een echt ouderwets Koninginnefeest ^v&nö&etQ^J Prachtig geslaagde feesten in dorp en stad van Zeeland Koninginnefeest en bevrijdingsherden king vloeien op natuurlijke wijze ineen Koreaans probleem naar werkcommissies? Conferentie te Colombo verlengd Heerlijk weer en een vrije dag zorgden voor Duizenden defileerden langs het bordes van het paleis Soestdijk Tulpenrally ten einde Waar is Jaapje Klerk? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Défilé langs hei paleis De grote parade Parade en receptie in Middelburg, plezierige volksfeesten in Goes Ramp heeft ons eer versterkt dan verzwakt Parade te Middelburg Eden dineerde bij Molotof met Tsjou en Lai! Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: yiissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2771 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 1 MEI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur; JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. t precies vijftien maanden na de ramp zal de veerdienst Kruinin genPerkpolder weer in bedrijf worden gesteld. Vanmiddag zul len de eerste ponten weer regel matig hun halfuursdienst gaan varen, nadat minister Algera om tien voor half twaalf met de eer ste boot is overgestoken naar Perkpolder. Eindelijk, zult U zeggen, doch daarop laten vol gen: Gelukkig! rr GOES, Koninginnedag. Nederland heeft de verjaardag van zijn Vorstin gevierd op een wijze zoals we in jaren niet gewend zijn geweest. Het was ouderwets en hartverwarmend. Op meer dan voor oorlogse wijze werd gevlagd, iedereen had zich ge tooid met oranje en jong en oud nam spontaan deel aan de feesten die in stad en dorp waren georgani seerd. Waaraan dit verheugende opbloeien van deze verjaardagsviering te dahken is? Allereerst wel aan de gelukkige omstandigheid dat De Bilt zich toch wel wat had vergist. „Koud weer met plaatselijk regen", was voorspeld het was, in Zeeland al thans,^ verwarmende zon. „Een echt Oranjezon netje!" zeiden de mensenl Én de tweede reden voor deze uitbundige viering Het défilé langs het paleis Soestdijk is ditmaal een vrolijk schouwspel ge worden van klederdrachten, bloemen, vaandels en muziekcorpsen. En blij lachend heeft het Koninklijk gezin al die goede gaven en gelukwensen uit alle delen van het land in ontvangst genomen. Voordat het feest begon ontving Hare Majesteit vanmorgen een twintig tal gebrekkige kinderen uit verschil lende sanatoria en inrichtingen, dit in verband met het a.s. wereldcongres voor gebrekkigen. De kleine gasten kregen versnaperingen en later moch ten ze vanuit een kamer van het pa leis het défilé meemaken. Toen onze Koningin om half elf op het bordes verscheen werd zij toege zongen door een Drents zangkoor met het lied: „Drenthe land van hei en struiken". Uit elk der elf provincies waren n.l. verenigingen, meestal in klederdracht, naar Soestdijk gekomen om Hare Majesteit geluk te wensen. Zij kregen een plaats op het grote gazon en gaven zo nu en dan een „voorstel ling". Uit Zeeland was „Medioburgum" uit Middelburg de eer te beurt ge vallen: op het grasveld voerden zij een boerendansje uit en zij verblijd den de Vorstin met Zeeuwse profe tenbrood en met Zeeuwse babbelaars „voor de guus". Na afloop van het défilé heeft de Ko ninklijke familie nog een poosje met de elf groepen nagepraat en achter de ra men knikte Prinses Wilhelmina de mensen nog eens vriendelijk toe over het met bloemen bedolven bordes heen. De Rotterdammers zijn getuigen ge weest van een van de grootste parades uit Nederlands geschiedenis. Vierdui zend man te voet onder wie de mari niers die zo bemind zjjn in Rotterdam, tweeduizend man gemechaniseerde en gemotoriseerde troepen met 46 zware centuriotanks en 88 vliegtuigen namen aan deze wapenschouw deel. Op het podium stonden de hoogste militaire autoriteiten: de minister van Oorlog en Marine Ir C. Staf, de staatssecretaris van Marine vice-admiraal H. C. W. Moorman, de staatssecretaris van Oor log Mr F. J. Kranenburg, de chef van de generale staf generaal B. R. P. F. Hasselman en de chefs van luchtmacht en marine. Zij namen de parade af. Zeven kilometer was de colonne lang en het voorbijtrekken nam een uur in beslag. De Johan Willem Frlsokapel zorgde voor de muziek. Paradecom mandant was generaal-majoor J. H. was wel, dat verreweg de meeste mensen een vrije dag hadden. Het blijkt dat we ons alleen maar kun nen verheugen over de beslissing om eindelijk eens te breken met die ongelukkige verdeling van een halve dag vrij op 30 April en een halve dag op 5 Mei het gevolg was immers dat er van een werkelijk nationale viering op geen van beide dagen iets terecht kwam! Als gewoonlijk was het défilé langs het paleis Soestdijk, „het witte paieis in het groen", een der hoogtepunten van de dag. Twee en een half uur heeft het geduurd en voor wie het heeft meegemaakt was het onvergetelijk. En een ander nationaal hoog tepunt was de grootse militaire parade in Rotterdam, waar de hoogste militaire autoriteiten en regerings personen aanwezig waren. Belgische equipe werd eerste ZANDVOORT, 30 April. Aan de spannende Internationale Tulpenrally is vandaag, na klassementsproeven op het circuit van Zandvoort, een einde gekomen. Het is een uitermate enerve rende strijd geworden met de Belgische equipe Pierre Stasse-Oliver als win naar. Bovendien werd deze equipe win naar in de klasse normale serie-toer- wagen boven 1600 t/m 2000 cc. Zij re den in een Alpha Romeo. Op de eerste plaats eindigde de Duit se equipe Engel-Ambrecht. De eerste Nederlandse ploeg, die goede vijfde werd, was Banks-Porter. Het Engelse damesteam Sheila van Dammevr. Clarke werd tiende, doch eerste dames equipe, zodat zij de coupe des dames won. Couzy, commandant van de vierde di visie die in een jeep voor zijn troepen uitreed. Voor de Rotterdammers, die zoveel te lijden hebben gehad van het mili tair geweld en die zich ongetwijfeld de intocht der Duitsers herinnerd hebben nu 14 jaar geleden, was het een onvergetelijk schouwspel. Tot zelfs op de daken van de in aanbouw zijnde gebouwen stonden ze te kijken en toen de kapel tot slot het „Wilhel mus" inzette, zongen ze uit volle borst mee. Deze foto geeft een overzicht van het voorbijtrekken van de gemotoriseerde troepen, die deelnamen aan de grote parade te Rotterdam. Links gedeel telijk zichtbaar het gebouw van de Rotterdamse Bank, rechts op de achtergrond het Stadhuis, daarvoor de Beurs. GOES, Koninginnedag. Overal in Zeeland heeft men net als in geheel Nederland vandaag de bloemetjes eens flink buiten gezet. Het prachtige weer en de aanlokkelijke programma's brachten de mensen op de been en zo bleef er geen besje achter het spinnewiel, 's Ochtends al vroeg klonken over stad en land de zilveren tonen van de carillons en brachten de school kinderen voor stad- of gemeentehuis hun zanghulde, daarmee hun aanhanke lijkheid betuigend aan de jarige Vorstin. Trouwens, in verreweg de meeste plaatsen waren ochtend- en middaguren bestemd voor de jeugd. In de ene plaats had men optochten georganiseerd, elders onthaalde men de jonge gasten op een filmvertoning of een poppenkast en dikwijls waren er kinder spelen waar mooie prijsjes te verdienen waren. Behalve dan in Zierikzee waar een conflict (je) tussen onderwijzers en organisatoren roet in het kinder spel-eten gooide! En 's avonds, tja.... in sommige plaat- Met aandacht luisterde ons Koninklijk Gezin naar de uitvoering, die door muziekcorpsen en koren werd gegeven. V.l.n.r. Prinses Irene, Prinses Margriet, Prins Bernhard, Koningin Juliana, Prinses Marijke en Prinses Beatrix. y - JXvVKJMCOT* Or Drees sprak voor de radio President Tito van Joego-Slavië zal begin Juni een officieel bezoek brén gen aan Griekenland. Hij zal spreken over het Balkanpact. Üen waren lampionoptochten. Daar lie pen inderdaad kinderen met lampions in mee. Maar het grootste deel van de optocht werd toch veelal geleverd door de „oudere jeugd", te groot voor een lampion, maar nog jong genoeg om eens uitgelaten te doen en achter de muziek aan te dijnen en te hossen. De avond van Koninginnedag is immers hun avond. Daar worden banden ge smeed soms voor één dag soms ook voor het leven! Laten we beginnen met de hoofdstad van onze provincie, Middelburg. Niet omdat daar het rijkste feestprogramma werd geboden, maar omdat daar toch enkele provinciale hoogtepunten te no teren zijn. Dat was allereerst de parade, waar aan werd deelgenomen door een groep van de Kon. Marine te Vlissingen, de volledige C.O.A.K. en door een groep van de Nationale Reserve, terwijl de drumband van de Reserve de parade- muziek verzorgde. Kolonel J. G. Broek- huijzen, commandant Maritieme Mid delen te Vlissingen, nam de parade af; majoor J. Potteboom was paradecom mandant. Behalve kolonel Broekhuij- zen stonden op het podium de Commis saris der Koningin, de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen en de majoors Cornet en Speek, resp. garni zoenscommandant van Middelburg en districtscommandant van de Nat. Re serve. Vele duizenden genoten van het schouwspel en van de korte mars die na afloop van de inspectie door de bin nenstad werd gemaakt. Na afloop ontving het gemeentebe stuur van Middelburg de genodigden in de Burgerzaal van het stadhuis. Zie vervolg pag. 2 De conferentie te Genève GENEVE, 39 April. De grootste verrassing uit de diplomatieke v reld in Geneve kwam ook vandaag niet uit het palais des Nations. Daar is en jft het een tamme vertoning en verwacht wordt, dat het Koreaanse pro bi: zal worden verwezen naar enkele werkcommissies. Maar veel belangrijker was het, dat Molotof weer een diner had gearran geerd en daar minister Eden ontving enTsjou en Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China. Het was de eerste informele ontmoeting tussen Lai en een der .ministers van de grote drie. Wat er be sproken is? Men kan er slechts naar raden. Zoals gezegd, in de vergaderzaal viel ook vandaag weinig te beleven. Prins Wan van Thailand hield een rede en ook de Turkse ambassadeur kwam aan het woord. Beiden onderstreepten het standpunt van de V.N. en vroegen vrije verkiezingen in Noord-Korea. Dit in tegenstelling met hetgeen de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, Casey, gisteren had gevraagd n.l. vrije verkiezingen en in Noord- en in Zuid Korea. Vandaag de eerste Mei is er geen vergadering en op Zondag wordt niet vergaderd, zodat de eerst volgende zitting Maandag wordt ge houden. ETEN EN PRATEN Zodoende gebeurt er altijd nog meer tijdens diners en coctailpartys, dan in de vergaderzaal. Over het etentje bij bij Molotof, waar dus Eden en Tsjou en COLOMBO, 30 April. De vijf Azi atische premiers, die de laatste drie da gen te Colombo hebben geconfereerd, hebben vandaag besloten de conferen tie met een dag te verlengen. Volgens een woordvoerder is deze beslissing ge nomen, omdat men nog geen overeen komst heeft bereikt over Indo-Chlna en het communisme. Men tracht een ontwerp-resolutie op te stellen met zoveel mogelijk punten van overeenstemming. Aan de conferentie wordt o.m. deelgeno men door India, Pakistan en Indo nesië. DEN HAAG, 30 April. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin heeft de mi nister-president, Dr W. 'irees, voor beide Ne derlandse zenders een radio-toespraak gehou den. Dr Drees bracht aller eerst het zo geslaagde bezoek van het Deense Koningspaar in herinne ring, waarbij hij er aan herinnerde dat het Deense Vorstenpaar niet zoals ons Koninklijk ge zin aan de greep van de bezetter is ontkomen. Onze Koningin en Haar kinderen heeft daardoor in vrijheid kunnen me dewerken aan al wat Nederlannog kon bij dragen tot de strijd der geallieerden en het ver zet in ons land geeste lijk kunnen sterken. „Daarom ook kan de viering van de verjaar dag der Koningin en die van de bevrijding op na tuurlijke wijze ineen vloeien, zonder de 5-de Mei als herdenkingsdag vol onuitwisbare herin neringen in zijn waarde aan te tasten", aldus Dr Drees. Hierna wees hij op de vaste worteling van de constitutionele monar chie in ons staatsbestel en de waarde hiervan voor ons land bewees de premier door de bezoe ken in herinnering te brengen, die Koningin Juliana en Prins Bern hard aan verschillende landen hebben gebracht, waardoor de belangstel ling voor Nederland zeer is gegroeid. Over de situatie van thans sprekend consta teerde Dr Drees dat de samenwerking tussen de vrije volkeren ondanks alle teleurstellingen groeiende is en dat Ne derland zich op verheu gende wijze heeft her steld van de oorlogs rampspoed. „Zelfs de ramp die ons vorig jaar trof heeft, hoe noodlot tig de gevolgen en de verliezen aan mensen levens ook waren, ons volk tenslotte meer ge sterkt dan verzwakt, ioordat hierdoor zijn aeste eigenschappen zijn wakker geroepen." zo zei Dr Drees. Hij betuigde zijn er kentelijkheid voor de wijze waarop Koningin Juliana de eenheid in ons land en naar buiten het aanzien van ons land heeft versterkt. Uit naam van het gehele volk wenste hij Hare Majesteit en Haar gezin van harte geluk. In enkele regels melden wij nog DAT de feestvreugde in Zierikzee aanzienlijk getem perd is door een ongeluk, dat de vijfjarige Jopie Post over kwam. Ze was aan het spe len op het schoolplein van de school Nieuwstraat in de overtuiging dat straks de muziek zou komen om hen naar het Havenplein te bren gen, waar kinderspelen zou den worden gehouden (deze spelen gingen echter niet door). Toen ze in de verte tromgeroffel hoorde klom ze op een muurtje, waarin pas een hek was gemetseld. Het hek begaf het echter, het kind viel achterover en kreeg het zware gevaarte boven op zich. Een zuster verleende de eerste hulp; ze ligt thans in de Cornelia- stichting en haar toestand is zorgwekkend. DAT de brandweer in Zie rikzee ook nog aan het werk is geweest op deze Konin ginnedag. Een hoop aange spoeld stro, hout en afval raakte in brand. Men moest 12 slangen uitleggen om wa ter te krijgen met één straal kon men de brand blussen. DAT de brand te Oostka- pelle, in de bossen achter de buitenplaats Westhove, wat ernstiger was. Omstreeks 400 vierk. meter ging hier in vlammen op voordat de brandweer, hoewel deze snel ter plaatse was, erin slaagde het vuur met drie stralen te blussen. DAT het Chr. Muziekge zelschap „Hosanna" gister avond ds A. W. M. Odé te Goes een serenade heeft ge bracht in verband met de aan hem verleende Kon. on derscheiding. DAT men thans begonnen is met het bouwrijp maken van grond aan de Kadeweg te Zierikzee, waar het nieu we Rode-Kruis-ziekenhuis door Zweden aan ons land geschonken, zal verrijzen. De betonnen palen waarop het gebouw zal rusten, worden ter plaatse vervaardigd. DAT men een begin ge maakt heeft met de afslui ting van het Dijkwater tus sen Dreischor en Duiveland. Omstreeks 1 Nov. hoopt men gereed te zijn. Het is nog niet zeker of er een nieuwe buitenhaven zal worden aan gelegd, hoewel de landbouw een dergelijke haven haast niet kóm missen. Zie vervolg pagina 7. Lai aanwezig waren, werd naderhand vernomen, dat er gesproken is over kwesties, die op de conferentie zijn be handeld of nog behandeld moeten wor den. Er was geen enkele beslissing ge nomen. Hardnekkige geruchten deden de ronde, dat er gepraat zou zijn over de diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en communistisch China, om dat naar de mening der communisten een intensiever diplomatiek verkeer zou kunnen bijdragen tot vermindering van de spanning. Engeland is n.l. de enige grote mogendheid, die Peking- China heeft erkend. Engeland heeft ook een vertegenwoordiger in Peking, doch de Chinezen niet in Londen. Men ge looft niet, dat de Britten het commu nistische standpunt delen. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, overeenkom stig zijn plan, Maandag naar Washing ton terugkeert. Vandaag echter zal Dulles een bezoek brengen aan Molo tof. Meldingen uit diverse plaatsen HAARLEM, 30 April. Bij de kin derpolitie te Haarlem zijn gisteren weer enkele aanwijzingen binnengeko men over een automobilist en een kind, die in de omgeving van Nijmegen zijn gesignaleerd. Men vermoedt, dat men iiier te doen heeft met Jaapje Klerk, het vierjarig ventje uit Haarlem, dat tijdens de Paasdagen door een automo bilist is meegenomen en ontvoerd. Op Dinsdag 20 April had een automobilist bij Oosterhout benzine willen kopen. Hij had een jongetje bij zich, dat op vragen zeer schuw deed en niet ant woordde. Het signalement komt over een met hetgeen is gepubliceerd .Ook uit Oldekerk in Groningen is een mel ding binnengekomen. De politie blijft naarstig speuren. DE BILT ZEGT: Minder zonnig DE BILT, 30 April. Veranderlijke bewolking met een enkele verspreid optredende bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.09 u., onder 20.07 u.. Maan op 4.23 u., onder 20.17 u. N.M. 22 u. Maandag: Zon op 5.07 u., onder 20.08 Maan op 4.51 u„ onder 21.46 u. Hoogwater op Zondag 2 Mei: Vlissingen: 0.55 u. 2.04 m., 13.25 u. 2.26 Terneuzen: 1.25 u. 2.23 m., 13.53 u. 2.45 m. Wemeldinge: 2.45 u. 1.64 m., 15.17 u. 1.89 m. Zierikzee: 2.31 u. 1.38 15.04 u. 1.63 m. Hoogwater op Maandag 3 Mei: Vlissingen: 1.41 u. 2.22 m., 14.07 u. 2.37 m. Terneuzen: 2.12 u. 2.41 m., 14.38 u. 2.56 m. Wemeldinge: 3.34 u. 1.79 in., 13.03 u. 1 97 m. Zierikzee: 3.22 u. 1.52 m„ 15.50 u 1.70 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1