„VREDERUST" - 50 |AAR CHR1STEL1|KE BARMHARIGHEID Oord van beproeving, maar ook van herwonnen levensmoed Inrichting, te Bergen op Zoom werd op 5 Mei 1909 geopend Tekort aan personeel werkt remmend Met veel liefde en veel kennis worden vele patiënten genezen Een jubileum staat voor de deur Het dertiende paviljoen KERKJE Broeders uit verschillende kerken sloegen de handen ineen HOUTMAN PIANO'S ORGELS „Goeie ouwe tijd" is gelukkig voorbij! De meesten werken in de inrichting en zij varen er wel bij Heus... Uw steun blijft broodnodig I Zaterdag 1 Mei 1954 ZEELTVSCH DAGBLAD pagina 3 VREDERUST" een naam, die in Zeeland een begrip is geworden. Een begrip, dat een wereld van zorgen en van verdriet in zich bergt. Maar toch ook een begrip, dat herstel en nieuwe perspectieven aanduidt. ..Vrederust is het oord van de beproeving, van de loutering, maar voor goddank! velen ook het oord van herwonnen levensmoed en geestelijke genezing geworden. Hoevelen zijn er niet geweest, die na weinige of vele jaren hier te hebben vertoefd, de weg naar de maatschappij hebben teruggevonden en daarmede hun geestelijk evenwicht? Wat op Vrederust" geschiedt laat zich in één uitdrukking samenvatten: dienst aan de geestelijk zieke naaste om Christus' wil. Wie het laatste losmaakt van het eerste, doet ..Vrederust" groot onrecht en peilt niet de diepte van de roeping, die hier wordt vervuld. Want het gaat om de opdracht van de Grote Hogepriester, Jezus Christus, Die kwam om het verlorene te zoeken en Die dit verwacht van allen, die zich naar Hem noemen. „Vre derust" staat daar als een monument niet van menselijk kunnen en van menselijke prestatie, maar als een blijk van goddelijk mededogen (met gebruikmaking van mensen!) in een wereld, die als één der ontzettende gevolgen van de zonde mensen voortbrengt, welke in hun geest zijn gekrenkt. Maar die een ziel hebben en die het ook alleen van genade moeten hebben! Dat is ook nu nog de boodschap van en in „Vrederust". Dit jaar bestaat de vereniging 50 jaar, terwijl de inrichting te Bergen op Zoom haar 45-jarig bestaan zal vieren. Deze jubilea waren voor ons aanleiding iets te vertellen van de geschiedenis en van hetgeen er op „Vrederust" gebeurt. rj-> oen de vereniging werd opgericht werd al spoedig uitgekeken naar een geschikt terrein voor het stichten van een inrichting. Men dacht aller eerst aan Walcheren. Het oog viel op „Der Boede", maar grondboringen we ien uit, dat er wei goed, niaar te weinig water was. „Vrederust" te Seroos- berke, waar nu „Itinderzorg" zetelt, was te klein. Toen vestigde de Heide maatschappij de aandacht op een terrein in de buurt van Bergen op Zoom, bestaande uit twee aan elkaar grenzende landgoederen: „Klein Loo" en „Bui tenkist" samen beslaande 44 ha bouw- en weiland, 57 ha dennebos en 3 ha bewerkte en onbewerkte grond. Dit terrein werd aangekocht, alsmede een strook van ongeveer 5 ha, nodig om de verbinding met de straatweg tot stand to kunnen brengen. Dit terrein goedkoop verkregen had vele voordelen. Allereerst vanwege het water, dat In onbeperkte hoeveelhe den kon worden oinhooggehaald uit de bodem. „Vrederust" kreeg een geheel eigen watervoorziening, met een wa tertoren. Per jaar wordt meer dan 11.000 m3 water geleverd, terwijl er binnenkort drie flinke beregeningstnstallaties per manent aan het werk kunnen zijn om bij droogte de terreinen te besproeien. Ben ander voordeel was, dat er door landontginning veel werk voor de pa tiënten zou zijn. Door aankoop groeide het terrein later tot ongeveer 200 ha. Waar vroeger bos en hei was ligt nu een complex gronden, dat goed deels door eigen arbeidskrachten m cultuur is gebracht. De laatste stuk ken woeste grond zijn ai geruime tijd verdwenen. Hetgeen volstrekt niet wil zeggen, dat men nu dus overal ak kers en tuingronden vindt. Integen deel". er zijn nog voldoende terreinen overgebleven, die in natuurschoon met de Veluwe of Zuid-Limburg kunnen wedijveren! En wie het hele terrein wil rondwandelen, mag daar enkele uren voor uittrekken! a De opening Op 5 Mei 1909 werd de inrichting ge opend. Vier paviljoens werden in ge bruik genomen. De eerste patiënten kwamen uit andere inrichtingen. Aan het eind van 1909 waren er 150 patiën ten en nu zjjn er 930. Het laatste van de twaalf paviljoens werd in 1925 ge bouwd en nu zijn er plannen voor een dertiende paviljoen. Vier paviljoens werden in 1933 ver bouwd en gemoderniseerd. Een mooie hoofdlaan, waaraan de woningen van het hogere personeel staan, en die 1075 meter lang is, voert de bezoeker de terreinen op. Halverwege de laan staat het hoofdgebouw met een forse toren. Bijna midden op het terrein staat de mooie kerk. Van vijf of zes kanten lo pen de wegen er op uit. Naast het hoofdgebouw ligt het ontspanningslo- kaal en tussen deze belde in staat de muziektent. Twaalf paviljoens heeft „Vrederust" en de architect is bezig met het maken van plan nen voor het dertiende paviljoen. Dat zal een zeer bijzonder karakter dra gen. Er komen n.l. chronische zieken in en ouden van dagen, die geestelijk zijn gestoord. Allereerst zal er plaats zijn voor de t.b.c.-patiënten, die nu in verschillende paviljoens worden verpleegd. Dit geldt ook voor de sui kerzieken. Dan komt er een speciale afdeling voor petiënten, die behande ling van internisten nodig hebben, terwijl een geheel geïsoleerde vleugel voor lijders aan besmettelijke ziekten niet zal ontbreken. Deze vleugel wordt zó geconstrueerd, dat zij klei ner of groter kan worden gemaakt naar gelang van het aantal zieken. Twee aparte vleugels voor oude man nen en voor oude vrouwen zullen eveneens tot het paviljoen behoren. Hierin zullen een plaats vinden ouden van dagen, die verpleging in de eigen lijke inrichting nog niet behoeven, maar wier verblijf in een gewoon be jaardenhuls moeilijkheden oplevert. Tenslotte zal het paviljoen een me disch centrum herbergen, met de röntgeninstallatle, hét laboratorium, een gelegénheid voor de tandarts, enz. Momenteel zijn deze onderdelen over diverse gebouwen verspreid. Men begrijpt, dat het een millioenenzaak wordt. Er zal veel geld moeten wor den geleend, maar het bestuur en di rectie van „Vrederust" willen niets nalaten om de verpleging en de ver zorging van alle categorieën zo goed mogelijk te maken. Een terrein voor het nieuwe paviljoen is reeds aange wezen. Op het ogenblik staat er de rogge ln bloei. Er gaat heel wat om „Vrederust" is voor 'n deel selfsuppor ting. Momenteel zijn er niet minder dan 45 melkkoeien, die voldoende melk leveren voor de gehele „Vrede- rust"-gemeenschap. Er is ook een flinke varkensstapel en er behoeft zodoende maar zeer weinig .varkens vlees te worden aangevoerd. Aard appelen komen van buiten, maar de groenten worden zelf geleverd. Soms is er zoveel, dat een deel naar de veiling gaat. De keuken is een apart bedrijf. Die heeft een capaciteit voor 1500 perso nen. Wanneer men weet, dat er dage lijks voor 12 tot 1300 mensen moet wor den gekookt, dan ziet men, dat er zelfs nog een reserve is. De wasserij verzet Iedere dag zo'n 1000 kg wasgoed. De modernste machines zijn hier opgesteld. Als het er aan het begin van de mid dag vuil aankomt, dan kan het op het eind van de middag weer kant en klaar en gestreken naar de paviljoens wor den gebracht. Geen aparte munten meer. 'Er is ook een winkel met magazijn, een slagerij met koelcel, er zijn kolen- loodsen, er is een brandspuithuisje, een ketelhuis met machinegebouw om in geval van nood zelf electriclteit te kun nen opwekken; kortom: er ls alles wat men ook in een dorp vindt! En hl die winkel mogen de patiënten elke week wat voor zichzelf kopen. Tot voor kort geschiedde dat met speciaal voor de inrichting gemaakte munten, maar ongeveer een half jaar geleden Is dat afgeschaft: de patiënten kopen nu (T Het hart van Vrederust Op 20 Mei 1904 werd de vereniging gesticht Ii het oude Middelburgse Schuttershof waren op 20 Mei 1904 enkele mannen bijeen onder leiding van ds J. Donner. Hij had hun, toen hij predikanit was in Nieuwdorp, een brief geschreven en gevraagd hoe zij dachten over da mogelijkheden tot het oprichten van een vereniging, die zich ten doel zou stellen de christelijke verzorging van geesteszieken. Nu waren zij gekomen om met ds Donner van gedachten te wisselen. Allen wisten, dat het moest gebeuren. En dat gezocht moest worden naar een weg om hetgeen zij zagen als een opdracht van God te verwezenlijken. Die weg is gevonden God wees hem aan, maar deed dat door de inschakeling van mensen, die nimmer hebben kunnen vermoeden, dat wat zij in alle eenvoudigheid in die Schutters hofkamer begonnen, zó zou uitgroeien en zóvelen tot zegen zou zijn. Op 20 Mei 1904 werd overgegaan tot oprichting van een vereniging, nadat reeds op 15 April 1904 een voorlopig comité, bestaande uit enkele Hervorm de en Gereformeerde broeders, bij el kaar was gewe.est. De grondslag der vereniging zou zijn: de Heilige Schrift naar de verklaring der Gereformeerde Kerken vervat in haar Belijdenisschrif ten en het bestuur zou bestaan uit 20 leden. Het is gebleken, dat deze basis de kracht der vereniging was. Zij kon de ze kracht ontplooien, omdat broeders, helaas nog steeds over verschillende kerkgenootschappen verdeeld, elkaar vonden in dit werk der christelijke barmhartigheid. Waar blijven de Zeeuwen PIONIERS VIELEN WEG Ds Donner werd voorzitter en ds N. M. de Ligt, predikant van 1904 tot 1912 te Middelburg, tweede voorzitter. Zij bleven het, tot God hen opriep, in trou we samenwerking. Het was 10 Decem ber 1927: de De Ligt werd te Middel burg ter aarde besteld. Zijn vriend ds Donner sprak als laatste aan het graf. Hij eindigde met de woorden: „Wie den Zoon heeft, heeft het leven". Met rijtuigen keerde men terug naar het sterfhuis. In de laatste koets zat ds Donner. Voordat de kor te afstand van kerkhof tot station was afgelegd, had God ook hem tot Zich genomen. Enkele dagen later werd hij op „Vrederust" begraven, En op de eenvoudige grafsteen staan deze woorden gebeiteld: „Wie den Zoon heeft, heeft het leven" 1 Joh. 5 12a. Zó waren de twee pioniers weggevallen. Maar het werk ging door en het groeide! TWEE VOORZITTERS. Dr J. J. C. van Dijk te 's-Gravenhage werd voorzitter en ds J. de Vries t® Goes tweede voorzitter. Dr Van Dijk bleef dit tot 1948. Toen werd zijn taak overgenomen door ds De Vries. Mogen wij over hem schrijven? Hij zal het ons misschien kwalijk nemen, maar wij kunnen het niet laten. Want win ds De Vries kent, houdt van hem. Niet allereerst om zijn onbegrijpelijke vita liteit, ondanks zijn 79 jaren. Ook niet om zijn geestdrift of zijn geestigheid, maar voor alles om zijn zich in daden uitend geloof, dat jaloers maakt. En dan niet zó, dat dit geloof de werkelijk heid niet ziet. Integendeel: ds De Vries is óók zakenman en naar ons besef komt dat alleen hierdoor, dat hij ook dat zakelijke, dat bedrijf, dat „Vrede rust" is geworden, slechts kan zien en beoordelen vanuit het geloof. Hij heeft gemeend zijn taak aan een jongere te moeten overlaten. Tijdens de jubileumjaarvergadering op 8 Juli a.s. zal hij afscheid nemen van „Vre derust". Hij zal een lege en niet ge makkelijk te vallen plaats achterlaten! Momenteel hebben zitting in het be stuur, naast ds De Vries, de heren J.J, Duvekot te Goes, tweede voorzitter; drs J. J. Knibbe te Goes, secretaris; A. de Lange te Goes, tweede Secretaris; J. W. van 'tHoff te St. Laurens, pen ningmeester; J. L. Dregmans te Kou- dekerke, tweede penningmeester. Ook „Vrederust" heeft nog altijd met een tekort aan personeel te kam pen. Wat er ook gebeurt om vooral de meisjes te trekken, het wil niet lukken. Voor kapitalen wordt geadverteerd, in alle dorpen en steden worden spreek beurten vervuld, maar de resultaten zjjn niet zodanig, dat er zich voldoende ad- spirant-verpieegsters meiden. Waaraan dat ligt? Het is een complex van oor zaken: tal van meisjes verkiezen nu eenmaal een veel gemakkelijker en be ter betaalde kantoorbaan, terwijl onge twijfeld ook zal meespreken een bepaal de vrees om zich te geven aan de ver pleging van geesteszieken. Maar die vrees is volkomen ongegrond. Spreek maar eens met degenen, die al langer in de verpleging in een psychiatrische Inrichting zijn en men lioort, dat het mooi werk is, waarvan de verpleegster en de verpleger zelf enorm veel rijker worden. Och, laten wij dit werk heus niet idealiseren of romantiseren. Maar alleen vaststellen, dat hier een prachti ge taak ligt om licht te brengen in de duisternis, die over vele levens ligt. Ieder meisje uit protestants-christelijk Zeeland van 18 jaar en ouder moet er eens over denken, of „Vrederust" nu juist niet hóór nodig heeft. Op het ogenblik zijn alle paviljoens in gebruik. Het zijn er twaalf. Maar vraag niet, hoeveel moeite het kost die alle en doorlopend van voldoende per soneel te voorzien. Met de verplegers, de broeders, gaat het wel. Die zijn er practisch wei voldoende, maar met de verpleegsters is het anders gesteld. Di rect zouden er zeker 12 tot 15 meisjes geplaatst kunnen worden en als binnen afzienbare tijd de dertiende vleugel ge reed zal zijn gekomen, dan zullen ruim 20 personeelsleden nodig zijn, voorna melijk vrouwelijke krachten. Wachtlijst De geneesheer-directeur, dr M. v. d. Beek, heeft een grote Ijjst in zijn bureau liggen. Daarop staan de namen van hen, die in aanmerking komen voor verpleging in „Vrederust", maar die een briefje thuis hebben gekregen, dat er geen plaats voor hen is. Geen plaats, omdat er niet voldoende verplegend personeel is Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres En dus moeten deze mensen blijven waar zij zijn, waar zij niet die verple ging en verzorging kunnen ontvangen als op „Vrederust" het geval ls, omdat nu eenmaal verpleging en verzorging van geesteszieken moet gebeuren door mensen, die daarvoor een opleiding heb ben ontvangen. De lijst groeit met de dag. En de genezing van de voor op> name in aanmerking komende patiënten wordt iedere dag uitgesteld. Dit mag niet zo blijven. En het kan spoedig ver anderen. Wanneer zeg maar 20 Zeeuw se meiSjes zich opgeven en aan „Vrede rust" schrijven: „Ik kom en wil eraan meehelpen, dat de nood in het leven van mijn naaste wordt gelenigd en de pijn wordt gestild!" 4/lie leest of hoort vertellen hoe Zo'n honderd jaar geleden de krank- zinnigen werden behandeld, die lopen de rillingen over de rug. Verpleging? Het woord kende men niet: er waren bewakers en bewaaksters; er waren dwangbuizen en dwangjakken; er waren kettingen en dikke celmuren met een gat erin om het eten door te geven; er waren vieze hopen stro en op de grond vastgespijkerde tafels en stoelen. Er ma ren ijzeren kooien, waarin de geesteszieken werden rondgereden van kermis naar kermis en toaar het „eerzame" publiek de vertoning voor en kele eenten kon bijwonenEen krankzinnige (liet woord geesteszieke kende men nog niet) was immers iemand, die van de duivel bezeten was en op wie Gods toorn in bijzondere mate rustte, omdat hij of zijn ouders zwaar gezondigd hadden. Vat dacht men in een christelijk Nederland, waar de Verlichting er tienduizenden versloeg. Maar genoeg over dit afschuwelijke wereld uit, dat iemand, die eenmaal in verleden. Wie meent te moeten spreken van „die goeie ouwe tijd" bedenke, dat ook dit ertoe behoorde. En beter is het zich te verheugen in de enorme veran deringen ten goede, dan af te geven op onze voorouders, die kinderen waren van hun tijd. Veranderingen ten goede: inder daad. Wie vandaag een inrichting ais „Vrederust" bezoekt staat zonder meer versteld. Van de sfeer, waarin onze geesteszieken daar verblijven. Van de mooie omgeving, waarin zij vertoeven. Van de liefde en van de zorgen, waarmede zij worden om ringd. Van de betrekkelijke vrijheid, die zij genieten. Van het werk, dat zij mogen en ook kunnen verrichten. Dwangmiddelen en dwangmaatrege len? Men zoekt ze tevergeefs. En ze blijken ook niet nodig of het moest zijn bij zeer hoge uitzondering. Velen herstellen De werk- en slaapvertrekken in de zalen en in de paviljoens zijn licht en gezellig. Ook die elementen zjjn bevor derlijk voor de genezing. Want het fa beltje moet nu maar eens voorgoed de een inrichting als „Vrederust" is te rechtgekomen, daar .meestal zjjn gehele leven zal slijten. (Vergeef ons dit woord, maar het drukt het beste uit wat ermee wordt bedoeld). Met enkele simpele cijfers mag het tegendeel wor den bewezen: zo'n 25 jaar geleden was het percentage geesteszieken, dat her steld of nagenoeg hersteld de inrich tingen verliet, niet veel meer dan 25. Tegenwoordig ligt het tussen de 65 en 70 pet. Er zijn zelfs psychiatrische inrichtingen, die meer dan 75 pet. der patiënten na kortere of langere verple ging hersteld aan de maatschappij kun nen afleveren of teruggeven. En daar mede worden zeer dicht de resultaten van het gewone ziekenhuis benaderd. Hoe deze ontwikkeling mogelijk was Als één der belangrijkste oorzaken mag worden genoemd de essentiële verande ring der behandelingsmethoden, die toe gepast worden door daarvoor speciaal opgeleid en deskundig personeel. Me thoden, die vroeger of later ertoe lel den, dat de ziekelijke stoornissen (de doktoren en de psychiaters hebben er allerlei geleerde namen voor) verdwij nen en de patiënt weer normaal wordt, zodat hij ln de maatschappij kan terug keren. Maar men zal zonder meer be grijpen, dat deze methoden veel perso neel kosten. Het komt vaak genoeg voor, dat één patiënt de volle Inspan ning en kracht van een verpleegster of een broeder kost; ja, dat soms meer dan één verpleegster of broeder nodig ls voor één patiënt. Een geheel Individuele behandeling ls vaak volstrekte eis. Bestuur en di rectie van „Vrederust" verzuchten, dat allerlei pogingen niet ln het werk kunnen worden gesteld, omdat er niet voldoende personeel ls. Er ls nog zoveel te doen, maar niet genoeg handen geven zich in liefde Er wordt gewerkt Wij zeiden al, dat de patiënten wer ken. Echt productief werken in de ge meenschap, die hier op „Vrederust" be staat. Van de 920 patiënten, die er nu zijn, zitten er overdag maar heel wei nig binnen. Of als zij er zitten, dan zijn zij druk aan het werk. De meeste man nen werken buiten. Overal komt men hen tegen. Velen maken graag een praatje. Wat zjj zo'n hele dag doen? Zij zijn bezig op de boerderij, op de tuin derij; zij koken eten voor de varkens en houden de stallen schoon; zij zorgen .voor de kippen, houden de terreinen, de plantsoenen, de lanen en de moes tuin in orde. Van de week was een groep mannen een terrein met compost aan het bewerken. Dan zijn er de z.g. stille bedrijven, alle keurig onder gebracht in ruime, lichte en frisse ruimten, waar vaak de radio zachte achtergrond-muziek geeft. Die stille bedrijven omvatten een kleermakerij, een boekbinderij, een schoenmakerij, een weverij, een meu belmakerij. Rustig werken de man nen voort onder het bijna onmerk bare toezicht van een baas of voor man uit het personeel en de resul taten van hun werk zijn vaak ver bluffend. De vrouwen vinden werk in al hetgeen de huishouding vraagt. En die vraagt heel wat voor een gemeen schap van 1200 tot 1300 zielen! Zij werken in de keuken of in de wasserij, zij strijken of zitten rustig te hand werken. Dit is steeds weer het opval lende bij een bezoek aan de zalen en de werkruimten: de rust, die er be staat. Werken is medicijn! En nu zal het voor ieder vanzelf spre ken, dat het laten verrichten van al dit werk met een speciale bedoeling ge schiedt. De waarde van de arbeid als therapeutisch hulpmiddel kan niet hoog genoeg worden aangeslagen, vooral voor hen, die lange tijd of hun gehele leven ln een Inrichting moeten verblijven. Als zij werken hebben zij afleiding, hebben zij een doel en gaan zij beseffen toch niet nutteloos te zijn ln het leven. Hun verkeerde nelgingen kunnen zij afrea geren op hun werk. Zij krijgen de vol doening iets te presteren. Werken is de beste medicijn voor geesteszieken! De genoemde werkplaat sen produceren hoofdzakelijk voor eigen gebruik. Deze arbeidstherapie ls dus in feite een kwestie van heropvoeding. In grote lijnen wordt zij de laatste jaren aller- wege toegepast, maar ook hier stuit men weer op het personeelstekort, waardoor juist de moeilijkste gevallen vaak niet die aandacht kan worden ge geven, die zij moeten hebben. De laatste tijd is er grote belangstel ling ook op „Vrederust" voor de co-educatie, hier: het mannen en vrou wen samen laten werken. Uiteraard ge beurt dit met nauwkeurig geselecteer de patiënten. De resultaten van deze proef, die in verschillende paviljoens ls en wordt toegepast, zijn gunstig. De ge wone omgang van mannen en vrouwen blijkt van grote invloed te zijn op de gedragingen van de patiënten, die daar bij betrokken zijn, ten opzichte van el kaar. Ontspanning Wij zouden wel zeer onvolledig zyn, wanneer wjj ook niet Iets vertelden van de ontspanning voor en vooral door de patiënten. Er is een flinke ontspan ningszaal vlakbij het hoofdgebouw, waarin practisch tedere 14 dagen een ontspanningsavond wordt gegeven. Het personeel doet daar veel voor, maar nog meer worden de patiënten zelf ïnge- DS J. DE VRIES voor de laatste maal voorzitter Er blijken nog altijd mensen te zijn, die denken (en ook zeggen) dat „Vrederust" hun morele, maar vooral hun financiële steun niet meer nodig heeft, omdat er toch genoeg subsidie wordt ge geven. Hoe deze leugen in de we reld komt is moeilijk na te gaan. Een leugen, inderdaad. Want „Vrederust" krijgt geen cent sub sidie. Zij moet leven van de vcr- pleeggelden, die door de over heid worden vastgesteld en waar aan in geen enkel opzicht valt te ontkomen. Zijn er tekorten op de exploitatie, dan blijven die voor eigen rekening. Voor de bereke ning van de verpleeggelden (dus bepaald geen subsidie!), die dooi de gemeenten en door de provin cies worden betaald voor het al lergrootste deel der patiënten, die op „Vrederust" worden ver pleegd, wordt uitgegaan van het aantal op 31 October van het voorafgaande jaar. Daar kan dus, als de eindrekening teordt opge steld, heel wat speling in zitten naar bouen of naaf beneden. De contributies komen ten goe de aan de vereniging en worden gereserveerd voor uitbreidingen en bijzondere werken. Zo kón enige tijd geleden b.v. het nieu we zusterhuis uit de ontvangen gelden worden bekostigd. Uit dit alles moge blijken, dat Vrede rust" de steun van protestants christeVjk Zeeland niet kan mis sen. Vooral dank zij de ijuer en het enthousiasme van de heer F. Boon, die als propagandist stad en land afreist, is het aantal con tribuanten aanmerkelijk gestegen en ligt nu tegen de 11.000. Maar dit aantal kan zeker worden ver dubbeld. Voor de plaatselijke af delingen en de correspondenten is er nog voldoende werk! j- J sehakeld. Zij studeren zelf toneelstuk jes in. Op Koninginnedag b.v. werd een toneelstuk opgevoerd door de pa' 'aten zelf. En dan ls er een wande een gymnastiekclub, een voetbaleluo een mondorgelclub, waarin vaak met groot enthousiasme wordt gesport. Zo ziet men: alles is erop gericht om de activiteit van de patiënten te stimuleren en te verhogen. Want de tijd, dat de geesteszieke zijn aagen in ledigheid doorb iacht en de andere patiënten tot overlast was, behoort gelukkig tot he. veneaenl

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3