WAPENSTILSTAND STAAT VOOR DE DEUR Frankrijk verzocht een dag uitstel FRANSE REGERING WINT VERTROUWENSVOTUM Luchtmacht actief boven Dien Bien Phoe Minister Beyen en Luns konden veel verhalen Activiteit van benden in Indonesië PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mevrouw de Castries in Hanoi Zie pagina 3. Zaterdag Indochinese besprekingen SHELL-CALTEX Merkenkwestie opnieuw in het geding Men verwacht elk moment nieuwe zware aanvallen Behandeling Waterwegenrapport zal Delta-plan niet vertragen In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2776 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 7 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Ti 1 GENEVE, 6 Mei. De hoge diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S., die vandaag hun inleidende besprekingen voor het komende Indo-Chinese gedeelte der Geneefse besprekingen voortzetten, hebben vandaag een Frans plan voor het plaatselijk afkondigen van de wapenstilstand in geheel Indo-China, zulks onder internationaal toezicht en internationale waarborging van nalevi-g, besproken. Ook van communistisch zijde wordt een vredes-voorstel verwacht. Van krijgen, die nauwe verbindingen onderhouden met de communis tische delegaties te Genève, heeft men nl. vernomen, dat Rusland, zo wel -.Is Communistisch China en Vietminh voorstellen zullen doen, die bijna zeker een onmiddellijk ingaand staken van het vuren zullen om vatten, waarbij politieke regelingen later zouden kunnen worden qe- troffen. In de de loop van de dag was men het er over eens geworden om Vrij dag de besprekingen over Indo-China te beginnen. Hieraan wordt deelge nomen door Frankrijk, de V.S., de Sowjet-Unie, communistisch China, de drie verenigde Indochinese staten, Vietnam, Laos en Cambodja en de Vietminh. Frankrijk heeft echter uit stel gevraagd tot Zaterdag, aange zien de delegaties van Cambodja en Laos nog niet in Genève zijn aan- gokomen. Dit verzoek werd door Rusland aanvaard en men heeft nu besloten Vrijdag over Korea te spre ken. Achter het uitstel zoekt men echter iets heel anders. Men vermoedt nl. dat de Franse staatssecretaris, Mare. Jacquet, die Dondardagavond uit Pa rijs is teruggekeerd nieuwe instructies heeft meegebracht, waarover de Fran se delegatie eerst intern wil beraad slagen om daarna telefonisch overleg te plegen met Laniel alvorens de be sprekingen beginnen. DRIE GEBEURTENISSEN. Het wachten was vandaag in Genève op drie gebeurtenissen: de aankomst der gedelegeerden van de drie geasso cieerde staten van Indo-China, de uit slag van de Parijse stemming en het antwoord van de Zuidkoreaanse presi dent, Syngman Rhee, op de Westelijke aandrang voor het aannemen van een verzoeningsgezinde houding bij de onderhandelingen met de communisten over de vereniging van Korea. Wat het laatste betreft, dit schijnt bevredigend te zijn verlopen. Naar ver luidt heeft Syngman Rhee zijn houding iets versoepeld en heeft hij laten we ten, dat hij zich niet zal verzetten tegen een accoord met de communisten, dat gebaseerd zou zijn op het houden van verkiezingen in geheel Korea. GEEN VERDELING. Functionarissen van Laos en Cam bodja, die in Parijs verblijven, hebben verklaard, dat hun delegaties zich krachtig zullen verzetten tegen plan nen om hun landen te verdelen. Laos zou o.m. vrezen een buffer staat te worden langs de Thailandse grens, als Vietnam geheel of gedeel telijk communistisch zou worden. Cambodja zou geen enkel direct ad vies voor een regeling willen geven, doch slechts willen trachten tot een veroordeling van de communistische inval in Cambodja te komen. VERWACHTE VOORSTELLEN. Door het Franse plan voor het af kondigen van wapenstilstanden in In do-China, zouden de thans door de Vietminh bezette gebieden, in afwach ting van het uitschrijven van verkie zingen, onder communistisch beheer blijven. Deze verkiezingen zouden in een periode van achttien maanden tot twee jaar na het beëindigen der vijan delijkheden gehouden moeten worden. De Westerse diplomaten moeten o.m. een plan opstellen voor het instellen ener centrale Indochinese regering, die het gezag zou moeten uitoefenen in de periode, vooraf gaande aan het instal leren van de na de verkiezingen ge vormde regeringen. Naar verluidt zijn èn de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken èn zijn Britse en Amerikaanse ambtgenoten scherp tegen de communistische tijde lijke oplossing gekant. Doch in confe rentie-kringen meent men, dat Bidault door Parijs onder zeer zware druk zal worden gezet, om dergelijke plaatse lijke bestanden te aanvaarden, indien het niet mogelijk zou zijn de Indochi nese krijg op andere wijze te beëin digen. GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING. Uit Washington wordt vernomen, dat de V.S. voornemens zijn binnen de komende dagen officiële bespre kingen met de betrokken landen te openen over de mogelijkheid van het uitgeven ener gemeenschappelijke verklaring t.a.v. de toestand in Indo- China, waarin zal worden uiteenge zet wat de bedoelingen der onder tekenaars met betrekking tot dit ge bied zijn. De verklaring in bedoeld als steun voor Frankrijk en de Ver enigde Indochinese Staten. DJAKARTA, 6 Mei. De benden in West- Java zijn weer bijzonder actief geweest. Een groep van 250 personen, onder wie zich vele vrouwen bevonden, viel een on derneming aan en doodde vier arbeiders. 11 man werden zwaar gewond en 23 hui zen in brand gestoken. Dinsdagnacht plunderde een bende een onderneming bij Pengalengan. In het district Meureudeu in Atjeh zijn bij een zuiveringsactie twee opstandelin gen gedood. In Pandjang werd een han delaar vermoord en in Djangka een pa- sarcontröleur. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Nadat het korte geding tussen Shell en Caltex over het voeren van de benzinenamen ICA en IC-pIus in het nadeel van de Shell is uitgelopen, heeft deze maatschappij bi) het Haagse gerechtshof beroep aangete kend tegen de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank. De Shell stolt, dat de Caltex inbreuk op het merkrecht maakt en dat daarmee een onrechtmatige daad wordt gepleegd. Dat Caltex Shell wil navolgen blijkt wel uit het feit, dat in Zweden, waar Shell de naam ACI, inplaats van ICA gebruikt, de Caltex niet IC-plus, maar CI-plus voert. De rechtsgeleerde raadsman van Shell, mr C. R.' C. Wijckerheld Bisdom, noemde het optreden van de Caltex flauw en on behoorlijk. Hij verzocht het hof aan de Caltex het gebruiken van het merk IC- plus, dat onder het publiek veel verwar ring zou stichten, te verbieden. Vele tonnen voorradingen PARIJS, 6 Mei. De Franse luchtmacht heeft Donderdag van de gunstige weersomstandigheden gebruik gemaakt om de stellingen der Vietminh bij Dien Bien Phoe te bestoken. De voornaamste doelen voor de bommenwerpers waren geschutsopstellingen op ongeveer een kilometer ten Zuidoosten van het fort. Jachtbommenwerpers wierpen brisantbommen op groepen opstande lingen, die loopgraven in de richting van de Franse stellingen aanlegden. Ook de aanvoerwegen van de Vietminh werden bestookt. Voorts werden boven het kleine vliegveld van Dien Bien Phoe versterkingen voor het garnizoen uitgeworpen. De gevechtspauze sedert de aanval len van Dinsdag duurt nog voort. Een woordvoerder van het Franse opper bevel in Hanoi verklaarde Donderdag avond, dat de opstandelingen „ver moeid" schijnen en dat de kwaliteit van hun troepen erg is achteruit ge gaan sedert de gevechten op 13 Maart begonnen. Ongeveer de helft van de Vietminh-troepen bij Dien Bien Phoe bestaat nu uit jonge dienstplichtigen, aldus de woordvoerder. VERSTERKINGEN. Voorts is Donderdag officieel in Ha noi bekendgemaakt, dat Woensdag avond met goed gevolg infanteriever- sterkingen voor Dien Bien Phoe boven de vesting uit vliegtuigen zijn neerge laten. Blijkens het communiqué hebben de opstandelingen een versperring en loopgraven aangelegd in de weg wel ke Dien Bien Phoe met het ingesloten steunpunt „Isabella", vijf kilometer naar het Zuiden, verbindt. Dit steun punt is reeds meer dan een maand ge ïsoleerd, doch de bezetting daar be schikt over tanks, welke ingeval van een crisis zich een weg zouden kunnen banen naar Dien Bien Phoe. Donderdagmiddag zijn boven Dien Bien Phoe vele tonnen voorraden neer geworpen. Luidens in Parijs ontvangen berich ten hebben de opstandelingen Donder- PARIJS, 6 Mei. Met een stemver houding van 311 tegen 262 heeft de Franse regering het vertrouwensvotum gewonnen. Tegen stemden 99 Commu- nisten, 104 Socialisten en 59 Gaullisten, i fdente Gaullisten, Radicalen en servatieven. Zoals bekend hadden .ementsleden een debat over Indo- na voorgesteld, omdat zij vonden, d -t minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, te ver was gegaan door een beroep op de V.S. te doen om troepen naar Indo-China te zenden. Zij vrees den, dat dit zou leiden tot verlenging van de oorlog en uitbreiding van het strijdtoneel. He debat in de Nationale Vergade ring werd door minister-president La niel zelf geopend. Hij nodigde de volks vertegenwoordigers uit de regering volledig te steunen of anders onom wonden te kennen te geven, dat zij haar aftreden wensen. „Moet, nu we rechtstreeks met de Vietminh-leider kunnen spreken de re gering aftreden?" zo vroeg hij. Het gaat er thans in feite niet om de rege- ringspolitiek te beoordelen, doch om voortgang der Geneefse conferentie, zonder te vermijden uitstel, mogelijk te maken. dagavond de Franse stellingen van Dien Bien Phoe uiterst zwaar bescho ten met mortieren. Dit is mogelijk de inleiding van nieuwe zware aanvallen. Als iemand verre reizen doet (Van onze parlementaire redacteur). 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. De twee ministers van het Departement van Buitenlandse Zaken de heren Beyen en Luns, hebben vandaag in de Eerste Kamer voor een interessant debat gezorgd. Zij beiden waren juist van een buitenlandse reis teruggekeerd. Minister Beyen had zijn laatste aantekenin gen voor zijn goede redevoering geschikt in de nachttrein van Parijs naar Den Haag en minister Luns was Woensdagavond teruggekeerd uit Genève. Wie verre reizen doet kan veel verhalen. Dat gold deze keer voor beide be windslieden, die heet van de naald mededelingen konden doen over de jongste politieke ontwikkelingen. Zo noemde minister Luns Indo-China een der gevaarlijkste raakvlakken met de communistische wereld. „De concur rentie in Genève bevindt zich in een gevaarlijk dilemma", zo zei hij. „Ener zijds is het noodzakelijk, dat er krachtig weerstand wordt geboden aan het communistische gevaar, terwijl anderzijds de kansen niet bedorven mogen worden om de Aziatische landen zich achter het Westen te laten scharen. Deze overwegingen lijken met elkaar in strijd. En het gevaar bestaat, dat Amerika te veel de nadruk legt op de eerste voorwaarde, terwijl Engeland te veel kijkt naar de Aziatische landen. De spanningen die hierbij optreden kunnen een terugslag hebben op de grondslag van de samenwerking van de gehele Westelijke wereld". „Ik zeg niet, dat het reeds zover is, ik wil alleen maar wijzen op het gevaar. Nederland heeft wat Indo- China betreft geen rechtstreekse ver antwoordelijkheid, maar als de grondslagen van de Westerse samen werking in gedrang zijn dan raakt dat ook ons belang". „De Nederlandse regering juicht het overigens toe, dat het gesprek over Korea en Indo-China op gang is gekomen. De vormen van het di plomatieke verkeer worden in Ge nève strikt in acht genomen, zo ver telde minister Luns. Maar van so ciaal contact met de Russische en Sa- telietdelegaties is geen sprake". „Ik heb gesproken met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maar ik kan U verzekeren, dat dit een ontmoeting van weinig diep gaande aard was". MINISTER BEYEN, Minister Beyen, kersvers uit Parijs, vertelde, dat de regeringen van de Schumanlanden overeen gekomen zijn, om directe verkiezingen te houden voor het K.S.G. en E.V.G. parlement, zodra het E.D.G. verdrag door de Franse en Italiaanse parlementen is goedgekeurd. Deze mededeling bracht de gemoede ren in beweging, maar minister Beyen In feestelijke stemming heeft de Milva gisteren haar tweede lus trum gevierd. Na een mars door Den- Haag, waarbij de Women Royal Airforce Central Band, die met 28 van baar 36 leden in Ne derland verblijft voor pittige mu ziek zorgde, werd de troep ge- inspecteurd door H. M. de Konin gin. Op de Boorlaan nabij het Malieveld hebben de Milva's later voor II. M. gedefileerd. Een overzicht tijdens de in spectie. r# DAT Woensdagmorgen een leerling van de C.O.A.K., die nog vlug een brief wilde posten in de bus aan de Pen- ninghoeksingel te Middel burg, bij het oversteken op de hoek Korte Noordstraat Zuidsingel tegen de aldaar fietsende 64-jarige dame D. K. uit Middelburg is opge lopen. De dame kwam te vallen en moest met een bekkenfractuur naar het Gasthuis worden gebracht. DAT een Engelse dame gistermiddag haar auto had geparkeerd op de hoek Hoogstraat—'Varkensmarkt te Middelburg. Aangezien het verkeer bijna niet kon passeren, heeft een agent van politie, geassisteerd door personeel van een vlakbij gevestigde garage, met be hulp van een crick de wagen gelicht en even verder weer neergezet. Net tóen dat was gebeurd kwam de Engelse dame, het sleuteltje in de hand. „Sorry. DAT gistermorgen de brandweer een schoorsteen brandje moest blussen in de voorkamer van de eerste verdieping van het pand Korendijk 32. De schoorsteen was schoon, maar kraaien hadden achter de kachel plaat een hoeveelheid droge takjes gedeponeerd, die gin gen smeulen, toen de be woonster de kachel na een paar dagen van niet-branden weer aanmaakte. Er ont stond weinig schade. „Ik heb van de week wel wat leven achter de kachelplaat ge hoord", zei de Middelburgse. DAT gistermorgen even voorbij de Zaagmolendijk te Nw. en St. Joosland een volkswagen, bestuurd door C. J. H. uit Vlissingen, par does onder de laadbak van een op de weg geparkeerd staande vrachtauto is gere den. De bestuurder van de volkswagen moest remmen voor verkeer uit Nieuwland, terwijl aan de andere kant van de weg in de berm een personenauto geparkeerd stond. Gevolg: veel schade en een kapotte voorruit aan de volkswagen. DAT de Yersekse mos selvissers op de Wadden de eerste twee dagen ruim 800 ton mosselen hebben gevist, die tegen behoorlijke prijzen van de hand gingen. DAT vanmiddag om vier uur op de Grote Markt te Goes een fraaie stier voor de K.I. zal worden overgedra gen voor de getroffenen. Het dier is een geschenk van een zuivelfabriek uit Oudega (Fr.). De leden van de Coöp. Ver. Centraal Stierenstation Zeeland", die vandaag ver gaderen zullen de overdracht bijwonen. DAT gistermiddag te Zie- rikzee de Zweedse Consul- generaal de heer W. Wek- man, de eerste paal in de grond heeft geslagen voor het door Zweden geschonken Rode Kruisziekenhuis. Tal rijke autoriteiten, o.w. de Commissaris der Koningin in deze provincie waren ge tuige van deze voor Schou- wen-Duiveland zo verheu gende gebeurtenis en na af loop werden dan ook in de Zierikzeese sociëteit vele hartelijke woorden gewis seld. DAT de Amsterdamse hulpactie voor het herstel van de Grote Kerk in Brou wershaven f 2000.— heeft opgebracht, welk bedrag door Rijksmonumentenzorg thans zal worden vertien voudigd. DAT de hulpactie ook met de ontspanning rekening heeft gehouden en derhalve op 29 Mei op een veld in de duinen bij Renesse een voet balwedstrijd zal worden ge speeld tussen de Amster damse clubs AJAX en BLAUW WIT. Het entree komt ten goede aan de boomplanting. Er zullen ex tra bussen rijden. DAT bovendien vanwege de Amsterdamse tafeltennis- bond een aantal wedstrijd tafels zal worden geschon ken waarvan de overdracht vergezeld zal gaan van een wedstrijd tussen Cor du Buy en Will van Zoelen. DAT gisterochtend bij Bergen op Zoom de trein naar Zeeland een uur ver traging had tengevolge van het in brand raken van een der assen. DAT gisteren de heer A. C. v. d. Welle, technisch ambtenaar bij de P.Z.E.M. te Middelburg onder grote be langstelling zijn 25-jarig ju bileum heeft gevierd. De hoofdingenieur R. Froyen sprak hem toe en bood hem de enveloppe aan en de heer A. W. Strubbe en de heer C. van Hoek kwamen eveneens met hartelijke woorden en een geschenk. DAT de Commissaris der Koningin verhinderd zal zijn de Nijverheidsdag op 12 Mei in Terneuzen te openen. In zjjn plaats zal Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer een ope ningswoord spreken. wondt er geen doekjes om. Beide ge meenschappen zullen een parlement hebben. Het is een grief, vooral van de Franse socialisten en ze stellen het opheffen van die grief min of meer als voorwaarde voor de aanvaarding van het E.D.G.-verdrag, dat de demo cratische controle op de Europese re geringen voor kolen en.staal en voor de defensie niet groot genoeg is. Zij menen dat door rechtstreekse verkie zingen dit reeds beter zal worden. Een wijziging van het K.S.G.-verdrag is hiervoor niet noodzakelijk. Art. 21 stelt de landen nl. voor de keus van een directe of getrapte verkiezing. Dui delijk is echter, dat de Nederlandse re gering bij de Staten-Generaal zal te recht komen of de vraag aan de orde is hoe deze directe verkiezingen geor ganiseerd moeten worden. Frankrijk wordt dus weer een hand je geholpen. Minister Beyen deelde me de dat als het E.D.G.-verdrag er niet zal komen, dat dan de Europese ge meenschap niet van de baan zal zijn. Een Europees politiek gezag blijft noodzakelijk en voor de Nederlandse regering zal de koppeling van de poli tieke en economische integratie daar voor een onmisbare voorwaarde zijn. De kwestie van de directe verkiezin gen, waartegen onze regering destijds fel gekant was is voor haar nimmer 'n principieel probleem geweest, zo zei minister Beyen. De economische inte gratie is dat wel. WATERWEGENRAPPORT. Het rapport van CauwelaertSteen- berghe over de waterwegenkwestie zal spoedig gepubliceerd warden, zo ver telde minister Luns nog.CDe opdracht van deze commissie is nimmer gewij zigd, zodat geen rekening is gehouden met het rapport van de Deltacommis sie. Het waterwegenrapport zal in ieder geval niet het werk van de Delta-com missie vertragen. Wellicht is er nog een bespreking nodig om te zien op welke wijze de resultaten van belde commissies met elkaar verenigd kun nen worden. Regeringsonderhandelingen over de Waterwegen kunnen niet a priori wor den uitgesloten, want een beslissing van het kanalenvraagstuk is van het grootste belang. UNIESTATUUT. De heren Algra (A.R.) en Wendelaar (V.V.D.) vroegen zich af of het wei opportuun en waardig is om met Indo nesië te onderhandelen over de ophef fing van het Uniestatuut, Dit land komt de verdragen toch niet na, ter wijl uit de Christenvervolging op Ce lebes blijkt, dat het zelfs de godsdien- dienstvrijheid niet kan waarborgen. De regering staat, aldus minister Luns, op het standpunt, dat zij zich op dit ogenblik nog bereid moet hou den om met Indonesië te praten, maar het zal aan duidelijke taal niet ontbreken, echt niet, zo riep hij uit, want de „kwaadsappige fantasieën", die in dit land opgeld doen kan da Nederlandse regering niet waarde ren. In ieder geval is in Indonesië duide lijk gemaakt, dat er niet te praten valt over de status van Nieuw-Guinea en de Nederlandse regering staat nog steeds op het standpunt, dat zij niet bereid is over te gaan op een ongecon- ditionneerde wijziging van de Unie. DE BILT, 6 Mei. Vrij koud weer noi wisselende bewolking en enkele latige tot krachtige Westelijke

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1