum, 'n Poe derdoos, Crème of welk Toiletartikel ook, en eveneens met Elastieken 'kou sen, 'n Buikband of Corset als ze die nodig heeft maar bijzónder opge togen is ze, als ze weet dat 't komt uit de pharmaceutische Speciaalzaak A. C. VAN DER REST Lajige Kerkstraat 42, Goes, Tel. 2468 voor Schouwen en Duiveland ant woordde mr Cals, dat dit geen gemak kelijke opgave is, als men alleen nog maar denkt aan het gebouw en de be voegde leerkrachten. In dit verband deelde hjj mede, dat een kwekeling thans een beurs van f 1500.inplaats van één van f800.kan krijgen. De helft wordt a fonds perdu gegeven, de andere helft als renteloos voorschot. Later wordt elk jaar daarvan een tien de deel kwijtgescholden. Bovendien is in principe een rege ling aanvaard, waarbij aan onderwij zers, die voor het volgen van cursussen ter verkrijging van acten veel reiskos ten moeten maken, een tegemoetko ming in de kosten kan worden gege ven. SCHOLENBOUW. Minister Cals heeft niet minder dan 30 scholen bezocht. In zeer vele geval len keek hij in elke klas naar het werk van de kinderen. Dat er op Schouwen- Duiveland nog heel wat te doen valt aan restauratie en herbouw van scho len, daarover konden de heren A. Schout, lid van Ged. Staten, en mr L. Wolff, de Inspecteur van het L.O., een boekje opendoen. Hijn lijstje ziet er als volgt uit: in Serooskerke wordt de school herbouwd of gerestaureerd. In Moriaanshoofd komt een nieuwe school maar het is ook mogelijk, dat herbouw in Kerkwerve plaatsvindt. In deze ge meente komt ook een nieuwe school en wellicht is combinatie met die van Moriaanshoofd mogelijk. De plannen voor de nieuwe school van Scharen- dijke zijn gereed en de urgentieverkla ring is afgegeven. Ook Ellemeet krijgt een nieuwe school, maar zolang deze er nog niet is een noodschool. In Brou wershaven waren beide scholen spoe dig hersteld en die van Ouwerkerk is droog gebleven. Ernaast wordt een kleuterschool gebouwd en voor beide gebouwen komt één centrale verwar ming. Zeer noodzakelijk zijn twee nieuwe scholen in Nieuwerkerk en al lereerst een noodschool. De scholen van Oosterland en Sirjansland worden grondig hersteld door de adoptiege meente Rijssen. De o.l.-school van Noordgouwe krijgt spoedig een volle dige restauratie, evenals die van Zon- nemaire. Of de bijzondere schooi al daar wordt hersteld dan wel door een nieuwe vervangen is nog niet bekend. KLEUTERONDERWIJS. In Renesse „draait" nog altijd de evacuatieschool, waarvoor het gemeen- GOES, 7 Mei. Vandaag heeft de Coöp. Zuivelfabriek „Dé Hoop" uit Oudega in het kader van de hulpver lening aan rampslachtoffers in de al gemene vergadering van de Coöp. Ver eniging „Centraal Stierenstation Zee land" G.A. als geschenk de stier „Rot- terda Sikkema 114' overgedragen. De Coöp. Zuivelfabriek had voor dit doel een bedrag van f 20.004 beschikbaar ge steld. De voorzitter, ir W. Kakebeeke, heette in het bijzonder de Friese gas ten van harte welkom. „Dit aanbod ge tuigt van warm meeleven en het is een grootse geste", aldus de heer Kake beeke. Deze gift betekent een grote steun voor de getroffenen, niet alleen in materieel opzicht de Zeeuwse veestapel zal er door deze pracht-stier zeker op vooruit gaan maar ook in moreel opzicht. Hierna sprak de heer H. Hanse, voor zitter van de K.I. Vereniging Schou wen-Duiveland woorden van dank. De heer de Vries, voorzitter van de Coöp. Zuivelfabriek „De Hoop" getuig de in zijn toespraak van het warme meeleyen met de rampslachtoffers en bewees dit ook metterdaad door de stier over te dragen. Vervolgens spraken de heer Wouter Zwart, die als commissionair belange loos z|jn medewerking had verleend, de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer C. de Putter en dr G. Wagenaar als voorzitter van de werkcommissle van de Stichting voor de Landbouw voor Herstel van levende Have. Hierna vertrok het gezelschap naar de Grote Markt waar de stier bewon derd kon worden. In het openbaar heeft ir Kakebeeke de milde gevers nogmaals hartelijk bedankt. Vervolgens bezichtigden de Friese gasten nog het K.I. Station in s-Heer Hendrikskinderen. Tenslotte heeft de Stichting voor de Landbouw de Friese gasten nog een lunch aangeboden in Hotel Centraal. Morgen zal het gezel schap een excursie maken naar Schou wen. SINT PHILIPSLAND, 7 Mei. Al kan minister Cals pas over de restau ratie en de bestemming van het Kasteel „Moermond" te Renesse beslis sen na ontvangst van het advies der Rijkscommissie voor de Monumenten zorg, aUes wijst erop, dat dit fraaie kasteel binnen afzienbare tijd de func tie van conferentieoord en streekmu seum zal gaan vervullen. In principe heeft de minister reeds de toezegging van subsidieverlening gedaan. De Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland", de Stichting „Het Zeeuwse Landschap" en de Stich ting „Nieuw Schouwen-Duiveland" zullen een comité vormen, dat con crete plannen bij de minister zal indie nen. Het is niet uitgesloten, dat de ge meente Renesse het kasteel zal kopen. De kwesties van inrichting, meubile ring, eventueel afstaan van schilde rijen enz. zullen nog nader geregeld dienen te worden, evenals de belang rijke kwestie van het beheer, Waar voor waarschijnlijk de stichtingsvorm zal worden gekozen. Het kasteel zal in geen geval als jeugdherberg of vacan- tieoord worden geëxploiteerd. Hoog stens zal sprake zijn van het inrichten van een theeschenkerij. Het was minister Cals opgevallen, dat op Schouwen-Duiveland waar toch nog problemen genoeg zijn, zoveel be langstelling bleek te bestaan voor de monumentenzorg. Als voorbeelden noemde hij het Kasteel „Moermond", de kerk van Brouwershaven en een eenvoudig geveltje in Ouwerkerk, dat men graag wil behouden. Het gaat hier heus niet om wereld beroemde bouwwerken, maar om mo numenten, dr voor een streek grote waarde hebben. Dat was ook de reden, waarom voor de restauratie van de kerk van Brouwershaven 90 Rijks subsidie werd gegeven", zo zei de be windsman. Voor de restauratie van de stadhuis- kap Van iierikzee kan zeker de eerste twèe jaren geen subsidie beschikbaar worden gesteld. Er is van de gemeente nog geen concreet voorstel ontvangen, „WAT KOM JE HIER DOEN?" In Dreischor kregen de leerlin gen van de openbare lagere school net een dictée, toen minister Cals binnenstapte. Hij knipperde even met de ogen, want met koeien van- letters stond op het schoolbord: „Wat kom je hier doen?" Het was gelukkig niet voor hém bedoeld! Dat was Donderdag. Vrijdag was het beter, want toen de minister in Oosterland een klas binnen kwam, prijkten op het bord de woorden: „Lang zal hij leven!" Mr Cals vermoedde, dat de Com missaris der Koningin daar meer van wist! tebestuur grote kosten heeft gemaakt. Minister Cals achtte vergoeding daar van billijk. Dit kan geschieden uit het geen overbleef van buitenlandse giften, welke in eerste instantie voor het kleu teronderwijs waren bestemd. Daarvan profiteren de kleuterscholen van Sta venisse, Oosterland, Kortgene, Ouwer kerk (wat de inrichting betreft het gebouw wordt betaald door de Round Table), Zierikzee, Nieuwerkerk en Kruiningen. Zonnemaire en Haamstede worden geholpen uit giften van de Ned. On derwijzers Vereniging. Minister Cals zal blij zijn, als alle nieuwe scholen per 1 September 1955 in gebruik zijn genomen. Urgentieverklaringen volgen zodra de beslissing over herbouw is ga- vallen. De minister deed nog nog een be langrijke mededeling: hij zal zowel voor 1954 als voor 1955 de teldatum van 16 Januari 1953 aanhouden, zodat geen vrees behoeft te bestaan, dat door het teruglopen van het leerlingental overtollig geworden leerkrachten zou den moeten afvloeien. Ingezonden Mededeling (adv.) Bali-points zijn in de loop der jaren voor iedereen onmisJ baar geworden, ookvooronze^ postklanten. En voor hen hou-1 den wij nu, van het laatste ge deelte van onze voorraad, een speciale aanbieding ball-: points, niet de goedkope re clame-uitvoering... maar de betere uitvoering met kope ren clip en ring. Als Rotterdammers, die toch in de stad wonen, ze bij tientallen tegelijk kopen, dan is het voor onze postorder-klanten toch geen kunst om er zoveel te bestellen, dat de vrachtkosten verdeeld over zo'n kwantum niet zoveel meer uitmaken. Onze postklanten kopen nu deze stuk voor stuk gecon troleerde ball-points (en koop er niet één maar diversen) In zwart, rood, groen ol blauw voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-117080 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2