SPOEDIG BESPREKINGEN INDO-CHINA OVER verDin Rusland Frankrijk en zijn het eens over bijwoning van de Vietminh SINDS BEVRIJDING EMIGREERDEN 25.000 NEDERLANDERS PER K.L.M. r Dulles weer naar Amerika Stemt Zuid-Korea in met verkiezingen Ir So Herweyer directeur Cultuurtechnische Dienst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opdat wij niet vergeten Rustig in Dien Bien Phoe Meisje met een bijl gewond Kwestie Triest zou vrijwel geregeld zijn „Noordelijke voorstellen verdienen geen ernstige overweging" Van 1944-46 was hij belast met agrarisch herstel van onze provincie Democraten sterk in meerderheid N.W.B,-vierdaagse gaat door Uitgave; Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. E Tel. 2498 bij geen gehoor voor vertenties 2970, voor redactie 2'35. Giro 274289. Kantoren: V. -ingen: Lammensstraat 17, Tcief. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2773 Abonnementsprijs 0.47 per week, j 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 4 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. herdenkt Nederland zijn doden. Overal zal men wederom een stille stoet zien optrekken naar de plaats, waar 's lands zonen, worden geëerd. Het verleden keert weer, maar is het heden niet veel erger? Denk b.v. aan Indo-China, waar de gewonden hulpeloos liggen te kermen tus sen een groot aantal gestorven makkers en vijanden. Hopelijk brengt Genève uitkomst. Dinsdag 4 Mei 1954.... Vanavond zal weer de stille stoet door de stra ten trekken van dorp en stad. Langs huizen en gebouwen zullen zij gaan, waarvan de vlaggen afhangen: half stok. Om bijna acht uur zal men overal geschaard staan rond een ge denkteken, hier een indrukwekkend monument, daar slechts een eenvou- di houten kruis of een simpele steen, gemets n een muur. Twee minu ten voor acht.... een stilte valt over het land.Nederland zwijgt en herdenkt zijn doden. En als de twee minuten voorbij zijn, trekt de stoet voort en de een na de ander legt een krans of soms een paar eenvoudige bloemen bij het gedenkteken. Neder land eert zijn doden. En dan zal men zich omwenden en huiswaarts gaan. Met een brok in de keel wellicht. Want oude herinneringen zijn weer boven gekomen. Een herinnering aan veel bloed, bloed van geliefden mis schien. Van veel leed, eigen leed mis schien. En de vlag zal halfstok blij ven hangen tot de zon zal zijn onder gegaan en de nacht zijn sluier over Nederland zal leggen. Dan is de her denking voorbij. Nederland herdacht zijn doden. Omdat het zonder die herdenking straks, als de zon weer zal zijn opgegaan, immers niet zijn bevrijdingsfeest kan vieren! Want de dag der bevrijding is voorgekomen uit die nacht van bloed en leed. Die herdenking der doden is een onder deel van de dag der bevrijding. Een onmisbaar onderdeelopdat wij niet vergeten! PARIJS, 3 Mei. Afgezien van enkele schermutselingen is het in de nacht van Zondag op Maandag betrekkelijk rustig geweest rondom Dien Bien Phoe. De Franse luchtmacht heeft van zich doen spreken door zich tijdens de grote aanval van Zaterdag op Zondag in de strijd te mengen. Zware bommenwerpers van de marine-luchtmacht en alle jachtbommenwerpers uit Tonkin bestookten de Vietminh-stellingen in het bijzonder de drie posities, die de opstandelingen bij hun aanval veroverden. Tegelijkertijd werden levensmiddelen en munitie voor de bezetting van Dien Bien Phoe afgeworpen. Ook heeft men 150 man gedropped, die allen veilig binnen de vesting zijn neergekomen. Zullen we het ooit vergeten? Ach. we leven zo snel en we zijn zo ge neigd on* dat bange, grauwe ver leden maar zo diep mogelijk te be graven. We leven weer in een andere tijd en die tijd stelt zijn eigen eisen laten we c'.oor die nacht van bloed en leed maar vlug een streep halen. Het is geweest en we leven nogl Zo denken Nederlanders verbaas U dan niet dat vele Duitsers ook zo denken. Zjj zijn het geweest, die ons Nederlandse volk in die bange nacht hebben ondergedompeld. Want waren zij het niet die de hoogmoedswaanzin der Nazi's hebben gesteund met hun enthousiasme en hun werkkracht? Maar.... er is immers een nieuw, 'n democratisch Duitsland opgestaan, dat heeft afgerekend met de Hitlerben- den en de Hitlermentaliteit. Waarom dan niet een streep*zetten onder alles wat geweest is en weer met een schone lei beginnen? En zo komen weer duizenden Duitsers onze grens over als toeristen, dikwijls met de zelfde haast kinderlijk aandoende brutaliteit. Zij zijn alles al vergeten en verwachten van ons, dat wij ook alles weer vergeten, zijn en hen weer met open armen zullen ontvangen. Dit is voor menigeen moeilijk te slikken en het is begrijpelijk, dat (niet de slechtste!) Nederlanders hier en daar aan de grens opschriften heb ben neergekalkt als „Duitsers niet ge wenst!", daarmee herinneringen op roepend aan een tiental jaren geleden toen zulke opschriften aankondigden dat Joden niet gewenst waren! Opdat wij niet vergetendat „wij" hoort zeker ook te gelden voor de Duitsers. Zij noch wij mogen ver geten dat in deze oorlog onnoemelijk veel bloed vergoten en leed geleden is. Wij kunnen dat bewijzen door onze dwerkelijke steun aan de „Stich- '40'45" (en doe dat nu ook nelijk!) en zij kunnen bewijzen, uat zij het niet vergeten zijn door zich in ons land behoorlijk te ge dragen; als mensen die weten, dat zij ten opzichte van ons een grote schuld ïebben! V Niet vergeten is iets anders dan niet vergeven. Och, over het algemeen heeft ons volk het de Duitsers wel ver geven en is men bereid in vrede en vriendschap met de Oosterburen te leven als dezen zich tenminste niet al te arrogant willen gedragen! Ondertussen zijn de bezetters van Dien Bien Phoe er in geslaagd een van de drie steunpunten, die in de nacht van Zaterdag op Zondag moesten wor den prijsgegeven te heroveren. De verliezen, die de Vietminh heeft geleden zijn uiterst zwaar, zo heeft een woordvoerder van de Franse legerlei ding verklaard. ONDERSCHEIDEN. De enige vrouw in Dien Bien Phoe, de 29 jarige verpleegster, Genevieve Terraube, is onderscheiden met het legioen van eer, een der hoogste Franse onderscheidingen. De onder scheiding werd haar overhandigd door generaal de Castries, de bevel hebber van de belegerde vesting. H\j had haar enige dagen geleden per soonlijk voor deze onderscheiding voorgedragen, gezien haar moed en toewijding bij de verpleging van ge wonden en stervenden. GENEVE Sedert het begin van de Geneefse conferentie, Maandag een week gele den, is het elke dag duidelijker gewor den, dat Indo-China de hoofdschotel van de conferentie zou vormen. Het is nog niet zo ver, maar de besprekingen inzake Indo-China zullen, naar men aanneemt toch niet lang meer op zich laten wachten, vooral nu Frankrijk en de Sowj et-Unie het er over eens ge worden zijn, dat de besprekingen moe ten worden bijgewoond door Frankrijk, de V.S., Rusland, Engeland, communis tisch China, de drie verbonden staten van Indo-China en door vertegenwoor digers van de Vietminh. De delegatie van de Vietminh-op- standelingen wordt Dinsdag (vandaag) reeds in Genève verwacht. Ook Vietnam is uitgenodigd, zo heeft men in Franse kringen in Genève ver klaard. Deze verklaring ging vergezeld van de mededeling, dat Gromyko, de Russische onderminister van Buiten landse Zaken en minister Bidault, die namens de Westelijke mogendheden optrad, Maandagavond zijn overeenge komen, dat de besprekingen over Indo- China zo spoedig mogelijk moeten be ginnen. MAASTRICHT, 3 Mei. Het 19 jarig meisje C. A. A. te Maastricht is dezer dagen door een onbekende man overvallen. Deze sloeg het meisje met een bijl waardoor zij ernstig aan het hoofd werd gewond, zodat zij naar het Hekenhuis moest worden overgebracht. Het slachtoffer zag tijdens de overval nog kans de aanrander een trap te ge ven waardoor deze in de berm van de weg viel. Aan de voet van de berm vond de politie de bijl en een pet. Speurhonden werden aan het werk ge zet, tot nu toe echter zonder resultaat. De toestand van het meisje is be vredigend. Terwijl Dulles te Milaan confereerde vernam men in Genève, dat het vraag- stuk-Triëst, na te Londen in besloten bijeenkomsten gevoerde besprekingen vrijwel zou zijn geregeld. Het gebied, dat Triest en omgeving omvat, zou tussen Italië en Zuid-Slavië worden verdeeld, waarbij Italië zóne „A" en Zuid-Slavië de „B"-zóne toege wezen zou krijgen. De grens tussen beide zónes zou in zeer geringe mate ten gunste van Zuid- Slavië worden gewijzigd, waardoor en kele thans in de „A"-zöne gelegen grensdorpen in „B" zouden komen te liggen. Voorts zou Zuid-Slavië speciale rech ten verkrijgen in de in zóne „A" gele gen havens Skedanj en Zavlje, waar door het deze voor zijn handel zou kunnen gebruiken. Maar er is iets anders. Men is niet vergeten met welk een enthousiasme er in de oorlog door mensen van ge heel verschillende overtuiging en ver schillend van rang en stand is samen gewerkt. Men is niet vergeten de idealen die men toen koesterde voor de tijd als de oorlog voorbij zou zijn. En uiterst moeilijk vergeeft men het nu elkaar, dat er van die idealen zo weinig is terechtgekomen en dat de verscheidenheid er juist is als vroeger. Die bittere pil is zo moeilijk te slik ken! Vanavond hangt de vlag halfstok. Naast de droefheid om die bange oor- logsnaeht is er de droefheid om niet vervulde idealen. Nodigt dit alles niet om de blik opwaarts, naar de Hemel te heffen? Daar zal droefheid noch pijn zijn. En daar is Christus alles in allen. De vlag halfstok maar het hoofd omhoog. Dat is de diepste be tekenis van het „Opdat wij niet ver geten....!" 's-GRAVENHAGE, 3 Mei. Bij de 69 emigranten, die hedenavond met de K.L.M.-DC 6B, „Jan van Riebeeck" naar Montreal in Canada zullen vertrekken, bevindt zich de 25.000ste Nederlandse emigrant, die na het einde v de ooriog door de lucht naar een nieuw vaderland is gereisd. Het is de z ;Jarige Juana Geuer uit Bussum, die met haar ouders en haar twee broertjes Jose en Frits in Ottawa (Ontario) zal gaan wonen. Vlak veor het vertrek werd aan de kleine Juana door het hoofd emigranten- vluchten van de K.L.M., mr dr J. P. S. Schmitz, een pop in Nederlandse klederdracht aangeboden. Van de 25.000 Nederlanders, die tot nu toe per K.L.M. zijn geëmigreerd, vertrok meer dan de helft naar Canada nl. 13,463; naar Australië gingen J77, naar Nieuw Zeeland 1348, naar Zuid Afrika 874 en ruim 1000 naar een ■al andere landen. Noord en Zuid aan het woord GENEVE, 3 Mei. De ministers van Buitenlandse Zaken van Zuid- en Noord-Korea zijn vandaag op de zesde voltallige openbare bijeenkomst van de afgevaardigden der op de Geneefse be sprekingen vertegenwoordigende lan den, aan het woord geweest. Deze bij eenkomst, die drie uur heeft geduurd, stond onder leiding van minister Eden van Groot Brittannië. Pjoeng Joeng Tai, de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde als eerste spreker, dat hij on geduldig werd i.v.m. de halfhartige stappen der V.S. om tot de vorming van een verdedigend anti-communis tisch blok in Azië te. komen. De Noordkoreaanse voorstellen voor een oplossing van het Koreaanse vraagstuk achtte hij onaanvaardbaar. Communistisch China heeft de sou- vereiniteit van het Koreaanse volk in Noord-Korea volkomen te niet gedaan, zo verklaarde hij. Elke Noordkoreaan, die een belangrijke positie bekleedt, heeft een communistisch-Chinese raad gever naast zich, die in feite de lakens uitdeelt. Grote aantallen Noordkorea- nen worden weggevoerd en hun plaat sen worden ingenomen door boeren uit het Rode China. Ruim vier millioen Noordkoreanen zijn naar het Zuiden gevlucht, zo besloot hij zijn toespraak. VERKIEZINGEN. Van diplomatieke zijde wordt verno men, dat Westerse vertegenwoordigers op een besloten bijeenkomst hebben medegedeeld, dat Zuid-Korea wil in stemmen met het houden van verkie zingen in geheel Korea, mits er in Noord-Korea onbelemmerde algemene verkiezingen worden gehouden. De Chinese premier, Tsjoe En Lai, verklaarde, dat China bereid is zich met andere landen te verplichten tot niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Korea. Hij verwees naar de 48.000 Koreaan se en Chinese krijgsgevangenen, die tegen him wil door Amerika en Zuid- Korea zouden worden vastgehouden en hij deed voorstellen om deze kwestie op te lossen. Tsjou En Lai bepleitte wederom, dat alle buitenlandse troepen tegelijkertijd uit Korea zouden worden teruggetrok ken. Amerika had dit voorstel ver worpen op grond van het feit, dat de Amerikaanse troepen in Korea van aard verschillen van de Chinese strijd macht. De premier voegde hieraan toe, dat het verschil hierin is gelegen, dat de Amerikanen naar Korea kwamen met agressieve bedoelingen, terwijl de Chinese vrijwilligers gekomen waren om de aanval het hoofd te bieden. Na generaal Nam II sprak de Griek se minister van Buitenlandse Zaken gedurende vijf minuten. Hij zei dat de Noordkoreaanse voorstellen zelfs niet verdienen ernstig overwogen te wor den. Om 8 uur staan alle treinen 2 minuten stil. UTRECHT, 4 Mei. De Nederlandse Spoorwegen hebben bepaald, dat zoals ieder jaar op de Nationale Herden kingsdag vandaag alle treinen en ran- geerdelen op het gehele spoorwegnet van 20 tot 20.02 uur zullen stilstaan. De directie en de personeelsraad van de Ned. Spoorwegen zullen op dezelfde avond om 18 uur een krans leggen bij het monument voor het 3e hoofdadmi nistratiegebouw te Utrecht. Voor de tweede maal binnen een jaar is Griekenland geteisterd door aard bevingen, die vele duizenden dakloos maakten, en voorzover men thans heen kunnen nagaan twintig mensenlevens eisten. Deze telefoto toont de ravagq in het dorp Pharsala, gelegen in het zwaar getroffen gebied in Midden Griekenland. De opvolger van dr ir F. P. Mesu 's-GRAVENHAGE, 3 Mei. - Bij Koninklijk Besluit is ir S. Her weyer benoemd tot directeur van de Cultuurtechnische Dienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De heer Herweyer volgt dr ir F. P. Mesu op, die zoals bekend, met ingang van 1 Mei j.l. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als directeur heeft neer gelegd. De heer Herweyer werd op 15 Juli 1918 te Strijen-Sas (Z.H.) geboren. Na de H.B.S. in Dordrecht bezocht hij de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij in 1942 afstudeerde. In het zelfde jaar werd hij aangesteld als ad junct-ingenieur bij de Cultuur-Techni sche Dienst te Utrecht. In 1944 volgde bij de bevrijding van Zuid-Nederland zijn benoeming tot inspecteur van de Verkiezingen in Turkije. ISTANBUL, 3 Mei. De-Turkse de mocratische partij onder premier Men- deres, heeft bij de Zondag gehouden algemene verkiezingen een overweldi gende meerderheid behaald, zo blijkt uit door de regering bekendgemaakte cijfers. Regeringskringen zijn van oordeel, dat de democraten 506 van 541 zetels in de nieuwe nationale vergadering zullen krijgen. De republikeinse oppo sitie zal, naar men verwacht, 30 zetels krijgen. Politieke waarnemers zien de over winning van de democraten als een be wijs, dat het overgrote deel der bevol king instemt met hun buitenlandse po litiek, gebaseerd op een bondgenoot schap met het Westen, en met hun bin nenlands streven naar ontwikkeling van de economie door aanmoediging van het particuliere initiatief. Volgens regeringskringen heeft on geveer 90 procent van de tien millioen kiezers zijn stem uitgebracht. **1 In enkele regels melden wij nog DAT in Vlissingen giste ren een Belgische dame, die in de Walstraat liep te win kelen en daarbij plotseling overstak door een zestien jarige wielrjjder werd aan gereden. Zij viel, liep een schedelbasisfractuur, een hersenschudding en een ge broken neusbeen op en is in het St. Josephziekenhuis op genomen. DAT ook in Westkapelle een Belgisch toerist zonder goed uit te kijken plotseling de rijweg overstak en daar bij door een motorrijder werd aangereden. Hier liep echter de toerist geen letsel op, doch smakte de motor rijder K. M, uit Domburg op de stenen. Hij werd bewus teloos en met vrij ernstige kneuzingen naar het zieken huis vervoerd. DAT, om nu eens over wat' vrolijkers te praten, het echtpaar D. GillisseWolse te Kortgene gisteren zijn zestigjarige echtvereniging heeft herdacht. En gelukkig in volle gezondheid. Hij is 82 en zijn bruid 81. DAT hedenavond in de Geref. Kerk te Kapelle om kwart over acht een inter kerkelijke herdenkingsdienst zal worden gehouden, waar in de plaatselijke predikan ten hopen voor te gaan. DAT de kreeftenvisserij op de Zeeuwse stromen, die op 1 April begon de afgelo pen maand uiterst slechte vangsten heeft geboekt. Zo slecht zelfs, dat in Yerseke enkele vissers de moed heb ben opgegeven en ander werk hebben gezocht. Men hoopt nu, dat er spoedig wat milder weer zal volgen want dan komen de kreeften wel tevoorschijn uit hun schuil hoeken tussen de grote ste nen langs de dijken. DAT ds C. F. Nolte, predi kant bij de Evang. Lutherse gemeente te Utrecht emeri taat heeft aangevraagd en verkregen. Ds Nolte was meer dan een jaar door ziek te verhinderd zijn arbeid te verrichten. Van 1932 tot eind 1946 bediende hij het woord te Middelburg en Vlissingen. DAT de pgstduivenvereni- ging „OWTB" te Kapelle heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Neufvilles, afstand 104 km. De uitslag was: 1 A. A. van Driel; 2, 3, 7, 10 P .v. d. Vliet; 4 J. v. d. Weyde; 5 P. Hengstdijk; 6. M. Pieterse; 8 P. I. Butler en 9 B. Ridderhof. DAT medio Mei op Schou- wen-Duiveland de bouw van enkele boerderijen zal wor den aanbesteed voornamelijk te Oosterland, hetgeen be tekent, dat in dit gebied de wederopbouw goed begint. Rijksdienst voor Landbouwherstel in de provincie Zeeland. Hij was in deze provincie aanvanke lijk belast met de ontruiming van Wajj> cheren en daarna met het agrarisch herstel van de gehele provincie Zee land. In 1946 werd de heer Herweywf benoemd tot directeur van genoemdfe dienst en werd hij tevens directeur vajjj de stichting tot het beheren van land" bouwgronden. Van 19491952 was hij inspectei» van de landbouw in algemene diens?; In Juni 1952 werd hem verlof buited bezwaar van 's Rijks schatkist ve leend, om bij de F.A.O. te Rome „feasibility and financial appraisal ficer" werkzaam te zijn bij de coös natié van het technisch hulpprogra ma voor de onontwikkelde gebiede Voor zijn vertrek naar Rome was heer Herweyer voorzitter van het Ne* derlands genootschap voor landbouw» kundige wetenschap. Onmiddellijk né de ramp in Zuid Westelijk Nederland keerde hij naar ons land terug om de leiding van de Rijksdienst voor Land bouwherstel weer op zich te nemen. De heer Herweyer blijft tevens di recteur van de Rijksdienst voor Land bouwherstel en van de stichting tot hei behheren van landbouwgronden. APELDOORN Slechts 500 deelnemers verwacht UTRECHT, 3 Mei. Op een doof de Nederlandse Wandelsport Bond be legde persbijeenkomst zijn bij monde van de voorzitter van het uitvoerend comité de heer P. Deenekamp enige mededelingen gedaan over de vier daagse wandeltochten, die van 27 tot en met 30 Juli a.s. in Apeldoorn doof de N.W.B, worden gehouden. Gezegd werd dat het definitief doorgaan van deze vierdaagse een gevolg is van do uitgeoefende aandrang der leden vaï de bond op het hoofdbestuur. Als eer ste doel wordt gesteld, de deelnemers te laten genieten van de wandelsport, reden waarom dan ook gesproken wordt van vierdaagse wan^ol+r—Men, en niet van marsen. Er is meer Keus in de afstanden, die, zo werd medege deeld, over het algemeen korter zijn dan tot nu toe bij vierdaagsen het ge val was. Voorts is er gelegenheid, wan neer men niet gebonden wenst te zijn aan een volgens leeftijd voorgeschre ven z.g. „prestatie afstand" in te schrij ven voor een toeristische klasse. De dagelijks te wandelen afstand, voor personen van 14 tot en met 75 jaar, is in deze klasse gesteld op 30 km. DE BILT ZEGT: Tamelijk koud. DE BILT, 3 Mei. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, voornamelijk landinwaarts, hier en daar mogelijk më't hagel of onweer. Zwakke tot matige, maar in de middag af en toe vrij krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Tamelijk koud weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.03 u., onder 20.12 u. Maan op 6.25 u., onder u. Hoogwater Woensdag 5 Mei: Vlissingen: 3.16 u. 2.37 m., 15.41 u. 2.31 m. Terneuzen: 3.46 u. 2.54 m„ 16.16 u. 2.48 m. Wemeldinge: 5.11 u. 1.92 m., 17.40 u. 1.87 m. Zierikzee: 4.58 u. 1.06 m., 17.24 u. 1.61 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1