Herverkaveling heeft ook een kant. ilijke mensen J Mei S!«l*l*e?» s r «1 Geen misbruik van Verwoeste boerderijen kunnen voor de winter zijn aanbesteed Friezen voldaan over hun bezoek aan Zeeland Zeven en veertig deelnemers in toerwagenrallye 7 wee geslaagde Volkshogeschoolbijeenkomsten. - Sporlspicgcl en Maar voor de welvaart van Tholen Schouwen-Duiveland is nog meer nodig! Kevflial Prettige ontvangst ten stadhuize Middelburg Het bezoek van minister Cais Gul gebaar uit Apeldoorn Bij de bouw wordt met herverkaveling rekening gehouden Bevrijdt U Vrijdag 7 Mei 1954 ZEEUV'S'JH DAGE! AD pagina 2 Ook „Stoomtram Walcheren" rijdt mee Dinsdag 11 Mei organiseert de Nederlandse Vereni ging van Transport-Ondernemingen voor de derde maal een toerwagenrallye. Het is wel duidelijk, dat de N.V.T.O. een goede greep heeft gedaan, toen zij in 1952 besloot tot het houden van een toerwagenrallye. De belangstelling was onmiddellijk groot en is daarna nog voortdurend gestegen, zodat dit jaar niet minder dan 47 toerwagens deelnemen. Onder de deelnemers bevindt zich ook een toerwagen van de N.V. Stoom tram Walc :eren. Kr wordt dit jaar gestart in .Ommen, in Zeist en in Oisterwijk. Door enkele zeer mooie gedeelten van ons land rijdt men naar Arnhem. Langs welke weg, moeten de chauffeurs in 'n kaartleesrit uitmaken. In Arnhem zullen alle deel nemers elkaar ontmoeten. Maar niet voor lang, want er staat nog een tweede kaartleesrit op het program ma en een regelmatig- heidsproef waarbij de chauffeurs de toerwagens over een onbekende af stand moeten rijden met 'n gemiddelde snelheid, die vlak van te voren wordt op gegeven, met dichtgeplakte snelheidsmeter. Des middags leggen alle deelnemende toerwagens op de Markt in Arnhem de klassementsproef af. Aan het slot van de dag 0 verenigen alle deelnemers oCnOildrcil tlppClCn. tekenis is, omdat de toer wagen in het zogenaamde sociale toerisme een belang rijke plaats inneemt. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een zilveren medaille ter beschikking gesteld voor de deelnemer-onderneming, die in het algemeen klasse ment de hoogste plaats bezet. JVulo*» De belde voor Z-terdag aangekondigde ritten van de M.A.C. Inter Scaldes gaan niet door, omdat de vereiste toestemming niet werd verkregen. Men zoekt nu naar een andere ge schikte datum, hetgeen niet eenvoudig is, omdat reeds vele data bezet zijn. W «ndelspcrl k.rl Ami ae „-.school Felix Janssens siaagden voor de Oranje Band Judo de heren W. Keiler te Vlissingen en J. Janssens te Souburg, die beiden voorts de 2e graad Jiu Jitsu behaalden. Ook de heren H. Nunuruw en J. Kodde te Middelburg behaalden deze graad. Voor de le graad Tiu Jitsu slaag den P. J. Bakker, C. Groot- jans, J. C. Flipse, B. de Meulmeeser, C. J. de Nooij- er, D. W. Kuijper en B. F. Brouwer, allen uit Vlis singen. De zomer moet nog ko men, doch de Kortgeense ijsclub, die zich gesierd heeft met de naam „Tijde lijk Genot", ziet vooruit. Men heeft nu de beschik king gekregen over de spui- kom om hier een ijsbaan aan te leggen. Deze kom wil men nu alvast gedeelte lijk gaan afdammen en ega liseren. De koster zijn ech ter vrij hoog doch als de jeugd van Kortgene eens zou meehelpen zou dit een prachtige oplossing beteke nen De korfbalver „Tjoba" te 's-H. H. Kinderen zal straks haar gasten waardig kun nen ontvangen. Op het sportterrein wordt 'n nieuw kleedlokaal neergezet, een aerste klasser waardig. De Middelburgse turn vereniging „Wilhelmina" be staat 35 jaar. Ter gelegen heid hiervan wordt mor genavond in het Schutters hof een jubileumuitvoering gegeven. mitsgaders de passagiers der deelnemende toerwagens _ich in Musis Sacrum in Arnhem, voor de prijsuitrei king, die de bekroning be doelt te zijn van wat men zou kunnen noemen een krachtmeting in vakbe kwaamheid, op een gebied, dat van grote algemene be- Morgenmiddag starten te Goes weer een aantal scho lieren voor de derde van 'n serie van drie schoolwandel- tochten. De beidt vorige tochten trokken elk meer dan 300 jeugdige tippelaars en ook nu verwacht men weer een grote schare scho lieren. O teeds meer joitge.u kornet - -C jaren in *0 het bezit van een Jiu Jitsugraad en daaruit blijkt, dat deze sport, die lange tijd in discrediet heejt gestaan, aan populariteit wint. Lange tijd heeft in ons land de idee geleefd, dat Jiu Jitsu niets anders was dan de toepassing van een serie gemene trucjes, die tot een soort sport was verheven. En geen won der. In de achterbuurten der grotere steden is lange tijd een soort vechtwijze onderwezen, die weliswaar met Jiu Jitsu niets te maken had, maar waar toch een soort grepen), meestal uil buitenlandse werkjes „overgenomen", met groot vertoon van krachtpat serij werden beoefend. Helaas vaak met blijvend lichamelijk letsel. De echte Jiu Jitsu sport, gepropa- geerd door de Ned. Jiu-Jitsubond, is gelukkig iets anders. Officieel ge- examine er de leraren onder wijzen thans deze sport, die niet alleen een harde leerschool is voor de zelfbeheersing van haar be oefenaren doch ook sportiviteit, kalmte en tegen woordigheid van geest vraagt, nee, eist! Zelf beheersing omdat men moet leren te verliezen en omdat men moet weten een tegenstander te over winnen zonder hem lichamelijk leed te berokkenen. Kalmte, omdat ruwheid hier niet past. Tegenwoor digheid van geest omdat hier sneller dan waar ook gereageerd moet worden. Maar vooral geen krachts vertoon, geen show. Als twee Jiu Jitsu-beoefenareh een wedstrijd „spelen", een zgn. Judo-wedstrijd buigen zij, naar Japanse wijze, eerbiedig voor elkaar, om dan hun flitsend spel aan te vangen. Eerbied voor de tegenstander en verwerping van alles wat een eerlijk sportman kan schaden. Moge de jonge lui die deze sport beoefenen, ook dit begrijpen. Cm de Weekenstroo- beker. Zoals bekend wordt mor den op het terrein te Krab- bendijke de oefenwedstrijd gespeeld tussen proefelftal- len ter voorbereiding voor de wedstrijden om de zgn. Weekenstroobeker. Na af loop van deze selectie-wed strijd zal het Zaterdagmid dagelftal, dat op 22 Mei d.a.v. Zeeland zal vertegen woordigen in de strijd tus sen de elftallen van Bra bant en Dordrecht worden samengesteld. Deze voor ronde zal in een halve competitie worden ge speeld op het N.A.C.-ter- rein te Breda dan wel het R.B.C.-veld te Roosendaal. Op 29 Mei vinden de fina les plaats. Zoals bekend werd Zeeland in 1951 win naar en bereikte het in 1952 de tweede plaats. Vorig jaar werd niet gespeeld. Naast deze wedstrijd zal morgen in de 2e klasse B Cortgene I en Veere I de strijd aanbinden. Kapelle I speelt een nederlaagwed strijd tegen Kwadendamme I. De Beren I spelen vriend schappelijk tegen Kloetinge II. Beslissingswedstrijden worden gespeeld tussen 's-Heer Hendrikskinderen I en Goes V; tussen Tern. Boys B I en Corn. Boys B I en tussen Hulst B 1 en Steen B I (terrein Honte- nisse). GOES, 5 Mei. De Zeeuwse Volkshogeschool heeft met het beleggen van een tweetal z.g. herverkavelïngsdagen - gisteren in St Maartensdijk en vandaag in Zierikzee - een goede greep gedaan. De belangstelling van de zijde der eiland bevolking was zeer goed: op Tholen liep het aantal deelnemers en deelneemsters tegen de 100 en op Schouwen-Duiveland tegen de 70. Het was beide malen een zeer heterogeen gezelschap: behalve de landbouwers (van wie velen met hun vrouwen) waren er polderbestuurders, burgemeesters, wethouders en jonge boeren en landarbeiders aanwezig» Béide keren traden als sprekers op de heren ir M. A. Geuze, J. Roseboom, oud-bHrgemeester van Hedel en dijkgraaf van de Bommeler- waardj alsmede drs.M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. Bepaalden de beide eerste sprekers zich hoofdzakelijk tot de menselijke kant van de herverkaveling, de heer Verburg behandelde de vraag, of de herverkaveling voldoende is voor de welvaart der beide streken - een vraag, die h\j ontkennend beantwoordue. De bijeenkomsten, die onderbroken werden door een koffiemaaltijd, stonden onder leiding van mr J. F. G, Schlingemann ais voorzitter der Volkshogeschool, terwijl ir J. H. Lugtmeijer als discussieleider optrad. Het prettigst was, dat beide malen een geanimeerde bespreking op de inleidingen ontstond. Het programma voor de competitie van de Zeeuwse Korfbalbond voor morgen ziet er als volgt uit: Eerste kl.: Togo ITjoba I; Olympia IVitesse I. Tweede kl.: Swift II Togo II; EendrachtElto I; Volharding IVios I. Derde kl. A: A.K.C.Top; AtlasB.KaC.; Animo I Madjoe I. Derde kl. B: Animo II Madjoe n; Swift IVZuid westers 2; Stormvogels K.V.L. Derde kl. C: Scampolo II Kats; Scampolo IHTjoba II; DiosLuctor I; Olympia IIVolharding II. Derde kl. D: Vios II W.K.V.; Blauw Wit IVopo II; Vitesse II—Luctor II. Adsp. ScampoloElto; VopoDe Poel; Zuidwes ters BSwift Lenig- Swift VlugSwift Rap. Ir Geuze zei, dat de herverkaveling ons min of meer heeft overvallen. Sprenend over de publieke opinie vertelde hij, hoe hij enige tijd geleden in de Noord Oost Polder was geroepen om te spreken over de vraag, waarom een kwart tot 30% der nieuwe bedrijven aan de Zeeuwse gedu peerden gegeven moest worden. Deze vraag is te begrijpen, evenais de teleur stelling in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat niet alle bedrijven in de Braakmanpolder naar de Zeeuwschvlamingen zelf gaan. Herver kaveling is niets nieuws: de Romeinen deden er al aan. En momenteel is er over al ter wereld sprake van landhervormin gen; Scandinavië, Spanje, Italië, Kenia, enz. Onze dichter Poot wist al van de grote moeilijkheden, welke de versnip pering van bedrijven meebrengt. Men moet toch werkelijk begrijpen, al dus ir Geuze, dat op een bedrijf van 5 ha niet de vader en enkele zoons een bestaan kunnen vinden. Ook op basis van vr- willigheid zal men aan deze versnippering een eind moeten maken. Wij zul.en het aanbod van deze herverkaveling maar één keer krijgen: wij behoeven over zeg 40 jaar niet meer bij de regering aan te kloppen en te zeggen, dat wij bet bebben verknoeid! HET DELTAPLAN. Naar het oordeel van ir Geuze kan men de herverkaveling van Schouwen- Duiveland in een ander licht zien, nu het*Deltaplan bekend is geworden. Vele wegen en waterlopen kunnen nu al, vooruitlopend op maar passend in het Deltaplan, worden geprojecteerd. In vele gevallen kan aan degenen, die daardoor worden gedupeerd, in het In het Feyenoord Stadion te Rotter, dam speelde het voorlopig Nederlands Elftal Woensdagavond een wedstrijd tegen de Engelse club Bolton Wande rers. De Nederlanders, die met de rust een 10 voorsprong hadden behaald, slaagden erin hun Engelse tegenstan ders een 02 nederlaag toe te brengen. Foto: Tijdens een hoekschop voor het doel van de gasten: v.l.n.r. Barrass, 1 Hanson, (beiden B.W.), Van Melis (op lè rug gezien), Michels en Hennin (Bolton Wanderers). Aardewerk en kazen vertolkten de dank MIDDELBURG, 6 Mei. De 76 Friezen, die onder auspiciën van het Departement Leeuwarden e.o. van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel een tweedaags bezoek aan Zeeland hebben gebracht, zijn vanmiddag met de extra Dieseltrein weer naar het hoge Noorden vertrokken. Zij hebben uitvoerig kennis kunnen nemen van de Zeeuwse problemen en een goede indrnk gekregen van wat hier leeft en werkt. Bij monde van de voorzitter van het Departement Leeuwarden, de heer J. E. Benes, hebben de Friezen vanmiddag in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis hun oprechte dan'; uitgesproken aan allen, die hun hier zo'n prettig verblijf mogelijk maakten. De wens werd uitgesproken, dat het contact niet zal worden ver broken en dat een volgend maal het Departement Zeeland een bezoek aan Friesland zal organiseren. Zeeland gemeen hebben. Het zijn de meest agrarische provincies van ons land en beide gewesten bebben maar een langzaam toenemende bevolking, welke tot heden nog niet volledig in andere bedrijfstakken kon worden op gevangen. Sprekend over het karakter van beide provincies zei de burgemees ter, dat in Zeeland zowel op econo misch als op sociaal gebied de Vlaam se invloeden nog altijd een rol spelen, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vanmorgen bracht het gezelschap een bezoek aan het bedrijf der Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, waar de directie de heren ontving en voor een rondleiding met deskundige toe lichting zorgde. Doorna vond in de Burgerzaal een ontvangst plaats. Bur gemeester mr dr N. Bolkestein ver telde eerst over de lotgevallen van het Staci.a.s, w „„.'na hij een besc..-u- wing gai over heigeen Friesland en Injr-f- 'pn Medede'iniv (adv) Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning, wer. ken zacht, zeker en zonder kramp. GEEN EILANDEN MEER. „Het meest merkwaardige van Zee land is, dat het zal ophouden een eilan denrijk te zijn", aldus de heer Bolke stein, „en dat het sterker dan ooit een schakel zal zijn tassen Holland en Bel gië. Ik heb wel eens klanken uit het Noorden gehoord, waaruit een zekere jaloezie sprak over hetgeen in Zeeland op handen is. Ik kan dat hegrijpen. Maar ook in Groningen en Friesland bestaan ingrijpende plannen op het punt van inpolderingen, waarvan de uitvoering tot gevolg zal hebben, dat het leven daar wellicht niet zo sterk als in Zeeland zal veranderen. Nn denken wij nog aan excentrisch ge legen provincies, maar wij zijn in onze gedachten ook al bezig met de toe komst, waarin wij concentrische pro vincies zullen zijn in Europa". DANKWOORDEN. De heer Benes heeft daarna zijn dankbaarheid uitgesproken voor al het geen de Friezen zagen en hoorden en voor de vriendschapsbanden, die zij in Zeeland mochten sluiten. De Friezen zijn trots op wat de Zeeuwen konden incasseren in de moeilijke tijden die achter hen liggen. Hij bracht dank aan de burgemeester en het Middelburgse gemeentebestuur en eveneens aan het bestuur van het Departement Zeeland voor de uitstekende ontvangst, die het gezelschap ten deel viel. De heer Benes overhandigde burge meester Bolkestein twee bakjes van Makkumer aardewerk en de heer D. F. P. Hoegen, de voorzitter van het De partement Zeeland, twee Frieze kazen. Tenslotte sprak de heer Hoegen een dankwoord. Het gemeentebestuur heeft zijn Friese gasten daarna een lopende lunch aangeboden. Brandalarm bij ontvangst in Brouwershaven. BROUWERSHAVEN, 6 Mei. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals en de Staatssecretaris mej. dr A. de Waal, zijn vandaag hun tweedaags be zoek aan Schouwen en Duiveland be gonnen. In Brouwershaven werden zij ontvangen in. het gemeentehuis. Even nadat de burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen, zijn begroetingsrede was begonnen, moest de bijeenkomst wor den onderbroken, omdat de brand- sirene op het gemeentehuis begon te loeien. Burgemeester van Leeuwen spoedde zich in zijn functie van hoofd van de brandweer naar de plaats van de brand, even later gevolgd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Ge lukkig bleek het een brand van gerin ge omvang te zijn, zoiat de officiële ontvangst ten stadhuize spoedig kon worden hervat. Het gezelschap bezich tigde na deze ontvangst, een van de lagere scholen, de Nederlands Her vormde Kerk en het stadhuis, welke laatstgenoemde twee gebouwen naar het oordeel van de gemeentebestuur ders moeten worden gerestaureerd. Ook in Renesse werd een bespreking gevoerd o.m. over het ernstige tekort aan leerkrachten en over de huishou delijke voorlichting ten plattelande. raam der herverkaveling compensatie worden gegeven. Ir Geuze somde vervolgens een groot aantal problemen op, die nauw samenhan gen met de herverkaveling. Paar is b.v de man, die zijn bedrijf prima in orde had en voor wie herverkaveling niet nood zakelijk was. Hij zal iets moeten afstaan voor het geheel. Daar zijn ook de eige naren .van gronden, die vertrekken en el ders een bedrijf pachten. Laten zij het zó zien, dat de Staatpacht het zekerst is en dat 5000 anderen hen benijden! Het gemis van familie en van de vertrouwde omge ving is voor velen eveneens een groot be zwaar KORTE PUN Derving van opbrengsten tengevolge van de herverkaveling is onvermijdelijk. Maar deze pijn moet zo kort mogelijk zijn. De Herverkaveling zal ernaar moeten streven, dat in een bepaald gebied de zaak in één jaar baar beslag heeft ge kregen. Het terugkrijgen van andere grond dan men ontvangen beeft zal ook heel wat moeilijkbeden geven. Maar dit moet men vooral niet te tragisch opvatten ieder vindt zijn eigen grond het best. En evenmin mag men te zwaar tillen de in vele gevallen gewenste verhuizing uit een dorp naar het eigenlijke platte land. Een vraagstuk kan ook zijn het on voldoende vertrek uit één bepaalde ge meente, hetgeen de sanering ernstig in gevaar kan brengen. Zeer gewenst achtte ir Geuze een zekere coördinatie van de belangen der polder- en gemeentebe sturen. Tenslotte werd met kracht aange drongen op het wederzijds geven van vertrouwen, en op de nazorg. Met tech nische verbeteringen alleen is men er niet: scholing yan hen, die grotere be drijven krijgen (ook van de huisvrou wen) is een dringende eis. ERVARINGEN. De heer Roseboom vertelde van de er varingen, die men heeft opgedaan bij de ruilverkavelingen in de Bommelerwaard. In het begin werd daar met de mense lijke, de morele kant geen rekening ge houden. Maar later veranderde men van inzicht. En nu wordt vanuit het vierde ruilverkavelingsgebied gevraagd, wan neer het werk nu eindelijk eens daar be gint. Men leerde de voordelen der 'ruil verkaveling kennen. Aangezien er geen mogelijkheid bestond tot een landbouw- organisatorisehe samenwerking, werd een welvaartsstichting in" het leven geroepen, die door middel van talrijke commis sies zich met het maatschappelijke leven bezig hield. Het onderwijs werd verbe terd, er werden speciale dagen voor de boeren van de komgronden belegd, het maatschappelijke werk werd aangepakt, voor onderwijzend personeel werden bij eenkomsten belegd, een flink aantal boe ren vestigae zich op het werke-ijke plat teland (waarbij zij 40% van de bouw kosten der boerderijen vergoed kregen; enz. Kortgeleden zijn aan het Prov. Bestuui pianneu voor onuerw.js aangelegenheden, -wemüaden enz, voorgelegd tot een be urag van 2 md..oen. Dit moet worden ge ..,-,1 ais een sluitstuk der ruilverkave ling. uit is volkomen verantwoord en da g^.dt zeker ook voor Zeeland. Lij di ailes is bet belangrijkste, dat de initiatie ven uit de bevouung zen" opkomen. NIET VOLDOENDE. Als derde spreker heefs drs Verbur. een antwoord gegeven op de vraag, c herverkaveling alleen voldoende is voc. de welvaart der betrokken gebieden. H pleitte voor een z.i. noodzakelijke oir. schakeling. Men moet dit niet overspan nen en het woord industrialisatie is over dreven. Al zou men die willen! Het gat om de vraag naar wat meer industri daar, waar er mogelijkheden liggen. Di Verburg ging nader in op .het bevolking-- verioop op Schouwen-Duiveland e kwam tot de conclusie, dat door diver: oorzaken de bevolking rond I960 niet vc boven de 20000 zielen zal liggen. Dit hee consequenties voor het vervoer (but diensten), het winkeiapparaat, de mogi lljkheden op cultureel gebied enz. Van 1948 tot 1953 nam bet aantal bi roepspersonen toe met 750. Daarvan ve. trokken er 500, terwijl 200 een plaats i het bedrijfsleven vonden en de overige het werkeloosheidscijfer opvoerden. Na: een zeer voorzichtige schatting zal op h eiland in de toekomst voor 1000 tot 15( mannelijke beroepspersonen werk gevor den moeien worden, buiten de landbouv. Zij moeten indien enigszins mogelijk woi den vastgehouden. Wij moeten uitgaan van de stelling, dz de Zeeuw aan zijn provincie gebonde dient te blijven. Bevolkingspolitiek is nii alleen een economische kwestie, maar no meer een morele zaak. Alle poginge moeten worden gedaan om deze mense, waarvan tweederde tussen de 20 en <s jaar is - de initiatiefsrijkste leeftijcisgroe, - werk in eigen streek te verschaffen. E daarvoor zal aan wat meer industri niet te ontkomen zijn. Verrassing voor getroffen bijen-imkers. KRUININGEN, 6 Mei. Vanochtend arriveerde te Krniningen per brand weerauto uit Apeldoorn een zending bijenvolken in korven en kasten, als mede imkers-materiaal geschonken in het kader van het adoptieplan door de afd. Apeldoorn van de Ver. tot Bevor dering der bijenteelt in Nederland. De voorzitter der afdeling, de heer A. D. Binnendijk, alsmede de bestuurs leden Barkelbroek, Noordermeer en Dekker begeleidden het transport. Zij werden opgewacht door B." en W. van Kruiningen en door het dagelijks be stuur der Afd. Noord- en Zuid-Beve land, t.w. voorzitter J. A. van Willi gen uit Goes, S. Dekker en W. Meeuse. Burgemeester Schipper dankte namens Kruiningen voor dit prachtige aanbod. De heer Binnendijk vertelde, dat de Apeldoornse imkers spontaan hun hulp hebben gegeven. Hij wenste de ge meente Kruiningen alle goeds toe voor de komende jaren en kwam voor bur gemeester Schipper met een verrassing, ni. een pot heideraadhoning. Ter na dere bestemming door de imkers bood de heer Barkelbroek nog een wel voor ziene enveloppe met inhoud aan. De zending bijen is voorlopig onderge bracht in de boomgaard van de heer B. Leijs die tijdelijk voor deze volken zal zorgen. In de loop van de volgende week zal de verdeling plaats vinden. Zij tenslotte nog vermeld, dat de ge nodigden een lunch in Hotel de Ko renbeurs werd aangeboden. Eerste 100 boeren op Schouwen-Duiveland gaan herbouwen ZIERIKZEE, 6 Mei. Wanneer in elk der komende maanden de herbouw van 40 tot 50 verwoeste boerderijen op Schouwen en Duiveland kan wordei aanbesteed, kan over een maand of vijf de aanbesteding van vrijwel al he verwoeste 288 stuks haar beslag hebben gekregen. Dit betekent, da reeds in de loop van het volgende jaar alle bedrijfsgebouwen weer in ge bruik zullen kunnen worden genomen. De vijf op hét eiland werkzame archi tecten bij de boerderijenopbouw zullen de objecten, waarvoor zij opdrachtei ontvingen, steeds met vijf of zes aanbesteden. Hierdoor zal het met nam- voor de aannemers van buiten het eiland aantrekkelijker zijn om in te schrij ven. Momenteel hebben ongeveer 100 boeren besloten op korte termijn to. herbouw van hun boerderijen over te gaan. De aanbesteding daarvan za. zeer binnenkort kunnen volgen. De Dienst Wederopbouw Schouwen en Duiveland heeft alles op alles ge zet om zo spoedig mogelijk tot aanbe stedingen te komen. Toen in Januari j.l. het gehele eiland was drooggeval len is onmiddellijk de stand van za ken volledig nagegaan en is een zekere inventarisatie gemaakt van al hetgeen noodzakelijk bleek te zijn. De moeilijk heden waren niet gering. In vele ge vallen was het niet eenvoudig direct de eigenaar van de verwoeste boerderij te vinden: hij zat óf ergens in het land óf was voorlopig bij familie of kennis sen op het eiland zelf ingetrokken. Voldaan moest worden aan allerlei wettelijke en administratieve voor schriften. Ingez. Mededeling (advertentie) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0.95, f2.40, f8.88 AANBESTEDINGEN Asfaltwegen in Polder Waarde. Door de Ned. Heide Mij. werd jn W&arde aanbesteed het aanleggen van nieuwe asfaltwegen in de polder Waar de, waaronder de Breeweg via West- veerpolder-Lageweg en Kerkendijk. Inschrijvers waren: W. H. van Deuren, Dordrecht f 275.485; Joh. van Maurik, Groot-Ammers f265.000; J. en K. den Ouden, Biervliet f266.975; Firma F. Duinhouwêr, Góes f239.265; J. H. Ele- veld, Groningen f 234.400; A. Versloot, Bodegraven f 209.999; Firma J. D. Jan sen, Kloetinge f209.900. DE HERVERKAVELING. Bovendien moest bij de herbouw re kening worden gehouden met de her verkaveling. In de meeste gevallei. bleek aldra, dat herbouw op de vroe gere plaatsen in de nieuwe verkavelin; niet zou passen. Aan de andere kan achtte men het terecht onverantwoori om de uiteindelijke herverkaveling al te wachten alvorens tot de bouw van boerderijen over te gaan. Men heef. toen de knoop doorgehakt en besloten tot de herbouw, daarbij rekening hou dend met de voorlopige schema's. Want van noodboerderijen (zie Wal cheren!) wilde niemand weten. Geluk kig ligt thans, in vergelijking met de tijd na de inundatie van Walcheren, de situatie wat betreft de voorziening van materialen veel gunstiger. HET WOORD AAN DE BOEREN! Het spreekt vanzelf, dat er heel wat boeren zijn, die nog niet veel voelen voor onmiddellijke herbouw, omdat zij eerst maar eens willen afwachten hoe het met de herverkaveling zal lopen. Deze terughoudendheid heeft de eer ste maanden van dit jaar heel wat ver traging veroorzaakt, maar nu zijn er dan toch rond honderd boeren, die de beslissing hebben genomen. Voor het vervullen van allerlei formaliteiten met betrekking tot de financiering enz. kunnen gemiddeld zes weken worden genomen, tijdens welke periode ook de architect gekozen moet worden. Daar omtrent verstrekt de Herstelcommissie alle gewenste inlichtingen. Gezien hét eerste resultaat mag wor den verwacht, dat het inderdaad moge lijk zal zijn 40 tot 50 aanbestedingen per maand te verrichten. Dan kan deze kant van de zaak nog voor de winter achter de rug zijn. Benoeming. De heer J. Kuipers te Axel is benoemd tot sergeant-apothekersassi stent bij de staf van de Pharmaceutische dienst te 's-Gravenhage.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2