EEN GENERAALSVROUW STRIJDT MEE OM DIEN B1EN PHOE DEZE WERELD v&n öóiQ tot de loupe Iedere dag even aan de telefoon Gouden jubileum van Chr* Geref* Jongelingsbond i Ö&Q Staat der wetteloosheid V zeeuwsch dagblad Dulles De puzzle De organisator Madame de Castries, ver weg in Hanoi, verzorgt droppings van tabak, sigaretten en sinaasappels Hallor SDe Radio» faienqt ani Adenauer sprak over Europa De zeevisserij in cijfers Het begin was moeilijk Vele gelukwensen Vrijdag 7 Mei 1954 pagina 3 Onder De wereld van dit ogenblik is te ver gelijken met een legpuzzle. Al confe rerend (en dinerend, want juist dan tchijnt men elkaar beter te begrijpen!) tracht men uit vele kleine stukjes het patroon van deze legpuzzle te vinden: een patroon van vreedzaam naast el kaar voortlevende volkeren. Twee par tijen werken aan die puzzle: het Oos telijk deel is vrijwel klaar en ook in het Westelijk deel komt steeds meer tekening. Maar hoe moeilijk is het die twee delen nu weer aan elkaar te pas sen. Dat vereist heel veel tact en heel veel geduld. In Genève is men thans aan het po gen enkele stukjes die Oost en West moeten verbinden, in het geheel in te passen. Vele puzzelaars zitten gebogen over die legplaat en keren de stukjes om en om. Eenvoudig die stukjes er tussen passen gaat niet daarover is men het wel eens. Aan een van beide zijden zal wat gebroken moeten wor den. En de vraag is waar! En nu is er een van die puzzelaars, op wie voortdurend de aandacht valt: John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Al lerlei bijvoegelijke naamwoorden zijn de laatste weken achter zijn naam ge plaatst: hij zou een ontgoocheld, te leurgesteld, verbitterd man zijn die op het punt staat het bijltje erbij neer te leggen. Eisenhower, zijn chef, zou zich van hem gedistancieerd hebben en in vloedrijke Amerikaanse politici zouden zijn hoofd eisen omdat zijn missie in Genève mislukt is. En dan verschijnt plotseling weer het bericht, dat Eisen hower verklaard heeft zeer tevreden te zijn over de verrichtingen van zijn voornaamste minister en dat het Azia tische Pact, waarvoor Dulles zo ge ijverd heeft en nog ijvert, zeer goede vorderingen maakt. En de vraag komt op: „Wat is er nu eigenlijk aan de hand met Dulles? Is hij een stijfkop die niet wil toegeven dat hij er naast zit? Is hy een vermoeid man die niet meer op kan tegen de critiek van Ameri kaanse politieke dwarsdrijvers? Of hij de enige die het bij het rechte eind heeft, de enige die ziet hoe de puzzle werkelijk moet sluiten?" Om die puzzle gaat het; dgt beeld moeten we even vasthouden. Hoe of men het ook keert of wendt, de Ame rikanen zijn het die in hoofdzaak het Westelijk deel van die wereldlegkaart in elkaar hebben gezet. Het Atlantisch Pact, dat mooie verdrag van de lan den rond de Atlantische Oceaan, is grotendeels hun werk. De ANZUS, het soortgelijke verdrag tussen Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland, is tot stand gekomen op initiatief van de Amerikanen. Maar tussen die twee ge bieden ligt nog een werelddeel: Azië. Daar vrijbuitert men nog rond, nu eens kiezend voor Oost, dan weer voor West en daar is het dat die kiemen lig gen voor een nieuwe wereldoorlog. Dat stuk van de puzzle is nog niet gereed. En zie nu de rol van John Foster Dulles. Met lede ogen heeft hij aange zien hoe het Oosters patroon voor de wereldpuzzle een steeds diepere bres maakte in de Westerse helft. En voor dat men kan gaan beginnen met Oost en West aan elkaar te passen, moet naar zijn mening de Aziatische puzzle klaar zijn. Eerst die stukjes daar hecht aaneengepast dan pas beginnen met inpassen van die stukjes die eigenlijk niet passen willen: Korea, Indo-China. Verklaar zo zijn pogingen om nog vóór de conferentie van Genève een verkla ring op te stellen, waarin de dreiging moest zijn vervat dat het Westen met alle middelen verdere communistische agressie zou tegengaan. Toen dit c.:- stuitte op de onwil der Engelse staats leden, die voor zo'n hardhandige poli- t' 'k nooit veel voelen, is hij koorts- ac .tig voortgegaan met het organise ren van het Aziatische Pact, zonder zich al te veel te bekommeren om het geen men in Genève klaar maakt. Niet die paar stukjes acht hij op dit ogen blik van het grootste belang, maar dat hele Westerse deel van de puzzle moet hecht in elkaar zitten. Dan komen die stukjes vanzelf! En nu blijft de vraag: „Drijft de or ganisator Dulles het niet te ver?" Im mers, de kans bestaat dat men al or ganiserend de geboden kansen niet ziet. Die organisatie dient om de vrede in de wereld te bevorderen ligt er niet een andere kans, daar in Genève, om de wereldvrede blijvender en .uurzamer te verzekeren? Als men tot wederzijds begrip (om niet te spreken van vriendschap) kan komen, is dat dan niet veel meer waard dan vrede die slechts gegrondvest is op angst voor eikaars militaire en economische kracht? Dit laatste is waar maar is vriend schap met het communisme meer waard dan vriendschap tussen een vos en een vogeltje? Daarom houden we iet voorlopig maar op de politiek van le heer Dullest sturen. In de eerste plaats wil men voorkomen, dat een deel er van bij het parachuteren in communistische han den valt. In de tweede plaats kunnen de mannen de brieven toch niet beant woorden. Als iemand sneuvelt of ge wond raakt krijgt de familie onmid dellijk telegrafisch bericht. Wie niets hoort kan daarom aannemen, dat man of zoon in goede welstand verkeert. Pakje. Mevrouw de Castries staat op. „Ik moet nog even een pakje voor mijn man klaarmaken...." verontschul digt ze zich. Hij heeft laten weten, dat er geen thee meer is en dat de goede sigaretten op zijn. Een para chutist die straks boven Dien Bien Phoe zal afspringen heeft aangebo den een pakje voor zijn nieuwe com mandant mee te nemen. En dat aan bod is natuurlijk met grote dank baarheid aangenomen. Ik loop mee naar beneden. De portier geeft haar een stapeltje brieven. De meeste komen uit Frank rijk. Er zijn er ook één of twee uit Amerika bij. Sommige zijn slechts ge adresseerd met „Madame de Castries, Hanoi". „Bijna allemaal mensen, die inlichtingen over iemand in Dien Bien Phoe vragenzegt ze zuchtend, maar ik weet er ook niets meer van dan zij Buiten kijkt mevrouw De Castries naar de lucht. ,Het is opgeklaardmerkt ze tevreden op. ja "Gelukkigdan kunnen de vlieg tuigen weer veel boven Dien Bien Phoe droppen (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HANOI (Vietnam), Donderdag. Geen antwoord. „Hallohallo!" Een zwakke stem met veel storingen uit een luidspreker in de streng- geheime verbindingenkamer op het Franse hoofdkwartier in Hanoi. „Oui... ici le general..." „Een ogenblik, mon général..." Een Franse sergeant geeft de microfoon over aan een tengere vrouw in een eenvoudig, maar chique grijs mantelpak. „Christian...?" „Ja, liefste..." „Hoe gaat t...?" Zo is het begin van het dageiijkse telefoongesprek tussen generaal Chris tian de Castries in zijn ondergrondse commandopost in het verre belegerde Dien Bien Phoe en zijn vrouw in liet veilige Hanoi. Het is maar enkele mi nuten, dat de monotone stroom militaire berichten onderbroken wordt. Die minuten geven generaal De Castries echter meer moed en bezieling om de bittere strijd voi te blijven honden dan iets anders. Er is even een onverstaanbaar gefluister aan de andere kant. „Drie zijn er „O, neeen we hebben er negen laten droppen „Met wat1" „Allemaal sinaasappels ,jErg jammer, maar er is niets aan te doen „Nog wensen......'"' „Ja, de jongens vragen om Amerikaanse sigaretten en detective-boeken...," „Ik zal het proberen, hoor Madame Jacqueline de Castries aan het werk In haar hotelkamer in Hanoi. Tegen de schemerlamp staat een recente foto van haar man in zijn commandopost in Dien Bien Phoe. Inplaats.van in de put te zitten en te klagen doet zij alles om haar man en de mannen, die met hem vechten tot steun te zijn. Die steun hebben ze nodig, want het leven in Dien Bien Phoe wordt steeds zwaarder. Men mist er veel, zelfs het dierbaar ste voor een militair: de brieven- van thuis. Er ligt in Hanoi een enorme stapel post voor Dien Bien Phoe. Het leger heeft echter besloten die niet door te Hoop. Het is begrijpelijk, dat mevrouw De Castries de laatste tijd een meer dan gewone belangstelling voor het weer heeft. Het leven van haar man en allen die met hem in Dien Bien Phoe zijn hangt er min of meer van af. Met slecht weer kunnen de bom menwerpers de vijandelijke stellin gen niet bestoken. De transport vliegtuigen kunnen de dringend- nodige voorraden ammunitie en voedsel niet afleveren. En zonder die is Dien Bien Phoe snel ten ondergang gedoemd. Maar dat is iets waaraan de dappere, energieke generaalsvrouw in het flatteuze mantelpak eenvoudig weigert te denken. ZATERDAG 8 MEI 1954. HILVERSUM 1. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb. med.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Vrouwenkoor. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Fanfa- re-ork. 16.00 Gram. 16.20 „De vliegende Hollander", caus. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Instr. trio. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Voor de jeugd. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 „Een mens kan wat meemaken", 22.30 „Wij luiden de Zondag in!", Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 „Les pêcheurs de perles", opera. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. in de continubedrijven. 11.35 Clavecimbel- voordr. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VA RA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Gram. 14.25 Fries progr. 14.50 Volksdansen. 15.15 „Van de wieg tot het graf". 15.30 Accordeonork. 16.00 Ra- dio-Philharm. ork. en solist. 17.00 Week- journ. 17.30 Gram. 18.00 Nws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.40 Regeringsuitz.: At lantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen v. h. Atlantisch Pact. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA; 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Franse liedjes. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Verz. progr. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Ork. conc. 15.00 „Hohe Messe". 17.15 Rep. 17.35 Nws. 17.45 Engelse les. 18.00 Accordeonrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 „Omroep-Ommeganck". 21.15 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.3524.00 Gram. Mevrouw Jacqueline de Castries is de ziel van de welzijnszorg voor de honderden gewonden, die zo goed en zo kwaad als het gaat in de pri mitieve hospitalen in Dien Bien Phoe verpleegd worden sinds het onmoge lijk is hen met vliegtuigen te eva cueren. In samenwerking met de welzijnszorg van het leger, de pro testantse en katholieke geestelijke verzorgers en het Rode Kruis heeft zij op zich genomen de gewonden te voorzien van datgene wat het leger niet verstrekt. Artikelen zoals gecondenseerde melk, vruchten en vruchtensap in blik, cho colade, koffie in poedervorm, Engelse en Amerikaanse sigaretten, tijdschrif ten en boeken. Veel van deze goede ren worden door Franse, Vietnamese en Chinese zakenlieden aangeboden. Er zijn ook particulieren en organisaties, die schenkingen in geld doen. Dat maakt het mogelijk, dat er elke dag een aantal kisten voorzien van een rood kruis en de woorden „Voor de Gewonden" naar het vliegveld ge bracht kan worden om met de gewone rantsoenen boven Dien Bien Phoe uit geworpen te worden. Niet alles komt echter op de plaats van bestemming aan. Daar de drop-zóne erg klein is komt een zeker percentage van alle parachutes altijd op vijandelijk gebied terecht. Foto. Mevrouw De Castries woont in een hotel. In de grote kamer staat een re cente foto van de generaal in zijn com mandopost Dien Bien Phoe altijd op de schrijftafel met de stapels post uit verschillende landen. Daar ligt ook een met leer bekleed stokje: generaal De Castries' swaggerstick. Een drijfschaal Mevrouw De Castries maakt een pakje thee en sigaretten klaar voor haar man. Het leger kan de mannen in Dien Bien Phoe slechts van het allernodigste voor zien. met rose anjers, een plank mst boeken en wat Oosterse snuisterijen scheppen een persoonlijke sfeer in de karakter loze hotelkamer. „Goed nieuws uit Dien Bien Phoe?" „Vanmorgen was mijn man nogal downgeeft mevrouw de Castries toe„de vliegtuigen kunnen wegens- 't slechte weer heel weinig droppen." „En de dorp-zóne is toch al zo moei lijk...." „Ook dat...." Ze haalt een kaart te voorschijn en wijst hoe de positie geleidelijk aan kleiner geworden is tot hij nu niet veel meer dan vier vierkante kilome ters beslaat. Daarin zijn ongeveer vijftienduizend man troepen opeen gepakt. Bezorgdheid. „Tja...." zucht ze en er komt een trek van bezorgdheid op haar gezicht als ze de kaart weer opvouwt. Ten slotte beseft zij beter dan iemand an ders in wat voor moeilijke positie ge neraal de Castries zich bevindt. En het is een open vraag of hij erin zal kun nen slagen zich daaruit te bevrijden. Maar mevrouw de Castries gedraagt zich als een ervaren officiersvrouw. In een pakhuis in Hanoi worden de kisten met geschenken voor de gewon den klaargemaakt. Mevr. De Castries inspecteert er een blik vruchten op sap. Rechts staan kisten met (Hollandse) melk. BONN, 6 Mei. Dr Adenauer heeft gis teren in een radiorede ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de Raad van Europa de vreedzame Europese ver eniging op basis van gelijke rechten voor ieder land het kern probleem van de he dendaagse politiek genoemd. Hij waarschuwde voor onderschatting van 't werk van het Straatburgse orgaan. De critici van de Raad van Europa zien volgens hem al te zeer over het hoofd wat de Raad heeft bereikt op het gebied van economische maatregelen, het sociale leven, culturele en wetenschappelijke sa menwerking, het vluchtelingenprobleem en de inter-Europese reismoeilijkheden. Voorts legde Adenauer vooral nadruk op de- medewerking, die de Raad heeft gegeven aan het tot stand brengen van een ontwerp voor een politiek statuut voor Europa. Daaruit was volgens hem gebleken, dat die critici in het ongelijk stonden, die vreesden, dat de verdere ontwikkeling van de Gemeenschap der zes landen te genstellingen tot het overige Europa zou doen ontstaan. YERSEKE, 6 Mei. Hoe belangrijk de zeevisserij voor ons land is, leert „De vangst in cijfers" van de statistiek 1953. Totaal 1953 108.152.526 kg, 12.000.000 meer dan in 1952. Totaal in guldens 1953: 41.417.884.—; 1952 38.879.630.—, in beide opzichten dus vooruitgang. De duurste vis was steur, die een ge middelde prijs opbracht van f 4.01, de goedkoopste: horsmakreel a f 0.08 per kg. Haai werd nog 111.189 kg a 0.49 aange voerd. Vissoorten in totaal 49 stuks. (Van onze redacteur). UTRECHT, 5 Mei. Vandaag viert de Bond van Chr. Gereformeerde Jongelings verenigingen in Nederland te Utrecht z\jn zilveren jubileum. De bond werd op 14 September 1904 opgericht door de latere veldprediker ds H. Janssen op wiens ini tiatief zeven plaatselijke verenigingen N de onherbergzame streken van San Fernando in Zuid-Colum~ bia is de staat van de wette loosheid gevestigd. Daar is een Re publiek in het leven geroepen, die bestaat uit 15.0Q0 moordenaars, die ven en chanteurs, die een veilig toevluchtsoord hebben weten te vinden en die nu niet meer bang behoeven te zijn, dat zij in de ge vangenis terecht komen. De Presi dent van deze Republiek is de Amerikaan M. Stern, een ontvluch te moordenaar, die tot de doodstraf is veroordeeld. Hij is de Koning van de misdaad en in concreto van deze misdadigers. Het was in het jaar 1940, zo begint de geschiedenis van deze „misdadige Republiek", dat daar in het woeste Zuid-Columbia steeds meer misdadi gers van ieder ras en kleur elkaar vonden in de schemer van het oer woud. Steeds meer desperado's, opge jaagd door de politie, werden in de verdrukking, in lotsverbondenheid, naar elkaar gedreven. De groep groeide en ontketende een ware terreur in de omliggende streken van Columbia, Ve nezuela en Brazilië. De wetteloosheid vierde triomphen en de regeringen van deze landen besloten tot een grote ge- meenschappelijke actie van politietroe- pen om dit kankergezwel uit te snij den. Drie jaar lang duurde de hete strijd tussen het recht en de misdaad. De misdaad overwon. De politietroepen moesten hun actie stop zetten. Men kon er niet tegen op. Dat was de voorge schiedenis. Toen gooide het recht het op een ac- coordje met de misdaad. Dat ging zo. De misdadigers, die zelf ook een zware strijd tegen de natuur in het ge vecht met het recht hun grote bondge noot moesten voeren, zonden een aantal afgevaardigden naar de hoofd stad van Columbia om te onderhande len over een vrije vestiging in het door hen beheerste gebied. Dit recht van vestiging, de autoriteiten konden na hun nederlaag niet anders, werd toe gezegd. Hiermee was de Republiek van de misdadigers, de staat van de wette loosheid, officieel erkend. Op het ogen blik bestaat deze Republiek, die offi cieel heet de „Republica de los des perado's", 8 jaar. En in deze acht jaar is het van kwaad tot erger gekomen. Onlangs heeft men zelfs officiële handelsbetrek kingen met de staat van de misdaad aangeknoopt. Wat moest men anders doen om zich te vrijwaren van de roof- en plundertochten? De Republiek bouwt zijn eigen dorpen en kan zich thans zeer goed onderhouden door het winnen van goud uit het Rio Magda- lenagebied. Langs de normale wegen wordt het goud verhandeld met de na tionale banken van Columbia en Ve nezuela. De levensmiddelen betrekt men uit het oerwoud en door middel van de officiële gezanten weet men zelfs medicijnen en genotmiddelen te betrekken. Zo bestaat op deze wereld, daar in Zuid-Amerika, de staat van de wette loosheid, de „Republica de los despe rado's" doordat het officiële gezag ca pituleerde voor de misdaad. Duizenden moordenaars en dieven over de gehele wereld, de opgejaagden, die niet meer thuis horen in deze samenleving, hun keren om dit dorado, deze vrijstaat te bereiken. Deze vrijstaat, die een aan fluiting is voor de officiële gezagsver houdingen in Zuid-Amerika en voor allen, die het recht nog beminnen. zich aaneen sloten. Gedurende de eerste kwart eeuw van zijn geschiedenis moest de bond een moeizame strijd voeren om dat zijn bestaansrecht in de kring der Chr. Geref. Kerk niet altijd werd erkend. De bondsspreuk „Luctor et Emergo" werd echter bewaarheid, want in de dertiger jaren kwam er steeds meer begrip tussen kerk en J.V. wat aan de groei van de laatsten zeer ten goede kwam. Het in 1944 ingestelde Deputaatschap voor Contact met de Jeugdbonden heeft de kroon op deze gunstige ontwikkeling gezet. Thans zijn 113 verenigingen met in totaal ruim 1400 leden bij de bond aangesloten. De jubileumviering begon gistermiddag met een receptie door het bestuur in „Es planade". Het gemeentebestuur van Utrecht bood hier gelukwensen aan b|j monde van de burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz en wethouder dr J. de Nooij. De heer Ad. Kuiper sprak namens de Ned. Bond van Jongelingsverenigingen op G.G. en de Bond voor Geref. Jeugdorga nisatie. Hij bood een mooie klok aan voor het bondssecretariaat. Kol. b.d. G. Wie- linga bracht de felicitaties over van de Ned. Militaire Bond Pro Rege, waarbij hij tevens dankte voor de steun, die de Prot. Chr. militaire tehuizen steeds van de bondsleden ondervinden. Mej. T. Dijk stra voerde het woord ais presidente van de Bond van Chr. Geref. Meisjesvereni gingen en de heer Z. Zwiep vertegen woordigde de Bond van Chr. Geref. Kna- penverenigingen, „het reservoir waaruit de Jongelingsbond steeds put". Prof. dr B. J. Oosterhoff feliciteerde het bestuur namens het college van hoog leraren aan de Theologische School te Apeldoorn. De heer P. Tjeerdsma bracht de gelukwensen over van het Chr. Natio naal Vakverbond, waarin hij zich spe ciaal met het jeugdwerk bezighoudt. Van de Geref. Jongelingsbond (art 31 K.O.) kwam een telegrafische gelukwens bin nen. De voorzitter, ds M. W. Nieuwenhuijze uit Den Haag-Centrum, dankte alle spre kers voor hun goede wensen. Daarna maakten alle aanwezigen zich op om het bestuur de hand te drukken. Ook prof. L. H. van der Meiden, de ere-voorzitter van de Bond, had in de kring van het bestuur plaatsgenomen. Daar gisteravond op de huishoudelijke vergadering in de Chr. Geref. kerk alle interne zaken waren af gehandeld, stond de bondsdag in Tivoli vandaag geheel in het teken van het gouden feest

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3