HET SEIN OP ONVEILIG Duitse liberalen en socialisten schrijven Europees leger af DEZE WERELD v&n ÖAQ tot öóiQ 1 Tweede Kamer aanvaardt P*B*0*-rechtspraak PUROL Stichting 1940~t45 heeft nog acht millioen nodig Saarkwestie verbreekt eenheid van de Regering imkk&n m mtst Prachtbijts Cfl/jCBoi/Gt S Grote Vier bemiddelaars V Armen en Overheidszorg Ds H.VELD KAMP Een kostbaar document. V_ Geen interventie in Indo-China Binnenkort maatregelen tegen hondsdolheid Sproeten? SPRUTÖL Huidgenezing E.B.U. nog in gevaar Politieke reactieeen Coalitieleger Adenauer contra Genève V Extra zitting Hervormde Synode Roeping van Kerk en Staat is verschillend Zaterdag 1 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 c: DOOR krant die U vandaag open- huidige generatie, kerkelijk of niet- D vouwt is gedateerd 1 Mei 1954. In de natuur als syyibool van de ontwaking in het zichzelf bewust wordende proletariaat van alle lan den. In onderscheiden landen werden en worden dan ook op de 1 Mei dag de rode vaandels ontplooid. Op de vraag wat rood is, worden te genwoordig heel verschillende ant woorden gegeven. Vroeger, toen de oude S.D.A.P. nog bestond, wist je be ter waar je aan toe was. Wie op een socialistische candidaat stemde, had eenvoudig „rood" gestemd. Men krijgt Ïoms de indruk dat het huidige Neder- andse socialisme, dat „Partij van de Arbeid" heet (een vertaling van La- bourparty), zich liever een beetje van deze bloedkleur distancieert, en bezig is de rode vlag aan het communisme over te dragen. Evenwel, voor de radio «prak kortgeleden na de verkiezing in België een Belgische socialist van „de rode Zondag" in België, en aangezien de P.v.d.A. hier en het socialisme van onze Zuiderburen veel punten van overeenkomst hebben, ben ik in goed gezelschap, als ik de P.v.d.A. nog steeds bij de „rode groep" indeel. Het ver chil met de vroegere S.D. A.P. zit 'm voor een groot deel hierin, dat men niet meer bij C. A. koopt, Maar z'n costuum bij een Engelse tail leur bestelt. Dit maakt natuurlijk geen wezenlijk verschil, want de kleren ma ken de man niet, doch de man maakt de kleren. In de grond der zaak zijn alle partijen die niet op de bodem van het Evangelie, maar op die van de re volutie staan, familie van elkaar; je kunt het natuurlijk wel hebben dat de ene tak van de familie wat netter gaat wonen dan de andere, maar dat heft de familieband niet op. Het kan ook voorkomen dat de een niets van de an der wil weten, zoals nu de socialist niets van de communist wil weten, maar ruzies komen in de beste families voor, en de verwijten die men elkaar naar het hoofd slingert, bewijzen nog niet dat er geen familieband is. Dat zie je trouwens in het kerkelijke even goed als in de politiek. Bij da jongste Staten-verkiezingen is da P.v.d.A. aanmerkelijk vooruitge gaan. Men kan dit feit door combinatie en vergelijking met cijfers van vorige jaren trachten te camoufleren of zelfs te ontkennen, maar de nuchtere zetel winst spreekt duidelijk taal. In „Trouw" las ik een artikel, waarin een poging gedaan werd aan te tonen dat de drie rechtse partijen: K.V.P., C.H.U. en A.R. toch niet zo slecht geboerd, hadden, want als men het percentage van de genoemde partijen samennam, was er toch vooruitgang! Dat is leuk! Op dezelfde manier kan ik betogen dat twee candidaten, die examen ge daan hebben, beide geslaagd zijn, hoe wel er in feite één is gezakt. Hoort u maar. Candidaat A doet examen en krijgt voor de, laat me zeggen, vijf vakken waarin hij geëxamineerd is, allemaal zevens. Candidaat B is minder gelukkig en brengt het niet verder dan vijven. Aangezien vijf onvoldoende is, is B gezakt. Maar nu stapt na het examen B naar A toe en zegt: laten we onze cijfers eens vergelijken en combineren. Jij hebt vijf zevens en ik heb vijf vij ven. Het gemiddelde maakt vijf zessen. Dus, we zijn allebei geslaagd! Dit is natuurlijk gegoochel, en we zullen beter doen eerlijk te bekennen, dat we gezakt zijn, en de anderen ge slaagd. Dat wil met andere woorden zeggen dat de rode vloed wast. In het verkeer is rood een onveilig sein. In de politiek is het niet anders. Wie rustig door het onveilig sein heen rijdt, maakt brokken. Daar komen al leen maar ongelukken van. Als het zó doorgaat wordt het hier en elders steeds onveiliger. Ik bedoel niet, wat het oorlogsgevaar betreft. Daar is iedereen tegen in deze wereld vol oorlogstoerusting. Maar ik bedoel, dat de hoogste goederen van welk volk dan ook alleen maar veilig kunnen zijn als in regeerbeleid en staatsbestel Gods Woord erkenning vindt als regel voor elke levenskring. Daarom moeten wij op deze 1 Mei-dag kerkelijk, verstart en bevriest in de materie. Het leven wordt niet meer be heerst door de onzienlijke, maar door de zienlijke dingen, het doet er nu niet toe of die zienlijke dingen zich bevin den in de sector van „sport en ver maak" of in de sector van de economi sche en sociale vooruitgang. Wie op Maandagmorgen in de trein zit, be vindt zich tussen een groot aantal nette heren, die even zoveel neutrale kran ten lezen. Als u er even intuurt, krijgt u de indruk dat het heil van ons volk staat of valt met de prestaties van een aantal Nederlandse zwemmers, voet ballers en wielrenners. Wie op wat ho ger niveau klimt, ziet het heil des volks in de bloei van techniek, bedrijf en wetenschap. Het is niet te verwonderen dat er, bij de mentaliteit waarin iedereen in guldens en rijksdaalders denkt, waar behoorlijke lonen, lage belastingen en een ouderdomspensioen voor iedereen in 't vooruitzicht, behoren tot de hoog ste goederen die maar bereikbaar zijn, een groot aantal lieden zijn of haar stem uitbrengt op de lijst die al deze goederen presenteert. Het beginsel is hier volkomen uitgerangeerd. Er zijn in de tweede plaats de theo retische „neen"-zeggers. Al wil ik hier niet generaliseren, maar er is toch een groot aantal jonge ren van prot. christelijken huize, die van oordeel zijn dat er geen antithese is en mag zijn op het terrein van de Staatkunde en de politiek. U vindt de ze doorgebrokenen speciaal onder de intellectuelen. Dit is geen beginselloos heid maar ook wel degelijk een begin sel. Het negatieve beginsel namelijk, dat er in het staatkundig en politieke leven geen schriftuurlijke beginselen gelden, althans niet de doorslag geven. Ik acht deze negatieve „neen"-zeg- gers een veel groter gevaar dan de practische. Ik heb het zelf niet gehoord, maar mij is verteld, dat een gereformeerde dominee op een politieke vergadering zou hebben gezegd, dat bij het kruis van Golgotha niet de antithese maar alleen de barmhartigheid aan het licht kwam. Als dit waar is, acht ik dit een zeer onbarmhartige uitspraak. Want wie waarachtig barmhartig is en met inner lijke ontferming over ons volk bewo gen, heeft de antithese niet lief, maar hij durft haar aan. De valse profetie heeft steeds de werkelijkheid ontkend; de ware profetie heeft er mee gewor steld, en alleen dit laatste is pure barmhartigheid. Uit deze bezinning vloeit de arbeid voort. Het enige wat er op zit is, dat wij hard zullen moeten werken en stu deren. Wij zullen vóór alles weer terug moeten naar het „Woord". Het echte reformatorische beginsel is steeds weer geweest het terugvallen op het Woord en het buigen voor het Woord. Dit is ook het enige wat ons redden kan. Men maakt de practische en theoretische „neen"-zeggers niet tot „ja"-zeggers door redenering en het afwegen van de voordelen tegen de nadelen. Zelfs niet door hen te confronteren met de histo rie, hoewel de historie een wijze leer meesteres is. Maar alleen door al maar weer en tot schamens toe te zeggen: „Tot de wet en tot de getuigenis. Zo zij niet spreken naar dit Woord, het zal zijn dat zij geen dageraad zullen hebben". Ingezonden Mededeling (adv.) is voor velen het Middenstandsdiploma In be-paalde omstandigheden hebt IJ het absoluut nodig. Resa-Hilversum, de alom Bekende Schriftelijke Cur sus, met een ruim 25-jarige ervaring, leidt U op de besteprettigste en voordeligste manier op tot U het diploma hebt behaaldVraag om gaand prospectus. Bet verplicht U tot niets en het kan U een jaar studie schelen1 Conferentie te Colombo: COLOMBO, 30 April. De premiers van India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië zijn te Colombo overeengeko men, dat er geen interventie door buiten landse machten in Indo-China behoort te zijn. De betreffende mogendheden zouden directe besprekingen moeten houden in het kader van de Geneefse conferentie. Ook waren de premiers van mening, dat het vuren onmiddellijk gestaakt moest worden onder toezicht van de V.N., die tevens op de daarop volgende rege ling zou moeten toezien. K.N.P. stemde tegen Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG, 30 April. De Tweede Kamer heeft gisteren zJi.s. de wetsont- werpen „administratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie" en „tuchtrechtspraak be drijfsorganisatie" aanvaard. Prof. Lemaire en de heer Weiter (beiden K..N.P.) stemden tegen het eerste wetsvoorstel, omdat zy van mening gijn, dat de onaflian- kelykheid van de rechter in gevaar wordt gebracht door de bepaling dat de Over heid; uitspraken van deze administratieve rechter naast zich neer kan leggen. De communisten stemden tegen beide ontwerpen. Volgens de heer Haken in een korte verklaring omdat zy tegen de PJB.O. zyn. Maar dat zou juist een reden moeten zyn om voor deze voorstellen te stemmen, die immers rechtzekerheid trachten te geven. Minister Donker is zo verstandig ge weest om op verschillende punten aan de verlangens van de Kamer tegemoet te komen. Amendementen bleven daardoor achterwege. Zo is hij ingegaan op de sug gestie van de heer v. d. Heuvel (K.V.P.) om beroep 'n te kunnen stellen tegen een besluit of een handeling van een der P.B.O. organen, als" zij in strijd gehandeld hebben met „enig in het algemeen rechts bewustzijn levend beginsel van behoor lijk bestuur". De oorspronkelijke vage omschrijving .strijd met enig algemeen beginsel van behoorlijk bestuur" is daar door aanmerkelijk verbeterd. Een andere belangrijke wijziging ook op verzoek van de heer v. d. Heuvel was, dat dë Kroon kan bepalen, dat de vergoeding Ingezonden Mededeling (Adv.) Bij weerbarstigeSprutol-Sterk. Ingezonden Mededeling CAdv.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Geen overeenstemming. PARIJS, 30 April. Het bestuur van de Europese Betalings Unie heeft tydens deze week te Parijs gevoerde besprekin-, gen geen overeenstemming kunnen be reiken over de voorgestelde instandhou ding van de Unie, zodat de kwestie door de ministerraad van de organisatie voor Europese economische samenwerking zal moeten worden geregeld. De Ministerraad zal op 5 Mei te Parijs bijeenkomen. Zowel de grote debiteuren in dè E.B.U. als Engeland zijn bij hun standpunt ge bleven. Zoals bekend staan de meningen van deze leden der E.B.U. scherp tegen over elkaar. De grote debiteuren verlan gen, dat de betalingsregelingen worden verzwaard, in dier voege, dat vorderin gen eerder dan tot dusverre geschiedde in goud zullen worden betaald en dat eredieten, die langer dan 18 maanden uit staan, worden afgelost. Engeland wenst echter niet af te zien van zijn plan voer aflossing van zijn E.B.U.-schuld, dat een eenzijdige strekking heeft en uitsluitend het Engelse belang beoogt te dienen. Ie dere verzwaring van de betalingsregelin gen wordt door Engeland van de hand gewezen. BONN, 30 April Onenigheid in de Westduitse regeringscoalitie over de verder te volgen Saarpolitiek was er oorzaak van, dat de Bondsdag gisteravond laat zijn buitenlandse debat moest besluiten zon der zijn opvatting in een motie neer te leggen. Terwijl Bondskanselier Adenauer, het plan-van der Goes van Naters onder bepaalde voor waarden bleef beschouwen als grondslag voor een oplossing, verbrak de liberale fractie de eenheid van het regeringsfront door zich lijnrecht tegenover het plan van de Nederlandse „Saar-bemiddelaar" te keren. Ds socialisten wensten, dat de par tijen de een jaar geleden door haar aangenomen motie, waarin alle stre ven naar afscheiding van de Saar van Duitsland werd verworpen, nog eens zouden bekrachtigen. Daartoe bleek echter de voornaamste rege ringspartij niet bereid, nadat Ade nauer had bezworen dat het zinloos zou zijn inzake de Saar terug te ke ren naar nationale standpunten. Adenauer bleef de Europese verdedi gingsgemeenschap aanprijzen als de geschikste weg tot de eenwording, zon der welke naar zijn mening het be staan van het Europese continent aan het wankelen zou worden gebracht. Daarentegen stelde de socialistische leider Erich Ollenhauer de eis de E.V.G. als een ondeugdelijk middel te laten vallen en over te gaan tot de vorming van een Europees coalitie- leger. De socialisten waren bereid daaraan onder bepaalde voorwaarden mede te werken. Ollenhauer zei, dat de E.V.G. op een dood spoor geraakt was. Aangezien zij nooit 'n deugdelijk middel geweest was Bleef de Bondsregering er desondanks star aan vasthouden, dan zou zij de kans verliezen om de nodige invloed uit te oefenen op andere oplossingen. Duitse bewapening in een Europese mi litaire coalitie zou de steun der socia listen krijgen, wanneer Duitsland daar in volledig gelijke rechten en gelijke Ingezonden Mededeling (adv.) Het is er deze week eigenlijk raar toegegaan daar in Ge nève. Officieel en in het open baar zijn er voorpostgevechten ge leverd over Korea. Zo over en weer zijn er een paar rake klappen uit- goed letten op de verkeerslichten. We I gedeeld. En het resultaat? Er is nog zullen met andere woorden, ons ernstig i_r„, moeten bezinnen, en hard aan het weml9 van te zeggen. Het grote werk moeten. gevecht moet nog beginnen. Maar toch, er zijn tekenen, er hebben zich voorvallen voorgedaan, die Wat de bezinning betreft op de oor-1 enige reden geven tot ongerustheid; zaken van de afbrokkeling der Prot. het Oosten onder leiding van Mo- WhihikkonHe°r1?e^ïUhet/iIS een 'oto* demonstreerde als een hechte nacnelijK ondernemen, daarvoor een i i juiste analyse te willen geven. Men eid' et Wcsten trad aarzelend loopt gauw gevaar om te gaan genera- 3P en kon soms zijn juiste draai niet liseren, en ook om het odium te leggen I vinden. Dat is niet zo goed. Daar- op één bepaalde groep. Wat dit laatste om kan men met een zekere onbe hagelijkheid de komende week van ie grote krachtmeting tussen Oost :n West tegemoet zien. De eerste dagen van de conferentie [zijn, zoals_gezegd, wat merkwaardig betreft, wordt dan al gauw in de rich ting van de „jongeren" gekeken, die het élan en de bezieling zouden missen, die de ouderen wel hebben. Hierover is in dit blad door de Hoofdredacteur het een en ander gezegd, waar wij het goed mee eens zyn. Het kwaad schuilt niet bij één groep maar bij alle groe-I geweest. Officiéél'stond Korea'op "de pen, en het beeld der „ouderen" ziet er agenda, maar deze eerste dagen is juist nu niet bepaald zó aanvallig uit, dat dit Genève het brandpunt geweest van de de „jongeren" zou wenken. oorlog in Indo-China. In dit brandpunt Wel mag men in 't algemeen zeggen, bewogen zich de Franse minister Bi- dat het aantal „neen"-zeggers tegen de dault en de Kus Molotof. Even buiten Prot. christelijke beginselpolitiek Genève, voor de slagbomen van de groeit, en dat dit getal te onderschei- Frans-Zwitserse grens, stonden de af- den is in een aantal practische „neen"- gevaardigden van de Vietminh-rebellen zeggers en het aantal theoretische gereed om op het eerste sein naar Ge- „neen"-zeggers. nève te reizen en niet ver daarvandaan, Wat de eersten betreft, zy laten een-1 in het Franse plaatsje Divonne les voudig het belang wegen boven het be- Bains, hebben de afgevaardigden van ginsel. Dat dit getal zienderogen toe- Vietnam, de volgelingen van Bao Dai, neemt, is wel verontrustend, maar is zich genesteld, ook wachtend totdat dé helemaal niet verwonderlijk in het slagbomen open zullen gaan. En heel licht van de algemene geestelijke ver weg in Indo-China woedt de bloe structuur van onze tijd. Deze structuur dige strijd om de vesting Dien Bien is nu eenmaal materialistisch opge- Phoe. Daar vallen de soldaten by hon- bouwd. De kaarten liggen nu eenmaal derden, daar hokken de gewonden, on- zo, dat het denken en doen van del verzorgd, kreunend samen. Deze last, deze verantwoordelijkheid torsend, heeft de hartstochtelijke Bi- dault deze week zijn Canossa-tochten naar Molotof gemaakt, heeft hy ge vraagd of de Rus zijn invloed wilde aanwenden, dat de gewonden in de vesting konden worden afgevoerd door het vuren even te staken, heeft hy alles op alles gezet om by de Rus gedaan te krygen, dat de beide partijen achter één tafel kwamen te zitten, dat metter- daad de kanonnen zouden zwijgen. Zo is de conferentie, zy het dan niet offi cieel, toch een vredesconferentie ge worden. Dit kan men moedgevend noe men; dat het toch nog mogelijk is, dat in de „wandelgangen" gesproken kan worden tussen Oost en West. Dat ook daar een belangrijke ontmoeting plaats kan hebben. Ja, maar.... Molotof heeft Bidault ontvangen, uit de hoogte, als een genadige weldoener. Met zijn ondoorgrondelijke vriendelijke glimlach heeft hij geknikt, maar ach ter de rug van de Franse minister om heeft hij hem bedrogen door de ver trouwelijke besprekingen publiek te maken in een persconferentie en er een propagandastunt van te maken. Bidault vroeg om afvoer van de gewonden. Molotof heeft er een koehandel van willen maken. Veel is er verder niet bekend van wat zich in dit brandpunt van de Indo- chinese oorlog heeft afgespeeld. Maar er is wat bereikt. Hoe dan ook. Nadat Bao Dai gezegd had (de man passa gierde ergens aan de Franse Rivièra) dat hij het in principe wel ongeveer met Frankrijk eens was over de onaf hankelijkheid van Vietnam en hij be reid was met de opstandelingen aan één tafel te gaan zitten, was de zaak voor elkaar. De Zwitserse grensbomen kunnen omhoog gaan en rebellen en nationalisten in Indo-China kunnen voor het forum van de groten van deze wereld gaan praten over de vrede. Wie durfde nog zeggen dat ontmoe tingen op hoog niveau nutteloos zijn? Zo kan Genève de tweede week be ginnen. De weg is geëffend, het ge- vecht-in-woorden om Azië en in het bijzonder om Korea en Indo-China kan beginnen. En hoe is de situatie nu? Het debat over Korea geeft ons enige aan wijzing. Daar waren het eerst de afge vaardigden van Noord-Korea en Zuid- Korea, die als kemphanen tegenover elkaar stonden. Dafir tussen in bewo gen zich, ook al merkwaardig, de Grote Vier, die, naar het scheen, in de positie van bemiddelaars waren gerangeerd. Bemiddelen, trouwens dat moet ook de opzet zijn van deze conferentie. Het tragische is, dat deze bemiddelaars eigenlijk de grootste tegenstanders zijn. Hoe dit ook zij, de Australische minis ter Casey, heeft er iets van begrepen dat hij bemiddelen moest en deed in het debat over Korea een voorstel, dat er algemene verkiezingen moesten worden gehouden in Noord en Zuid onder toezicht van de Ver. Naties. Dit voorstel werd afgewezen. Dat zal de komende week nog vaker gebeuren. Optimistisch kunnen we ze ker niet zijn. Waar het op aan komt is, dat de Grote Vier, het voorbeeld van Casey zullen volgen, en ook zullen be grijpen dat zij bemiddelen moeten. Wie weet, wat er dan nog kan gebeuren. J veiligheidskansen zou krijgen en wan neer het er zeker van kon zijn dat het van zijn verplichtingen zou worden ontslagen, zodra een ernstige kans voor een Duitse hereniging zou ontstaan. Ook de woordvoerder van de Libe rale partij hield de regering voor, dat er geen alternatief voor de E.V.G. zou bestaan. Iedere politiek droeg, volgens de liberale afgevaardigde dr Pfleiderer, de noodzaak van een alternatief in zich en het werd tijd, dat de Bondsregering zich daarover zou gaan beraden. Ook de woordvoerder van de klein ste der regeringspartijen, de vluchte- lingenparty, verklaarde, dat zijn par ty de gedachte aan een andere vorm van Duitse bewapening dan die der E.V.G. niet langer van de hand wilde wijzen. Dr Adenauer sprak in zijn uiteenzet ting over de internationale situatie de mening uit, dat de conferentie van Ge nève reeds bij haar aanvang zou heb ben bewezen, dat daarvan geen betere resultaten zouden zyn te verwachten dan van de besprekingen in Berlijn. Onder deze omstandigheden meen de hjj een dringend beroep op de Europese landen te moeten doen om geen verdere vertraging in de be handeling van de Europese samen smelting te doen ontstaan. van of de betaling van een tegemoetko ming in de schade geheel of ten dele ten laste van de Staat komt, als het Collega van Beroep zijn uitspraak niet uitgevoerd ziet. Zo waren er nog enkele technische verbeteringen. Maar het is heel goed mo gelijk, dat er in de toekomst nog nieuwe wijzigingen noodzakelijk zijn. „Wij maken nu nieuwe regelingen, die tot dusver on bekend waren", zo zeide Minister Don ker. Voorzichtigheid is een vereiste en de ervaring kan volgens hem leren, dat er nog het een en ander veranderd moei worden. Voorzitter Gerbrandy feliciteerde de Kamerleden Mej. Tendeloo (Arb.), ten Hagen (Arb.) en de Kuiter (C.H.) met de Koninklijke onderscheiding die zij heb ben gekregen en hij deelde mede, dat hel mogelijk is dat de Kamer op Vrijdag T Mei nog zal moeten vergaderen, omdat er op korte termijn maatregelen tegen da hondsdolheid getroffen moeten worden, Daar is haast bij, zo zeide hij, want da hondsdolheid is onze grenzen reeds ge naderd. Oorspronkelijk lag het nog in da bedoeling de garantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel Indonesië op die dag te behandelen, maar Minister Luns zil dan in de Eerste Kamer, terwijl hij ogen blikkelijk daarop naar de conferentie vaa Genève moet, cm over het Korea-pro* bleem te praten DEN HAAG, 30 April. De Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk zal op Maandag 10 Mei a.s. op Woudschoten een extra zitting houden. Op de agenda komen onder meer voor de benoeming van een assessor in het moderamen in de vacature, die is ont staan, doordat dr A. J. Rasker is be noemd tot hoogleraar vanwege de Ned. Hervormde Kerk aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Voorts komt in behande ling het voorstel van het moderamen om in de aanstaande classicale vergaderingen aan de orde te stellen het rapport van de commissie-van Schaik met betrekking tot het ontwerp grondwetswijziging voor zo ver dit voorstellen bevat die de ophef fing beogen van het tegenwoordige pro cessieverbod. Examen: De classis Hilversum heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard, de heer P. A. Bohl- meyer te Bussum, die terstond een be roep in overweging zal nemen. Chr. Gere/, diakenen bijeen UTRECHT, 30 April. Te Utrecht la gisteren de jaarlijkse conferentie gehou den van Chr. Geref. diakenen. Ds G. Bil ker, redacteur van „Diaconaal Contact" deed enkele mededelingen over het blacU H(j zag de mogelijkheid het contactorgaan eens per maand te laten verschijnen. In de middagvergadering refereerde de heer A. Docter te Bloemendaal over het onder werp „Diaconie en/of overheidszorg Alle kerken van Geref. gezindte worste len met deze vraag. Een conclusie van DO Notenboom la: „Overheidszorg is geen ge nade of barmhartigheid, maar goddelijk* roeping, overheidspllcht, die de armen toekomt." En als de armen door de over heid worden geholpen, dan komen er gel den vrij voor andere diaconale doelein den. Vervolgens haaide de heer Docter met instemming enkele uitspraken van ande ren aan, o.a. van een commissie, inge steld door de Geref. Kerken in 1952. Dez* commissie kwam tot a - conclusie, dat de roeping van kerk en overheid tot armen verzorging radicaal verschillend is. Ook de objecten, waarop die verzorging zich richt, zijn verschillend. De kerk komt tol de enge gemeenschap van haar leden en de overheid tot ''e volksgemeenschap. Verder is het doel verschillend. Da kerk wil de barmhartigheid van Chris tus ten toon stellen, terwijl de overheid de sociale ongerechtigheid ongedaan wil maken. Tenslotte is er verschil in d* middelen. De kerk komt met Goda Woord, gebed en liefdeoffers. De staat met onder dwang geïnde gelden. Dit alles leidt er toe, dat absoluut neen gezegd moet worden inzake verzorging van da armen der kerk door de overheid. Maar het finantiële probleem ligt ar toch? Inderdaad, zo sprak de heer Doc ter, maar het komt er maar op aan, welke geest er heerst. Zo als het thans gaat groeien we naar de almachtige staat, waarin men van de wieg tot het graf verzorgd is, maar waarin men de per soonlijke vrijheid mist en men lid moet zijn van de staatspartij, zal men de „wel daden" deelachtig zijn. De vraag of alle overheidssubsidie moet worden afgewezen, meende spreker met ja te moeten beantwoorden. Van de inzamelingsmarkt af AMSTERDAM, 30 April. „Help de Stichting 1940—1945 van de inzamelingsmarkt af". Dat is, in beginsel, de leuze waaronder dit jaar (van 26 Aprii tot 8 Mei) en het volgende weer inzamelingsacties zullen worden gehouden ten bate van slachtof fers van het het verzet. Het stichtingsfonds waaruit verzetsslacht- offers en hun nabe staanden worden ge steund zal volgens des kundige berekeningen nog met 8% millioen moeten worden vergroot ter waarborging van de nodige, levenslange hulp. Dit jaar hoopt het bestuur met de inzame lingsactie evenals in 1953 omstreeks ander half millioen te verga ren, en het hoopt de dan nog ontbrekende zes millioen in een groots opgezette tweede- lustrumactie vóór 1955 te kunnen bijeenbren gen. Bij de schatting is er op gerekend dat de vast contribuanten niet in aantal (nu 25000) zullen verminderen en een financiële basis groot 650.000 per jaar zullen blijven verschaf fen. De Stichting behan delt nu uit haar fonds 5500 verzorgingsgeval- len. Bovendien verleent zij met dertig sociale werksters, verdeeld over zes districtsbu- reaux, maatschappelijke hulp zoals bij huisves ting, vacanties (het vo rige jaar voor duizend weduwen-huisvrouwen) revalidatie van 1100 in validen, studietoelagen en inschakeling in het arbeidsproces (zoals in de voor zes weken ge opende werkplaats voor verzetsinvaliden te Vlaardingen). Een vrije- tydstherapie, nu in voorbereiding, voor 400 slachtoffers van shock, mag wel als pioniers werk worden be schouwd. Bij al deze sociale hulp wordt nooit contact verzuimd met instellingen die met de levensbeschouwing van iedere geholpene over eenstemmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5