C_v&n Weer een felle brand op „Vrederust" VERTROUWENSKWESTIE OVER IND0-CHINA Koningin legde een krans Gedenken zij: „De herinnering neerzetten op de bodem van ons gemoed" 3 Plechtigheid in de Ridderzaal PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opdat wij niet vergeten Kwaadwilligheid in het spel? Belegeraars van Dien Bien Phoe veroverden weer een stelling Ook Prinses Wilhelmina herdacht gevallenen Dienstplicht wordt verkort Journalistieke vrijheid J Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2774 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 5 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. negen jaar geleden werden we bevrijd van het Duitse juk. vlaggen gaan weer in top. En iedereen zal zich weer als de dag van vandaag herinneren hoe on ze bevrijders als overwinnaars door onze straten trokken. Slechts dankbaarheid zal er iri ons zijn, dankbaarheid jegens God, Die in het alles voorzag. NEDERLAND HERDACHT Woensdag 5, Mei 1954.... Vandaag wapperen weer de vlaggen van torens en gebouwen: Nederland herdenkt de dag, waarop het bevrijd werd van het Duitse juk. De dag waarop het dank gebed van millioenen opsteeg tot God, die de overwinning had geschonken op de satanische machten, die de wereld onder haar bevel scheen te hebben. Gisteren herdachten wij de doden, vandaag de bevrijding en boven beide artikelen hebben wij hetzelfde opschrift- gekozen. Is dat niet wat vreemd? L> die regel „Opdat wij niet vergetenniet onlosmakelijk met de verschrikkingen, net bloed en het leed, van die oorlogstijd verbonden? En past het dan wel die te gebruiken voor een feestelijk artikel? Hoe armelijk is het de bevrijding los te willen maken van al hetgeen daar voor is gebeurd! Hoe hol is het de bevrijdingsdag los te willen zien van de herdenking der gevallenen! Wie de bevrijdingsdag slechts ziet als een „vrije dag", die bij uitstek geschikt is voor het houden van uitbundige volks feesten (zoals op Koninginnedag), die vergeet wel geheel en al hoe het die vijfde Mei 1945 geweest is, nu negen jaar geleden. Hoe heeft de bevolking van het zo zwaar geslagen Westen van ons land het bericht dat Duitsland had gecapi tuleerd, opgenomen? Juichend en uit bundig? Ja, misschien voor één ogen- - blik! En toen hebben duizenden, mil lioenen, zich omgedraaid en zijn terug gegaan in hun huis. Daar in de huizen is het echte bevrijdingsfeest gevierd: met tranen in de ogen en met de ge vouwen handen opgeheven naar de Hemel. Heel stil en heel ootmoedig. en heel feestelijk! Daarna, toen de Engelsen en Cana dezen hun intocht hielden, toen is de be vrij dings roes gekomen. Een begrij pelijke uiting van een lang geknecht volkmaar een uiting die met het woord feest maar weinig te maken had en die we gerust ook weer mogen vergeten, want er was veel waarover we ons nu schamen! if Woensdag 5 Mei 1954... bevrijdings feest. Maar vandaag gelukkig geen uit bundige feestdag, want met die over gang van 4 naar 5 Mei hebben velen het de laatste jaren moeilijk gehad, Zou het dan maar beter zijn die 5 Mei viering helemaal af te schaffen? Dat zeker niet! Maar laat Nederland het feest fieren zoals het op die eerste be vrijdingsdag is gevierd. Met het „Opdat wij niet vergeten.in gedachten, Opdat wij de weldaden Gods niet ver geten! En opdat wij Hem juist op die dag danken voor Zijn uitredding en voor ons volksbestaan. Deze dag dient er veelmeer een te zijn van bezinning dan van uitbundig heid. Van bezinning op de toekomst, daarbij geleerd door de lessen uit het verleden. Van bezinning op de idealen die ons toen toelachten en die we nu nog niet vergeten zijn. Och, U weet dat allemaal nog wel; gisteren hebben we er ook op gezin speeld. Die idealen van samenwerking en groter eensgezindheid. Idealen hoe we het kwaad uit ons midden zouden wegdoen en het goede zouden najagen. Laten we vandaag met dankbaarheid constateren, dat sommige van die idealen toch wel verwezenlijkt zijn. Het erbarmelijke slechte lot, waarin vele arbeiders in de crisisjaren vóór de oorlog verkeerden, is gelukkig omgezet in een wel niet zorgenvrij maar zeker menswaardig bestaan en met dank baarheid ook mag men constateren dat dit door eendrachtige samenwerking is bereikt, ook al stelt men dat in de po litieke sfeer wel eens anders voor! Dan blijven de onvervulde idealen over denk daar vandaag nog eens aan terug en zie of de pogingen die ge daan zijn om ze te verwerkelijken, wel goed zijn geweest. Dat geldt voor ons persoonlijk leven en het geldt voor ons volk als geheel. En laat ons dan met dezelfde kracht blijven streven naar de vervulling daarvan als waarmee ge streden is voor de bevrijding. Als wij maar niet vergeten dan heeft deze bevrijdingsdag een zeer grote be tekenis! In tweemaal 24 uur BERGEN OP ZOOM, 4 Mei. In tweemaal 24 uur is op de inrich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom een tweede hevige brand uit gebroken, waardoor wederom een enorme schade werd aangericht. Ook deze keer heeft men een ver moeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Omstreeks half zes, enige ogenblik ken, nadat de patiënten de zgn. „Stille bedrijven" hadden verlaten om in de paviljoenen te gaan eten, ontdekte een der verplegers brand in de houtopslag plaats, vlak naast het nieuwe gebouw. Bijgestaan door andere verplegers en vrijwilligers werd getracht het vuur te blussen, maar de opgeslagen pakken houtwol waren in een ogenblik in een vuurzee veranderd, zodat men vrijwel niets kon uitrichten. Ogenblikkelijk heeft men toen de stichtingsbrandweér en die van Bergen op Zoom gealarmeerd. De Nationale Herdenkingsplech tigheid heeft Dinsdagmorgen plaats gehad op de Grebbeherg, waar vele Nederlandse militairen het leven lieten in Mei 1940. Bij het Nationale Monument voor de gevallenen werden kransen ge legd, o.a. door een tegenwoordi- ger van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Na de kranslegging, toen er een diepe stilte over de op de Grebbeherg verzamelde personen viel: van rechts naar links: lt.-gen. A. Ba- retta, lt.-gen. B. R. P. F. Hassel- man, chef van de Generale Staf en Commodore Brouwer, die aan wezig was als vertegenwoordiger van de Commandant Zeemacht. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Ter gelegenheid van de Nationale herdenking is hedenmiddag onder auspiciën van de Commissie Natio nale Herdenking, wederom een bijeenkomst gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van hen, die voor de zaak der vrijheid gedurende de Tweede Wereldoorlog zijn gevallen. Met paarse en witte bloemen, teer groen en palmen was een stemmige versiering aangebracht toen de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, zijn openingsrede uitsprak. De plechtigheid, die over beide zenders werd uitgezonden, werd namens H. M. de Koningin bijgewoond door haar ceremonie meester, jhr D. G. de Graeff. Voorts waren aanwezig een groot aantal leden van het Corps Diplomatique, leden van het Internationaal Ge rechtshof, leden der Volksvertegenwoordiging en tal van andere bur gerlijke en militaire autoriteiten, zomede door vele nabestaanden van gevallenen. „Wanneer wij wederom onze doden herdenken", zo sprak mr Jonkman in zijn openingsrede, „dan rijst de vraag, wat hebben we in de loop der jaren gedaan met de vrijheid welke mede dank zij hen ons weer ten deel gevallen is? Uiterst gemengde gevoelens beheersen het antwoord op deze vraag", zo vervolgde de voorzitter van de Eerste Kamer. „Aan de ene kant kunnen we met voldoening wijzen op Nederlands in menig opzicht wonderbaarlijke her rijzenis. Aan de andere kant zien wij ons betrokken in een verontrustende verdere ontwikkeling der wereldge schiedenis, waarbij we rekening moe ten houden met de mogelijkheid van een derde wereldoorlog in de nabije toekomst". „Tegenover het voorrecht thans In vrijheid te mogen leven en werken staat onze verplichting, een kostbare eigen bijdrage te leveren voor het wel zijn van het Nederlandse volk en van alle volkeren ter wereld. Moge daarbij ons voor ogen blijven staan het oud testamentische vermaan uit het boek Nehemia door menig onzer pas in de Tweede Wereldoorlog in gevangen schap goed begrepen: „Want zij hebben U niet gediend in hun Koninkrijk en in Uw menigvuldig goed, dat Gij hun gaaft", aldus spreker. Na deze openingsrede zong het Chr Haags knapenkoor, onder leiding van Marinis Borstlap en Giovanni Boyer. begeleid door Jean Antoniettie, enkele liederen. Hierna hield de voorzitter van het opperrabbinaat voor Nederland een rede, waarin hij de betekenis en de waarde van het gedenken besprak. „Gedenken mag nooit bedoelen, een lege herinnering te brengen, zo dat de herdenking weer is heenge gaan als de dag van herdenken voor bij is", zo begon de heer Tal zijn rede. „Integendeel. Gedenken zij: de herinnering neerzetten op de bodem van ons gemoed, zo vast, dat ze blijft staan onder de grote en kleine schok ken en schokjes van het leven, opdat we leren te arbeiden in Gods mens heidhistorie te midden der mensheid, ieder naar mate de plaats, die hij daar heeft. Daarom een nationaal ge denken, opdat Nederland te midden van de volkeren der mensheid zijn plaats hebbe en behoude, als naar het beroemde woord een klein volk, dat groot is in alles, waarin een klein volk groot kan zijn", aldus de heer Tal. Premier Laniel stelt PARIJS, 4 Mei. Premier Laniel van Frankrijk heeft vanavond de ver trouwenskwestie gesteld aangaande zijn beleid in Indo-China. De radicale partij, die vier ministers in de coalitieregering heeft, heeft onverwacht een spoedig debat over Indo-China geëist. Laniel staat op het standpunt, dat. met een debat moet worden gewacht tot een gunstiger tijdstip. Des middags schenen alle partijen op de communisten na hiermee accoord te gaan. Bij gevolg verzocht de premier de Assemblee de motie aan te nemen, dat het debat zou worden gehouden, zodra de toestand het toelaat. Plotseling stelde echter een lid van de radicale partij voor het debat op 14 Mei a.s. te houden. ning, dat de onderhandelingen over Indo-China er door bemoeilijkt zouden worden. DEEN BIEN PHOE, Na een pauze van 36 uur is de Viet- minh weer tot de aanval overgegaan. Hierbij hebben de belegeraars van Dien Bien Phoe een Westelijke stelling van het bolwerk in handen gekregen. De massale stormaanval werd kort na middernacht ingezet en heeft ruim twee uur geduurd. 1600 man Vietminh- troepen vielen de stelling aan, die door 200 man was bezet. Na een felle strijd werd zij overweldigd. De Franse be verhebber, generaal de Castries, heeft direct tegenaanvallen laten uitvoeren. Voordat deze echter arriveerden was het vuur reeds doorgedrongen tot de mattenmakerij. In aller ijl heeft het personeel pogingen in het werk ge steld om de machines en ander mate* riaal uit dit gebouw te redden en ook de aangrenzende vleugel, waar de vrouwen werken, werd leeggedragen. Toen de brandweer arriveerde had het vuur de zoldering van het boven ste gedeelte van het gebouw reeds be reikt. De brandweer van Bergen op Zoom bestreed de vuurzee met een achttal stralen en die van Vrederust met een vijftal stralen van drie kanten, waar door men het vuur kon insluiten en uitbreiding kon voorkomen. Ook deze keer had men weer te kampen met watergebrek, aangezien er te weinig druk op de waterleiding stond. Zodoende was men genood zaakt het water op te pompen uit een 400 meter verder liggende vijver, wat vanzelfsprekend veel meer tijd vergde. Na twee uur blussen was er geen gevaar meer en kon met het nablus- werk worden begonnen. Omtrent da oorzaak tast men in het duister, doch de recherche stelde een uitgebreid on derzoek in. Met de brand van Zondag zijn twee grote werkplaatsen in vlam men opgegaan. Verzekering dekt da schade, zo vernamen we van een van de taxateurs, die juist klaar waren ge komen met het opnemen van de scha de, veroorzaakt door de brand van Zondag j.l. In verwarring werd de vergade ring een half uur geschorst. Toen men kort voor 20 uur weer bijeen was, stelde een regeringswoordvoer der voor de vergadering tot 21 uur te verdagen, opdat intussen een spoedbijeenkomst van het kabinet zou kunnen worden gehouden. Op deze bijeenkomst werd Laniel ge machtigd aan het uitstel van het de bat de vertrouwenskwestie te ver binden. GENEVE VERONTRUST. De Westelijke afgevaardigden op de conferentie van Genève toonden zich zeer verontrust over deze kabinets crisis in Frankrijk. Zij waren van me- BAARN, 4 Mei. Zoals ieder jaar hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard vanavond te Baarn deelgenomen aan de doden herdenking. Te vijf minuten voor acht arriveerl de koninklijke auto. H. M. de Koningin, die in het zwart gekleed was, legde hierna met Prins Bernhard, die een generaalsuniform droeg, een krans met witte arons kelken met de nationale kleuren bij het monument der gevallenen. Ook Prinses Wilhelmina heeft de geval lenen van de Tweede Wereldoorlog herdacht met het leggen van een krans aan de voet van het monu ment in de Loolaan te Apeldoorn. Zowel te Baarn als te Apeldoorn werden de plechtigheden besloten met het zingen van het Wilhelmus. In enkele regels melden wij nog DAT benoemd is tot direc teur van het Post- en Tele graafkantoor te Yerseke de heer J. Visser te 's-Graven- hage, thans chef der loket- dienst aldaar. DAT de Rijkspolitie in Zeeland op 6 en op 13 Mei in het gymnastieklokaal van het Chr. Lyceum voor Zee land te Goes, de jaarlijkse volleybalwedstrijden zullen houden. Aan dit tournooi zullen deelnemen A. en B zestallen. DAT op 10 Mei de direc teur van het gemeentegas bedrijf te Yerseke, de heer W. C. Loggers tachtig jaar hoopt te worden. Hij is niet alleen gasdirecteur, doch te vens een enthousiast en kun dig bloemenkweker en sportvisser! DAT de Veilig Verkeer- actie te Axel heeft besloten om op 27 Mei a.s. een oriën- tatierit te organiseren voor auto's, motoren en bromfiet sen, welke rit speciaal in het teken van veilig verkeer zal staan. Verkeersfouten wor den omgezet in strafpunten. Dat zal met milde hand ge schieden. DAT hedenavond ten bate van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers afd. Zee land, op het Goese sportter rein een voetbalwedstrijd gespeeld zal worden tussen een elftal bestaande uit raadsleden en gemeente ambtenaren en een ploeg on derwijzers, die elkaar met „raad" en daad zullen bij staan of elkaar een „lesje" zullen geven. Deze wedstrijd die om kwart voor zeven be gint wordt een uur nadien gevolgd door een gecostu- meerde voetbalmatch. DAT de leden van de Goe se blokploegen thans hun werkkleding hebben ont vangen; een blauwe overall met een rode kraag en bij zondere kentekenen, het B.B.-embleem, in diverse kleuren. Brandweer heeft een rood embleem, de op ruim en reddingsploegen een geel, en de geneeskun dige dienst een groen. De blokhoofden een wit. De cursussen zijn thans beëin digd en het schijnt in de be doeling te liggen binnenkort een grootscheepse oefening te houden. DAT er een wijziging is gekomen in het reeds gepu bliceerde programma van het bezoek, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. L. M. Th. Cals en de Staatssecre taris van O. K. en W., mej. dr A. de Waal, morgen en Vrijdag aan Schouwen en Duiveland zullen brengen. Het schema voor Donderdag blijft ongewijzigd. Vrijdag zullen de minister en de Staatssecretaris hun bezoek niet zoals reeds eerder was gemeld gezamenlijk voortzetten. De minister werkt het oorspronkelijke programma af. Mej. dr de Waal zal Vrijdagochtend in Zierikzee drie scholen be zoeken: om negen uur bet lyceum, om tien uur de landbouwhuishoudschool en om elf uur de ambachts school. Op de eerste dag van het bezoek zal de Staats secretaris verder om onge veer half vier 's middags in het gemeentehuis van Re- nesse een delegatie ontvan gen van het bestuur van de Stichting voor Huishoudelij ke Voorlichting ten Platte- lande. Zij zal zich doen in lichten omtrent het voor- lichtingswerk zoals dit sinds de ramp op Schouwen en Duiveland is verricht en om trent de wijze van inrichting en het doel van het zoge naamde modelhuisje in Burgh-Haamstede. Regeringsprogram Van Acker BRUSSEL, 4 Mei. De Belgischs premier, Achiel van Acker, heeft hö- denmiddag in de Belgische Kamer van Volks vertegen wdordiging de regerings verklaring van zijn liberaal-socialis tisch ministersequipe voorgelezen. Hierin heeft de minister gewezen op de financiële toestand. Aan de hand van de jongste raming der ontvangsten, is thans reeds op te maken, dat de ge wone begroting voor 1953 zal sluiten met een tekort van verscheidene mill liarden. Wat de begroting voor 1954 be treft zijn de verwachtingen nog mindei gunstig en men rekent hier op een te? kort van 5 tot 6 milliard, indien zien in de komende maanden geen verbe tering voordoet in de fiscale ontvang sten. De regering is voornemens radicals vereenvoudigingen aan te brengen in het stelsel der belastingen. Het pen sioen der gehuwde arbeiders zal on middellijk op fr. 28.000 per jaar worden gebracht en een waardezeker karakter krijgen. Voorts zei de heer van Acker, dat de regering heeft besloten de duur van de militaire dienstplicht, welke thans 21 'maanden bedraagt, onmiddellijk ts verlagen tot 18 maanden en dat de re sultaten van de talentelling van 1941 bekend gemaakt zullen worden. Men zal maatregelen nemen om de wet op het taalgebruik in bestuurszaken aan de huidige toestand aan te passen. Een Vietnamees journalist, die verklaarde voor de Vietnamese regering, noch voor de Vietmin te zijn, heeft Maandagavond een tent opgeslagen in de tuin van het paleis der Verenigde Naties, waar hij in hongerstaking wil gaan, op dat de Geneefse besprekingen sneller mogen vorderen. De journalist rekent er o*. -i tot tien dagen in zijn tent te zul len verblijven. Hij heeft vergun ning voor zijn kamperen gekre gen. DE BILT ZEGT: DE BILT, 4 Mei. Wisselend be wolkt met enkele verspreid voorko mende buien. Geleidelijk tot matig toe nemende Noordwestelijke wind. Onge veer dezelfde middagtemperatuur als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.01 u., onder 20.14 u. Maan op 7.32 u„ onder 0.07. Hoogwater Donderdag 6 Mei: Vlissingen: 4.07 u. 2.25 m., 16.32 u. 2.11 m. Terneuzen: 4.36 u. 2.42 m., 17.05 u. 2.28 m. Wemeldinge: 5.58 u. 1.86 m., 18.27 u. 1.69 m. Zierikzee: 5.44 u. 1.60 m., 18.10 u. 1.45 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1