DIEN BIEN PHOE GEVALLEN Laniel „Frankrijk houdt voet bij stuk" r Grote ontploffing in Brazilië Acetyleencylinder ontplofte in Goese Kade KONINGIN „FREEMAN" VAN LONDENSE TIMMERGILDE öa^Q=J „Zij zijn op een paar meter afstand..." Twintig uur onafgebroken strijd NEKKRAMP IN MILITAIR KAMP Europese verkiezingen voor K,S,G, Parlement Plannen voor intern. Rampenfonds Moord te Klazinaveen» PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verklaring van Laniel Willem de Zwijger* prijs toegekend* Reeds sinds vijf eeuwen sfeer van samen werking en wederzijdse hulp Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2777 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 8 MEI 1954 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; 3. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. hebben we, in verband met de e.s. Zeeuwse Nijverheidsdag te Terneuzen, een pagina gewijd aan de opvoering van de produc tiviteit van het Zeeuwse bedrijfs? leven (pagina 3). Overigens wijst alles erop, dat deze bijeenkomst een succes zal worden: er zijn al meer dan 100 aanmeldingen van Zeeuwse ondernemers binnenge komen. ,,De val van Dien Bien Phoe zal geen wijziging brengen in de houding der Franse delegatie", aldus premier Laniel in een korte verklaring in de Franse Nationale Vergadering. „Frankrijk zal geen regeling aan vaarden, die onvoldoende waarbor gen voor zijn strijdkrachten en be langen bevat. Het zal ook zijn bond genoten er aan herinneren, dat het in aller belang heeft gestreden op dit zenuwenknooppunt op het Azia tische vasteland. Frankrijk zal op deze tegenslag, die geen invloed heeft op de onsterfelijke glorie der verdedigers van de vesting, reage ren met de manmoedigheid van een groot volk. Zijn eerste gedachte is voor de Franse expeditionaire strijd macht in Indo-China. De nodige maatregelen zijn reeds genomen, op- Cat de kracht hiervan niet vermin derd wordt, aldus besloot Laniel zijn toespraak. Onmiddellijk nadat Laniel uitgespro ken was werd de vergadering, als te- kon van rouw voor een urn: verdaagd. Het Franse Kabinet kwam, onder voorzitterschap van president Coty, on verwijld bijeen. MEDELEVEN. President Eisenhower heeft president Coty van Frankrijk een boodschap doen toekomen, waarin hij de moed van de verdedigers van Dien Bien Phoe grijst als „een symbool van de vastbe slotenheid der vrije wereld om weer stand te bieden aan dictatoriale agres sie". „De gesneuvelden hebben hun leven niet tevergeefs geofferd, de gehele we reld is door hun moed geïnspireerd. De vrije wereld zal trouw blijven aan de HANOI, 7 Mei. „Zij zijn op een paar meter afstand nu zijn zij overal". Dit waren de laatste woorden, die Generaal De Castries, die wist dat hij tegen een overmacht vocht en wiens troepen hebben gestreden tot het bittere einde, telefonisch tot het opperbevel in Hanoi heeft gesproken. Dien Bien Phoe is gevallen. Het was vandaag de 57ste dag der belegering van dit Franse bolwerk in Noord-Indo-China door de communistische Vietminh. „Dien Bien Phoe heeft zijn taak volbracht", zo luidde het commentaar van de Franse leger leiding te Saigon op de val der vesting. Een zware beschieting gedurende vier uur de aanvallers gebruikten een nieuw Chinees raket-wapen, het zgn. „Peking-orgel", dat tien vuurmonden bezit was aan de jongste mas sale aanvallen op het fort, voorafgegaan. Na twintig uur van onafgebroken stormlopen door de opstandelingen vielen de steunpunten der vesting één voor één. Generaal De Castries liet tegenaanvallen ondernemen, doch ook hierdoor konden de horden gillend aanstormende communisten niet tot staan worden gebracht. Slechts in het bolwerk „Isabella" houden een handvol leden van het Franse vreemdelingenlegioen en andere militairen nog steeds stand. Over het lot der verdedigers is nog niets bekend. De Parijse radiostations hebben alle lichte programma's door ernstige vervangen. gevochten en geleden", aldus de Ame rikaanse president, die ook een bood- zaak, waarvoor in Dien Bien Phoe is schap aan het Vietnamese staatshoofd Bao Dai, heeft gezonden. Ook premier Churchill van Engeland heeft een verklaring uitgegeven, waar in hfj het garnizoen van Dien Bien Phoe prijst. Minister Luns, die Vrijdagmiddag in len binnenkort zullen worden gewij zigd en aangepast aan de gemelde Zuidkoreaanse instemming met nieuwe verkiezingen onder internationaal toe zicht in het gehele land. VOORTHUIZEN, 7 Mei. In het militaire kamp „De Wittenberg" is een geval van nekkramp uitgebroken. De betrokken militaire is naar het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht ver voerd. De legervoorlichtingsdienst deelt me de, dat alle maatregelen zijn getroffen om eventuele uitbreiding te voorko men. Er is echter geen reden tot onge rustheid. verzet is getoond en de persoonlijke offers die erbij zijn gebracht heb ben een grote inspirerende beteke nis, vooral als men ze ziet in het ka der van het algemene verzet van de vrije wereld tegen de pogingen om landen als Indo-China aan die vrije wereld te ontrukken. Daarom zijn deze offers ongetwijfeld niet vergeefs gebracht", aldus minister Luns. DE BESPREKINGEN. Het debat van Vrijdag over Korea heeft niets veranderd aan de impasse, waarin de besprekingen reeds op de eerste dag waren aangeland. De meeste afgevaardigden geloven, dat niets zal gebeuren voor de V.N.-voorstellen voor regeling van de Koreaanse kwestie zijn herzien. Er is geen aanwijzing, dat de communisten bereid zijn tot een verge lijk. Men verwacht, dat de V.N.-voorstel- Genève terugkeerde, zei grote bewon dering te hebben voor de verdedigers van Dien Bien Phoe. „De persoonlijke moed die bij dit RIO DE JANEIRO, 7 Mei. Tenge volge van een grote ontploffing op het „Ilha de Braco Forte" in de baai van Rio de Janeiro zijn 28 brandweerlieden om het leven gekomen. „Ilha do Braco Forte" wordt door de douane gebruikt voor het opslaan van ontplofbare en licht ontvlambare stof fen. Er was brand uitgebraken. Toen deze bijna bedwongen was ontstond de ontploffing. Reeds in 1955 LUXEMBURG, 7 Mei. De voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap, Jean Monnet, streeft er naar dat zo spoedig mogelijk directe Europese verkiezingen voor de 78 zetels van het K.S.G. Parlement worden ge houden. Hij verwacht, dat de „vermoeidheid in Europese zaken", die door de lang zame voortgang van de bekrachtiging van de EVG en de vertraging in het tot stand komen van een politieke ge meenschap is ontstaan, door dergelijke verkiezingen zal verdwijnen. Monnet hoopt, dat de eerste Europese verkiezingen reeds in het voorjaar van 1955 gehouden kunnen worden en zal laartoe besprekingen voeren met voor- anstaande politici van de zes KSG-lan- len, die voor de op Dinsdag beginnende -arlamentszitting te Straatsburg zullen zijn. koelbloedig optreden voorkwam catastrophe GOES, 7 Mei. Een zware ontploffing alarmeerde vanochtend omstreeks half elf de bewoners van de A, J. Kade. Een acetyleenfles, nauwelijks een kwartier geleden in het water geworpen, ontplofte met groot geweld. Hoewel het water ver over de kaden sloeg, de kade muur werd ontzet en schade aangericht werd op het schip van de heer D. Verburg* was er, dank zij het koelbloedig optreden van de heer D. Vermaas, kantoorbediende van de expeditie J. H. Roose, een cata strophe voorkomen. Iedere Dinsdag en Vrijdag worden er bü de expeditie flessen afgeladen van de N.V. Magoundeaux, acetyleenfa- briek te Breda. Nadat ook vandaag flessen waren afgeladen kwam de chauffeur op het kantoortje met de vrachtpapieren en zag de heer Ver maas, dat er een fles bij was voor Dew e dorp. Aangezien de bode Raas uit Dewedorp juist ter plaatse was, deelde hij hem mede, dat hij de fles mee kon nemen. Samen met de heer Raas ging de heer Vermaas naar de cylinder om het nummer te controleren en terwijl hij de fles met de voet wat omrolde bemerkte de bode, dat de hals van de fles gloeiend heet was. LES GOED GELEERD. De heer Vermaas, lid van de Goese brandweer, bleek zijn lessen daar goed te hebben geleerd. Een gloeiende fles dient direct afgekoeld, wist hij. Hij riep schipper D. Verburg en samen wierpen zij de gloeiende fles in het kadewater. „Ik ging terug naar mijn kantoortje" vertelde de heer Vermaas, „en nauwe lijks een kwartier later weerklonk de dreun van de ontploffing". De ruiten rinkelden en de telefoon sprong op de tafei omhoog. Schipper Verburg, die in het ruim van zijn schuit stond te werken, voelde de dreun nog erger. De fles lag n.l. practisch onder de achtersteven en het schip sprong zeker een halve meter omhoog. Een zuil water spoot de lucht in over een wagen van de B.T.O. en van een lantaarn op de Kade vloog een lamp af. Een houten stootrand van de achter steven van het schip vloog de lucht in en in de kajuit bleef geen kopje meer heel. De kademuur werd ter plaatse ontzet. Wanneer de cylinder op de kade was ontploft was het leed niet te overzien geweest. Het Goese Lyceum had juist pauze en verscheidene scholieren liepen in de buurt. Bovendien waren er tal van bodes en laadknechten aan het werk. Een woord van hulde voor het doortastend optreden van de heren Vermaas en Verburg is daarom hier zeker op zjjn plaats. WOUDSCHOTEN, 7 Mei. Het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis voelt veel voor een plan een interna tionaal Rampenfonds op te richten. Een dergelijke plan, dat nog in het eerstê stadium van overleg en studie verkeert, is reeds in principe bespro ken in de Raad van Gouverneurs van de Internationale Rode Kruisliga. Thans wordt in vele landen over de vorming van een internationaal Ram penfonds gesproken. Het is niet onmogelijk dat tijdens het congres van het Internationale Ro de Kruis, dat op 22 Mei in Oslo begint deze kwestie opnieuw, zij het nog steeds oriënterend, zal worden bespro ken. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, J. W. Beyen, (in het midden links) is leider van de Nederlandse delegatie welke deel neemt aan de O.E.E.C.-conferentie In het hoofdkwartier in het Cha teau de Ia Muette. Jf NEW YORK, 7 Mei. De jaarlijkse Willem de Zwijgerprijs voor Ameri kaanse journalisten is vandaag gedeel telijk toegekend aan Crosby Stuart Noyes, buitenlands correspondent van de „Washington Star". Hij krijgt een gouden medaille en duizend dollar in contanten. De prijs is toegekend op grond van zijn berichtgeving over de overstromingsramp in Nederland. De andere 1500 dollar van de prijs worden gelijkelijk verdeeld tussen Rodney Podell van de „Passaic Herald News", verschijnend te Passaic in New Yersey, en Wade Jones van de „New Service", uit Oberlin in Ohio. Eenvoudige, doch stijlvolle plechtigheid LONDEN, 7 Mei. Tijdens een eenvoudige, doch zeer stijlvolle plechtigheid in de oude zaal van de „Drapers Hall" heeft de Master van het Londense Timmermansgilde vandaag aan H. M. de Koningin Juliana het erelidmaatschap van het gilde, „The honorary freedom of the worldshipful company of carpen ters", aangeboden. Er bestaat reeds land een band tus sen het Timmerliedengilde en Neder land: bekend is b.v. het feit, dat deze timmerlieden de in de Spaanse tijd uitgeweken Nederlanders gastvrij heid verleenden voor hun gods dienstoefeningen, en iedere Zondag hun Hall beschikbaar stelden, totdat de Hollanders hun eigen kerk kregen in Austin Friars. Het Gilden-document, dat H. M. werd aangeboden wordt opgeborgen in een met de hand gestoken fraai kistje, gemaakt uit het hout van de in 1941 door de blitz van de Duitsers verniel de Nederlandse kerk in Austin Friars. In het handvat van het kistje, zjjn de letters „Je Maintiendrai" gesneden en in de vier hoeken staan vier Leeu wen, twee Nederlandse en twee Engel se. In het midden van het frontpaneel is het wapen van de timmerlieden aan gebracht. BANDEN VERSTERKT. „Wjj voelen vandaag, dat de ban den, die onze volken door de eeuwen heen verbonden hebben, zijn ver sterkt door dat U dit ere-lidmaat- schap hebt aanvaardt", zo zei de Master van de Carpenters Company. „Wij als timmerlieden hebben boven dien een warm plekje in ons hart voor de Nederlanders, die altijd be wezen hebben goede schepen te kun nen bouwen en ze bovendien wisten te bemannen". Na afloop van de plechtigheid wer den in de nabij gelegen zaal de Gilde- broeders aan de Koningin voorgesteld. Daarna verenigde het Gilde zich met zijn gasten aan een lunch in de grote zaal van het „Drapers Hall". Tijdens de luneh speelde de „Central Band" van de R.A.F., die eveneens bij het be gin van de plechtigheid het „Wilhel mus" ten gehore had gebracht. Het jongenskoor van Christ Hospital zong voorts nog twee coupletten in perfect Nederlands. Als dank voor hun optre den mochten deze jongens een 214 shil ling-stuk aan de hoofdtafel In ont vangst komen nemen. TREFFENDE ASPECTEN. De Koningin antwoordde in een korte speech op de rede van de Master van het Gilde. „Gastvrijheid en vriendschap zijn altijd treffende aspecten van dit land geweest", zo zeide zij. „Toen ik het erelidmaatschap van het Gilde aan vaardde beschouwde ik dit als een symbool van de langdurige vriend schap tussen onze landen. Wij zijn verenigd door vele banden, éen er van is de zee, de ander is het tra gisch lot dat ons beiden door de zee trof. Beiden hebben we gestreden tegen een menselijke vijand en tegen de krachten der natuur. Het is ver der treffend dat twee buren, het Timmermansgilde en de Nederland se Herv. Kerk in Londen tegelijk vernietigd werden. In deze eeuw van plastic en atoomwapens lijkt het haast een sprookje de realiteit van In enkele regels melden wij nog DAT te Goes de „Jonge Kerk" in de „Prins van Oranje" gisteravond haar nieuwe leden heeft begroet. Het was een gezellige avond, van twee leden van het bur gerlijk armbestuur in de va catures ontstaan door het overlijden van de heer M. v. d. Berge en het bedanken die flinke belangstelling ge- .door de heer G. Haasdonk. noot. De drie Goese predi kanten waren aanwezig en één hunner, ds Strating, sprak over Activiteit. De heer W. Scherpenisse werd tot lid van het Moderamen der Jonge Kerk gekozen. Na de pauze volgde wat ont spanning, verzorgd door Wi- ka Hiensch en vooral het UNO-spel boekte veel suc ces. DAT de raad van Kruinin gen gisteravond besloten heeft de twee goederenlood sen op het industrieterrein te verkopen aan een zand en grinthandel te Vreeswijk voor f 13.000. De loodsen hebben f34.000 gekost doch mogelijk zal het Rampen fonds in het verlies tegemoet komen. DAT in dezelfde raadsver gadering langdurig is gede batteerd over de benoeming De heer A. Weststrate (Arb.) was van oordeel, dat men thans iemand behoorde te benoemen van de politie ke richting van de heer J. Witte. Het burg. armbestuur wilde echter gaarne iemand benoemd zien van Hans- weert, aan welke voorwaar de de heer Witte zich echter niet gebonden achtte. De heer Witte was over de hou ding van het burgerlijk arm bestuur zeer verontwaardigd en verliet uit protest de vergadering. De heer West strate stelde daarop voor na der overleg te plegen met het burg. armbestuur en de mogelijkheid onder ogen te zien of een andere politieke partij een lid van Hansweert kan leveren. Aan de bezwa ren van de heer Witte zou dan waarschijnlijk tegemoet gekomen kunnen worden. Over dit voorstel staakten de stemmen nadat in een vol gende vergadering opnieuw hierover zal worden ge- stemd. DAT gisterochtend te Hoe- dekenskerke een strooklamp op het erf van de landbou wer Jac. Kolijn in brand is gevlogen. Dank zij het feit, dat buren onmiddellijk hiel pen het vuur te bestrijden en de brandweer spoedig present was konden de schu ren, die vlak in de buurt stonden worden gespaard. DAT gistermiddag de 17- jarige matroos V. van het m.s. „Galmory" toen hij het schip het kanaal van Zuid- Beveland in de buurt van de spoorbrug moest meren, gevallen is, waardoor hij zijn rechteronderbeen brak. De jongen is naar het zieken huis Oostwal te Goes ver voerd. DAT dit weekend de fruit bomen op Zuid-Beveland op hun mooist zullen zijn. de omgeving van Kapelle-Bie- zelinge staan thans de ker sen, peren en pruimen in volle bloei en ook in andere fruitcentra zijn schitterende tochten te maken. DAT in de loop van de volgende week in Kapelle (weer een gascel met 75.000 kg fruit geopend zal worden, nl. een cel met Bramley Seedling. DAT de Raad voor de Landbouwvoorlichting thans de organisatie van het Rjjks- Jandbouwconsulentschap en het Rijksveelteelt en zuivel- 'consulentschap heeft bespro ken. Er werd tevens een be- ■eoek gebracht aan het Coöp, Stierenstation te 'sHeer Hen- ■drikskinderen. DAT gisteravond de dam club „Kapelle" haar algeme ne ledenvergadering heeft gehouden. De heer A. v. d. Schraaf, die het kampioen schap van deze 31 leden tel lende club heeft behaald ontving een beker. De heer C. Sulsters een medaille voor het verst opschuiven aan de borden en de heer A, Bruinooge een medaille voor de beste prestatie bij de ju nioren. Bovenstaande foto's tonen: a. het gft» sloten kistje; de tekst rond het en*» bleem van het Timmerlieden-gild# luidt: „Honour God"; b. het-kistje ge» opend; het verborgen laadje, waarin het document kan worden opgeborgen* uitgeschoven; c. de smalle zijde van het kistje: De Nederlandse kerk in Austin Friars op 23 Juli 1950 (zoala bekend zal H. M. de Koningin de her bouwde kerk in Juli van dit jaar offi cieel openen; d. de Nederlandse kerk in Austin Friars op 24 Juli 1550. onze vriendschap en nabuurschap te onderkennen, maar zij is er niette min". Tenslotte hief Koningin Juliana het jlas met een dronk op de geest van gastvrijheid, liefdadigheid en construc- tiviteit van het Gilde. EMMEN, 7 Mei. Op de Dordtse dijk te Klazienaveen is de arbeider J. B. uit Bargeroosterveld gistermid dag omstreeks vijf uur gedood door een messteek, die hem door een onder invloed van sterke drank verkerende arbeider uit Nieuw Dordrecht, een ze kere J. W., werd toegediend. Jff-, die zich met een broer op de Dordtse dijk bevond, heeft eerst nog een andere man aangehouden. Deze ondervond geen moeilijkheden. Toen B. hie; na kwam aanfietsen, verzocht W. hem af te stappen. Nauwelijks was dit gebeurd of W. greep B. bij de pols en stak hem met een mes in het hart. Het slachtoffer wist zich enige meters van de plek te verwijderen, doch over leed vrijwel onmiddellijk, hoewel om wonenden nog hartmassage hebben toegepast. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. De voorzitter van de Senaatscommissie voor toewijzigingen, Styles Bridges, heeft medegedeeld, dat er nog twee met atoom energie aandrijvende onderzeeboten door de Verenigde Staten vervaardigd zullen worden. DE BILT ZEGT: DE BILT, 7 Mei. Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Dezelfde temperatuur als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.56 u., onder 20.18 u. Maan op 11.22 u., onder 1.46 u. Hoogwater Zondag 9 Mei: Vlissingen: 6.55 u. 1.65 m., 19.16 u. 1.38 m. Terneuzen: 7.22 u. 1.87 m., 19.44 u. 1.59 m. Wemeldinge: 8.27 u. 1.50 m., 20.49 u. 1.19 m. Zierikzee: 8.10 u. 1.30 m., 20.27 u. 1.00 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1