T ZEEUWSE PLAKKEBORD I 'T SPIEGELTJE Vrij Evangelische Gemeente Wemeldinge bestaat 75 jaar „Het Boerenleven" schilderijenexpositie in de Grote Kerk Commissaris der Koningin opent Nijverheidsdag GRABBELTON NOTEERT U Ds Mooy in 1879 de grondlegger Geboren uit verlangen naar geloofsbeleving BAAYENS UW OPTICIEN Koningmaeieestcü m Z<eeiana Commissaris der Koningin gaf receptie LIKDOORNS WONDEROLIE Ook Jacoba van Beieren komt naar Goes Zaterdag 1 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 12 Mei a.s. te Terneuzen De Nijverheidsdag, die op 's morgens officieel worden „Rotterdam" te Terneuzen ■al worden gehouden, »al morgens officieel worden geopend door de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die voornemens is in zijn ope ningsrede te wijzen op de betekenis, welke deze dag voor de industriële ont wikkeling van Zeeland heeft. Het doel van deze Nijver heidsdag, die voor geheel Zeeland geldt, is de onder nemers uit het gewest bij elkaar te brengen voor een uitwisseling van ervaringen aan de hand van enkele korte voordrachten over het moderne bedrijfsbeheer. Er zullen zes onderwerpen in speeches van 20 minuten worden ingeleid door op hun terrein deskundige sprekers. Daarna is er alle gelegenheid tot discussie. Er zijn 400 uitnodigingen voor deze dag verzonden. De Nijverheidsdag is vooral bestemd voor de kleinere en middelgrote ondernemers, maar niettemin zullen ook vertegenwoordigers van de grote bedrijven naar Ter neuzen komen. De inleiding van de dag berust bij ir J. P. Berdenis van Berlekom, directeur van de Vitrite Fa briek te Middelburg, die het een en ander zal vertellen van de voorgeschiedenis, de bedoeling en de achtergrond van deze Nijverheidsdag. De eerste inleiding zal worden gehouden door de heer J. H. Buhrs, voorzitter van een combinatie van ma chinefabrikanten te Zaan dam, over het onderwerp: „De betekenis van de com binatievorming voor middel grote en kleinere bedrijven" Over het onderwerp „Hoe kunnen middelgrote en klei nere bedrijven van weten schappelijk onderzoek profi teren?" wordt gesproken door prof. dr D. Dresden, Voorzitter van de Nijver- beidsorganisatie Toegepast jJatuurwetenschappelijk Onderzoek. Na de koffiemaaltijd komt aan het woord de heer J. Fukken, bedrijfsorganisator bij de Zeeuwse Confectie Fabrieken te Middelburg, met het onderwerp: „Wat is het voordeel van goede werkverhoudingen?" Ver volgens zal de heer J. van Schaik, directeur van de Ned. Middenstandsbank te Zwolle, spreken over het onderwerp: „Een goede ad ministratie en credietwaar- digheid", waarna drs J. L. Wage, verkoopconsulent te Botterdam, de aanwezigen zal inleiden in „De kunst van het verkopen". De voor zitter zal tenslotte een sa menvatting geven van het gesprokene. Men wil deze Nijverheids dag zien als het begin van het streven om ook de klei- nerere en middelgrote on dernemers in onze provin cie te steunen bij de uit voering van hun taak, die steeds moeilijker wordt. De Zeeuwse werkgroep, die nauw samenwerkt met de O.C.P., de Contactgroep Pro ductiviteit, is voornemens in de toekomst regionale bij eenkomsten van onderne mers te gaan beleggen. De familie Hoek van Dijke, Zuidvlietstraat, Goés, zal vol gende week Dinsdag op enigszins feestelijke wijze de dag herdenken, dat opa en opoe Hoek van Dijke van Da len zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Zo'n dag mag men toch zeker niet zon der enige feestelijkheden voorbij laten gaan. Vervolgens hebben we een verheugende mededeling voor de leden van de Chr. Geref. kerk te Biezelinge. Hun pre dikant, ds A. Gruppen, die verleden jaar (voorjaar) ge opereerd werd, heeft n.l. toe stemming van zjjn chirurg gekregen om Zondag ln de dienst des Woords voor te gaan. Voorlopig mag ds Gruppen elke Zondag één keer de kansel bestijgen. In Yerseke had men deze week maar weinig belang stelling voor de vergade ring van het Groene Kruis. Het oude bestuur werd herkozen en getracht zal worden een tweede wijk zuster aan te trekken. Zus- ter Fuykschot heeft op deze vergadering een film ver- Vandaag is het een blijde dag voor Zeeland. Wan neer op het middaguur de boten weer zullen gaan varen tussen Kruiningen en Perkpolder, dan zal een uiterst moeilijke periode in de verbindingen tussen Zeeland boven en Zeeland beneden de Wes- ter-Schelde zijn afgesloten. Wij behoeven niet veel meer te zeggen van de grote problemen voor dui zenden mensen, die in de vijftien maanden na het uitvallen van het veer de tocht van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen moesten maken. Het is ge gaan, al duurde de tocht vaak enkele uren langer dan voorheen. Het is wel merkwaardig, dat net een week voor deze dag h.et ueer Hoedekenskerke-Perk- polder moest worden gestaakt wegens de schade, die de Bazelboot had opgelopen. Het is een geluk, dat deze tegenslag zich niet eerder heeft voorgedaan. Maar eens te meer vestigt dit voorval de aandacht op de moeilijkheden, waarmee de Provinciale Stoom bootdiensten te kampen hebben, omdat er onvol doende reserveschepen zijn. Het gebeurt wel eens, dat er in Vlissingen een schip buiten dienst aan de wal ligt en dat iemand, die niet op de hoogte is, dit vreemd vindt. Waarom wordt zo'n schip niet in de vaart gebracht op drukke tijden? Het antwoord is heel eenvoudig: het schip is in revisie en kan dus niet varen. Insiders verwonderen zich er vaak over, dat er niet meer schepen uitvallen na maandenlange dienst zonder dat zij in revisie zijn geweest Maar dat laatste kan meestal niet, omdat dan de diensten niet meer kunnen worden uitgevoerd. Bij zijn critiek mag men dit vooral niet vergeten. Er is slechts één oplossing: meer schepen. Men weet, dat daaraan ge wérkt wordt. Nu het verkeer nog steeds toeneemt is dit mèt het bouwvolume punt één op het Zeeuwse verlanglijstje! toond over het Groene Kruis. Tot slot nog enkele ge slaagden. Voor scheepswerk- tuigkundlge, diploma Cl (nieuw) zijn geslaagd de heren C. Ratelband en J. Kodde (met lof). Voor het diploma Cl (oud) slaagde de heer J. Passenier. Voor derde stuurman G.H.V. slaagde ae heer H. W. Tabak en voor scheepswerktuigkundige, di ploma A, de heer C. RijswljK. Allen zijn leerlingen van ue „De Ruyterschool" te Vlis singen. Streekaniddag eiland Tholen. Het algemeen bestuur van de Stichting Gemeenschap eiland Tholen is onder voor zitterschap van burgemees ter L. A. Verburg van Sta- venisse in vergadering bij een geweest. De vergadering werd bij gewoond door de architect Nienhuis van het Bouwbu reau voor de Landbouw, die een toelichting gaf op het in middels door hem vervaar digde schetsplan voor de bouw van een gemeen schapsgebouw voor het eiland Tholen. Na enige bespreking werd opdracht verleend het plan verder gereed te maken, waarna zo spoedig mogelijk tot aanbesteding van be doeld gebouw zal worden overgegaan. Het gebouw zal ruimte bieden voor ongeveer 300 personen. De vergadering besloot verder omstreeks September a.s. een streekmiddag voor het eiland Tholen te houden. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd deze middag verder te organiseren. Zo mogelijk zal in het vervolg ieder jaar een streekdag georganiseerd worden. Middelburg: Woensdag 8 Mei. Ned. Herv. kerk ;t Zand, vergadering „Vrederust", spr. ds D. Slagboom te Mid delburg. Middelburg: Tot 3 Mei zal ook hier een educatieve rub ber-tentoonstelling worden gehouden door de Rubber- Stichting uit Delft. Daartoe staan twee expositiewagens op de Markt. Tilburg: Hedenmiddag, om het kampioenschap volleybal. De Walcherse volleybalclub „Wilno" zal Zeeland ver- genwoordigen. WEMELDINGE, 1 Mei. „Het is ds Mooy die wy moeten zien als de grond legger van onze gemeente", zo vertel ons de tegenwoordige predikant van de Vry Evangelische Gemeente te Wemeldinge, ds J. A. Hamers, als wy met hem een gesprek hebben over het 75-jarig bestaan dat deze gemeente vandaag (1 Mei) en morgen hoopt te vieren. En ds Hamers spreekt met grote dankbaarheid over de figuur van ds Mooy, een man met een groot geloofsvertrouwen en een biddend leven. Het was ds Mooy die vol heeft gehouden, soms maar met enkele getrouwen rondom zich. Veertig jaar lang heeft deze trouwe dienstknecht van God het Evangelie in de Vry Evangelische Gemeente in Wemeldinge mogen brengen en ds Hamers zegt het met dankbaarheid dat de voorgangers die na hem zyn ge komen, tot op heden de vruchten mogen plukken van het gebedsleven van deze man. Ingezonden Mededeling (adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 Vanmiddag gaven de Commissaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Ca sembroot en mevr. de Casembroot een officiële receptie in de Statenzaal aan de Groenmarkt, waar zij omstreeks 300 gasten, afkomstig uit de gehele pro vincie, konden verwelkomen. O.m. kwamen het voltallige college van Ged, Staten, vele burgemeesters, hoge Rijks- en Provinciale ambtenaren, leden van de rechterlijke macht en vele particu lieren uit het bedrijfsleven hun op wachting maken. Er heerste een zeer geanimeerde stemming en toen het strijkje, dat op de tribune speelde de receptie besloot met het Wilhelmus, zongen alle aanwezigen spontaan mee! CONCERT OP DE MARKT in Middelburg waren verder alleen 's avonds festiviteiten. Op de Markt gaf nat Chr. Muziekgezelschap „Oefening na Arbeid" een concert onder leiding van de heer J. C. F. van Kamer. Na hen hield het gezelschap „De Wilco's' uit Goes de duizenden die waren ko men luisteren, nog aangenaam bezig. De schooljeugd genoot van een leuk filmprogramma, dat evenals trou wens de andere feestelijkheden werd aangeboden door de Kon. Ver. „Uit het volk voor het volk". TE VLISSINGEN In Vlissingen begonnen 's middags de festiviteiten met een grote optocht door de stad van de verschillende ver enigingen. Voorop ging de vlag van de Bond van Buurtverenigingen en de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" zorgde voor de muziek; het slot van de lange stoet werd gevormd door de Harmonie St. Caecilis. Daarna gaf V.T.V. (dat dezer dagen 55 jaar bestaat) turndemonstraties in het Bellamypark, waar 's avonds Cres cendo concerteerde; Ons Genoegen gaf een concert in het Havendorp. Tot groot genoegen van de jeugd maakte het laatste gezelschap 's avonds nog een wandeling door de stad: het werd een plezierige, hossende massa, die pas enigszins tot rust kwam bij de taptoe, die als slot van de dag gegeven werd door de drumband van de Nat. Reserve. EREPALM VOOR GOES Hos het ook in andere steden en dor- Sen geweest mag zijn, aan Goes komt erepaim toe voor het best-georgani seerde Koninginnefeest van dit jaar, Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat heeft men een programma geboden, dat duizenden op de been bracht en dat wat meer zegt ook die dui zenden geheel heeft bevredigd. De ochtend begon met een carillon bespeling en daarna een massale zang- Iiulde van alle schoolkinderen op de Grote Markt. Burgemeester Mr W. C. ten Kate hield een korte" toespraak, waarin hij meedeelde dat er een tele gram met gelukwensen was verzonden namens de Goese burgerij aan H.M. de Koningin een mededeling die uiter aard met instemming werd ontvangen. De korte speech van Dr Doeleman, voorzitter der Oranjevereniging, werd met een driewerf hoera beantwoord. Toen begonnen de kinderspelen en de kleintjes amuseerden zich in het Schuttershof en in Slot Ostende uitste kend bfj de goochelaar en de poppen- kastvertoning. En toen er nog een trac- tatie kwam was voor deze gastjes he lemaal het hoogtepunt bereikt! 's Middags waren er groepswedstrij den voor de grotere schooljeugd en waren er sportdemonstraties (door Kasporgo en Volharding) en volley balwedstrijden op de Grote Markt. Het was er buitengewoon gezellig, de volksdansers hadden veel bekijks en ook de volleyballers hadden niet te klagen over gebrek aan aanmoediging. Het tournooi werd gewonnen door het Chr. Lyceum. 's Avonds concerteerden „Hosanna" en „Euphonia" ieder een uur en daar na trokken ze ieder afzonderlijk naar een der verre hoeken van de stad (evenals het Pijpercorps „Excelsior") om de deelnemers aan de lampionop- toeht op te halen. Het was een aller aardigst gezicht en vele „kleintjes" en ook heus wel vele „groten" hadden moeite om „de lampen brandende" te houden tot de Grote Markt. Want daar kwam tenslotte heel de Goese familie bijeen en daar bereikte het feest zijn hoogtepunt. Wika Hiensch had de zware taak op zich genomen om al dat publiek te Ia- ten meedoen in een groot volksdans feest. Eerst ging het een beetje houte rig, maar toen de wika van het podium afkwam en de polonaise begon, toen kwamen de benen los en deed iedereen dapper mee. Vooral dit laatste is een goed ding geweest: een dergelijk volksfeest ontaardt zo vlug in een wilde hos- partij dat de Oranjevereniging nu kans heeft gezien al die energie in goede banen te leiden, verdient alle lof! ZO WAS HET OVERAL Wat zuilen we tenslotte nog schrij ven over de feesten in al die 101 Zeeuwse steden en dorpen. Overal heeft men zijn best gedaan om deze verjaardag zo prettig mogelijk te Vie ren. In Zierikzee had men het feest heel beseheiden gehouden, maar onze correspondent meldde dat de stemming er desondanks uitstekend in zat. In St. Laurens kreeg de schooljeugd na af loop van een filmvoorstelling het mooie boekje „De paleispost" uitgereikt. In Kapelle was er een wielerronde (men zie voor het' verslag pag. 7) en daar concerteerde 's avonds in de grote vei linghal het bekende N.C.R.V.-gezel- schap „Vrij en Blij". Reken maar dat het er stampvol was. En in Oostkapelle praat men nog vol lof over de prach tige optocht. Laten we besluiten met Veere, want daar had men een aardige wijze van feestvieren bedacht: 's mid dags was er een puzzletocht, waaraan liefst 74 mensen deelnamen! Aller lei opdrachten moesten ze uitvoeren, waarbij men dikwijls genoodzaakt werd zijn geheugen over de kennis van de historie van het oude stadje duchtig op te frissen! Op de van hem bekende geestige wijze reikte burge meester de Beer Poortugael tenslotte de prijzen uit. Ingezonden Mededeling (adv.) Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaïne. Een tlesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Jaarvergadering Groene Kruis Serooskerke—-St. Laurens. ST. LAURENS, 30 April. De afde ling SerooskerkeSint Laurens van het Groene Kruis kwam in Jaarvergadering bijeen o.l.v. de heer A. C. Schipper. In zijn openingswoord heette deze in het bijzonder welkom burgemeester Dreg- mans en wethouder Cornelisse, alsmede burgemeester Bouwman van Grijpskerke, als afgevaardigde van de afdeling aldaar en de heer W. v. d. Broeke namens de afd. Vrouwenpolder. Uit het Jaarverslag van de secretaris de heer J. Versluys Szn., bleek o.a., dat de vereniging momenteel 727 leden telt en dat Wijkzuster Everse in 1953 in to taal 5110 bezoeken bracht. De wijkzuster, concierge en de beide bode's werden dank gebracht voor de vele arbeid. De rekeningen over 1953 van het Groe- net Kruis in ontvangst en uitgaaf totaal 5449.72, en van de T.B.C.-bestrljding ln totaal 1959.14, werden goedgekeurd. Eveneens de beide begrotingen voor 1954. Tot bestuursleden werden herkozen de heren A. C. Schipper en H. Janse, Geslaagden Chr. Kweekschool voor Zeeland. MIDDELBURG, 30 April. De vol gende leerlingen van de Chr. Kweek school te Middelburg behaalden dezer dagen het diploma in de Bijbelse vakken (bet z.g. Kweekschooldiploma): Mej. M. Bakker, Terneuzen; H. L. Brasser, Seroos kerke; A. R. v. d. Driest, Vlissingen; A. B'rancke, Serooskerke; H. D, Hendrikse, Stavenisse; M. Janse, Vrouwenpolder; L. Jansens, Lewedorp; Mej. W. de Jonge, Groede; Mej. S. F. Klaassen, Breskens; M. C. de Smidt, Bergen op Zoom; Mej. H. v. d. Vegt, Goes; Mej. S. Verhage, Oostkapelle; Mej. C. Vingerling, Goes; Mej. J. M. de Visser, Zaamslag; P. Vlie ger, Middelburg; Mej. F. S. J. van WeL Terneuzen; A. A. M. Wisse, Vlissingen; Mej. C. Wouters, Veere. A'lo 19 candida- ten zijn geslaagd. In Maart 1879 werd de Gemeente in Wemeldinge gesticht. Tevoren had al een groep mensen iedere Zondag de weg van Wemeldinge naar Goes gelopen om zich daar te stellen onder de woordverkondi ging van ds Loggers. Het was ds Budding geweest die als reizend prediker rond trok en ook op Wemeldinge de blijde boodschap van zijn Heiland had verkon digd. Slechts enkele jaren liep men van Wemeldinge naar de kerk in Goes: in 1879 besloot men zelf een gemeente te stichten. Men wilde in deze gemeente niet staan tegenover de andere kerken, maar er naast. Het hoofdverlangen was naar meer geloofsbeleving. Ds Hamers, de nog jeugdige predi- Ingez. Mededeling (advertentie) Er zijn tientallen soorten spreien, maar er is één soort die elke huismoeder als het ideaal van alle spreien ziet: een satijnzijden, doorgestikte gewatteerde sprei met volant. Wat een genot om, als de buurvrouw eens eventjes het huis komt zien, er met trots ook de slaapkamer in te kunnen betrekken. In Uw slaapkamer, op Uw bed, zo'n sprei I Wij kunnen geen wonderen doen, maar tóch zal er nu ook op Uw bed zo'n sprei komen. Dit zijn postorder- aanbiedingen, waarmee wij willen aantonen, dat goede kwaliteiten en lage prijzen rustig kunnen samen gaan. En dezelfde spreien, die overal verkocht worden voor 28.90, tweepersoons gewatteerde spreien van hooggeglansde satijn, bewerkt met fraai zig zag stiksel en brede volant, koopt U als postorder-aan bieding voor nog geen twintig gulden. Aan enige van onze vaste leden van de postorderlamilie zonden wij reeds een circu laire, maar de belangstelling en waardering zijn zo groot dat wij meenden dat iedereen, niemand uitgezonderd, dtt moet weten. Onze postk.anien kopen deze gewatteerde spreien met volant in de kleu ren groen, terra, goud en blauw, vgor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt 0 het betaalde geld omgaand terug. w WINKELCENTRUM BINNENWE TELEFOON K 1800-11768 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND kant van Wemeldinge, spreekt met grote eerbied over die geloofsmoed van de oprichters der gemeente en wijst op de grote offervaardigheid die deze groep altijd heeft betoond en nog be loond. Er zijn nu 130 leden en 100 doopleden en men heen een praent van een Kerk en pastorie. Aiies ryoeten deze mensen zelf opbrengen want ze ontvangen ge~n en kele steun van de overheid of enige in stelling. Sprekend over het verschil met andere kerKen wijst ds Hamers er op dat ae Vry Evangelische Gemeente geen synoue o. enige wetgevende macht boven zien heeic, Het is een autonome gemeenschap. Wel is men ook in Wemeldinge aangesloten bij de bond van Vrij E 'angelische Gemeen ten. Hierdoor komt men tot gezamenlijke activiteiten die men afzonderlijk, niet zou kunnen bereiken. (Predikantenopleiding, binnen- en buitenlandse- en jodenzenamg enzj. Wie het leven van deze gemeente kent wordt wel getroffen door de grote trouw die men er aantreft. Elke Maan dagavond heeft men er nog een bidstond en net verenigingsleven is bloeiend. Die bidstond is nog de vrucht van het werk van ds Mooy, zo vertelt ons ds Hamers. Wij zouden nog veel kunnen schrijven over de geschiedenis van deze kleine, maar getrouwe gemeente. VOORGANGERS i Laten wij volstaan mét het noemen van haar voorgangers in deze 75 jaar. Van 18791921 was dat ds Mooy, voor dien rondreizend prediker en eerder zen deling in Egypte. Van 19221925 ds P. van Vliet, candidaat uit Dordrecht die vertrok naar Amsterdam. Van 19261930 diende ds A. W. F. Waardenburg de ge meente. In 1932 deed ds P. Werges zijn intrede en deze stond op Wemeldinge tot 1946. Hierna kwam van 19471952 ds W. de Goede en sedert 8 Maart 1953 is ds Hamers de dienaar des Woords in deze gemeente. ART SENDIEN ST. De practijk van de artsen is Zondag a.s. ais volgt geregeld: Middelburg: A. W. Boerwinkel, Noord- weg 22, telef. 2460; Vlissingen: H C. A. Detmar, Badhuisstraat 25, teicf. 2233; Goes: C. Griep, Ganzepoortstraat 6, telef. 2460; 's-Heer Arenüskerke, Heinkenszano en Wolfaartsaijk; A. J. Zonnevijlle, Dorps straat E. 141, 's-Heer Arendskerke, telef. K. 1106202; Borssele, Driewegen, 's-Iiee- renhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: J. J. Ljelderblom, Nieuwdorp, telef. K. 1196— „27 voor dokter Kievit en A. Folmer. Driewegen, telef. K. 1195275 voor dok te Luykx; Oostkapelle, Serooskerke en veere: A. Reijnders-Schilt, Serooskerke, telef. K. 1189212; Koudekerke, West- kapelle en Zoutelande: H. Frima, Duin weg 59, Zoutelande, telef. K. 1186282, Tholen, Oud-Vossemeer en Poortvliet: P. J. Duinker, Tholen, telef. 40 en A. Kuge^r Poortvliet, telef. 10. Ziekenauto: 28 Mei van Strien, Goes, telef! K. 1100—2428. APOTHEKEN. In de week van 18 Mei zullen de vol gende apotheken geopend zijn voo. avond- en nachtrecepten: Middelburg: van der Harst; Vlissingen: apotheek Plin- singa, Walstraat 54, telef. 2010; Goes: L- porte. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen zal de practijk van de dierenartsen i. West Zuid Beveland worden waargeno men door: A. A. Elzerman, Goes, telef. K 11002233 en M. Gaakeer, Ovezandi telef. K. 1195—283. Ingezonden Mededeling tAdv.) Tijdens de Z.L.M.-dagen te Goes GOES, 30 April „Het Boerenleven" Onder deze naam zal tij dens de Z.L.M.-dagen feesten die op 17, 18 en 19 Juni te Goes ge houden, worden, een schilderijenexpositie gehouden worden in de wan- delkerk van de Ned. Herv. Kerk te Goes. Het wordt een tentoonstel ling, die beoogt de Kunst, en vooral die kunstuitingen, die op he! boerenleven betrekking hebben, opnieuw dichter bij het volk te brengen. het kruispunt bij de voormalige jubi- lcumbank. Men wil thans gelden bijeen zamelen om het beeld ln steen of brons, te verwezenlijken, opdat het eed bljj- De directie van het Stedelijk Museum te Amsterdam verleent aan deze schil derijententoonstelling haar medewer king door het afstaan van een 40 tot 45 schilderstukken van latere meesters, onder meer van Pemicke, Toorop, Piet Wlegmans, De Smet, Jan Sluijters, Toon Kelder en Van Wijngaardt. De kerkruimte zal door panelen ver deeld worden. Van de ten toon te stel len doeken zijn er 15 zeer groot en men kan ervan overtuigd zijn, dat alle schil derstukken door het prachtige licht dat door de hoge kerkramen binnenvalt, uitstekend tot hun recht zullen komen. In een gesprek met leden van het Comité Huldeblijk, de V.V.V. op Zuid- Beveiand en van het tentoonstellings comité der Zeeuwse Landbouw Maat schappij werd medegedeeld, dat deze expositie tot eind Juni geopend zal blij ven. De Zondagsrust zal echter gehand haafd worden. De tentoonstelling zal begrijpelijk zijn voor dc gemiddelde bezoeker: dus geen surrealisme, maar korenvelden, en uitbeeldingen van mannen en vrouwen ir. klederdracht. Kunstkenners zullen uitleg verstrekken. Bovendien wil men bijzondere edta- logie laten drukken, die tevena een waardevol aandenken zullen vormen. De Commissaris der Koningin zal er er voorwoord jn schrijven; dr Jaffé van het Stedelijk Museum een inleiding, ter wijl de heer Pieters, blbliotheccarls en archivaris van de Prov. Bibliotheek te Middelburg de begeleidende tekst zal verzorgen. Bovendien wil men prenten en folders laten drukken van „de maaiende boer" van Van Gogh die mét tekst als reclamebi'.jet en zónder als huiskamerversiering dienst kan doen. HET HULDEBLIJK. Zoals bekend heeft de gemeente Goes het plan opgevat de jubilerende Z.L.M. een huldeblijk aan te bieden In de vorm van een beeld, dat een blijvende plaats zal verkrijgen. De beeldhouwer Ten Klooster te Veere is opdracht gegeven tot het vervaardigen van een beeld van 2.20 m hoogte, voorstellend een vrou wenfiguur, die in de ene hand een vracht draagt en hl de andere hand als scepter een bos bloelende korenaren. Hiermede wil de gemeente Goes de ver bondenheid tussen stad en platteland tot uitbeelding brengen. Het beeld zal in een voorlopige vorm (van gips) tijdens de tentoonstelling een plaats krijgen aan de Rijksweg op vende herinnering zal vormen. Men wil bovendien een honderdtal kleine afbeeldingen van het beeld later vervaardigen, die tegen een bijzonder, bijdrage beschikbaar zijn. JAOOBA VAN BEIEREN NAAR GOES. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de pogingen, om op 19 Juni Ja coba van Beieren, die op de Keuken hof voor het eerst haar Goese onder danen leerde kennen, in Goes te ont vangen, waarschijnlijk met succes be kroond zullen worden. Zij zal dan des ochtends op het gemeentehuis ont vangen worden en des middags, even als tijdens de Zeeuwse Streekdag op de Keukenhof, zich bij de leden van de handboogvereniging „Jacoba van Beleren" voegen om aan de schieting deel te nemen. 19 Juni is de dag van de landfoouwjongeren en aangezien Vrouwe Jacoba als oprechte Haar- lemmermeerse zeer geïnteresseerd ls bij de L.J.G., zal het haar zeker be vallen om naar Goes te komen. Ingezonden Mededeling (adv.) maakt wol motvrij ORGANON-OSS KAPELLE Damwedstrijden. Woensdagavond werd in het CJMV-gebouw een bekerwedstrijd gespeeld tussen de damclub van 's Gra venpolder en van Kapelle. De uitslag hiervan was 713 in het voordeel van 's Gravenpolder. Gedetailleerde uitslagen: A. v. d. SchraafJ. Blom 0—2; C .van LiereJ. C. v .d. Hage 11; C. van OverloopJ. Walrave 11; J. Ganseman J. Kluiver 02; Chr. KorstanjeA. Dubbeldam 20; C. v. d. SchraafA. van Overbeeke 11; J. de NeefC. Tramper 20; J. op 't HofG. Blom 02; C. BlankenburghL. J. Verkerke 02; J. C. Walrave—D. Huissoon 02.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2