DYNAMISCHE HANDELS- EN INDUSTRIETENTOONSTELLING Het goudland gevonden Probleem van vergelings- ziekte opgelost? C.B.T.B. nam afscheid van de heer J. Bosselaar pagina 3 Prov*Vereniging tot bestrijding der Ï\B*C* maakt moeilijke tijden door Opkomst bij bevolkingsonderzoek (2e ronde) geringer dan bij de eerste maal Nieuwe leden Zeeuwsch Genootschap. Succesvolle bestrijd!ngsproeven op Zeeuwse en Z.-Hollandse eilanden Belgische missie kon geen biertje verdienen Herrezen Middelburg laat ook treintje door de stad rijden Poortvliet kreeg een extra uitkering. Opbouwende SÉ IVli iddenstand door K. JONKHEID Dinsdag 4 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Jaarvergadering zal nieuw bestuur kiezen GOES, 3 Mei. Wanneer de jaarvergadering van de Provinciale Zeeuw- e Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, die op 8 Mei a.s. in het Schuttershof te Middelburg wordt gehouden, achter de rug zal zijn, zullen er zeer belangrijke wijzigingen zijn gekomen in het bestuur dezer vereniging. Niet minder dan vier bestuursleden, waaronder de voorzitter, zullen op de komende vergadering hun functies ter beschikking stellen. Aftreden zullen mr A. J. v. d. Weel, voorzitter, jhr ir H. L. Boogaert (lid van het dagelijks bestuur), dr H. Doeleman (eveneens lid van het dag. bestuur) en mevr. v. d. HaveLueieer, bestuurslid. Het bestuurslid de heer C. J. van Hootegem, die aan de beurt van aftreden is, stelt zich evenwel herkiesbaar. In de vac. v. d. Weel wordt aan bevolen dr J. J. Okker, chirurg te Mid delburg; in de vac. Boogaert, de heer Th. J. Andriessen, burgemeester van Ovezande; in de vac. dr Doeleman, dr G. Wagenaar, directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren, in de vac. mevr. v. d. Have, de heer J. C. Kram, notaris te Kapelle. Ook moet nog worden voorzien in de vacature jhr mr J. Schuurbeque Boeije te Zierikzee. In zijn plaats wordt voor gedragen de heer H. K. Michaëlis, bur gemeester van Bruinisse. MOEILIJK JAAR. Volgens het jaarverslag van de secretaris, dr F. G. Vaandrager te Dom burg is 1953 een uitermate moeilijk jaar geweest voor de vereniging. De rampdagen brachten de vernieti ging van ruimte en apparatuur te Zie rikzee en Kortgene, terwijl te Oostburg de barak werd beschadigd. Plannen tot vorming van een derde district (Zeeuwsch Vlaanderen) waarbij dokter Meijer een eigen district zou beheren en het bevolkingsonderzoek aan de districts-artsen gezamenlijk zou toeval len, zijn in voorbereiding. De financiële positie is in de loop van het jaar een weinig overzichte lijker geworden, mede ook door de be reidwilligheid, waarmee de plaatselij ke verenigingen afstand hebben gedaan van de achterstallige subsidie over de jaren 1949 en 1950. Met dat al blijft de toestand zorgelijk en is men dankbaar, dat het werk kan worden voortgezet. Het bericht, dat het Bureau Bevol kingsonderzoek zijn werkzaamheden per 1 Januari 1954 beëindigde, stelt het bestuur voor de noodzakelijkheid een nieuwe exploitatievorm te vinden voor dit onderzoek in Zeeland. Over wogen wordt het Bev. Onderzoek on der te brengen bij de Prov. Vereniging tot bestrijding der t.b.c. BEVOLKINGSONDERZOEK, De opvolger van dr C. F. N. van Joost, dokter H. D. J. Meijer schrijft in zijn verslag over het Bevolkingsonder- MIDDELBURG, 1 Mei. In de de zer dagen gehouden jaarvergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft de voorzitter, mr. J. A. E. Rink, dank gebracht aan het afgetreden bestuurslid, ir. Th. Hey- blom. De secretaris, dr. W. S. Unger, bracht het jaarverslag 19531954 uit, dat o.m. gewag maakte van stijging van het bezoek aan het museum. In de vacature Heyblom werd gekozen de heer M. D. A. Glerum. Dr. W. S. Un ger, die aan de beurt van aftreden was, werd als secretaris herkozen. De heer B. E. A. Heyse werd benoemd tot di recteur. De volgende personen werden benoemd tot leden van het Genoot schap: G. J. Baarspul, bedrijfseconoom E.T.I., Middelburg; dr. A. Barentsen, neuroloog, Leiden; mr. H. v. der Belt, kantonrechter, Zierikzee; J. S. Bloos, arts, O. en W. Souburg; G. A. van Bockel, idem; H. A. Boland, chirurg, Terneuzen; J. v. d. Bos, burgemeester, St. Annaland; dr. J. K. v. den Briel, leraar lyceum, Terneuzen; ir. J. H. v. der Burgt, hoofding.-directeur Rijks waterstaat, Middelburg; M. P. de Bruin, adjunct-archivist Rijksarchief, Middelburg; mi'. W. D. de Bruine, ge meente-archivaris, Vlissingen; A. W. E. Dek, litt. docts, genealoog, Rijswijk; mr. C. F. Diesch, chef kabinet Prov. Griffie, Zwolle; M. E. J. F. van Dissel, notaris, Goes; P. J. Dominicus, burge meester, Borssele; ir. L, Eelkema, in genieur Rijkscultuurconsulentschap, Goes; A. Folmer, arts, Driewegen; dr H. A. Fonteyn Kuipers, penningkundi ge, Katwijk aan Zee; L. J. J. Geldof, dierenarts, Oostkapelle; ir. H. C. H. 7 ;araer, directeur St. Willibrordscolle- ge, Goes; H. Jongepier, arts, Middel burg; mr. L. A. Kakebeeke, provinci aal adviseur BB., Middelburg; J. L. R. Kapitz, lt. kolonel b.d., kringhoofd B.B., Middelburg; A. Kornet, lt.kolonel, terr. commandant, Middelburg; S. Kroonenberg, oogarts. Goes; mevrouw KroonenbergHolthuis, zenuwarts, Goes; mevr. N. C. Lamaison van den BergPondman. arts Zeehospitium, Oostkapelle; dr. H. v. der Linden, Ned. Herv. predikant, Middelburg; M. L. v. der Moer, arts, Arnemuiden; dr. M. J. Mol, dierenarts en directeur slachthuis, Middelburg; mej. Th. Niehuser, kinder arts, Terneuzen; ir. J. G. van Niftrik, industrieel, Putte (N.B.); J. Oranje, directeur gemeentewerken. Goes; prof. dr. H. van Oyen, hoogleraar, Utrecht; ir. J. Post, Rijkscultuurconsulent, Goes; P. J. v. der Putte, huidarts, 's-Heer Arendskerke; mej. mr. E. Roder, in- nectrice Voogdijraad, Middelburg; 'evr. K. II. Roskamde Priester, ndarts, Vlissingen; ir. F. G. C. Rot- uizen, landmeter, Arnhem; P. Schier- ■eek, neus-, keel- en oorarts, Terneu zen; ir. J. Sprenger, ingenieur Rijks waterstaat, Vlissingen; D. Stam, plaats vervangend hoofding.-dir. Wederop bouw, Middelburg; prof. ir. J. Th. Thijsse, hoogleraar, Delft; K. E. v. der Veen, tandarts, Middelburg; ir. P. A. v. der Velde, hoofdingenieur Rijkswa terstaat, Terneuzen; mej. mr. A. J. Versprille, commies gemeente-archief, Leiden; A. H. Vonk, arts, Middelburg; A. I. Vos, arts, Wolphaartsdijk; drs. Th. J. Westerhout, planoloog Prov. Planol. "lienst, Middelburg; mr. P. v. der /oude, secretaris Voogdijraad, Middel- urg. 1 zoek in 1953, dat met spanning wordt afgewacht of uiteindelijk het onder zoek provinciaal zal worden uitge voerd. De arts betuigt er zijn spijt over, dat ondanks de aanzienlijke verlaging van de leeftijd van hen, die voor hit onder zoek in aanmerking komen (van 15 tot 5 of 3 jaar) bij de tweede ronde is gebleken, dat de opkomst, die dus ho ger had moeten zijn, gedaald is. De oorzaak van de mindere op komst is gelegen in het feit, dat vele deelnemers aan de eerste ronde thans menen zich aan een onderzoek te kunnen onttrekken, omdat de vorige maal bij hen geen afwijkingen wer den gevonden. Zij menen dus niet ziek te zullen zijn en beschouwen derhalve het Bevolkingsonderzoek als het ware als een garantie voor hun gezondheid. Ook van de jongeren komt een be langrijk percentage, dat wel bjj de eerste ronde is verschenen, voor de tweede maal niet op. Men meent blijk baar, dat het onderzoek op de scholen wel voldoende is. Met klem wordt be toogd, dat men nooit zeker genoeg kan zijn en daarom aan het onderzoek dient deel te nemen. In het Dominicus College van de paters Dominicanen te Hees bij Nij megen, is in de nacht van Zaterdag op Zondag rond het middernach telijk uur brand uitgebroken. De brandweer, die pas werd gewaar schuwd, nadat de bewoners eerst zelf hadden getracht het vuur mees ter te worden, slaagde erin de brand te beperken tot de oude vleugel van het gebouw, die voor een groot deel geheel uitbrandde. De nieu we vleugel liep, ondanks de ongund te beperken tot de oude vleugel oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. Product van Deventer firma GOES, 3 Mei. Naar het zich Iaat aanzien is het probleem van de vergelings- ziekte In Nederland, welke ziekte de bietentelers jaarlijks voor meer dan 'n millioen gulden schade berokkent, goeddeels opgelost. In het najaar heeft men n.l. op vrij grote schaal op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden een product aangewend ter bestrijding van de luis, die het gevreesde en nog steeds niet ontdekte virus van deze ziekte verspreidt. Dezer dagen is nu gebleken, dat het nieuwe middel met succes is toegepast en verschillende instanties, waaronder de Landbouwvoorlich- tingsdienst, hebben zich met grote tevredenheid over het nieuwe middel uitge sproken. Ook openbare lichamen uit het buitenland, hoofdzakelijk uit België en Duitsland, hebben met belangstelling de proeven gevolgd en met stijgende interesse de laatste dagen de resultaten gadegeslagen. uit Bonn de resultaten van de proeven gadegeslagen. Vrydag waren het de inspecteur gene raal van het Belgische ministerie van Landbouw, de heer Clement Segers en de directeur generaal van dit ministerie, de heer du Jardin, die een excursie gemaakt hebben naar Noord-Beveland in verband met de toepassing van het bestrijdings middel. VERLOREN WEDDENSCHAP. De firmant had de heer Segers een biertje beloofd voor elke luis, die hij nog in de bewerkte kuilen zou aantreffen. Ge wapend met een vergrootglas heeft de Belgische missie dan ook naarstiglijk ge speurd naar de luizen. De Belgische gas ten hebben geen enkel biertje verdiend. Na afloop van de excursie toonde de Belgische inspecteur-generaal van de landbouw zich dan ook zeer enthousiast. Ook in België berokkent de vergelings- ziekte veel schade. „Na wat ik-vandaag gezien heb", zo zei de heer Clement Segers, „ben ik ervan overtuigd, dat de tyd spoedig is gekomen, nat wy wettelijke maatregelen tegen de vergelingsziekte kunnen nemen door te bepalen: of, de kuilen moeten worden op geruimd, of de kuilen moeten met het middel bewerkt worden. De heer Clement Segers wilde zelfs nog verder gaan en sprak zich als een voorstander uit om deze bestrijding inter nationaal ter hand te nemen. „Ik ben zeer tevreden", aldus de heer Clement Segers, „ondanks het feit, dat Het betreft hier het product Conser- beta van de fa Noury van der Linde uit Deventer. In het najaar is men op grote schaal met de proeven begonnen. Het Rijk nam op zich om een derde van de kosten te betalen. De firma be taalde ook een derde deel en de ver schillende organisaties van agrariërs namen de resterende kosten voor hun rekening. Iu het najaar is de Conserbeta, een half- viuchtig product, op grote schaal in de bietenkuilen, de besmettingshaarden van de gevreesde ziekte, aangebracht. De bie ten waren geheel onder de stof bedolven. Bij opening van de kuilen heeft men kunnen constateren dat de luizen voor 99.2 procent verdwenen waren. Een andere bietenkuil daarentegen, die niet bewerkt was, zat onder de luis. De luizen uit deze kuil zullen zich overal weer verspreiden en de schadelijke ziekte verwekken. Andere kwaliteiten van het product bleken te zijn, dat zich in de bewerkte kuuen minder sprietvorming had voor gedaan en het verrottingsproces tegen was gegaan. Verder heeft men geconsta teerd dat het vee de „bewerkte voeder bieten metevenveel lust at, als anders. Enkele dagen geleden heeft een Duitse missie, onder leiding van prof. Schuma cher van het ministerie van Landbouw ik geen biertje heb verdiend". Meegedeeld werd nog dat de bestrij ding op Noord-Beveland in nauwe samen werking met de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting ongeveer f 5000.heeft ge kost. De jaarlijkse schade berokkend door de vergelingsziekte bedroeg op dit eiland gemiddeld 5 ton. De grootscheepse proef op de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden is nog niet geheel afgelopen. In Juli zai eerst blijken in hoeverre het op het veld staande gewas niet is aangetast. Maar men ziet dit met vertrouwen te gemoet gezien het feit dat de ziekte nu op de bedrijven waar de proef is genomen goeddeels in de kiem is ge smoord. Van 10 tot en met 22 Juli a.s. te Middelburg MIDDELBURG, 3 Mei. De voorbereiding van de tiendaagse handels- cn industrietentoonstelling, welke de Stichting Herrezen Middelburg van 10 tot en met 22 Juli a.s. op de Markt te Middelburg organiseert als onderdeel van de herdenking van het herstel en de wederopbouw van Walcheren, maakt goede vorderingen en uit hetgeen thans bekend is geworden mag worden op gemaakt, dat deze expositie zeker attractief zal worden. Herrezen Middelburg wenst met deze tentoonstelling de positie van de eigen middenstand te ver stevigen, het gebruik van moderne technische hulpmiddelen te stimuleren en de band tussen Middelburg en de rest der provincie zowel als overig Neder land te versterken. De organisatoren hopen dit doel te de café's en de restaurants op de Markt bereiken door aan het bedrijfsleven uit niet willen schaden. Ook zal rond de geheel Nederland gelegenheid te geven tenten een beplanting worden aange- op de tentoonstelling zijn productiepro- bracht om te voorkomen, dat de tenten ces of een deel daarvan te demonstre- het stadsbeeld zouden ontsieren, ren in drie grote tenten op de Markt. De technische verzorging is in handen gelegd van de Stichting Vakbeurzen Centrale, die op dit punt een uitsteken de reputatie heeft. Een flink aantal van de grootste bedrijven heeft zich reeds aangemeld voor deelneming, zodat deze dynamische handels- en industrieten toonstelling inderdaad een dynamisch karakter zal dragen. WELKE NAAM? Een goede naam ontbreekt tot dus ver, maar Herrezen Middelburg over weegt een prijsvraag uit te schrijven voor het vinden daarvan. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze expo sitie geen verkooptentoonstelling zal worden, maar dat eventuele aankopen Benoeming schoolhoofd uitgesteld. Vergadering Dagelijks bestuur GOES, 3 Mei. In de vergadering van het Algemeen Bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. kwam als belangrijk punt de samenstelling van de Grond kamer voor Zeeland ter sprake. In enkele afdelingen waren stemmen op gegaan om het aantal leden van de Grondkamer uit te breiden. Gezien de invoering van de Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden en de toch al zeer belangrijke beslissingen, die de Grondkamer moet nemen, acht men de basis van één lid per gewest wat smal, temeer wanneer deze tevens taxateur voor dit gewest is. Het bestuur was hieromtrent van mening, dat het wen selijk is om met de Grondkamer in overleg te treden en de wenselijkheid van uitbreiding te bepleiten, eventueel gepaard gaande met uitbreiding van het aantal taxateurs. POORTVLIET, 3 Mei. In de raads vergadering van Poortvliet is medege deeld, dat de bouw van het nieuwe pand van de fa. Nieuwkerk uitgevoerd zal worden; het crediet van f 25.000 is verleend en de aanbesteding zal spoe dig volgen. De raad keurde het ontwerp gemeen- tevlag goed. Met voldoening nam men slechts via de plaatselijke middenstand I kennis van de verstrekte extra-Rijks dienen te geschieden. uitkering, die tot gevolg heeft, dat de De expositietenten zijn zodanig ge- f?(^de~ttJi'e5r0^nf, j953 verhoogd kan construeerd, dat zij in elkaar oveilo- 3'195* pen. Twee tenten hebben een afmeting I d<LZe ^erhooTf- van 45 bij 20 meter, de derde van 40 d„ Spï hv-bn f gehouden. Da 5 meter Door de drie ruimten zal voorzitter lichtte toe welke Uitgaven men reeds had gedaan. Voorts kan het den, zodat iedere bezoeker het geëxpo- I f LLnn wï'iS_ worden verfraaid, seerde goed zal kunnen zien. Naar het Mf* T wat gemoderm- zich thans laat aanzien zal het niet de Pf,raad minste moeite kosten de tenten vol te f co°rd voteerde er f5000 kriieen voor. De post scholenbouw zal nog be- vvw rTHi5,TTVfrTi? I ^®ken worden. 7 11 De benoeming van een hoofd der O. Er zal tijdens de tentoonstellingsda- l. school werd aangehouden. Vier sol gen een treintje rijden, dat de verbm- Rcitanten hadden zich gemeld, doch ding zal onderhouden tussen de Markt I dlde trokken zich terug. De vierde de en de Walcheren-miniatuur van heer v. d. Heide uit Biggekerke, kreeg „Nieuw Walcheren" op het Molenwa-1 echter slechts 2 van de 6 stemmen, zo- ter. Dit treintje zal ook langs markante dat opnieuw een oproep zal worden ge- punten van de stad rijden, zodat voor- piaatst. Voorts zal men de woning van al de bezoekers van buiten een goed het vorige schoolhoofd in orde brengen, overzicht kunnen krijgen van hetgeen Gesproken werd voorts over een schen- de stad te bieden heeft. king aan het Groene Kruis voor da Met opzet hebben de organisatoren bouw van een wijkgebouw. Hoewel diï aan de expositie geen eonsumptietent door de schenkers niet verplicht is ge verbonden, omdat zij de belangen van steld, werd de wens te kennen gegeven daarbij een badhuis te stichten. Da I bouw hiervan wordt op f 15.000 ge raamd, een bedrag, dat echter ten lasta I van de gemeente komt. Wethouder krijger bleek hier sceptisch tegenover ta staan. Men besloot derhalve nog even I af te wachten tot er meer zicht in de plannen is gekomen. De raad ging ac- coord met premieverlening voor wo ningverbetering aan de heer C. M. Uijl. De jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. is definitief vastgesteld op Dins dag 15 Juni a.s. te Middelburg. De mor- genvergadering zal een huishoudelijk ka rakter hebben, terwijl in de middagver gadering als spreker zal optreden prof. dr ir H. van Riessen te Delft met als onder werp „De Maatschappij der toekomst". Na de middagvergadering zal een ex cursie door Walcheren plaatsvinden, waarbij vooral de aandacht gevestigd zal worden op de herverkaveling. Wegens het afscheid van de heer J. Bosselaar als bestuurslid van de Zeeuwse C.B.T.B. werd de nieuwe voorzitter van de C.B.T.B. in Walcheren, de heer P. Ton, in de volgende vacatures gekozen: Tweede voorzitter van het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B., lid van het hoofd bestuur va nde Ned. C.B.T.B. en plv. lid van het dagelijks bestuur van de Ned. C.B.T.B.. Uitvoerig werd gesproken over de C.A.O. voor de Land- en Tuinbouw voor Eerste Zeeuwse stoppage te Goes. Aan het begin van de 's Heer Hen- Idrikskinderenstraat te Goes, niet ver loonadvies van de hoofdafdehng van So- van de Kad heeft de heer'j Louws ciale Zaken waarbij het uurloon gebraeht Koninginnedag de „Eerste Zeeuwse is op 102. Alvorens de onderhandelm- gt nd Inderdaad is he% gen met de werknemers voort te zetten bedrijf yan dg heer LouwSi die eerJ zal eerst overleg gepleegd worden t I fjijaai)louder waSj maar dje zich nu andere landbouworganisaties. zelfstandig heeft gevestigd, de eerste Ook werden de voor- en nadelen be- e inrichti zéeland. De sproken van het S.E.R.-advies mzake de zaak ziet er fris en ui uit. Er ouderdomsvoorziening. Het dagelijks be- I t een mooi aquariu* en ber ig mu. stuur zal zich eerst over enkele onder- 1.^ en natuurlijk moeten we de ser. delen laten voorlichten alvorens hierover l.ce noe die aan de klanten met een definitief standpunt m te nemen. viekken in de kleren en winkelhaken Aan het einde van de vergadering werd in nieuwe pakken, wordt geboden. On afscheid genomen van de heer J. Bosse- zichtbaar alles wegwerken, dat is de laar, bestuurslid en tevens tweede voor- stelregel van de eerste Zeeuwse stop zitter. Ruim twintig jaar heeft de heer Page. Nu, dat is deze zaak wel toever- Bosselaar deel uitgemaakt van het be- trouwd. De heer Louws heeft 25 gul- stuur van de Zeeuwse C.B.T.B. Met grote den uitgeloofd aan degene, die op een ijver en getrouwheid heeft hü steeds op staalkaart precies weet aan te geveij de bres gestaan voor de belangen van de waar de stoppen zijn aangebracht. Wij Zeeuwse C.B.T.B. Hierdoor werd hem hebben er geen kunnen vinden. door de voorzitter hartelijk dank ge bracht. Als waardering voor zijn werk DE RADIO werd hem een stoffelijk aandenken aan- BRENGT ONS... het contractjaar '54/'55, uitgaande van het geboden. WOENSDAG 5 MEI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 I Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 49 Tientallen bleke vlammetjes stromen uit de tuigage, aan iedere punt, aan elk uitsteeksel een vlammetje. Allen kij ken omhoog. Ook René lijkt een kan- deiaar. Aan iedere vingertop een licht puntje, aan ieder oor een stip, in zijn haar een wazig schijnsel, dat zijn ge zicht zo bleek en kleurloos maakt als een dode. Een laag snorrend gesis, een brommend dof gekraak, niet luid maar toch hoorbaar, maakt de stilte nog dreigender. In ademloze spanning kij ken allen naar de man daar in de hoog te F.aakt hij in verwarring? Breekt er iets? Ze weten het niet. Ze zien al leen, dat René naar beneden stort en met een zware bons neerploft op het dek. De kapitein is er dadelijk bjj, roept een commando, knielt en bukt zich over de gevallene, om diens toestand te onderzoeken. Maar een laag gedreun als een verre donder komt met grote snelheid nader en openbaart zich in een stortvloed van water, neergesmeten alsof alle wolken vensters tegelijk geopend zijn en die het schip een schok geeft als bij volle vaart in botsing met een klip. Onder slagregen wordt "René naar de kajuit gedragen. Ze maken- zijn kleren los, tasten en luisteren aan zijn borst. Zijn hart staat stil. Hij is dood. Ze zijn verbijsterd. Maar de kapi tein, beheerst als altijd, geeft rustig bevelen. Ze leggen de dode eerbiedig op een stromatras, schikken zijn han den en schuiven een rolletje onder zijn hoofd. „Jij was met hem be vriend", zegt de kapitein tot Joris, „blijf jij hier en houd de wacht. Straks zuilen we voor hem bidden, nu moeten we naar boven". De regen neemt af, het sombere wolkenkleed - wordt dunner, de lucht klaart op. In de nanacht stralen de sterren, de maan daalt, een matige wind bolt de zeilen, de vaart wordt voortgezet. In de verte nadert het vreemde schip. Ook daar is men verschrikt door het angstwekkend verschijnsel. Maar sterk, hij valt in slaap. Na de ruste loze nacht slaapt hij vast en diep. Een hevige stoot smijt hem van de bank op de vloer. Hij springt op en snelt naar de deur. Die is van buiten ge sloten! Rumoer en geschreeuw dringt tot hem door. Wat is er gebeurd? Een aanvaring? Een stoot op een verborgen klip? Geloop van stampende voeten davert boven zijn hoofd. Geschuif van zware stukken, gebons en gebolder vormen een onverklaarbaar mengsel FEUILLETON de vaart gaat door, het doel is in zicht. Joris zit alleen in de kajuit als wach ter bij de dode. Hij is geschokt en be droefd. Hij denkt aan de vriendschap en de hulp, die hij ondervond van René. Hij denkt aan de wijngaard en aan het buurmeisje, dat tevergeefs zal uitzien en wachten, wachten. Hoe zal de dood van René bekend worden in zijn geboorteplaats? Weet iemand het adres van zijn familie? Zal René in zee begraven worden? Wanneer komt de kapitein hier? Wat schuifelen ze boven toch! Wat maken ze klaar? De vermoeidheid wordt hem te, van geluiden. Hij wacht in spanning. Een lek schijnt er niet te zijn. Het rumoer verstomt. Er wordt ge roepen met zware bevelende stemmen. Eer daarvan is de stem van de kapi tein. Dan klinken er voetstappen, re gelmatig en bedaard. Joris hoort gekraak van de kajuits trap en gerammel aan de deur. Hij kruipt in een half donkere hoek. De kapitein komt binnen en naast hem een figuur, recht en slank, de getrok ken sabel geschuurd in de hand. Hij kijkt rond en gluurt naar de dode, doet een stap voorwaarts.... Het is Joris, alsof een hand hem bij de keel grijpt. Een woord voor de dag 8.00 Nws en „„I,,,.,,» hu iet I weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst Met ogen groot van verbazing bur, 8 35 Gram g 00 Voor de zieken 930 voor hij naar voren en roept in uit-ers de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. verrassing: „Monsieur de Miileret. j9 39 Morgendienst. 11.00 „De moed der Monsieur Gaston de Milleret! hoop", hoorsp. 12.00 Instr. trio. 12.30 Land- Een ogenblik staat de vreemdeling I en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.37 Herv. als bevroren Met een kletterende slag Kerkd. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 valt ziin sabel op de grond Dan keert „Met PIT op pad". 13.20 Meisjeskoor. 13.45 valt zijn saoei op ae gruiiu. I Gram, 14.00 Voor de jeugd. 15.20 Instr. hij zich schielijk om en re P septet. 15.40 Gram. Nationaal programma: op. Verwonderd volgt hem de kapitein, 7g g9 yoor de kinderen. 17.00 Operaconc. Een kwartier later is Joris aan dek. 17 35 Voor de jeugd. 17.55 „Elf droppings". Daar hoort hij, dat een roofschip metlis.oo Nws. 18.15 Toespr. door Z. Exc. dr grote overmacht hen overweldigd had, W. Drees. 18.25 Gram. 18.40 Voordr. 19.00 doch dat de kapitein na zijn vlucht uit Instr. sext. en toespr. door Z.Examr n Ln.it riin mannen tot zich riep F- J- F- M. van Thiel- 19-30 Bijeenkomst de kajuit zijn mannen tot zien riep, herdenking van de bevrijding. 20.30 de buit achterliet en haastig is weg-1 Nws en weerher. 20.37 „Elf droppings". gezeild. Niemand kan het verklaren. I 22J5 Metropölë ork. Intermezzo; Voordr. Het roofschip verdwijnt in de verte. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Daar ijsbeert de adellijke hoofdman- HÏLVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 kapitein in de kajuit. Zijn benen be- Nws 7 lfl Qram -7.15 Gym. 7.30 Gram. ven. Ze ontredderden hem het schrik- g qq Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.50 wekkend verschijnsel van duisternis en voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. de woeste blik, waarmee daar in de VPRO: 10.00 „De vrijheid is te koop", kajuit bij* een dode, de schim van de caus. 10.05 Morgenwijding^ VARA: 10.20 ia„t vermoorde Joris als een Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Pro- op zijn last vermooiae Joris, ais een menade_ork. 12.30 Land- en tuinb. med. engel der wraak uit een andere wereld, het platteland. 12.38 Lichte tegenover hem stond. muz 13 go Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda 13.18 Dansmuz. 13.45 „De weg XVII WEER NAAR HET VREEMDE omhoog", caus. 14.00 Voor de kinderen. LAND' 15 30 Voor de zieken". Nationaaiprogram- ma: 16.00—24.00 Zie Hilversum I. Na alle doorgestane emoties moet I rkusSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Film- het schip met onbekende bestemming muz 12 3o Weerber. 12.34 Gram. 12.50 zijn reis vervolgen. De bemanning, Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 dankbaar dat het dreigende lot van Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 gevangenschap of slavernij ter elfder Idem. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 ure is afgewend, heeft opheldering Vlaamse hederen. Boek°b°ersd n 18"00 verzocht en van de kapitein de haven 18 30 Voor de soidaten. 19.00 der bestemming vernomen. Nws 19 40 volkszang. 20.10 Gram. 20.15 I Ork. conc. 21.05 Gram. 21.20 Ork. conc. (Wordt vervolgd) 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4